بحران های خود ساخته گریبانگیر ترامپ در انتخابات کنگره

09:44 ۱۷۹ روز و ۱ ساعت پیش ایرنا 164 0
بحران های خود ساخته گریبانگیر ترامپ در انتخابات کنگره

نیویورک- ایرنا- بحران های ساختگی رئیس جمهوری آمریکا در حالی ادامه دارد که پیش بینی می شود در انتخابات میان دوره ای کنگره، گریبان دونالد ترامپ و حزب جمهوریخواهان را گرفته و آنها را برای به دست آوردن اکثریت دچار مشکل جدی کند.

ایرنا

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، ناظران سیاسی می گویند انتخابات میان دوره ای کنگره تحت تاثیر مجموعه ای از عوامل داخلی رقم خواهد خورد؛ هر چند امسال تا حدودی مسایل سیاست خارجی از جمله رابطه با عربستان و قیمت جهانی نفت هم ممکن است نتایج آن را تحت تاثیر قرار دهد.
به گفته کارشناسان، اهمیت این انتخابات در آن است که می تواند بر سیاست های داخلی بویژه برنامه های اقتصادی دولت و روند تحقیقات در مورد رسوایی های ترامپ تاثیر بگذارد.

** سه عامل کلیدی انتخابات نوامبر
سوال اساسی در واشنگتن این است که آیا دموکراتها به اندازه کافی قدرت سیاسی برای بسیج مردم دارند تا کنترل مجلس نمایندگان و مجلس سنا را در ماه نوامبر به دست بگیرند؟
به گفته ناظران سه عامل عمده به این پرسش پاسخ خواهد داد.
عامل نخست، میزان رضایت از عملکرد رییس جمهور است. انتخابات میان دوره ای بطور تاریخی همیشه فرصتی برای رای دهندگان بوده تا نارضایتی از رئیس جمهور را ابراز کنند.
دومین عامل مهم در این انتخابات، مناطق جغرافیایی آمریکا و گرایش های رای دهندگان است. برای موفقیت در مجلس نمایندگان، دموکرات ها نیاز به پیروزی در حداقل 24 کرسی در اختیار جمهوریخواهان دارند. آنها برای این منظور، به شدت بر آرای مردم در مناطق شهری و روستایی سراسر کشور کار کرده اند.
اما مجلس سنا چالش سخت تری برای دمکرات ها بوده است و بسیاری از ناظران، شانس آنها را برای برنده شدن در سنا ضعیف می دانند. دمکرات ها فقط به دو کرسی بیشتر برای کسب اکثریت مجلس سنا نیاز دارند اما پنج سناتور دمکرات در رقابت های این دوره، با چالش بزرگی از سوی رقیبان جمهوریخواه روبرو هستند. آنها باید در ایالت هایی بجنگند که به شکل گسترده ای به ترامپ رای داده اند.
عامل سوم فضای سیاسی است که برخی از شاخص های آن به نظر می رسد به نفع ترامپ و جمهوریخواهان باشد. بنا به گزارش ان بی سی نیوز آمریکا، این عوامل که شاخص هایی تاریخی برای سنجش وضعیت انتخاباتی آمریکا هستند، از این قرارند: آمریکا در یک جنگ بزرگ درگیر نشده، نرخ بیکاری به کمتر از 4 درصد کاهش یافته، ارزش بازار سهام افزایش یافته است و اقتصاد در سه ماهه دوم سال بیش از 4 درصد رشد کرده است.

