مقام سابق پنتاگون:رابطه با سعودی ها بر خلاف منافع آمریکا است

06:57 ۲۳ روز و ۲ ساعت پیش ایرنا 276 0
مقام سابق پنتاگون:رابطه با سعودی ها بر خلاف منافع آمریکا است

نیویورک – ایرنا – دستیار اجرایی وزیر دفاع پیشین آمریکا، رابطه با سعودی ها را بر خلاف منافع بلند مدت واشنگتن دانست و گفت: قربانی کردن دیپلماسی برای منافع کوتاه مدت نظامی خطرناک است.

ایرنا

ژنرال بازنشسته «رابرت جی گارد» روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا درباره تلاش کاخ سفید برای تبرئه محمد بن سلمان ولیعهد عربستان از قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار عربستانی گفت: ترامپ به دنبال منافع قراردادهایی است که با عربستان دارد.
وی ادامه داد: از طرف دیگر، در این مرحله، تحریم نفتی ایران به روابط با عربستان گره خورده است و عربستان یکی از پایه های اجرای بدون مساله این تحریم هاست.
این مقام پیشین پنتاگون اضافه کرد: ترامپ اکنون بر سر دو راهی قرار گرفته است. از یکسو می خواهد راهبرد فشار به ایران و سودهای کلان رابطه با عربستان دست نخورد و از طرف دیگر با فشار زیادی، حتی از داخل دولت خودش روبرو شده است.
گارد تاکید کرد: مرگ خاشقچی چنان تکان دهنده بوده است که به راحتی از کنار آن نمی توان عبور کند. روشن است که ترامپ تلاش دارد راه فراری پیدا کند، چون برایش عربستان اهمیت دارد. باید دید کار به چه شکل پیش خواهد رفت.
جمال خاشقچی روزنامه نگار عربستانی در دهم مهرماه پس از ورود به کنسولگری عربستان سعودی در استانبول ناپدید شد که مقامات سعودی پس از حدود 10 روز به کشته شدن وی در این محل دیپلماتیک اعتراف کردند.

**رابطه با عربستان بر خلاف منافع بلند مدت آمریکا
ایرنا از این ژنرال آمریکایی پرسید منافع فروش جنگ افزار به عربستان تا چه اندازه در راستای امنیت ملی آمریکا و مردم این کشور است؟
گارد پاسخ داد: ایالات متحده بزرگترین فروشنده جنگ افزار در جهان است و منافع عظیمی در فروش آن به کشورهایی همچون عربستان دارد. البته گفته می شود که شخص رئیس جمهوری آمریکا نیز از این معامله ها در خاورمیانه، سود به جیب می زند که من درباره درستی یا نادرستی آنها نمی دانم.
وی ادامه داد: مساله این است که سیاست ترامپ این بوده که منافع اقتصادی ایالات متحده مقدم بر هر چیز دیگری است، حتی بالاتر از نقش بین المللی آمریکا؛ این دیدگاه مساله ساز شده است. منافع ملی ایالات متحده به شکل بهتری از راه همکاری بین المللی و احترام به نهادهای بین المللی تامین می شود.
تحلیلگر مسایل نظامی آمریکا اضافه کرد: به نظر من قربانی کردن دیپلماسی برای منافع محدود نظامی، در بلند مدت خطرناک خواهد بود. این دولت در راستای منافع شرکت های بزرگ گام بر می دارد و نگاه کوته بینانه ای به منافع بلند مدت مردم این کشور دارد.

**احتمال پیروزی دمکرات ها در مجلس نمایندگان
گارد با اشاره به نزدیک بودن انتخابات کنگره گفت: احتمالا با پیروزی دمکرات ها، رئیس جمهوری ایالات متحده در مقام پاسخگویی درباره کارهایش قرار خواهد گرفت و این برای او دردسر ساز خواهد بود.
وی تصریح کرد: دمکرات ها با آوردن وی به صحن مجلس و سوال کردن از وی، افکار عمومی را حساس خواهند کرد. این کار سرانجام می تواند به ضرر وی در انتخابات آتی ریاست جمهوری تمام شود.


