فرصت‌سوزی‌های آخوندی در وزارت راه

10:43 ۱۸۱ روز و ۲۲ ساعت پیش افکار نیوز 241 0
فرصت‌سوزی‌های آخوندی در وزارت راه

عباس آخوندی در حالی از وزارت راه و شهرسازی استعفا داد که مهم‌ترین برنامه‌های اعلامی وی در این وزارتخانه محقق نشد؛ در این‌باره می‌توان به عدم تحقق شهرسازی بر پایه حمل و نقل، بلاتکلیفی شهرسازی ریل‌پایه و بی‌توجهی به خصوصی‌سازی اشاره کرد.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،موضوع استعفا و یا برکناری عباس آخوندیاز وزارت راه و شهرسازی، از ماه‌ها قبل مطرح و اعلام شد که رئیس‌جمهور دیگر چندان مایل نیست آخوندی وزیر وی در وزارت راه و شهرسازیباشد.
به هر حال کارنامه وزیر مستعفی راه و شهرسازیدر حدود ۵ سال مدیریت وی بر این وزارتخانهچندان مطلوب نبود و بسیاری از اهدافی که در سند چشم‌انداز و برنامه توسعه مدنظر بود، در حوزه حمل و نقلو خصوصاً مسکنمحقق نشد، از قرارداد ایرباس‌ها گرفته تا قراردادهای ریلی با کشورهای خارجی و تکمیل آزادراه‌تهران-شمال و بی‌توجهی کامل به مسکن مهرو طرح بلاتکلیف مسکن اجتماعی.
به هر حال ظاهراً رئیس‌جمهور هم دل خوشی از عباس آخوندی نداشت خصوصاً با کم‌توجهی وزیر سابق راه و شهرسازی به موضوع مسکن به عنوان یکی از نیازهای اولیه مردم و بروز نابسامانی‌های اخیر در حوزه مسکن، رئیس‌جمهور تصمیم به انتزاع وزارت راه و شهرسازی و البته تغییر آخوندی داشت که یکی از مخالفان این انتزاع، عباس آخوندی بود.
وزیر مستعفی راه و شهرسازی موافق همجواری بخش مسکن و راه بود و اعتقاد داشت (فقط در حرف و نه عمل) سکونت‌گاه‌های شهری در سیستم حمل و نقل ترکیبی باید به انواع مدل‌‌های حمل و نقلی متصل باشند و با استناد به همین موضوع معتقد بود که وجود مدیریت واحد در بخش مسکن و راه ضروری است اما با گذشت ۵ سال از مدیریت وی در رأس هرم مدیریتی وزارت راه و شهرسازی، ‌حتی این موضوع به عنوان برنامه اصلی وزارت راه و شهرسازی هم ‌عملیاتی نشد‌؛ نمونه کوچک‌تر این برنامه هم شهرسازی ریل‌پایه بود.
* اتصال سکونت‌گاه‌های شهری به مدل‌های حمل و نقلی در همایش‌ها ماندموضوعاتی‌ قابل ذکر زیادی وجود دارد که بتوان از آنها به عنوان کم‌کاری آخوندی در وزارت راه شهرسازی یاد کرد اما یکی از اصلی‌ترین اولویت‌هایی که از سوی وزارت راه و شهرسازی و آخوندی مطرح شد و بابت آن همایش و سمینارهایی زیادی از سوی وزارت راه و شهرسازی برگزار شد، ‌اتصال سکونت‌گاه‌های شهری به مدل‌های مختلف حمل و نقلی و شهرسازی ریل‌پایه بود که فقط در همان همایش و سمینار ماند و به اجرا نرسید.
‌اواخر فروردین‌‌ماه امسال بود که آخوندی در تشریح سیاست‌های سه‌گانه وزارت راه و شهرسازی در برنامه ششم توسعه، ‌این برنامه را شامل سه سیاست شهرسازی ریل پایه، توسعه راه‌آهن حومه‌ای و توسعه شبکه راه‌آهن ایراندانست.
وی قبل از تعیین شهردار فعلی تهران گفته بود: اگر قرار است طرح تفصیلی را براساس ریل‌پایه، تغییر دهیم باید شهرداریرا انتخاب کنیم که بتواند این اولویت را اجرایی کند، ریل را بفهمد، توسعه براساس ریل را بفهمد، حمل و نقل عمومی را بفهمد، شهری مبتنی بر ریل را بفهمد، حمل و نقل عمومییکپارچه را بفهمد، بتواند سیستمی را طراحی کند که با استفاده از آن یک شهروندبتواند با یک کارت هم از اتوبوساستفاده کند و هم از متروو هم سایر وسایل حمل و نقل عمومی‌.
