مبارزه با احتکار؛ نسخه ای برای تمام فصل ها

10:45 ۹۲ روز و ۱۷ ساعت پیش ایرنا 118 0
مبارزه با احتکار؛ نسخه ای برای تمام فصل ها

همدان- ایرنا- طرح مبارزه با اختفا و احتکار کالا همچون نسخه ای تسکین دهنده، هم التهاب بازار را فرونشاند و هم لبخند رضایت را بر لبان مردم؛ طرحی که به اعتقاد کارشناسان تاریخ انقضا نداشته و در همه روزها و فصل ها باید اجرا شود.

ایرنا

به گزارش ایرنا، کشف سه انبار دارو در شیراز، انبار لاستیک در قم، 41 تن شیرخشک در سیستان و بلوچستان، انبار پوشک در مشهد، انبار بزرگ برنج در کرمانشاه، پنج انبار احتکار لوازم خانگی و صنعتی در اصفهان، انبار روغن موتور در زنجان، انبار گوشی موبایل در تهران و ... .
بخش عمده‌ای از تیتر و محتوای رسانه‌ها از سه ماه گذشته تاکنون به این گونه اخبار اختصاص داشت که لحظه ‌به ‌لحظه وضعیت شناسایی و پلمب انبارهای احتکار را گزارش می داد.
در این میان همدان هم خالی از انبارهای احتکار نبود و براساس آخرین خبر منتشر شده بیش از 40 انبار مملو از کالاهای متنوع در این استان برچسب احتکار خورد.
مردم نیز از شنیدن این خبرها حالشان خوب شد و ایستاده برای متولیان این حوزه کف زدند؛ برای آنها که عزمشان را برای نبرد با محتکر و متخلف جزم کرده اند تا مرهمی باشد بر مشکلات اقتصادی کشور.

** بازار را پلیسی نکنیم
اما رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت همدان با وجود اینکه تمام بازرس هایش را مدتهاست بسیج کرده تا مو را از ماست بیرون کشیده و متخلفان را بیابند، معتقد است بازار را نباید پلیسی کنیم بلکه باید با شیوه ای آرام و منطقی کسبه را به رعایت قانون تشویق کرد.
حمیدرضا متین به ایرنا گفت: برخورد با نرمی و لطافت اثر بخشی بیشتری داشته و بسیاری از افراد خاطی در مقابل این شیوه رفتاری بازرسان تسلیم شده و اشتباهاتشان را پذیرفته و اصلاح می کنند.
وی اضافه کرد: البته این سیاست مدیریت نرم تنها برای تخلف های کوچک و سهوی جوابگو است و افرادی سودجو که آگاهانه و عامدانه با احتکار کالاهای کمیاب و ضروری به نیابت از دشمن به پشت مردم خنجر می زنند به شدت برخورد کرده و به اشد مجازات می رسانیم.
متین همچنین برنظارت و بازرسی همیشگی از بازار تاکید کرد و افزود: هم اینک بازار در شرایطی است که نباید تحریک شود، اینکار خطرات بسیاری داشته و چرخه تامین و توزیع را برهم می زند و عاقبتی جز نارضایتی و زیان مردم به دنبال ندارد.
سکاندار سازمان صنعت، معدن و تجارت همدان یافتن محتکر و اثبات احتکار را کاری پیچیده و زمان بر ارزیابی می کند؛ چراکه به گفته وی بسیاری از این افراد تنها در ثبت موجودی انبارهایشان در سامانه «صمت» تعلل و سهل انگاری کرده اند و قصد احتکار ندارند.
به گفته میتن باید طوری رفتار کرد که به کسبه و بنکداران شریف و سالم آسیب نرسد و خشک و تر با هم نسوزند؛ راهکاری که اجرای آن دقت و پیچیدگی های خاص و تخصصی خود را می طلبد.

