بیش از 23 هزار کلاس درس استان تهران فرسوده است

16:47 ۸۹ روز و ۲۱ ساعت پیش ایرنا 118 0
بیش از 23 هزار کلاس درس استان تهران فرسوده است

تهران-ایرنا- مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان تهران گفت: از مجموع 53 هزار و 445 کلاس درس دولتی در این استان، بیش از 23 هزار کلاس درس فرسوده است.

ایرنا

علی شهری روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: 15هزار و 812 کلاس در شهر تهران و 6 هزار و 852 کلاس درس شهرستان های استان نیازمند تخریب و بازسازی و مقاوم سازی هستند.
وی با اشاره به فعالیت پنج هزار و 156واحد آموزشی با 53 هزار و 445 کلاس درس دولتی در استان تهران گفت: 18درصد مدارس دولتی استان فرسوده و 25 درصد نیز نیازمند مقاوم سازی است.
شهری با بیان اینکه در ساخت مدارس استانداردهای فنی و آیین نامه ای رعایت شده، افزود: فرسودگی مدارس به این معنا است که اگر این مدارس در معرض زلزله قرار گیرند بر دانش آموزان آوار نمی شود بلکه غیرقابل استفاده می شوند و نگرانی در زمینه به خطر افتادن جان دانش آموزان وجود ندارد.
مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان تهران گفت: خوشبختانه استانداردهای فنی برای ساخت مدارس روز به روز بهتر می شود، به نحوی که پروژه های جدید به عنوان مناطق امن مدیریت بحران در محله های شهر تهران و شهرستان ها شناخته می شوند.
وی افزود: در شهر تهران بیش از یکهزار مدرسه امن هستند و در مقابل زلزله ایمنی را تامین می کنند.
شهری با بیان اینکه بسیاری از مدارس شهر تهران قدمت بالای 60 سال دارند، اظهارداشت: این مدارس فرسوده هستند و در اولین فرصت و در صورت تامین اعتبار از سوی دولت و یا خیرین، باید بازسازی بشوند.
مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان تهران با اشاره به اینکه بیشترین مدارس فرسوده استان ابتدا در شهر تهران و پس از آن در شهرری، اسلامشهر و شهریار قرار دارد، گفت: مناطق چهار، هفت و 12 شهر تهران بیشترین مدارس فرسوده را دارند.
شهری با بیان اینکه استان تهران یکی از استان‌های کم‌ برخوردار کشور از لحاظ وضعیت فضاهای آموزشی است، افزود: سرانه استاندارد آموزشی به ازای هر دانش آموز باید 8.39 مترمربع باشد که اکنون سرانه آموزشی در کشور 5.18 مترمربع به ازای هر دانش‌ آموز است.
وی گفت: در استان تهران آمار سرانه آموزشی کمی متفاوت تر و در شهر تهران 5.39 مترمربع و در شهرستان‌های استان 3.54 مترمربع به ازای هر دانش آموز است.
مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان تهران با اشاره به اینکه سرانه فضاهای فیزیکی آموزشی در استان به ازای هر دانش‌آموز 4.52 مترمربع است که حتی از میانگین کشوری هم پایین تر هستیم، افزود: میانگین تراکم دانش آموزی در کلاس های درس استان31 نفر و در بعضی از مناطق حتی 40 نفر و بالاتر از میانگین کشوری است.
شهری با بیان اینکه بیشترین تراکم دانش آموزی در شهرستان های استان تهران در شهر قدس، بهارستان، اسلامشهر و شهریار و در شهر تهران مناطق 12، 15، 16، 17، 18 و 19 است، اظهارداشت: برآورد ما برای رسیدن به تراکم استاندارد، 24 نفر دانش آموز در کلاس درس است.
مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان تهران بیان اینکه در شهر تهران نیازمند ساخت 611 مدرسه 15 کلاسه و در شهرستان های استان نیازمند ساخت 504 مدرسه 15 کلاسه هستیم، افزود: در مجموع استان تهران نیازمند یکهزار و 115 مدرسه با 16 هزار و 725 کلاس درس برای دستیابی به شرایط استاندارد کشوری است که احداث این تعداد واحد آموزشی نیازمند بیش از 3 هزار میلیارد تومان اعتبار است.

