انتخابات افغانستان تجربه ای نوین در فرآیند مردم سالاری

16:12 ۱۸۳ روز و ۱۸ ساعت پیش ایرنا 166 0
انتخابات افغانستان تجربه ای نوین در فرآیند مردم سالاری

کابل - ایرنا - سومین دوره انتخابات مجلس نمایندگان افغانستان که طی دیروز و امروز یکشنبه در بیش از پنج هزار مرکز رای گیری در 32 حوزه انتخابیه دنبال شد، اولین برگزاری تحت مدیریت کامل نیروهای افغان بود که این فرآیند با مزیت هایی همراه شد که برای مردم سالاری این دیار تجربه ای نو است.

ایرنا

به گزارش ایرنا، انتخاباتی که در روزهای 28 و 29 مهر ماه جاری در افغانستان پیگیری شد، سومین انتخابات مجلس از بعد سقوط حکومت طالبان در سال 2001 میلادی و حضور نیروهای نظامی خارجی به فرماندهی آمریکا در این کشور است که جدا از اداره کامل همه مراحل برگزاری آن توسط نیروهای داخلی در اجرا نیز شیوه تازه ای برای شفافیت بخشی به آن بکار گرفته شد.
بخش بزرگی از کارهای اجرایی و رسیدگی به شکایت ها در انتخابات های قبلی ریاست جمهوری و مجلس افغانستان که طی 18 سال گذشته در این کشور برگزاری شد، توسط مجریان خارجی مدیریت ، هدایت و نظارت می شد و شماری از افغان ها نیز به عنوان اعضا در فرآیند کار بودند اما کار اصلی را خارجی ها انجام می دادند.
در انتخاباتی که هنوز در جریان است و احتمالا تا ساعت 17 به وقت محلی ادامه خواهد داشت، اولین بار بود که تمام مراحل برنامه ریزی ، تدارکات و هماهنگی اجرایی آن توسط خود افغان ها انجام شد و البته کاستی های داشت اما مزیت های آن می تواند جبران کننده آن کمبوده باشد و تجربه ای امیدوار کننده برای آینده افغانستان شمرده شود.
کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان پیش از برگزاری انتخابات فهرستی از رای دهندگان را تهیه کرد که این فهرست برای هر مرکز رای گیری به تفکیک هر شعبه تهیه شد که این اقدام را می توان یک مزیت برشمرد زیرا با معلوم شدن تعداد رای دهندگان در هر مرکز و مشخص شدن رای دهنده در هر شعبه موجب می شود فرصت برنامه ریزی دقیق تر برای تهیه برگه های رای و تامین تجهیزات فراهم شود.
درست است که دیروز و امروز نا هماهنگی هایی در همین شیوه باعث بروز چالش شد و کمبودهای فنی و نقص تجهیزات سبب شد که روند انتخابات به روز دوم کشیده شود اما این مشکل ناشی از عدم تمرین بود نه اشکال در روش.
در انتخابات های گذشته افغانستان چنین تجربه ای نبود، زیرا در آن انتخابات ها برای هر واجد شرایط رای دادن، کارت های ویژه ای به نام فرد همراه با تصویر او تهیه و تحویل شده بود و رای دهنده می توانست با استفاده از آن در تمام شعب داخل یک حوزه انتخابیه رای دهد اما در این دوره افراد باید در همان شعبه ای رای می دادند که در روز ثبت نام از رای دهندگان نام خود را به عنوان فردی که در انتخابات شرکت می کند در فهرست ثبت کرده بود.
در روش قبلی ، رای دهنده می توانست با ترفندهایی به چند شعبه مراجعه کند و با توجه به نبود زیر ساخت های قابل اعتماد برای شناسایی هویت شناسنامه ای افراد، آنها می توانستند چندین بار رای دهند .
در روش سابق یک رای دهنده چندین قطعه کارت رای دهی داشت که هر بار در یک مرکز حضور می یافت و کارت را برای جلوگیری از استفاده دوباره اگر با دستگاه سوراخ می کردند او در مرکز دیگر از کارت دوم خود استفاده می کرد.
اما در شیوه جدید رای دهنده تنها در مرکزی می تواند رای دهد که در آن ثبت نام کرده است و در فهرست تهیه شده نام او برای رای دادن موجود باشد.
