تحقق توسعه پایدار با تقویت گفت وگو

18:28 ۲۸ روز و ۱۶ ساعت پیش ایرنا 68 0
تحقق توسعه پایدار با تقویت گفت وگو

تهران- ایرنا- گفت وگوی ملی در کنار تقویت همبستگی و همدلی، منجر به کاهش اصطکاک ها و تمایزها در عرصه های مختلف می شود و با افزایش اعتماد عمومی، سرمایه اجتماعی را ارتقا می دهد.

ایرنا

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، «اسحاق جهانگیری» معاون اول رییس جمهوری، عصر روز پنجشنبه 26 مهرماه در نشست مجمع نمایندگان ادوار در مجموعه فرهنگی «تلاش» گفت: شرایط امروز کشور پیچیده، چند وجهی و خطیر است. در این شرایط نخبگان کشور خصوصا نهادهای مدنی که ظرفیت کارشناسی بالایی دارند باید به صحنه بیایند؛ باید سرمایه اجتماعی را بازسازی کرد و سیاست های اقتصادی را طراحی کرد و در مقطع کوتاهی شرایط کشور به سال های آرامش کشور باز گردد. البته لازمه آن شکل گیری گفت وگوی ملی است با این نیت که برای مشکلات پیش رو به یک برداشت مشترک برسیم و راهکارهای مشترک برای عبور از شرایط کشور ارایه کنیم.
نظر به این که گفت وگو میان سیاست ورزان، گامی اساسی در پیشرفت همه جانبه و پایدار است. از این رو شکافتن این مساله و جراحی چرایی و چگونگی شکل گیری گفت وگو و ابزارهای مورد نیاز آن می تواند تا حدودی دریچه تازه ای به روی مساله بگشاید. بر این اساس در زمینه ضرورت گفت وگوی ملی به ذکر چند نکته می پردازیم؛
1- در این شکی نیست که سیاست میدانی برای رقابت است از این رو کشاکش میان جریان ها و گروه های سیاسی برای به دست آوردن قدرت امری رایج به حساب می آید. با این حال چنین مساله ای هنگامی محقق می شود که پذیرش دیگری در عرصه سیاسی برجسته شود.
بر این اساس پذیرش تنوع و تکثرسیاسی، گسترش پهنای عرصه سیاسی را در پی خواهد داشت. این پهن گسترشدن منجر به جذب حداکثری و دفع حداقلی خواهد شد و در فرایند زمانی روند رو به رشد توسعه سیاسی را هموار می سازد. نباید این نکته را از یاد برد که پذیرش دیگری زمانی جامه عمل می پوشد و عینی می شود که گفت و گو میان جریان ها و طیف های سیاسی برقرار باشد. زیرا در صورتی که نگاهی سلبی و طردی نسبت به یکدیگر وجود داشته باشد و باب تسامح بسته شود، نمی توان انتظار فروکاسته شدن از نقاط تمایز شد.

2-یکی از پایه های اصلی نظام جمهوری اسلامی ایران، «اسلامیت» است. در اسلام نیز مساله شورا ومشورت از اهمیت بسیاری برخوردار است. همچنین اصل «جمهوریت» به عنوان دیگر اصل نظام سیاسی ایران است. جمهوریت دارای پایه ها و بن مایه هایی همچون تکثرگرایی، امکان حضور و تصمیم گیری برابر در عرصه سیاسی برای همه جریان های سیاسی و اصل مشارکت است. به این ترتیب هر آفتی بر پیکر این بن مایه ها و اصول، مشروعیت و مقبولیت یک نظام سیاسی را دچار خدشه و آسیب می سازد.

