مقام سابق پنتاگون:رابطه با سعودی ها بر خلاف منافع آمریکا است

06:57 ۹۴ روز و ۸ ساعت پیش ایرنا 503 0
مقام سابق پنتاگون:رابطه با سعودی ها بر خلاف منافع آمریکا است

نیویورک – ایرنا – دستیار اجرایی وزیر دفاع پیشین آمریکا، رابطه با سعودی ها را بر خلاف منافع بلند مدت واشنگتن دانست و گفت: قربانی کردن دیپلماسی برای منافع کوتاه مدت نظامی خطرناک است.

ایرنا

ژنرال بازنشسته «رابرت جی گارد» روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا درباره تلاش کاخ سفید برای تبرئه محمد بن سلمان ولیعهد عربستان از قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار عربستانی گفت: ترامپ به دنبال منافع قراردادهایی است که با عربستان دارد.
وی ادامه داد: از طرف دیگر، در این مرحله، تحریم نفتی ایران به روابط با عربستان گره خورده است و عربستان یکی از پایه های اجرای بدون مساله این تحریم هاست.
این مقام پیشین پنتاگون اضافه کرد: ترامپ اکنون بر سر دو راهی قرار گرفته است. از یکسو می خواهد راهبرد فشار به ایران و سودهای کلان رابطه با عربستان دست نخورد و از طرف دیگر با فشار زیادی، حتی از داخل دولت خودش روبرو شده است.
گارد تاکید کرد: مرگ خاشقچی چنان تکان دهنده بوده است که به راحتی از کنار آن نمی توان عبور کند. روشن است که ترامپ تلاش دارد راه فراری پیدا کند، چون برایش عربستان اهمیت دارد. باید دید کار به چه شکل پیش خواهد رفت.
جمال خاشقچی روزنامه نگار عربستانی در دهم مهرماه پس از ورود به کنسولگری عربستان سعودی در استانبول ناپدید شد که مقامات سعودی پس از حدود 10 روز به کشته شدن وی در این محل دیپلماتیک اعتراف کردند.

**رابطه با عربستان بر خلاف منافع بلند مدت آمریکا
ایرنا از این ژنرال آمریکایی پرسید منافع فروش جنگ افزار به عربستان تا چه اندازه در راستای امنیت ملی آمریکا و مردم این کشور است؟
گارد پاسخ داد: ایالات متحده بزرگترین فروشنده جنگ افزار در جهان است و منافع عظیمی در فروش آن به کشورهایی همچون عربستان دارد. البته گفته می شود که شخص رئیس جمهوری آمریکا نیز از این معامله ها در خاورمیانه، سود به جیب می زند که من درباره درستی یا نادرستی آنها نمی دانم.
وی ادامه داد: مساله این است که سیاست ترامپ این بوده که منافع اقتصادی ایالات متحده مقدم بر هر چیز دیگری است، حتی بالاتر از نقش بین المللی آمریکا؛ این دیدگاه مساله ساز شده است. منافع ملی ایالات متحده به شکل بهتری از راه همکاری بین المللی و احترام به نهادهای بین المللی تامین می شود.
تحلیلگر مسایل نظامی آمریکا اضافه کرد: به نظر من قربانی کردن دیپلماسی برای منافع محدود نظامی، در بلند مدت خطرناک خواهد بود. این دولت در راستای منافع شرکت های بزرگ گام بر می دارد و نگاه کوته بینانه ای به منافع بلند مدت مردم این کشور دارد.

**احتمال پیروزی دمکرات ها در مجلس نمایندگان
گارد با اشاره به نزدیک بودن انتخابات کنگره گفت: احتمالا با پیروزی دمکرات ها، رئیس جمهوری ایالات متحده در مقام پاسخگویی درباره کارهایش قرار خواهد گرفت و این برای او دردسر ساز خواهد بود.
وی تصریح کرد: دمکرات ها با آوردن وی به صحن مجلس و سوال کردن از وی، افکار عمومی را حساس خواهند کرد. این کار سرانجام می تواند به ضرر وی در انتخابات آتی ریاست جمهوری تمام شود.


