برای توسعه جهشی استان نیازمند مشارکت نخبگان هستیم

12:19 ۸۶ روز و ۸ ساعت پیش ایرنا 97 0
برای توسعه جهشی استان نیازمند مشارکت نخبگان هستیم

کرمانشاه - ایرنا - استاندار کرمانشاه با بیان اینکه برای توسعه استان نیازمند جهش بر محور دانایی هستیم، تاکید کرد که حضور و مشارکت نخبگان را برای توسعه جهشی استان نیاز داریم.

ایرنا

به گزارش ایرنا؛ روابط عمومی استانداری روز دوشنبه به نقل از هوشنگ بازوند در نشست با رئیس، معاونان و اعضای هیات علمی دانشگاه رازی اعلام کرد: در چند مدت گذشته همواره بر تشکیل جلسات مستمر با حضور دانشگاهیان و نخبگان برای کمک به روند توسعه ای استان تاکید داشته ام و ضرورت حضور نخبگان برای کمک به توسعه استان کاملاً احساس می شود.
وی با بیان اینکه استان از یک عقب ماندگی ناشی از هشت سال جنگ و دیگر مسائل رنج می برد، گفت: کرمانشاه در هشت سال جنگ، فرصت توسعه را از دست داد و اکنون شاخص های استان شاخص های قابل قبول و مناسبی نیستند و حتی نگران کننده هم هستند لذا برای جبران این عقب ماندگی ها نیازمند یک جهش چه در حوزه سخت افزاری و چه در حوزه نرم افزاری هستیم.
وی ادامه داد: باید با مشورت و حضور دانشگاهیان یعنی افرادی که دانایی و دانش دارند این جهش در استان صورت گیرد لذا برای حرکت توسعه ای و جهش استان، دانشگاهیان و نخبگان خیلی می توانند کمک حال استان باشند.
بازوند با اشاره به ظرفیت ها و توانمندی های استان از کرمانشاه به عنوان یک استان ثروتمند نام برد و گفت: این استان در حوزه های مختلف دارای پتانسیل ها و ظرفیت های بسیار خوبی است که برای توسعه استان می توانیم از این ظرفیت ها استفاده کنیم لذا نخبگان و دانشگاهیان می توانند در شناخت بیشتر این توانمندی ها به توسعه استان کمک کنند.
وی به عنوان مثال از قیر طبیعی گیلانغرب از یک ظرفیت استان نام برد و گفت: این شهرستان دارای قیر طبیعی است که انواع و اقسام فن آوری ها را روی آن می توان انجام داد و این سوال مطرح است که چرا استان نتوانسته از فن آوری این ظرفیت استفاده کند و فن آوری آن در دیگر استان ها انجام شود و از این توانمندی ها در استان بسیار است.
رئیس شورای اداری استان کرمانشاه ادامه داد: به عنوان مدیر ارشد استان از زمان ورود به کرمانشاه به دنبال شناخت موانع و عوامل عدم توسعه استان بوده ام اما با توجه به زلزله سال گذشته کمتر به این موضوع پرداخته شد و از دانشگاهیان و نخبگان می خواهم که در این مسیر یعنی شناخت مانع توسعه استان به بررسی و پژوهش های خود بپردازند.
استاندار کرمانشاه اضافه کرد: با توجه به شوک سنگین زلزله در استان اما دیگر اقدام ها و برنامه ها برای توسعه استان متوقف نشد و در یک سال گذشته کارهای خوبی برای رشد سرمایه گذاری و ایجاد اشتغال در استان صورت گرفته است.
بازوند اظهار داشت: ضرورت دارد که دانشگاهیان برای حل مشکلات موجود تلاش کنند و اگر برای تسریع در حل مشکلات نیاز به یکسری مجوزها از سوی حاکمیت باشد ما این پیگیری ها را انجام خواهیم داد.
