بحران های خود ساخته گریبانگیر ترامپ در انتخابات کنگره

09:44 ۲۹ روز و ۷ ساعت پیش ایرنا 51 0
بحران های خود ساخته گریبانگیر ترامپ در انتخابات کنگره

نیویورک- ایرنا- بحران های ساختگی رئیس جمهوری آمریکا در حالی ادامه دارد که پیش بینی می شود در انتخابات میان دوره ای کنگره، گریبان دونالد ترامپ و حزب جمهوریخواهان را گرفته و آنها را برای به دست آوردن اکثریت دچار مشکل جدی کند.

ایرنا

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، ناظران سیاسی می گویند انتخابات میان دوره ای کنگره تحت تاثیر مجموعه ای از عوامل داخلی رقم خواهد خورد؛ هر چند امسال تا حدودی مسایل سیاست خارجی از جمله رابطه با عربستان و قیمت جهانی نفت هم ممکن است نتایج آن را تحت تاثیر قرار دهد.
به گفته کارشناسان، اهمیت این انتخابات در آن است که می تواند بر سیاست های داخلی بویژه برنامه های اقتصادی دولت و روند تحقیقات در مورد رسوایی های ترامپ تاثیر بگذارد.

** سه عامل کلیدی انتخابات نوامبر
سوال اساسی در واشنگتن این است که آیا دموکراتها به اندازه کافی قدرت سیاسی برای بسیج مردم دارند تا کنترل مجلس نمایندگان و مجلس سنا را در ماه نوامبر به دست بگیرند؟
به گفته ناظران سه عامل عمده به این پرسش پاسخ خواهد داد.
عامل نخست، میزان رضایت از عملکرد رییس جمهور است. انتخابات میان دوره ای بطور تاریخی همیشه فرصتی برای رای دهندگان بوده تا نارضایتی از رئیس جمهور را ابراز کنند.
دومین عامل مهم در این انتخابات، مناطق جغرافیایی آمریکا و گرایش های رای دهندگان است. برای موفقیت در مجلس نمایندگان، دموکرات ها نیاز به پیروزی در حداقل 24 کرسی در اختیار جمهوریخواهان دارند. آنها برای این منظور، به شدت بر آرای مردم در مناطق شهری و روستایی سراسر کشور کار کرده اند.
اما مجلس سنا چالش سخت تری برای دمکرات ها بوده است و بسیاری از ناظران، شانس آنها را برای برنده شدن در سنا ضعیف می دانند. دمکرات ها فقط به دو کرسی بیشتر برای کسب اکثریت مجلس سنا نیاز دارند اما پنج سناتور دمکرات در رقابت های این دوره، با چالش بزرگی از سوی رقیبان جمهوریخواه روبرو هستند. آنها باید در ایالت هایی بجنگند که به شکل گسترده ای به ترامپ رای داده اند.
عامل سوم فضای سیاسی است که برخی از شاخص های آن به نظر می رسد به نفع ترامپ و جمهوریخواهان باشد. بنا به گزارش ان بی سی نیوز آمریکا، این عوامل که شاخص هایی تاریخی برای سنجش وضعیت انتخاباتی آمریکا هستند، از این قرارند: آمریکا در یک جنگ بزرگ درگیر نشده، نرخ بیکاری به کمتر از 4 درصد کاهش یافته، ارزش بازار سهام افزایش یافته است و اقتصاد در سه ماهه دوم سال بیش از 4 درصد رشد کرده است.

