روسیه و ایران قربانیان تحریم سوییفت

01:20 ۹۱ روز و ۱۶ ساعت پیش افکار نیوز 265 0
روسیه و ایران قربانیان تحریم سوییفت

به نظر می‌رسد بازگشت تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران زمینه را برای مطرح شدن جایگزینی شبکه‌های دیگر تبادلات بانکی به جای سوییفت را تقویت کرده است.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،شهر «لئولپ» در قلب بلژیکشهری با استانداردهای بالای زندگی به‌شمار می‌رود؛ شهری با مساحتی کمتر از 15 کیلومتر مربع که مقر یکی از بزگترین سازمان‌های مالی در دنیا است.
نهادی که این روزها به عنوان قلبمجادله بر سر ادامه ارتباط ایرانبا شبکه مالی دنیا شناخته می‌شود. «سوییفت» یا
جامعهجهانی ارتباطات مالی بین بانکی مهم‌ترین نهاد تسهیل کننده ارتباطات بانکی در دنیا شناخته می‌شود اما به نظر می‌رسد که بسیاری از کشورها با رفتار دونالد ترامپ رییس جمهور ایالات متحده آمریکابه این نتیجه رسیده‌اند که زمان دگرگونی در جایگاه مسلط این نهاد فرا رسیده است.
 *همه چیز از بلژیک شروع شدتا قبل از ایجاد سامانه یکپارچه سوییفت وظیفه انتقال پیام‌های بانکی بر عهده شبکه‌ای از ارتباطات متکی بر دستگاه تلکس بود. با این حال دقت این شبکه به شدت پایین بود و پشتیبانی از حجم نقل و انتقالات مالی بین بانک‌ها که به شدت روبه
رشدبود، مشکل به نظر می‌رسید.
از همین رو 60 بانک بزرگ بین المللی شروع به طرح این سئوال کردند که چگونه می‌توان با تکیه بر تکنولوژی‌های جدید اطلاعاتی این روند را بهبود بخشید. به همین منظور یک پروژه تحقیقاتی از سال 1971 در همین باره آغاز و در سال بعد به پایان رسید. بر اساس همین پروژه طرح ریزی شبکه سوییفت با مشاکت 73 بانک بزرگ آغاز و مراحل تأسیس مجوزهای قانونی، تأمین تجهیزات و اتصال بانک‌های مختلف به شبکه نزدیک به 4 سال طول کشید.
در نهایت در نهم ماه می سال 1977 شبکه سوییت با مشارکت 518 بانک از 23 کشور بزرگ دنیا در شهر لئولپ بلژیک آغاز به کار کرد. ظرفیت این شبکه در ابتدا نزدیک به 5 هزار پیام در روز بود. ظرفیت شبکه سوییفت برای نقل و انقالات پیام‌های مالی به سرعت رشد کرده و از حدود 3.4 میلیون پیام در سال 1977 به 5 میلیارد پیام در سال 2014 رسیده است که به معنای ثبت یک رشد 20 درصدی در سال است. تعداد اعضای این شبکه از 518 موسسه مالی به 11 هزار موسسه رسیده است.
*273 میلیار یوروتبادل بانکی سالانه ایران در سوییفتدر ایران نیز بانک مرکزیکشورمان به دلیل ضرورت اتصال به این شبکه بانکی از دهه 60 به سمت الحاق به این شبکه بانکی حرکت کرد ولی به دلیل شرایط جنگی حاکم بر کشور چنین امری امکان‌پذیر نشد.
در نهایت پس از پایان جنگ تحمیلیو در سال 1372 پنج بانک تجارت، ملی، سپه، صادرات و ملت به این شبکه ملحق شدند. به تدریج تعداد بانک‌های ایران عضو این شبکه افزایش یافت و به 26 بانک تا قبل از قطع شبکه سوییفت به روی ایران قبل از تحریم‌های یکجانبه اروپا رسید.
