فرصت‌سوزی‌های آخوندی در وزارت راه

10:43 ۲۹ روز و ۴ ساعت پیش افکار نیوز 51 0
فرصت‌سوزی‌های آخوندی در وزارت راه

عباس آخوندی در حالی از وزارت راه و شهرسازی استعفا داد که مهم‌ترین برنامه‌های اعلامی وی در این وزارتخانه محقق نشد؛ در این‌باره می‌توان به عدم تحقق شهرسازی بر پایه حمل و نقل، بلاتکلیفی شهرسازی ریل‌پایه و بی‌توجهی به خصوصی‌سازی اشاره کرد.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،موضوع استعفا و یا برکناری عباس آخوندیاز وزارت راه و شهرسازی، از ماه‌ها قبل مطرح و اعلام شد که رئیس‌جمهور دیگر چندان مایل نیست آخوندی وزیر وی در وزارت راه و شهرسازیباشد.
به هر حال کارنامه وزیر مستعفی راه و شهرسازیدر حدود ۵ سال مدیریت وی بر این وزارتخانهچندان مطلوب نبود و بسیاری از اهدافی که در سند چشم‌انداز و برنامه توسعه مدنظر بود، در حوزه حمل و نقلو خصوصاً مسکنمحقق نشد، از قرارداد ایرباس‌ها گرفته تا قراردادهای ریلی با کشورهای خارجی و تکمیل آزادراه‌تهران-شمال و بی‌توجهی کامل به مسکن مهرو طرح بلاتکلیف مسکن اجتماعی.
به هر حال ظاهراً رئیس‌جمهور هم دل خوشی از عباس آخوندی نداشت خصوصاً با کم‌توجهی وزیر سابق راه و شهرسازی به موضوع مسکن به عنوان یکی از نیازهای اولیه مردم و بروز نابسامانی‌های اخیر در حوزه مسکن، رئیس‌جمهور تصمیم به انتزاع وزارت راه و شهرسازی و البته تغییر آخوندی داشت که یکی از مخالفان این انتزاع، عباس آخوندی بود.
وزیر مستعفی راه و شهرسازی موافق همجواری بخش مسکن و راه بود و اعتقاد داشت (فقط در حرف و نه عمل) سکونت‌گاه‌های شهری در سیستم حمل و نقل ترکیبی باید به انواع مدل‌‌های حمل و نقلی متصل باشند و با استناد به همین موضوع معتقد بود که وجود مدیریت واحد در بخش مسکن و راه ضروری است اما با گذشت ۵ سال از مدیریت وی در رأس هرم مدیریتی وزارت راه و شهرسازی، ‌حتی این موضوع به عنوان برنامه اصلی وزارت راه و شهرسازی هم ‌عملیاتی نشد‌؛ نمونه کوچک‌تر این برنامه هم شهرسازی ریل‌پایه بود.
* اتصال سکونت‌گاه‌های شهری به مدل‌های حمل و نقلی در همایش‌ها ماندموضوعاتی‌ قابل ذکر زیادی وجود دارد که بتوان از آنها به عنوان کم‌کاری آخوندی در وزارت راه شهرسازی یاد کرد اما یکی از اصلی‌ترین اولویت‌هایی که از سوی وزارت راه و شهرسازی و آخوندی مطرح شد و بابت آن همایش و سمینارهایی زیادی از سوی وزارت راه و شهرسازی برگزار شد، ‌اتصال سکونت‌گاه‌های شهری به مدل‌های مختلف حمل و نقلی و شهرسازی ریل‌پایه بود که فقط در همان همایش و سمینار ماند و به اجرا نرسید.
‌اواخر فروردین‌‌ماه امسال بود که آخوندی در تشریح سیاست‌های سه‌گانه وزارت راه و شهرسازی در برنامه ششم توسعه، ‌این برنامه را شامل سه سیاست شهرسازی ریل پایه، توسعه راه‌آهن حومه‌ای و توسعه شبکه راه‌آهن ایراندانست.
وی قبل از تعیین شهردار فعلی تهران گفته بود: اگر قرار است طرح تفصیلی را براساس ریل‌پایه، تغییر دهیم باید شهرداریرا انتخاب کنیم که بتواند این اولویت را اجرایی کند، ریل را بفهمد، توسعه براساس ریل را بفهمد، حمل و نقل عمومی را بفهمد، شهری مبتنی بر ریل را بفهمد، حمل و نقل عمومییکپارچه را بفهمد، بتواند سیستمی را طراحی کند که با استفاده از آن یک شهروندبتواند با یک کارت هم از اتوبوساستفاده کند و هم از متروو هم سایر وسایل حمل و نقل عمومی‌.
