مبارزه با احتکار؛ نسخه ای برای تمام فصل ها

10:45 ۲۹ روز و ۴ ساعت پیش ایرنا 51 0
مبارزه با احتکار؛ نسخه ای برای تمام فصل ها

همدان- ایرنا- طرح مبارزه با اختفا و احتکار کالا همچون نسخه ای تسکین دهنده، هم التهاب بازار را فرونشاند و هم لبخند رضایت را بر لبان مردم؛ طرحی که به اعتقاد کارشناسان تاریخ انقضا نداشته و در همه روزها و فصل ها باید اجرا شود.

ایرنا

به گزارش ایرنا، کشف سه انبار دارو در شیراز، انبار لاستیک در قم، 41 تن شیرخشک در سیستان و بلوچستان، انبار پوشک در مشهد، انبار بزرگ برنج در کرمانشاه، پنج انبار احتکار لوازم خانگی و صنعتی در اصفهان، انبار روغن موتور در زنجان، انبار گوشی موبایل در تهران و ... .
بخش عمده‌ای از تیتر و محتوای رسانه‌ها از سه ماه گذشته تاکنون به این گونه اخبار اختصاص داشت که لحظه ‌به ‌لحظه وضعیت شناسایی و پلمب انبارهای احتکار را گزارش می داد.
در این میان همدان هم خالی از انبارهای احتکار نبود و براساس آخرین خبر منتشر شده بیش از 40 انبار مملو از کالاهای متنوع در این استان برچسب احتکار خورد.
مردم نیز از شنیدن این خبرها حالشان خوب شد و ایستاده برای متولیان این حوزه کف زدند؛ برای آنها که عزمشان را برای نبرد با محتکر و متخلف جزم کرده اند تا مرهمی باشد بر مشکلات اقتصادی کشور.

** بازار را پلیسی نکنیم
اما رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت همدان با وجود اینکه تمام بازرس هایش را مدتهاست بسیج کرده تا مو را از ماست بیرون کشیده و متخلفان را بیابند، معتقد است بازار را نباید پلیسی کنیم بلکه باید با شیوه ای آرام و منطقی کسبه را به رعایت قانون تشویق کرد.
حمیدرضا متین به ایرنا گفت: برخورد با نرمی و لطافت اثر بخشی بیشتری داشته و بسیاری از افراد خاطی در مقابل این شیوه رفتاری بازرسان تسلیم شده و اشتباهاتشان را پذیرفته و اصلاح می کنند.
وی اضافه کرد: البته این سیاست مدیریت نرم تنها برای تخلف های کوچک و سهوی جوابگو است و افرادی سودجو که آگاهانه و عامدانه با احتکار کالاهای کمیاب و ضروری به نیابت از دشمن به پشت مردم خنجر می زنند به شدت برخورد کرده و به اشد مجازات می رسانیم.
متین همچنین برنظارت و بازرسی همیشگی از بازار تاکید کرد و افزود: هم اینک بازار در شرایطی است که نباید تحریک شود، اینکار خطرات بسیاری داشته و چرخه تامین و توزیع را برهم می زند و عاقبتی جز نارضایتی و زیان مردم به دنبال ندارد.
سکاندار سازمان صنعت، معدن و تجارت همدان یافتن محتکر و اثبات احتکار را کاری پیچیده و زمان بر ارزیابی می کند؛ چراکه به گفته وی بسیاری از این افراد تنها در ثبت موجودی انبارهایشان در سامانه «صمت» تعلل و سهل انگاری کرده اند و قصد احتکار ندارند.
به گفته میتن باید طوری رفتار کرد که به کسبه و بنکداران شریف و سالم آسیب نرسد و خشک و تر با هم نسوزند؛ راهکاری که اجرای آن دقت و پیچیدگی های خاص و تخصصی خود را می طلبد.

