20 میلیارد ریال صرف سرمایه گذاری در روستاهای استان می شود

19:07 ۹۴ روز و ۲۰ ساعت پیش ایرنا 135 0
20 میلیارد ریال صرف سرمایه گذاری در روستاهای استان می شود

بجنورد- ایرنا- استاندار خراسان شمالی گفت: مجموعه هایی که با دهیاری ها به صورت مشترک سرمایه گذاری کنند تا 20 میلیارد ریال تسهیلات با نرخ سود 6 درصد دریافت می کنند.

ایرنا

به گزارش ایرنا محمدرضا خباز روز یکشنبه در همایش روز ملی روستا و عشایر افزود: این اعتبارات برای هزینه کرد سود سرمایه گذاری در روستاها در اختیار سرمایه گذاران قرار می گرد تا توسعه در روستاها محقق شود.
وی افزود: امسال دولت تمام تلاش خود را به کار بسته و یک هزار و 100 میلیارد ریال اعتبار با بهره 4 درصد در سطح کشور از محل منابع چهار بانک توزیع شده است.
وی اظهار داشت: از این میزان 50 درصد سهم هر استان داده شده و مابقی به زودی پرداخت می شود.
خباز با اشاره به اهمیت دهیاری ها در توسعه روستاها، کم توجهی به دهیاری ها را اشتباه دانست و گفت: دهیار در خط مقدم خدمت قرار دارد به طوری که با حداقل امکانات انتظارات بسیاری را باید پاسخ دهد.
وی با تاکید بر اینکه دهیاران باید سنگ زیرین آسیاب باشند، افزود: سرعت دادن به مجوزها اولین کاری است که دستگاه های اجرایی باید برای رسیدن به اهداف دهیاری ها انجام دهند.
مقام عالی دولت در خراسان شمالی اظهار داشت: در همین راستا دفتر تسهیل سرمایه گذاری در وزارت اقتصاد و دارایی ایجاد شده تا افراد در دستگاه های اجرایی سرگردان نشوند.
خباز یادآور شد: برای کشور اسلامی مطلوب نیست که مجوزها برای سرمایه گذاری چندین ماه طول بکشد در حالی که در کشورهای غیرمسلمان این روند حداکثر در 5 دقیقه طی می شود.
وی با تاکید بر هماهنگی بین ادارات، گفت: باید نگاه مدیران به دهیاران به ویژه در خراسان شمالی، که 45 درصد جمعیت روستایی دارد، عوض شود تا روستاییان در روستاها ماندگار شوند و از حاشیه نشینی جلوگیری شود.
وی ارائه تسهیلات ارزان قیمت برای سرمایه گذاری را نیز از دیگر راهکارها دانست و با تاکید بر پررنگتر شدن حضور بخش خصوصی در روستاها، گفت: کشور ما با نفت قابل اداره نیست و باید در اقتصاد دولتی تجدیدنظر کرد.
وی مشارکت مردمی را نیز امری بسیار مهم خواند و افزود: باید مردم را در کارها مشارکت و دخالت دهیم تا احساس کنند که در اداره روستاها موثر هستند.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان شمالی نیز در این همایش، جمعیت بالای روستایی را از ویژگی های شاخص استان برشمرد و اظهار داشت: جمعیت روستایی استان 370 هزار نفر است و حدود 700 روستا دارای دهیاری هستند.
رضا رجب زاده افزود: 45 درصد جمعیت استان را روستاییان تشکیل می دهند در حالی که این میزان در کشور 20 درصد است حال آنکه از 55 درصد جمعیت شهری نیز بخش قابل توجهی به صورت مستقیم و غیرمستقیم با روستاها و مشاغل روستایی ارتباط دارند.
وی با تاکید بر اینکه روستا در این استان می تواند محور توسعه اقتصاد و اشتغال باشد، گفت: اگر بر اساس برنامه مدون و مبتنی بر اصول حرکت نکنیم روستایی که می تواند محور توسعه استان باشد تبدیل به تهدیدی برای توسعه می شود.
رجب زاده افزود: اگر بخشی از جمعیت روستایی به شهرها مهاجرت کند حاشیه نشینی و اشتغال کاذب در شهرها شکل می گیرد که با توسعه پایدار همخوان نیست.
وی به خدمات دولت تدبیر و امید در حوزه اشتغال روستایی اشاره کرد و گفت: بیش از 2 هزار و 600 میلیارد ریال اعتبار از محل صندوق توسعه ملی به استان تخصیص یافته که یک هزار و 300 میلیارد ریال آن در حساب بانک ها وجود دارد و یک هزار و 100 میلیارد ریال پرداخت شده است.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان شمالی افزود: در حوزه اعتبارات عمرانی نیز تا به امروز یک هزار و 700 میلیارد ریال ابلاغ اعتبار شده که باعث اجرای افزون بر 2 هزار طرح بزرگ و کوچک در روستاها شده است.
