وقتی لثه عامل بیماری می شود

01:25 ۱۸۵ روز و ۹ ساعت پیش افکار نیوز 190 0
وقتی لثه عامل بیماری می شود

زمانی که فردی به بیماری‌های لثه مبتلا شود، میکروب ها می‌توانند از طریق رگ‌های خونی که در اطراف دندان‌ها قرار گرفته‌اند، وارد خون شده و در سراسر بدن حرکت کنند.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،اکثر ما زمانی که در آینه بهدندان‌های خود نگاه می‌کنیم، فقط به فکر این هستیم که درد نگیرند و احیانا در فکر زیباییو سفیدی آنها هستیم، اما مهم‌تر از ظاهر دندان‌ها، توجه به وضعیت آنها و البته لثه‌هاست. تقریبا ۸۰ درصد مردم در قسمتی از زندگی خود به بیماری‌های مرتبط با لثه دچار می‌شوند.
تحقیقات نشان می‌دهد علاوه بر بوی بد دهان و پوسیدگی دندان‌ها، بیماری‌های لثه هم می‌توانند عامل ابتلا به بسیاری از مشکلاتاز جمله سقط جنین، بیماری‌های قلبی و ناباروری شوند.
چندی پیش دانشمندان متوجه شدند زنانی که به بیماری‌های لثه دچار شده‌اند، سخت‌تر از زناندیگر باردار می‌شوند. بیماری‌های لثه زمانی اتفاق می‌افتند که پلاک‌های غذایی روی دندان‌ها می‌چسبند و باعث تحریک لثه‌ها می‌شوند.
پلاک‌ها مجموعه‌ای از میکروب‌ها هستند که حالت ژله‌ای دارند و در اثر رعایت نکردن نظافت دهان، به مرور زمان روی دندان‌ها می‌چسبند. این پلاک‌ها باعث ورم لثه‌ها می‌شوند و بعد از مدتی با خونریزی در اطراف یک یا چند دندان، خود را نشان می‌دهند. معمولا این حالت (بیماری لثه) هیچ نشانه‌ دیگری به همراه ندارد، تا اینکه چند سال بعد دندان‌ها دچار مشکل می‌شوند و لق شده و حتی می‌افتند. این حالت زمانی اتفاق می‌افتد که بافت نرمی که دندان‌ها را به استخوان‌ها متصل می‌کند به مرور زمان خورده می‌شود و در بعضی موارد حتی استخوان‌ها هم از این آسیب‌دیدگی در امان نمی‌مانند.
مشکلات لثه ممکن است در هر شخصی و در هر سنی اتفاق بیفتند، اما این بیماری در بین سالمندانشایع‌تر است. در سالمندی ترشح بزاق دهان کاهش پیدا می‌کند و به این ترتیب، باکتری‌ها راحت‌تر می‌توانند خود را به دندان بچسبانند.
سیگاری‌ها، افراد مبتلا به دیابت و زنان باردار هم بیشتر از دیگران در معرض خطر آماس لثه‌ها قرار دارند. این در حالی است که اگر فردی هر روز دو مرتبه دندان‌های خود را مسواک بزند به سادگی می‌تواند از این بیماری پیشگیری کند.
علاوه بر مسواک زدن و کشیدن نخ دندان، هر فرد باید دو بار در سال به دندان‌پزشک مراجعه کند تا از سلامتدندان‌هایش اطمینان حاصل کند.
زمانی که فردی به بیماری‌های لثه مبتلا شود، میکروب ها می‌توانند از طریق رگ‌های خونی که در اطراف دندان‌ها قرار گرفته‌اند، وارد خون شده و در سراسر بدن حرکت کنند. این حالت می‌تواند فرد را در خطر ابتلا به دسته گسترده‌ای از بیماری‌ها و مشکلات قرار دهد که در اینجا سعی می‌کنیم بعضی از آنها را به اختصار شرح دهیم.
تاخیر در بارداریمحققان استرالیایی متوجه شده‌اند اگر یک زن به بیماری لثه دچار شود، تقریبا دو ماه دیرتر از زنانی که دارای دندان‌ها و لثه‌های سالم هستند، باردار می‌شود.
به نظر می‌رسد باکتری‌هایی که بیماری‌های لثه را به‌وجود می‌آورند باعث ورم در قسمت‌هایی از رحم می‌شوند و به این ترتیب تخم‌های بارور شده سخت‌تر می‌توانند خود را به دیواره آن بچسبانند.
بیماری‌های لثه بعد از باردار شدن یک زن هم می‌توانند خطرناک باشند، چرا که احتمال سقط جنینیا تولدپیش از موعدرا افزایش می‌دهند.
چندی پیش در دانشگاه پنسیلوانیای آمریکا تحقیقاتی روی ۸۷۲ زن باردار انجام شد که ۱۶۰ نفر از آنها به بیماری لثه دچار بودند. در بین زنان
بارداریکه به بیماری لثه دچار نبودند، فقط هفت ‌درصد نوزادزایمان زودرس داشتند، اما در عوض آمار تولد زودتر از موعد در بین زنانی که به بیماری لثه مبتلا بودند، نزدیک به ۲۳ درصد بود.
