بر اساس آخرین آمار تهران 19 هزار معتاد بی‌خانمان دارد

08:35 ۲۵ روز و ۱۴ ساعت پیش ایرنا 61 0
بر اساس آخرین آمار تهران 19 هزار معتاد بی‌خانمان دارد

تهران - روزنامه جهان صنعت در شماره دوشنبه خود به بررسی وضعیت معتادان متجاهر و جمع آوری آنان پرداخته است .

ایرنا

هر ماه از گوشه و کنار می‌خوانیم و می‌شنویم که طرح جمع‌آوری معتادان متجاهر اجرا شده است‌. معتادان متجاهر یا به مراکز ترک می‌روند یا به سامان‌سراهایی که برای اقامت آنها در نظر گرفته شده است که در عمل هیچ تفاوتی برای هیچ کس نمی‌کند چراکه هدف، تنها جمع‌آوری است‌. برخی از مسوولان معتقدند معتادان متجاهر چهره شهر را زشت می‌کنند و باید به هر وسیله‌ای شده آنها را از سطح شهر و دیدگان شهروندان دور کنیم‌. در واقع تا زمانی که هدف، زیبایی شهر باشد کمکی به آنها نمی‌شود و خود درگیران اعتیاد هم ترجیح می‌دهند در زمستان به مراکز نگهداری و گرمخانه‌ها بروند تا از سرما نجات پیدا کنند‌. تنها اتفاقی که طرح‌های جمع‌آوری باعث آن می‌شود آمارهای جدیدی است که از تعداد این افراد به دست می‌آید که بیشتر این آمارها نسبت به آمارهای قبلی تضاد و تناقض دارند‌.
معتادان را رها نمی‌کنیم
کمی پیشتر رییس سازمان بهزیستی کشور هم از وجود 15 هزار معتاد متجاهر و از طرح جمع‌‌آوری معتادان متجاهر در سال جدید خبر داده بود چراکه به اعتقاد انوشیروان محسنی‌بندپی چنین طرح‌‌های بازدارنده‌ای نباید متوقف شوند‌. با اجرای این طرح که در سال گذشته آغاز شد 7600 معتاد متجاهر جمع‌‌آوری شد‌. این معتادان در قالب برنامه توانمندسازی و حمایت‌های اجتماعی و روانی شغل‌‌های پایدار گرفتند و در نتیجه برگشت آنها به چرخه اعتیاد کم شد‌. محسنی‌بندپی همچنین از افزایش اقدامات توانبخشی برای معتادان متجاهر در سال 97 خبر داد و گفت: سهمیه وام‌‌ها و تسهیلات به این افراد نیز بیشتر خواهد شد به طوری که یکی از اقداماتی که انجام می‌‌دهیم این است که این افراد را به بنگاه‌‌های اقتصادی معرفی می‌‌کنیم یا بیمه کارفرمایی آنها را متقبل می‌‌شویم‌. رییس سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: آماده‌سازی معتادان متجاهر در مراکز اقامتی به صورت تخصصی تدارک دیده شده است چرا که اغلب این افراد تحصیلات دیپلم و زیردیپلم دارند. به همین دلیل آموزش‌های فنی حرفه‌‌ای مانند کاشی‌کاری، تعمیرکاری، برق‌ کاری و‌.‌.‌. را می‌‌دهیم تا پس از رفتن به جامعه حرفه‌‌ای آموخته باشند البته ما آنها را سپس رها نمی‌کنیم بلکه آنها را به بنگاه‌‌های اشتغال‌‌یابی معرفی می‌کنیم‌. در صورتی که مشاهدات خلاف این امر را ثابت می‌کنند‌. بسیاری از معتادان پس از اینکه از مراکز بیرون می‌آیند دوباره همان راه را ادامه می‌دهند و کسی نیست از آنها حمایت کند‌.
تهران 19 هزار معتاد متجاهر دارد
لازم به ذکر است ‌از سال 96 پروتکل‌های درمانی در مراکز ماده 16 تغییر کرده به‌طوری‌که جنبه اجتماعی و پزشکی را با هم در نظر گرفتیم و معتادان در این مراکز هم خدمات درمانی و پزشکی دریافت می‌‌کنند هم روانی و اجتماعی تا اثربخشی بیشتری را شاهد باشیم‌. با پروتکل‌های جدید مدت زمان نگهداری و اقامت این معتادان بیشتر می‌شود اما در مقابل درمان‌های اجتماع‌‌محور افزایش داده‌ می‌شود و رمز پایداری این افراد برای عدم مصرف مواد مخدر بیشتر می‌‌شود‌.
حالا دوباره خبرهای جدیدی از تعداد معتادان متجاهر شنیده می‌شود‌. به گفته سرپرست بهزیستی، تهران دارای 19 هزار معتاد متجاهر است با توجه به مصوبه استانداری تهران از اواخر سال گذشته، همه شهرستان‌های استان تهران به جز فیروزکوه موظف هستند تا پایان سال ظرفیت 300 نفر برای پذیرش معتادان متجاهر فراهم کنند‌.
