پیام قتل خاشقچی، هیچ کس در امان نیست

11:11 ۹۳ روز و ۱۹ ساعت پیش ایرنا 139 0
پیام قتل خاشقچی، هیچ کس در امان نیست

تهران- ایرنا- المانیتور در گزارشی نوشت: برکناری رئیس سرویس اطلاعاتی به عنوان عامل قتل جمال خاشقچی یک پیام بسیار خطرناک برای حلقه درونی پادشاه ارسال می کند یعنی شما در امان نیستید. هیچکس در امان نیست و چنی روندی می تواند احتمال هرگونه اقدامی علیه بن سلمان را افزایش دهد.

ایرنا

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، 'بروس ریدل' مدیر برنامه اطلاعاتی اندیشکده بروکینگز و از ستون نویسان المانیتور در یادداشتی با عنوان 'تغییر داستان عربستان در مورد خاشقچی حاکی از آسیب پذیری آن است' افزود: توضیح حزن انگیز عربستان سعودی در مورد قتل 'جمال خاشقچی' توسط عوامل حکومتی بازتاب موقعیت آسیب پذیر و شکننده شاهزاده 'محمد بن سلمان' است. پنهان کنندگان این ماجرا قصد دارند سرزنش های ناشی از اعدام وحشیانه خاشقچی را بر گردن سرویس اطلاعاتی عربستان بیندازند. بنابراین در این شرایط قدیمی ترین متحد آمریکا در خاورمیانه ثبات منطقه ای و ثبات خود را به طور فزاینده ای در معرض خطر می بیند.
در ادامه یادداشت این عضو پرنفوذ اندیشکده لروکینگز می خوانیم: پس از 17 روز تاخیر، سعودی ها اعلام کردند که خاشقچی مرده است و 18 نفر از مسئولان سعودی در این پرونده بازداشت شدند، از جمله 15 نفر که به استانبول رفته و در تاریخ 2 اکتبر هنگامی که خاشقچی به قتل رسید به عربستان بازگشته بودند. پنج نفر دیگر از جمله 'احمد عسیری' که گفته می شود مغز متفکر این جریان بوده از سمت خود برکنار شده است. اما جسد این روزنامه نگار سعودی هنوز یافت نشده است.
گفته می شود ترک ها نوار هایی در دست دارند که این جنایت مخوف را ثبت کرده است و می تواند ادعای مقامات عربستان مبنی بر کشته شدن خاشقچی در یک درگیری غیرقابل کنترل را رد کند.
بررسی دقیق کسانی که در تاریخ 2 اکتبر به استانبول سفر کرده اند نشان می دهد همه آنها از نیروهای امنیتی بوده اند. آنها از اعضای گارد سلطنتی، نیروهای ویژه، اطلاعات و نیروی هوایی سلطنتی عربستان سعودی هستند و اغلب آنها درجه سرهنگی داشته و از گارد سلطنتی بوده اند.
شایان ذکر است نیروهای گارد سلطنتی به صورت مستقیم به ولیعهد عربستان گزارش عملکرد می دهند و غیرقابل تصور است که ولیعهد نداند آنها چه کرده اند.
واشنگتن پست همچنین با استفاده از مهرهای موجود در گذرنامه آن 15 نفر دریافته است که این افراد هنگام حضور بن سلمان و پدرش در آمریکا، به ایالات متحده رفت و آمد داشته اند. بنابراین ارتباط این افراد با خاندان سلطنتی کاملا روشن است.
شایان ذکر است عسیری که از ریاست سرویس اطلاعاتی عربستان برکنار شده است از ابتدای جنگ یمن سخنگوی این حمله نظامی و از طراحان جنگ یمن بوده که این خود نشان دهنده رابطه نزدیک وی با ولیعهد است. آنها به طور دایم با هم ملاقات داشتند.
جنگ یمن، 13 میلیون یمنی را در معرض سوءتغذیه قرار داده؛ شرایطی که سازمان ملل متحد آن را فجیع ترین قحطی قرن نامیده است.
ناگفته نماند عسیری همواره در میزان موفقیت عربستان در جنگ یمن گزافه گویی می کرده است و مسئولیت بمباران مدارس، بیمارستان ها و سایر اهداف غیرنظامی و یا محاصره ای را که مانع از ورود غذا و دارو می شد را نمی پذیرفت. لذا به همین سبب اعتبار خود را از دست داد و اما به دلیل وفاداری، به سمت ریاست سرویس اطلاعاتی برگزیده شد.
