پیام قتل خاشقچی، هیچ کس در امان نیست

11:11 ۲۱ روز و ۱۷ ساعت پیش ایرنا 72 0
پیام قتل خاشقچی، هیچ کس در امان نیست

تهران- ایرنا- المانیتور در گزارشی نوشت: برکناری رئیس سرویس اطلاعاتی به عنوان عامل قتل جمال خاشقچی یک پیام بسیار خطرناک برای حلقه درونی پادشاه ارسال می کند یعنی شما در امان نیستید. هیچکس در امان نیست و چنی روندی می تواند احتمال هرگونه اقدامی علیه بن سلمان را افزایش دهد.

ایرنا

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، 'بروس ریدل' مدیر برنامه اطلاعاتی اندیشکده بروکینگز و از ستون نویسان المانیتور در یادداشتی با عنوان 'تغییر داستان عربستان در مورد خاشقچی حاکی از آسیب پذیری آن است' افزود: توضیح حزن انگیز عربستان سعودی در مورد قتل 'جمال خاشقچی' توسط عوامل حکومتی بازتاب موقعیت آسیب پذیر و شکننده شاهزاده 'محمد بن سلمان' است. پنهان کنندگان این ماجرا قصد دارند سرزنش های ناشی از اعدام وحشیانه خاشقچی را بر گردن سرویس اطلاعاتی عربستان بیندازند. بنابراین در این شرایط قدیمی ترین متحد آمریکا در خاورمیانه ثبات منطقه ای و ثبات خود را به طور فزاینده ای در معرض خطر می بیند.
در ادامه یادداشت این عضو پرنفوذ اندیشکده لروکینگز می خوانیم: پس از 17 روز تاخیر، سعودی ها اعلام کردند که خاشقچی مرده است و 18 نفر از مسئولان سعودی در این پرونده بازداشت شدند، از جمله 15 نفر که به استانبول رفته و در تاریخ 2 اکتبر هنگامی که خاشقچی به قتل رسید به عربستان بازگشته بودند. پنج نفر دیگر از جمله 'احمد عسیری' که گفته می شود مغز متفکر این جریان بوده از سمت خود برکنار شده است. اما جسد این روزنامه نگار سعودی هنوز یافت نشده است.
گفته می شود ترک ها نوار هایی در دست دارند که این جنایت مخوف را ثبت کرده است و می تواند ادعای مقامات عربستان مبنی بر کشته شدن خاشقچی در یک درگیری غیرقابل کنترل را رد کند.
بررسی دقیق کسانی که در تاریخ 2 اکتبر به استانبول سفر کرده اند نشان می دهد همه آنها از نیروهای امنیتی بوده اند. آنها از اعضای گارد سلطنتی، نیروهای ویژه، اطلاعات و نیروی هوایی سلطنتی عربستان سعودی هستند و اغلب آنها درجه سرهنگی داشته و از گارد سلطنتی بوده اند.
شایان ذکر است نیروهای گارد سلطنتی به صورت مستقیم به ولیعهد عربستان گزارش عملکرد می دهند و غیرقابل تصور است که ولیعهد نداند آنها چه کرده اند.
واشنگتن پست همچنین با استفاده از مهرهای موجود در گذرنامه آن 15 نفر دریافته است که این افراد هنگام حضور بن سلمان و پدرش در آمریکا، به ایالات متحده رفت و آمد داشته اند. بنابراین ارتباط این افراد با خاندان سلطنتی کاملا روشن است.
شایان ذکر است عسیری که از ریاست سرویس اطلاعاتی عربستان برکنار شده است از ابتدای جنگ یمن سخنگوی این حمله نظامی و از طراحان جنگ یمن بوده که این خود نشان دهنده رابطه نزدیک وی با ولیعهد است. آنها به طور دایم با هم ملاقات داشتند.
جنگ یمن، 13 میلیون یمنی را در معرض سوءتغذیه قرار داده؛ شرایطی که سازمان ملل متحد آن را فجیع ترین قحطی قرن نامیده است.
ناگفته نماند عسیری همواره در میزان موفقیت عربستان در جنگ یمن گزافه گویی می کرده است و مسئولیت بمباران مدارس، بیمارستان ها و سایر اهداف غیرنظامی و یا محاصره ای را که مانع از ورود غذا و دارو می شد را نمی پذیرفت. لذا به همین سبب اعتبار خود را از دست داد و اما به دلیل وفاداری، به سمت ریاست سرویس اطلاعاتی برگزیده شد.