** چالش های خود ساخته ترامپ
اما این شاخص ها نیمه پر لیوان انتخابات میان دوره ای کنگره در آبان ماه است. عوامل بسیاری وجود دارد که وضعیت را برای رئیس جمهور آمریکا و حزبش دشوار خواهد کرد.
به گفته ناظران، ریاست جمهوری ترامپ در دو سال گذشته موجی از خشم را در کشور ایجاد کرده که فضای انتخابات کنگره را به سمت یک دو قطبی شدید پیش برده است.
سیاست ها و سخنان ترامپ چنان تحریک آمیز بوده که پیش بینی می شود دمکراتها و پایگاه اجتماعی آنها، به طور خاص زنان و طبقه تحصیل کرده، مشارکت گسترده ای در این انتخابات داشته باشند. این در حالی است که به نظر می رسد پایگاه اجتماعی جمهوریخواهان به این اندازه برای مشارکت در انتخابات آبان ماه انگیزه ندارند.
ان بی سی نیوز در گزارشی می گوید طبقه کارگری که به ترامپ تمایل دارد، هنوز احساس نمی کند که سیاست های اقتصادی وی تغییر خاصی در زندگی آنها و سطح درآمد و رفاه آنها داشته است و برای همین شاخص های اقتصادی به عامل تعیین کننده ای برای مشارکت فراگیر این طبقه در انتخابات کنگره تبدیل نشده است.
'باربارا اسلاوین' کارشناس ارشد اندیشکده شورای آتلانتیک پیش بینی می کند دمکرات ها با پیروزی در مجلس نمایندگان، انتخابات میان دوره ای کنگره را تبدیل به نقطه تغییری در سیاست های داخلی و خارجی ترامپ خواهند کرد.
اسلاوین به ایرنا می گوید: پرسش مهم این است که میزان مشارکت طرفداران دو حزب در این انتخابات چگونه خواهد بود و کدام طرف توان بیشتری برای بسیج پایگاه خود برای رفتن به پای صندوق های رای خواهد داشت. آنهایی که از ترامپ منتفر هستند یا آنهایی که او را با تمام وجود می ستایند؛ کدام بیشتر مشارکت خواهند داشت.
وی می افزاید: البته برخی از نظرسنجی ها پیش بینی می کند دمکرات ها حداقل اکثریت یکی از دو مجلس کنگره را در اختیار خواهند گرفت که به احتمال زیاد، مجلس نمایندگان است.

** انتخابات میان دوره ای استثنایی
به گفته ناظران، به طور تاریخی میزان استقبال و مشارکت در انتخابات های میان دوره ای چندان قابل توجه نیست و اصولا کمتر از نیمی از رای دهندگان واجد شرایط برای انتخابات میان دوره ای پای صندوق های رای می روند. در انتخابات میان دوره ای سال 2014، تنها 36 درصد از کسانی که واجد شرایط بودند رای دادند که این باعث شد دو حزب حاکم در آمریکا تلاش گسترده ای برای تشویق به مشارکت در این انتخابات به خرج دهند.
اما در مقابل بسیاری چون لری ویلکرسون رئیس دفتر وزیر خارجه اسبق آمریکا انتخابات میان دوره ای کنگره را دارای حساسیت بیشتر و برای ریاست جمهوری ترامپ سرنوشت ساز می دانند و می گویند که میزان مشارکت در این انتخابات بالاتر از موارد مشابه خواهد بود.
وی در گفت و گو با ایرنا گفت: این مهمترین و تاثیرگذارترین انتخابات میان دوره ای است که من در عمرم به یاد دارم. اگر جمهوریخواهان ببازند، توزان قوا در واشنگتن ظرف یک شبانه روز به هم خواهد خورد. در این صورت، شما با رییس جمهوری در کاخ سفید روبرو خواهید بود که تا گردن در مشکلات داخلی فرو رفته و وقتی برای پرونده های سیاست خارجی همچون ایران، چین یا روسیه نخواهد داشت و باید برای نجات خود تلاش کند.
شبکه های خبری آمریکایی هم این مساله را مطرح کرده و گفته اند دونالد ترامپ شخصا از این مساله دچار نگرانی است.
از این روست که وی چندی پیش در جمع یک گروه از کشیشان مسیحی محافظه کار در کاخ سفید گفت: مساله واقعی این است که آیا مردم می خواهند رای بدهند یا نه. من فقط از شما می خواهم به همه جا بروید و اطمینان حاصل کنید که همه آدم های شما رای خواهند داد. اگر آنها رای ندهند، ما دو سال آینده بدبختی خواهیم داشت.