**احتکار خانگی، آن روی سکه گرانی
کارشناسان اقتصادی معتقدند که علاوه بر برخی فروشندگان که اقدام به احتکار می‌کنند، عده از مردم نیز با احتکارهای خانگی و پر کردن انبارها و قفسه‌ خانه‌های خود بر تورم و گرانی اجناس دامن زده و به نوعی نبض روانی بازار را در دست می گیرند و گوششان هم به توصیه و تذکر مسئولان بدهکار نیست.
مصداق این امر افزایش ورود برنج و روغن به همدان است، چراکه بنابر اعلام سازمان صنعت، معدن و تجارت در 6 ماه نخست امسال مصرف برنج در این استان 33 درصد افزایش یافته که نشان از احتکار خانگی این کالاها دارد.
متین در تبین این امر گفت: همدان با تکیه بر کارخانه بزرگ روغن کشی در نهاوند هرگز کمبود روغن خوراکی نداشته اما عده ای از مردم از بیم کمیابی و گرانی، این کالا را انبار کرده اند.
وی با بیان اینکه این اتفاق درباره مواد شوینده هم رخ داده است، اظهار داشت: این در حالی است که بزرگترین تولید کننده مواد شوینده پودری و مایع در کشور هستیم و ماده اصلی شوینده ها را به ترکیه و چندین کشور صادر می کنیم اما مردم بیش از نیاز واقعی خود انواع شوینده خریده اند.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت همدان به مردم استان اطمینان خاطر می دهد که انبارهای همدان در حال حاضر پر از اقلام اساسی است و هرچقدر مردم خرید کنند بازهم توان جایگزینی داریم.
میتن اضافه کرد: فقط در بخش لوازم خانگی برخی برندهای خارجی با توجه به شرایط ارزی کشور دچار کمبود شده است و مردم می توانند از اجناس با کیفیت و متنوع تولید داخل خریداری کنند.

** بازاریان از آب گل آلود ماهی نگیرند
معاون بازرسی و نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت همدان درباره طرح تشدید نظارت بر بازار یا همان مبارزه با احتکار به ایرنا گفت: بسیاری انتظار داشتند دولت برای کنترل و کاهش التهاب بازار کوپن توزیع کند اما دولت با تشدید بازرسی، تامین اقلام و تنظیم بازار به خوبی تب خرید مصرف کنندگان را کاهش داد و هرگونه افزایش بی رویه قیمت ها را مهار کرد.
علیرضا شجاعی با بیان اینکه مردم از عملکرد دولت راضی هستند، توضیح داد: دولت با مدیریت درست، هدایت بازار را به بازاریان سپرد و کسبه را به این باور رساند که کشور با مشکلات اقتصادی روبروست و آنها نباید از آب گل آلود ماهی بگیرند.
او با بیان اینکه طرح مبارزه با احتکار مربوط به دوره خاصی نیست و این روند در آینده نیز ادامه می یابد، اضافه کرد: مردم یاریگر طرح مبارزه با احتکار بوده و هستند و وظیفه شناسانه تخلف ها و انبارهای مشکوک به احتکار را به ستاد خبری 124 گزارش می دهند.
معاون بازرسی و نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت همدان ادامه داد: این روند موجب شد تا در 6 ماهه نخست امسال یکهزار و 795 گزارش تلفنی و کتبی به دست بازرسان این نهاد برسد.
شجاعی به مردم توصیه کرد: برای خرید تهییج نشوند زیرا فلسفه بازار منفعت طلبی و خدمت با هدف کسب سود است؛ هرچه به بازار بها داده و تقاضای بی رویه و غیر منطقی داشته باشیم زمینه را برای کاهش عرضه و کمبود کالا و در نتیجه گرانفروشی و احتکار فراهم کرده ایم و به قول معروف «از ماست که بر ماست».
7527/2090


