اردکانیان: تخصیص یارانه آب و برق به پرمصرف ها بی عدالتی است

11:56 ۲۴ روز و ۱۰ ساعت پیش ایرنا 66 0
اردکانیان: تخصیص یارانه آب و برق به پرمصرف ها بی عدالتی است

تهران- ایرنا- وزیر نیرو گفت: تعیین قیمت تکلیفی در صنعت آب و برق به معنی دادن یارانه بیشتر به مشترکان پرمصرف است که یک بی عدالتی محض بوده و روی خدمت رسانی اثر می گذارد.

ایرنا

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «رضا اردکانیان» امروز (دوشنبه) در حاشیه کنفرانس بین المللی برق که در پژوهشگاه نیرو در حال برگزاری است، در جمع خبرنگاران افزود: ما باید درباره تعرفه ها مقداری بیشتر صحبت کنیم و بشنویم تا موضوع جای خود را در جامعه به درستی باز کند.
اردکانیان اظهار داشت: تعرفه ها باید به پایدار بودن عرضه آب و برق کمک کند؛ یعنی اگر قیمت یک کیلووات ساعت برق 100 تومان است و ما 60 تومان از مشترک می گیریم، این رویه تا جایی قابل تحمل است اما از جایی به بعد، به اختلال در عرضه برق تبدیل می شود و خدمت رسانی را مختل می کند.
وزیر نیرو افزود: اثر دیگری که تعرفه دارد این است که فرض کنیم در عرضه برق مشکلی وجود نداشته باشد و دولت بتواند از منابع دیگری به صنعت برق کمک بدهد و یک برق یارانه ای کماکان ارایه شود.
وی ادامه داد: چون در بخش های مختلف الگوی صحیح مصرف برق رعایت نمی شود، تعیین تکلیفی به این معنی است که بدمصرف ها از یارانه بیشتری بهره مند می شوند.
اردکانیان گفت: اگر موضوع اصلاح قیمت را طرح می کنیم، یادمان باشد که در یک جا بخصوص برای پر مصرف ها این قیمت و تعرفه بیش از این که نقش منبع مالی را داشته باشد، باید نقش بازدارندگی را ایفا کند. یعنی قیمتی باشد که اگر کسی بیش از حد متعارف مصرفکرد، هزینه بالاتری بپردازد.
وزیر نیرو تاکید کرد: هر فرد برای خرید یک هزار لیتر آب آشامیدنی با کیفیت از فروشگاه 2 میلیون تومان می پردازد اما این رقم در شبکه آبرسانی شهری 500 تومان و در روستایی 200 تومان محاسبه می شود یعنی بابت هر لیتر 2 ریال هزینه می کند؛ در چنین شرایطی طبیعی است این آب آشامیدنی به هر کاری می آید و این شیوه ای درست و قابل ادامه نیست.
وی با رد این ایده که قرار است قیمت ها به میزان زیاد تغییر کند، اظهار داشت: باید در این زمینه بیشتر کار کنیم، بیشتر سخن بگوییم و بیشتر به حرف کسانی که در عرصه های مختلف اجتماع صاحب نظر هستند، گوش فرا دهیم؛ این موضوع ابتدا باید به یک مطالبه اجتماعی تبدیل شود و آن زمان است که همه یک هدف داریم.
وی گفت: در وزارت نیرو بیشتر به منابع داخلی یعنی پول و آب و برق متکی هستیم؛ در بودجه سال گذشته مقداری مضیقه هایی برای استفاده به موقع از منابع داخلی ایجاد شد که با موضوع پرداخت یارانه ها ارتباط داشت؛ امیدواریم کمک مجلس در تصویب بودجه 98 به گونه ای باشد که کاستی های سال قبل را رفع کند و اجازه دهد مثل 44 سال گذشته وزارت نیرو به موقع به منابع داخلی خود دسترسی داشته باشد.