** تغییر حکومت ایران احمقانه است
این مقام سابق پنتاگون درباره تاثیر برکناری احتمالی ژنرال 'جیمز متیس' وزیر دفاع آمریکا بر سیاست بین المللی این کشور گفت: پیش بینی این موضوع دشوار است. من نمی دانم وضع از این چگونه می تواند بدتر شود. دولت ترامپ به سیاست های خصمانه ادامه می دهد به امید اینکه بتواند حکومت ایران را تغییر دهد. این ایده ای احمقانه است.
ژنرال گارد گفت: متیس و رئیس ستاد کاخ سفید، نقش تعدیل کننده ای را در کاخ سفید دارند. او به نوعی نقش ترمز را در کاخ سفید بازی کرده است و به دلیل احترامی که در داخل پنتاگون برخوردار است، توانسته سیاست هایش را به پیش ببرد. از سوی دیگر، وی برخی مواضع رییس جمهوری را به چالش کشیده است که در رابطه میان یک نظامی و رئیس جمهوری به عنوان فرمانده کل قوا، می تواند مساله ساز شود.

**واگرایی متیس و ترامپ
وی ادامه داد: متیس، هر چند در گذشته یک فرد تندرو بود و مواضع تندی علیه ایران داشت، به نظرم در این دولت موضع درست را پیش گرفت و از توافق هسته ای با ایران دفاع کرد. او همچنین درباره خدمت سربازان تراجنسی با ترامپ درگیر شده است و در برابر اصرار رئیس جمهوری برای اخراج آنها، مقاومت می کند.
دستیار وزیر پیشین دفاع آمریکا اضافه کرد: این نشان دهنده واگرایی فزاینده او با رئیس جمهوری بوده که می تواند پس از انتخابات میان دوره ای کنگره، به برکناری وی منجر شود. اگر این اتفاق بیفتد، سوال مهم این خواهد بود که چه کسی جانشین وی خواهد شد؟ خیلی از مسایل به همین نکته بر خواهد گشت.

** دیدگاه خطرناک بولتون علیه دیپلماسی
گارد با ابراز نگرانی از نقش جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید تصریح کرد: ایران به برجام پایبند بوده و تاسف بار است که تحریم های نفتی بر این کشور اعمال کرده اند. اروپایی ها باید اینجا نقش خود را بازی کنند و نگذارند سیاست های تند بولتون پیش برود.
وی با بیان اینکه بولتون همیشه به دنبال اجرای ایده کاربرد نظامی و تغییر رژیم در کشورهای دیگر بوده است، گفت: بی تردید برکناری متیس، خصوصا جایگزینی وی با فردی هم راستا با بولتون، نگران کننده خواهد بود.
این مقام پیشین وزارت دفاع آمریکا افزود: اساسا این یک مساله غیرقابل فهم است که برای مسایلی که راه حل سیاسی داشته باشد، از راه حل نظامی سخن بگویند. ژنرال متیس این قدر می فهمد که راه های دیپلماتیک بر راه حل نظامی اولویت دارند. این برعکس دیدگاه فردی چون بولتون بوده است.
گارد ادامه داد: از منظر نظامی، شما باید به گونه ای حرکت کنید که مانع از برخورد نظامی و جنگ شود. پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، بسیاری در ایالات متحده استدلال کردند که ما از توان نظامی خود برای پیشبرد منافع خود در جهان بهره برداری کنیم.
وی با یادآوری اینکه با این دیدگاه، افغانستان و عراق اشغال شد، اضافه کرد: پیامدهای بسیار ناگواری هم برای منطقه و منافع ایالات متحده بر جای گذاشت. ما قطعا از هر گونه برخورد نظامی، به ویژه یک درگیری دامنه دار، متضرر خواهیم شد. دیدگاه بولتون از این جهت تهدیدی برای ایالات متحده می تواند باشد.
اروپام*م.ع**1429


