برای توسعه جهشی استان نیازمند مشارکت نخبگان هستیم

12:19 ۱۸۶ روز و ۴ ساعت پیش ایرنا 149 0
برای توسعه جهشی استان نیازمند مشارکت نخبگان هستیم

کرمانشاه - ایرنا - استاندار کرمانشاه با بیان اینکه برای توسعه استان نیازمند جهش بر محور دانایی هستیم، تاکید کرد که حضور و مشارکت نخبگان را برای توسعه جهشی استان نیاز داریم.

ایرنا

به گزارش ایرنا؛ روابط عمومی استانداری روز دوشنبه به نقل از هوشنگ بازوند در نشست با رئیس، معاونان و اعضای هیات علمی دانشگاه رازی اعلام کرد: در چند مدت گذشته همواره بر تشکیل جلسات مستمر با حضور دانشگاهیان و نخبگان برای کمک به روند توسعه ای استان تاکید داشته ام و ضرورت حضور نخبگان برای کمک به توسعه استان کاملاً احساس می شود.
وی با بیان اینکه استان از یک عقب ماندگی ناشی از هشت سال جنگ و دیگر مسائل رنج می برد، گفت: کرمانشاه در هشت سال جنگ، فرصت توسعه را از دست داد و اکنون شاخص های استان شاخص های قابل قبول و مناسبی نیستند و حتی نگران کننده هم هستند لذا برای جبران این عقب ماندگی ها نیازمند یک جهش چه در حوزه سخت افزاری و چه در حوزه نرم افزاری هستیم.
وی ادامه داد: باید با مشورت و حضور دانشگاهیان یعنی افرادی که دانایی و دانش دارند این جهش در استان صورت گیرد لذا برای حرکت توسعه ای و جهش استان، دانشگاهیان و نخبگان خیلی می توانند کمک حال استان باشند.
بازوند با اشاره به ظرفیت ها و توانمندی های استان از کرمانشاه به عنوان یک استان ثروتمند نام برد و گفت: این استان در حوزه های مختلف دارای پتانسیل ها و ظرفیت های بسیار خوبی است که برای توسعه استان می توانیم از این ظرفیت ها استفاده کنیم لذا نخبگان و دانشگاهیان می توانند در شناخت بیشتر این توانمندی ها به توسعه استان کمک کنند.
وی به عنوان مثال از قیر طبیعی گیلانغرب از یک ظرفیت استان نام برد و گفت: این شهرستان دارای قیر طبیعی است که انواع و اقسام فن آوری ها را روی آن می توان انجام داد و این سوال مطرح است که چرا استان نتوانسته از فن آوری این ظرفیت استفاده کند و فن آوری آن در دیگر استان ها انجام شود و از این توانمندی ها در استان بسیار است.
رئیس شورای اداری استان کرمانشاه ادامه داد: به عنوان مدیر ارشد استان از زمان ورود به کرمانشاه به دنبال شناخت موانع و عوامل عدم توسعه استان بوده ام اما با توجه به زلزله سال گذشته کمتر به این موضوع پرداخته شد و از دانشگاهیان و نخبگان می خواهم که در این مسیر یعنی شناخت مانع توسعه استان به بررسی و پژوهش های خود بپردازند.
استاندار کرمانشاه اضافه کرد: با توجه به شوک سنگین زلزله در استان اما دیگر اقدام ها و برنامه ها برای توسعه استان متوقف نشد و در یک سال گذشته کارهای خوبی برای رشد سرمایه گذاری و ایجاد اشتغال در استان صورت گرفته است.
بازوند اظهار داشت: ضرورت دارد که دانشگاهیان برای حل مشکلات موجود تلاش کنند و اگر برای تسریع در حل مشکلات نیاز به یکسری مجوزها از سوی حاکمیت باشد ما این پیگیری ها را انجام خواهیم داد.