بر اساس آمارهای منتشر شده در سال 1389 تعداد پیام‌های مبادله شده در شبکه سوییفت به عاملیت بانک‌های ایرانی به بیش از 100 هزار پیام رسید که حجم تراکنش‌های مالی صورت گرفته به حدود 273 میلیارد یورو می‌رسد.
نگاهی به این رقم به خوبی نشان‌دهنده اهمیت این شبکه در نظام مالی و بانکی ایران است. وابستگی ایران به شبکه سوییفت به گونه‌ای بود که حتی انتقال برخی از پیام‌ها در داخل شبکه داخلی بانک‌های ایرانی از طریق شبکه سوییفت انجام می‌شد.
همین وابستگی بالا سبب شد تا با اجرای موج سوم تحریم‌های اتحادیه اروپابه بهانه هسته‌ای، شوک شدیدی به نظام بانکی کشور وارد شود.
*روسیه و ایران قربانیان تحریم سوییفتقطع خدمات‌رسانی شبکه سوییفت به ایران از سال 2010 به بعد به عنوان یکی از اهداف مهم در دستور گروه‌های ضد ایرانی در غرب قرار گرفت. در ژانویه سال 2012 گروه اتحاد علیه ایران هسته‌ای در یک کمپین گسترده متشکل از سیاستمداران آمریکایی خواستار پایان دادن به تمام روابط با سیستم بانکی از جمله بانک مرکزی ایران شد. این گروه در
تبلیغاتخود این گونه عنوان کرد که عضویت ایران در سوییفت تحریم‌های مالی ایالات متحدهآمریکا و اتحادیه اروپا را نقض کرده است.
 در نتیجه در فوریه سال 2012 کمیته بانکی سنای آمریکا به صراحت خواستار قرار گرفتن تمام بانک‌های ایرانی در لیست سیاه تحریم‌های اتحادیه اروپا شد. در 17 مارس سال 2012، 27 کشور عضو شورای اتحادیه اروپا و شورای مدیریت سوییفت روابط تمام بانک‌های ایرانی را با این شبکه به دلیل مشارکت در نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا قطع کردند.
از سوی دیگر با بروز شدن نرم افزارسوییفت و عدم ارائه آن به شرکت‌های پشتیبان ایرانی عرصه بر بانک‌های ایرانی محدودتر شد و به واسطه آن مبادلات ارزی در بخش بانکداری و بین المللی برای ایران بسیار دشوار شد. اگرچه پس از برجام بار دیگر ایران به شبکه بین المللی سوییفت بازگشته است، اما با خروج
دولتترامپ فشارهای فراوانی برای قطع شدن مجدد دسترسی ایران به سوییفت مطرح شده است.
البته تنها ایران نبوده است که قربانی قطع دسترسی به این سامانه است. در فوریه سال 2014 میلادی به دلیل بحران اوکراین مباحثی در خصوص قطع دسترسی بانک‌های روسی به سوییفت مطرح شد. در ماه سپتامبر سال 2014 نیز پارلمان اروپا قطعنامه‌ای به تصویب رساند که در آن قطع دسترسی
روسیهبه سوییفت مطرح شده بود.
در همان زمان نشریه اکونومیست تحلیلی در این باره منتشر کرد و چنین اقدامی را زمینه‌ساز تلاش روس‌ها و سایر کشورهای در معرض تحریم برای جایگزینی یک سیستم مالی دانست که می‌تواند برای استیلای مالی غرب نیز خطر ساز باشد.
البته از همان زمان بود که روس‌ها متوجه نقطه ضعف خود در استفاده از سامانه سوییفت شدند. بر اساس گزارش کامرسانت 90 درصد مبادلات بانکی برون مرزی مؤسسات مالی روسیه از طریق سامانه‌هایی همچون سوییفت، فدوایر آمریکا و شبکه مبادلات یورویی اروپا مانند تارگت 2 انجام می‌شود و همین مسئله می‌تواند شرکت‌های روسی را با
مشکلاتفراوانی در خصوص تبادلات مالی روبه رو کند.