** تغییر حکومت ایران احمقانه است
این مقام سابق پنتاگون درباره تاثیر برکناری احتمالی ژنرال 'جیمز متیس' وزیر دفاع آمریکا بر سیاست بین المللی این کشور گفت: پیش بینی این موضوع دشوار است. من نمی دانم وضع از این چگونه می تواند بدتر شود. دولت ترامپ به سیاست های خصمانه ادامه می دهد به امید اینکه بتواند حکومت ایران را تغییر دهد. این ایده ای احمقانه است.
ژنرال گارد گفت: متیس و رئیس ستاد کاخ سفید، نقش تعدیل کننده ای را در کاخ سفید دارند. او به نوعی نقش ترمز را در کاخ سفید بازی کرده است و به دلیل احترامی که در داخل پنتاگون برخوردار است، توانسته سیاست هایش را به پیش ببرد. از سوی دیگر، وی برخی مواضع رییس جمهوری را به چالش کشیده است که در رابطه میان یک نظامی و رئیس جمهوری به عنوان فرمانده کل قوا، می تواند مساله ساز شود.

**واگرایی متیس و ترامپ
وی ادامه داد: متیس، هر چند در گذشته یک فرد تندرو بود و مواضع تندی علیه ایران داشت، به نظرم در این دولت موضع درست را پیش گرفت و از توافق هسته ای با ایران دفاع کرد. او همچنین درباره خدمت سربازان تراجنسی با ترامپ درگیر شده است و در برابر اصرار رئیس جمهوری برای اخراج آنها، مقاومت می کند.
دستیار وزیر پیشین دفاع آمریکا اضافه کرد: این نشان دهنده واگرایی فزاینده او با رئیس جمهوری بوده که می تواند پس از انتخابات میان دوره ای کنگره، به برکناری وی منجر شود. اگر این اتفاق بیفتد، سوال مهم این خواهد بود که چه کسی جانشین وی خواهد شد؟ خیلی از مسایل به همین نکته بر خواهد گشت.

** دیدگاه خطرناک بولتون علیه دیپلماسی
گارد با ابراز نگرانی از نقش جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید تصریح کرد: ایران به برجام پایبند بوده و تاسف بار است که تحریم های نفتی بر این کشور اعمال کرده اند. اروپایی ها باید اینجا نقش خود را بازی کنند و نگذارند سیاست های تند بولتون پیش برود.
وی با بیان اینکه بولتون همیشه به دنبال اجرای ایده کاربرد نظامی و تغییر رژیم در کشورهای دیگر بوده است، گفت: بی تردید برکناری متیس، خصوصا جایگزینی وی با فردی هم راستا با بولتون، نگران کننده خواهد بود.
این مقام پیشین وزارت دفاع آمریکا افزود: اساسا این یک مساله غیرقابل فهم است که برای مسایلی که راه حل سیاسی داشته باشد، از راه حل نظامی سخن بگویند. ژنرال متیس این قدر می فهمد که راه های دیپلماتیک بر راه حل نظامی اولویت دارند. این برعکس دیدگاه فردی چون بولتون بوده است.
گارد ادامه داد: از منظر نظامی، شما باید به گونه ای حرکت کنید که مانع از برخورد نظامی و جنگ شود. پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، بسیاری در ایالات متحده استدلال کردند که ما از توان نظامی خود برای پیشبرد منافع خود در جهان بهره برداری کنیم.
وی با یادآوری اینکه با این دیدگاه، افغانستان و عراق اشغال شد، اضافه کرد: پیامدهای بسیار ناگواری هم برای منطقه و منافع ایالات متحده بر جای گذاشت. ما قطعا از هر گونه برخورد نظامی، به ویژه یک درگیری دامنه دار، متضرر خواهیم شد. دیدگاه بولتون از این جهت تهدیدی برای ایالات متحده می تواند باشد.
اروپام*م.ع**1429


