برای توسعه جهشی استان نیازمند مشارکت نخبگان هستیم

12:19 ۲۷ روز و ۴ ساعت پیش ایرنا 56 0
برای توسعه جهشی استان نیازمند مشارکت نخبگان هستیم

کرمانشاه - ایرنا - استاندار کرمانشاه با بیان اینکه برای توسعه استان نیازمند جهش بر محور دانایی هستیم، تاکید کرد که حضور و مشارکت نخبگان را برای توسعه جهشی استان نیاز داریم.

ایرنا

به گزارش ایرنا؛ روابط عمومی استانداری روز دوشنبه به نقل از هوشنگ بازوند در نشست با رئیس، معاونان و اعضای هیات علمی دانشگاه رازی اعلام کرد: در چند مدت گذشته همواره بر تشکیل جلسات مستمر با حضور دانشگاهیان و نخبگان برای کمک به روند توسعه ای استان تاکید داشته ام و ضرورت حضور نخبگان برای کمک به توسعه استان کاملاً احساس می شود.
وی با بیان اینکه استان از یک عقب ماندگی ناشی از هشت سال جنگ و دیگر مسائل رنج می برد، گفت: کرمانشاه در هشت سال جنگ، فرصت توسعه را از دست داد و اکنون شاخص های استان شاخص های قابل قبول و مناسبی نیستند و حتی نگران کننده هم هستند لذا برای جبران این عقب ماندگی ها نیازمند یک جهش چه در حوزه سخت افزاری و چه در حوزه نرم افزاری هستیم.
وی ادامه داد: باید با مشورت و حضور دانشگاهیان یعنی افرادی که دانایی و دانش دارند این جهش در استان صورت گیرد لذا برای حرکت توسعه ای و جهش استان، دانشگاهیان و نخبگان خیلی می توانند کمک حال استان باشند.
بازوند با اشاره به ظرفیت ها و توانمندی های استان از کرمانشاه به عنوان یک استان ثروتمند نام برد و گفت: این استان در حوزه های مختلف دارای پتانسیل ها و ظرفیت های بسیار خوبی است که برای توسعه استان می توانیم از این ظرفیت ها استفاده کنیم لذا نخبگان و دانشگاهیان می توانند در شناخت بیشتر این توانمندی ها به توسعه استان کمک کنند.
وی به عنوان مثال از قیر طبیعی گیلانغرب از یک ظرفیت استان نام برد و گفت: این شهرستان دارای قیر طبیعی است که انواع و اقسام فن آوری ها را روی آن می توان انجام داد و این سوال مطرح است که چرا استان نتوانسته از فن آوری این ظرفیت استفاده کند و فن آوری آن در دیگر استان ها انجام شود و از این توانمندی ها در استان بسیار است.
رئیس شورای اداری استان کرمانشاه ادامه داد: به عنوان مدیر ارشد استان از زمان ورود به کرمانشاه به دنبال شناخت موانع و عوامل عدم توسعه استان بوده ام اما با توجه به زلزله سال گذشته کمتر به این موضوع پرداخته شد و از دانشگاهیان و نخبگان می خواهم که در این مسیر یعنی شناخت مانع توسعه استان به بررسی و پژوهش های خود بپردازند.
استاندار کرمانشاه اضافه کرد: با توجه به شوک سنگین زلزله در استان اما دیگر اقدام ها و برنامه ها برای توسعه استان متوقف نشد و در یک سال گذشته کارهای خوبی برای رشد سرمایه گذاری و ایجاد اشتغال در استان صورت گرفته است.
بازوند اظهار داشت: ضرورت دارد که دانشگاهیان برای حل مشکلات موجود تلاش کنند و اگر برای تسریع در حل مشکلات نیاز به یکسری مجوزها از سوی حاکمیت باشد ما این پیگیری ها را انجام خواهیم داد.