*چرا خزانه‌داری آمریکا از اخراج دوباره ایران از سوییفت بیمناک استخوان زاراته از مقامات وزارت خزانه داری آمریکا در سال‌های ابتدایی قرن 21 بر این نکته تاکید کرد که استفاده از سوییفت به عنوان یک ابزار تحریمی باید در شرایط بسیار محدود و بر اساس قواعد خاصی انجام شود، چرا که در این صورت کشورها به دنبال استفاده از راه‌های موازی خواهند رفت.
این همان نکته‌ای است که استیو منوشین و سایر مقامات وزارت خزانه‌داری آمریکا را از اجرای دستورات ترامپ در خصوص تحریم سوییفت به دلیل ارتباط با ایران پشیمان می‌کند. در مقابل سناتورهای جمهوری خواه و برخی گروه‌های تندرو همچون اف.دی. دی خواستار اعمال تحریم‌های همه جانبه علیه ایران هستند.
*تسلط سایبری آمریکا بر سوییفتالبته تحریم‌های ناگهانی تنها دلیلی نیست که سایر کشورها را برای ایجاد سامانه‌های موازی با سوییفت متقاعد می‌کند. هم اکنون روشن شده که سامانه سوییفت یکی از مهم‌ترین منابع
جاسوسیسایبری از سوی آمریکا است.
این برنامه از سال 2001 میلادی و پس از تصویب قانونپاتریوت توسط مجلس سنای آمریکا به صورت جدی در دستور کار نهادهای اطلاعاتی این کشور قرار گرفت.
 مجموعه‌ای از مقالات که در روز 23 ژوئن سال 2006 توسط نیویورک تایمزو وال استریتمنتشر شد، نشان داد که وزارت خزانه داری آمریکا و آژانس امنیت ملیآمریکا برنامه‌ای تحت عنوان ردیابی مالی تروریست‌ها ابداع کرده‌اند و به پایگاه ذخیره داده‌ای سوییفت نفوذ می‌کنند.
پس از انتشار این مقالات در سپتامبر سال 2006 دولت بلژیک اعلام کرد دسترسی به این اطلاعات نقض حریم خصوصیمشتریان این بانک است. با این حال تحت فشار آمریکا قراردادی برای دسترسی به اطلاعات سامانه سوییفت در شرایط خاص بین آمریکا و اتحادیه اروپا در سال 2009 و یک روز قبل از امضای
پیمان لیسبونبه امضا رسید. این قرارداد به دلیل مفاد محرمانه آن از سوی پارلمان اروپا با 287 رأی موافق در مقابل 196 رأی مخالف رد شد.
پس از آن نیز پلیس اتحادیه اروپا گزارش شکایت خود را در مقابل تخلف در استفاده از داده‌های سوییفت منتشر کرد.
موج دوم رسواییدر خصوص ناامن بودن سوییفت مربوط به انتشار اسناد اسنودن بود. براساس گزارش روزنامه اشپیگل که در سپتامبر سال 2013 منتشر شد، آژانس امنیت ملی آمریکا بر تمام مبادلات مالی و کارت‌های اعتباری در داخل شبکه سوییفت نظارت می‌کند.
به تمام این‌ها می‌توان به ناامنی و وجود درزهای فراوان امنیتی در داخل سامانه نرم افزاری سوییفت اشاره کرد که چندین بار باعث نفوذ هکرهاو سوء استفاده از اطلاعات مشتریان شده است.
*استارت کار از بریکسبه این ترتیب به تدریج تلاش‌هایی برای ایجاد سامانه‌ای موازی با سوییفت آغاز شد. این تلاش‌ها از جامعه اقتصادی کشورهای نو ظهور یا بریکس آغاز شد. در اوایل سال 2014
چینبه همراه روسیه، هند، برزیلو آفریقای جنوبیتلاش‌هایی را برای پایه گذاری یک شبکه مستقل در قالب بانک توسعه بریکس آغاز کردند.
