مقام سابق پنتاگون:رابطه با سعودی ها بر خلاف منافع آمریکا است

06:57 ۱۸۵ روز و ۲۱ ساعت پیش ایرنا 611 0
مقام سابق پنتاگون:رابطه با سعودی ها بر خلاف منافع آمریکا است

نیویورک – ایرنا – دستیار اجرایی وزیر دفاع پیشین آمریکا، رابطه با سعودی ها را بر خلاف منافع بلند مدت واشنگتن دانست و گفت: قربانی کردن دیپلماسی برای منافع کوتاه مدت نظامی خطرناک است.

ایرنا

ژنرال بازنشسته «رابرت جی گارد» روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا درباره تلاش کاخ سفید برای تبرئه محمد بن سلمان ولیعهد عربستان از قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار عربستانی گفت: ترامپ به دنبال منافع قراردادهایی است که با عربستان دارد.
وی ادامه داد: از طرف دیگر، در این مرحله، تحریم نفتی ایران به روابط با عربستان گره خورده است و عربستان یکی از پایه های اجرای بدون مساله این تحریم هاست.
این مقام پیشین پنتاگون اضافه کرد: ترامپ اکنون بر سر دو راهی قرار گرفته است. از یکسو می خواهد راهبرد فشار به ایران و سودهای کلان رابطه با عربستان دست نخورد و از طرف دیگر با فشار زیادی، حتی از داخل دولت خودش روبرو شده است.
گارد تاکید کرد: مرگ خاشقچی چنان تکان دهنده بوده است که به راحتی از کنار آن نمی توان عبور کند. روشن است که ترامپ تلاش دارد راه فراری پیدا کند، چون برایش عربستان اهمیت دارد. باید دید کار به چه شکل پیش خواهد رفت.
جمال خاشقچی روزنامه نگار عربستانی در دهم مهرماه پس از ورود به کنسولگری عربستان سعودی در استانبول ناپدید شد که مقامات سعودی پس از حدود 10 روز به کشته شدن وی در این محل دیپلماتیک اعتراف کردند.

**رابطه با عربستان بر خلاف منافع بلند مدت آمریکا
ایرنا از این ژنرال آمریکایی پرسید منافع فروش جنگ افزار به عربستان تا چه اندازه در راستای امنیت ملی آمریکا و مردم این کشور است؟
گارد پاسخ داد: ایالات متحده بزرگترین فروشنده جنگ افزار در جهان است و منافع عظیمی در فروش آن به کشورهایی همچون عربستان دارد. البته گفته می شود که شخص رئیس جمهوری آمریکا نیز از این معامله ها در خاورمیانه، سود به جیب می زند که من درباره درستی یا نادرستی آنها نمی دانم.
وی ادامه داد: مساله این است که سیاست ترامپ این بوده که منافع اقتصادی ایالات متحده مقدم بر هر چیز دیگری است، حتی بالاتر از نقش بین المللی آمریکا؛ این دیدگاه مساله ساز شده است. منافع ملی ایالات متحده به شکل بهتری از راه همکاری بین المللی و احترام به نهادهای بین المللی تامین می شود.
تحلیلگر مسایل نظامی آمریکا اضافه کرد: به نظر من قربانی کردن دیپلماسی برای منافع محدود نظامی، در بلند مدت خطرناک خواهد بود. این دولت در راستای منافع شرکت های بزرگ گام بر می دارد و نگاه کوته بینانه ای به منافع بلند مدت مردم این کشور دارد.

**احتمال پیروزی دمکرات ها در مجلس نمایندگان
گارد با اشاره به نزدیک بودن انتخابات کنگره گفت: احتمالا با پیروزی دمکرات ها، رئیس جمهوری ایالات متحده در مقام پاسخگویی درباره کارهایش قرار خواهد گرفت و این برای او دردسر ساز خواهد بود.
وی تصریح کرد: دمکرات ها با آوردن وی به صحن مجلس و سوال کردن از وی، افکار عمومی را حساس خواهند کرد. این کار سرانجام می تواند به ضرر وی در انتخابات آتی ریاست جمهوری تمام شود.


** تغییر حکومت ایران احمقانه است
این مقام سابق پنتاگون درباره تاثیر برکناری احتمالی ژنرال 'جیمز متیس' وزیر دفاع آمریکا بر سیاست بین المللی این کشور گفت: پیش بینی این موضوع دشوار است. من نمی دانم وضع از این چگونه می تواند بدتر شود. دولت ترامپ به سیاست های خصمانه ادامه می دهد به امید اینکه بتواند حکومت ایران را تغییر دهد. این ایده ای احمقانه است.
ژنرال گارد گفت: متیس و رئیس ستاد کاخ سفید، نقش تعدیل کننده ای را در کاخ سفید دارند. او به نوعی نقش ترمز را در کاخ سفید بازی کرده است و به دلیل احترامی که در داخل پنتاگون برخوردار است، توانسته سیاست هایش را به پیش ببرد. از سوی دیگر، وی برخی مواضع رییس جمهوری را به چالش کشیده است که در رابطه میان یک نظامی و رئیس جمهوری به عنوان فرمانده کل قوا، می تواند مساله ساز شود.

