ترمیم سرمایه اجتماعی، اولویت های پیش رو دولت

18:23 ۲۴ روز و ۹ ساعت پیش ایرنا 30 0
ترمیم سرمایه اجتماعی، اولویت های پیش رو دولت

تهران- ایرنا- فرسایش سرمایه اجتماعی بنابر گفته «اسحاق جهانگیری» معاون ریاست جمهوری، در حال حاضر از مسائل مهم کشور است، اما ترمیم این سرمایه، عزم ملی و دو جانبه ای از سوی دولت و مردم را می طلبد.

ایرنا

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری، اسحاق جهانگیری اواخر هفته گذشته در کنگره مجمع نمایندگان ادوار مجلس یکی از مسائل اصلی و مهم کشور را فرسایش سرمایه اجتماعی دانست و تاکید کرد خسارت فرسایش سرمایه اجتماعی از سرمایه مالی بیشتر است زیرا با وجود سرمایه های اجتماعی، امید اجتماعی در جامعه بهبود می یابد و قدرت برنامه ریزی نیز در جامعه از بین نمی رود.
معاون اول رییس جمهوری راهکارهای موجود برای ترمیم سرمایه اجتماعی را کارآمدی جریان های سیاسی و نهاد مدنی عنوان کرد و گفت و گوی ملی را یک ضرورت خواند.

** واکاوی مفهوم سرمایه اجتماعی
با توجه به آن که فرسایش سرمایه اجتماعی مفهومی است که از ادبیات جامعه شناسی وارد ادبیات سیاستمداران شده است. با مدد از علم جامعه شناسی می توان مفهوم سرمایه اجتماعی را واکاوی کرد و سپس با بررسی ابعاد فرسایش سرمایه اجتماعی به عنوان مساله مهم کشور، برای ترمیم و تقویت سرمایه اجتماعی راهکارهای جدی را پیش روی جامعه قرار داد.
سرمایه اجتماعی دارای مولفه هایی است که به باور صاحب نظران این مولفه ها متفاوت هستند، اما به طور کلی، اساس سرمایه اجتماعی، روابط اجتماعی است. از مولفه های اصلی آن، شبکه و پیوند بین افراد، تعاون و همکاری است. سازمان های اجتماعی با وجود ارزش ها، هنجارها و اعتماد، تعهدات و مسوولیت هایی را در قبال جامعه برعهده می گیرند.
همانطور که ذکر شد، مشارکت های مدنی یکی از ابعاد مهم سرمایه اجتماعی است. هر چه مشارکت های اجتماعی مثل عضویت افراد در انجمن ها، احزاب و گروه ها بیشتر باشد و شبکه های اجتماعی تقویت شود، احتمال اینکه شهروندان در جهت منافع متقابل یکدیگر عمل کنند، از فرصت طلبی ها به دور باشد و مشکلات عمومی را حل کنند، بیشتر است.

**سنجش سرمایه اجتماعی
از طرف دیگر پیوندهای بین افراد جامعه تحت شرایطی قابل تبدیل شدن به سرمایه های اقتصادی است. همچنین ساختاری از ارزش ها و هنجارها افراد را بیش از پیش به سوی قانونگرایی و نظم اجتماعی هدایت می کند.
نظریه پردازان اجتماعی برای سنجش سرمایه اجتماعی، شاخص هایی را مثل میزان جرم و جنایت، فروپاشی خانواده، مصرف مواد مخدر، خودکشی، فرار از پرداخت های مالیاتی، کاهش عضویت در انجمن های داوطلبانه و ... مطرح می کنند. بر اساس همین شاخص ها می توان فرسایش سرمایه اجتماعی را نیز رصد کرد.
پژوهش های اجتماعی صورت گرفته در خصوص سرمایه اجتماعی، بیانگر افول این سرمایه در جامعه است. چنانکه عبداللهی و موسوی در سال 1386 عنوان کرده اند که سرمایه اجتماعی در بعد روابط انجمنی نظیر همکاری با نهادهای مدنی ضعیف تر و در بعد پیوند بین فردی قوی تر است. در واقع سرمایه اجتماعی امروزه مبتنی بر روابط خانوادگی است و هر چه از سطح خانواده به اجتماع نزدیک شویم، میزان سرمایه اجتماعی کمتر می شود.
در پیمایش های ملی ارزش ها و نگرش های ایرانیان طی سال های 79 تا 84، اعتماد به مسوولین و اصناف و نیز اعتماد بین شخصی رو به افول بوده است.
در تحقیق فیروزجائیان و بابایی در سال 91 نشان داده است که بی اعتمادی افراد نسبت به نهادهای مجری و جامعه در زمینه اجرای قانون موجب افزایش قانون گریزی می شود.
افشانی و جعفری نیز در سال 94 در تحقیقات در بین دانشجویان به این نتیجه رسیدند که هرچه رابطه سرمایه اجتماعی در دانشجویان بیشتر باشد، آنها به آینده امیدوارتر خواهند بود.