وی همچنین مشارکت و ارائه طرح از سوی دانشگاهیان برای تسریع در اجرای کارها را بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: با توجه به اینکه اکنون با بحث کمبود قیر در سطح کشور برای روکش آسفالت در جاده ها روبرو هستیم چه اشکالی دارد که دانشگاهیان طرح و برنامه ای ارائه دهند که به جای قیر از روکش بتن در جاده ها استفاده شود و همچنین با توجه به کاربرد آجرها در ساخت و سازها و تلفات انسانی ناشی از این مصالح در سوانح طبیعی، دانشگاهیان به دنبال ارائه طرحی برای جایگزینی در استفاده از آجر و کاربرد مصالح جدید در ساخت و سازها باشند.
استاندار کرمانشاه گفت: دانشگاهیان می توانند در خصوص بسیاری از مسائل به ارائه نظر و پیشنهاد و همکاری بپردازند.
رئیس کارگروه گردشگری کرمانشاه در ادامه با اشاره به ظرفیت های بسیار خوب استان در بحث گردشگری افزود: کرمانشاه در زمینه گردشگری دارای ظرفیت بسیار مناسبی است و باید کرمانشاه را به مقصد گردشگری تبدیل کنیم و با توجه به هنر ذاتی کرمانشاهیان در برند سازی از جمله نان برنجی و محصولات صنایع سنتی بنابراین می توان یک جهش بسیار خوب را در زمینه حوزه خدمات استان رقم زد.
استاندار کرمانشاه بیان داشت: سرمایه گذاران بسیاری آماده سرمایه گذاری در حوزه گردشگری و خدمات استان هستند به شرط اینکه فضای کاری بهتری برای آنان فراهم شود.
بازوند همچنین با اشاره به طرح 2020 کرمانشاه گفت: این طرح یک پروژه ملی است که باید با همکاری و مشارکت بگوئیم که در این طرح قرار است چه شرایط و ویژگی هایی برای استان تعریف و ایجاد شود و بدون شک این طرح می تواند گام بسیار خوبی برای حرکت توسعه ای استان باشد.
وی در ادامه به طرح گرمسیری استان اشاره کرد و بیان داشت: این طرح بزرگ حدود 10 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری و اعتبار دارد که دارای اثربخشی فوق العاده ای برای استان است که دانشگاهیان می توانند با پژوهش و تحقیق به اثربخشی بیشتر و علمی تر این طرح، کمک حال استان باشند.
استاندار کرمانشاه همچنین بر ارائه طرحی در دانشگاه ها برای تدوین برنامه آمایش نیروی انسانی تاکید کرد و گفت: همچنین باید طرحی در دانشگاه ها تهیه شود که با توجه به ظرفیت های موجود دانشجویان به سمت تحصیل در رشته های مورد نیاز و اثربخشی در جامعه سوق داده شوند.
وی همچنین با بیان اینکه پایه و پیشرفت در جامعه امید است، گفت: ایجاد دانشگاه ها در شهرها حتماً به توسعه امید در جامعه کمک می کند و حضور و ایجاد دانشگاه یکی از شاخص های توسعه یافتگی تلقی می شود.
وی در پایان سخنان خود با اشاره به ضرورت قرار گرفتن کرمانشاه در ردیف کلان شهرها گفت: از یکسال گذشته به دنبال کلان شهر قرار گرفتن کرمانشاه بوده ام که بتوانیم مجوز لازم را از هیات دولت بگیریم و هشت شاخص را به ما اعلام کرده اند که باید این شاخص ها را داشته باشیم که هفت مورد در استان موجود است و یکی از این شاخص ها تعداد و وجود مراکز آموزش عالی در آن شهر است بنابراین دانشگاه ها به عنوان شاخص توسعه یافتگی محسوب می شوند و نخبگان و دانشگاهیان در مشارکت و مشورت برای کمک به توسعه نقش بسیار مهمی دارند.
اکنون حدود 100هزار دانشجو در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی استان کرمانشاه مشغول به تحصیل هستند.
3033/8066