استفاده از دستگاه بیومتریک نیز در تاریخ انتخابات های افغانستان سابقه نداشت و برای اولین باور کمیسیون انتخابات به منظور تأمین اصل شفافیت و صحت نتایج انتخابات از این دستگاه ها استفاده کرد اما به دلیل کمبود وقت و آشنا نبودن افراد بر استفاده از این وسیله فنی موجب بروز چالش هایی شد اما می تواند این تمرین در آینده بعد از رفع نواقص ، تجربه ای برای بهبود انتخابات محسوب شود.
برگزاری انتخابات این دور مجلس افغانستان برای اعضای کمیسیون به راننده تازه کاری می ماند که پس از نشستن برای اولین بار پشت فرمان تسلط کامل را نشان نمی دهد و اشتباهات و حوادثی را نیز بروز می دهد اما این روند به عنوان درسی برای بهتر راندن در آینده به کار می آید.
روش و تجربه جدید کمیسیون انتخابات افغانستان با وجود مزیت هایی که برای جلوگیری از تقلب ، تلاش برای تهیه تجهیزات و تامین لوازم انتخاباتی داشت ، با کمبودها و چالش هایی هم روبرو شد که خود آن نیز تجربه آشکاری محسوب می شود.
چاپ فهرست های تهیه شده و بکارگیری دستگاه بیومتریک باعث شد وقت زیادی برای پیدا کردن نام رای دهندگان و گرفتن اثر انگشت و درج مشخصات او در سیستم تلف شود که برای هر فرد بطور متوسط بیش از پنج دقیقه وقت برای انداخت رای نیاز داشت که در برخی شعب تعداد رای دهندگان با زمان پیش بینی شده تناسب نداشت.
از سوی دیگر این شیوه انتخابات ، کار را برای ایفای نقش ماهوی احزاب در روند انتخابات تضعیف می کرد و امکان گرفتن آرای حزبی برای ورود به مجلس نا ممکن یا حداقل مشکل شده است.
چون طبق قانون انتخابات هر رای دهند تنها می تواند به یک نامزد رای دهد امکان جهت دهی آراء به سمت یک حزب نیست و از سوی دیگر رای دهنده برای علامت زدن نام نامزد خود باید فهرست بلند بالایی را جستجو کند که این خود باعث کند شدن روند رای دهی می شود.
فهرست تهیه شده از نام رای دهندگان اگر اشتباه به مرکز دیگری فرستاده شود که در این دوره رخ داد ، باعث سرگردانی و تأخیر در برگزاری انتخابات می شود و در نهایت ممکن است باعث تلف شدن حق راه دهنده می شود.
بکارگیری از دستگاه بیومتریک هم به همان اندازه که از تقلب جلوگیری می کند، سبب ضایع شدن وقت در مراکز رای گیری می شود و اگر دستگاه در نیمه راه از کار بفتد که تجربه شد ، چالش جدی را روند رای گیری بوجود می آید.
اطلاعات رای دهنده در دستگاه بیومتریک ثبت می شود اما اگر نتوانند صحت خروجی آن را با داده های مشهود ، منطبق کنند، خود باعث نابودی اعتبار می شود.
در مجموع کارشناسان افغانستان بر این باورند که با وجود کاستی و چالش ها ، تجربه خوبی از انتخابات بود زیرا خود افغان ها آن را طراحی، برنامه ریزی، مدیریت و اجرا کردند.
«سید میثم کاظمی» یکی از کارشناسانی است که باور دارد نباید تنها روی کاستی های این انتخابات تمرکز کرد و باید قبول کرد که این انتخابات را خود افغان ها برای اولین بار برگزار کرده اند و این خود موفقیت بزرگی محسوب می شود و در آینده باید نواقص آن را رفع کرد.
کاظمی باور دارد که کاستی ها و چالش ها مرتبط با کمبود وقت برای سازماندهی و تجربه اول بوده است که در آینده می شود آن را برطرف کرد و انتقادهایی هم که از تقلب منتشر شده الان کمیسیون های انتخابات و رسیدگی به شکایت می تواند آراء اصلی و تقلبی را جدا کنند.
وی گفت که مردم ، نامزدان و ناظران و مجریان هم باید خود را اصلاح کنند و با نیت انجام تقلب و فریب کاری از منزل طرف صندوق نروند و اگر مردم خود را اصلاح کنند، تقلبی هم صورت نمی گیرد.
این دور انتخابات مجلس افغانستان با حضور دوهزار و 563 نامزد برای 250 کرسی مجلس در 32 استان از مجموع 34 استان افغانستان برگزار شد و امروز نیز در 400 مرکزی که دیروز به علت مشکلات امنیتی و فنی انتخابات به تاخیر افتاد، این برنامه اجرا شد.
آساق*291*1104*1663**


