بیش از 23 هزار کلاس درس استان تهران فرسوده است

16:47 ۱۷۹ روز و ۱۸ ساعت پیش ایرنا 164 0
بیش از 23 هزار کلاس درس استان تهران فرسوده است

تهران-ایرنا- مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان تهران گفت: از مجموع 53 هزار و 445 کلاس درس دولتی در این استان، بیش از 23 هزار کلاس درس فرسوده است.

ایرنا

علی شهری روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: 15هزار و 812 کلاس در شهر تهران و 6 هزار و 852 کلاس درس شهرستان های استان نیازمند تخریب و بازسازی و مقاوم سازی هستند.
وی با اشاره به فعالیت پنج هزار و 156واحد آموزشی با 53 هزار و 445 کلاس درس دولتی در استان تهران گفت: 18درصد مدارس دولتی استان فرسوده و 25 درصد نیز نیازمند مقاوم سازی است.
شهری با بیان اینکه در ساخت مدارس استانداردهای فنی و آیین نامه ای رعایت شده، افزود: فرسودگی مدارس به این معنا است که اگر این مدارس در معرض زلزله قرار گیرند بر دانش آموزان آوار نمی شود بلکه غیرقابل استفاده می شوند و نگرانی در زمینه به خطر افتادن جان دانش آموزان وجود ندارد.
مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان تهران گفت: خوشبختانه استانداردهای فنی برای ساخت مدارس روز به روز بهتر می شود، به نحوی که پروژه های جدید به عنوان مناطق امن مدیریت بحران در محله های شهر تهران و شهرستان ها شناخته می شوند.
وی افزود: در شهر تهران بیش از یکهزار مدرسه امن هستند و در مقابل زلزله ایمنی را تامین می کنند.
شهری با بیان اینکه بسیاری از مدارس شهر تهران قدمت بالای 60 سال دارند، اظهارداشت: این مدارس فرسوده هستند و در اولین فرصت و در صورت تامین اعتبار از سوی دولت و یا خیرین، باید بازسازی بشوند.
مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان تهران با اشاره به اینکه بیشترین مدارس فرسوده استان ابتدا در شهر تهران و پس از آن در شهرری، اسلامشهر و شهریار قرار دارد، گفت: مناطق چهار، هفت و 12 شهر تهران بیشترین مدارس فرسوده را دارند.
شهری با بیان اینکه استان تهران یکی از استان‌های کم‌ برخوردار کشور از لحاظ وضعیت فضاهای آموزشی است، افزود: سرانه استاندارد آموزشی به ازای هر دانش آموز باید 8.39 مترمربع باشد که اکنون سرانه آموزشی در کشور 5.18 مترمربع به ازای هر دانش‌ آموز است.
وی گفت: در استان تهران آمار سرانه آموزشی کمی متفاوت تر و در شهر تهران 5.39 مترمربع و در شهرستان‌های استان 3.54 مترمربع به ازای هر دانش آموز است.
مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان تهران با اشاره به اینکه سرانه فضاهای فیزیکی آموزشی در استان به ازای هر دانش‌آموز 4.52 مترمربع است که حتی از میانگین کشوری هم پایین تر هستیم، افزود: میانگین تراکم دانش آموزی در کلاس های درس استان31 نفر و در بعضی از مناطق حتی 40 نفر و بالاتر از میانگین کشوری است.
شهری با بیان اینکه بیشترین تراکم دانش آموزی در شهرستان های استان تهران در شهر قدس، بهارستان، اسلامشهر و شهریار و در شهر تهران مناطق 12، 15، 16، 17، 18 و 19 است، اظهارداشت: برآورد ما برای رسیدن به تراکم استاندارد، 24 نفر دانش آموز در کلاس درس است.
مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان تهران بیان اینکه در شهر تهران نیازمند ساخت 611 مدرسه 15 کلاسه و در شهرستان های استان نیازمند ساخت 504 مدرسه 15 کلاسه هستیم، افزود: در مجموع استان تهران نیازمند یکهزار و 115 مدرسه با 16 هزار و 725 کلاس درس برای دستیابی به شرایط استاندارد کشوری است که احداث این تعداد واحد آموزشی نیازمند بیش از 3 هزار میلیارد تومان اعتبار است.