**احتکار خانگی، آن روی سکه گرانی
کارشناسان اقتصادی معتقدند که علاوه بر برخی فروشندگان که اقدام به احتکار می‌کنند، عده از مردم نیز با احتکارهای خانگی و پر کردن انبارها و قفسه‌ خانه‌های خود بر تورم و گرانی اجناس دامن زده و به نوعی نبض روانی بازار را در دست می گیرند و گوششان هم به توصیه و تذکر مسئولان بدهکار نیست.
مصداق این امر افزایش ورود برنج و روغن به همدان است، چراکه بنابر اعلام سازمان صنعت، معدن و تجارت در 6 ماه نخست امسال مصرف برنج در این استان 33 درصد افزایش یافته که نشان از احتکار خانگی این کالاها دارد.
متین در تبین این امر گفت: همدان با تکیه بر کارخانه بزرگ روغن کشی در نهاوند هرگز کمبود روغن خوراکی نداشته اما عده ای از مردم از بیم کمیابی و گرانی، این کالا را انبار کرده اند.
وی با بیان اینکه این اتفاق درباره مواد شوینده هم رخ داده است، اظهار داشت: این در حالی است که بزرگترین تولید کننده مواد شوینده پودری و مایع در کشور هستیم و ماده اصلی شوینده ها را به ترکیه و چندین کشور صادر می کنیم اما مردم بیش از نیاز واقعی خود انواع شوینده خریده اند.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت همدان به مردم استان اطمینان خاطر می دهد که انبارهای همدان در حال حاضر پر از اقلام اساسی است و هرچقدر مردم خرید کنند بازهم توان جایگزینی داریم.
میتن اضافه کرد: فقط در بخش لوازم خانگی برخی برندهای خارجی با توجه به شرایط ارزی کشور دچار کمبود شده است و مردم می توانند از اجناس با کیفیت و متنوع تولید داخل خریداری کنند.

** بازاریان از آب گل آلود ماهی نگیرند
معاون بازرسی و نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت همدان درباره طرح تشدید نظارت بر بازار یا همان مبارزه با احتکار به ایرنا گفت: بسیاری انتظار داشتند دولت برای کنترل و کاهش التهاب بازار کوپن توزیع کند اما دولت با تشدید بازرسی، تامین اقلام و تنظیم بازار به خوبی تب خرید مصرف کنندگان را کاهش داد و هرگونه افزایش بی رویه قیمت ها را مهار کرد.
علیرضا شجاعی با بیان اینکه مردم از عملکرد دولت راضی هستند، توضیح داد: دولت با مدیریت درست، هدایت بازار را به بازاریان سپرد و کسبه را به این باور رساند که کشور با مشکلات اقتصادی روبروست و آنها نباید از آب گل آلود ماهی بگیرند.
او با بیان اینکه طرح مبارزه با احتکار مربوط به دوره خاصی نیست و این روند در آینده نیز ادامه می یابد، اضافه کرد: مردم یاریگر طرح مبارزه با احتکار بوده و هستند و وظیفه شناسانه تخلف ها و انبارهای مشکوک به احتکار را به ستاد خبری 124 گزارش می دهند.
معاون بازرسی و نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت همدان ادامه داد: این روند موجب شد تا در 6 ماهه نخست امسال یکهزار و 795 گزارش تلفنی و کتبی به دست بازرسان این نهاد برسد.
شجاعی به مردم توصیه کرد: برای خرید تهییج نشوند زیرا فلسفه بازار منفعت طلبی و خدمت با هدف کسب سود است؛ هرچه به بازار بها داده و تقاضای بی رویه و غیر منطقی داشته باشیم زمینه را برای کاهش عرضه و کمبود کالا و در نتیجه گرانفروشی و احتکار فراهم کرده ایم و به قول معروف «از ماست که بر ماست».
7527/2090