به نقل از ایسنا، داریوش بیات‌نژاد در مورد ساماندهی معتادان متجاهر همزمان با آغاز فصل پاییز و زمستان از فعالیت سه مرکز ماده 16 در تهران خبر داد و گفت: این سه مرکز به طور حرفه‌ای در بحث درمان معتادان متجاهر مشغول فعالیت هستند و تاکنون نزدیک به 8 هزار نفر را پذیرش کرده‌‌اند‌. او با بیان اینکه طی یکی دو هفته آینده نیز برای 700 ظرفیت از مراکز، معتادان متجاهر ساماندهی و غربالگری می‌شوند، اضافه کرد: بر اساس آمارها نزدیک به 19 هزار معتاد متجاهر در سطح استان تهران و 15 هزار معتاد متجاهر در شهر تهران حضور دارند و برنامه‌ریزان و تصمیم‌‌سازان برای ساماندهی آنها تصمیم جدی دارند‌.
سرپرست بهزیستی استان تهران با بیان اینکه اختصاص فضای بیشتر برای ساماندهی معتادان نیازمند همکاری شورای هماهنگی ستاد مبارزه با مواد مخدر، شهرداری و وزارت کشور است اظهار کرد: فضا‌هایی وجود دارند که باید آماده‌سازی شوند و نیازمند بازسازی و مرمت هستند‌. با توجه به مصوبه استانداری در ابتدای امسال و اواخر سال گذشته، همه شهرستان‌های استان تهران به جز فیروزکوه موظف هستند ظرفیت 300 نفر برای پذیرش معتادان متجاهر فراهم کنند‌. تا کنون چند شهرستان این آمادگی را اعلام کردند اما تا پایان سال این ظرفیت باید در همه شهرستان‌ها ایجاد شود‌.
بنا بر به گفته او، در مورد صدور مجوز برای بخش خصوصی هیچ‌گونه محدودیتی وجود ندارد و علاقه‌مندان می‌‌توانند برای هم‌افزایی بیشتر با بهزیستی اقدام کنند‌. همچنین استاندار تهران در خصوص افزایش ظرفیت مراکز بازپروری برای نگهداری از معتادان متجاهر خاطرنشان کرد: سال گذشته ظرفیت این مراکز بازپروری به هشت هزار نفر افزایش پیدا کرد و در تلاش هستیم تا با برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری مناسب در کوتاه‌ترین زمان این ظرفیت را به 15 هزار نفر برسانیم‌.
در حالی که سرپرست بهزیستی از وجود 19 هزار معتاد متجاهر خبر می‌دهد، محمد بخشنده، رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر نیروی انتظامی تهران بزرگ مدعی شد حدود 95 درصد از شهر تهران مورد پاک‌سازی قرار گرفته است، به طوری که بسیاری از مناطق در حال حاضر عاری از معتادین متجاهر هستند‌ که همین اظهار نظرات از ضد و نقیض بودن آمارها حکایت می‌کند‌. با این تفاسیر هر روز بر تعداد معتادان این شهر افزوده می‌شود و مسوولین با تمام برنامه‌ریزی‌هایی که برای حل و فصل آن در نظر گرفته‌اند با شکست رو‌به‌رو می‌شوند‌.
طرح‌های ضربتی جمع‌آوری خرده‌فروشان کارایی دارند؟
روز گذشته معاون هماهنگ‌کننده پلیس پیشگیری پایتخت از دستگیری 44 خرده‌فروش مواد مخدر در عملیات پلیس پیشگیری پایتخت خبر داد‌. سرهنگ علی کاشانی با تشریح اقدامات ماموران کلانتری و پلیس متروی پلیس پیشگیری بیان کرد: در این عملیات، ماموران پلیس پیشگیری موفق به کشف 2 کیلو و 400 گرم انواع مواد مخدر و روان‌گردان و دستگیری 44 نفر شدند که از این تعداد 41 نفر مرد و 3 نفر زن بودند‌.
معاون هماهنگ‌کننده پلیس پیشگیری پایتخت تاکید کرد: در یک عملیات کلانتری 174 قیامدشت ماموران عملیات پس از شناسایی یک خرده‌فروش وارد منزل او و موفق به کشف یک کیلو مواد مخدر و توقیف خودروی وی شدند‌.
کاشانی خاطرنشان کرد: در یک عملیات دیگر در کلانتری 117 جوادیه و 179 خلیج فارس زن و مردی در هر کدام از حوزه‌ها دستگیر شدند که اقدام به خرده‌فروشی مواد مخدر در محدوده پایانه جنوب و اتوبان کرج داشتند‌. همچنین ماموران پلیس مترو در ایستگاه میدان آزادی موفق به شناسایی 2 نفر خرده‌فروش شدند که اقدام به توزیع مواد مخدر داشتند‌. در آخر باید به این نکته توجه کرد که جمع‌آوری‌های ضربتی و نگهداری‌های موقت در مراکز ترک، مددسرا و یا جمع‌آوری خرده‌فروشان هیچ دردی را دوا نمی‌کند‌. این افراد دوباره به چرخه باطل مصرف یا فروش بازمی‌گردند و دوباره روز از نو و روزی از نو است‌. باید فکری اساسی برای این موضوع کرد‌.
روزنامه جهان صنعت
/7247 / 1539


