فرصت‌سوزی‌های آخوندی در وزارت راه

10:43 ۹۲ روز و ۱۸ ساعت پیش افکار نیوز 118 0
فرصت‌سوزی‌های آخوندی در وزارت راه

عباس آخوندی در حالی از وزارت راه و شهرسازی استعفا داد که مهم‌ترین برنامه‌های اعلامی وی در این وزارتخانه محقق نشد؛ در این‌باره می‌توان به عدم تحقق شهرسازی بر پایه حمل و نقل، بلاتکلیفی شهرسازی ریل‌پایه و بی‌توجهی به خصوصی‌سازی اشاره کرد.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،موضوع استعفا و یا برکناری عباس آخوندیاز وزارت راه و شهرسازی، از ماه‌ها قبل مطرح و اعلام شد که رئیس‌جمهور دیگر چندان مایل نیست آخوندی وزیر وی در وزارت راه و شهرسازیباشد.
به هر حال کارنامه وزیر مستعفی راه و شهرسازیدر حدود ۵ سال مدیریت وی بر این وزارتخانهچندان مطلوب نبود و بسیاری از اهدافی که در سند چشم‌انداز و برنامه توسعه مدنظر بود، در حوزه حمل و نقلو خصوصاً مسکنمحقق نشد، از قرارداد ایرباس‌ها گرفته تا قراردادهای ریلی با کشورهای خارجی و تکمیل آزادراه‌تهران-شمال و بی‌توجهی کامل به مسکن مهرو طرح بلاتکلیف مسکن اجتماعی.
به هر حال ظاهراً رئیس‌جمهور هم دل خوشی از عباس آخوندی نداشت خصوصاً با کم‌توجهی وزیر سابق راه و شهرسازی به موضوع مسکن به عنوان یکی از نیازهای اولیه مردم و بروز نابسامانی‌های اخیر در حوزه مسکن، رئیس‌جمهور تصمیم به انتزاع وزارت راه و شهرسازی و البته تغییر آخوندی داشت که یکی از مخالفان این انتزاع، عباس آخوندی بود.
وزیر مستعفی راه و شهرسازی موافق همجواری بخش مسکن و راه بود و اعتقاد داشت (فقط در حرف و نه عمل) سکونت‌گاه‌های شهری در سیستم حمل و نقل ترکیبی باید به انواع مدل‌‌های حمل و نقلی متصل باشند و با استناد به همین موضوع معتقد بود که وجود مدیریت واحد در بخش مسکن و راه ضروری است اما با گذشت ۵ سال از مدیریت وی در رأس هرم مدیریتی وزارت راه و شهرسازی، ‌حتی این موضوع به عنوان برنامه اصلی وزارت راه و شهرسازی هم ‌عملیاتی نشد‌؛ نمونه کوچک‌تر این برنامه هم شهرسازی ریل‌پایه بود.
* اتصال سکونت‌گاه‌های شهری به مدل‌های حمل و نقلی در همایش‌ها ماندموضوعاتی‌ قابل ذکر زیادی وجود دارد که بتوان از آنها به عنوان کم‌کاری آخوندی در وزارت راه شهرسازی یاد کرد اما یکی از اصلی‌ترین اولویت‌هایی که از سوی وزارت راه و شهرسازی و آخوندی مطرح شد و بابت آن همایش و سمینارهایی زیادی از سوی وزارت راه و شهرسازی برگزار شد، ‌اتصال سکونت‌گاه‌های شهری به مدل‌های مختلف حمل و نقلی و شهرسازی ریل‌پایه بود که فقط در همان همایش و سمینار ماند و به اجرا نرسید.
‌اواخر فروردین‌‌ماه امسال بود که آخوندی در تشریح سیاست‌های سه‌گانه وزارت راه و شهرسازی در برنامه ششم توسعه، ‌این برنامه را شامل سه سیاست شهرسازی ریل پایه، توسعه راه‌آهن حومه‌ای و توسعه شبکه راه‌آهن ایراندانست.
وی قبل از تعیین شهردار فعلی تهران گفته بود: اگر قرار است طرح تفصیلی را براساس ریل‌پایه، تغییر دهیم باید شهرداریرا انتخاب کنیم که بتواند این اولویت را اجرایی کند، ریل را بفهمد، توسعه براساس ریل را بفهمد، حمل و نقل عمومی را بفهمد، شهری مبتنی بر ریل را بفهمد، حمل و نقل عمومییکپارچه را بفهمد، بتواند سیستمی را طراحی کند که با استفاده از آن یک شهروندبتواند با یک کارت هم از اتوبوساستفاده کند و هم از متروو هم سایر وسایل حمل و نقل عمومی‌.