3- با توجه به این که نوعی گرایش رشد یابنده به سمت گفت وگو، وجه غالب همه جوامع جهانی در صورت های مختلف شده است. از این رو، نقش نخبگان در بسترسازی شرایط و امکان های گفت وگو می تواند پیوندی میان عرصه نظری و عملی ایجاد کرده و توان توسعه ای را مضاعف سازد. از این رو رشد و تقویت گفت وگو میان نخبگان و کنشگران سیاسی بستر ساز پیشرفت می شود.
تجربه تاریخی نشان داده است با توجه به اثر پذیری سرمایه های اجتماعی از گروه های مرجع و افراد شاخص جریان های سیاسی، باز بودن دریچه های گفت و گو و تحمل رقیب می تواند اثرات مثبتی را در سرمایه های اجتماعی ایجاد کند. همچنین می تواند زمینه های پذیرش و گفت و گو را در ساحت اجتماعی مهیا سازد.

4- همان گونه که آقای جهانگیری یادآور شدند؛ نهادهای مدنی که ظرفیت کارشناسی بالایی دارند باید به صحنه بیایند. این بخش از سخنان معاون اول رییس جمهوری حکایت از آن دارد که جامعه مدنی می تواند فرایندهای توسعه و زمینه های همدلی و گفت و گو را تسهیل سازد.
در جامعه مدنی، نقد، گفت و گو و بحث و تبادل اندیشه‌ها، به جای برخورد‌های زورمندانه می‌نشیند. البته در این میان نیز رسانه‌ها در تبدیل گفت‌و گو و مفاهمه به فرهنگ در جامعه مدنی، نقش موثر و حیاتی دارند. در جوامع پیچیده امروز، رسانه‌های جمعی، بستر تولید افکار و مجرای برخورد آراء و نظرات هستند.

5-از طرفی نیز توسعه و پیشرفت اقتصادی در جوامع مختلف نیازمند بسترها و ملزوماتی است. یکی از مهمترین آن ها، وفاق و همدلی اجتماعی و سیاسی است که با تقویت فضای مفاهمه امکان پذیر می شود. از این رو هر چه ثبات سیاسی و همبستگی ملی تقویت شود، اقتصاد روند مثبت تری به خود می گیرد. به عبارتی دیگر سرمایه گذاری و بهبود فضای کسب و کار با تقویت حس همبستگی و اعتماد میان همه گروه های سیاسی محقق می شود.
پژوهش**458**1552


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

کارشناس هواشناسی: سامانه جدیدی وارد کشور می شود
تهران- ایرنا- مدیر کل شبکه پایش سازمان هواشناسی با اشاره به پایداری هوا در بسیاری مناطق کشور، انباشت آلاینده ها را در کلانشهرها شامل تهران، اصفهان و اراک پیش بینی کرد و افزود: سامانه جدیدی از سمت جنوب و جنوب غرب وارد کشور می شود.
تحمل  20 ماه حبس حکم قطعی شکارچی غیرمجاز
دادستان بجنورد با اعلام خبر صدور حکم قطعی درباره یک شکارچی غیرمجاز که سابقاً به اتهام مذکور دستگیر شده بود، گفت: طبق گزارش پلیس اطلاعات و امنیت عمومی استان، فردی با هویت معلوم، پیش از این در مورخ بیستم اسفندماه سال گذشته به اتهام شکار غیرمجاز توسط محیط‌بانان، دستگیر شده بود.
کره شمالی بار دیگر تیم ترامپ را دور زد
خبرگزاری رویترز آزمایش سلاح تاکتیکی کره شمالی را نشانه مُدرن‌سازی نظامی این کشور دانست.
یمن| انهدام سه خودروی حامل متجاوزان در ساحل غربی
منابع یمنی از انهدام سه خودروی حامل متجاوزان و مزدوران ائتلاف سعودی اماراتی در جبهه‌های ساحل غربی خبر دادند.
خیران به یاری انجمن حمایت از بیماران کلیوی بشتابند
رشت - ایرنا - مسئول انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی شهرستان آستانه اشرفیه از خیران و نیکوکاران خواست با کمک های خود، مسیر خدمت رسانی به بیماران کلیوی را هموار کنند.
نحوه اطلاع از مشمول بودن بسته حمایتی
معاون رفاهی وزیر تعاون در خصوص نحوه اطلاع از مشمول بودن بسته حمایتی دولت توضیحاتی ارائه کرد.
سامانه بارشی جدید امشب وارد ایران می‌شود
مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی با اشاره به اینکه امشب سامانه بارشی جدید از جنوب و جنوب غرب وارد ایران می‌شود، روند فعالیت سامانه بارشی را طی روزهای آینده پیش‌بینی و تشریح کرد.
دستور نبش قبر مولانا «سمیع الحق» صادر شد
علیرغم مخالفت خانواده رهبر حزب جمعیت علمای پاکستان با نبش قبر وی، پلیس پاکستان موفق به جلب نظر دستگاه قضایی این کشور برای صدور حکم در این خصوص شده است.
یادداشت مصطفی البرغوثی: 7 دستاورد مهم مقاومت فلسطین در جنگ غزه
یک کارشناس فلسطینی به ۷ عبرت مهم در بررسی نتایج جنگ غزه اشاره کرد و نوشت که این جنگ روحیه ناامیدی و سرخوردگی را در میان صهیونیست‌ها و اعتماد به نفس و عظمت را در میان فلسطینی‌ها ایجاد کرد.
هوای پایتخت برای گروه های حساس ناسالم شد
تهران- ایرنا- کیفیت هوای تهران امروز -دوشنبه- با افزایش 19 واحدی آلاینده ذرات معلق با قطر کمتراز 2،5 میکرون با شاخص 107 در شرایط ناسالم برای گروه های حساس قرار گرفت.