اما حال که عسیری مقصر مرگ خاشقچی شناخته شده باید گفت این امر یک پیام بسیار خطرناک برای حلقه درونی پادشاه ارسال می کند؛ 'شما در امان نیستید. هیچکس در امان نیست' و چنین روندی می تواند احتمال هرگونه حرکتی علیه بن سلمان را افزایش دهد.
فراموش نکنیم این ولیعهد جوان سعودی دشمن تراشی های بسیاری برای خود در داخل کشور انجام داده است. تنها فقط یک سال پیش وی دستور بازداشت 326 بازرگان برجسته و شاهزاده سلطنتی را در هتل 'ریتز کارلتون' ریاض صادر کرد. برخی شکنجه شدند و بیشتر آنها تسلیم شده و اموال یا پول نقد خود را در ازای آزادی دادند. اما دستکم هنوز 56 نفر در بازداشت بسر می برند. در میان بازداشت شدگان برجسته ترین و وفادارترین اعضای خاندان سلطنتی حضور دارند.
ناگفته نماند 'ملک سلمان بن عبدالعزیز آل سعود' دو تن از ولیعهدهای سعودی را ظرف مدت سه سال برکنار کرده است. بسیاری از اعضای خاندان سلطنتی اینکار را تلاشی برای روی کار آمدن محمد می دانند. در واقع این ملک سلمان بود که اجازه فوران قدرت انباشته شده درون محمد را داد و حال هم در کنار او و داستان های مخوف و پنهانکارانه اش ایستاده است. در واقع بدون تائید پادشاه هیچ راهی برای عزل محمد بن سلمان وجود ندارد. لذا ولیعهد ممکن است باقی عمر خود را در شرایط غیرمعمول با رفتارهای غیر طبیعی سپری کند و حال آنکه در قدرت هم باقی بماند.
لذا این امر تنها یک راه حل برای مخالفان داخلی بن سلمان باقی می گذارد. مقامات ارشد سعودی نگران هستند که بن سلمان با نقشه ای از قدرت برکنار شود. درست همانگونه که ملک فیصل در سال 1975میلادی توسط یک شاهزاده ناراضی ترور شد. با توجه به اینکه ولیعهد، رئیس سرویس اطلاعاتی عربستان را برکنار کرده است این خود بر نگرانی ها دامن می زند.
از سوی دیگر دولت ترامپ مشتاق است از این وضعیت به خوبی عبور کند. چراکه عربستان از جمله متحدان منطقه ای واشنگتن مقابل ایران است و از جمله رهبران پیشرو سنی ضدشیعی است.
ادعا می شود نفت عربستان قرار است جای خالی نفت ایران را در بازار پس از تحریم پرکند. اما دولت ترامپ به دلیل پنهان ماندن زوایای خاشقچی و پیدا نشدن جسد وی با شک و تردید عمومی مواجه خواهد شد.
از سوی دیگر موضوع خاشقچی این پرسش را مطرح می کند که چرا نباید پادشاهی سعودی در فهرست حامیان تروریسم که توسط وزارت امورخارجه ایالات متحده تهیه شده، قرار گیرد. هرچنددولت ترامپ سعودی ها را وارد این فهرست نمی کند اما به یقین رسانه ها این پرسش را بارها خواهند پرسید. چراکه استفاده از سرویس های امنیتی دولتی برای قتل یک روزنامه نگار در یک مرکز دیپلماتیک یک رسوایی روشن و آشکار است.
باید تاکید کرد منافع خود سعودی ها در جلوگیری از هرگونه اشتباه دیگر مانند جنگ یمن، سرکوب در ریتز کارلتون و کنسولگری استانبول است. با این وجود، تا زمانی که محمد بن سلمان ولیعهد است چنین چیزی به نظر امکان پذیر نیست.
تارنمای المانیتور از فوریه 2012 توسط 'جمال دنیل' یکی از عرب‌های آمریکایی تبار در واشینگتن پایه گذاری شد. المانیتور به جمع‌آوری گزارش و تجزیه و تحلیل در مورد خاورمیانه از جمله خلیج فارس، مصر، ایران، رژیم صهیونیستی، دولت فلسطین و دیگر کشورها می‌پردازد. این تارنما با رسانه‌های بزرگ خبری در خاورمیانه نیز همکاری می‌کند.
اروپام**7276**2040