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

روستای هابیتون، رویایی در دنیای واقعی!
روستای هابیتون یک مکان واقعی است و هیچ بحثی در مورد آن وجود ندارد. مزرعه الکساندر یکی از اموال او به مساحت ۱۲۵۰ هکتار است که در ماتاماتا در کشور نیوزیلند قرار گرفته و مجموعه ای از خانه هایی است که در فیلم های ارباب حلقه‌ها و همچنین سه قسمتی هابیت مشاهده نموده اید. اما این منطقه تنها برای فیلم ها استفاده نمی شود.
گفتگو با احمد زیدآبادی درباره زندگی‌نامه خواندنی و پرفروش‌اش
زندانی شد و زمانی از زندان آزاد شد که قرار بود به تبعید برود و در حکمش آمده بود از هرگونه فعالیت سیاسی و نوشتاری ممنوع است.
فیلم سینمایی «تاریک‌ترین ساعت»؛ چرچیل، هیتلر، ترامپ و مذاکره!
فیلم سینمایی «تاریک‌ترین ساعت» Darkest Hour به روی آنتن شبکه یک سیما رفت. فیلمی که به بخش‌هایی از زندگی وینستون چرچیل، نخست وزیر بریتانیا در زمان جنگ جهانی دوم اشاره می‌کند.
علل سوزش معده؛ لطفا جدی بگیرید!
همه‌ی ما گاهی دچار سوزش معده می‌شویم و تجربه‌اش را داریم. ۶۰ میلیون آمریکایی یک بار در ماه دچار سوزش معده می‌شوند، اما علل سوزش معده می‌تواند گیج کننده یا گول زننده هم باشد که باید کاملا جدی گرفته شوند.
تقویت عضلات بدن با این راهکار‌ها
دستیابی به عضلات شش تکه شکم هرچند ممکن است، اما ساده نیست. از طرف دیگر رسیدن به میان تنه قوی تنها شامل حذف کربوهیدرات و ساعت‌ها تمرین در باشگاه هم نیست.
روایت دختر ملک الشعرای بهار از پدر
محمدتقی بهار را با کدام هنر و حرفه‌ای می‌توان ممتاز کرد؟ بهار در هر کاری که به یادگار گذاشت بهترین بود و در تاریخ ایران بسیار تاثیرگذار واقع شد.
علی کریمی را به استقلال قالب کردند!
علی کریمی – استقلال؛ رابطه‌ای که هنوز به سرانجام نرسیده و قصه‌ای که هنوز کسی عاقبت آن را نمی‌داند.
حاشیه‌سازی ترفند کی‌روش است!
رفتارهای کارلوس کی‌روش تازگی ندارد. او همیشه می‌خواهد به هر نحوی سایران را سورپرایز کند.
زرینچه: کمیته فنی تمرکز شفر را به هم می‌زند
تشکیل کمیته فنی در باشگاه استقلال تهران موافقان و مخالفانی دارد. برخی آن را اهرمی برای کمک به وینفرد شفر می‌دانند و برخی دیگر معتقدند دخالت این کمیته باعث مزاحمت سرمربی می‌شود.
تاج برای جلوگیری از تعلیق استعفا می‌دهد؟
به‌دنبال ابلاغ قانون منع به‌کارگیری بازنشسته‌ها در دستگاه‌های اجرایی و فدراسیون‌های ورزشی، این مهلت به روسای فدراسیون‌ها داده شد تا اسامی بازنشسته‌های خود را اعلام کنند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

5  استثنایی که می توانید به نامحرم نگاه کنید
چشم را دروازه دل نامیدن، چرا که آنچه از این دریچه وارد وجود شخص می شود، گاهی او را به سر منزل سعادت و گاه به ورطه سقوط و ذلت می کشاند. دل آنچه را که از طریق چشم می بیند و حس می کند، مورد تحلیل قرار داده و زمینه را برای پاسخ در برابر شرایط موجود و حرکت برای کسب و تصرف آن شرایط و اقناع آن فراهم می نماید و در حقیقت این سخن درستی است که «هر آنچه دیده بیند دل کند یاد» حالا فرق نمی کند که آن نگاه به صواب بوده و مجاز و یا ناصواب بوده و غیر مجاز.
روایت دختر ملک الشعرای بهار از پدر
محمدتقی بهار را با کدام هنر و حرفه‌ای می‌توان ممتاز کرد؟ بهار در هر کاری که به یادگار گذاشت بهترین بود و در تاریخ ایران بسیار تاثیرگذار واقع شد.
تیپ خانم بازیگر در جشن تولد لوکس خانم مجری -عکس
سوگل طهماسبی در جشن تولد «مژده لواسانی» حضور داشت.
نمایی متفاوت از قله دماوند- عکس
نمایی متفاوت از قله دماوند در زیر قابل مشاهده است.
شناسایی حمله قلبی جدی تنها با یک برنامه
یک برنامه جدید به تازگی برای گوشی‌های هوشمند توسعه یافته که می‌تواند تعیین کند آیا کاربر در معرض حمله قلبی جدی قرار دارد یا خیر!؟
سنای آمریکا در مورد مجازات عربستان رای گیری می کند
ترامپ یک ژنرال بازنشسته را نامزد سفارت در عربستان کرد
نماینده کویت:شورای امنیت درباره غزه به راه حل نرسید
جنگ لفظی بولتون برای پوشاندن شکست فشار حداکثری است
آمریکا حاضر نشد تجاوز رژیم صهیونیستی را محکوم کند
بایدن و سندرز گزینه مطلوب دموکرات ها برای انتخابات 2020 آمریکا
«کلی» به دلیل اختلاف با ملانیا و بولتون از کاخ سفید می رود
مرکل نیز خواستار تشکیل ارتش مشترک اروپایی شد
فلسطین خواستار برگزاری نشست اضطراری شورای امنیت شد
سی ان ان از دولت ترامپ شکایت کرد