وی همچنین مشارکت و ارائه طرح از سوی دانشگاهیان برای تسریع در اجرای کارها را بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: با توجه به اینکه اکنون با بحث کمبود قیر در سطح کشور برای روکش آسفالت در جاده ها روبرو هستیم چه اشکالی دارد که دانشگاهیان طرح و برنامه ای ارائه دهند که به جای قیر از روکش بتن در جاده ها استفاده شود و همچنین با توجه به کاربرد آجرها در ساخت و سازها و تلفات انسانی ناشی از این مصالح در سوانح طبیعی، دانشگاهیان به دنبال ارائه طرحی برای جایگزینی در استفاده از آجر و کاربرد مصالح جدید در ساخت و سازها باشند.
استاندار کرمانشاه گفت: دانشگاهیان می توانند در خصوص بسیاری از مسائل به ارائه نظر و پیشنهاد و همکاری بپردازند.
رئیس کارگروه گردشگری کرمانشاه در ادامه با اشاره به ظرفیت های بسیار خوب استان در بحث گردشگری افزود: کرمانشاه در زمینه گردشگری دارای ظرفیت بسیار مناسبی است و باید کرمانشاه را به مقصد گردشگری تبدیل کنیم و با توجه به هنر ذاتی کرمانشاهیان در برند سازی از جمله نان برنجی و محصولات صنایع سنتی بنابراین می توان یک جهش بسیار خوب را در زمینه حوزه خدمات استان رقم زد.
استاندار کرمانشاه بیان داشت: سرمایه گذاران بسیاری آماده سرمایه گذاری در حوزه گردشگری و خدمات استان هستند به شرط اینکه فضای کاری بهتری برای آنان فراهم شود.
بازوند همچنین با اشاره به طرح 2020 کرمانشاه گفت: این طرح یک پروژه ملی است که باید با همکاری و مشارکت بگوئیم که در این طرح قرار است چه شرایط و ویژگی هایی برای استان تعریف و ایجاد شود و بدون شک این طرح می تواند گام بسیار خوبی برای حرکت توسعه ای استان باشد.
وی در ادامه به طرح گرمسیری استان اشاره کرد و بیان داشت: این طرح بزرگ حدود 10 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری و اعتبار دارد که دارای اثربخشی فوق العاده ای برای استان است که دانشگاهیان می توانند با پژوهش و تحقیق به اثربخشی بیشتر و علمی تر این طرح، کمک حال استان باشند.
استاندار کرمانشاه همچنین بر ارائه طرحی در دانشگاه ها برای تدوین برنامه آمایش نیروی انسانی تاکید کرد و گفت: همچنین باید طرحی در دانشگاه ها تهیه شود که با توجه به ظرفیت های موجود دانشجویان به سمت تحصیل در رشته های مورد نیاز و اثربخشی در جامعه سوق داده شوند.
وی همچنین با بیان اینکه پایه و پیشرفت در جامعه امید است، گفت: ایجاد دانشگاه ها در شهرها حتماً به توسعه امید در جامعه کمک می کند و حضور و ایجاد دانشگاه یکی از شاخص های توسعه یافتگی تلقی می شود.
وی در پایان سخنان خود با اشاره به ضرورت قرار گرفتن کرمانشاه در ردیف کلان شهرها گفت: از یکسال گذشته به دنبال کلان شهر قرار گرفتن کرمانشاه بوده ام که بتوانیم مجوز لازم را از هیات دولت بگیریم و هشت شاخص را به ما اعلام کرده اند که باید این شاخص ها را داشته باشیم که هفت مورد در استان موجود است و یکی از این شاخص ها تعداد و وجود مراکز آموزش عالی در آن شهر است بنابراین دانشگاه ها به عنوان شاخص توسعه یافتگی محسوب می شوند و نخبگان و دانشگاهیان در مشارکت و مشورت برای کمک به توسعه نقش بسیار مهمی دارند.
اکنون حدود 100هزار دانشجو در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی استان کرمانشاه مشغول به تحصیل هستند.
3033/8066