اما حال که عسیری مقصر مرگ خاشقچی شناخته شده باید گفت این امر یک پیام بسیار خطرناک برای حلقه درونی پادشاه ارسال می کند؛ 'شما در امان نیستید. هیچکس در امان نیست' و چنین روندی می تواند احتمال هرگونه حرکتی علیه بن سلمان را افزایش دهد.
فراموش نکنیم این ولیعهد جوان سعودی دشمن تراشی های بسیاری برای خود در داخل کشور انجام داده است. تنها فقط یک سال پیش وی دستور بازداشت 326 بازرگان برجسته و شاهزاده سلطنتی را در هتل 'ریتز کارلتون' ریاض صادر کرد. برخی شکنجه شدند و بیشتر آنها تسلیم شده و اموال یا پول نقد خود را در ازای آزادی دادند. اما دستکم هنوز 56 نفر در بازداشت بسر می برند. در میان بازداشت شدگان برجسته ترین و وفادارترین اعضای خاندان سلطنتی حضور دارند.
ناگفته نماند 'ملک سلمان بن عبدالعزیز آل سعود' دو تن از ولیعهدهای سعودی را ظرف مدت سه سال برکنار کرده است. بسیاری از اعضای خاندان سلطنتی اینکار را تلاشی برای روی کار آمدن محمد می دانند. در واقع این ملک سلمان بود که اجازه فوران قدرت انباشته شده درون محمد را داد و حال هم در کنار او و داستان های مخوف و پنهانکارانه اش ایستاده است. در واقع بدون تائید پادشاه هیچ راهی برای عزل محمد بن سلمان وجود ندارد. لذا ولیعهد ممکن است باقی عمر خود را در شرایط غیرمعمول با رفتارهای غیر طبیعی سپری کند و حال آنکه در قدرت هم باقی بماند.
لذا این امر تنها یک راه حل برای مخالفان داخلی بن سلمان باقی می گذارد. مقامات ارشد سعودی نگران هستند که بن سلمان با نقشه ای از قدرت برکنار شود. درست همانگونه که ملک فیصل در سال 1975میلادی توسط یک شاهزاده ناراضی ترور شد. با توجه به اینکه ولیعهد، رئیس سرویس اطلاعاتی عربستان را برکنار کرده است این خود بر نگرانی ها دامن می زند.
از سوی دیگر دولت ترامپ مشتاق است از این وضعیت به خوبی عبور کند. چراکه عربستان از جمله متحدان منطقه ای واشنگتن مقابل ایران است و از جمله رهبران پیشرو سنی ضدشیعی است.
ادعا می شود نفت عربستان قرار است جای خالی نفت ایران را در بازار پس از تحریم پرکند. اما دولت ترامپ به دلیل پنهان ماندن زوایای خاشقچی و پیدا نشدن جسد وی با شک و تردید عمومی مواجه خواهد شد.
از سوی دیگر موضوع خاشقچی این پرسش را مطرح می کند که چرا نباید پادشاهی سعودی در فهرست حامیان تروریسم که توسط وزارت امورخارجه ایالات متحده تهیه شده، قرار گیرد. هرچنددولت ترامپ سعودی ها را وارد این فهرست نمی کند اما به یقین رسانه ها این پرسش را بارها خواهند پرسید. چراکه استفاده از سرویس های امنیتی دولتی برای قتل یک روزنامه نگار در یک مرکز دیپلماتیک یک رسوایی روشن و آشکار است.
باید تاکید کرد منافع خود سعودی ها در جلوگیری از هرگونه اشتباه دیگر مانند جنگ یمن، سرکوب در ریتز کارلتون و کنسولگری استانبول است. با این وجود، تا زمانی که محمد بن سلمان ولیعهد است چنین چیزی به نظر امکان پذیر نیست.
تارنمای المانیتور از فوریه 2012 توسط 'جمال دنیل' یکی از عرب‌های آمریکایی تبار در واشینگتن پایه گذاری شد. المانیتور به جمع‌آوری گزارش و تجزیه و تحلیل در مورد خاورمیانه از جمله خلیج فارس، مصر، ایران، رژیم صهیونیستی، دولت فلسطین و دیگر کشورها می‌پردازد. این تارنما با رسانه‌های بزرگ خبری در خاورمیانه نیز همکاری می‌کند.
اروپام**7276**2040


