20 میلیارد ریال صرف سرمایه گذاری در روستاهای استان می شود

19:07 ۱۸۶ روز و ۱۶ ساعت پیش ایرنا 187 0
20 میلیارد ریال صرف سرمایه گذاری در روستاهای استان می شود

بجنورد- ایرنا- استاندار خراسان شمالی گفت: مجموعه هایی که با دهیاری ها به صورت مشترک سرمایه گذاری کنند تا 20 میلیارد ریال تسهیلات با نرخ سود 6 درصد دریافت می کنند.

ایرنا

به گزارش ایرنا محمدرضا خباز روز یکشنبه در همایش روز ملی روستا و عشایر افزود: این اعتبارات برای هزینه کرد سود سرمایه گذاری در روستاها در اختیار سرمایه گذاران قرار می گرد تا توسعه در روستاها محقق شود.
وی افزود: امسال دولت تمام تلاش خود را به کار بسته و یک هزار و 100 میلیارد ریال اعتبار با بهره 4 درصد در سطح کشور از محل منابع چهار بانک توزیع شده است.
وی اظهار داشت: از این میزان 50 درصد سهم هر استان داده شده و مابقی به زودی پرداخت می شود.
خباز با اشاره به اهمیت دهیاری ها در توسعه روستاها، کم توجهی به دهیاری ها را اشتباه دانست و گفت: دهیار در خط مقدم خدمت قرار دارد به طوری که با حداقل امکانات انتظارات بسیاری را باید پاسخ دهد.
وی با تاکید بر اینکه دهیاران باید سنگ زیرین آسیاب باشند، افزود: سرعت دادن به مجوزها اولین کاری است که دستگاه های اجرایی باید برای رسیدن به اهداف دهیاری ها انجام دهند.
مقام عالی دولت در خراسان شمالی اظهار داشت: در همین راستا دفتر تسهیل سرمایه گذاری در وزارت اقتصاد و دارایی ایجاد شده تا افراد در دستگاه های اجرایی سرگردان نشوند.
خباز یادآور شد: برای کشور اسلامی مطلوب نیست که مجوزها برای سرمایه گذاری چندین ماه طول بکشد در حالی که در کشورهای غیرمسلمان این روند حداکثر در 5 دقیقه طی می شود.
وی با تاکید بر هماهنگی بین ادارات، گفت: باید نگاه مدیران به دهیاران به ویژه در خراسان شمالی، که 45 درصد جمعیت روستایی دارد، عوض شود تا روستاییان در روستاها ماندگار شوند و از حاشیه نشینی جلوگیری شود.
وی ارائه تسهیلات ارزان قیمت برای سرمایه گذاری را نیز از دیگر راهکارها دانست و با تاکید بر پررنگتر شدن حضور بخش خصوصی در روستاها، گفت: کشور ما با نفت قابل اداره نیست و باید در اقتصاد دولتی تجدیدنظر کرد.
وی مشارکت مردمی را نیز امری بسیار مهم خواند و افزود: باید مردم را در کارها مشارکت و دخالت دهیم تا احساس کنند که در اداره روستاها موثر هستند.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان شمالی نیز در این همایش، جمعیت بالای روستایی را از ویژگی های شاخص استان برشمرد و اظهار داشت: جمعیت روستایی استان 370 هزار نفر است و حدود 700 روستا دارای دهیاری هستند.
رضا رجب زاده افزود: 45 درصد جمعیت استان را روستاییان تشکیل می دهند در حالی که این میزان در کشور 20 درصد است حال آنکه از 55 درصد جمعیت شهری نیز بخش قابل توجهی به صورت مستقیم و غیرمستقیم با روستاها و مشاغل روستایی ارتباط دارند.
وی با تاکید بر اینکه روستا در این استان می تواند محور توسعه اقتصاد و اشتغال باشد، گفت: اگر بر اساس برنامه مدون و مبتنی بر اصول حرکت نکنیم روستایی که می تواند محور توسعه استان باشد تبدیل به تهدیدی برای توسعه می شود.
رجب زاده افزود: اگر بخشی از جمعیت روستایی به شهرها مهاجرت کند حاشیه نشینی و اشتغال کاذب در شهرها شکل می گیرد که با توسعه پایدار همخوان نیست.
وی به خدمات دولت تدبیر و امید در حوزه اشتغال روستایی اشاره کرد و گفت: بیش از 2 هزار و 600 میلیارد ریال اعتبار از محل صندوق توسعه ملی به استان تخصیص یافته که یک هزار و 300 میلیارد ریال آن در حساب بانک ها وجود دارد و یک هزار و 100 میلیارد ریال پرداخت شده است.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان شمالی افزود: در حوزه اعتبارات عمرانی نیز تا به امروز یک هزار و 700 میلیارد ریال ابلاغ اعتبار شده که باعث اجرای افزون بر 2 هزار طرح بزرگ و کوچک در روستاها شده است.