**واگرایی متیس و ترامپ
وی ادامه داد: متیس، هر چند در گذشته یک فرد تندرو بود و مواضع تندی علیه ایران داشت، به نظرم در این دولت موضع درست را پیش گرفت و از توافق هسته ای با ایران دفاع کرد. او همچنین درباره خدمت سربازان تراجنسی با ترامپ درگیر شده است و در برابر اصرار رئیس جمهوری برای اخراج آنها، مقاومت می کند.
دستیار وزیر پیشین دفاع آمریکا اضافه کرد: این نشان دهنده واگرایی فزاینده او با رئیس جمهوری بوده که می تواند پس از انتخابات میان دوره ای کنگره، به برکناری وی منجر شود. اگر این اتفاق بیفتد، سوال مهم این خواهد بود که چه کسی جانشین وی خواهد شد؟ خیلی از مسایل به همین نکته بر خواهد گشت.

** دیدگاه خطرناک بولتون علیه دیپلماسی
گارد با ابراز نگرانی از نقش جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید تصریح کرد: ایران به برجام پایبند بوده و تاسف بار است که تحریم های نفتی بر این کشور اعمال کرده اند. اروپایی ها باید اینجا نقش خود را بازی کنند و نگذارند سیاست های تند بولتون پیش برود.
وی با بیان اینکه بولتون همیشه به دنبال اجرای ایده کاربرد نظامی و تغییر رژیم در کشورهای دیگر بوده است، گفت: بی تردید برکناری متیس، خصوصا جایگزینی وی با فردی هم راستا با بولتون، نگران کننده خواهد بود.
این مقام پیشین وزارت دفاع آمریکا افزود: اساسا این یک مساله غیرقابل فهم است که برای مسایلی که راه حل سیاسی داشته باشد، از راه حل نظامی سخن بگویند. ژنرال متیس این قدر می فهمد که راه های دیپلماتیک بر راه حل نظامی اولویت دارند. این برعکس دیدگاه فردی چون بولتون بوده است.
گارد ادامه داد: از منظر نظامی، شما باید به گونه ای حرکت کنید که مانع از برخورد نظامی و جنگ شود. پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، بسیاری در ایالات متحده استدلال کردند که ما از توان نظامی خود برای پیشبرد منافع خود در جهان بهره برداری کنیم.
وی با یادآوری اینکه با این دیدگاه، افغانستان و عراق اشغال شد، اضافه کرد: پیامدهای بسیار ناگواری هم برای منطقه و منافع ایالات متحده بر جای گذاشت. ما قطعا از هر گونه برخورد نظامی، به ویژه یک درگیری دامنه دار، متضرر خواهیم شد. دیدگاه بولتون از این جهت تهدیدی برای ایالات متحده می تواند باشد.
اروپام*م.ع**1429