این موارد در حالی به صورت صرفاً تئوری‌ از زبان عباس آخوندی مطرح ‌شد که در عمل هیچ تلاشی برای تحقق این اهداف مشاهده نمی‌شد.
* خصوصی‌سازی به معنای واقعی در وزارت راه و شهرسازی محقق نشد‌یکی دیگر از ‌مشکلات وزارت راه و شهرسازی ناتوانی آخوندی در مدیریت کردن یک وزارتخانه بزرگ و سنگین بود. به هر حال با ادغام راه و مسکن چند بخش بزرگ حمل و نقلی که خود استعداد یک وزارتخانه شدن را دارند با مسکن و‌ شهرسازی که‌ اصلی‌ترین نیاز مردم است، ترکیب شد.
در این راستا ضرورت داشت پروژه چابک‌سازی در وزارت راه و شهرسازی پیاده شود ‌و چابک‌سازی‌ هم قطعاً با واگذاری امور ‌به بخش خصوصی محقق می‌شود؛ چابک‌سازی دولت، اجرای دقیق طرح‌ها و واگذاری کامل امور تصدی‌گری به بخش خصوصیاست. امری که در برخی موارد رعایت نشد‌ و
دولتو وزارت راه و شهرسازی در بسیاری از بخش‌ها هنوز ‌تصدی‌گری‌ انجام می‌دهد.
‌برای ‌چابک‌سازی دولت باید فعالت‌های تصدی‌گری از دست دولت گرفته شده و به دست مردم داده شود، این معنای چابک‌سازی است، دولت باید ‌شرکت‌هایی که فعالیت‌های تصدی‌گری انجام می‌دهند را واگذار کند ضمن آنکه شرکت‌های‌ نیمه‌خصوصی و وابسته به دولت باید در اولویت واگذاری باشند.
اگر در وزارت  راه و شهرسازی، پروژه‌‌های تصدی‌گری و پروژه‌های مشمول قانوناصل 44 به بخش خصوصی واقعی سپرده می‌شد و البته اگر در جذب سرمایه‌گذار خصوصی پروژه‌‌ها با مطالعه دقیق و کارشناسی، مشوق‌های مناسب سرمایه‌گذاری داشتیم، پیشرفت پروژه‌ها بسیار مطلوب و مناسب‌تر بود.
* سیاست‌زدگی آخوندی در وزارت راه ‌ فراموشی خصوصی‌سازی واقعی در وزارت راه و شهرسازی، بی‌توجهی به توسعه انواع مدل‌های حمل و نقل، عدم تمرکز کافی وزیر مستعفی راه و شهرسازی بر مدل‌های حمل و نقل در سال‌های اخیر چنانکه فقط حمل و نقل حومه‌ای مورد تأکید آخوندی بود، بی‌تـوجهی به موضوعاتی نظیر شهرسازی‌ به طور گسترده، کم‌کاری در ساخت بیمارستان‌ها و اماکن دولتی و از همه مهم‌تر بروز نابسامانی در بخش مسکن، همه از معضلاتی بود که در دوره ریاست آخوندی بر وزارت راه و شهرسازی رخ داد.
به هر حال بروز همه این مشکلاتدر وزارت راه و شهرسازی و بی‌توجهی آخوندی برای رفع آنها موجب شد دولت تصمیم به جایگزین کردن آخوندی بگیرد.
البته آخوندی با رسانه‌ای کردن استعفای خود خواست نشان دهد که از قبل مایل به برکناری از این سمت بوده است اما پشت پردهحکایت از چیز دیگری دارد.
آخوندی به عنوان وزیر راه و شهرسازیبه جای آنکه به دنبال تحقق وعده‌های خود و رفع مشکلات حمل و نقل و خصوصاً مسکن در حوزه کاری خود باشد، اغلب با ورود به حوزه‌های کاری دیگر وزارتخانه‌ها و حتی شورای نگهبانو مجمع تشخیص مصلحتنظام، وظیفه اصلی خود را به کلی فراموش می‌کرد و با دخالت در امور سیاسی و قانون‌گذاری کشور ‌زمینه اختلاف بین ارگان‌های نظام را فراهم می‌کرد.
به هر حال عباس آخوندی با کارنامه نه‌چندان مطلوب از وزارت راه و شهرسازی رفت و میراث وزیر مستعفی وزارت راه و شهرسازی برای مدیریت جدید این وزارتخانه، مشکلات بزرگی است که قطعاً با مدیریت تخصصی و غیرسیاسی قابل حل خواهد بود.
 