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

تصاویر فوق العاده دیدنی از یخ زدن دریاچه بالاتون
باد‌های شدید و قندیل‌های یخی دریاچه آب شیرین بالاتون در مجارستان را به یک سرزمین عجایب زمستانی تبدیل کرده که منظره‌ای تماشایی به بینندگان ارائه می‌دهد.
ناسی‌لماک؛ غذای ملی مالزی
ناسی‌لماک یکی از پرطرفدارترین غذاهای مالزی است که به‌عنوان غذای ملی این کشور محسوب می‌شود. عطر و بوی این غذا یکی از نکات مثبت آن است که‌ انگیزه خوردنش را چندبرابر می‌کند.
۵ ستاره پرکار حاضر در جشنواره فجر امسال
بهنوش طباطبایی بعد از بازی در فیلم «زیر سقف دودی» دو سالی کار نکرد و بیشتر تمرکز خود را معطوف به تئاتر کرد و حالا بعد از دو‌سال غیبت امسال با دو فیلم «ماجرای نیمروز ٢-رد خون» و «غلامرضا تختی» حاضر است. از فیلم دومی و مختصات نقش او چیزی رسانه‌ای نشده، نه عکسی منتشر شده و نه اطلاعاتی به بیرون درز کرده، اما در فیلم محمد حسین مهدویان، از نقشش با انتشار پوستری از فیلم رونمایی شده است.
باور‌های اشتباه خانم‌ها در لباس پوشیدن
قوانین مختلفی در مورد مد وجود دارد که برخی از آنها به مرور تبدیل به اصول ثابت مد شده اند اما گذشت زمان اشتباه بودن برخی از آنها را ثابت کرده است. شاید شما هم باورهایی در زمینه مد داشته باشید که اشتباه باشد، برای این منظور بهتر است که در ادامه مطلب همراه ما باشید.
درباره کلیپ عجیبی که ترویج کودک‌همسری می‌کند
این زوج احتمالا تا همان ۱۳، ۱۴‌سالگی هرگز دست به سیاه و سفید نزده‌اند و شاید یک سالی نامزد بوده‌اند و سپس به خانه بخت رفته‌اند. با آرزوی خوشبختی برای این دوستان، من درباره بچه‌هایی صحبت می‌کنم که، چون «نان‌خور» اضافه هستند، شوهر داده می‌شوند.
لیگ NBA؛ پیروزی راکتس با شاهکار هاردن
تیم هیوستون راکتس با شاهکار دیگری از گارد رأس خود مقابل نیویورک نیکس به پیروزی رسید.
سرمربی عراق در یک قدمی اخراج
سایت اسپورت عراق خبر داد که سرمربی تیم ملی عراق در آستانه برکناری قرار دارد.
محمدخانی‌: نوشتند ناصر دیوار چین را فروریخت
مهاجم اسبق پرسپولیس و تیم ملی به خبرورزشی گفت: بیرانوند نشان داد بهترین تبدیل به بهترین دروازه‌بان فوتبال آسیا شده است.
قرارداد جلالی با باشگاه نساجی امضا شد
قرارداد مجید جلالی سرمربی جدید تیم فوتبال نساجی با مسئولان این باشگاه امضا شد.
پیام وزیر ورزش برای تیم کارلوس کی روش
وزیر ورزش و جوانان در آستانه بازی تیم های ایران و چین در پیامی خطاب به ملی پوشان کشورمان گفت: دیوار چین در مقابل اراده شما دوام نخواهد آورد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

بیانی: فوتبال ایران قابل پیش‌بینی نیست
بازیکن پیشین تیم ملی گفت: اگرچه خط دفاع ما هنوز گلی دریافت نکرده، اما نگران اشتباهات فردی مدافعان تیم ملی هستم.
دوچرخه‌های خودران جای تاکسی‌های اینترنتی را می‌گیرند
به نظر می‌رسد که شرکت اوبر تصمیم گرفته است دوچرخه و اسکوترهای خودران را نیز وارد ناوگان حمل و نقل خود کند.
لغو محدودیت اعتبار ثبت سفارش برخی کالا‌ها
بر اساس تصمیم جدید دولت که در روزهای آینده اعلام رسمی خواهد شد، کالاهای اساسی مشمول انقضای ثبت سفارش نشده و مهلت اعتبار ثبت سفارش برای تمامی کالاها از سه ماه به ۶ ماه افزایش خواهد یافت.
خصلتی که خداوند آن را دوست دارد
حدیث امام صادق (ع) درباره میانه روی را در اینجا بخوانید.
خبر خوب سایت ازبک برای استقلالی‌ها
سایت چمپیونات ازبکستان نوشت که اسماعیل مهاجم مورد نظر استقلال با تیم ازبک فسخ کرده است.
دن کیشوت 2019 در کاخ سفید
زلزله 6.7 ریشتری شمال شیلی را لرزاند
زنان انگلیس در اعتراض به تبعیض جنسیتی تظاهرات کردند
مهاجران افغان و کشمیر؛ محور سفر مقام سازمان ملل به پاکستان
ترامپ بار دیگر بر ساخت دیوار مرزی با مکزیک تاکید کرد
دمکرات ها با هدیه ای مشروط به مصاف ترامپ می روند
تصادف دو اتوبوس در بولیوی 22 کشته برجاگذاشت
روتیرز: ترامپ مقابل دمکرات ها کوتاه می آید
خبرنگار آسوشیتدپرس در طرابلس کشته شد
شمار کشته های انفجار در مکزیک به 66 تن رسید