تلاش آمریکا‌یی‌ها برای ساخت بمب‌ اتمی مناسب درگیری‌های کوچک

18:25 ۸۷ روز و ۱۸ ساعت پیش ایرنا 728 0
تلاش آمریکا‌یی‌ها برای ساخت بمب‌ اتمی مناسب درگیری‌های کوچک

تهران- ایرناپلاس- یک کارشناس مسائل روسیه گفت: خروج آمریکا از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد با اتحاد جماهیر شوروی (INF) جدی است. آمریکایی‌ها در تلاشند بمب‌های هسته‌ای در مقیاس قابل حمل بسازند تا بتوانند در درگیری‌های کوچک‌تر از آن استفاده کنند.

ایرنا

شعیب بهمن، کارشناس مسائل روسیه درباره خروج آمریکا از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد (INF) در گفت‌وگو با ایرناپلاس اظهار کرد: در شرایط فعلی افزایش تنش میان روسیه و آمریکا در ابعاد مختلف و کشیده شدن این تنش از درگیری‌های غیرمستقیم از جمله حوزه‌های سایبری به درگیری مستقیم در حوزه‌های ژئوپلیتیک مانند درگیری‌ها در اوکراین، باعث شده آمریکایی‌ها خود را در بحران‌های ژئوپلیتیک بازنده بدانند و دست به تغییر اساسی رویکردهای خود با روسیه از جمله پیمان‌های نظامی که با این کشور داشتند، بزنند.

وی افزود: در شرایط فعلی بحث خروج آمریکا از این پیمان جدی به نظر می‌رسد و احتمالاً روس‌ها واکنش متقابل خواهند داشت. هر چند بهانه آمریکایی‌ها این است که روس‌ها این پیمان را نقض کرده‌اند، اما واقعیت این است که آمریکایی‌ها در دوران ترامپ در حال یک بازنگری اساسی درخصوص تسلیحات هسته‌ای خود هستند و این بازنگری به معنای افزایش تولید تسلیحات هسته‌ای و تغییر شکل و ماهیت تسلیحات هسته‌ای است. یعنی آمریکایی‌ها در تلاش هستند بمب‌های هسته‌ای در مقیاس‌های قابل‌ حمل بسازند تا بتوانند در درگیری‌های کوچک‌تر از آن استفاده کنند.

بهمن گفت: آمریکا برای خروج از این پیمان دلایلی برای خود دارد از جمله تغییر رویکردی که نسبت به تسلیحات هسته‌ای دارد. دلیل دوم این است که آمریکایی‌ها در یک دهه اخیر در تمام بحران‌های ژئوپلیتیک در تمام مناطق جهان، عرصه را به روسیه باخته‌اند. از بحران اوکراین تا بحران سوریه به‌رغم اینکه آمریکا شروع‌کننده و به‌وجود آورنده بحران‌ها بود، اما در عمل توفیق چندانی پیدا نکرد و این روس‌ها بودند که دست برتر داشتند. و نکته سوم این است که برای اولین بار نقش روسیه و آمریکا درباره مداخله در امور داخلی یکدیگر جابه‌جا شد. قبل از انتخابات دو سال پیش آمریکا، همواره این آمریکایی‌ها بودند که به‌نوعی در امور داخلی روسیه مداخله می‌کردند و تلاش داشتند در این کشور تأثیرگذار باشند.

بهمن دراین باره ادامه داد: عملاً در انتخاب ترامپ و روی کار آمدن او این روس‌ها بودند که نقش مستقیمی را ایفا کردند و درواقع برای آمریکایی‌ها تهدید بودن روسیه نسبت به دهه‌های گذشته خیلی برجسته شده است. در چنین شرایطی، آمریکایی‌ها به تغییر و تحولات در سیاست‌ها و رویکردهای هسته‌ای خود در بخش تسلیحات روی آوردند و تهدید آنها جدی شد. اگر این اتفاق بیفتد پاسخ روس‌ها هم پاسخ متقابلی خواهد بود.

وی تأکید کرد: با خروج آمریکا از این پیمان، روس‌ها هم قاعدتاً خارج خواهند شد و پاسخ متقابلی خواهند داشت، ضمن اینکه اظهارات اخیر آقای پوتین در نشست باشگاه والدای حکایت از این دارد که اگر آمریکایی‌ها به سمت توسعه تسلیحات هسته‌ای حرکت کنند، روسیه هم این آمادگی را دارد که در این راستا گام بردارد.