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

جوانترین ورزشکار ایران در پارالمپیک ریو: ورزش زندگی‌ام را تغییر داد
یک مدال‌آور معلول می‌گوید: ورزش زندگی‌ام را به طور کلی تغییر داده است.
میررحیمی: جام‌جهانی چین تنها جنبه تدارکاتی دارد-امیدوار به کسب سهمیه المپیک در ریکرو زنان هستیم
سرمربی تیم ملی تیروکمان با بیان این که برای کسب مدال در جام جهانی چین شرکت نمی‌کنیم، گفت: جام جهانی چین تنها به منزله مسابقات تدارکاتی برای آماده‌سازی تیم ریکرو برای شرکت در مسابقات جهانی هلند است.
عمر السومه طلسم بیرانوند در آسیا
مهاجم سوریه‌ای الاهلی با دو گلی که به علیرضا بیرانوند زد بار دیگر نشان داد که راه گل زدن به این دروازه‌بان را خیلی خوب بلد است.
نگرانی سرمربی السد از دیدار با پرسپیولیس در آزادی
سرمربی تیم فوتبال السد بازی سختی را برای تیمش در آزادی برابر پرسپولیس پیش‌بینی کرد.
اعلام نامزدهای بهترین های لیگ ستارگان قطر
فدراسیون فوتبال قطر نامزدهای کسب عنوان بهترین بازیکن و مربی فصل را اعلام کرد.
بازتاب شکست پرسپولیس برابر الاهلی در رسانه‌های  عربی
شکست تیم فوتبال پرسپولیس در دیدار حساس برابر الاهلی در لیگ قهرمانان آسیا در رسانه‌های عربی بازتاب داشت.
مستندسازی ۲۹۴۰ ملک آموزش و پرورش- املاک ظرف ۶ ماه باید به وزارتخانه برگردد
معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش از مستندسازی ۲۹۴۰ املاک و اراضی آموزش و پرورش خبر داد و گفت: طبق مصوبه مجلس مجموع ساختمان‌ها و املاک آموزش و پرورش که در تصرف دستگاه‌ها و افراد دیگر است باید ظرف شش ماه به آموزش و پرورش برگردد.
رفع موخوره با ۶ ماده غذایی
موخوره از جمله عارضه‌های شایعی است که کمبود مواد غذایی لازم برای موها می‌تواند این مشکل را تشدید کند.
عاملی که احتمال کور شدن نوزاد نارس را افزایش می‌دهد
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: رتینوپاتی در نوزادان نارس، احتمال کوری را افزایش می‌دهد.
علائم عجیب آخرالزمان گه از آن بی اطلاعید
چند نشانه از علائم آخرالزمان را در این خبر بخوانید.

پر بازدید ترین اخبار امروز

نگرانی درباره شرایط جسمی شیخ زکزاکی
یکی از اعضای جنبش اسلامی نیجریه اظهار داشت: حال شیخ زکزکی اکنون بسیار وخیم است و ایشان مریض هستند و دولت نیجریه هم او را بدون هیچ جرمی زندانی کرده است و ما درمورد اوضاع جسمانی ایشان بسیار نگران هستیم.
نمی‌توانید مرا استیضاح کنید
رئیس‌جمهور آمریکا در حساب توییتر خود ضمن انتقاد از دموکرات‌ها اعلام کرد هیچکس نمی‌تواند او را استیضاح کند.
جایزه ۱۰ میلیون دلاری آمریکا برای از کار انداختن سیستم مالی حزب‌الله
آمریکا ضمن تأکید بر تعهد خود برای استفاده از تمامی امکاناتش به منظور از بین بردن شبکه مالی حزب‌الله، ۱۰ میلیون دلار جایزه برای شناسایی منابع مالی مقاومت لبنان و اطلاعاتی که به دستیابی آمریکا به سه تن از گردانندگان امور مالی آن شود، تعیین کرد.
جوانترین ورزشکار ایران در پارالمپیک ریو: ورزش زندگی‌ام را تغییر داد
یک مدال‌آور معلول می‌گوید: ورزش زندگی‌ام را به طور کلی تغییر داده است.
میررحیمی: جام‌جهانی چین تنها جنبه تدارکاتی دارد-امیدوار به کسب سهمیه المپیک در ریکرو زنان هستیم
سرمربی تیم ملی تیروکمان با بیان این که برای کسب مدال در جام جهانی چین شرکت نمی‌کنیم، گفت: جام جهانی چین تنها به منزله مسابقات تدارکاتی برای آماده‌سازی تیم ریکرو برای شرکت در مسابقات جهانی هلند است.
عمران خان و نسبت کریکت باز کارکشته با سیاست
زلزله در فیلیپین 8 کشته به جا گذاشت
کره شمالی سفر کیم به روسیه را تائید کرد
کره جنوبی از سفر رهبر کره شمالی به روسیه استقبال کرد
جانشین وزیر خارجه سوریه: دمشق برابر محاصره اقتصادی آمریکا می ایستد
ارتقا همکاری های تجاری اولویت روابط ایران و چین است
ضرورت هوشیاری ایران و پاکستان برای دفع توطئه ها **علی نصیری
سفر عمران خان به ایران بیانگر ناکامی مخالفان روابط دو کشور است
ارزیابی کارشناسان از احتمال حضور داعش پشت حملات سریلانکا
انفجاری تازه در سریلانکا رخ داد