*ساخت 12 هزار کلاس درس در استان تهران
شهری با اشاره به اینکه سالانه 200 میلیارد تومان اعتبار از بودجه ملی، استانی و کمک خیرین برای ساخت مدارس اختصاص پیدا می کند، گفت: با این روند با فرض ثابت بودن جمعیت، بیش از 20سال طول می کشد تا مدارس جدید ساخته شود.
وی افزود: براین اساس تفاهم نامه ای را با استانداری تهران، مجمع خیرین شهر تهران و شهرستان های استان و سازمان مدیریت و برنامه یزی استان، منعقد کردیم که طی پنج سال، 12هزار کلاس درس با همکاری نهادها و خیرین ساخته شود.
مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان تهران اظهارداشت: همچنین برای تحقق این هدف، نمایندگی مجمع خیرین در مناطق شهر تهران ایجاد و براساس مذاکرات انجام شده، خیرین اگر هر آورده و سهمی داشته باشند، ما هم معادل آن را از منابع دولتی برای ساخت مدرسه اختصاص می دهیم.

*کمبود فضای آموزشی در منطقه 22
شهری درباره کمبود فضای آموزشی در منطقه 22 شهر تهران گفت: در حال حاضر 10مدرسه در این منطقه فعالیت می کند و تا پایان سال و ساکن شدن جمعیت،50 مدرسه به صورت 2شیفته برای منطقه 22 پیش بینی می کنیم.
وی با اشاره به حذف چهار تبصره در قانون تامین مسکن مهر در راستای ایجاد امکانات رفاهی، خدماتی و آموزشی افزود: انبوه سازان به تعهدشان در این زمینه عمل نکردند و در قانونی مطرح شد که در محل مساکن مهر دیگر نیازی به این تعهدات نیست.
مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان تهران اظهارداشت: با این وجود، وزارت مسکن برای ایجاد امکانات در مساکن مهر همکاری می کند و طی مذاکراتی با شهرداری منطقه 22، برای جبران کمبود فضای آموزشی در این منطقه، شهرداری چند قطعه زمین را در اختیار آموزش و پرورش قرار داده است.

*تجهیز سیستم گرمایشی و سرمایشی مدارس
شهری درباره تجهیز مدارس به سیستم گرمایشی و سرمایشی استاندارد گفت: سالانه 10 میلیارد تومان اعتبار به این بخش اختصاص داده می شود و تاکنون سیستم گرمایشی تمام مدارس شهر تهران استانداردسازی شده است.
وی افزود: فقط یکهزار کلاس درس در شهرستان های استان نیاز به استانداردسازی سیستم گرمایشی دارند که این کار در دست انجام است و امیدواریم تا پایان سال تحصیلی جاری این امر به صورت کامل انجام شود.
مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان تهران افزود: سیستم های گرمایشی و سرمایشی عمر مفید زیادی ندارند و مدام به چرخه نوسازی و تجهیز اضافه می شوند و تجهیز این سیستم ها باید دوباره در دستور کار قرار بگیرند.

*طرح مدارس سبز
وی با اشاره به اجرای طرح مدارس سبز اظهارداشت: این طرح در راستای سیاست های زیست محیطی پایدار کشور و در قالب موضوع های زیست محیطی، کنترل و بهینه سازی مصرف انرژی و کاهش هزینه ها در احداث و مدیریت مدارس اجرا می شود.
شهری گفت: مطالعات طرح مدارس سبز با همکاری مهندسان مشاور انجام شده و به صورت آزمایشی در منطقه پنج شهر تهران اجرا می شود.
به گزارش ایرنا، یک میلیون و ٩٥٦ هزار و ٧١٨ دانش آموز در مدارس استان تهران تحصیل می کنند، 7هزار و 355 مدرسه دولتی و غیردولتی با 70 هزار و 109 کلاس درس در استان تهران فعالیت می کنند.
تهرام/7245//1348


