20 میلیارد ریال صرف سرمایه گذاری در روستاهای استان می شود

19:07 ۲۸ روز و ۱۶ ساعت پیش ایرنا 68 0
20 میلیارد ریال صرف سرمایه گذاری در روستاهای استان می شود

بجنورد- ایرنا- استاندار خراسان شمالی گفت: مجموعه هایی که با دهیاری ها به صورت مشترک سرمایه گذاری کنند تا 20 میلیارد ریال تسهیلات با نرخ سود 6 درصد دریافت می کنند.

ایرنا

به گزارش ایرنا محمدرضا خباز روز یکشنبه در همایش روز ملی روستا و عشایر افزود: این اعتبارات برای هزینه کرد سود سرمایه گذاری در روستاها در اختیار سرمایه گذاران قرار می گرد تا توسعه در روستاها محقق شود.
وی افزود: امسال دولت تمام تلاش خود را به کار بسته و یک هزار و 100 میلیارد ریال اعتبار با بهره 4 درصد در سطح کشور از محل منابع چهار بانک توزیع شده است.
وی اظهار داشت: از این میزان 50 درصد سهم هر استان داده شده و مابقی به زودی پرداخت می شود.
خباز با اشاره به اهمیت دهیاری ها در توسعه روستاها، کم توجهی به دهیاری ها را اشتباه دانست و گفت: دهیار در خط مقدم خدمت قرار دارد به طوری که با حداقل امکانات انتظارات بسیاری را باید پاسخ دهد.
وی با تاکید بر اینکه دهیاران باید سنگ زیرین آسیاب باشند، افزود: سرعت دادن به مجوزها اولین کاری است که دستگاه های اجرایی باید برای رسیدن به اهداف دهیاری ها انجام دهند.
مقام عالی دولت در خراسان شمالی اظهار داشت: در همین راستا دفتر تسهیل سرمایه گذاری در وزارت اقتصاد و دارایی ایجاد شده تا افراد در دستگاه های اجرایی سرگردان نشوند.
خباز یادآور شد: برای کشور اسلامی مطلوب نیست که مجوزها برای سرمایه گذاری چندین ماه طول بکشد در حالی که در کشورهای غیرمسلمان این روند حداکثر در 5 دقیقه طی می شود.
وی با تاکید بر هماهنگی بین ادارات، گفت: باید نگاه مدیران به دهیاران به ویژه در خراسان شمالی، که 45 درصد جمعیت روستایی دارد، عوض شود تا روستاییان در روستاها ماندگار شوند و از حاشیه نشینی جلوگیری شود.
وی ارائه تسهیلات ارزان قیمت برای سرمایه گذاری را نیز از دیگر راهکارها دانست و با تاکید بر پررنگتر شدن حضور بخش خصوصی در روستاها، گفت: کشور ما با نفت قابل اداره نیست و باید در اقتصاد دولتی تجدیدنظر کرد.
وی مشارکت مردمی را نیز امری بسیار مهم خواند و افزود: باید مردم را در کارها مشارکت و دخالت دهیم تا احساس کنند که در اداره روستاها موثر هستند.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان شمالی نیز در این همایش، جمعیت بالای روستایی را از ویژگی های شاخص استان برشمرد و اظهار داشت: جمعیت روستایی استان 370 هزار نفر است و حدود 700 روستا دارای دهیاری هستند.
رضا رجب زاده افزود: 45 درصد جمعیت استان را روستاییان تشکیل می دهند در حالی که این میزان در کشور 20 درصد است حال آنکه از 55 درصد جمعیت شهری نیز بخش قابل توجهی به صورت مستقیم و غیرمستقیم با روستاها و مشاغل روستایی ارتباط دارند.
وی با تاکید بر اینکه روستا در این استان می تواند محور توسعه اقتصاد و اشتغال باشد، گفت: اگر بر اساس برنامه مدون و مبتنی بر اصول حرکت نکنیم روستایی که می تواند محور توسعه استان باشد تبدیل به تهدیدی برای توسعه می شود.
رجب زاده افزود: اگر بخشی از جمعیت روستایی به شهرها مهاجرت کند حاشیه نشینی و اشتغال کاذب در شهرها شکل می گیرد که با توسعه پایدار همخوان نیست.
وی به خدمات دولت تدبیر و امید در حوزه اشتغال روستایی اشاره کرد و گفت: بیش از 2 هزار و 600 میلیارد ریال اعتبار از محل صندوق توسعه ملی به استان تخصیص یافته که یک هزار و 300 میلیارد ریال آن در حساب بانک ها وجود دارد و یک هزار و 100 میلیارد ریال پرداخت شده است.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان شمالی افزود: در حوزه اعتبارات عمرانی نیز تا به امروز یک هزار و 700 میلیارد ریال ابلاغ اعتبار شده که باعث اجرای افزون بر 2 هزار طرح بزرگ و کوچک در روستاها شده است.