این موارد در حالی به صورت صرفاً تئوری‌ از زبان عباس آخوندی مطرح ‌شد که در عمل هیچ تلاشی برای تحقق این اهداف مشاهده نمی‌شد.
* خصوصی‌سازی به معنای واقعی در وزارت راه و شهرسازی محقق نشد‌یکی دیگر از ‌مشکلات وزارت راه و شهرسازی ناتوانی آخوندی در مدیریت کردن یک وزارتخانه بزرگ و سنگین بود. به هر حال با ادغام راه و مسکن چند بخش بزرگ حمل و نقلی که خود استعداد یک وزارتخانه شدن را دارند با مسکن و‌ شهرسازی که‌ اصلی‌ترین نیاز مردم است، ترکیب شد.
در این راستا ضرورت داشت پروژه چابک‌سازی در وزارت راه و شهرسازی پیاده شود ‌و چابک‌سازی‌ هم قطعاً با واگذاری امور ‌به بخش خصوصی محقق می‌شود؛ چابک‌سازی دولت، اجرای دقیق طرح‌ها و واگذاری کامل امور تصدی‌گری به بخش خصوصیاست. امری که در برخی موارد رعایت نشد‌ و
دولتو وزارت راه و شهرسازی در بسیاری از بخش‌ها هنوز ‌تصدی‌گری‌ انجام می‌دهد.
‌برای ‌چابک‌سازی دولت باید فعالت‌های تصدی‌گری از دست دولت گرفته شده و به دست مردم داده شود، این معنای چابک‌سازی است، دولت باید ‌شرکت‌هایی که فعالیت‌های تصدی‌گری انجام می‌دهند را واگذار کند ضمن آنکه شرکت‌های‌ نیمه‌خصوصی و وابسته به دولت باید در اولویت واگذاری باشند.
اگر در وزارت  راه و شهرسازی، پروژه‌‌های تصدی‌گری و پروژه‌های مشمول قانوناصل 44 به بخش خصوصی واقعی سپرده می‌شد و البته اگر در جذب سرمایه‌گذار خصوصی پروژه‌‌ها با مطالعه دقیق و کارشناسی، مشوق‌های مناسب سرمایه‌گذاری داشتیم، پیشرفت پروژه‌ها بسیار مطلوب و مناسب‌تر بود.
* سیاست‌زدگی آخوندی در وزارت راه ‌ فراموشی خصوصی‌سازی واقعی در وزارت راه و شهرسازی، بی‌توجهی به توسعه انواع مدل‌های حمل و نقل، عدم تمرکز کافی وزیر مستعفی راه و شهرسازی بر مدل‌های حمل و نقل در سال‌های اخیر چنانکه فقط حمل و نقل حومه‌ای مورد تأکید آخوندی بود، بی‌تـوجهی به موضوعاتی نظیر شهرسازی‌ به طور گسترده، کم‌کاری در ساخت بیمارستان‌ها و اماکن دولتی و از همه مهم‌تر بروز نابسامانی در بخش مسکن، همه از معضلاتی بود که در دوره ریاست آخوندی بر وزارت راه و شهرسازی رخ داد.
به هر حال بروز همه این مشکلاتدر وزارت راه و شهرسازی و بی‌توجهی آخوندی برای رفع آنها موجب شد دولت تصمیم به جایگزین کردن آخوندی بگیرد.
البته آخوندی با رسانه‌ای کردن استعفای خود خواست نشان دهد که از قبل مایل به برکناری از این سمت بوده است اما پشت پردهحکایت از چیز دیگری دارد.
آخوندی به عنوان وزیر راه و شهرسازیبه جای آنکه به دنبال تحقق وعده‌های خود و رفع مشکلات حمل و نقل و خصوصاً مسکن در حوزه کاری خود باشد، اغلب با ورود به حوزه‌های کاری دیگر وزارتخانه‌ها و حتی شورای نگهبانو مجمع تشخیص مصلحتنظام، وظیفه اصلی خود را به کلی فراموش می‌کرد و با دخالت در امور سیاسی و قانون‌گذاری کشور ‌زمینه اختلاف بین ارگان‌های نظام را فراهم می‌کرد.
به هر حال عباس آخوندی با کارنامه نه‌چندان مطلوب از وزارت راه و شهرسازی رفت و میراث وزیر مستعفی وزارت راه و شهرسازی برای مدیریت جدید این وزارتخانه، مشکلات بزرگی است که قطعاً با مدیریت تخصصی و غیرسیاسی قابل حل خواهد بود.
 