دانشمندان معتقدند ورم لثه‌ها ممکن است باعث تولید بعضی از موادشیمیایی در بدن شود که روی مراحل رشدجنین تاثیر منفی می‌گذارند.
آرتروزبیماری آرتروز معمولا خود را با ورم، درد و احساس داغ شدگی در مفاصل بدن نشان می‌دهد.
به تازگی دانشمندان آلمانی متوجه شدند افرادی که لثه‌های متورم دارند با احتمال ۵۰ درصد بیشتر از افراد سالم به این بیماری دچار می‌شوند.
البته درصورتی که فرد بیمار، لثه‌های خود را درمانکند، به تدریج علایم بیماری آرتروز هم برطرف خواهد شد.
میزان ترکیبات مضر در خون افرادی که با مراجعه به دندان‌پزشک پلاک‌های دندانی خود را برطرف کنند بعد از شش هفته به طور قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند و همراه با آن درد مفاصل هم کمتر می‌شوند.
به تازگی توجه جهانی نسبت به ارتباط بین بیماری‌های لثه و آرتروز افزایش پیدا کرده است و بر همین اساس تعداد زیادی از کشورها تلاش می‌کنند مردم خود را به رعایت بهتر بهداشت دهان و دندان تشویق کنند. باکتری‌های چسبیده به دندان‌ها، پروتئین‌هایی را به داخل جریان خون ترشح می‌کنند که باعث تحریک
سیستم ایمنی بدنمی‌شود و خود را با دردهای مفصلی نشان می‌دهد.
برونشیتچند ماه پیش محققان به رابطه بین عفونت‌های ریوی و بروز برونشیت و بیماری‌های لثه پی بردند. مطالعه روی افرادی که به عفونت‌های ریوی مانند برونشیت دچار بودند، نشان داد وضعیت لثه‌های اکثر آنها چندان رضایت‌بخش نیست.
به گفته دانشمندان باکتری‌هایی که در اطراف پایه دندان‌ها تجمع می‌کنند، می‌توانند از طریق تنفسخود را به ریه‌ها رسانده و باعث بروز ورم در آن منطقه شوند. در صورتی که فردی قبلا دچار بیماری‌های ریوی شده باشد، رعایت نکردن بهداشت دندان‌ها می‌تواند شرایط او را بدتر کند.
زوال عقل یا آلزایمردو سال پیش محققان دانشگاه کلمبیامطالعاتی را روی تعدادی از مردانی که بالای ۶۰ سال داشتند انجام دادند و متوجه شدند سالمندانی که دندان‌های خود را از دست داده‌اند، یا به طور مرتب مسواک نمی‌زنند یا لثه‌های بیمار دارند، مشکلات بیشتری در به یاد آوردن نام‌ها و اتفاقات دارند.
با وجود آنکه هنوز مطالعات کافی در این زمینه انجام نشده است، اما محققان کالج کینگ در لندنمعتقدند بیماری‌های لثه می‌توانند باعث افزایش تورمدر مغز شده و منجر به ترشح یک پروتئین خاص در مغزشوند.
این پروتئین آمیلوید نام دارد و با حمله کردن به سلول‌های مغزی به آنها آسیب می‌رساند.
بیماری‌های قلبیلثه‌های متورم احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی‌عروقی را تا صددرصد افزایش می‌دهد. محققان اسکاتلندی اعلام کردند افرادی که دندان‌های خود را مسواک نمی‌زنند، در صورت مبتلا شدن به بیماری‌های قلبی نباید تعجب کنند.
باکتری‌هایی که از طریق لثه‌ها وارد جریان خون می‌شوند، می‌توانند خود را به رگ‌های خونی اطراف قلب رسانده و باعث آسیب رساندن به آنها شوند. این باکتری‌ها همچنین باعث عفونی شدن دریچه‌های
قلبمی‌شوند و عملکرد آنها را دچار اختلال می‌کنند.
به همین دلیل اگر یک بیمار قرار است تحت عمل جراحیدریچه‌های قلب قرار بگیرد باید در مرحله اول به دندان‌پزشک فرستاده شود تا لثه‌های او تحت درمان قرار بگیرند.
دیابتمحققان دانشگاه ادینبرو متوجه شده‌اند درمان بیماری‌های لثه و کاهش ورم اطراف دندان‌ها می‌تواند به بهتر شدن علایم مرتبط با دیابت در بین بیماران کمک کند. برای مثال این افراد کمتر به بیماری‌های چشمی دچار می‌شوند یا در کنترلقندخون خود موفقیت‌های بیشتری کسب می‌کنند.
به نظر می‌رسد ورم لثه‌ها باعث تغییرات شیمیایی خاصی در بدن می‌شود که تاثیر انسولین در بدن را کمتر می‌کند.
به این ترتیب افراد مبتلا به دیابت بهتر است علاوه بر رعایت رژیم‌غذایی و کنترل قندخون خود با مراجعه به دندان‌پزشک بیماری احتمالی لثه‌های خود را درمان کنند.
 


