سناتور آمریکایی: بن سلمان باید برود

06:24 ۱۸۵ روز و ۴ ساعت پیش ایرنا 542 0
سناتور آمریکایی: بن سلمان باید برود

نیویورک- ایرنا- عضو کمیته روابط خارجی سنای آمریکا، رژیم سعودی را مستبد دانست که اجازه نمی دهد افراد خودسرانه کاری انجام دهند و گفت: بن سلمان باید قتل خاشقچی را مدیریت کرده باشد و صراحتا می گویم او باید برود.

ایرنا

به گزارش خبرنگار ایرنا، رند پال شامگاه یکشنبه به وقت محلی در گفت و گو با شبکه خبری فاکس نیوز وابسته به مقامات کاخ سفید افزود: به هیچ عنوان ادعاهای سعودی در مورد قتل جمال خاشقچی را باور نمی کند و لازم است که آمریکا فروش اسلحه به ریاض را متوقف کند.
وی ادامه داد: توضیحات عربستان سعودی در مورد قتل خاشقچی توهین به هر کسی با هر مقداری از هوش است. نمی توان باور کرد که یک درگیری کوچک منجر به قطع شدن اعضای بدن یک فرد با اره استخوان شده باشد.
جمال خاشقچی روزنامه نگار عربستانی در دهم مهرماه وارد کنسولگری سعودی در استانبول ترکیه شد و پس از 10 روز از نامعلوم بودن سرنوشت وی، مقامات سعودی اعلام کردند که او در این کنسولگری کشته شده است.

**سعودی ها حامی افراط گرایی
سناتور جمهوری خواه ایالت کنتاکی اضافه کرد باید به این «حمله شرم آور» را در بستر دولت سعودی نگاه کرد که دهه ها است حامی اسلام افراط گرایانه بوده است.
پال تاکید کرد: دولت سعودی از هزاران مدرسه که نفرت از مسیحیان، یهودیان و هندوها را در دنیا آموزش می دهند، حمایت مالی می کند. بنابراین این اولین باری نیست که چنین اتفاقی می افتد بلکه این یکی دیگر از مواردی است که دولت سعودی در آن به جهان متمدن توهین می کند.
وی تصریح کرد: سخت است باور کنیم محمد بن سلمان ولیعهد سعودی در این موضع دخالتی نداشته است. امکان ندارد که 15 نفر برای کشتن یک مخالف سیاسی به ترکیه بروند و ولیعهد سعودی این را تایید نکرده باشد. به همین دلیل است که من می گویم ما باید با شدت بیشتری عمل کنیم و تنها با تحریم کردن یکی دو نفر فکر نکنیم که کاری کرده ایم.
عضو کمیته روابط خارجی سنای آمریکا اظهار کرد: من معتقدم باید فروش اسلحه به آنها را متوقف کنیم و پس از آن مذاکره ای طولانی و جدی با آنها داشته باشیم تا ببینیم آنها واقعا می خواهند یک متحد باقی بمانند یا نه.

**فروش سلاح به سعودی ها متوقف شود
پال در پاسخ به سوالی در مورد واکنش دونالد ترامپ به موضوع قتل خاشقچی هم گفت: دولت سعودی یک حکومت مستبد و از بالا به پایین است که اجازه نمی دهد افراد به صورت خودسر بروند و برای خود کاری بکنند. من فکر می کنم که ولیعهد سعودی در این موضوع مشارکت داشته و آن را مدیریت کرده است. به همین دلیل است که ما نمی توانیم با شخص او دیگر ارتباطی داشته باشیم. رک بگویم، او باید تعویض شود.
وی ادامه داد: تحریم ها کافی نیست و ما باید در مورد فروش اسلحه فکر کنیم. واکنش ما فقط مربوط به قتل این خبرنگار نیست بلکه در مورد یمن که ده ها هزار نفر در جنگ آن کشته شده اند و در مورد گسترش نفرت از مسیحیان، یهودیان و هندها در تمام دنیا نیز هست.
این سناتور آمریکایی تکرار کرد: سعودی هزاران مدرسه دارند که خشونت افراطی علیه غربی ها را آموزش می دهند. آنها با ما دوستانه رفتار نکرده اند و لازم است که رفتار خود را تغییر دهند.
پال درباره توقف فروش سلاح به سعودی ها هم گفت اگر در کنگره تحریم فروش اسلحه به سعودی به رای گذاشته شود، با اکثریت مطلق رای مثبت خواهد آورد.
وی توضیح داد مساله یمن جدی است. این کشور یکی از فقیرترین کشورهای دنیا است و مردم از گرسنگی در آن می میرند؛ دولت سعودی با استفاده از سلاح های ما در حال بمباران این کشور است.
عضو کمیته روابط خارجی آمریکا یادآور شد: آنها به طور مداوم غیرنظامیان را هدف قرار می دهند و اخیرا به یک اتوبوس حامل کودکان حمله کردند و همه را کشتند. این متضاد با امنیت ملی ما است و در حال کشاندن ما به جنگی درون یمن است که باید جلوی آن گرفته شود.
پال افزود: آمریکا با استاندارد دوگانه در مقابل سعودی ها رفتار کرده و لازم است با آنها دقیقا بر اساس آنچه هستند و آنچه انجام می دهند، رفتار کرد. من فکر نمی کنم آنها متحدی بوده اند که دوستانه عمل کرده باشد. آنها دهه ها است که نفرت از غرب را گسترش می دهند.
وی خاطرنشان کرد: دولت ممکن است بخواهد به فروش اسلحه به صورت خاموش ادامه دهد اما کنگره در این مورد جدی خواهد بود.
سناتور جمهوریخواه آمریکا تاکید کرد حامی قطع ارتباط با سعودی نیست و تجارت با آنها باید ادامه داشته باشد اما امریکا باید کمک به آنها در ادامه جنگ یمن را متوقف کند.

