اندیشکده های آمریکا دریافت کمک از عربستان را قطع می کنند

11:41 ۵۳ روز و ۱۶ ساعت پیش ایرنا 63 0
اندیشکده های آمریکا دریافت کمک از عربستان را قطع می کنند

تهران – ایرنا – چندین اندیشکده مهم مستقر در واشنگتن به پیروی ازاقدام سرمایه گذاران، رسانه های خبری و حتی لابی گرایان برجسته در پا پس کشیدن از پروژه های مرتبط با آل سعود، رابطه خود با ریاض را مورد بازنگری قرار داده و دریافت کمک مالی از این کشور را قطع می کنند.

ایرنا

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از تارنمای «یاهو نیوز»، موسسه «بروکینگز» که مهم ترین اندیشکده واشنگتن است، روز جمعه از تصمیم خود به قطع ارتباط با ریاض خبرداد. در بیانیه این اندیشکده آمده است: «موسسه بروکینگز در نظر دارد تا در اسرع وقت تنها کمک هزینه تحقیقاتی خود را که از سوی حکومت عربستان تامین می شود، متوقف کند.»
اندیشکده های آمریکایی به رغم غره بودن به استقلال فکری خود، به کمک های مالی وابسته هستند و برخی از آن ها به دلیل پذیرفتن پول از دولت های خارجی مورد ماخذه قرار گرفته اند.
در مورد موسسه بروکینگز، هدف از کمک هزینه تحقیقاتی ریاض که اکنون با تصمیم این اندیشکده قطع شده است، ارتقای تحلیلی اندیشکده های سعودی بود. اما ناپدید شدن خاشقچی که در حلقه های رسانه ای و سیاسی واشنگتن شناخته شده بود، چنین کاری را نامطلوب کرد. «شادی حمید» از اعضای ارشد اندیشکده بروکینگز در روزهای اخیر به طور ویژه از مقصر بودن عربستان سعودی در ماجرای ناپدید شدن خاشقچی سخن رانده است. بروکینگز در بیانیه خود عنوان کرد که «هیچ برنامه ای برای پذیرفتن کمک مالی از پادشاهی ریاض یا عوامل وابسته به آن، ندارد.»
این تارنمای خبری ادامه داد: آن طور که به نظر می رسد، «موسسه خاورمیانه» که قدمتی72 ساله دارد نیز تصمیم به اتخاذ اقدام مشابهی دارد.
این اندیشکده طی بیانیه ای که در اختیار یاهونیوز گذاشت، عنوان کرد: «رویدادهای تراژیک اخیر در مورد آقای جمال خاشقچی از دوستان و همکاران اندیشکده خاورمیانه، به مطرح شدن مسائل خطیری منجر شده است. هیئت مدیره این اندیشکده هفته آینده در جلسه ای به بازبینی شرایط و اتخاذ تصمیمات سیاستی مناسب اقدام خواهند کرد.»
اندیشکده خاورمیانه صدها هزار دلار از آرامکو ، شرکت دولتی انرژی در عربستان سعودی دریافت می کند. آمار مالی موجود حاکی از آن است که این موسسه در سال 2017 (97-1396) نیز بیش از 1 میلیون دلار کمک مالی از دولت امارات متحده عربی که به نقض حقوق بشر متهم می باشد، دریافت کرده است.