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

ساير حوزه ها
ساير حوزه ها

آخرین اخبار

صعود نیما عالمیان به یک هشتم نهایی تور بلاروس
پینگ پنگ باز ایران با شکست حریفش راهی مرحله یک هشتم نهایی تور جهانی بلاروس شد.
چهار تنیسور برتر تور ATP لندن مشخص شدند
نواک جوکوویچ و روجر فدرر حریفان خود را در مرحله نیمه‌نهایی تور ATP لندن شناختند.
۵ مدال جهانی حاصل تلاش پومسه کاران ایران
با پایان رقابت‌های روز دوم از یازدهمین دوره مسابقات پومسه قهرمانی جهان، تیم ملی کشورمان در دو گروه مردان و زنان موفق به کسب پنج مدال رنگارنگ شد.
راکیتیچ: در فینال خدای فوتبال، فرانسوی بود!
ایوان راکیتیچ، هافبک خلاق کروات روایت تلخی از فینال جام جهانی 2018 دارد.
ادامه کابوس فینال برای کشتی ایران
نماینده وزن 97 کیلوگرم ایران در دیدار نیمه نهایی کشتی آزاد زیر 23 سال قهرمانی جهان 2018 برابر حریف گرجستانی به سختی شکست خورد و او نیز از رسیدن به فینال بازماند تا در 5 وزن نخست این رقابت‌ها ایران هیچ فینالیستی نداشته باشد.
زمزمه‌های تازه درباره جپاروف
استقلالی‌ها اگر شرایط را برای بازگشت جباروف مساعد ببینند، از این موضوع استقبال خواهند کرد.
ونگر: من بازنشسته نیستم
آرسن ونگر، سرمربی سابق آرسنال تاکید کرد که بازنشسته نشده و منتظر است که به دنیای مربی گری بازگردد.
سیدجلال با شماره ۱۰ به دنبال هفتمین قهرمانی!
سیدجلال حسینی امیدوار است در پایان فصل هفتمین قهرمانی در لیگ برتر را جشن بگیرد.
کمالوند انگیزه مربیگری در دسته اول را نداشت
محمد ابراهیمی، مهاجم تیم فوتبال اکسین البرز تأکید کرد که سرمربی سابق این تیم، انگیزه لازم را برای کار کردن در لیگ دسته اول نداشته است.
مدافع کرواسی بی‌خیال اسپانیایی‌ها نمی‌شود!
دژان لاورن، مدافع تیم ملی کرواسی همچنان در حال تاختن به بازیکنان تیم ملی اسپانیا است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

نیازمندان خون را در فصل سرما دریابید
اصفهان - ایرنا - مدیرکل انتقال خون اصفهان از مردم خواست تا در فصل سرما همچون دیگر مواقع سال با اهدای خون ، بیماران نیازمند را دریابند.
اولین تصاویر از تکه‌های بدن خاشقجی (18+)
اولین تصاویر از تکه های بدن خاشقجی منتشر شد.
آثار هنرمندان ایرانی در ایتالیا به نمایش گذاشته شد
رم - ایرنا - آثار هنرمندان ایرانی موسسه فرهنگی هنری تذهیب در یک نمایشگاه هنری در شهر پادووا در شمال ایتالیا از امروز جمعه به مدت 5 روز به معرض نمایش گذاشته شد.
اطلاعیه وزارت صنعت درباره افزایش قیمت خودرو
روابط عمومی وزارت صمت اعلام کرد: هیچ تصمیمی برای افزایش قیمت خودرو از سوی این وزارتخانه اتخاذ نشده است.
واکنش شریعتمداری به درگذشت نوربخش
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه مرحوم نوربخش مورد احترام خانواده بزرگ کارگری بود، گفت: درگذشت وی صدمه بزرگی به ‌تأمین اجتماعی ‌وارد کرد.
این همه مساله داریم و تلویزیون به‌دنبال عشق و عاشقی است!
برنامه ˮدستخطˮ امروز میزبان مخبر دزفولی است
همایش ملی «رسانه و توسعه فرهنگ مهدوی» برگزار شد
همایش ملی «رسانه و توسعه فرهنگ مهدوی» برگزار شد
16 وظیفه وزارت ارشاد به خانه مطبوعات استان ها واگذار می شود
فعالیت تبلیغی ویژه کودکان بسیار حساس است
حاشیه برنامه «فرمول یک» به کجا رسید؟ - ضیاء پاسخ داد
رسانه موثرترین ابزار ترویج در تغییر و تنوع نیات واقفان است
تیترهای 24 آبان روزنامه افکار مردم
وقف پس‌انداز ماندگار