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

اقتصاد و انرژی
اقتصاد و انرژی

آخرین اخبار

صفحه نخست روزنامه‌های دوشنبه
روحانی: دولت در کنار مردم سیل‌زده برای بازگشت به زندگی عادی است، با حکم فرمانده کل قوا سرلشکر حسین سلامی فرمانده کل سپاه شد، انفجارهای سریلانکا بیش از ۶۰۰ کشته و زخمی برجا گذاشت و سفر نخست وزیر پاکستان به ایران و زیارت حرم امام رضا (ع) از مواردی است که مطبوعات امروز به آن پرداخته‌اند.
فرزام: امیدوارم عقب افتادگی رویینگ را جبران کنیم- محسن شادی تصمیم نهایی‌اش را اعلام می‌کند
سرمربی تیم ملی قایقرانی رویینگ مردان ایران گفت: باید به گونه‌ای کار کنیم تا بتوانیم عقب افتادگی را جبران کنیم و هدف من این است تا شرایط را برای ملی پوشان عوض کنم و آنها را به سرانجامی برسانم.
علاقه عمر السومه به حضور در لیگ قطر- جدایی از الاهلی؟
مهاجم سوریه‌ای الاهلی عربستان به احتمال حضورش در لیگ ستارگان قطر واکنش نشان داد.
واکنش کلینزمن به بازگشت به بوندسلیگا
سرمربی سابق تیم ملی فوتبال آمریکا و بایرن مونیخ به احتمال حضورش در هرتابرلین واکنش نشان داد.
آخرین خبر از ۲ بازیکن مصدوم الهلال قبل از رویارویی با استقلال
باشگاه الهلال درباره‌ی وضعیت دو بازیکن مصدوم این تیم قبل از رویارویی با تیم فوتبال استقلال توضیح داد.
زنان، روایت گران سیل
خرم آباد-ایرنا- 'گلپر شاهی' زنی 52 ساله که خانه اش بطور کامل بر اثر سیل از بین رفته و اکنون در کمپ سیل زده های پلدختر زیر چادر زندگی می کند می گوید؛ هر روز مسئولان زیادی برای بازدید به اینجا سر می زنند اما من فقط خانم ابتکار را شناختم که بوسه بر دستان گلی ام زد.
میزگرد ایرنا- طلای کثیف، زخمی برای زمین
شهرکرد- ایرنا- دفن غیراصولی، مکان یابی نامناسب و ضرورت رعایت استانداردهای دفن زیاله ها در میزگرد تحصصی ایرنا مرکز شهرکرد با عنوان 'بررسی وضعیت مدیریت پسماند'با حضور کارشناسان حوزه محیط زیست و مدیریت شهری چهارمحال و بختیاری مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
فناوری خلاء؛ سرریز دانش هسته‌ای در صنایع دیگر کشور
فناوری خلاء یکی از فناوری‌های "سطح بالا " (High-tech) و حیاتی در حوزه‌های مختلف فعالیت‌های سازمان انرژی اتمی از قبیل چرخه سوخت هسته‌ای، گداخت هسته‌ای، شتابگرها، لیزر، فتونیک و پلاسما است که روز 20 فروردین در سیزدهمین سالروز ملی شدن فن‌آوری هسته‌ای از آن رونمایی شد.
کمدینی که امید اوکراینی ها شد
مسکو - ایرنا - شگفتی در انتخابات ریاست جمهوری اوکراین با پیروزی یک کمدین در برابر رئیس جمهوری که پنج سال بر طبل مبارزه با روسیه و نزدیکی به غرب می زد، تکمیل شد.
انتقاد رئیس جمهوی فرانسه به قطع کمک مالی خانواده شهدای فلسطینی
تهران – ایرنا – رسانه صهیونیستی بامداد دوشنبه گزارش کرد، امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه با ارسال پیامی تند به سران رژیم صهیونیستی خواستار تغییر تصمیم این رژیم در قطع کمک های مالی به خانواده شهدای فلسطینی شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