در ادامه این مطلب آمده است: اندیشکده «ویلسون سنتر» که خاشقچی یکی از اعضای آن بود، اذعان داشت که در ماه ژوئیه (تیر-مرداد) از حکومت عربستان خواسته بود تا برای کار بر روی شاخص رهبران زن به این اندیشکده کمک مالی کند. «رایان مککنا» سخنگوی این اندیشکده در بیانیه ای اعلام کرد که عربستان هیچگاه این درخواست را تایید نکرده است. وی افزود که اگر روشن شود عربستان در قتل خاشقچی دست داشته است، «درخواست خود را پس خواهیم گرفت».
چندین اندیشکده محافظه کار و لیبرال دیگر از جمله «بنیاد هریتج»، «موسسه امریکن اینترپرایز» و «موسسه کاتو» نیز اعلام کردند که هیچ کمک مالی ای ازسوی دولت عربستان را نخواهند پذیرفت. «شورای روابط خارجی» نیز گفت که تمامی کمک های مالی وابسته به دولت عربستان را رد خواهد کرد.
به گزارش ایرنا، خاشقچی روزنامه نگار ناراضی سعودی دوم اکتبر (10 مهر) بعد از مراجعه به کنسولگری عربستان در استانبول ناپدید شد.
دولت سعودی بعد از 18 روز سکوت و تکذیب، در نهایت تحت فشارهای جامعه جهانی بامداد شنبه تائید کرد که او در کنسولگری عربستان به قتل رسیده است.
بعد از این اعتراف 'سلمان بن عبدالعزیز' پادشاه سعودی در احکامی جداگانه 'سعود القحطانی' مشاور دیوان پادشاهی سعودی و از نزدیکان' بن سلمان' ولیعهد، 'احمد العسیری' معاون دستگاه اطلاعات عمومی و سخنگوی پیشین (به اصطلاح) ائتلاف سعودی، سرتیپ 'محمد مریح' معاون اطلاعاتی، سرتیپ 'عبدالله بن خلیفه الشایع' معاون امور انسانی و سرتیپ 'رشاد المحمادی' مدیر اداره اطلاعات عمومی و حفاظت در دستگاه اطلاعات عمومی عربستان را برکنار کرد.
سلمان بن عبدالعزیز همچنین دستور تشکیل کمیته وزارتی به ریاست ولیعهد را برای بازبینی در ساختار دستگاه اطلاعات عمومی صادر کرد.
دادستانی عمومی عربستان نیز اعلام کرد: تحقیقات اولیه مرگ جمال خاشقچی در پی مشاجره لفظی را تائید می کند.
دادستانی عمومی افزوده است: تحقیقات در خصوص مرگ جمال خاشقچی همچنان ادامه دارد و در این خصوص تا کنون 18 شهروند سعودی بازداشت شده اند.
این نهاد قضایی مدعی شده که قرار است افراد دخیل در کشته شدن جمال خاشقچی را به دادگاه معرفی کند.
ناظرین امور منطقه با بر شمردن استدلال های متعدد، بن سلمان را متهم به دست داشتن در قتل خاشقچی می کنند و معتقدند که نام بردن از افراد دیگر به عنوان قربانی این جنایت، تنها با هدف مبرا کردن ولیعهد این کشور از اتهام قتل است.
اروپام**9418**1485