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

پرونده خاشقجی دست از سر ملک سلمان برنمی‌دارد
وزیر امور خارجه بریتانیا با پادشاه عربستان دیدار کرده و بار دیگر روشن شدن سریع‌تر پرونده قتل خبرنگار سعودی را خواستار شد.
کمتر از یک سال تا انتخابی المپیک و بی‌برنامگی ملی‌پوشان قایقرانی
در شرایطی که تیم‌های ملی قایقرانی ایران سال آینده باید در رقابت‌های انتخابی المپیک ۲۰۲۰ شرکت کنند هیچ کدام از اردوهای ملی آغاز نشده‌است.
برخواه: سهراب هیچ وقت به وزنه‌بردار چینی نمی‌بازد
سرمربی تیم ملی وزنه‌برداری با رضایت از عملکرد ملی‌پوشان در مسابقات جهانی گفت: قهرمانی سهراب مرادی واقعا خوشحال کننده بود و دو نمانیده ایران در ۱۰۲ کیلوگرم رقابت دیدنی داشتند.
اظهارات اردوغان درباره خاشقجی دروغ از آب در آمد؟
وزیر خارجه فرانسه با رد اظهارات رئیس جمهور ترکیه اعلام کرد هیچ فایل صوتی درباره قتل خاشقچی در اختیار این کشور گذاشته نشده است.
برگزاری مسابقات جهانی کشتی کلاسیک بانوان در هاله‌ای از ابهام
با استعفای رسول خادم از ریاست فدراسیون کشتی و مریم منظمی از نایب رئیسی این فدراسیون، برگزاری مسابقات جهانی کشتی کلاسیک بانوان در هاله ای از ابهام قرار دارد.
آیت‌الله نوری: خطر مواد مخدر به اندازه داعش است
مرجع تقلید شیعیان، خطر مواد مخدر را به میزان خطر گروه تروریستی داعش خواند و گفت: اعتیاد منجر به بروز مفاسد بسیاری از جمله طلاق، بزهکاری، خشنونت، قتل، همسرآزاری و... می‌شود.
کلینتون آرزوی رئیس جمهور شدن دارد
مشاور سابق هیلاری کلینتون از بازگشت مجدد او به رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری آمریکا خبر داد.
خانم دموکرات با ˮپلوسیˮ شوخی ندارد
رهبر اقلیت کنونی مجلس نمایندگان آمریکا تاکید کرد، حتی اگر بازرس "رابرت مولر" در پرونده روسیه علیه رئیس‌جمهوری آمریکا اعلام جرم نکند، ترامپ باز هم ممکن است استیضاح شود.
نامجومطلق: استقلال به امثال تیام و جپارف نیاز داد
عضو کمیته فنی باشگاه استقلال معتقد است این تیم برای برگشتن به جمع مدعیان قهرمانی به جذب بازیکن و کامل شدن کادر فنی نیازمند است.
اردکانیان: باید لغت فاضلاب را کنار بگذاریم
اردکانیان : اجرای طرح‌های تصفیه فاضلاب در سلامت مردم و حفظ محیط زیست مناسب و موثر است و با توجه به وجود حدود 4.3 میلیارد مترمکعب پساب در کشور می‌توان آن را پس از تصفیه به چرخه آب بازگرداند. به تدریج باید لغت فاضلاب را کنار بگذاریم و‌ به سمتی حرکت کنیم که با استفاده از فناوریهای روز دنیا و تاسیس تصفیه خانه های مدرن از این ظرفیت به بهترین شکل ممکن بهره برداری کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

ادامه جدال توییتری وزرای خارجه ایران و آمریکا - ظریف، سند رو کرد
وزیر امور خارجه ایران با انتشار توییتی به یاوه‌گویی‌های همتای آمریکایی خود واکنش نشان داد.
عفو بین‌الملل مدال آنگ سان سوچی را پس گرفت
سازمان عفو بین‌الملل جایزه اعطایی خود را از آنگ سان سوچی که عملا رهبری میانمار را برعهده دارد، پس می‌گیرد.
کاری که خواندن قرآن با دلهایتان می کند
حدیث رسول اکرم(ص) درباره تلاوت قرآن را در اینجا بخوانید.
مبیناعلی‌نسب: خوشحالم دو استاد بزرگ مطرح جهان را شکست دادم
دختر شطرنج‌باز ایرانی که در رقابت‌های قهرمانی بانوان جهان با صعود به دور سوم تاریخ ساز و شگفتی ساز شده بود، خوشحال است که توانسته دو استاد بزرگ مطرح را شکست دهد.
موضوع ایران محور دیدار بولتون با ولیعهد ابوظبی بود
دخالت آمریکا عواقب خونبار خواهد داشت
غرب نمی خواهد شریک جنایات عربستان در یمن باشد
آمریکا فرودگاه نظامی در گرجستان احداث می کند
ترکیه رفتار آمریکا در برخورد با پ.ک.ک ریاکارانه خواند
ادعای پمپئو: ایران را هدف تحریم دارویی و غذایی قرار نمی دهیم
نخست وزیر کانادا: اوتاوا مصمم به پیگیری قتل خاشقچی است
نخست وزیراسبق فرانسه:منافع اروپا و آمریکا دیگر یکسان نیست
هشدار ترامپ به سران جهان: با آمریکا منصفانه رفتار کنید
سی ان ان باید از ترامپ شکایت کند