وی همچنین مشارکت و ارائه طرح از سوی دانشگاهیان برای تسریع در اجرای کارها را بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: با توجه به اینکه اکنون با بحث کمبود قیر در سطح کشور برای روکش آسفالت در جاده ها روبرو هستیم چه اشکالی دارد که دانشگاهیان طرح و برنامه ای ارائه دهند که به جای قیر از روکش بتن در جاده ها استفاده شود و همچنین با توجه به کاربرد آجرها در ساخت و سازها و تلفات انسانی ناشی از این مصالح در سوانح طبیعی، دانشگاهیان به دنبال ارائه طرحی برای جایگزینی در استفاده از آجر و کاربرد مصالح جدید در ساخت و سازها باشند.
استاندار کرمانشاه گفت: دانشگاهیان می توانند در خصوص بسیاری از مسائل به ارائه نظر و پیشنهاد و همکاری بپردازند.
رئیس کارگروه گردشگری کرمانشاه در ادامه با اشاره به ظرفیت های بسیار خوب استان در بحث گردشگری افزود: کرمانشاه در زمینه گردشگری دارای ظرفیت بسیار مناسبی است و باید کرمانشاه را به مقصد گردشگری تبدیل کنیم و با توجه به هنر ذاتی کرمانشاهیان در برند سازی از جمله نان برنجی و محصولات صنایع سنتی بنابراین می توان یک جهش بسیار خوب را در زمینه حوزه خدمات استان رقم زد.
استاندار کرمانشاه بیان داشت: سرمایه گذاران بسیاری آماده سرمایه گذاری در حوزه گردشگری و خدمات استان هستند به شرط اینکه فضای کاری بهتری برای آنان فراهم شود.
بازوند همچنین با اشاره به طرح 2020 کرمانشاه گفت: این طرح یک پروژه ملی است که باید با همکاری و مشارکت بگوئیم که در این طرح قرار است چه شرایط و ویژگی هایی برای استان تعریف و ایجاد شود و بدون شک این طرح می تواند گام بسیار خوبی برای حرکت توسعه ای استان باشد.
وی در ادامه به طرح گرمسیری استان اشاره کرد و بیان داشت: این طرح بزرگ حدود 10 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری و اعتبار دارد که دارای اثربخشی فوق العاده ای برای استان است که دانشگاهیان می توانند با پژوهش و تحقیق به اثربخشی بیشتر و علمی تر این طرح، کمک حال استان باشند.
استاندار کرمانشاه همچنین بر ارائه طرحی در دانشگاه ها برای تدوین برنامه آمایش نیروی انسانی تاکید کرد و گفت: همچنین باید طرحی در دانشگاه ها تهیه شود که با توجه به ظرفیت های موجود دانشجویان به سمت تحصیل در رشته های مورد نیاز و اثربخشی در جامعه سوق داده شوند.
وی همچنین با بیان اینکه پایه و پیشرفت در جامعه امید است، گفت: ایجاد دانشگاه ها در شهرها حتماً به توسعه امید در جامعه کمک می کند و حضور و ایجاد دانشگاه یکی از شاخص های توسعه یافتگی تلقی می شود.
وی در پایان سخنان خود با اشاره به ضرورت قرار گرفتن کرمانشاه در ردیف کلان شهرها گفت: از یکسال گذشته به دنبال کلان شهر قرار گرفتن کرمانشاه بوده ام که بتوانیم مجوز لازم را از هیات دولت بگیریم و هشت شاخص را به ما اعلام کرده اند که باید این شاخص ها را داشته باشیم که هفت مورد در استان موجود است و یکی از این شاخص ها تعداد و وجود مراکز آموزش عالی در آن شهر است بنابراین دانشگاه ها به عنوان شاخص توسعه یافتگی محسوب می شوند و نخبگان و دانشگاهیان در مشارکت و مشورت برای کمک به توسعه نقش بسیار مهمی دارند.
اکنون حدود 100هزار دانشجو در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی استان کرمانشاه مشغول به تحصیل هستند.
3033/8066