** برنامه وزارت نیرو برای تامین برق تابستان 98
وزیر نیرو اظهار درباره برنامه های این وزارتخانه برای تامین برق در تابستان سال آینده اظهار داشت: از حدود سه ماه پیش برای تامین برق سال آینده برنامه ریزی کرده ایم.
به گفته اردکانیان، 25 نیروگاه حرارتی به ظرفیت پنج هزار و 200 مگاوات در دست تکمیل و 650 مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر و 200 نیروگاه آبی در دست ساخت است ضمن آنکه قرار است سه هزار مگاوات نیز از محل مدیریت مصرف تامین شود.
اردکانیان گفت: سه هزار مگاواتی که قرار است از محل مدیریت مصرف تامین شود، شامل 11 زیربرنامه بوده که یکی از آن برنامه ها به اصلاح مصرف باز می گردد؛ ما مدیریت مصرف را مساوی اصلاح قیمت و تغییر تعرفه نمی دانیم؛ برای نمونه 15 میلیون لامپ را در دستگاه های دولتی و غیردولتی تعویض یا روشنایی معابر را به شکلی مدیریت می کنیم که بدون هر گونه اخلال، برق کمتری مصرف شود.
وی ادامه داد: بخشی از برنامه ها برای گذراندن اوج بار تابستان 98 به شبکه های انتقال برق باز می گردد که در این زمینه برنامه ریزی مفصلی انجام شده و به دنبال تامین منابع مالی مورد نیاز هستیم و سعی می کنیم از همه منابع موجود استفاده کنیم.
وزیر نیرو یکی دیگر از راه های تامین برق تابستان 98 را استفاده از ظرفیت بخش خصوصی دانست و گفت: اکنون بخش خصوصی 60 درصد برق کشور را تامین می کند و عضو جدانشدنی صنعت برق است.

** ماجرای نامه نگاری درباره آب های ژرف
اردکانیان در پاسخ به سوالی در مورد اینکه «شما نامه ای تند به رئیس جمهوری در مورد دخالت سورنا ستاری معاون علمی رئیس جمهوری در آب های ژرف نوشته اید» خطاب به این خبرنگار گفت: «چه کسی گفته تند؟ وقتی من یک حرف هیجان انگیز نمی زنم و از آن تیتر در نمی آید، همکار شما نباید خودش نمک و فلفلی به آن اضافه کند.»
وزیر نیرو در پاسخ به این پرسش که «شما هیچ نامه ای ننوشته اید؟» گفت: «من کار و کاسبی ام نامه نوشتن است، سر تند بودن آن بحث دارم. من اخلاقی دارم که وقتی به شما یک نامه می نویسم و در آن اشاره ای به ایشان می کنم، حتما رونوشتی به ایشان می زنم که ایشان از فرد دیگری راجع به چیزی که به شما گفتم نشنود.»
به گزارش ایرنا، سی و سومین کنفرانس بین المللی برق و ششمین کنفرانس فناوری نانو در صنعت برق امروز در پژوهشگاه نیرو کار خود را آغاز کرد و تا دوم آبان ماه ادامه دارد.
در این کنفرانس یک هزار و 74 مقاله از داخل و خارج از کشور دریافت شده که توسط 165 نفر از اساتید کمیته های علمی بررسی و از بین آنها 383 مقاله برگزیده شده که 220 مقاله آن به صورت شفاهی ارایه می شود.
اقتصام*9189*9186*2025