این موارد در حالی به صورت صرفاً تئوری‌ از زبان عباس آخوندی مطرح ‌شد که در عمل هیچ تلاشی برای تحقق این اهداف مشاهده نمی‌شد.
* خصوصی‌سازی به معنای واقعی در وزارت راه و شهرسازی محقق نشد‌یکی دیگر از ‌مشکلات وزارت راه و شهرسازی ناتوانی آخوندی در مدیریت کردن یک وزارتخانه بزرگ و سنگین بود. به هر حال با ادغام راه و مسکن چند بخش بزرگ حمل و نقلی که خود استعداد یک وزارتخانه شدن را دارند با مسکن و‌ شهرسازی که‌ اصلی‌ترین نیاز مردم است، ترکیب شد.
در این راستا ضرورت داشت پروژه چابک‌سازی در وزارت راه و شهرسازی پیاده شود ‌و چابک‌سازی‌ هم قطعاً با واگذاری امور ‌به بخش خصوصی محقق می‌شود؛ چابک‌سازی دولت، اجرای دقیق طرح‌ها و واگذاری کامل امور تصدی‌گری به بخش خصوصیاست. امری که در برخی موارد رعایت نشد‌ و
دولتو وزارت راه و شهرسازی در بسیاری از بخش‌ها هنوز ‌تصدی‌گری‌ انجام می‌دهد.
‌برای ‌چابک‌سازی دولت باید فعالت‌های تصدی‌گری از دست دولت گرفته شده و به دست مردم داده شود، این معنای چابک‌سازی است، دولت باید ‌شرکت‌هایی که فعالیت‌های تصدی‌گری انجام می‌دهند را واگذار کند ضمن آنکه شرکت‌های‌ نیمه‌خصوصی و وابسته به دولت باید در اولویت واگذاری باشند.
اگر در وزارت  راه و شهرسازی، پروژه‌‌های تصدی‌گری و پروژه‌های مشمول قانوناصل 44 به بخش خصوصی واقعی سپرده می‌شد و البته اگر در جذب سرمایه‌گذار خصوصی پروژه‌‌ها با مطالعه دقیق و کارشناسی، مشوق‌های مناسب سرمایه‌گذاری داشتیم، پیشرفت پروژه‌ها بسیار مطلوب و مناسب‌تر بود.
* سیاست‌زدگی آخوندی در وزارت راه ‌ فراموشی خصوصی‌سازی واقعی در وزارت راه و شهرسازی، بی‌توجهی به توسعه انواع مدل‌های حمل و نقل، عدم تمرکز کافی وزیر مستعفی راه و شهرسازی بر مدل‌های حمل و نقل در سال‌های اخیر چنانکه فقط حمل و نقل حومه‌ای مورد تأکید آخوندی بود، بی‌تـوجهی به موضوعاتی نظیر شهرسازی‌ به طور گسترده، کم‌کاری در ساخت بیمارستان‌ها و اماکن دولتی و از همه مهم‌تر بروز نابسامانی در بخش مسکن، همه از معضلاتی بود که در دوره ریاست آخوندی بر وزارت راه و شهرسازی رخ داد.
به هر حال بروز همه این مشکلاتدر وزارت راه و شهرسازی و بی‌توجهی آخوندی برای رفع آنها موجب شد دولت تصمیم به جایگزین کردن آخوندی بگیرد.
البته آخوندی با رسانه‌ای کردن استعفای خود خواست نشان دهد که از قبل مایل به برکناری از این سمت بوده است اما پشت پردهحکایت از چیز دیگری دارد.
آخوندی به عنوان وزیر راه و شهرسازیبه جای آنکه به دنبال تحقق وعده‌های خود و رفع مشکلات حمل و نقل و خصوصاً مسکن در حوزه کاری خود باشد، اغلب با ورود به حوزه‌های کاری دیگر وزارتخانه‌ها و حتی شورای نگهبانو مجمع تشخیص مصلحتنظام، وظیفه اصلی خود را به کلی فراموش می‌کرد و با دخالت در امور سیاسی و قانون‌گذاری کشور ‌زمینه اختلاف بین ارگان‌های نظام را فراهم می‌کرد.
به هر حال عباس آخوندی با کارنامه نه‌چندان مطلوب از وزارت راه و شهرسازی رفت و میراث وزیر مستعفی وزارت راه و شهرسازی برای مدیریت جدید این وزارتخانه، مشکلات بزرگی است که قطعاً با مدیریت تخصصی و غیرسیاسی قابل حل خواهد بود.
 