** تبیین سرمایه اجتماعی
«علی دینی ترکمانی» در مقاله ای با عنوان «تبیین افول سرمایه اجتماعی» به تاثیرات عوامل اقتصادی و سیاسی بر سرمایه اجتماعی پرداخته است. بر اساس این مقاله، عملکرد اقتصادی از دو طریق بر سرمایه اجتماعی موثر است؛ اول از طریق تاثیر سطح معیشت و درآمد سرانه، سطح آموزش های عمومی و سلامت فکری و جسمانی افراد یک جامعه، دوم توزیع ثروت و دارایی عادلانه در جامعه، یعنی هرچه توزیع ثروت ناعادلانه باشد همبستگی اجتماعی ضعیف تر خواهد بود.
عامل سیاسی نیز با به رسمیت شناختن سازمان های غیردولتی، شنیدن صداهای اعتراضی و انتقاد به حاکمیت، تثبیت قوانین حمایتی از حقوق مدنی و شهروندی افراد، ثبات سیاسی، نبود خشونت، نظام اداری قوی و سالم و... می تواند بر سرمایه اجتماعی موثر باشد.

**فرجام سخن
به نظر می رسد جهانگیری به درستی مهم ترین مساله کشور را فرسایش سرمایه اجتماعی می داند، چنانکه تحقیقات اجتماعی طی سال های متفاوتی این مساله را بیان کرده اند.
در میان تحلیل های موجود از سرمایه اجتماعی دو سطح عملکرد جامعه و عملکرد عوامل سیاسی و اقتصادی مشخص است. در سطح جامعه سخن از کاهش روابط انجمنی و نهادی است. در سطح سیاسی و اقتصادی عوامل کلانی چون ثبات سیاسی و توزیع عادلانه ثروت مطرح است. برای ترمیم سرمایه اجتماعی نیز باید در این دو سطح اقدامات ویژه انجام شود و دولت به عنوان پیشگام طرح مساله فرسایش سرمایه اجتماعی لازم است اقداماتی را در حمایت از نهادهای مدنی و تسهیل فعالیت های انجمن ها صورت دهد. همچنین دولت با تامین معیشت و افزایش درآمد سرانه، باعث خواهد شد مردم از دغدغه های مادی رها شده و به تشکیل روابط انجمنی بپردازند.
با این اقدامات و ترمیم سرمایه اجتماعی از سوی دولت و مردم، اعتماد اجتماعی به مسوولان و سایرین بیشتر خواهد شد و این از اولین قدم هایی خواهد بود تا کشور از ثمرات سرمایه اجتماعی همچون کاهش قانون گریزی و کاهش جرم و ... بهره مند شود.
پژوهشم**ر-ش**1552