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

آخرین دوشنبه بازار پاییزی
"دوشنبه بازار" واژه‌ای نام آشنا در بین ایرانیان است که انواع محصولات خوراکی، آرایشی، دکوراسیون، پوشاک بدون واسطه و با قیمت واقعی در محلی تعیین شده خرید و فروش می‌شود.
انواع درب ضد سرقت درسام
درب‌های ضد سرقت درسام بر اساس نوع روکش چوب (راش یا گردو)، میزان برجستگی درب و یرآق‌آلات مورد استفاده تقسیم‌بندی می‌شوند و شاستی‌کشی فلزی داخلی درب‌های ضد سرقت در تمامی مدل‌ها به‌صورت یکسان می‌باشد.
اطلاعیه مهم بانک ملی ایران در خصوص گروه ملی فولاد
بانک ملی ایران با صدور اطلاعیه‌ای بر حمایت همه جانبه این بانک از گروه ملی صنعتی فولاد ایران(اهواز) تا راه‌اندازی کامل این کارخانه، افزایش بهره‌وری و سودآوری آن و نیز تامین حقوق حقه کارگران شریف این کارخانه تاکید کرد.
برترین سازمان در پیگیری‌های مکاتبات اداری
مدیرعامل گروه مهندسی آی‌کن، در نشست هم‌اندیشی نمایندگان پیگیری دستگاه‌های اجرایی، به بیان جزییات صرفه‌جویی صورت گرفته توسط سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور با بهره‌گیری از سیستم مکاتبات آی‌کن پرداخت.
چگونه تجارت کارت خود را در کمتر از یک دقیقه مسدود کنیم؟
همراه بانک تجارت در کنار چندین روش دیگر، به عنوان ساده‌ترین راه، امکان مسدود کردن تجارت کارت را برای مشتریان فراهم کرده است.
استوارتر از پیش در بیست‌وششمین سال فعالیت بانک مهر اقتصاد
مدیرعامل بانک مهر اقتصاد به مناسبت بیست‌وششمین سال فعالیت این بانک پیامی صادر کرد.
یک سینما خانگی خوب چه امکاناتی باید داشته باشد ؟
سینمای خانگی، دستگاهی است که برای پخش صدای تلویزیون با حجم و کیفیت بالاتر به کار می‌رود، اما امروزه با توجه به افزایش امکانات موجود در این دستگاه‌ها، داشتن آگاهی کافی قبل از خرید، ضروری است.
آشنایی با سه ابزار لولا آرام‌بند، تیغ اره و دورکن
از معروف‌ترین لولاها می‌توان به نوع لولا آرام بند اشاره کرد. لولا آرام‌بند دارای ویژگی و مزیت‌های بسیاری نسبت به دیگر لولاهای دیگر می‌باشد.
برای نوشتن بیزینس پلن باید به چه نکاتی توجه کرد؟
آیا در هنگام تهیه بیزینس پلن یا طرح کسب‌وکار سوالاتی به ذهن شما خطور می‌کند و بدنبال پاسخی مناسب به آن‌ها هستید؟
تئاتر کمدی موزیکال ˮآگهی عشقˮ در باشگاه خوشگذرونا
موضوع نمایش آگهی عشق پسری که جویای کار و عاشق رشته بازیگری است و با وجود تست‌های زیاد نقش دلخواه را پیدا نمی‌کند آگهی در روزنامه می‌بیند که دنبال بازیگر خانم با حقوق بالا می‌گردند اتفاقات و چالش‌های جدیدی که برای وی به وجود می‌آید.

پر بازدید ترین اخبار امروز

احتمال بازگشت رسول تقیان به وزنه برداری
ملی‌پوش سابق وزنه‌برداری گفت: من انتظار مادی از هیچ‌کدام از ارگان‌ها ندارم و تنها خواسته‌ای که داشتم یک احترام و احوال‌پرسی بود.
مرحله اول لیگ برتر تنیس روی میز بانوان برگزار شد
در مرحله اول لیگ برتر تنیس روی میز بانوان، تیم‌های دیجی تندرست و دانشگاه آزاد صدرنشین شدند.
سرنوشت قهرمانی نیم‌فصل در دست سپاهانی‌ها
آخرین بازی نیم فصل اول لیگ برتر در اهواز برگزار می شود؛ شهری که سه فصل پیش قهرمانی تیم استقلالش را جشن گرفت و حالا در روزهای بد آبی‌های اهواز، میزبان تیمی است که برای قهرمانی نیم‌فصل می‌جنگد.
عذرخواهی مهاجم بایرن به خاطر خطای شدید
توماس مولر، مهاجم آلمانی بایرن مونیخ، به خاطر خطای شدید خود در دیدار این تیم برابر آژاکس عذرخواهی کرد.
رودنیل: گل چهارم پرسپولیس سالم بود
کارشناس داوری فوتبال گفت: گل چهارم پرسپولیس کاملا سالم بود و داور این گل را بی‌مورد مردود اعلام کرد.
آمریکا زمینهای بیشتری در اطراف فرودگاه حریر اربیل تصرف کرد
مداخله سیاسی در بازداشت مدیر هوآوی وجود ندارد
ترامپ:عجله برای مذاکرات با کره شمالی نداریم
پمپئو به جای محکوم کردن بن سلمان خواستار پاسخگویی ایران شد
ترامپ از هم نشینی با فرزند شاه مخلوع خودداری کرد
توافق سوئد هنوز تاثیری بر مردم یمن نداشته است
دبستانی در امریکا تهدید به بمب گذاری شد
شورای امنیت مجوز نظارت سازمان ملل بر الحدیده را صادر کند
هیات ملی یمن در سوئد جنایات عربستان را به تصویر کشید
رسانه انگلیسی: بن سلمان می خواهد با نتانیاهو دیدار کند