پزشک مورد نظر در دسترس نیست

18:41 ۱۸۳ روز پیش ایرنا 199 0
پزشک مورد نظر در دسترس نیست

در شهری مانند زنجان که ترافیک در مرکز شهر و نبود پارکینگ استاندارد حرف اول را می‌زند، مراجعه به مطب پزشکان که بیشتر در قلب شهر تجمیع شده‌اند، برای بیماران معضل بزرگی است.

ایرنا

بسیاری از بیماران و به خصوص کسانی که توانایی جسمی ندارند مجبورند مسافتی را به صورت پیاده بپیمایند یا این که در مطب‌های غیراستاندارد چندین پله را بالا بروند.
چنین اتفاقاتی هم اکنون در زنجان تبدیل به یک روند عادی شده است. هر‌از‌گاهی اعتراضاتی از سوی شهروندان و برخی مسئولان مطرح شده و دوباره به محاق فراموشی سپرده می‌شود. اما موضوع دیگری که در این میان مطرح است، آوارگی مراجعه کنندگان به خصوص روستاییان برای مراجعه به مطب‌هاست. آن‌ها ساعت‌ها جلوی در بسته مطب می‌نشینند تا نوبت بگیرند. هر چند راهکا‌رهای مختلفی برای حل این مساله عنوان شده است اما در آخر کار خبری از اقدام عملی نیست.

**ساخت اپلیکیشن
به تازگی در جلسه علنی شورای شهر «عباس راشاد» رئیس کمیسیون عمرانی شورا موضوع تجمیع مطب پزشکان را ارائه داد. وی بر این باور است که باید شهرک سلامت در شهر ایجاد شود و مردم را از بسیاری از مشکلات درمانی رهانید.
رئیس کمیسیون عمرانی شورای اسلامی شهر زنجان در گفت وگو با همشهری در مورد ایجاد این شهرک می‌گوید: 2 موضوع در مورد مراجعه مردم به مطب پزشکان وجود دارد؛ اول این که بسیاری از مردم نمی‌دانند در شهر چه تخصص‌هایی و در کدام نقطه وجود دارد. بسیاری از کسانی که از روستاها به شهر برای مداوا و مراجعه به مطب می‌آیند نمی‌دانند که به کجا مراجعه کنند و سردرگم می‌مانند، ضمن این که در بسیاری از مواقع نیز گرفتن نوبت هم کاری زمانبر است.
راشاد با اشاره به این که با ساخت اپلیکیشنی که بر روی موبایل قابل نصب باشد می‌توان بسیاری از مشکلات مذکور را حل کرد، ادامه می‌دهد: با ساخت چنین اپلیکشینی می‌توان موقعیت استقرار مطب‌ها و همچنین نوبت دهی را حل کرد.
وی به ساخت شهرک سلامت اشاه و اظهارمی کند: می‌توان 136 مطب را از مرکز شهر به ضلع جنوبی بیمارستان ولی‌عصر(عج) انتقال داد و شهرک سلامت ایجاد کرد. هرچند پیش‌تر این پیشنهاد در دوره مدیریت قبلی دانشگاه علوم پزشکی اعلام شده بود. در آن زمان ما در پی ایجاد شهرک در شرق زنجان یعنی میدان جهاد بودیم و به سراغ بخش خصوصی نیز رفتیم، اما به دلایل مختلف نتوانستیم ان را به مرحله عمل برسانیم.
این مسئول به معافیت عوارض در پی ساخت این شهرک اشاره می‌کند و ادامه می‌دهد: برای تشویق بخش خصوصی معافیت‌های عوارض شهرداری را در نظر گرفتیم و همچنان منتظر هستیم که هم بخش دولتی و هم بخش خصوصی برای ایجاد شهرک مذکور قدم‌های مثبتی را بردارند.

**طرح تکراری
رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان نیز در واکنش به سخنان راشاد با بیان این که موضوع ساخت شهرک سلامت در دهه 80 از سوی برخی پزشکان زنجانی مطرح شد، اظهار می‌کند: براساس این طرح قرار بود بسیاری از امکانات درمانی در این شهرک در دسترس بیماران قرار گیرد.
دکتر «پرویز قزلباش» با اشاره به این نکته که بعد از مطرح کردن طرح شهرک هیچ اقدام خاصی انجام نشد، می‌افزاید: این در حالی است که چنین شهرکی در شهر اصفهان مدت‌هاست راه‌اندازی شده و در حال فعالیت است.

