ورزش البرز قهرمان پرور نیازمند نگاه ملی

09:47 ۲۴ روز و ۱۲ ساعت پیش ایرنا 66 0
ورزش البرز قهرمان پرور نیازمند نگاه ملی

کرج-ایرنا- رقابت های ورزشی جهانی و بین المللی همواره صحنه حضور ورزشکارانی نام آور از خطه البرزاست، استانی که با کمترین امکانات ورزشی ، قهرمانانی نام آور برای ایران اسلامی پرورش داده است.

ایرنا

به گزارش ایرنا، این روزها در هر عرصه ورزشی در سطح ملی و جهانی وقتی نامی به میان می آید، نمی توان البرز را نادیده گرفت، قهرمانان بزرگی از دل آن زاده شده اند که در تمام صحنه ها توانسته اند پرچم پر افتخار کشورمان را به اهتزاز در بیاورند.
علیرضا حیدری، کیمیا علیزاده، علیرضا کریمی، حسین نوری، شاهین ایزدیار، امیر جعفری و یوسف یوسفی از جمله ورزشکاران بزرگی هستند که از ایران کوچک یعنی البرز به پا خاسته و با وجود کاستی درامکانات و تجهیزات ورزشی ، برای ایرانیان افتخارآفرین شده اند.
انتزاع البرز از تهران در سال 89 انتظارات زیادی از جمله در بخش ورزشی در افکار البرزنشینان شکل گرفت، مطالباتی به حق که اگر اجابت شود به طور قطع ایران کوچک الگویی برای تمام کشور خواهد بود.
با این اوصاف پرداختن به کاستی های مختلف در مجال این گزارش ورزشی نمی گنجد لیکن آنطور که قهرمانان البرزی شعار «ما می توانیم » را در میدان ها معنا بخشیده اند، انتظار می رود پاسخی مناسب و در خور شان برای حفظ و تقویت این داشته ها باید داده شود .
اکنون برخی هیات های ورزشی در استان البرز حتی یک سالن برای تمرین ندارند و مجبور هستند با اجاره کردن سانس برخی سالن ها، بخشی از کمبودهای خود را جبران کنند.
رفع مشکلات زیر ساختی البرز در بخش فضاهای ورزشی با توجه به اینکه این استان مهاجر پذیر بوده و
مهاجرت ها از دیگر نقاط کشور در جریان است می تواند در پیشگیری از آسیب های اجتماعی تاثیر بسزایی داشته باشد.
با اینکه مهاجر پذیری می تواند در بخش هایی از جمله ورزشی یک مزیت برای این استان محسوب شود اما
اگر نیازها پاسخ داده نشود، دامنه آسیب ها بی شمار خواهد بود.
154 هزار ورزشکار سازمان یافته در البرز فعال هستند که برای این تعداد ورزشکار و جمعیت حدود سه میلیون نفری استان 125 مکان ورزشی مربوط به دستگاه های دولتی، 21 زمین چمن، 10 استخر و 90 سالن ورزشی وجود دارد که جوابگو نیست.
البته برخی نهادها و ادارات مانند شهرداری ها که دارای سالن و باشگاه های هستند سالن های خود را در اختیار هیات ها و افراد قرار می دهند اما باز ناکافی است.
**طالقان دارای کمترین سرانه ورزشی درالبرز
فرماندار می گوید: سرانه ورزشی در این شهرستان 20 صدم سانتی مترمربع به ازای هر نفر است.
جواد صادقلو افزود: این درحالی است که ورزش ابزار و مانع گرفتاری افراد به ویژه نوجوانان و جوانان در دام آسیب های اجتماعی است.
وی تأکید کرد: با توجه به سرانه ورزشی پایین در طالقان، هدف ما ساماندهی و ایجاد فضاهای ورزشی روستاها در یک برنامه چهارساله است.
فرماندار طالقان یادآورشد: اکنون راه اندازی جاده سلامت، فعال کردن ساعت ورزش ادارات با هدف ارائه خدمات بهتر به مردم طالقان در حوزه ورزش در دستور کار قرار گرفته است.