** تاثیر عامل عربستان و قیمت نفت
تفاوت دیگر این دوره از انتخابات با مشابه پیشین آن، رفتار ترامپ در سیاست خارجی، خروج از پیمان های بین المللی، خروج از نهادهای بین المللی، به راه انداختن جنگ تجاری با متحدان خود و ایجاد شکاف داخلی در عرصه خارجی است.
این رفتار، خود را در موضوعی همچون قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار عربستانی به خوبی نشان داد که رئیس جمهوری آمریکا تنها به دلیل قراردادهای صدها میلیارد دلاری با سعودی ها حاضر نشد این رفتار خلاف قواعد دیپلماتیک، نقض حقوق بشر و نمونه ای از استبداد حاکم بر عربستان را محکوم کند.
کشتن فجیع جمال خاشقچی روزنامه نگار عربستانی به دستور محمد بن سلمان که روابط بسیار نزدیک و ویژه با ترامپ و دامادش جرد کوشنر دارد، فشار سهمگینی به کاخ سفید برای تجدید نظر در رابطه با عربستان ایجاد کرده است.
در حالی که بسیاری از نخبگان رسانه ای و روشنفکران آمریکا، شدیدا از پشتیبانی ترامپ از آل سعود عصبانی و منزجر هستند، پیامدهای این جنجال می تواند بازار جهانی نفت و در نتیجه قیمت سوخت در آمریکا را هم افزایش دهد.
در این خصوص ژنرال بازنشسته 'رابرت جی گارد' می گوید ترامپ بر سر دو راهی قرار گرفته است. مقام های دولت ترامپ امیدوار هستند که عربستان با افزایش تولید نفت خود و جبران کاهش نفت ایران در بازار جهانی، مانع از ایجاد تکان شدید در قیمت جهانی نفت شود.
در حالی که قیمت سوخت و بنزین در آمریکا شیب رو به بالایی در هفته های اخیر داشته است، بحران روابط با عربستان در بدترین زمان ممکن به سراغ ترامپ آمده و دردسر بزرگی در آستانه انتخابات آمریکا و تحریم های یکجانبه وی علیه ایران ایجاد کرده است.
انتخابات میان دوره ای کنگره روز 6 نوامبر 2018 برابر با 15 آبان 1397 برگزار می شود، در این انتخابات، تمام 435 عضو مجلس نمایندگان آمریکا و 35 عضو مجلس سنا انتخاب می شوند.
برگزاری این انتخابات درست در میانه دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ خواهد بود که درصورت پیشی گرفتن دمکرات ها دراین انتخابات و به دست آوردن اکثریت کرسی ها در مجلس نمایندگان، کار برای دولت ترامپ که هم اکنون حزبش اکثریت سنا و مجلس نمایندگان را در اختیار دارد، به مراتب دشوار تر خواهد شد.
اروپام**م.ع**1429**1485