**کارشناسی مکان
وی ادامه می‌دهد: تجمیع خدمات پزشکان هر چند طرح بدی به نظر نمی‌رسد اما چند نکته در این میان وجود دارد که نباید از آن‌ها غافل شد. اول این که وقتی حرف از تجمیع خدمات در یک نقطه می‌زنیم، کدام نقطه شهر برای این کار مناسب به نظر می‌رسد؟ و نکته دوم این که آیا سرمایه گذاری برای انجام این کار حاضر می‌شود و برای بخش خصوصی این کار مقرون به صرفه است؟ چرا که سیاست دولت ورود به این بخش و فعالیت در چنین کارهایی نیست.
قزلباش در ادامه با طرح این سوال که در شهری مانند زنجان به چند مطب نیازمندیم؟ می‌گوید: برای ایجاد مطب در ضلع جنوبی بیمارستان یا هر نقطه از شهر دیگر باید کارشناسی انجام شود و در حال حاضر اولویت ما ایجاد 400 تخت در بیمارستان ولی‌عصر(عج) است. طبق پیش بینی‌های صورت گرفته باید در عرض 10 سال 1700 تخت به تخت‌های بیمارستانی اضافه شود که با اضافه کردن این 400 تخت و 240 تخت در خدابنده می‌توان امیدوار بود بخش قابل توجهی از مشکلات در این زمینه حل می‌شود.

**ایده خوب
رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان مورد ساخت اپلیکیشن را یک ایده خوب می‌داند و می‌گوید: هرچند دیگر نوبت دهی مثل سابق حضوری نیست بلکه به صورت اینترنتی و تلفنی انجام می‌شود، با این حال باید دید با ساخت این اپلیکیشن چقدر نوبت دهی‌ها به روز می‌شود و اختلالی در کار پزشکان به وجود نمی‌آید.

زهرا هادیلو، همشهری استانهای زنجان، همدان و قزوین
9646/8068


گروه های زیر مجموعه علمی پزشکی

فن آوری
فن آوری

آخرین اخبار

کسب و کار خانگی با آموختن مهارت‌های ضروری
راه‌اندازی کسب و کار خانگی خیلی جذاب است. چه کسی بدش می‌آید در خانه بنشیند و درآمد خوبی داشته باشد و همه چیز را تحت کنترل خودش بگیرد؟ کسب و کار خانگی مزایای بسیار زیادی دارد. البته اگر به صورت فکر شده، برنامه‌ریزی شده و منطقی راه‌اندازی شود. نه بلند پروازانه یا با درصد زیاد ریسک.
نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک و بیمه با حضور ایرانسل برگزار می‌شود
نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک و بیمه (FINEX ۲۰۱۹) از ۲ تا ۵ اردیبهشت‌ماه با حضور ایرانسل برگزار می‌شود.
آموزشگاه زبان گات
آموزشگاه زبان گات فعالیت خود را از سال ۱۳۸۸ آغاز کرده و تا به امروز با کسب افتخارات متعدد نظیر بازدید معاون سفیر سوئد و رئیس بخش فرهنگی سفرت سوئد و حضور آقای نم سوک، رئیس شرکت آموزشی هانول در کره‌جنوبی و بالا بردن سطح کیفیت تدریس با توجه به استانداردهای جهانی توانسته تا حد زیادی رضایت زبان آموزان را جلب کند.
یک خاطر آسوده با رزرو بلیط هواپیما
رزرو بلیط هواپیما خیال مسافران را برای سفر راحت‌تر می‌کند ولی برای اطمینان بیشتر از نحوه رزرو و فرایند خرید اینترنتی باید حتما در انتخاب سایت‌های فروش بلیط هواپیما دقت شود تا بلیطی بی‌دردسر و مطمئن خریداری شود.
ارزان‌ترین خانه‌های تهران در کدام مناطق قرار دارند؟
افزایش ناگهانی قیمت خانه طی ماه‌های اخیر در تهران شوک بزرگی بود که تغییرات قابل توجهی را در بازار مسکن به وجود آورد. این موضوع باعث شده، مخاطبان هدف بسیاری از خانه‌های لوکس و بزرگ محله‌های گران‌قیمت پایتخت ریزش کند و افراد زیادی توان مالی خرید و سکونت در چنین خانه‌هایی را از دست بدهند.
رانت ٧٥٠٠٠٠٠٠٠٠٠٠٠٠ تومانی
واردکنندگان با دلار ٤٢٠٠ تومانی یک‌ساله ٥ / ٢ برابر خسارت سیل به جیب زدند.
چه شد که گوشت نجومی شد؟
با وجود افزایش قیمت گوشت قرمز تا ۱۰۰ هزار تومان طی یک سال گذشته، همچنان رکورد گرانی این کالا به نام دولت نهم و دهم است.
کاسبی در مال‌های تهران مالی نیست!
اجاره گزاف این واحدها به علاوه رکود اقتصادی و کاهش قدرت خرید مردم باعث شده هم‌اکنون بسیاری از پاساژهای تجاری بزرگ در تهران نیمه‌تعطیل باشند.
صادرات نفت ایران به صفر نمی‌رسد
«ممکن است آمریکایی‌ها تا حدودی بتوانند در مسیر صادرات نفت ایران وقفه ایجاد کنند اما به صراحت این مساله را مطرح می‌کنم که آنها هیچ‌گاه نمی‌توانند صادرات نفت ایران را به صفر برسانند. امکان حذف نفت ایران از بازار انرژی دنیا چیزی نزدیک به صفر است.»
ویدئو- سرلشگر سلامی از دانشگاه تا فرماندهی سپاه
یک روز مانده به چهلمین سالروز تأسیس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، با حکم رهبر انقلاب، فرمانده کل سپاه تغییر کرد.تا پیش از سرلشکر سلامی،سردار محمدعلی جعفری به مدت ۱۲ سال فرماندهی سپاه را برعهده داشت.سرلشکر سلامی که تا پیش از این، جانشین فرمانده کل سپاه بود، به‌واسطه چندین بار حضورش در مصاحبه‌های تلویزیونی جزو چهره‌های شناخته‌شده نظامی کشور محسوب می‌شود.موضع‌گیری‌های صریح و بی‌پرده او در قبال رژیم صهیونیستی،آمریکا و غرب، از مهمترین وجوه اظهارنظرهای فرمانده جدید سپاه است و با توجه به رویکرد اخیر دولت آمریکا در قبال سپاه، این انتصاب می‌تواند حامل پیام‌های روشنی به مقامات آمریکایی و غربی باشد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