** چالش های خود ساخته ترامپ
اما این شاخص ها نیمه پر لیوان انتخابات میان دوره ای کنگره در آبان ماه است. عوامل بسیاری وجود دارد که وضعیت را برای رئیس جمهور آمریکا و حزبش دشوار خواهد کرد.
به گفته ناظران، ریاست جمهوری ترامپ در دو سال گذشته موجی از خشم را در کشور ایجاد کرده که فضای انتخابات کنگره را به سمت یک دو قطبی شدید پیش برده است.
سیاست ها و سخنان ترامپ چنان تحریک آمیز بوده که پیش بینی می شود دمکراتها و پایگاه اجتماعی آنها، به طور خاص زنان و طبقه تحصیل کرده، مشارکت گسترده ای در این انتخابات داشته باشند. این در حالی است که به نظر می رسد پایگاه اجتماعی جمهوریخواهان به این اندازه برای مشارکت در انتخابات آبان ماه انگیزه ندارند.
ان بی سی نیوز در گزارشی می گوید طبقه کارگری که به ترامپ تمایل دارد، هنوز احساس نمی کند که سیاست های اقتصادی وی تغییر خاصی در زندگی آنها و سطح درآمد و رفاه آنها داشته است و برای همین شاخص های اقتصادی به عامل تعیین کننده ای برای مشارکت فراگیر این طبقه در انتخابات کنگره تبدیل نشده است.
'باربارا اسلاوین' کارشناس ارشد اندیشکده شورای آتلانتیک پیش بینی می کند دمکرات ها با پیروزی در مجلس نمایندگان، انتخابات میان دوره ای کنگره را تبدیل به نقطه تغییری در سیاست های داخلی و خارجی ترامپ خواهند کرد.
اسلاوین به ایرنا می گوید: پرسش مهم این است که میزان مشارکت طرفداران دو حزب در این انتخابات چگونه خواهد بود و کدام طرف توان بیشتری برای بسیج پایگاه خود برای رفتن به پای صندوق های رای خواهد داشت. آنهایی که از ترامپ منتفر هستند یا آنهایی که او را با تمام وجود می ستایند؛ کدام بیشتر مشارکت خواهند داشت.
وی می افزاید: البته برخی از نظرسنجی ها پیش بینی می کند دمکرات ها حداقل اکثریت یکی از دو مجلس کنگره را در اختیار خواهند گرفت که به احتمال زیاد، مجلس نمایندگان است.

** انتخابات میان دوره ای استثنایی
به گفته ناظران، به طور تاریخی میزان استقبال و مشارکت در انتخابات های میان دوره ای چندان قابل توجه نیست و اصولا کمتر از نیمی از رای دهندگان واجد شرایط برای انتخابات میان دوره ای پای صندوق های رای می روند. در انتخابات میان دوره ای سال 2014، تنها 36 درصد از کسانی که واجد شرایط بودند رای دادند که این باعث شد دو حزب حاکم در آمریکا تلاش گسترده ای برای تشویق به مشارکت در این انتخابات به خرج دهند.
اما در مقابل بسیاری چون لری ویلکرسون رئیس دفتر وزیر خارجه اسبق آمریکا انتخابات میان دوره ای کنگره را دارای حساسیت بیشتر و برای ریاست جمهوری ترامپ سرنوشت ساز می دانند و می گویند که میزان مشارکت در این انتخابات بالاتر از موارد مشابه خواهد بود.
وی در گفت و گو با ایرنا گفت: این مهمترین و تاثیرگذارترین انتخابات میان دوره ای است که من در عمرم به یاد دارم. اگر جمهوریخواهان ببازند، توزان قوا در واشنگتن ظرف یک شبانه روز به هم خواهد خورد. در این صورت، شما با رییس جمهوری در کاخ سفید روبرو خواهید بود که تا گردن در مشکلات داخلی فرو رفته و وقتی برای پرونده های سیاست خارجی همچون ایران، چین یا روسیه نخواهد داشت و باید برای نجات خود تلاش کند.
شبکه های خبری آمریکایی هم این مساله را مطرح کرده و گفته اند دونالد ترامپ شخصا از این مساله دچار نگرانی است.
از این روست که وی چندی پیش در جمع یک گروه از کشیشان مسیحی محافظه کار در کاخ سفید گفت: مساله واقعی این است که آیا مردم می خواهند رای بدهند یا نه. من فقط از شما می خواهم به همه جا بروید و اطمینان حاصل کنید که همه آدم های شما رای خواهند داد. اگر آنها رای ندهند، ما دو سال آینده بدبختی خواهیم داشت.