گروه های زیر مجموعه استان ها

استان ها
استان ها

آخرین اخبار

هم کی‌روش را دوست داریم، هم برانکو را
مربی های خارجی برای چه به ایران می آیند؟ برای این که کار کنند و موفقیت بیاورند و مارا به زندگی امیدوار تر کنند، برانکو و کی روش هر دو در این زمینه موفق بوده اند، یکسو پرسپولیس هست و فوج افتخارات این چندسال اخیرش و یک سو هم یک تیم ملی مطمئن و درصدر، باقی داستان ها بهانه است.
آمار رقیب ایران در مرحله گروهی
تیم ملی عمان در مرحله گروهی جام ملت های آسیا 2019 آماری عالی داشته است.
مهاجم بتیس، آلترناتیو هری کین در تاتنهام
مهاجم جوان تیم فوتبال بتیس اسپانیا احتمال دارد جانشین گلزن صاحب‌نام و البته مصدوم تاتنهام شود.
#یووه_اوت؛ ماجرا از چه قرار است؟
برخی از هواداران در ایتالیا، معتقدند که موفقیت های یوونتوس به کمک داور به دست می آید.
کروات‌های پرسپولیس چهارشنبه برمی‌گردند
بازیکن جدید پرسپولیس همراه دو بازیکن کروات دیگر با سرخپوشان به تهران باز نمی‌گردند و روز چهارشنبه از کرواسی وارد تهران خواهند شد.
مرزبان: مقابل عراق به روش جام جهانی برگشتیم
سرمربی تیم فوتبال نفت مسجدسلیمان، گفت: در دو بازی اول جام ملت‌ها در نقش شکارچی ظاهر شدیم اما در بازی با عراق به شیوه جام جهانی بازگشتیم.
تمرین بازیکنان تیم ملی در هتل
بازیکنان تیم ملی صبح امروز و در هتل تمرین سبک و صبحگاهی خود را برگزار کردند.
جلالی: نگران سقوط نساجی نیستم
سرمربی جدید تیم فوتبال نساجی گفت: امیدوارم خداوند به ما کمک کنیم تا منشا خدمت به مردم خوب و هواداران نساجی باشیم.
فربیک: ایران دفاع خوبی دارد
سرمربی تیم ملی عمان پیش از دیدار با ایران گفت: ما در شرایط کنونی همه آماده رقابت با یکی از تیم های قدرتمند آسیا هستیم.
کانو: بازی آسانی مقابل ایران نخواهیم داشت
کاپیتان عمان پیش از با ایران گفت: بازیکنان تجربه لازم برای حضور در این بازی را دارند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

مهم‌ترین حمله سایبری 2019 ثبت شد
یک نقض اطلاعاتی گسترده باعث شده که حساب ایمیل 773 میلیون نفر در معرض سوء استفاده قرار گیرد. در کنار این نقض گسترده بالغ بر 21 میلیون رمز عبور نیز هک شد.
فال روزانه ۲۹/ ۱۰/ ۱۳۹۷
همراهان عزیز، محتوای منتشر شده در قالب فال روزانه برترین ها صرفا جنبه سرگرمی دارد.
بی‌توجهی به آموزش‌ علت بروز مشکلات‌ زیست‌محیطی
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با تاکید بر اموزش‌های محیط زیستی به دانش‌اموزان گفت: دانش‌اموزان سفیران محیط زیست هستند.
اگر تخت جمشید در چین بود
شیراز-ایرنا- برخی فعالان فرهنگی و گردشگری کشور چین می گویند که اگر تخت جمشید در کشور خودشان قرار داشت به بهترین شکل از آن میراث‌داری و آن را سکوی پیشرفت کشورشان می کردند.
« دی اتیل اتر» دربنزین از سرب آلاینده تراست
مقاوم سازی مسکن روستایی؛ خدمت ماندگار دولت
ذینفعان، باید در سیاست های آموزش و پرورش لحاظ شوند
صنایع دلیجان 25 میلیون دلار ارزآوری کردند
اتحاد ملت ایران و افغانستان کلید خنثی سازی توطئه دشمنان است
بخش خصوصی کاهش اعتبار فرهنگی بودجه 98 را جبران می کند
شمشک - دیزین شرایط بازگشایی ندارد
انتظار تحول از شورای عالی انقلاب فرهنگی داریم
30 درصد مدیران شهرداری تهران تا پنج سال دیگر زنان خواهند بود
میراث گذشتگان را قدر بدانیم