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

شاراپووا به دور سوم تنیس استرالیا راه یافت
تنیسور روسی با شکست ربکا پترسون به دور سوم تنیس اپن استرالیا صعود کرد.
بُرد پیکان و شهرداری ورامین در لیگ والیبال
در آغاز هفته نوزدهم لیگ برتر والیبال تیم‌های پیکان و شهرداری ورامین حریفان خود را شکست دادند.
شکست گنبدی‌ها در لیگ والیبال
تیم‌های شهرداری ورامین، پیام خراسان، سایپا تهران، شهرداری تبریز، پیکان تهران و فولاد سیرجان در لیگ برتر والیبال، حریفان خود را شکست دادند.
مهاجم مورد نظر استقلال ۴۷۰ روز گل نزده است
بررسی کارنامه پاتریک فرایدی مشخص می‌کند او هم تفاوت چندانی با الحاجی گرو ندارد.
فردوسی‌پور به آنتن برمی‌گردد
عادل فردوسی پور گزارشگر یکی از بازی های جام ملت های آسیا خواهد بود.
بادگیر‌های یزد در دستان ستاره‌های پاریسن ژرمن
قطری‌ها برای تبلیغ میزبانی جام جهانی‌شان هر کاری لازم باشد انجام می‌دهند.
آقای ده‌نمکی اجازه هست به عراق گل بزنیم؟
تا ساعاتی دیگر تیم ملی با عراق دیدار دارد و دوباره یادی کردیم از اظهار نظر حالا دیگر تاریخی ده نمکی که شاکی شده بود از گل های زیاد تیم ملی به یمن، این ویدئو بُریده ای است از برنامه برترین ها پلاس که سه شنبه ها منتشر می شود. در این بخش از آن برنامه با اظهار نظر ده نمکی شوخی کردیم.
مسلمی‌پور: فاصله ما با تاجیکستان زیاد بود
مدافع تیم فوتبال امید باوجود باخت این تیم به تاجیکستان گفت: فاصله ما با حریف زیاد بود!
عباسیان: بازی با حریف هندی آسان نیست
معین عباسیان، هافبک چپ پای تیم فوتبال سایپا گفت: باید از اولین هفته نیم‌فصل دوم بردهای‌مان را شروع کنیم تا در جدول رده‌بندی لیگ برتر به رده‌های بالاتر برویم.
کرانچار: برای تیم ملی ایران آرزوی موفقیت می‌کنم
بازیکن سابق تیم ملی کرواسی، گفت: کل مردم ایران انتظار یک نتیجه خوب را دارند و من هم در کنار همه اعضای تیم امید برای تیم ملی بزرگسالان آرزوی موفقیت می‌کنم.

پر بازدید ترین اخبار امروز

رشته های مرتبط با گردشگری در دانشگاه آزاد اردبیل ایجاد می شود
اردبیل - ایرنا - رییس دانشگاه آزاد اسلامی استان اردبیل از ایجاد هتل اسکول و نیز تاسیس رشته های علمی و عملی مرتبط با صنعت گردشگری در این واحد علمی خبر داد.
کاهش تبلیغات، زنگ خطری برای رسانه های مکتوب
تهران- ایرنا- معاون امور مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به چالش کاهش تبلیغات در حوزه رسانه‌های مکتوب اشاره و تصریح کرد: این چالش طنین‌انداز زنگ خطر بزرگی برای رسانه‌های مکتوب است که سهم 15 درصدی تبلیغات را نصیب آنها کرده است.
قیمت طلا و سکه در بازار امروز تهران
در معاملات امروز بازار تهران، هر قطعه سکه تمام طرح امامی با قیمت سه میلیون و ۹۲۵هزار تومان داد و ستد می‌شود که به نسبت روز گذشته ۴۰هزار تومان گران شده اشت.
لیگ فوتسال بانوان یزد با حضور 6 تیم برگزار می شود
یزد - ایرنا - نایب رئیس هیات فوتبال یزد در امور بانوان گفت: برای نخستین بار، لیگ فوتسال قهرمانی جوانان باشگاه های استان ویژه این قشر با حضور 6 تیم از 19 بهمن ماه آینده برگزار می شود.
علمی کاربردی و فرماندهی انتظامی کردستان تفاهم نامه امضا کردند
جانباز 70 درصد دامغانی به خیل شهدا پیوست
بازدید حسین انتظامی از ستاد برگزاری جشنواره فیلم فجر
کودکان در تصمیم گیری‌ حقوق شهروندی توجه شوند
رویکرد شهرنشینی به کودکان باید تغییر کند
توازن در تبادل گردشگر میان ایران و ترکیه مورد هدف است
خالی بودن مساجد از جوانان تهدید است
نفرات برتر طرح دانش آموز حامی ولایت در آستارا معرفی شدند
تجهیز کتابخانه مرکزی مشهد آغاز شد
مطالبات رهبری در دیدار مردم قم محقق شود