پایان معافیت خریداران نفت ایران از تحریمهای آمریکا اعلام می شود
تهران– ایرنا– روزنامه واشنگتن پست به نقل از دو مقام وزارت خارجه آمریکا گزارش داد، مایک پمپئو وزیر خارجه این کشور روز دوشنبه اعلام خواهد کرد که معافیتهای تحریمی واردکنندگان نفت ایران از دوم ماه می (12 اردیبهشت) دیگر تمدید نخواهد شد؛ اقدامی که تبعاتی برای بازارهای جهانی نفت دارد.
احتمال حضور لوپتگی روی نیمکت ایران چقدر است؟- مذاکرات محرمانه با سرمربی سابق اسپانیا؟!
تیم ملی فوتبال بدون سرمربی، روزگار خوشی ندارد، بازی‌های دوستانه رقبا یکی پس از دیگری با حاشیه‌ها و اخبار و نتایج خود از پیش روی هواداران می‌گذرد و خبری از بازی‌های تدارکاتی نیست که نیست.
از تهران تا ترکیه با دختری که عاشق فوتبال بود اما اولین لژیونر والیبال شد
کاپیتان تیم ملی والیبال بانوان از روزهایی می‌گوید که به عشق فوتبال درون دروازه قرار می‌گرفت اما جبر زمانه او را به سمت والیبال کشید تا تبدیل به نخستین لژیونر والیبال بانوان ایران شود.
صفحه نخست روزنامه‌های دوشنبه
روحانی: دولت در کنار مردم سیل‌زده برای بازگشت به زندگی عادی است، با حکم فرمانده کل قوا سرلشکر حسین سلامی فرمانده کل سپاه شد، انفجارهای سریلانکا بیش از ۶۰۰ کشته و زخمی برجا گذاشت و سفر نخست وزیر پاکستان به ایران و زیارت حرم امام رضا (ع) از مواردی است که مطبوعات امروز به آن پرداخته‌اند.
فرزام: امیدوارم عقب افتادگی رویینگ را جبران کنیم- محسن شادی تصمیم نهایی‌اش را اعلام می‌کند
سرمربی تیم ملی قایقرانی رویینگ مردان ایران گفت: باید به گونه‌ای کار کنیم تا بتوانیم عقب افتادگی را جبران کنیم و هدف من این است تا شرایط را برای ملی پوشان عوض کنم و آنها را به سرانجامی برسانم.
محصول سایپا چهار ستاره کیفی گرفتند
حضور همراه اول در دوازدهمین نمایشگاه بورس، بانک و بیمه
فروش فوری محصولات سایپا روز نیمه شعبان هم ادامه دارد
تأثیر سیل بر میزان تولید گندم و برنج چقدر است؟
نرخ تورم بیش از ۳۰ درصد شد
جزئیات مصوبه همسان‌سازی حقوق بازنشستگان
دستور روحانی برای رفع موانع ترخیص ۸۵ هزار کانتینر
دسترسی بانک مرکزی به یوآن چین گسترده‌تر شد
مقصر نابسامانی بازار اجاره مسکن کیست؟
لزوم برنامه‌ریزی ۲۰۰ ساله برای مقابله با خشکسالی و ترسالی در کشور