وی یادآور شد: هم اینک برق رسانی به 920 روستا، آب رسانی به 670 روستا، آسفالت 2 هزار کیلومتر راه و برخورداری 95 درصد روستاها از گاز انجام شده که قابل قیاس با گذشته نیست.
رجب زاده از کمبود آب در روستاها به عنوان یک مشکل تلخ یاد کرد و گفت: امروز این منبع الهی را به دلیل کاهش نزولات آسمانی و مدیریت منابع آبی در روستاها کمتر داریم.
وی اظهار داشت: در این راستا نیاز به تدوین سند سازگاری با کم آبی در استان داریم زیرا که هم اینک در بسیاری از استان های کشور که محور توسعه آنها بر آب بنا نشده، مشکلات کمتری دارند.
وی از اقدامات خوب این حوزه را استفاده از فناوری های نوین آبیاری و الگوی کشت جایگزین دانست و گفت: باید به ظرفیت های بالقوه توسعه استان در حوزه های غیرکشاورزی که تا کنون به آن بی توجه بوده ایم، بیشتر توجه کنیم.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان شمالی راهکار برون رفت از مشکلاتی که کم آبی ایجاد کرده را در توسعه گردشگری، بوم گردی و صنایع دستی دانست و گفت: باید زنجیره های اقتصادی و تولیدی را در روستاهای استان شکل دهیم تا این صنایع رشد کند.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی نیز در ادامه اولویت اول کنونی استان را گردشگری اعلام کرد و گفت: در این شرایط راهی جز توجه به گردشگری برای جایگزین کردن با نفت برای ایجاد شادابی و نشاط اجتماعی نداریم.
حبیب یزدان پناه با تاکید بر اهمیت صنایع دستی و میراث فرهنگی، افزود: برخی روستاهای استان قابلیت فراوانی در این 2 حوزه دارند ولی اقامتگاه بوم گردی هنوز در آنها ایجاد نشده است.
وی اظهار داشت: با توجه به وجود تنوع قومیت ها و جمعیت عشایری در استان، دهیاران می توانند به شناسایی فضاهای بکر برای ایجاد اقامتگاه بوم گردی و توسعه اشتغال و درآمد پایدار روستایی کمک کنند.
یزدان پناه افزود: میراث فرهنگی شناسنامه و هویت ماست بنابراین با توجه به اینکه اکنون تنها 33 نفر در یگان حفاظت میراث فرهنگی فعالیت دارند و نمی توانند به شایستگی از آثار تاریخی محافظت کنند، نیازمند کمک و همکاری مردم و اهالی روستاها هستیم.
وی با تاکید بر فرهنگ سازی در این رابطه، گفت: صنعت گران متعددی در روستاها پراکنده هستند که می توان با اطلاع رسانی، از ظرفیت آنها بهترین بهره برداری را کرد.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی اظهار داشت: دبیرخانه ای در این اداره کل تشکیل شده و تا پایان آبانماه سال آینده 100 رویداد را تعریف کرده تا از حمایت های مادی و معنوی برخوردار شوند.
وی از دهیاران خواست در حوزه روستاهای زیر پوشش برنامه های مشخصی برای معرفی روستا و ایجاد نشاط اجتماعی داشته باشند و به این دبیرخانه اعلام کنند.
مدیرکل دامپزشکی خراسان شمالی نیز اظهار داشت: باید از تولید روستایی حمایت کرد تا مهاجرت معکوس در روستاها داشته باشیم.
رضا احمدی از دهیاران خواست همکاری لازم را در جلوگیری از شیوع بیماری های مشترک دامی بین انسان و دام از طریق تشویق دامداران به رعایت موارد بهداشتی، داشته باشند.
وی بر استقبال از خدمات دامپزشکی، گرفتن مجوزهای لازم برای حمل و نقل دام به منظور جلوگیری از انتقال بیماری ها، توجه به بهداشت فرآورده های دامی و مشارکت در کنترل جمعیت حیوانات گوشتخوار ولگرد و مرمت و نوسازی اماکن دامی تاکید کرد.
در پایان این همایش از شماری از دهیاران برتر استان خراسان شمالی تقدیر شد.
5132/ط


