امید درمانی و مشکلات جامعه

09:36 ۱۸۴ روز و ۷ ساعت پیش ایرنا 246 0
امید درمانی و مشکلات جامعه

روزنامه پیام سمنان در ستون سرمقاله امروز، سی ام مهر 97، مطلبی با عنوان « امید درمانی و مشکلات جامعه » به قلم روح الله ساعدی منتشر کرد.

ایرنا

در این مطلب آمده است: رئیس جمهور بارها و اخیرا بار دیگر از واژه «امید درمانی» و ایجاد امید در بین مردم سخن گفته و آن را موجب توسعه و پیشرفت عملکرد دولت دانسته است. بد نیست بدانیم که چرا طی یک سال و نیم اخیر با وجود رویکردهای اعتدالی و امیدبخش دولت، رضایت مردم در کمترین حد خود قرار دارد.
اگر از متغیرهای اقتصادی که نقش تعیین‌کننده‌ای در این قضیه دارند و در این روزها حال و روز خوشی ندارند و به شدت موضوع امید و اعتمادآفرینی را زیر سئوال برده‌اند، گذر کنیم، متاسفانه نقش برخی مدیران منطقه‌ای و استانی را نیز نمی‌توان در این عدم رضایتمندی نادیده گرفت.
زمانی که مدیری توانایی عملیاتی کردن برنامه‌های دولت و در راس آن در شرایط فعلی «امید درمانی» را نداشته باشد، مسلماً آنچه دولت حتی مفید و مثبت عمل کند را نیز نمی‌تواند برای افکار عمومی و جامعه تبیین کند، و در یک کلام «امیددرمانی» مدنظر رئیس‌ دولت را به نتیجه برساند. لذا وضعیت به گونه‌ای می‌شود که دو تن از وزرا به هر دلیلی از قطار کابینه دوازدهم پیاده می‌شوند و رئیس جمهور مجبور می‌شود علاوه بر این دو وزیر، برای تکمیل کابینه چهار وزیر را به بهارستان معرفی نماید.
از سوی دیگر نیز آرایش وزارت کشور برای تعیین بیش از نیمی از استانداران بازنشسته در حال ترسیم است که باید در انتظار یک پوست‌اندازی جدیدی در دولت بود، تا شاید «امید درمانی» مد نظر رئیس جمهور تحقق یابد.
لذا در این میان هرچه رئیس‌جمهور سخن از اعتماد در جامعه و امید درمانی می‌گوید، شاید دیگر چندان اثری در جامعه نداشته باشد. در دولت یازدهم بارها سیاسیون، کارشناسان و رسانه‌ها، به دولت هشدار داده بودند که برخی مدیران با سیاست‌های دولت همسو نیستند، حال با گذشت بیش از 5 سال از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید باز هم شاهد چنین مسئله‌ای هستیم که مدیران استانی و منطقه‌ای با دولت ناهمسو هستند.
در اینجاست که نقش و عملکرد وزارت کشور بیشتر نمایان می‌شود، که چقدر این وزارتخانه و به ویژه شخص وزیر کشور توانسته است، در بخش به کارگیری مدیران در مجموعه وزارتی موفق عمل کند. برخی معتقدند که گاه عملکردها به نحوی است که در آن آینده‌نگری سیاسی بر اهداف اصلی دولت سایه انداخته است‌.
مجموع این مسائل چشم‌اندازی را که پیش روی سیاسیون می‌گذارد، این است که رئیس جمهور باید بیش از پیش در اجرایی شدن قانون منع به کارگیری بازنشستگان دقت به خرج داده و نگذارد به بهانه یک قانون خوب، انتصابات نامتوازن و گاه هزینه‌زا در مجموعه وزارت کشور و به ویژه در انتخاب استانداران، فرمانداران و بخشداران رخ دهد، که دیگر فرصتی برای جبران آن نباشد و قانونی که شیرینی‌هایی برای مدیران جوان و توانمند می‌تواند ایجاد کند، برای مجموعه حامیان دولت و در نهایت مردم تلخ شود و یا خدای نکرده با انگیزه‌های سیاسی ناخواسته تصمیمات اتخاذ شود که کارایی این قانون و دیگر قوانین، اثرات موثر خود را از دست داده و یا از بین ببرد، موردی که اخیراً در زمینه انتصاب غیر‌قانونی یک مدیرکل در استان سمنان به وقوع پیوست.
لذا اینجاست که مشکلات «امید درمانی»بیشتر خود را نمایان می‌سازد. ظاهر «امید درمانی» ممکن است، واژه مطلوبی به نظر برسد، بدین معنا که به جای خالی کردن دل مردم و گفتن اینکه آینده سیاه، تیره و تاری به خصوص پس از تحریم‌های جدید نفتی در روزهای آینده، که انتظار جامعه را می‌کشد، برای قوت قلب مردم موثر باشد، اما در عین حال از این نکته واقعی نمی‌توان غافل شد که به هر حال مردم یا دست‌کم بخش قابل توجهی از آنها دارای قوه درک و استدلال از خودشان هستند و بنابراین صرف گفتن «امید درمانی» و دادن وعده‌های شیرین و امیدوار‌کننده اگر هم در کوتاه‌مدت بتواند توجه عده‌ای را به خود جلب کند، و عده‌ای را به خود امیدوار سازد، اما در دراز مدت با مشکلاتی مواجه خواهد شد.
مشکل از آنجا نشأت می‌گیرد که کسانی که به امید درمانی‌های دولت رئیس جمهور و سایر مسئولان دولتی امیدوار شوند، پس از سپری شدن مدتی از زمان، می‌بینند که مشکلاتشان همچنان ادامه دارد و نوری در پی این مشکلات حاصل نشده است، آن وقت است که قطع امید خواهند کرد، لذا بهتر است واقعیت‌ها را با مردم در میان بگذاریم.
چرا که وقتی واقعیت‌ها برای مردم تبیین شود هر مشکلی که در کشور به وجود بیاید مردم خیلی راحت‌تر آن را درک می‌کنند و حتی بهتر از برخی مسئولین با شرایط جدید کشور کنار خواهند آمد. پس بهتر است که به جای بیان برخی واژه‌های زیبا، اما ناکارآمد با بیان برخی واقعیات کشور و جامعه مردم را برای پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی در آستانه چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی امیدوار کنیم.
7339/6103