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

آغاز دیدار رئیس قوه قضائیه با دادستان‌های کل کشور
دیدار رئیس قوه قضائیه با دادستان های کل کشور دقایقی پیش آغاز شد.
دلیل بی‌اعتنایی فردوسی به ترامپ چیست
از پس سومین روز اعلام خبر لغو معافیت نفتی ایران اوضاع در خیابان فردوسی، قلب ارزی ایران عادی است.
پشت پرده حمایت ترامپ از حفتر
منابع مطلع اعلام کردند رئیس‌جمهوری آمریکا به توصیه همتای مصری‌اش، از حمله ژنرال شورشی لیبیایی به طرابلس حمایت کرده است.
55 واحد تولیدی راکد در قزوین به چرخه تولید بازگشتند
قزوین - ایرنا - مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی قزوین گفت: 55 واحد تولیدی راکد و غیرفعال مستقر در شهرک ها و نواحی صنعتی استان سال گذشته به چرخه تولید بازگشتند.
تروریسم، ثبات و امینت کشورهای جنوب و غرب آسیا را تهدید می‌کند
وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه تروریسم و افراطی گرایی ثبات و امینت کشورهای جنوب و غرب آسیا را تهدید می‌کند، بر آمادگی جمهوری اسلامی ایران جهت همکاری با کشورهای خیرخواه منطقه از جمله ازبکستان تاکید کرد.
رئیس جمهور تاجیکستان به پکن رفت
«امامعلی رحمان» رئیس جمهور تاجیکستان امروز به منظور شرکت در دومین همایش بین المللی «یک کمربند یک راه» و نمایشگاه «اکسپو-2019» عازم پایتخت چین شد.
500 کیلومتر از جاده های عشایری کهگیلویه بزرگ بازگشایی شد
یاسوج - ایرنا - رئیس امور عشایر کهگیلویه گفت: 500 کیلومتر از مسیرهای سیل زده عشایر شهرستانهای کهگیلویه، بهمئی و لنده بازگشایی شد.
ظریف محورهای رایزنی خود با دبیرکل سازمان ملل را تشریح کرد
محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان گفت: در دیدار با دبیر کل سازمان ملل متحد در نیویورک در مورد تمام موضوعاتی که اکنون از نظر ما سازمان ملل با آن مواجه است، نه فقط منطقه ما، رایزنی و گفت‌وگو کردیم.
دیدار «پوتین» و «کیم» برای اولین بار
«کیم جونگ اون»، رهبر کره شمالی و «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه امروز (پنجشنبه) برای اولین بار با یکدیگر دیدار کردند.
عملیات اجرایی ساخت پل رو گذر رودکی هفته آینده آغاز می شود
بروجرد - ایرنا - رئیس راهداری و حمل و نقل جاده ای بروجرد گفت: عملیات اجرایی ساخت پل رو گذر رودکی با عقد قرار داد با پیمانکار جدید هفته آینده آغاز می شود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

از «برادر جان» پربازیگر تلویزیون چه خبر؟
همزمان با ادامه تصویربرداری سریال «برادر جان»، مراحل فنی این مجموعه در حال انجام است.
مشمولان دریافت «وام ازدواج» از صندوق بازنشستگی کشوری
مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری از پرداخت وام ۲۰ میلیون تومانی ازدواج برای فرزندان بازنشستگان تحت پوشش صندوق بازنشستگی کشوری خبر داد.
آغاز دیدار رئیس قوه قضائیه با دادستان‌های کل کشور
دیدار رئیس قوه قضائیه با دادستان های کل کشور دقایقی پیش آغاز شد.
دلیل بی‌اعتنایی فردوسی به ترامپ چیست
از پس سومین روز اعلام خبر لغو معافیت نفتی ایران اوضاع در خیابان فردوسی، قلب ارزی ایران عادی است.
پشت پرده حمایت ترامپ از حفتر
منابع مطلع اعلام کردند رئیس‌جمهوری آمریکا به توصیه همتای مصری‌اش، از حمله ژنرال شورشی لیبیایی به طرابلس حمایت کرده است.
آغاز دیدار رئیس قوه قضائیه با دادستان‌های کل کشور
طلبه های حوزه خدمت
نشئگی از سر اعضای باند «سگ» پرید
توانمندسازی معلمان، راهکار مقابله با افت تحصیلی دانش آموزان
برنامه‌های معاونت زنان جهت افزایش سهم اشتغال زنان
علامتی هشداردهنده که می‌تواند جانتان را بگیرد
بهترین ساعت برای صرف شام چه زمانی است؟
لاستیک پنچر را چگونه تعمیر کنیم؟
حذف صددرصدی دفترچه‌های درمانی تأمین اجتماعی در مراکز درمانی
۱۰ کاری که قاتل تلفن همراهتان است