وی یادآور شد: هم اینک برق رسانی به 920 روستا، آب رسانی به 670 روستا، آسفالت 2 هزار کیلومتر راه و برخورداری 95 درصد روستاها از گاز انجام شده که قابل قیاس با گذشته نیست.
رجب زاده از کمبود آب در روستاها به عنوان یک مشکل تلخ یاد کرد و گفت: امروز این منبع الهی را به دلیل کاهش نزولات آسمانی و مدیریت منابع آبی در روستاها کمتر داریم.
وی اظهار داشت: در این راستا نیاز به تدوین سند سازگاری با کم آبی در استان داریم زیرا که هم اینک در بسیاری از استان های کشور که محور توسعه آنها بر آب بنا نشده، مشکلات کمتری دارند.
وی از اقدامات خوب این حوزه را استفاده از فناوری های نوین آبیاری و الگوی کشت جایگزین دانست و گفت: باید به ظرفیت های بالقوه توسعه استان در حوزه های غیرکشاورزی که تا کنون به آن بی توجه بوده ایم، بیشتر توجه کنیم.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان شمالی راهکار برون رفت از مشکلاتی که کم آبی ایجاد کرده را در توسعه گردشگری، بوم گردی و صنایع دستی دانست و گفت: باید زنجیره های اقتصادی و تولیدی را در روستاهای استان شکل دهیم تا این صنایع رشد کند.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی نیز در ادامه اولویت اول کنونی استان را گردشگری اعلام کرد و گفت: در این شرایط راهی جز توجه به گردشگری برای جایگزین کردن با نفت برای ایجاد شادابی و نشاط اجتماعی نداریم.
حبیب یزدان پناه با تاکید بر اهمیت صنایع دستی و میراث فرهنگی، افزود: برخی روستاهای استان قابلیت فراوانی در این 2 حوزه دارند ولی اقامتگاه بوم گردی هنوز در آنها ایجاد نشده است.
وی اظهار داشت: با توجه به وجود تنوع قومیت ها و جمعیت عشایری در استان، دهیاران می توانند به شناسایی فضاهای بکر برای ایجاد اقامتگاه بوم گردی و توسعه اشتغال و درآمد پایدار روستایی کمک کنند.
یزدان پناه افزود: میراث فرهنگی شناسنامه و هویت ماست بنابراین با توجه به اینکه اکنون تنها 33 نفر در یگان حفاظت میراث فرهنگی فعالیت دارند و نمی توانند به شایستگی از آثار تاریخی محافظت کنند، نیازمند کمک و همکاری مردم و اهالی روستاها هستیم.
وی با تاکید بر فرهنگ سازی در این رابطه، گفت: صنعت گران متعددی در روستاها پراکنده هستند که می توان با اطلاع رسانی، از ظرفیت آنها بهترین بهره برداری را کرد.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی اظهار داشت: دبیرخانه ای در این اداره کل تشکیل شده و تا پایان آبانماه سال آینده 100 رویداد را تعریف کرده تا از حمایت های مادی و معنوی برخوردار شوند.
وی از دهیاران خواست در حوزه روستاهای زیر پوشش برنامه های مشخصی برای معرفی روستا و ایجاد نشاط اجتماعی داشته باشند و به این دبیرخانه اعلام کنند.
مدیرکل دامپزشکی خراسان شمالی نیز اظهار داشت: باید از تولید روستایی حمایت کرد تا مهاجرت معکوس در روستاها داشته باشیم.
رضا احمدی از دهیاران خواست همکاری لازم را در جلوگیری از شیوع بیماری های مشترک دامی بین انسان و دام از طریق تشویق دامداران به رعایت موارد بهداشتی، داشته باشند.
وی بر استقبال از خدمات دامپزشکی، گرفتن مجوزهای لازم برای حمل و نقل دام به منظور جلوگیری از انتقال بیماری ها، توجه به بهداشت فرآورده های دامی و مشارکت در کنترل جمعیت حیوانات گوشتخوار ولگرد و مرمت و نوسازی اماکن دامی تاکید کرد.
در پایان این همایش از شماری از دهیاران برتر استان خراسان شمالی تقدیر شد.
5132/ط