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

اعلام استارت لیست وزنه برداری قهرمانی آسیا- ۳ ایرانی صدرنشین شدند
استارت لیست مسابقات وزنه برداری قهرمانی آسیا ۲۰۱۹ اعلام شد.
ماجراهای آقای VAR !- از جشن عزت‌اللهی و افسوس آزمون تا زانوی غم پپ + عکس
فناوری VAR همچنان در بازی‌های حساس و مهم باعث غم و شادی گروهی از بازیکنان تیم می‌شود و همین باعث ماندگاری لحظاتی از بازی شده است.
قدرت نمایی تیم های انگلیسی در اروپا بعد از ۳۵ سال
برای اولین بار در ۳۵ سال گذشته چهار تیم انگلیسی در نیمه نهایی دو تورنمت باشگاهی مهم در اروپا حضور دارند.
ساری بعد از صعود: مشکل بزرگ در تیم من هنوز وجود دارد
سرمربی چلسی با وجود صعود تیمش به نیمه نهایی لیگ اروپا از یک مشکل بزرگ در تیمش سخن گفت.
حدیث حاضر غایب در میادین حق علیه باطل
شیراز- ایرنا- درک وجود امام زمان (عج)، این پیشوای همیشه ناظر، حدیث حاضر غایبی است که بزرگ‌ترین یاور تنهایی‌های جبهه بزرگمردان هشت سال دفاع مقدس بوده است.
نماینده ولی فقیه در خوزستان: بار خسارت سیلاب برای دولت سنگین است
اهواز - ایرنا - نماینده ولی فقیه در استان خوزستان گفت: بارخسارت ناشی از سیلاب برای دولت سنگین است لذا برای خانه سازی و تامین وسایل مورد زندگی مردم سیل زده نیاز به همکاری مردم و دستگاه های اجرایی است.
انتشار گزارش رابرت مولر و بی پاسخ ماندن سؤالات درباره اجرای عدالت
گزارش تقریبا کامل بازرس ویژه رسیدگی به دخالت ادعایی روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا سرانجام روز پنجشنبه منتشر شد که در آن این نتیجه گیری به عمل آمده که هیچ تبانی بین کمپین انتخاباتی رئیس جمهوری آمریکا و روسیه در انتخابات 2016 صورت نگرفته است. هم‌چنین در این گزارش که تنها بخش‌هایی از آن سانسور شده، مشخص شده است رییس جمهوری آمریکا به دنبال اخراج رابرت مولر، مسئول این پرونده و جلوگیری از تحقیقات بوده است.
شورای انتقالی سودان قائم مقام وزارت خارجه را برکنار کرد
منابع آگاه از برکناری قائم مقام وزارت خارجه سودان توسط شورای نظامی انتقالی این کشور خبر دادند.
نگاهی به حضور طلاب جهادی خراسان در مناطق سیل زده
مشهد - ایرنا - همزمان با وقوع سیل در چند استان کشور طلاب و روحانیون حوزه های علمیه خراسان هم در کنار نیروهای امدادی، ارتش و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به کمک هموطنان سیل زده شتافتند.
درخواست رئیس‌جمهور موقت الجزایر از گروه‌های سیاسی برای شرکت در همایش ملی
رئیس‌جمهور موقت الجزایر از گروه‌های سیاسی این کشور خواست در نشست مشورتی روز دوشنبه برای حل بحران سیاسی شرکت کنند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

کمانداران معلول اعزامی به جهانی هلند مشخص شدند
رییس انجمن تیروکمان معلولان از اعزام 10 کماندار معلول به مسابقات جهانی هلند خبر داد و گفت: هرچند همانند کمانداران سالم برای شرکت در جهانی هلند از مسابقات برون مرزی برخوردار نیستیم اما سعی می‌کنیم بهترین عملکرد را در جهانی هلند داشته باشیم.
کیهانی: در آسیایی انتظار مدال از نفرات مطرح داریم-نمی‌دانیم سهمیه جهانی به حدادی داده شده یا نه
رییس فدراسیون دوومیدانی می گوید که حتماً از ورزشکاران سرشناس و مطرح که ظرفیت کسب مدال دارند در مسابقات قهرمانی آسیا انتظار کسب مدال دارد.
آخرین وضعیت آزادسازی سهام عدالت از زبان یک نماینده
رئیس کمیسیون حمایت از تولید ملی آخرین وضعیت بررسی لایحه دولت برای آزاد سازی سهام عدالت را تشریح کرد.
کوتاه‌ترین نشست خبری لیگ برتر
محمد علوی سرمربی تیم فوتبال استقلال خوزستان گفت: در بازی با نفت مسجدسلیمان می‌خواستیم سه امتیاز را کسب کنیم.
نماینده مردم شادگان:سیلاب خوزستان بهانه ساخت سد جدید در این استان نشود
اهواز - ایرنا - نماینده مردم شادگان در مجلس شورای اسلامی گفت: سیلاب خوزستان نباید بهانه ای برای ساخت سدهای جدید در این استان شود.
هواپیمای مسافربری در کالیفرنیا سقوط کرد
دموکرات های آمریکا طرح تازه ای علیه عربستان تدوین می کنند
ترامپ با ولیعهد امارات متحده عربی درباره ایران گفت وگو کرد
وزیر خارجه امارات با مقامات آمریکا گفت وگو کرد
پنتاگون انجام آزمایش موشک بالستیک از سوی کره شمالی را رد کرد
معاون اول اوباما: کشور را باز پس می گیریم
سیاستمدار عراقی: تصمیمات ترامپ احمقانه و تنش زاست
نشست اضطراری شورای امنیت سازمان ملل درباره لیبی
خبرگزاری عراقی: آمریکا به بغداد موشک پیشرفته می فروشد
گزارش مولر درباره مداخله روسیه در انتخابات آمریکا منتشر شد