وی گفت: امسال11 میلیارد ریال از محل اعتبارات تملک دارایی، توازن و 27 صدم درصد ارزش افزوده به توسعه زیر ساخت های ورزش طالقان اختصاص یافته است.
صادقلو بیان داشت: تعمیر و تجهیز فضاهای ورزشی، تکمیل زمین چمن طبیعی اداره ورزش شهر طالقان، احداث چمن های مصنوعی روستایی از جمله طرح های ورزشی در دست اقدام است.
در مجموع 7 سالن ورزشی در شهرستان طالقان است که 6 سالن آن دولتی و یک سالن خصوصی است.
مدیر کل ورزش و جوانان البرز می گوید: سرانه ورزشی در این استان بدون احتساب زیر ساخت های ورزشی دردستگاه های دولتی و شهرداری ها 38 سانتی متر مربع است که با شاخص کشوری فاصله دارد.
به گفته امیر غفرانی ، استاندارد سرانه کشوری یک متر و20 سانتی متر مربع است.
وی درعین حال گفت: برای تامین بخشی از نیازهای ورزشی اکنون راه اندازی سالن طبقاتی و استخر در فردیس، احداث چهار زمین چمن مصنوعی، پیست تارتان در شریعتی کرج و تکمیل بخشی از پروژه 6 هزار نفری ورزشگاه در دست اقدام است که پیش بینی می وشد با هدف بهبود زیر ساخت های ورزشی در این استان در دهه فجر به بهره برداری برسند.
وی اضافه کرد: همچنین به مناسبت هفته تربیت بدنی 6 زمین چمن مصنوعی کوچک، سالن چند منظوره در کمالشهر و سالن ولایت رود دیزین راه اندازی می شود.
غفرانی گفت: با راه اندازی تمای این پروژه ها، سرانه ورزشی استان به حدود 40 سانتی متر مربع می رسد که بازهم با استاندارد کشوری فاصله زیادی خواهیم داشت.
وی ادامه داد: رشد 3.2 درصدی جمعیت البرز با توجه مهاجر پذیر بودن آن که بخش زیادی از آنها نیز جوانان را تشکیل می دهند، ضرورت افزایش زیر ساخت های ورزشی در این استان را بیش از هر زمان دیگری بیشتر کرده است.
مدیر کل ورزش و جوانان البرز اظهار داشت: البرز استان سی ام کشور در سرانه فضای ورزشی است
که رشد فزاینده جمعیت آن از زیر ساخت ها سبقت گرفته است.
غفرانی گفت: یکی از مهم ترین پروژه ورزشی البرز، ورزشگاه 6 هزار و 500 نفری انقلاب کرج است که تاکنون 250 میلیارد ریال برای آن هزینه شده و برای ادامه فعالیت آن، 200 میلیارد ریال اعتبار دیگر نیاز است.
وی با بیان اینکه با اتمام مرحله سقف این پروژه پیشرفت فیزیکی آن به 82 درصد می رسد خاطرنشان کرد: اعتبار تخصیص یافته برای این پروژه تا پیش از گرانی نرخ دلار 300 میلیارد ریال بوده که با افزایش نرخ دلار، میزان اعتبار مورد نیاز برای احداث پروژه ملی ورزشگاه 6 هزار و 500 نفری انقلاب کرج نیز افزایش یافته است.
وی اضافه کرد: درجریان بازدید هفته گذشته وزیر ورزش و جوانان و مدیرعامل شرکت تجهیز و توسعه اماکن ورزشی که از پیست بین المللی دیزین کرج، قول مساعد برای تکمیل ورزشگاه بزرگ کرج داده شد.
مدیر کل ورزش و جوانان البرز با اشاره به اینکه هم اکنون 48 هیات ورزشی در این استان فعال هستند، اظهار داشت: در صورت احداث این استادیوم مشکل اصلی کرج و استان البرز برای برگزاری مسابقات بین المللی ، آسیایی و جهانی حل خواهد شد.
وی ادامه داد: طی 6 ماهه اول امسال ورزشکاران البرزی موفق به کسب یک هزار و 205 مدال درسطح ملی و برون مرزی شدند که نشان از توانایی های بالای آنان دارد.
7414/ 6155