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

ناسی‌لماک؛ غذای ملی مالزی
ناسی‌لماک یکی از پرطرفدارترین غذاهای مالزی است که به‌عنوان غذای ملی این کشور محسوب می‌شود. عطر و بوی این غذا یکی از نکات مثبت آن است که‌ انگیزه خوردنش را چندبرابر می‌کند.
۵ ستاره پرکار حاضر در جشنواره فجر امسال
بهنوش طباطبایی بعد از بازی در فیلم «زیر سقف دودی» دو سالی کار نکرد و بیشتر تمرکز خود را معطوف به تئاتر کرد و حالا بعد از دو‌سال غیبت امسال با دو فیلم «ماجرای نیمروز ٢-رد خون» و «غلامرضا تختی» حاضر است. از فیلم دومی و مختصات نقش او چیزی رسانه‌ای نشده، نه عکسی منتشر شده و نه اطلاعاتی به بیرون درز کرده، اما در فیلم محمد حسین مهدویان، از نقشش با انتشار پوستری از فیلم رونمایی شده است.
باور‌های اشتباه خانم‌ها در لباس پوشیدن
قوانین مختلفی در مورد مد وجود دارد که برخی از آنها به مرور تبدیل به اصول ثابت مد شده اند اما گذشت زمان اشتباه بودن برخی از آنها را ثابت کرده است. شاید شما هم باورهایی در زمینه مد داشته باشید که اشتباه باشد، برای این منظور بهتر است که در ادامه مطلب همراه ما باشید.
درباره کلیپ عجیبی که ترویج کودک‌همسری می‌کند
این زوج احتمالا تا همان ۱۳، ۱۴‌سالگی هرگز دست به سیاه و سفید نزده‌اند و شاید یک سالی نامزد بوده‌اند و سپس به خانه بخت رفته‌اند. با آرزوی خوشبختی برای این دوستان، من درباره بچه‌هایی صحبت می‌کنم که، چون «نان‌خور» اضافه هستند، شوهر داده می‌شوند.
لیگ NBA؛ پیروزی راکتس با شاهکار هاردن
تیم هیوستون راکتس با شاهکار دیگری از گارد رأس خود مقابل نیویورک نیکس به پیروزی رسید.
سرمربی عراق در یک قدمی اخراج
سایت اسپورت عراق خبر داد که سرمربی تیم ملی عراق در آستانه برکناری قرار دارد.
محمدخانی‌: نوشتند ناصر دیوار چین را فروریخت
مهاجم اسبق پرسپولیس و تیم ملی به خبرورزشی گفت: بیرانوند نشان داد بهترین تبدیل به بهترین دروازه‌بان فوتبال آسیا شده است.
قرارداد جلالی با باشگاه نساجی امضا شد
قرارداد مجید جلالی سرمربی جدید تیم فوتبال نساجی با مسئولان این باشگاه امضا شد.
پیام وزیر ورزش برای تیم کارلوس کی روش
وزیر ورزش و جوانان در آستانه بازی تیم های ایران و چین در پیامی خطاب به ملی پوشان کشورمان گفت: دیوار چین در مقابل اراده شما دوام نخواهد آورد.
والورده: به خاطر بازی ندادن مسی پشیمان نیستم
سرمربی آبی اناری ها به شکست تیمش برابر سویا در جام حذفی واکنش نشان داد. البته او از قرار ندادن نام مسی در فهرست نهایی این دیدار پشیمان نیست.

پر بازدید ترین اخبار امروز

بیانی: فوتبال ایران قابل پیش‌بینی نیست
بازیکن پیشین تیم ملی گفت: اگرچه خط دفاع ما هنوز گلی دریافت نکرده، اما نگران اشتباهات فردی مدافعان تیم ملی هستم.
دوچرخه‌های خودران جای تاکسی‌های اینترنتی را می‌گیرند
به نظر می‌رسد که شرکت اوبر تصمیم گرفته است دوچرخه و اسکوترهای خودران را نیز وارد ناوگان حمل و نقل خود کند.
لغو محدودیت اعتبار ثبت سفارش برخی کالا‌ها
بر اساس تصمیم جدید دولت که در روزهای آینده اعلام رسمی خواهد شد، کالاهای اساسی مشمول انقضای ثبت سفارش نشده و مهلت اعتبار ثبت سفارش برای تمامی کالاها از سه ماه به ۶ ماه افزایش خواهد یافت.
خصلتی که خداوند آن را دوست دارد
حدیث امام صادق (ع) درباره میانه روی را در اینجا بخوانید.
خبر خوب سایت ازبک برای استقلالی‌ها
سایت چمپیونات ازبکستان نوشت که اسماعیل مهاجم مورد نظر استقلال با تیم ازبک فسخ کرده است.
ادعای سقوط هواپیمای مسیر زاهدان تکذیب شد
پل ارتباطی بر روی دره وحدت لنده احداث می شود
راه ارتباطی 20 روستای میاندوآب بازگشایی شد
«روز چابهار» 7 اسفند امسال با حضور 35 کشور برگزار می شود
دولت، اقدامات شایسته‌ای برای معیشت مردم انجام داده است
مسئولان برای رفع موانع تولیدو ورود آسان مواد اولیه تلاش کنند
65 راه روستایی در استان زنجان بازگشایی شد
بار ترافیک جاده یاسوج به کاکان سبک می شود
زیرساخت های سراب میمه با سرمایه گذاری 65 میلیارد ریالی بهبود می یابد
63 هزار میلیارد تومان برای توسعه سواحل مکران درحال هزینه است