*ساخت 12 هزار کلاس درس در استان تهران
شهری با اشاره به اینکه سالانه 200 میلیارد تومان اعتبار از بودجه ملی، استانی و کمک خیرین برای ساخت مدارس اختصاص پیدا می کند، گفت: با این روند با فرض ثابت بودن جمعیت، بیش از 20سال طول می کشد تا مدارس جدید ساخته شود.
وی افزود: براین اساس تفاهم نامه ای را با استانداری تهران، مجمع خیرین شهر تهران و شهرستان های استان و سازمان مدیریت و برنامه یزی استان، منعقد کردیم که طی پنج سال، 12هزار کلاس درس با همکاری نهادها و خیرین ساخته شود.
مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان تهران اظهارداشت: همچنین برای تحقق این هدف، نمایندگی مجمع خیرین در مناطق شهر تهران ایجاد و براساس مذاکرات انجام شده، خیرین اگر هر آورده و سهمی داشته باشند، ما هم معادل آن را از منابع دولتی برای ساخت مدرسه اختصاص می دهیم.

*کمبود فضای آموزشی در منطقه 22
شهری درباره کمبود فضای آموزشی در منطقه 22 شهر تهران گفت: در حال حاضر 10مدرسه در این منطقه فعالیت می کند و تا پایان سال و ساکن شدن جمعیت،50 مدرسه به صورت 2شیفته برای منطقه 22 پیش بینی می کنیم.
وی با اشاره به حذف چهار تبصره در قانون تامین مسکن مهر در راستای ایجاد امکانات رفاهی، خدماتی و آموزشی افزود: انبوه سازان به تعهدشان در این زمینه عمل نکردند و در قانونی مطرح شد که در محل مساکن مهر دیگر نیازی به این تعهدات نیست.
مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان تهران اظهارداشت: با این وجود، وزارت مسکن برای ایجاد امکانات در مساکن مهر همکاری می کند و طی مذاکراتی با شهرداری منطقه 22، برای جبران کمبود فضای آموزشی در این منطقه، شهرداری چند قطعه زمین را در اختیار آموزش و پرورش قرار داده است.

*تجهیز سیستم گرمایشی و سرمایشی مدارس
شهری درباره تجهیز مدارس به سیستم گرمایشی و سرمایشی استاندارد گفت: سالانه 10 میلیارد تومان اعتبار به این بخش اختصاص داده می شود و تاکنون سیستم گرمایشی تمام مدارس شهر تهران استانداردسازی شده است.
وی افزود: فقط یکهزار کلاس درس در شهرستان های استان نیاز به استانداردسازی سیستم گرمایشی دارند که این کار در دست انجام است و امیدواریم تا پایان سال تحصیلی جاری این امر به صورت کامل انجام شود.
مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان تهران افزود: سیستم های گرمایشی و سرمایشی عمر مفید زیادی ندارند و مدام به چرخه نوسازی و تجهیز اضافه می شوند و تجهیز این سیستم ها باید دوباره در دستور کار قرار بگیرند.

*طرح مدارس سبز
وی با اشاره به اجرای طرح مدارس سبز اظهارداشت: این طرح در راستای سیاست های زیست محیطی پایدار کشور و در قالب موضوع های زیست محیطی، کنترل و بهینه سازی مصرف انرژی و کاهش هزینه ها در احداث و مدیریت مدارس اجرا می شود.
شهری گفت: مطالعات طرح مدارس سبز با همکاری مهندسان مشاور انجام شده و به صورت آزمایشی در منطقه پنج شهر تهران اجرا می شود.
به گزارش ایرنا، یک میلیون و ٩٥٦ هزار و ٧١٨ دانش آموز در مدارس استان تهران تحصیل می کنند، 7هزار و 355 مدرسه دولتی و غیردولتی با 70 هزار و 109 کلاس درس در استان تهران فعالیت می کنند.
تهرام/7245//1348