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

خارجی های پرسپولیس به ایران نیامدند
بوژیدار رادوشوویچ و ماریو بودیمیر که قرار بود دیشب کرواسی را ترک کرده و عازم تهران شوند تا از فردا چهارشنبه و با شروع تمرینات، سرخپوشان را همراهی کنند با تاخیر ۲۴ ساعته به تهران می‌آیند.
قدیمی‌ترین جدول تناوبی عناصر ترمیم شد
قدیمی‌ترین جدول تناوبی عناصر دنیا که در سال 1885 به چاپ رسیده و در سال 2014 در دانشکده شیمی دانشگاه سنت اندروز کشف شده است، بازیابی شد.
بهبود تمرکز با کمک یک بازی!
پژوهشگران "دانشگاه کمبریج"، نوعی بازی طراحی کرده‌اند که به کاربران کمک می‌کند توجه و تمرکز خود را بهبود بخشند.
سرمربی سابق استقلال جواب فتحی را داد
سرمربی پیشین استقلال در خصوص انتقادهایی که این روزها از امیر حسین فتحی بابت اینکه گفته بود شفر پرافتخارترین مربی استقلال است گفت: با تمام احترامی که برای فتحی قائلم متاسفانه باید بگویم حرف اشتباهی زده است.
حمایت میلیون دلاری فیس‌بوک از دانشگاه فنی مونیخ
فیسبوک با اهدای ۷.۵ میلیون دلار از "موسسه اخلاقیات هوش مصنوعی دانشگاه فنی مونیخ"(AI ethics institute at the Technical University of Munich) آلمان حمایت مالی کرد.
تصمیم مسکو درباره کنفرانس ضدایرانی ورشو
وزارت خارجه روسیه اعلام کرده که مسکو در کنفرانس ضدایرانی ورشو شرکت نخواهد کرد.
ˮدوکاتیˮ موتورسیکلت الکتریکی می‌سازد
شرکت "دوکاتی" اعلام کرده که می‌خواهد موتورسیکلت‌های برقی بسازد.
تنظیم فشار خون با زهر خفاش خون آشام!
یک پپتید یافت شده در سم خفاش خون‌آشام ممکن است به توسعه یک کلاس جدید از داروهای تنظیم کننده فشار خون و بسیاری از بیماری‌های دیگر منجر شود.
میرسلیم: استانی‌شدن انتخابات سه بار رد شده است
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: موضوع استانی شدن تاکنون سه مرتبه در مجلس مطرح شده که هر سه بار از سوی مجمع تشخیص مصلحت رد شده است.
مولکول ارتباط بین استرس و چربی‌سوزی شناسایی شد
ممکن است در نظر افراد اضطراب و چربی سوزی اصلا به یکدیگر مرتبط نباشند اما تحقیقات اخیر یکی از موسسات پژوهشی ایالات متحده آمریکا نشان می‌دهد یک ملکول خاصی در مغز وجود دارد که سبب مرتبط شدن این دو به یکدیگر می‌شود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

از ˮفاصله‌ پژوهش‌های علوم‌پزشکی و علوم‌پایهˮ تا ˮکاربردی‌نشدن یافته‌های ریاضیات‌زیستیˮ
عضو هیات علمی مرکز تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیک دانشگاه تهران با بیان اینکه در ایران ارتباطات بین رشته‌ای ضعیف است، گفت: کسی که ریاضیات می‌خواند به دلیل علاقه به کاربرد است که تصمیم می‌گیرد به حوزه ریاضیات زیستی وارد شود؛ ولی عملا جایی وجود ندارد که از نتایج پژوهش‌های یک محقق ریاضیات زیستی استفاده شود. عملا تنها فایده پژوهش در حوزه ریاضیات زیستی این است که پژوهشگران می‌توانند در حوزه‌های پایه‌ای مقاله چاپ کنند و در کشورهایی که ارتباط خوبی بین حوزه تحقیقات پزشکی و علوم پایه وجود دارد، از این مقاله‌ها استفاده کنند.
خارجی های پرسپولیس به ایران نیامدند
بوژیدار رادوشوویچ و ماریو بودیمیر که قرار بود دیشب کرواسی را ترک کرده و عازم تهران شوند تا از فردا چهارشنبه و با شروع تمرینات، سرخپوشان را همراهی کنند با تاخیر ۲۴ ساعته به تهران می‌آیند.
سرمربی سابق استقلال جواب فتحی را داد
سرمربی پیشین استقلال در خصوص انتقادهایی که این روزها از امیر حسین فتحی بابت اینکه گفته بود شفر پرافتخارترین مربی استقلال است گفت: با تمام احترامی که برای فتحی قائلم متاسفانه باید بگویم حرف اشتباهی زده است.
تصمیم مسکو درباره کنفرانس ضدایرانی ورشو
وزارت خارجه روسیه اعلام کرده که مسکو در کنفرانس ضدایرانی ورشو شرکت نخواهد کرد.
میرسلیم: استانی‌شدن انتخابات سه بار رد شده است
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: موضوع استانی شدن تاکنون سه مرتبه در مجلس مطرح شده که هر سه بار از سوی مجمع تشخیص مصلحت رد شده است.
زیباترین ارکیده‌های جهان در نوشهر جمع می‌شوند
بزرگترین فرصت جهش صادراتی را از دست می‌دهیم
سیاست‌های محدودکننده واردات درست نیست
حفظ وضع موجود تولید اولویت نخست دولت است
وعده‌های پلاسکویی دوساله شد
گرانفروشان مرغ در ارومیه لو رفتند
مدیرعامل سایپا تغییر کرد
افزایش قیمت خودرو با هدف حفظ تولید بوده است
ادغام رنو و نیسان؛ درخواست جدید فرانسوی‌ها
نیاز ۱.۷ میلیارد دلاری برای فاز دوم طرح خوزستان- واگذاری‌ها به بخش خصوصی و قانونی بوده است