این مسئله زمانی جدی‌تر شد که به تدریج و به دلیل رشد ناخالص کشور چین و افزایش نقش این کشور در روابط جهانی استفاده از یوانبه عنوان یک ارزجدی در معاملات بین المللی مطرح شد. البته تلاش چینی‌ها این است که این اتفاق با حداکثر احتیاط روی دهد و این مسئله منجر به افزایش بی دلیل
نرخ ارزدر این کشور نشود.
تلاش چین برای تعیین یک شاخصجدید نفتی در بندر شانگهای نیز گام دیگری در این مسیر بود. با این حال به قدرت رسیدن ترامپ و خروج این کشور از اغلب پیمان‌های بین المللی توانست نیروی تازه‌ای به این حرکت بدهد.
*هووهای روسی و اروپایی سوییفتهایکو ماس وزیر خارجهآلمان در تابستان سال جاری به نکته‌ای اشاره کرد که نشانه‌ای از پیدا شدن جایگزین تازه برای سوییفت بود. ماس در این مقاله به این نکته اشاره کرد که اگر ما سیستم تازه‌ای برای مبادلات مالی افتتاح نکنیم، چینی‌ها این کار را نکنیم.
تاکنون چند سیستم ابتدایی برای این کار ابداع شده است که باید دید کدام یک به مرحله بلوغ می‌رسد. گزینه اول سیستمی است که روس‌ها با همکاری کمپانی‌های نفتی همچون روس
نفت و گازپروم در حال توسعه آن هستند.
با توجه به قرارداد 400 میلیارد دلاری روس‌ها و چینی‌ها برای صادرات گازو تلاش برای حاکم کردن استفاده از ارزهای ملی همچون یوان و روبل این شبکه آینده موفقی را پیش رو دارد. اروپایی‌ها هم در حال ایجاد شبکه‌ای مستقل برای مبادلات مالی هستند.
نمونه آزمایشی این شبکه قرار است به تسهیل نقل و انتقالات مالی بین ایران و اتحادیه اروپا کمک کند. در حقیقت فشار تحریمی آمریکا بر بانک‌های اروپایی سبب شده تا این اتحادیه یک واسطه مالی برای تسهیل ارتباطات بین بانک‌های مرکزی
کشورهای اروپاییو بانک مرکزی ایران برقرار کند.
در حقیقت اروپایی‌ها با بالا بردن هزینه تحریم‌ها برای آمریکایی به دنبال این هستند تا از هرگونه خطر تحریمی دوری کنند. سخنان یک دیپلمات فرانسوی در خصوص این که این آزمایش می‌تواند زمینه را برای تأسیس یک شبکه مبادلاتی برای اروپا مستقل از آمریکا فراهم کند، نشان‌دهنده آینده‌ای است که اروپا برای این واسطه مالی متصور است.
*تجربه‌ای که دنیا به یاد خواهد سپردبا تمام این اوصاف به نظر می‌رسد که پایان سلطه مالی سوییفت و دلاربر تبادلات بانکی مطرح باشد. این مسئله می‌تواند به نقطه عطفی در نظام اقتصادی مالی دنیا تبدیل شود؛ نقطه عطفی که آغازگر آن ایران بود که نشان داد آمریکا به تمام تعهدات خود بی‌اعتنا است و به طور حتم دنیا این تجربه را به یاد خواهد سپرد.
 


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

سلیمی: فدراسیون تمایلی به همکاری با من ندارد
بهداد سلیمی گفت: فدراسیون وزنه برداری تمایل ندارد که با من کار کند و می خواهد با همین نفراتی که هستند ادامه دهد.
استقلالی‌ها با دو پرواز به تهران بازگشتند
کاروان استقلال بعد از پرواز به استانبول به سمت تهران پرواز می کند.
کلوپ: شاید مجبور شویم بازیکن بخریم
یورگن کلوپ تایید کرد که ممکن است مجبور شود در نقل و انتقالات زمستانی یک مدافع به تیمش اضافه کند.