گروه های زیر مجموعه استان ها

استان ها
استان ها

آخرین اخبار

یا راهی خواهم یافت یا راهی خواهم ساخت
سام یکی از هزاران نمونه افرادی است که در این سیل سراسری دل به آب زدند و به کمک مردم رفتند. داوطلبانی مسئول که با هزار مشکل اقتصادی و انواع خطر، امنیت و آسایش خود را رها کردند تا تسکینی برای هموطنان خود باشند.
اعلام استارت لیست وزنه برداری قهرمانی آسیا- ۳ ایرانی صدرنشین شدند
استارت لیست مسابقات وزنه برداری قهرمانی آسیا ۲۰۱۹ اعلام شد.
ماجراهای آقای VAR !- از جشن عزت‌اللهی و افسوس آزمون تا زانوی غم پپ + عکس
فناوری VAR همچنان در بازی‌های حساس و مهم باعث غم و شادی گروهی از بازیکنان تیم می‌شود و همین باعث ماندگاری لحظاتی از بازی شده است.
قدرت نمایی تیم های انگلیسی در اروپا بعد از ۳۵ سال
برای اولین بار در ۳۵ سال گذشته چهار تیم انگلیسی در نیمه نهایی دو تورنمت باشگاهی مهم در اروپا حضور دارند.
ساری بعد از صعود: مشکل بزرگ در تیم من هنوز وجود دارد
سرمربی چلسی با وجود صعود تیمش به نیمه نهایی لیگ اروپا از یک مشکل بزرگ در تیمش سخن گفت.
حدیث حاضر غایب در میادین حق علیه باطل
شیراز- ایرنا- درک وجود امام زمان (عج)، این پیشوای همیشه ناظر، حدیث حاضر غایبی است که بزرگ‌ترین یاور تنهایی‌های جبهه بزرگمردان هشت سال دفاع مقدس بوده است.
نماینده ولی فقیه در خوزستان: بار خسارت سیلاب برای دولت سنگین است
اهواز - ایرنا - نماینده ولی فقیه در استان خوزستان گفت: بارخسارت ناشی از سیلاب برای دولت سنگین است لذا برای خانه سازی و تامین وسایل مورد زندگی مردم سیل زده نیاز به همکاری مردم و دستگاه های اجرایی است.
انتشار گزارش رابرت مولر و بی پاسخ ماندن سؤالات درباره اجرای عدالت
گزارش تقریبا کامل بازرس ویژه رسیدگی به دخالت ادعایی روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا سرانجام روز پنجشنبه منتشر شد که در آن این نتیجه گیری به عمل آمده که هیچ تبانی بین کمپین انتخاباتی رئیس جمهوری آمریکا و روسیه در انتخابات 2016 صورت نگرفته است. هم‌چنین در این گزارش که تنها بخش‌هایی از آن سانسور شده، مشخص شده است رییس جمهوری آمریکا به دنبال اخراج رابرت مولر، مسئول این پرونده و جلوگیری از تحقیقات بوده است.
شورای انتقالی سودان قائم مقام وزارت خارجه را برکنار کرد
منابع آگاه از برکناری قائم مقام وزارت خارجه سودان توسط شورای نظامی انتقالی این کشور خبر دادند.
نگاهی به حضور طلاب جهادی خراسان در مناطق سیل زده
مشهد - ایرنا - همزمان با وقوع سیل در چند استان کشور طلاب و روحانیون حوزه های علمیه خراسان هم در کنار نیروهای امدادی، ارتش و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به کمک هموطنان سیل زده شتافتند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

کمانداران معلول اعزامی به جهانی هلند مشخص شدند
رییس انجمن تیروکمان معلولان از اعزام 10 کماندار معلول به مسابقات جهانی هلند خبر داد و گفت: هرچند همانند کمانداران سالم برای شرکت در جهانی هلند از مسابقات برون مرزی برخوردار نیستیم اما سعی می‌کنیم بهترین عملکرد را در جهانی هلند داشته باشیم.
کیهانی: در آسیایی انتظار مدال از نفرات مطرح داریم-نمی‌دانیم سهمیه جهانی به حدادی داده شده یا نه
رییس فدراسیون دوومیدانی می گوید که حتماً از ورزشکاران سرشناس و مطرح که ظرفیت کسب مدال دارند در مسابقات قهرمانی آسیا انتظار کسب مدال دارد.
آخرین وضعیت آزادسازی سهام عدالت از زبان یک نماینده
رئیس کمیسیون حمایت از تولید ملی آخرین وضعیت بررسی لایحه دولت برای آزاد سازی سهام عدالت را تشریح کرد.
کوتاه‌ترین نشست خبری لیگ برتر
محمد علوی سرمربی تیم فوتبال استقلال خوزستان گفت: در بازی با نفت مسجدسلیمان می‌خواستیم سه امتیاز را کسب کنیم.
حدیث روز- نشانه‌های ظهور در بشارت پیامبر(ص) به حضرت زهرا(س)
خداوند کسی را برانگیزد که قلعه‌های ضلالت و دلهای قفل زده را بگشاید و اساس دین را در آخر الزمان استوار سازد، چنان که من در آخر الزمان پایدار گردم و زمین را پراز عدل نماید چنان که از ظلم پر شده باشد.
حدیث حاضر غایب در میادین حق علیه باطل
نماینده ولی فقیه در خوزستان: بار خسارت سیلاب برای دولت سنگین است
نگاهی به حضور طلاب جهادی خراسان در مناطق سیل زده
13 راه فرعی و روستایی در خراسان رضوی مسدود است
بیش از 20 هزار هکتار از زمین های کشاورزی هرمزگان سمپاشی شد
استانداری:جبران خسارتهای سیل بردسکن و کلات در اولویت است
دبی چشمه های پارک ملی دریاچه ارومیه تا 30 برابر افزایش یافت
سیل و موج خدمت
رییس جمهوری جان باختن دو جهادگربنیاد مسکن اردبیل را تسلیت گفت
استاندار خوزستان:هیچ دستگاهی نسبت به سیل بی تفاوت نبود