وی یادآور شد: هم اینک برق رسانی به 920 روستا، آب رسانی به 670 روستا، آسفالت 2 هزار کیلومتر راه و برخورداری 95 درصد روستاها از گاز انجام شده که قابل قیاس با گذشته نیست.
رجب زاده از کمبود آب در روستاها به عنوان یک مشکل تلخ یاد کرد و گفت: امروز این منبع الهی را به دلیل کاهش نزولات آسمانی و مدیریت منابع آبی در روستاها کمتر داریم.
وی اظهار داشت: در این راستا نیاز به تدوین سند سازگاری با کم آبی در استان داریم زیرا که هم اینک در بسیاری از استان های کشور که محور توسعه آنها بر آب بنا نشده، مشکلات کمتری دارند.
وی از اقدامات خوب این حوزه را استفاده از فناوری های نوین آبیاری و الگوی کشت جایگزین دانست و گفت: باید به ظرفیت های بالقوه توسعه استان در حوزه های غیرکشاورزی که تا کنون به آن بی توجه بوده ایم، بیشتر توجه کنیم.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان شمالی راهکار برون رفت از مشکلاتی که کم آبی ایجاد کرده را در توسعه گردشگری، بوم گردی و صنایع دستی دانست و گفت: باید زنجیره های اقتصادی و تولیدی را در روستاهای استان شکل دهیم تا این صنایع رشد کند.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی نیز در ادامه اولویت اول کنونی استان را گردشگری اعلام کرد و گفت: در این شرایط راهی جز توجه به گردشگری برای جایگزین کردن با نفت برای ایجاد شادابی و نشاط اجتماعی نداریم.
حبیب یزدان پناه با تاکید بر اهمیت صنایع دستی و میراث فرهنگی، افزود: برخی روستاهای استان قابلیت فراوانی در این 2 حوزه دارند ولی اقامتگاه بوم گردی هنوز در آنها ایجاد نشده است.
وی اظهار داشت: با توجه به وجود تنوع قومیت ها و جمعیت عشایری در استان، دهیاران می توانند به شناسایی فضاهای بکر برای ایجاد اقامتگاه بوم گردی و توسعه اشتغال و درآمد پایدار روستایی کمک کنند.
یزدان پناه افزود: میراث فرهنگی شناسنامه و هویت ماست بنابراین با توجه به اینکه اکنون تنها 33 نفر در یگان حفاظت میراث فرهنگی فعالیت دارند و نمی توانند به شایستگی از آثار تاریخی محافظت کنند، نیازمند کمک و همکاری مردم و اهالی روستاها هستیم.
وی با تاکید بر فرهنگ سازی در این رابطه، گفت: صنعت گران متعددی در روستاها پراکنده هستند که می توان با اطلاع رسانی، از ظرفیت آنها بهترین بهره برداری را کرد.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی اظهار داشت: دبیرخانه ای در این اداره کل تشکیل شده و تا پایان آبانماه سال آینده 100 رویداد را تعریف کرده تا از حمایت های مادی و معنوی برخوردار شوند.
وی از دهیاران خواست در حوزه روستاهای زیر پوشش برنامه های مشخصی برای معرفی روستا و ایجاد نشاط اجتماعی داشته باشند و به این دبیرخانه اعلام کنند.
مدیرکل دامپزشکی خراسان شمالی نیز اظهار داشت: باید از تولید روستایی حمایت کرد تا مهاجرت معکوس در روستاها داشته باشیم.
رضا احمدی از دهیاران خواست همکاری لازم را در جلوگیری از شیوع بیماری های مشترک دامی بین انسان و دام از طریق تشویق دامداران به رعایت موارد بهداشتی، داشته باشند.
وی بر استقبال از خدمات دامپزشکی، گرفتن مجوزهای لازم برای حمل و نقل دام به منظور جلوگیری از انتقال بیماری ها، توجه به بهداشت فرآورده های دامی و مشارکت در کنترل جمعیت حیوانات گوشتخوار ولگرد و مرمت و نوسازی اماکن دامی تاکید کرد.
در پایان این همایش از شماری از دهیاران برتر استان خراسان شمالی تقدیر شد.
5132/ط