تعریف و تمجید وزیر ورزش از شاگردان کی‌روش
مسعود سلطانی‌فر، وزیر ورزش و جوانان گفت:‌ ما همیشه در المپیک و پارالمپیک عملکرد بهتری داشته‌ایم و این شرایط در بازی‌های پاراآسیایی و آسیایی و همچنین المپیک جوانان نشان داده شد.
رسن: برای برد قطر مصمم هستیم
هافبک عراقی پرسپولیس پیش از دیدار با قطر گفت: ما به عنوان بازیکن عزم خود را جزم کردیم تا در دیدار با قطر به پیروزی برسیم و به مرحله یک چهارم نهایی راه پیدا کردیم.
برهانی: وضعیت استقلال نگران‌کننده است
آرش برهانی، مهاجم پیشین تیم ملی فوتبال کشورمان معتقد است که جدایی کارلوس‌ کی‌روش به سود تیم ملی نیست و این مربی باید به همکاری خود با تیم ملی همچنان ادامه دهد.
استیلی: شکست عمان به سختی اتفاق افتاد
حمید استیلی، مدیر تیم فوتبال امید گفت ابراز امیدواری کرد که تیم ملی بزرگسالان بتواند با شکست چین به جمع چهار تیم پایانی راه پیدا کند.
اوسیانو: عمان سازماندهی خوبی داشت
مربی تیم ملی فوتبال ایران می‌گوید از این که برابر تیمی که هم از لحاظ انفرادی و هم از لحاظ ساختار تیمی خوب بود به برتری رسیده‌ایم خوشحالیم.
برنامه ویژه فرهاد مجیدی برای مهاجم استقلال
استقلال برای آماده‌سازی خود در ترکیه اردو زده است.
عدالت به سبک کی‌روش؛ هر دفاع کناری ۲ بازی!
میلاد محمدی و رامین رضاییان شب گذشته در ترکیب اصلی حضور داشتند و کی روش وریا و حاج صفی را نیمکت نشین کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

استیون سیگال این روز‌ها کجاست و چه می‌کند؟
استیون سیگال بیشتر از سه دهه است که با فیلم‌های اکشن و پر زدوخورد هوادارانش را به هیجان می‌آورد، سیگال برای ایرانی‌ها نیز شخصیت بسیار شناخته شده‌ای است و طرفداران زیادی دارد.
عناوین روزهای دهه فجر ۹۷ مشخص شد +جدول
عناوین روزهای دهه فجر چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اعلام شد.
عناوین روزهای دهه فجر 97 مشخص شد + جدول
عناوین روزهای دهه فجر چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اعلام شد.
تجمع روس‌ها در تاکید بر مالکیت جزایر کوریل
جمعی از مردم روسیه (یکشنبه) در حمایت از مالکیت کشورشان بر مجمع جزایر کوریل دست به تجمعی حمایتی زدند.
تشکر ترامپ از کسانی که کار می‌کنند، اما حقوق نمی‌گیرند!
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در پیامی از کسانی که در پی تعطیلی دولت فدرال این کشور با وجود عدم پرداخت دستمزد، هنوز مشغول به کار هستند تشکر کرد.
اتحادیه کسب و کار مجازی: به سایت «سکه ثامن» مجوز نداده‌ایم
تکذیب منع ورود کشتی‌های ایرانی به بنادر جهان
۶۰ درصد حقوق کارگران برای اجاره‌خانه می‌رود
پرداخت سود متناسب با ماهیت سپرده‌ بانکی
خط فقر در تهران؛ ۴.۵ میلیون تومان
بازداشت چند کارمند اداره صنعت لرستان
شاید وام ازدواج ۲۵ میلیون تومان شود
سهمیه‌بندی بنزین؛ یک لیتر در روز برای هر نفر
همتی: تکلیف حساب ذخیره ارزی را روشن می‌کنیم
سرانه مصرف مرغ در ایران از متوسط جهانی بیشتر شد