** تاثیر عامل عربستان و قیمت نفت
تفاوت دیگر این دوره از انتخابات با مشابه پیشین آن، رفتار ترامپ در سیاست خارجی، خروج از پیمان های بین المللی، خروج از نهادهای بین المللی، به راه انداختن جنگ تجاری با متحدان خود و ایجاد شکاف داخلی در عرصه خارجی است.
این رفتار، خود را در موضوعی همچون قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار عربستانی به خوبی نشان داد که رئیس جمهوری آمریکا تنها به دلیل قراردادهای صدها میلیارد دلاری با سعودی ها حاضر نشد این رفتار خلاف قواعد دیپلماتیک، نقض حقوق بشر و نمونه ای از استبداد حاکم بر عربستان را محکوم کند.
کشتن فجیع جمال خاشقچی روزنامه نگار عربستانی به دستور محمد بن سلمان که روابط بسیار نزدیک و ویژه با ترامپ و دامادش جرد کوشنر دارد، فشار سهمگینی به کاخ سفید برای تجدید نظر در رابطه با عربستان ایجاد کرده است.
در حالی که بسیاری از نخبگان رسانه ای و روشنفکران آمریکا، شدیدا از پشتیبانی ترامپ از آل سعود عصبانی و منزجر هستند، پیامدهای این جنجال می تواند بازار جهانی نفت و در نتیجه قیمت سوخت در آمریکا را هم افزایش دهد.
در این خصوص ژنرال بازنشسته 'رابرت جی گارد' می گوید ترامپ بر سر دو راهی قرار گرفته است. مقام های دولت ترامپ امیدوار هستند که عربستان با افزایش تولید نفت خود و جبران کاهش نفت ایران در بازار جهانی، مانع از ایجاد تکان شدید در قیمت جهانی نفت شود.
در حالی که قیمت سوخت و بنزین در آمریکا شیب رو به بالایی در هفته های اخیر داشته است، بحران روابط با عربستان در بدترین زمان ممکن به سراغ ترامپ آمده و دردسر بزرگی در آستانه انتخابات آمریکا و تحریم های یکجانبه وی علیه ایران ایجاد کرده است.
انتخابات میان دوره ای کنگره روز 6 نوامبر 2018 برابر با 15 آبان 1397 برگزار می شود، در این انتخابات، تمام 435 عضو مجلس نمایندگان آمریکا و 35 عضو مجلس سنا انتخاب می شوند.
برگزاری این انتخابات درست در میانه دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ خواهد بود که درصورت پیشی گرفتن دمکرات ها دراین انتخابات و به دست آوردن اکثریت کرسی ها در مجلس نمایندگان، کار برای دولت ترامپ که هم اکنون حزبش اکثریت سنا و مجلس نمایندگان را در اختیار دارد، به مراتب دشوار تر خواهد شد.
اروپام**م.ع**1429**1485