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

۱۵ گل و گیاهی که تنها با یک لیوان آب رشد می‌کنند
گل و گیاهان آپارتمانی باعث زیباتر شدن و دوستانه‌تر به نظر رسیدن فضا می‌شوند. اما بسیاری از مردم حوصله پرورش گیاهان را ندارند و در نتیجه از انرژی مثبت آن‌ها در خانه خود بهره نمی‌گیرند.
بنا: در این سال‌ها با کَلَک، کشتی دنیا را می‌بُردیم
سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی گفت: با خودم فکر کردم اگر الان نیایم یک سال دیگر هم به بطالت می‌گذرد و باز هم چند ماه مانده به المپیک مجبور می‌شوم برگردم.
پرتغالی‌ها عذرخواهی نمی‌کنند!
در حالی که همه منتظر عذرخواهی دستیار کارلوس کی‌روش از اصحاب رسانه بودند اما سرمربی تیم‌ملی با آوردن عذر بدتر از گناه، سعی در توجیه رفتار ناشایست دستیارش دارد.
ژاوی یک ماه خانه نشین شد
هافبک اسپانیایی السد به خاطر آسیب دیدگی نمی‌تواند یک ماه تیمش را همراهی کند.
روشن: مدیران استقلال با هواداران شفاف باشند
پیشکسوت تیم فوتبال استقلال گفت: بسیاری از مشکلات باشگاه از عدم شفاف سازی مدیرانش با هواداران نشات می‌گیرد که با اندکی مدیریت می‌توان آن را مرتفع کرد.
ابراهیمی و طارمی در میان برترین‌های لیگ قطر
یک رسانه قطری امید ابراهیمی (الاهلی) و مهدی طارمی (الغرافه) را در فهرست برترین بازیکنان خارجی ۲ فصل اخیر لیگ ستارگان قرار داده است.
تیم ملی وارد قطر شد
اعضای تیم ملی برای دیدار برابر ونزوئلا وارد قطر شدند.
زمزمه بازگشت رضا یزدانی به عرصه ملی کشتی
با توجه به تغییر و تحولات اخیر در فدراسیون کشتی گفته می شود کاپیتان پیشین تیم ملی کشتی آزاد هم در کش و قوس بازگشت به میدان است.
بیرانوند از لیست توپ طلا خط خورد
نام علیرضا بیرانوند در بین سه نامزد دریافت توپ طلا دیده نمی شود .
کمیته انضباطی به سمت پرسپولیس غش کرد؟!
روز گذشته کمیته انظباطی فدراسیون فوتبال در مورد درگیری پس از بازی سایپا و پرسپولیس حکم صادر کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

پرتغالی‌ها عذرخواهی نمی‌کنند!
در حالی که همه منتظر عذرخواهی دستیار کارلوس کی‌روش از اصحاب رسانه بودند اما سرمربی تیم‌ملی با آوردن عذر بدتر از گناه، سعی در توجیه رفتار ناشایست دستیارش دارد.
هاتگرام و تلگرام طلایی تا آذرماه فرصت دارند
معاون مرکز ملی فضای مجازی درگفتگویی درباره دلایل اقدام این مرکز برای توقف حمایت از ۵ پیام‌رسان بومی، تعیین تکلیف نسخه های فارسی تلگرام وآخرین وضعیت فیلترینگ این شبکه خارجی توضیح داد.
عاشقانه هایی که زندگی را به آتش می‌کشند
مجموعه داستان‌ خواب‌های مشکوک از سری کتاب‌های سمر (نسخه سیاه) به شمار می‌آید که توسط مصطفی علیزاده نوشته شده و نشر بان آن را منتشر کرده است.
ترسناک‌ترین فیلم‌های کره‌ای؛ ببینید و جیغ بکشید!
کشور‌های شرق دور مثل ژاپن و کره‌جنوبی هر یک با رویکرد‌های خاص خود، تقریبا از سال ۲۰۰۰ به صورت جدی وارد فیلم‌سازی در ژانر وحشت شده‌اند. البته بر‌عکس ژاپن که توانسته با استفاده از نگاه آتئیستی‌اش به مقوله ترس، سینمای خاص خود را پایه‌گذاری کند و حتی الگوی هالیوود در ژانر وحشت باشد، کره‌جنوبی با توجه به پیشینه و تاریخش، توفیق کمتری داشته است.
تمام شهرها به مدل پیش بینی آلودگی هوا نیاز دارند
چهار شرکت حمل و نقل بار در جنوب کرمان غیرفعال شد
پنجمین همایش ملی معماری و شهرسازی در قزوین آغاز شد
افق سرمایه گذاری خارجی و تامین مالی طرح های فارس درخشان است
منطقه آزاد ماکو شریان حیاتی اقتصاد و تجارت ایران است
601 هکتار سکونتگاه غیررسمی در چهارمحال و بختیاری شناسایی شد
برنامه ایمنی آب گرم از ورود آلودگی به شبکه جلوگیری می کند
احداث آب شیرین کن و مجوز برداشت آب از دریا هیچ مانعی ندارد
مونتانا ایتالیا متقاضی ساخت شهرک سبز صنعتی هرمزگان است
75درصد مصوبات سفر قبل هیات دولت به آذربایجان غربی محقق شده است