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

کلاس زبان تضمینی در آموزشگاه زبان سخن برتر
ویژگی‌های یک آموزشگاه زبان خوب چیست؟ این روزها در همه شهرها به ویژه شهرهای بزرگ شاهد افزایش تعداد آموزشگاه زبان هستیم. رشد جمعیت و نیاز مردم به فراگیری زبان و برقراری ارتباط با دیگر نقاط دنیا، باعث شده تا شاهد افزایش تقاضای ثبت‌نام در آموزشگاه‌های زبان باشیم که خود این مسئله هم بر بیشتر شدن تعداد آموزشگاه‌ها تأثیرگذار بوده است.
انعقاد توافق‌نامه شرکت‌های تأمین سرمایه امین و تجارت الکترونیکی ارتباط فردا
شرکت‌های تأمین سرمایه امین و تجارت الکترونیکی ارتباط فردا توافق‌نامه همکاری امضا کردند.
چرا از ایران نرفتم
«به دفعات با این سوال روبه‌رو شده‌ام که چرا از ایران نرفتید؟ شما که در دوران تحصیلات تکمیلی خود در خارج از کشور سابقه کار در رشته تخصصی خودتان را دارید و به سهولت می‌توانید اشتغال و زندگی خوبی داشته باشید، چرا از این فرصت‌ها استفاده نکرده‌اید؟»
بفرمائید شعبه پیاده‌رو!
فروش پوشاک در تهران وارد مرحله جدیدی شده؛ در این روش نوظهور دیگر احتیاج به اتاق پرو ندارید و لازم نیست بعد از شنیدن قیمت‌ها با رودربایستی بگویید: «می‌رویم دوری در بازار بزنیم و برگردیم.»
برنامه دو سال آینده کاخ سفید علیه ایران
شرایط بحرانی روابط آمریکا و ایران به تدریج وخیم‌تر می‌شود. اقدام بی‌سابقه آمریکا مبنی بر قرار دادن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در فهرست سازمان‌های تروریستی نشانه‌ای از جدی‌تر شدن ابعاد خصومت دولت آمریکا نسبت به جمهوری اسلامی ایران به شمار می‌آید.
بازخوانی قصه مریم؛ ۱۵ سال پس از آن شب تلخ
چند قدمی بیشتر به چشمه نمانده اما انگار بدنش دیگر نمی‌خواهد همراه او بیاید. سطل خالی توی دستش سنگینی می‌کند؛ درد در تمام سرش می‌پیچد. کرختی و سوزش بر نیمی از بدنش مستولی می‌شود و دیگر همه جهان سیاه می‌شود.
پاسخ شرکت کره‌ای به گزارش یک روزنامه
در پی انتشار گزارشی در روزنامه فرهیختگان درباره خروج تدریجی دو شرکت کره‌ای از بازار ایران، روابط عمومی سامسونگ جوابیه‌ای منتشر کرد.
آمریکایی‌ها وارد بازی نظامی با ایران نمی‌شوند
نماینده ایران در سازمان ملل گفت: این که همه مسائل و مشکلات اقتصادی را بخواهیم به برجام ارتباط دهیم یا به یک توافق دیگر بین‌المللی، یا این که بگوییم اگر در آینده به فلان کنوانسیون بپیوندیم، وضع اقتصادمان بدتر می‌شود، از مباحثی است که به صورت غیر تخصصی با آن برخورد می‌شود.