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

شکست بارسلونای بدون مسی در کوپا دل ری
بارسلونا در غیاب ستاره‌اش در دیدار رفت مرحله یک چهارم نهایی کوپا دل ری مغلوب سویا شد.
ویژگی تیم برانکو: ۲۷ بازیکن در سه گروه
برانکو بازیکنان پرسپولیس را به سه گروه تقسیم کرده. یک گروه برای حضور در ترکیب اصلی رقابت‌ می‌کنند. گروه دوم به عنوان ذخیره به ترکیب می‌آیند و گروه سوم، جوان‌هایی که شانسی برای فیکس شدن ندارند.
حمایت هنرپیشه مشهور سینما از تیم‌ ملی
بازیگر سینما و تلویزیون معتقد است برخی حاضرند تیم ملی ایران ببازد، تا آن‌ها به مقصودشان برسند!
رتبه اول ایران در کشف مواد مخدر
مدیرکل دفتر سازمان ملل در وین و مدیر اجرایی مقابله با مواد مخدر و جرم روز چهارشنبه در دیدار با ناصر سراج، رئیس سازمان بازرسی کل کشور در پایتخت اتریش با اشاره به اهمیت همکاری‌های دو طرف تصریح کرد که ایران در کشف مواد مخدر رتبه اول را در دنیا دارد.
چند نکته برای رهایی از خستگی مداوم
احساس خستگی پس از گذراندن یک روز کاری سخت، طبیعی است اما درصورتیکه با وجود خواب کافی شبانه، خستگی‌تان برطرف نمی‌شود لازم است عوامل نهفته و موثر در بروز و تداوم این خستگی مورد بررسی قرار گیرد.
سهمیه‌بندی روزانه بنزین زیبنده ملت ایران نیست
نماینده مردم فیروزآباد در مجلس گفت: طرحی که اخیرا مطرح شده و بر اساس آن به هر ایرانی روزی یک لیتر بنزین اختصاص می یابد هنوز در کمیسیون انرژی طرح نشده است و کار کارشناسی در کمیسیون انرژی بر آن انجام نشده است.وی افزود: اینگونه سهمیه بندی زیبنده ملت ایران نیست از سوی دیگر در هیچ کجای دنیا اینگونه سهمیه بندی انجام نمی‌شود.
چه نوع کالاهایی از روسیه وارد ایران می‌شود؟
مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان سمنان گفت: بیشترین واردات روسیه با 75 درصد به تولیدات کارخانه‌ای و محصولات کشاورزی با 19 درصد اختصاص دارد.
توصیه رسول خدا(ص) برای یاد کردن اموات
مردگانتان را که درقبرها آرمیده اند از یاد نبرید. مردگان شما امید احسان شما را دارند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

دوچرخه‌های خودران جای تاکسی‌های اینترنتی را می‌گیرند
به نظر می‌رسد که شرکت اوبر تصمیم گرفته است دوچرخه و اسکوترهای خودران را نیز وارد ناوگان حمل و نقل خود کند.
خصلتی که خداوند آن را دوست دارد
حدیث امام صادق (ع) درباره میانه روی را در اینجا بخوانید.
شکست بارسلونای بدون مسی در کوپا دل ری
بارسلونا در غیاب ستاره‌اش در دیدار رفت مرحله یک چهارم نهایی کوپا دل ری مغلوب سویا شد.
دن کیشوت 2019 در کاخ سفید
زلزله 6.7 ریشتری شمال شیلی را لرزاند
زنان انگلیس در اعتراض به تبعیض جنسیتی تظاهرات کردند
مهاجران افغان و کشمیر؛ محور سفر مقام سازمان ملل به پاکستان
ترامپ بار دیگر بر ساخت دیوار مرزی با مکزیک تاکید کرد
دمکرات ها با هدیه ای مشروط به مصاف ترامپ می روند
تصادف دو اتوبوس در بولیوی 22 کشته برجاگذاشت
روتیرز: ترامپ مقابل دمکرات ها کوتاه می آید
خبرنگار آسوشیتدپرس در طرابلس کشته شد
شمار کشته های انفجار در مکزیک به 66 تن رسید