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

آشنایی با رهبرى که گمراه نمى سازد
حدیث امام علی(ع) درباره قرآن را در اینجا بخوانید.
علائم و علت خرابی سیستم ترمز خودرو کدامند؟
مانند تمامی قسمت‌های دیگر در خودرو، خرابی ترمز دارای نشانه‌هایی است که می‌توان به وسیله آن‌ها متوجه خرابی در سیستم شد.
چرا برخی افراد فوبیا دارند؟
برخی افراد بی‌دلیل از بعضی مسائل همچون پیری، تنهایی، بیکاری و حتی یک حیوان خانگی ترس دارند. باید دانست که بسیاری از این هراس‌ها ریشه در کودکی فرد داشته یا به دلیل تهدید‌ها در زندگی روزانه بروز می‌کند.
همسر عصبی خود را اینگونه شاد کنید
اگر از نظر مالی امکانش را دارید او را به خرید ببرید. می‌توانید با هم به تفریحاتی بپردازید که همسرتان دوست دارد و جا‌های جدیدی بروید که کشف و تجربه‌شان همسرتان را هیجان زده می‌کند.
در علاقه به پاستیل زیاده روی نکنید
پاستیل یکی از محبوب‌ترین خوراکی‌ها نزد کودکان و البته اغلب دخترخانم‌ها است. در مورد پاستیل حرف‌های ضد و نقیض زیادی مطرح می‌شود.
معروف ترین دبیرستان  تسخیر شده جهان+عکس
داستان‌هایی وجود دارد که می‌گوید مدرسه «ال پاسو» در تگزاس یک مدرسه تسخیرشده است. این مدرسه در سال ۱۹۱۶ افتتاح شد و به‌دلیل قرارگرفتن آن بر فراز کوهی مشرف به شهر، به «بانوی روی تپه» نیز مشهور است. در ۱۷ نوامبر ۱۹۸۰، این دبیرستان به عنوان یک مکان تاریخی در آمریکا ثبت شد.
انسان‌ها می‌توانند با زبان خود بو بکشند
یک مطالعه جدید از محققان مرکز مونل (Monell) در فیلادلفیا نشان داد که انسان می‌تواند بو‌ها را با استفاده از زبان خود و به دلیل دارا بودن گیرنده‌های خاص تشخیص دهد.
نوشیدن بیش از حد آب هنگام ورزش مرگبار است
هیپوناترمی ناشی از کاهش میزان یون سدیم در خون است. هیپوناترمی مرتبط با ورزش زمانی رخ می‌دهد که نوشیدن بیش از حد آب، بر توانایی کلیه‌ها برای دفع آب اضافی غلبه می‌کند و سدیم در بدن رقیق شده و باعث التهاب سلول‌ها می می‌شود که می‌تواند خطر مرگ به دنبال داشته باشد.
دستگیری ˮرحمانˮ، ˮقدیرˮ و ˮماهانˮ
رئیس پایگاه چهارم پلیس آگاهی پایتخت، از دستگیری پنج سارق زورگیر گوشی تلفن همراه و موتورسیکلت در شرق تهران خبر داد و گفت: تا کنون ۴۰ نفر از شکات این پرونده شناسایی شده اند.
شرکت رژیم صهیونیستی در نمایشگاه بین‌المللی امارات
اسرائیل در ادامه تحرکات کشور‌های حوزه خلیج فارس برای عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی، وزارت خارجه این رژیم روز پنج‌شنبه رسماُ اعلام کرد رژیم صهیونیستی در نمایشگاه بین‌المللی «اکسپو ۲۰۲۰ دبی» امارات شرکت خواهد کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آشنایی با رهبرى که گمراه نمى سازد
حدیث امام علی(ع) درباره قرآن را در اینجا بخوانید.
علائم و علت خرابی سیستم ترمز خودرو کدامند؟
مانند تمامی قسمت‌های دیگر در خودرو، خرابی ترمز دارای نشانه‌هایی است که می‌توان به وسیله آن‌ها متوجه خرابی در سیستم شد.
چرا برخی افراد فوبیا دارند؟
برخی افراد بی‌دلیل از بعضی مسائل همچون پیری، تنهایی، بیکاری و حتی یک حیوان خانگی ترس دارند. باید دانست که بسیاری از این هراس‌ها ریشه در کودکی فرد داشته یا به دلیل تهدید‌ها در زندگی روزانه بروز می‌کند.
همسر عصبی خود را اینگونه شاد کنید
اگر از نظر مالی امکانش را دارید او را به خرید ببرید. می‌توانید با هم به تفریحاتی بپردازید که همسرتان دوست دارد و جا‌های جدیدی بروید که کشف و تجربه‌شان همسرتان را هیجان زده می‌کند.
احتمال لغو اعزام تیم ملی تیروکمان کامپوند به مسابقات جهانی بخاطر کمبود اعتبار
رییس فدراسیون تیروکمان گفت: برای مسابقات جهانی هلند اعزام تیم‌های ریکرو و جانبازان و معلولان بخاطر کسب سهمیه المپیک در اولویت است، اما هنوز وضعیت تیم کامپوند برای اعزام مشخص نیست.
ونزوئلا خبر پرواز ماهان ایر به کاراکاس را تکذیب کرد
ظریف بر نقش مجمع عمومی سازمان ملل در حل چالش جهانی تاکید کرد
سازمان ملل:تشکیلات خودگردان فلسطین در حال فروپاشی است
اتحاد نیروهای فلسطینی تمدید نشدن معافیت خرید نفت از ایران را محکوم کرد
شرط بندی خطرناک ترامپ بر روی نتیجه تحریم ها علیه ایران
افشای طرح شکست خورده ترامپ برای اعزام نیرو به سوریه
استمرار اعتراض فعالان سیاسی امریکا به رفتار ترامپ علیه ونزوئلا
مردم امریکا از رژیم صهیونیستی متنفرند
سناتورهای آمریکایی خواستار تجدید نظر در روابط واشنگتن با ریاض شدند
تقلای ترامپ برای جلوگیری از افشای رسوایی‌ها