**بودجه نظامی سعودی ها هشت برابر بودجه نظامی ایران است
پال در پاسخ به این سوال که آیا آمریکا به سعودی ها برای مقابله با ایران و آوردن صلح بین اسرائیل و فلسطین و همچنین ثبات بازار نفت نیاز دارند یا خیر، گفت: بیش از هزار سال است که بین سنی و شیعه در این منطقه رقابت بوده و عربستان هم ضد ایران عمل می کند. اصلی ترین چیزی که ثبات خاورمیانه را بر هم زد جنگ عراق بود. تا قبل از این جنگ حدی از تعادل در خاورمیانه وجود داشت.
وی افزود: اگر الان به بودجه نظامی نگاهی کنید، سعودی و متحدانش در خلیج فارس هشت برابر ایران بودجه نظامی دارند و این نشان می دهد که یک رقابت تسلیحاتی در این منطقه وجود دارد.
عضو کمیته روابط خارجی آمریکا ادامه داد: وقتی ما به عربستان سعودی اسلحه می فروشیم ایران عکس العمل نشان می دهد. وقتی داریم از برنامه موشکی ایران شکایت می کنیم، باید بدانیم که آنها این کار را در واکنش به فروش اسلحه به سعودی انجام می دهند. این یک رقابت تسلیحاتی دوجانبه است که ادامه دارد.

**عربستان به آمریکا نیاز دارد
پال ادامه داد: من فکر نمی کنم که ما به سعودی نیاز داریم، این آنها هستند که به ما نیاز دارند. تمامی نیروی هوایی آنها از هواپیماهای آمریکایی است و بدون حمایت ما در نگهداری و تامین قطعات، چند ماه بیشتر دوام نمی آورند. این ما هستیم که خلبان های آنها را آموزش می دهیم و آنها کاملا به ما وابسته هستند. لازم است که به آنها بگوییم درست رفتار کنید.
وی اضافه کرد: درست رفتار کردن شامل قطع کمک مالی به مدارسی است که نفرت علیه مسیحیان، یهودیان و هندوها را گسترش می دهند.
اروپام*1429