پر بازدید ترین اخبار امروز

عاشقانه هایی که زندگی را به آتش می‌کشند
مجموعه داستان‌ خواب‌های مشکوک از سری کتاب‌های سمر (نسخه سیاه) به شمار می‌آید که توسط مصطفی علیزاده نوشته شده و نشر بان آن را منتشر کرده است.
ترسناک‌ترین فیلم‌های کره‌ای؛ ببینید و جیغ بکشید!
کشور‌های شرق دور مثل ژاپن و کره‌جنوبی هر یک با رویکرد‌های خاص خود، تقریبا از سال ۲۰۰۰ به صورت جدی وارد فیلم‌سازی در ژانر وحشت شده‌اند. البته بر‌عکس ژاپن که توانسته با استفاده از نگاه آتئیستی‌اش به مقوله ترس، سینمای خاص خود را پایه‌گذاری کند و حتی الگوی هالیوود در ژانر وحشت باشد، کره‌جنوبی با توجه به پیشینه و تاریخش، توفیق کمتری داشته است.
شکستن قولنج چه عوارضی دارد؟
شکستن قولنج جزو عادت‌های غلطی محسوب می‌شود که بین مردم بسیار رایج است. قولنج شکستن آسیب‌های جبران ناپذیری را به بدن وارد می‌کند. در ادامه به بررسی این موضوع می‌پردازیم که قولنج چیست و شکستن آن چه عوارضی دارد؟
سندروم سیندرلا؛ بیماری روانی میان دختران جوان
سندروم سیندرلا به معنی نداشتن استقلال و وابستگی مالی، عاطفی، فیزیکی و ... زنان به مردان است. کسانی که با این سندروم و عقده دست و پنجه نرم می‌کنند، افرادی هستند که تفکر غالب و هدف آن‌ها از ازدواج فقط فراهم شدن خواسته هایشان و رسیدن به کمبود‌های زندگی است.
اعتصاب کارگران نیشکر هفت تپه به پانزدهمین روز رسید
بیان خدمات عامل شکست توطئه رسانه ای ضد نظام است
تحریم ها معیشت مردم را تحت تاثیر قرار ندهد
بسیج خلخال 17 پروژه عمرانی  اجرا کرد
داشتن برنامه مشخص و مدون بهترین راه موفقیت است
عهد و پیمانی بجز کار و خدمت با هیچ کسی نبسته ام
مبارزه با استکبار جهانی زمینه ساز ظهور است
دشمنان توهم شکست انقلاب اسلامی را به گور می برند
ناگفته های یک تصادف و پلیس راه خطاکار
سرپرست فرمانداری های رضوانشهر و لنگرود منصوب شدند