وی گفت: روس‌ها عملاً در طول سال‌های گذشته نشان داده‌اند برای توسعه تسلیحات هسته‌ای هم تکنولوژی دارند و هم در شرایط فعلی از این انگیزه برخوردار هستند. درواقع برای روس‌ها تهدیدات هسته‌ای، جدی به شمار می‌آید. برخلاف اینکه شاید برای ما ایرانی‌ها وقوع جنگ هسته‌ای خیلی جدی و مهم نباشد، ولی روس‌‌ها این تهدید را خیلی جدی تلقی می‌کنند و به موازات اینکه آمریکایی‌ها بتوانند به سمت توسعه تسلیحات هسته‌ای حرکت کنند برنامه خواهند داشت. روس‌ها ظرفیت، فناوری و تکنولوژی چنین کاری را قطعاً در اختیار دارند و ورود به چنین عرصه‌ای عملاً به معنای شروع یک رقابت تسلیحاتی بین دو بازیگر مهم در سطح بین‌المللی خواهد بود.


گفت‌وگو از فریبا بامداد


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

خاورمیانه
خاورمیانه

آخرین اخبار

خالکوبی‌های عجیب و غریب زندانیان در شوروی
زندانیان در زندان‌های شوروی خالکوبی را زندگینامه خود می‌دانستند. زندگی‌ سراسر خونریزی، خشونت و جنایت برای آنان افتخار محسوب می‌شد.
قدیمی‌ترین نسخه‌های پزشکی تاریخ
یکی از ایرادات این نسخ این است که نسبت مواد سازنده دارو، هیچ جا ذکر نشده است. این مطلب را البته پاره‌ای به خاطر رازداری حرفه‌ای می‌دانند تا مردم عادی و دیگر رقیبان همکار، نتوانند خود رأسا دارو بسازند. عده‌ای هم البته معتقدند که در ان زمان کمیت اجزا، زیاد مهم نبود.
تصاویر فوق العاده زیبای اقیانوس در سال ۲۰۱۸
«مت بورگس» عکاس استرالیایی عکس‌های فوق العاده زیبایی از اقیانوس‌ گرفته است. همه این عکس‌ها در شبه‌جزیره مورنینگتون در استرالیا گرفته شده است.
برای «آریان»، خاطره جمعی یک نسل
‏«این گروه برای بچه‌هاست»، «اینها خودی هستند، برای همین هم توانسته‌اند مجوز بگیرند و ‏آلبوم بدهند و کنسرت اجرا کنند»، «با این نوع موسیقی و اختلاط دختر و پسر دارند قبح‌شکنی ‏می‌کنند و اهداف دیگری پشت ماجراست، موسیقی فقط بهانه است».
محبوب‌ترین‌های تلویزیون در زمستان ۹۷
بر‭ ‬اساس ‬‭ ‬نظرسنجی‭ ‬که‭ ‬در‭ ‬۱۰‭ ‬دی‌‭ ‬با‭ ‬نمونه‭ ‬آماری‭ ‬۴۰۴‭ ‬نفر‭ ‬از‭ ‬افراد‭ ‬۱۵ سال‭ ‬و‭ ‬بالاتر‭ ‬ساکن‭ ‬شهر‭ ‬تهران‭ ‬به‭ ‬انجام‭ ‬رسیده‭ ‬است، ‭ ‬۷۸‭ ‬درصد‭ ‬از‭ ‬پاسخگویان‭ ‬بیننده‭ ‬حداقل‭ ‬یکی‭ ‬از‭ ‬برنامه‌های‭ ‬شاخص‭ ‬شبکه‌های‭ ‬سیمای‭ ‬رسانه‭ ‬ملی‭ ‬بوده‌اند‭
ضعیف‌ترین قسمت‌های پایانی سریال‌های تلویزیونی
تمام کردن یک سریال تلویزیونی کار سختی است، به خصوص اگر که مدت زیادی در حال پخش باشد. یک قسمت پایانی خوب باید حال و هوای کل سریال را داشته باشد و در عین حال ماجرا‌های سریال را به انتها برساند. اما اکثر اوقات سریال‌ها از پس این کار بر نمی‌آیند و بسیاری از سریال‌های موفق و قوی تاریخ تلویزیون، خیلی بد تمام شدند.
سونوگرافی آنومالی چیست؟
سه تا سه ماهه در دوران بارداری وجود دارد و هر سه ماهه در دوران زایمان اهمیت دارد. ضروری است که اسکن های مختلف و بررسی های بهداشتی در طی 9 ماهه انجام شود تا اطمینان حاصل شود که رشد کودک طبیعی در مسیر است. تست آنومالی یا اسکن در سه ماهه دوم بارداری به طور عمده برای پیگیری پیشرفت رشد جنین انجام می شود.
رژیم کتوژنیک یا مدیترانه‌ای؟ کدامیک برایتان مناسب‌تر است؟
اگر شما هم مانند میلیون‌ها نفر دیگری که به دنبال شیوه‌ی جدیدی از تغذیه هستند سعی دارید رژیم غذایی مناسبی برای خودتان پیدا کنید، شاید رژیم کتوژنیک که این روز‌ها شهرت زیادی پیدا کرده توجه شما را به خود جلب کرده باشد
شیره خرما؛ جایگزین طبیعی عسل و میان وعده دانش آموزان
شیره خرما یکی از آن جایگزین‌های سالم و طبیعی عسل و قند است که علاوه بر داشتن قند دارای خواص مفید خرما نیز هست. در جنوب ایران یکی از خوراکی‌های سنتی و اصیل ارده شیره است که در واقع تلفیقی از شیره خرما و ارده کنجد است.
مرغ چوبی؛ غذای هیجان انگیز مخصوص بچه‌ها
سینه مرغ از غذا‌های مقوی و خوشمزه است که به انواع مختلف پخته می‌شود. این مدل مرغ چوبی برای تشویق بچه‌ها به غذا خوردن مناسب است. مرغ‌ها را به شکل بستنی چوبی تهیه کنید و بچه‌ها را سورپرایز کنید.