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

ارتباطات و فناوری اطلاعات
ارتباطات و فناوری اطلاعات

آخرین اخبار

همام طارق زمستان از استقلال جدا می‌شود
سرمربی نیرو هوایی عراق مدعی شد که هافبک عراقی استقلال زمستان به تیم سابقش برمی گردد.
دست مدافع استقلال از دو ناحیه شکست
مدافع تیم فوتبال استقلال با شکستگی دست دیدار‌های آتی این تیم را از دست داد.
نصیرزاده: برنامه‌ای برای جذب تیموریان نداریم
مدیرعامل باشگاه ماشین سازی تبریز گفت: برنامه ای برای جذب آندرانیک تیموریان نداریم و به دنبال نفرات دیگری هستیم.
باشگاه پیکان: یک اخراج و یک گل طلب ما!
باشگاه پیکان نسبت به داوری بازی با پرسپولیس و اظهارنظر یک کارشناس داوری انتقاد کرد.
کفش‌های ویژه پوما برای ستاره فرانسوی
شرکت پوما، کفش های ویژه ای برای آنتوان گریزمان، ستاره فرانسه، پیش از تقابل با اروگوئه طراحی کرده است.
AFC: رسن مهره کلیدی عراق در جام ملت‌ها
سایت کنفدراسیون فوتبال آسیا به تمجید از هافبک عراقی پرسپولیس پرداخت و او را یکی از مهره های کلیدی تیم ملی عراق در جام ملت های آسیا دانست.
فرمایلن تصمیم نهایی برای ترک بارسا گرفت
بنابه نوشته یک روزنامه ورزشی معتبر مدافع با تجربه و بلژیکی بارسلونا خواهان جدایی در نقل و انتقالات میان فصل است.
مودریچ: سالی باشکوه را تجربه می‌کنم
ستاره خط میانی رئال مادرید معتقد است سالی موفقیت‌آمیز را سپری می‌کند.
دردسر‌های استقلال برای خرید بازیکن در نیم فصل
مسئولان باشگاه استقلال در نیم فصل شاید تنها به جذب ۲ بازیکن بسنده کنند.
کمبود عجیب بازیکن در تمرین سرخ‌ها
اولین تمرین تیم پرسپولیس پس از برد مقابل تیم پیکان امروز از ساعت ۱۱ در ورزشگاه شهید کاظمی برگزار شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

چگونه دو قلو باردار شویم؟
اگر می‌خواهید شانس خود را برای این که دوقلو باردار شوید افزایش دهید، لازم است که اطلاعاتی در مورد نحوه تشکیل دوقلو‌ها داشته باشید.
توقف تلخ ژرمن‌ها برابر هلند- لاله‌های نارنجی در نیمه نهایی لیگ ملت‌های اروپا
تیم‌ ‌ملی فوتبال هلند با تساوی ارزشمندی که برابر آلمان به دست آورد به نیمه نهایی لیگ ملت های اروپا راه پیدا کرد.
سرپرست فرمانداری اصفهان معرفی شد
اصفهان - ایرنا - فریبرز امیری به عنوان سرپرست فرمانداری شهرستان اصفهان منصوب و معرفی شد.
چه زمانی آدامس بجویم بهتراست؟
جویدن آدامس علاوه بر خوشبو کردن دهان ، موجب تحریک دستگاه گوارش و ترشح شیره معده می گردد.
سواد رسانه ای برای برنامه ریزی در زندگی نقشی ارزنده دارد
بوشهر- ایرنا- مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر گفت: سواد رسانه ای برای برنامه ریزی در زندگی امروزی نقشی ارزنده و تاثیرگذار دارد.
قاچاق سوخت کاهش یافت
بازار پوشاک ایران در انحصار چشم بادامی‌ها!
بهره‌برداری از نخستین مزرعه تولید تیلاپیا کشور
میانگین درآمد ماهیانه عشایر یک میلیون و 100 هزار تومان است
از الحاق دو بندر به منطقه آزاد چه خبر؟
کاهش قیمت طلا همسو با عقب‌گرد دلار
از خشکسالی به مازندران پناه آورده‌اند
وضعیت تولید صنایع در ۶ ماهه ۹۷، اعلام شد
تولید خودرو ۴۰ درصد کاهش یافت
همه آنچه که اقلیم را در ایران برهم زده است...