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

مراقب اقدامات خودسرها در خارج از کشور باشیم- spv منتظر، نظر آمریکا است- ورشو را حیثیتی نکنیم
یک دیپلمات باسابقه کشورمان، تاکید می‌کند که اروپایی‌ها تلاش دارند سازوکار SPV را با توافق آمریکایی‌ها تدوین کنند و در همین چارچوب مذاکراتی را به صورت منظم با دولت واشنگتن انجام داده‌اند و اگر تاکنون spv اجرایی و عملیاتی نشده به این علت است که اروپایی ها در مذاکراتشان با آمریکا به توافق نرسیده‌اند.
درخواست بعیدی نژاد از وزیران خارجه و کشور انگلیس برای صدور فوری ویزای یک بیمار ایرانی
سفیر ایران در لندن از وزیران خارجه و کشور انگلیس خواست به دلایل انسانی با صدور ویزای یک بیمار ایرانی موافقت کنند.
ادای احترام معاون وزیر خارجه لهستان به هم‌میهنان آرمیده‌اش در تهران
معاون وزیر خارجه لهستان که اخیرا سفری به تهران داشته است طی بازدیدی از قبرستان لهستانی ها به آرمیدگان در آن ادای احترام کرد.
قطعنامه های کشوری علیه برخی کشورها در یو پی آر اقدامی سیاسی است
سی و دومین نشست کار گروه بررسی دوره ای جهانی حقوق بشر (یو پی آر) شورای حقوق بشر از صبح روز دوشنبه اول بهمن در ژنو آغاز شد.
انتصاب دومین سفیر زن ایران بعد از انقلاب
«حمیرا ریگی زیروکی» به عنوان سفیر جدید جمهوری اسلامی ایران در برونئی منصوب شد.
لغو مجوز پروازهای ماهان از سوی آلمان غیر قابل توجیه است
سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان گفت : لغو مجوز پروازهای شرکت هواپیمایی ماهان ایر به آلمان اقدامی شتابزده، غیر قابل توجیه و مغایر روح حاکم بر روابط دیرینه دو کشور است
کالای ایرانی برای رسیدن به روسیه از هند می‌گذرد!- دستور ویژه پوتین برای گسترش تبادلات با ایران
نماینده ویژه روسیه در امور کریدور شمال-جنوب حجم مبادلات تجاری و اقتصادی بین دو کشور ایران و روسیه را بسیار کم و خواند و گفت: این حد از مبادلات برای دو کشور مثل ایران و روسیه که ارتباطات بسیار نزدیکی در حوزه‌های مختلف دارند، بسیار ناچیز است.
دیدار سفیر سوییس با شهردار تهران
سفیر سوییس در تهران از دیدارش با پیروز حناچی خبر داد.
سفیر آمریکا در برلین عامل تحریم ماهان‌ایر توسط آلمان است
واشنگتن اگزمینر گزارش داد که فرستاده دونالد ترامپ به آلمان باعث اعمال تحریم از سوی دولت آلمان بر ماهان‌ایر شده است.
سفیر پاکستان در ایران: پیغام ˮمحمدعلی جناحˮهمراهی اسلام و مدرنیته بود
سفیر پاکستان در ایران گفت: پیغام محمدعلی جناح این بود که لازم نیست مردم مسلمان قدیمی و سنتی باشند، بلکه باید اسلام و مدرنیته را باهم داشته باشند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

روایت «امام موسی صدر» از نیم قرن پیش اروپا
«در این ۵۵ روز ۱۰هزار کیلومتر راه را با ماشین پیمودیم که البته این غیر از سفرهای دریایی و هوایی است. با ماشینِ من سفر کردیم اما خلیل صبراوی راننده بود. رنج سفر نصیب او شد و دستاوردهایش نصیب من.»
افتادن در دیگ بخار، ۳ کارگر را کُشت
مدیر روابط عمومی اورژانس تهران از سقوط ۳ نفر در دیگ بخار در شهرک صنعتی چرمشهر در ورامین خبر داد و گفت: متاسفانه ۲ نفر در این حادثه جان باختند.
۲ پیشنهاد شهریه‌ای دانشگاه علمی کاربردی به مجلس
رییس دانشگاه علمی کاربردی از تصویب پرداخت بخشی از شهریه دانشجویان مهارتی مناطق محروم توسط دولت از سوی کمسیون آموزش و تحقیقات مجلس خبر داد و گفت: این طرح در صورت تصویب نهایی از سال آینده اجرایی خواهد شد.
درآمد پزشکان در کدام کشور‌ها بیشتر است؟
در بیشتر کشورهای جهان پزشکان به دلیل ماهیت چالش برانگیز شغل خود و مسئولیتی که در برابر سلامت عمومی مردم دارند، بیشترین درآمدها را ‌کسب می‌کنند.
آبشار نیاگارا یخ زد
سرمای شدید هوا در کانادا باعث شده آبشار نیاگارا منجمد شود.
تغییر مدیرعامل ایران ایر صحت ندارد
مردم در خرید مرغ ارزان زیاده‌روی می‌کنند!
کارکنان دولت سال آینده چقدر حقوق می‌گیرند؟
نیمی از ثروت جهان در اختیار ۲۶ نفر!
ضعیف‌ترین رشد اقتصادی ۲۸ سال گذشته چین رقم خورد
فروش خودروهای بنزینی و دیزلی در سوئد ممنوع شد
کالاهای لوکس چقدر درآمد نصیب صاحبان برند می‌کند؟
صادرات چای هند به ایران از سر گرفته می‌شود
روسیه به کاهش تولید نفت پایبند است
پیکان 250 میلیون تومانی! +فیلم