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

تولید و تجارت
تولید و تجارت

آخرین اخبار

مطالعه کتاب ارتباط زندانیان را با جهان بیرون برقرار می کند
یزد - ایرنا - عضو کمیسیون جغرافیای فرهنگی انجمن جغرافی دانان گفت: کتاب و کتابخوانی موضوع مهمی است که ارتباط زندانیان را با جهان بیرون برقرار و تجربه ارزشمند دیگران را هم به آنها منتقل می کند.
نکوداشت امامزاده غیاث الدین محمد در مشهد برگزار شد
مشهد- ایرنا- کنگره ملی بزرگداشت امامزاده غیاث الدین محمد پنجشنبه شب با حضور رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در مشهد برگزار شد.
25 درصد جمعیت هر شهرستان باید عضو کتابخانه باشند
یزد - ایرنا - سرپرست اداره کتابخانه‌های عمومی میبد با اشاره به اینکه باید 25 درصد جمعیت هر شهرستان عضو کتابخانه باشند، گفت: متاسفانه این عدد در این منطقه 6 درصد است و از نطر تعداد نسخه های کتاب نیز میبد در میان 10 شهرستان استان یزد در ردیف آخر قرار دارد.
کتابخانه های حوزه های علمیه با کمبود منابع علمی مواجهند
مشهد- ایرنا- معاون پژوهشی حوزه های علمیه کشور گفت: طلاب در کتابخانه های حوزه های علمیه با کمبود منابع علمی مواجه هستند.
ویراستاران فضای مجازی نقش موثری در حفظ زبان فارسی دارند
تهران- ایرنا- دبیر بیست و ششمین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران در نشست فعالان ملی ویرایش و درست‌نویسی گفت: زبان فارسی بخشی از هویت ملی ما است و در دنیای جدیدی که فضای مجازی بر آن غلبه دارد، نقش ویراستاران فضای مجازی در حفظ و پاسداری این زبان بسیار موثر است.
نخستین شماره نشریه «بیان» در مهاباد منتشر شد
مهاباد- ایرنا- نخستین شماره دوهفته نامه فرهنگی، اجتماعی «بە یان» در مهاباد به زبان های فارسی و کُردی در این شهرستان به روی دکه رفت.
نمایشگاه کتاب در نقده گشایش یافت
ارومیه- ایرنا- مدیر اجرایی نمایشگاه کتاب نقده گفت: این نمایشگاه با حضور ناشران این شهرستان در سالن اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نقده گشایش یافت و به مدت 13 روز پذیرای علاقه مندان است.
فرستنده اف ام 6 برنامه ای در سرایان افتتاح شد
بیرجند - ایرنا - فرستنده اف ام 6 برنامه ای در شهرستان سرایان با حضور نماینده مردم فردوس، طبس، بشرویه و سرایان در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مدیران استانی و شهرستانی راه اندازی شد.
خانه عروسک اجراخوانی می‌شود
تهران- ایرنا- نمایش‌نامه خوانی 'خانه عروسک' اثر هنریک ایبسن به کارگردانی طهورا کریمی شنبه 26 آبان‌ماه ساعت 20 در تماشاخانه ایران تماشا به روی صحنه می‌رود.
جشنواره بین المللی فیلم رشد فردا آغاز می شود
تهران- ایرنا- چهل و هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم رشد با نمایش فیلم سینمایی «اتاق تاریک» به کارگردانی روح الله حجازی و فیلم کوتاه «کودک خاموش» برنده جایزه اسکار بهترین فیلم کوتاه سال 2018 از فردا جمعه فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

چه کسانی یارانه ۲۰۰ هزار تومانی دریافت می‌کنند؟
بنابر اعلام وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی کارمندان و کارگرانی که زیر ۳ میلیون تومان حقوق دارند، به طور متوسط ۲۰۰ هزار تومان یارانه حمایتی می گیرند.
عکس ساده اما لوکس «سحر قریشی»
سحر قریشی با انتشار این عکس نوشت:زندگی زیباست ساده لباس بپوش، ساده راه برو ولی در برخورد با دیگران ساده نباش زیرا سادگیت را نشانه میگیرند برای در هم شکستن ِ غرورت.
قیمت طلا و سکه کاهش یافت
رئیس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر اتاق اصناف ایران، گفت: از اول هفته تا به امروز قیمت طلا و سکه ۸۰۰ هزار تومان کاهش داشته است.
ریزش سنگ در جاده چالوس
رئیس پلیس راه استان البرز از ریزش سنگ در جاده «کرج - چالوس» در محدوده البرز خبرداد.
مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی جان باخت
گرگان - ایرنا - «سیدتقی نوربخش» مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی و «عبدالرحمان تاج الدین » معاون امور مجلس این سازمان که عصر امروز پنجشنبه در حومه گرگان بر اثر سانحه رانندگی مصدوم شده بودند، دقایقی پیش بر اثر شدت جراحات وارده جان باختند.
آب شرب اهواز تا اطلاع ثانوی دچار افت فشار و قطعی است
توضیحات شرکت گاز دزفول در خصوص افزایش بدهی قبوض
ایرنا اهمیت بخش آب را بخوبی انعکاس می دهد
اهواز در فصل سرما قطع و یا افت فشار گاز ندارد
باران طراوت دوباره به خوزستان بخشید
سیاست ضد ایرانی ترامپ بازار جهانی نفت را به هم ریخت
طرح همسان سازی بازنشستگان به 30هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد
باران، پاییزِ پایتخت را شست
احداث نیروگاه خورشیدی انتشار ریزگردها را  کاهش می دهد
گازرسانی به 250 روستای کهگیلویه و بویراحمد  در دست اجراست