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

رکوردزنی میلیاردی صنایع‌دستی استان سمنان با بهره‌گیری از استارتاپ‌ها
سرپرست معاونت صنایع‌دستی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان گفت: چهار میلیارد ریال صنایع‌دستی استان سمنان در دو روز گذشته به فروش رسیده است.
بسیج جهان اسلام در حال شکل گیری است
تربت حیدریه- ایرنا- فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ناحیه تربت حیدریه گفت: بسیج شجره طیبه ای است که امام خمینی(ره) آن را پایه گذاری کرد تا در حفظ دستاوردها و نیل به آرمانهای بلند نظام عمل کند و به طبع آن امروز بسیج جهان اسلام در حال شکل گیری است.
اسامی نمایندگان غیرفعال در رای‌گیری‌های مجلس منتشر می‌شود
رئیس کمیسیون آئین نامه داخلی مجلس با بیان اینکه براساس این طرح نمایندگانی که در صحن علنی مجلس شورای اسلامی حضور دارند ولی در رای گیری‌ها مشارکت نمی‌کنند، مشخص می‌شوند، گفت: اسامی این نمایندگان در اختیار خبرگزاری خانه ملت قرار داده می‌شود و در مانیتور مجلس نیز درج شود.
نبرد با لشکرهای خیال
لازم نیست مراحل عبور از پل صراط را برای بچه‌ها شرح بدهیم بلکه همین که فرشته‌ها در دنیا هستند و روی شانه‌های ما نشسته‌اند، اگر با دقت‌های مناسب به بچه‌ها ارائه شود خیلی کارآمد است.
شوخی با شاهان قاجار در تابلوهای نقاشی
یک هنرمند در آثار خود با شاهان قاجار شوخی کرده و مظفرالدین شاه را سوژه یکی از کارها قرار داده و سپس به سراغ شاهان دیگر مثل احمدشاه و ناصرالدین شاه رفته است.
همه‌ دنیا استادیوم «تختی» را می‌شناسند جز خودمان!
۸۵ سال از عمرش می‌گذرد و پروژه‌های معماری بسیاری در ایتالیا، آمریکا و ایران انجام داده است اما به گفته‌ی خودش استادیوم «فرح‌آباد» سابق و «تختی» امروز را با چنگ و دندان ساخته است.
وقتی کار، کارپرتغالی ‌ها بود!-نگاهی به رویدادهای اشغال و آزادسازی ˮهرمزˮ
قلعه پرتغالی‌ها که امروز بقایایش در قشم به چشم می‌خورد، هم یادگار تلخ ۱۲۰ سال استعمارگری پرتغالی‌هاست و هم روایتگر خاطرات شیرین روزی که ایرانی‌ها توانستند جلوی ابرقدرت آن روزگار در بیایند و استعمار و استثمار را از جزیره و منطقه جارو کنند.
جنایات آل سعود از کم نظیرترین جنایت های تاریخ است
قم-ایرنا -دبیرکل مجمع تقریب مذاهب اسلامی گفت: جنایات آل سعود با مباشرت و حمایت آمریکا، رژیم صهیونیستی و رژیم های پست دیگر در یمن از کم نظیرترین جنایت های تاریخ است.
وفاداری چین به حفظ تجارت با ایران
علیرغم تحریم‌های آمریکا علیه ایران شرکت‌های چینی کماکان به دنبال حفظ و گسترش تجارت با ایران هستند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

زشت‌ترین خودرو‌هایی که تا به‌حال ساخته شده
چشم‌های ما همیشه جذب زیبایی‌ها می‌شوند، اما همه ما ناچاریم زشتی‌های این دنیا را هم ببینیم، چنین موضوعی در دنیای اتومبیل‌ها هم صادق است.
شیراز؛ میزبان بزرگترین رویداد سوارکاری جهان
‌رئیس هیئت سوارکاری فارس اعلام کرد که یکم تا چهارم آذرماه بزرگترین رویداد سوارکاری و هنرهای رزمی سواره جهان به میزبانی این استان و شهر شیراز برگزار می‌شود.
عملیات گودبرداری در باغ اراج متوقف شد
فخاری از توقف عملیات گودبرداری در باغ اراج خبر داد.
ابطحی: ضاربان نوازندگان رشت متحجر هستند
محمدعلی ابطحی، فعال سیاسی و رییس دفتر محمد خاتمی با انتقاد از نحوه برخورد با 3 نوجوان نوازنده در رشت این کار را توهین به ایرانیت و نماد تحجر خواند.
مازندران صاحب بودجه پژوهشی نیاز شناسی شد
کتابخانه ها برای بررسی آسیب های اجتماعی وارد عمل می شوند
طرح گفتمان مهدویت در 40 مدرسه شهرستان ری برگزار می شود
300 میلیون تومان به آموزش و پرورش خراسان جنوبی اختصاص یافت
شورای عالی اطلاع رسانی فرهنگ تشکیل می شود
بیش از 10 درصد دانش آموزان کردستانی مشکل یادگیری دارند
حرم سیدالشهدا (ع) چهار برابر توسعه پیدا می کند
حرم سیدالشهدا (ع) چهار برابر توسعه پیدا می کند
مدارس گیلان میزبان نمایشگاه های کتاب
طرح تخفیف پائیزه کتاب فقط با ارائه کارت ملی انجام می شود