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

افریقا
افریقا

آخرین اخبار

توصیه پیامبر(ص) درباره یاد اموات
حدیثی از پیامبراکرم(صلی الله علیه و آله) را در این خبر بخوانید.
از «برادر جان» پربازیگر تلویزیون چه خبر؟
همزمان با ادامه تصویربرداری سریال «برادر جان»، مراحل فنی این مجموعه در حال انجام است.
برنامه‌های معاونت زنان جهت افزایش سهم اشتغال زنان
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با اشاره به برنامه‌های معاونت زنان جهت افزایش سهم اشتغال زنان تصریح کرد: استارتاپ‌های دختران و کمک‌هایی که می‌توان با همکاری شهرداری‌ها و نهادهای غیر دولتی برای فعالیت‌های دانش بنیان انجام داد از بحث‌هایی است که می‌تواند در این زمینه کمک کند.
علامتی هشداردهنده که می‌تواند جانتان را بگیرد
تقریبا همه‌ی افراد گهگاه دچار سر درد می‌شوند. بیشتر اوقات سر درد تنها با یک قرص مسکن برطرف می‌شود. گاهی هم با ریلکس کردن و دوری از تنش و یا درمان عفونت سینوس‌ها می‌توان سر درد را تسکین داد.
بهترین ساعت برای صرف شام چه زمانی است؟
متخصص تغذیه درباره ساعات مناسب برای دریافت کالری روزانه و تأثیر آن در کنترل وزن اظهار کرد: دریافت مقدار کالری روزانه تأثیر زیادی بر کنترل وزن دارد اما عامل مهم دیگری در حفظ وزن ایده‌آل تاثیر دارد که ساعت دریافت کالری است.
لاستیک پنچر را چگونه تعمیر کنیم؟
باتوجه به نقش و اهمیتی که تایر در ایمنی خودرو و سرنشینان آن دارد، هر نوع صدمه به خصوص اگر به ناحیه طوقه و منجید تایر وارد شود،‌ شرایطی را به‌ وجود می‌آورد که باید از استفاده مجدد از آن صرف نظر کرد.
حذف صددرصدی دفترچه‌های درمانی تأمین اجتماعی در مراکز درمانی
معاون درمان سازمان تامین اجتماعی در مورد حذف دفترچه‌های درمانی تأمین اجتماعی گفت: در مراکز درمانی ملکی تأمین اجتماعی صد درصد دفترچه‌ها حذف شده است و بیمه‌شدگان با ارائه شماره ملی و کارت ملی می‌توانند خدمات درمانی را دریافت کنند و با مراکز درمانی طرف قرارداد نیز در حال مذاکره هستیم تا دفترچه‌های درمانی نیز در آنجا حذف شود.
۱۰ کاری که قاتل تلفن همراهتان است
اگر شما هم دوست دارید که گوشی تان را سالم نگه دارید، در این مطلب همراهمان باشید. در ادامه به اشتباهات رایجی که از عمر گوشی تان می‌کاهد، پرداخته‌ایم.
پدیده لیگ برتر اسکواش بانوان: برای قهرمانی در جام حذفی بدشانس بودیم
بازیکن تیم اسکواش بانوان نامی نو که به‌عنوان پدیده این فصل از رقابت‌ها انتخاب شد، می‌گوید اگر کمی خوش‌شانس بودیم و با تمرکز بیشتری بازی می‌کردیم قهرمان جام حذفی می‌شدیم.
بیشترین آمار اشتغال سال ۹۷
طبق آمار منتشر شده، در بهار سال گذشته بخش کشاروزی سهم ۱۸.۶ درصدی، صنعت ۳۱.۸ درصدی و خدمات سهم ۴۹.۶ درصدی را از آن خود کرده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

از «برادر جان» پربازیگر تلویزیون چه خبر؟
همزمان با ادامه تصویربرداری سریال «برادر جان»، مراحل فنی این مجموعه در حال انجام است.
مشمولان دریافت «وام ازدواج» از صندوق بازنشستگی کشوری
مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری از پرداخت وام ۲۰ میلیون تومانی ازدواج برای فرزندان بازنشستگان تحت پوشش صندوق بازنشستگی کشوری خبر داد.
توصیه پیامبر(ص) درباره یاد اموات
حدیثی از پیامبراکرم(صلی الله علیه و آله) را در این خبر بخوانید.
برنامه‌های معاونت زنان جهت افزایش سهم اشتغال زنان
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با اشاره به برنامه‌های معاونت زنان جهت افزایش سهم اشتغال زنان تصریح کرد: استارتاپ‌های دختران و کمک‌هایی که می‌توان با همکاری شهرداری‌ها و نهادهای غیر دولتی برای فعالیت‌های دانش بنیان انجام داد از بحث‌هایی است که می‌تواند در این زمینه کمک کند.
علامتی هشداردهنده که می‌تواند جانتان را بگیرد
تقریبا همه‌ی افراد گهگاه دچار سر درد می‌شوند. بیشتر اوقات سر درد تنها با یک قرص مسکن برطرف می‌شود. گاهی هم با ریلکس کردن و دوری از تنش و یا درمان عفونت سینوس‌ها می‌توان سر درد را تسکین داد.
ظریف: ایران به دنبال تقابل نیست اما از خود دفاع می کند
پمپئو با همتای قطری درباره ایران گفت وگو کرد
حماس تحریم های آمریکا علیه ایران را محکوم کرد
پاسخ منفی متحدان آمریکا برای اعزام نیرو به سوریه
آمریکا تشکیل کنفدراسیون میان اردن، رژیم صهیونیستی و فلسطین را رد کرد
عملیات خنثی سازی یک بمب 250 کیلویی در آلمان خسارت به بار آورد
آلمان بار دیگر بر پایبندی خود به برجام تاکید کرد
ترکیه بیانیه ترامپ در خصوص کشتار ارامنه را محکوم کرد
خزانه داری آمریکا دو فرد و سه نهاد مرتبط با حزب الله را تحریم کرد
روزنامه ایتالیایی: تنش میان ایران وآمریکا قیمت نفت رابالابرد