گروه های زیر مجموعه ورزشی

توپ و تور
توپ و تور

آخرین اخبار

ذوب آهن بازی بُرده را باخت
در اولین دیدار از هفته چهارم لیگ برتر بسکتبال شیمیدر تهران در خانه ذوب آهن را شکست داد.
مصدومیت گارد راس تیم ملی بسکتبال
مصدومیت مچ پای ملی پوش بسکتبال اجازه نمی دهد او به پنجره پنجم انتخابی جام جهانی برود.
نفت و شیمیدر حریفان خود را شکست دادند
تیم‌های بسکتبال شیمیدر تهران و نفت آبادان در هفته چهارم لیگ برتر مقابل حریفان خود به پیروزی رسید.
استفاده از VAR از مرحله یک‌چهارم جام ملت‌ها
AFC اعلام کرد که کمک داور ویدیویی از مرحله یک‌چهارم نهایی جام ملت‌های آسیا اجرایی خواهد شد.
معرفی ۱۱ بازیکن ایران مقابل ترینیداد و توباگو
کارلوس کی‌روش نفرات اصلی تیم ملی ایران برابر ترینیداد و توباگو را مشخص کرد.
متن قانونی که مهدی تاج را ماندنی کرد
رئیس فدراسیون فوتبال با قانونی که مربوط به جانبازان و متمم قانون خدمات کشوری است، در فدراسیون فوتبال ماندنی شد.
جنجال‌های بوناچیچ در دوحه ادامه دارد
برکناری مربی کروات از هدایت باشگاه مطرح دوحه همچنان با جنجال های فراوانی توام است که این جنجال ها با حکم کمیته امور مالی فدراسیون قطر وارد فاز جدیدی شد.
برگزاری بازی در فیفادی قانونی است؟
بعد از مسابقات سخت لیگ قهرمانان با کمبود بازیکن، بازی کردن در فیفا دی به دردسر جدیدی برای پرسپولیس تبدیل شده است.
شوخی جالب گلر یوونتوس با رونالدو
ووژنیک شزنی دروازه بان لهستانی یوونتوس در صفحه خود با کریستیانو رونالدو شوخی کرد.
مربیان لیگ برتری به دعوت کی‌روش «نه» گفتند
کمتر از ۵۰۰ تماشاگر برای تماشای دیدار ایران و ترینیداد و توباگو در ورزشگاه آزادی حاضر شدند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

چه کسانی یارانه ۲۰۰ هزار تومانی دریافت می‌کنند؟
بنابر اعلام وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی کارمندان و کارگرانی که زیر ۳ میلیون تومان حقوق دارند، به طور متوسط ۲۰۰ هزار تومان یارانه حمایتی می گیرند.
عکس ساده اما لوکس «سحر قریشی»
سحر قریشی با انتشار این عکس نوشت:زندگی زیباست ساده لباس بپوش، ساده راه برو ولی در برخورد با دیگران ساده نباش زیرا سادگیت را نشانه میگیرند برای در هم شکستن ِ غرورت.
قیمت طلا و سکه کاهش یافت
رئیس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر اتاق اصناف ایران، گفت: از اول هفته تا به امروز قیمت طلا و سکه ۸۰۰ هزار تومان کاهش داشته است.
مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی جان باخت
گرگان - ایرنا - «سیدتقی نوربخش» مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی و «عبدالرحمان تاج الدین » معاون امور مجلس این سازمان که عصر امروز پنجشنبه در حومه گرگان بر اثر سانحه رانندگی مصدوم شده بودند، دقایقی پیش بر اثر شدت جراحات وارده جان باختند.
۵ وزیر میهمان کمیسیون‌های مجلس شورای اسلامی
نمایندگان مجلس طی هفته آینده در کمیسیون‌های تخصصی مجلس میزبان وزرای صنعت، معدن و تجارت، اقتصاد، نیرو، دفاع و بهداشت هستند.
ایران قهرمان مسابقات تیروکمان ارتش های جهان شد
همایش دوچرخه سواری همگانی در مهاباد برگزار شد
بازیکنان ما عملکرد خوبی مقابل تیم نفت و گاز گچساران نداشتند
بازی تیم های هندبال نفت گچساران و سربداران مساوی شد
تیم هندبال اسلام آبادغرب توان شکست سپاهان را دارد
تیم هندبال سربداران مقابل تیم نفت وگاز گچساران به تساوی رسید
بخش خصوصی فعال در رشته تیراندازی مورد حمایت قرار می گیرد
مسابقات شطرنج قهرمانی کشور در اهواز آغاز شد
آقایی تنها نماینده باقی مانده ایران در مسابقات بدمینتون دبی
قهرمانی مصدق‌پور و دومی قائم‌مقامی در نیمه نهایی شطرنج ایران