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

ارتباطات و فناوری اطلاعات
ارتباطات و فناوری اطلاعات

آخرین اخبار

میررحیمی: مشکلات ریکرو را در اردوی گوانگجو شناسایی کردیم- تمرینات با جدیت ادامه دارد
سرمربی تیم ملی ریکرو کشورمان آخرین وضعیت کمانداران در اردوی آمادگی چین را تشریح کرد.
موسوی: با وجود آسیب دیدگی که داشتم نقره گرفتن سخت بود
نایب قهرمان وزنه برداری آسیا گفت: با توجه به آسیب دیدگی قدیمی که داشتم نقره گرفتن سخت بود اما خدا کمک کرد و در مسابقه ورق برگشت.
توقف نمایندگان ایران در مقدماتی تفنگ بادی جام جهانی - بیستمی بهترین رتبه در تفنگ بادی مردان
هر سه نماینده تیراندازی ایران در مرحله مقدماتی تفنگ بادی مردان متوقف شدند.
مرگ یک فوتبالیست در جریان بازی
پاپی فاتی در جریان دیدار تیک های مالانتی و گرین مامبا به دلیل مشکل قلبی درگذشت.
تلاش مجدد ماکرون برای راضی ساختن معترضان با اعلام اصلاحات جدید
رئیس جمهور فرانسه با تداوم اعتراضات جنبش "جلیقه زردها" علیه سیاستهای دولتش، به اعلام یک بسته اصلاحات اقتصادی جدید به منظور راضی ساختن معترضان و فروکاستن از اعتراضات پرداخت.
شورای نظامی سودان: دوره انتقالی دو سال و یا کمتر است
سخنگوی شورای نظامی انتقالی سودان اعلام کرد: این شورا به دنبال حکومت نیست و دوره انتقالی دو سال یا شاید کمتر خواهد بود.
افتتاح دومین مجمع همکاری بین المللی طرح ˮکمربند و جادهˮ با حضور رهبران روسیه، چین و مصر
دومین مجمع همکاری بین المللی طرح "کمربند و جاده" در حالی از امروز جمعه با حضور روسای جمهور روسیه و چین در شهر پکن افتتاح شد که رئیس جمهور روسیه در سخنرانی خود در افتتاحیه این اجلاس از جامعه بین الملل خواست با سیاست اعمال تحریم‌های یکجانبه برخورد کند.
عربستان یک جوان را به دلیل مشارکت در راهپیمایی حامی بهار عربی اعدام کرده است
خبرگزاری رسمی عربستان اعلام کرد که مسئولان این کشور سر یک مرد سعودی را قطع کرده‌اند که هفت سال قبل زمانی که برای سوار شدن به یک هواپیمایی به سمت ایالات متحده آماده می‌شد، بازداشت شد.
رهبر کره شمالی: صلح در شبه‌جزیره کره به رفتار آمریکا بستگی دارد- دعوت اون از پوتین
خبرگزاری رسمی کره شمالی امروز (جمعه) گزارش داد، رهبر این کشور در جریان دیدار با رئیس جمهور روسیه اعلام کرده که صلح و امنیت در شبه‌جزیره کره کاملا به رفتار آمریکا در آینده بستگی دارد و همچنین از وی برای سفر به کشورش در آینده نزدیک دعوت کرده است.
احتمال ابتلای بیش از صد هزار کودک یمنی به وبا در سال ۲۰۱۹
سازمان «کودکان را نجات بدهید» اعلام کرد، از آغاز سال جاری میلادی تا ۱۹ آوریل بیش از ۱۰۰ هزار کودک زیر ۱۵ سال در یمن مشکوک به ابتلای به وبا هستند و این تعداد نسبت به سال میلادی گذشته بیش از دو برابر شده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تصادف در جاده فراشبند - جم 7 کشته داشت
شیراز- ایرنا- تصادف خودروهای پژو 405 و سمند در محور فراشبند فارس – جم استان بوشهر، هفت کشته و 2 مصدوم به دنبال داشت.
ترامپ دستور بستن پیمان جدید تسلیحاتی با چین و روسیه را داد
تهران - ایرنا - رئیس جمهوری آمریکا پس از لغو قراردادهای پیشین کنترل تسلیحات، به مقام های دولتش دستور داده چین و روسیه را برای انعقاد پیمان های جدید تحت فشار بگذارند.
نرخ انواع برنج در آستانه ماه مبارک رمضان- جدول
برای خرید انواع برنج در میادین شهرداری بسته به نوع آن‌ها باید قیمت‌های مختلفی پرداخت کرد.
توئیتر از حذف نکردن توئیت ترامپ درباره نماینده مسلمان دفاع کرد
تهران - ایرنا - توئیتر در تماس با نماینده زن مسلمان آمریکایی از حذف نکردن توئیت ترامپ که به افزایش تهدید به قتل علیه این نماینده منجر شد، دفاع کرد.
میررحیمی: مشکلات ریکرو را در اردوی گوانگجو شناسایی کردیم- تمرینات با جدیت ادامه دارد
سرمربی تیم ملی ریکرو کشورمان آخرین وضعیت کمانداران در اردوی آمادگی چین را تشریح کرد.
نماینده مجلس: ظرفیت باغستان بیشتر از یک روستا است
150 میلیارد ریال برای طرح های آبخیزداری مهاباد هزینه می شود
استاندار خراسان جنوبی روند اجرای 2 طرح را در فردوس بررسی کرد
مخازن همه سدهای استان تهران تا پایان اردیبهشت کامل می شود
مطالعات تثبیت زمین لغزش روستای سورین بانه آغاز شد
معاون استاندار: 170کیلومتر از راه‌‌آهن میانه - تبریز تا پایان سال بهره‌برداری می‌ شود
تخصیص زمین برای طرح های تولیدی باید متناسب با نیاز طرح باشد
شهروندان فرون آباد پاکدشت از آب سد ماملو برخوردار شدند
بازگشایی جاده ارتباطی 160 روستای خوزستان
ساخت و ساز در بستر رودخانه ها سبب خسارت سیل اخیر شد