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

ارتباطات و فناوری اطلاعات
ارتباطات و فناوری اطلاعات

آخرین اخبار

دردسرهای روزمره زندگی فضانوردان
زندگی دانشمندان علوم فضایی در سفرهای علمی با فضاپیما، همراه با تحمل عجیب‌ترین دشواری‌هاست. فارغ از ابهامات علمی و خطرهای حرفه‌ای، انجام ساده‌ترین کارهای روی زمین، در فضا یک چالش محسوب می‌شود و اصلا به همین دلیل است که چنین سفرهایی، نیازمند آمادگی‌های جسمی و روانیِ جدی است.
حقایق جالب درباره ذهن و روان انسان که نمی‌دانستید
ذهن انسان مثل اعماق اقیانوس پر از شگفتی است. دانشمندان دائما در حال مطالعه مغز و کشف الگو‌های جدید رفتاری هستند که هر روز آن‌ها را شگفت زده می‌کند. مثلا، آیا می‌دانستید که هرچه فردی باهوش‌تر باشد، دوستان کمتری دارد؟
همام طارق زمستان از استقلال جدا می‌شود
سرمربی نیرو هوایی عراق مدعی شد که هافبک عراقی استقلال زمستان به تیم سابقش برمی گردد.
دست مدافع استقلال از دو ناحیه شکست
مدافع تیم فوتبال استقلال با شکستگی دست دیدار‌های آتی این تیم را از دست داد.
نصیرزاده: برنامه‌ای برای جذب تیموریان نداریم
مدیرعامل باشگاه ماشین سازی تبریز گفت: برنامه ای برای جذب آندرانیک تیموریان نداریم و به دنبال نفرات دیگری هستیم.
باشگاه پیکان: یک اخراج و یک گل طلب ما!
باشگاه پیکان نسبت به داوری بازی با پرسپولیس و اظهارنظر یک کارشناس داوری انتقاد کرد.
کفش‌های ویژه پوما برای ستاره فرانسوی
شرکت پوما، کفش های ویژه ای برای آنتوان گریزمان، ستاره فرانسه، پیش از تقابل با اروگوئه طراحی کرده است.
AFC: رسن مهره کلیدی عراق در جام ملت‌ها
سایت کنفدراسیون فوتبال آسیا به تمجید از هافبک عراقی پرسپولیس پرداخت و او را یکی از مهره های کلیدی تیم ملی عراق در جام ملت های آسیا دانست.
فرمایلن تصمیم نهایی برای ترک بارسا گرفت
بنابه نوشته یک روزنامه ورزشی معتبر مدافع با تجربه و بلژیکی بارسلونا خواهان جدایی در نقل و انتقالات میان فصل است.
مودریچ: سالی باشکوه را تجربه می‌کنم
ستاره خط میانی رئال مادرید معتقد است سالی موفقیت‌آمیز را سپری می‌کند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

چگونه دو قلو باردار شویم؟
اگر می‌خواهید شانس خود را برای این که دوقلو باردار شوید افزایش دهید، لازم است که اطلاعاتی در مورد نحوه تشکیل دوقلو‌ها داشته باشید.
تجمع کارگران در سالروز تصویب قانون کار
جمعی از کارگران کارخانه‌ها و کارگاه‌های کشور در سالروز تصویب قانون کار در برابر خانه کارگر حضور یافتند تا صدای مطالبات خود را به گوش دولتمردان و مسئولان برسانند.
توقف تلخ ژرمن‌ها برابر هلند- لاله‌های نارنجی در نیمه نهایی لیگ ملت‌های اروپا
تیم‌ ‌ملی فوتبال هلند با تساوی ارزشمندی که برابر آلمان به دست آورد به نیمه نهایی لیگ ملت های اروپا راه پیدا کرد.
سرپرست فرمانداری اصفهان معرفی شد
اصفهان - ایرنا - فریبرز امیری به عنوان سرپرست فرمانداری شهرستان اصفهان منصوب و معرفی شد.
چه زمانی آدامس بجویم بهتراست؟
جویدن آدامس علاوه بر خوشبو کردن دهان ، موجب تحریک دستگاه گوارش و ترشح شیره معده می گردد.
آزادی ۱۲ نفر از کارگران بازداشتیِ هفت‌تپه
پایان سلطه بازرگانان ایرانی در دربی با تحریم‌ها
قول پرداخت حقوق کارگران گروه ملی فولاد ایران
کارت‌های سوخت‌تان را پیدا کنید
تولید خودرو کاهش یافت
تصمیمات جدید درباره بنزین در هفته آینده
۲۵ نیروگاه بزرگ سیکل ترکیبی وارد مدار می‌شود
نامه دانشجویان به رئیس جمهور: قطع برق ۹۸ برعهده شخص شماست
پشت‌پرده معافیت بندر چابهار از تحریمها
قیمت خرید دلار در بانک‎ها در 29 آبان 97