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

ساير حوزه ها
ساير حوزه ها

آخرین اخبار

تحصن هزاران سودانی برای انتقال قدرت به غیر نظامیان
تهران – ایرنا – هزاران نفر از مردم سودان در برابر مقر فرماندهی ارتش در پایتخت این کشور تحصن و از شورای نظامی اخواستند تا قدرت را به غیر نظامیان انتقال دهد.
حماس خواستاراتحاد فلسطینیهابرای مقابله بامعامله قرن ترامپ شد
تهران – ایرنا – جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) روز جمعه طی بیانیه ای خواستار اتحاد و اقدام مشترک فلسطینیها برای مقابله با طرح دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا موسوم به «معامله قرن» شد.
همایش پیاده روی با خانواده در تالش برگزار شد
آستارا - ایرنا - شهروندان تالش با اجرای پیاده روی با خانواده در این شهر، هفته سلامت را گرامی داشته و بر صیانت طبیعت در برابر آلاینده ها تاکید کردند.
رییس هیات پرورش اندام هرمزگان مشاور رییس فدراسیون شد
بندرعباس- ایرنا- با حکم رییس فدراسیون پرورش اندام و بدنسازی، حسین اخلاقی رییس هیات پرورش اندام هرمزگان به عنوان مشاور وی منصوب شد.
تجلیل اتحادیه دوچرخه سواری آسیا از «قمری»
تهران- ایرنا- اتحادیه دوچرخه سواری آسیا با اهدای نشان لیاقت به رئیس فدراسیون ایران از 2 دهه تلاش وی در این رشته تجلیل کرد.
نخستین مسابقات چند جانبه اسلالوم به میزبانی البرز آغاز شد
کرج - ایرنا - نخستین مسابقات چند جانبه کشوری اتومبیلرانی اسلالوم جام جوان ویژه رانندگان بدل کار به میزبانی البرز آغاز شد.
فارس قهرمان دو استقامت جاده ای'جام زنده رود' شد
اصفهان - ایرنا - نخستین دوره مسابقه دو استقامت جاده ای ' جام زنده رود ' روز جمعه با قهرمانی تیم استان فارس و معرفی نفرات برتر پایان یافت.
«استرلینگ» جایزه ویژه مبارزه با نژادپرستی را از آن خود کرد
تهران- ایرنا- «رحیم استرلینگ» مهاجم تیم منچسترسیتی به دلیل اظهارنظرهای آشکار و شجاعانه خود در خصوص طیف وسیعی از مسائل اجتماعی از جمله «نژادپرستی»، جایزه موسوم به «صداقت و تاثیرگذاری» شبکه بی تی اسپورت انگلیس را از آن خود کرد.
همایش دوچرخه سواری در تبریز برگزار شد
تبریز - ایرنا- به مناسبت هفته کار و کارگر، همایش بزرگ دوچرخه سواری در تبریز با شرکت اقشار مختلف مردم با هدف کمک به توسعه ورزش های همگانی و شناسایی استعدادهای برتر در رشته دوچرخه سواری برگزار شد.
بانوی وزنه بردار ایران در جایگاه نهم آسیا ایستاد
تهران- ایرنا- «مرضیه قنبری» وزنه بردار ایرانی در دسته 76 کیلوگرم مسابقات قهرمانی آسیا در جایگاه نهم قرار گرفت.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تصادف در جاده فراشبند - جم 7 کشته داشت
شیراز- ایرنا- تصادف خودروهای پژو 405 و سمند در محور فراشبند فارس – جم استان بوشهر، هفت کشته و 2 مصدوم به دنبال داشت.
کتاب جدید منصور اوجی رونمایی شد
کتاب جدید منصور اوجی با عنوان «کجای جهان‌های شیراز» رونمایی شد.
بیتا دیگر دکتر نمی‌شود؛ کتاب‌هایش را سیل برد
زحمت چندین ساله‌اش در گل‌ولای دفن شد و حالا حتی یک صفحه هم برای خواندن ندارد. دیگر نمی‌تواند درس بخواند. تمام آرزوهایش را بربادرفته می‌بیند.
دیدار دوستانه ایران و تونس در اواسط خرداد
سایت اخبار فوتبال تونس اعلام کرد تیم ملی فوتبال این کشور جمعه ۱۷ خرداد در دیداری دوستانه برابر تیم ملی فوتبال ایران قرار می‌گیرد.
بالارفتن ارزش سردار آزمون بعد از درخشش در زنیت
درخشش سردار آزمون در تیم زنیت باعث افزایش دو میلیون یورویی قیمت این مهاجم شد .
تجلیل از یک پویشگر جوان فرهنگی در انزلی
جانباز میاندوآبی به یاران شهید خود پیوست
11 کشور خارجی در همایش شاهنامه حضور دارند
دومین محموله فرهنگی کتابخانه های کرمانشاه به خوزستان ارسال شد
پلیس خراسان شمالی با تئاتر به جنگ آسیب ها می رود
امام جمعه یزد بزرگداشت شهید فیض اردکانی را خواستار شد
ایستگاه پایانی جشنواره ای از جنس بهار
برگزاری یادبود فرمانفرمائیان با حضور  چهره‌های هنری
جشنواره ژکال ظرفیت بالایی برای دانشجویان دارد
کتابفروشی های مشهد از تخفیف عوارض شهری برخوردار می شوند