صانعی: در سفرهای برون مرزی، ورزشکاران هدف سرویس‌های امنیتی هستند
سرپرست اداره کل حراست وزارت ورزش وجوانان اصل فعالیت‌های این دفتر را پیشگیری و حاکم کردن رفتار انقلابی و اسلامی در حوزه حراست عنوان کرد.
احسان حدادی: هدفم مسابقات جهانی است- با پرتاب ۶۸ متر می‌توان روی سکوی جهانی رفت
احسان حدادی گفت: همه هدف من مسابقات جهانی است، گرفتن مدال در مسابقات جهانی باید بالاتر از رکورد ۶۷ متر باشد و پرتاب ۶۸ متر قطعاً می‌تواند روی سکوی جهانی برود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آلبوم موسیقی «پرواز پرنده» منتشر می‌شود
آلبوم موسیقی «پرواز پرنده» با آهنگسازی و تنظیم مهدی عطاریان و خوانندگی مهدی قربانی، امیر محسنی و مهدی عطاریان در دسترس مخاطبان قرار خواهد گرفت.
واکنش سخنگوی ذوب آهن به پرسپولیسی شدن مظاهری
جمشیدی گفت: در مورد مظاهری هم هنوز هیچ صحبتی نشده، ولی این بازیکن قراردادش در پایان فصل تمام می‌شود و می‌تواند به هر تیمی برود.
ایستاده در گرای صفر نفتی
بر اساس آخرین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی در مورد وضعیت بازار انرژی جهان، آمار مربوط به صادرات نفت ایران در ماه گذشته بالغ بر ۱.۸ میلیون بشکه بوده است.
استاندار فارس: واحدهای صنعتی غیر فعال به چرخه تولید بازگردند
شیراز- ایرنا- استاندار فارس گفت: آن دسته از واحدهای صنعتی که بنا به دلایلی غیر فعال هستند باید با همکاری بانک صنعت و معدن به چرخه تولید بازگردند.
آخرین وضعیت تورج لارودی و حسن حبیبی
دبیر فدراسیون پزشکی ورزشی درباره آخرین وضعیت تورج لارودی گفت: هرچند این پیشکسوت عرصه رسانه و کارشناس کشتی دچار بیماری عصبی و عضلانی است و فرمان اعصاب به درستی به عضلات نمی رسد، اما تلاش پزشکان بر این است تا بیماری او را کنترل کنند.
حدود 4 هزار نشریه دانشجویی در کشور فعالیت می کنند
2 شورای اطلاع رسانی و  روابط عمومی های البرز احیا می شوند
سیل فروکش کرد، آبخیزداری را احیا کنیم
سوژه های رسانه ای در راستای حل معضلات جامعه پردازش شود
قزوین شهرمادرانه نیست
به اساسی‌ترین وظیفه رادیو کم توجهی شده است
رسانه ها در شرایط بحران نقش ویژه ای دارند
همایش نکوداشت مهرداد اوستا در بروجرد برگزار می شود
انتشار آگهی دستگاه های دولتی در مدار قانون قرار می گیرد
تیتر روزنامه ها؛ از اطلاع رسانی تا کمک به سیل زدگان