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

جامعه پرستاری کشور از خدمات ویژه آسیاتک بهره مند می‌شوند
جلسه امضا و تبادل تفاهم‌نامه و قرارداد همکاری شرکت انتقال داده های آسیاتک و سازمان نظام پرستاری کشور برگزار شد.
آغاز همکاری ماکسیم با آژانس‌های مسافربری
ماکسیم، اولین سامانه درخواست خودرو در ایران که امکان عقد قرارداد با موسسات اتومبیل کرایه و سایر شرکت‌های حمل‌ونقلی را دارد، همکاری خود با شرکت‌های فعال در حوزه حمل‌ونقل شهری بابلسر و همدان را آغاز کرد.
محاسبه و خرید حق بیمه بدنه، راحت‌تر از همیشه
بیمه بدنه یکی از انواع بیمه‌های غیر اجباری است که بعد از بیمه شخص ثالث بیشترین استفاده را در بین صاحبان اتومبیل‌ها دارد. این بیمه مطابق آیین‌نامه شماره ۵۳ مصوب ۹ اسفند ۸۴، در حالت پایه، برخی خسارات را پوشش می‌دهد.
اینجا ایران است آزاد عاشقی می‌کنیم!
«ازدواج شیعه با سنی در شهر ما یک اتفاق عادی است. همان‌ طور که با هم کار می‌کنیم، با هم درس می‌خوانیم و با هم زندگی هم می‌کنیم. بلدیم عاشقی کنیم. این‌جا ایران است کشورمان. ما آزاد عاشقی می‌کنیم.»
3 هزار دستگاه خودرو ظرف یک روز در بندرلنگه تخلیه شد
بندرعباس- ایرنا- مدیر اداره بنادر و دریانوردی بندر لنگه گفت: برای دومین بار در سالجاری ظرف مدت یک روز (24 ساعت)، میزان تخلیه خودرو در رویه ترانزیت خارجی از لندینگ کرافت در این بندر به مرز سه هزار دستگاه رسید.
پاکستان اجازه اقدام علیه ایران از داخل کشورش ندهد
همدان- ایرنا- معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور گفت: طبق رایزنی های صورت گرفته با مقامات کشور پاکستان مقرر شده آنها اجازه ساخت پایگاه هایی با هدف اقدام علیه امنیت ایران را ندهند.
جاده های کندوان و هراز یک طرفه می شود
نوشهر- ایرنا - پلیس راه کشور با اعلام محدودیت های ترافیکی پایان هفته در محورهای مواصلاتی اصلی مازندران اعلام کرد که محورهای کندوان و هراز در روز جمعه دوم و یکشنبه چهارم آذرماه یک طرفه خواهد بود.
انفجار مین در شوش خوزستان باعث قطع پای یک نوجوان شد
دزفول - ایرنا - رییس شبکه بهداشت و درمان شوش در شمال خوزستان گفت: انفجار مین باقیمانده از دوران جنگ تحمیلی در غرب کرخه در شهرستان شوش در ظهر روز سه شنبه باعث قطع پای یک نوجوان شد.
چاق ترین استان کشور رتبه ششم ابتلا به دیابت را دارد
ساری - ایرنا - معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با اشاره به اینکه 70 درصد جمعیت این استان اضافه وزن دارند و چاق هستند، گفت: چاقی یکی از دلایل بیماری دیابت به شمار می رود که مازندران رتبه ششم در ابتلا به این بیماری در کشور را دارد.
گرانی نهال از مشکلات باغداری کشور است
کرج-ایرنا- معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان گفت: گرانی نهال و هزینه بالای تجهیز اراضی از مشکلات باغداران و متقاضیان کشت باغ دیم در اراضی شیب دار کشور است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

چگونه دو قلو باردار شویم؟
اگر می‌خواهید شانس خود را برای این که دوقلو باردار شوید افزایش دهید، لازم است که اطلاعاتی در مورد نحوه تشکیل دوقلو‌ها داشته باشید.
تجمع کارگران در سالروز تصویب قانون کار
جمعی از کارگران کارخانه‌ها و کارگاه‌های کشور در سالروز تصویب قانون کار در برابر خانه کارگر حضور یافتند تا صدای مطالبات خود را به گوش دولتمردان و مسئولان برسانند.
توقف تلخ ژرمن‌ها برابر هلند- لاله‌های نارنجی در نیمه نهایی لیگ ملت‌های اروپا
تیم‌ ‌ملی فوتبال هلند با تساوی ارزشمندی که برابر آلمان به دست آورد به نیمه نهایی لیگ ملت های اروپا راه پیدا کرد.
سرپرست فرمانداری اصفهان معرفی شد
اصفهان - ایرنا - فریبرز امیری به عنوان سرپرست فرمانداری شهرستان اصفهان منصوب و معرفی شد.
چه زمانی آدامس بجویم بهتراست؟
جویدن آدامس علاوه بر خوشبو کردن دهان ، موجب تحریک دستگاه گوارش و ترشح شیره معده می گردد.
دیپلماسی ترامپ تخریبی است
رئیس سابق سیا:رویکرد ایران مقاومت در برابر دولت ترامپ است
نایاک: ایران ستیزان کابینه ترامپ را قُرق کرده اند
مقام وزارت خارجه آمریکا:بن سلمان دستورقتل خاشقچی را داده است
کاخ سفید قوانین سختگیرانه جدیدی برای خبرنگاران تعیین کرد
اورورک نامزد مورد نظر بخشی ازدمکراتها برای انتخابات2020آمریکا
مخمصه پرونده خاشقچی برای مقام های ریاض و واشنگتن
کنترل سلاح بار دیگر در کانون توجه آمریکائیان قرار گرفت
سخنان تهدید آمیز ترامپ آسیا را با خطر مواجه ساخته است
واشنگتن پست:رابطه با عربستان بایدحفظ شوداما نه با بن سلمان