پر بازدید ترین اخبار امروز

دفاع تراکتوری‌ها از خرج‌های میلیاردی زنوزی
رئیس هیئت‌مدیره باشگاه تراکتورسازی با بیان این موضوع که باشگاه تبریزی دولتی نیست از خرج‌هایی که طی این مدت انجام شده دفاع کرد.
برگزاری نمایشگاه کتاب در مصلی آثار زیان‌باری برای زیست شهری دارد
عضو شورای شهر تهران گفت: برگزاری نمایشگاه در مصلی آثار زیان‌باری برای زیست شهری دارد و وضعیت ترافیک را تشدید می‌کند.
عربستان - قطر؛ بازی سیاسی در ابوظبی
چهاردهمین روز از مسابقات فوتبال جام ملت‌های آسیا امشب با برگزاری چهار دیدار پیگیری خواهد شد.
کاملا سفید، کاملا زمستان؛ برف در ۲۹ استان
سازمان هواشناسی کشور برای امروز در ۲۹ استان کشورمان بارش "برف و باران" پیش‌بینی کرد.
لبنان دعوت آمریکا برای کنفرانس ورشو را رد کرد
شبکه خبری المیادین از نپذیرفتن دعوت آمریکا از سوی لبنان برای شرکت در کنفرانس ضد ایرانی در ورشو پایتخت لهستان خبر داد.
جولیانی به تبانی تیم ترامپ با روسیه اعتراف کرد
آمریکا و ژاپن با برتری نظامی چین مقابله می کنند
حزب الله خواستار آزادی فوری خبرنگار ایرانی شد
تعطیلی دولت آمریکا؛ از خودشیفتگی ترامپ تا توجیه پمپئو
فردی که قصد حمله به کاخ سفید داشت دستگیر شد
نماینده سازمان ملل دیدار با وزیر خارجه سوریه را سازنده خواند
پنتاگون مرگ 4 آمریکایی را در انفجار منبج سوریه تایید کرد
ظریف: ایرانیان افسانه ابرقدرتی آمریکا را درهم شکستند
نتانیاهو:خروج آمریکا از برجام مهمترین اتفاق سال گذشته بود
سناتور آمریکایی مقامات مخابراتی چین را به اعدام تهدید کرد