پایان معافیت خریداران نفت ایران از تحریمهای آمریکا اعلام می شود
تهران– ایرنا– روزنامه واشنگتن پست به نقل از دو مقام وزارت خارجه آمریکا گزارش داد، مایک پمپئو وزیر خارجه این کشور روز دوشنبه اعلام خواهد کرد که معافیتهای تحریمی واردکنندگان نفت ایران از دوم ماه می (12 اردیبهشت) دیگر تمدید نخواهد شد؛ اقدامی که تبعاتی برای بازارهای جهانی نفت دارد.
پیام شیرین برانکو برای پرسپولیسی‌ها
مربی کروات قرمزها از هواداران این تیم خواسته تا با خیال راحت و بدون هیچ استرسی بازی با الاهلی عربستان را تماشا کنند.
الماسی: تصمیمات غیرانسانی آمریکا شرایط اقتصادی سختی را برای مردم ایران ایجاد کرد
نماینده مردم دیر و کنگان در مجلس گفت: تصمیمات غیرانسانی و غیرقانونی دولتمردان آمریکا شرایط سختی را برای مردم ایران ایجاد کرد. دغدغه‌های معیشتی و شرایط نامناسب اقتصادی مردم بخشی از تبعات این رفتار است.
«شجریان» به روایت هم‌محله‌ای‌ها-پاتوق خسرو آواز ایران تخریب می‌شود؟
«در محل شایعه شده قرار است ساختمان را بفروشند. لابد می‌کوبند و چند طبقه می‌سازند. کاش اینجا به یاد استاد بماند...»
چاووش اوغلو به اربیل می‌رود
وزیر خارجه ترکیه هفته آینده به اربیل عراق سفر می‌کند.
سلامت انسان ها محور توسعه پایدار است
خود مراقبتی، راه و رسمی برای سالم ماندن
موادغذایی غیرارگانیک صدمات جدی به سلامت افراد وارد می کند
مصرف کاکائو، به مرور عملکرد شناختی را افزایش می دهد
8 قلم داروی پیوسته رهش برای نخستین بار در کشور بومی سازی شد
رژیم غذایی نامناسب؛ تهدیدی برای سلامت
چیزی به نام خوراکی کالری منفی وجود ندارد
کشف متغیرهای ژنتیک که مانع اضافه وزن می شوند
سن ابتلا به بیماری قلبی در ایران کاهش یافت
کشف مدل سلولی جدید درباره خطر سرطان روده بزرگ