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

پیروزی دیگری برای جوکوویچ در تور ATP لندن
تنیسور سوییسی با پیروزی مقابل الکساندر زورف تقریبا صعودش را به دور بعد فینال تور ATP لندن قطعی کرد.
ششمی کشتی فرنگی امید ایران با ۴ برنز
در پایان رقابت های کشتی فرنگی زیر ۲۳ سال قهرمانی جهان، گرجستان، روسیه و ترکیه به ترتیب در رده‌های اول تا سوم قرار گرفتند و ایران نیز با ۴ مدال برنز در جایگاهی بهتر از ششمی قرار نگرفت.
واکنش عموی سولاری به پیش بینی غلط مارادونا
ادعای «دیگو مارادونا» اسطوره فوتبال آرژانتین در مورد ادامه دار نماندن حضور «سانتیاگو سولاری» سرمربی رئال مادرید روی نیمکت این تیم، «خورخه ایندیو سولاری» عموی مرد شماره یک نیمکت کهکشانی ها به حمایت از برادر زاده اش برخواست.
سهمیه ایران در لیگ قهرمانان مشخص شد
با وجود اینکه مسئولان فدراسیون فوتبال اعلام کرده بودند که سهمیه ایران در لیگ قهرمانان آسیا 1+3 خواهد بود اما ذوب‌آهن در کنار سایپا در مرحله پلی آف به میدان خواهد رفت و به نظر می‌رسد، سهمیه ایران 2+2 است.
یوواخیم لوو: حذف شویم دنیا به آخر نمی رسد!
یوواخیم لوو، سرمربی تیم ملی آلمان از غیبت مارکو رویس و تونی کروس در دیدار دوستانه مقابل روسیه خبر داد.
علی منصور، نزدیک‌ترین گزینه به نیمکت ذوب آهن
سرمربی جدید تیم فوتبال ذوب‌آهن و جانشین امید نمازی فردا معرفی خواهد شد.
روزهای دشوار در انتظار شاگردان برانکو
علیرغم نگرانی هایی که در مورد انتقال دیدارهای پرسپولیس به نیم فصل دوم وجود داشت، این تیم تمام بازی های خود را پیش از اتمام نیم فصل برگزار خواهد کرد و در 25 روز باید 6 دیدار سخت را تجربه کند.
کلوپ: فوتبال را پیچیده‌تر از این که هست نکنید
یورگن کلوپ، سرمربی لیورپول مدعی شد خیلی درگیر استفاده از یک روش در امر مربیگری خود نیست.
لیونل مسی آدم فضایی است!
مالکوم، ستاره جوان بارسلونا لیونل مسی را بهترین بازیکن دنیای فوتبال توصیف کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

نظر ۶ نماینده مجلس درباره اظهارات اخیر ˮظریفˮ
برخی از نمایندگان مجلس در واکنش به اظهارات ظریف درباره پولشویی خواستار حضور وی در کمیسیون امنیت ملی مجلس و توضیح درباره اظهاراتش شدند.
بی بی سی کشتار کودکان را سانسور و نگران آزار سگ‌ها شد!
رسانه سلطنتی انگلستان درحالی که در مقابل کشتار کودکان در یمن سکوت کرده، گزارشی را با تیتر نگرانی از «سگ آزاری» در ایران منتشر کرد!
علت کارشکنی اصلاح‌طلبان در مسیر شهردار شدن هاشمی
یک روزنامه نزدیک به خانواده هاشمی و کارگزاران می‌گوید حسادت‌ها نگذاشت محسن هاشمی شهردار شود.
ویدئو - برداشت طلای سرخ
هرساله با شروع فصل برداشت زعفران، اکثر مردم منطقه تربت حیدریه صبح ها را در زمین های کشاروزی مشغولند و عصرها را در بازار سپری می‌کنند. با توجه به سطح کشت ۸۰ هزار هکتاری زعفران در این منطقه، کارگران زیادی از شهرها و روستاهای اطراف از جمله تربت‌جام، خواف و گناباد برای کار وارد این شهر می‌شوند، به طوری که این محصول برای حدود ۷۰ هزار نفر به طور مستقیم ایجاد شغل می‌کند. خراسان رضوی با در اختیار داشتن سهم ۸۰ درصدی از تولید زعفران ایران به عنوان قطب تولید زعفران جهان شناخته می‌شود.
مساله ظهور بین المللی است
استاندار جدید همدان: توجه به معیشت و اشتغال در اولویت است
نترسیدن از مرگ پاشنه آشیل دشمن است
روایت العربی الجدید از برکناری سفیر آمریکا در عراق
سیاه نمایی خدمات نظام بزرگترین گناه است
وحدت لازمه مقابله با جنگ اقتصادی دشمن است
رییس کمیسیون حقوقی مجلس: وکلا به مساله نقض برجام ورود کنند
یک نماینده مجلس:افزایش مطالبه مردم باعث پیشرفت کشورمی شود
پتروشیمی‌ها تیم فوتبال پارس جنوبی ‌جم را دریابند
یگان حفاظت آستان قدس رضوی چه اختیارات نظامی به رئیسی می‌دهد؟