انتخابات افغانستان تجربه ای نوین در فرآیند مردم سالاری

16:12 ۹۲ روز و ۱۷ ساعت پیش ایرنا 106 0
انتخابات افغانستان تجربه ای نوین در فرآیند مردم سالاری

کابل - ایرنا - سومین دوره انتخابات مجلس نمایندگان افغانستان که طی دیروز و امروز یکشنبه در بیش از پنج هزار مرکز رای گیری در 32 حوزه انتخابیه دنبال شد، اولین برگزاری تحت مدیریت کامل نیروهای افغان بود که این فرآیند با مزیت هایی همراه شد که برای مردم سالاری این دیار تجربه ای نو است.

ایرنا

به گزارش ایرنا، انتخاباتی که در روزهای 28 و 29 مهر ماه جاری در افغانستان پیگیری شد، سومین انتخابات مجلس از بعد سقوط حکومت طالبان در سال 2001 میلادی و حضور نیروهای نظامی خارجی به فرماندهی آمریکا در این کشور است که جدا از اداره کامل همه مراحل برگزاری آن توسط نیروهای داخلی در اجرا نیز شیوه تازه ای برای شفافیت بخشی به آن بکار گرفته شد.
بخش بزرگی از کارهای اجرایی و رسیدگی به شکایت ها در انتخابات های قبلی ریاست جمهوری و مجلس افغانستان که طی 18 سال گذشته در این کشور برگزاری شد، توسط مجریان خارجی مدیریت ، هدایت و نظارت می شد و شماری از افغان ها نیز به عنوان اعضا در فرآیند کار بودند اما کار اصلی را خارجی ها انجام می دادند.
در انتخاباتی که هنوز در جریان است و احتمالا تا ساعت 17 به وقت محلی ادامه خواهد داشت، اولین بار بود که تمام مراحل برنامه ریزی ، تدارکات و هماهنگی اجرایی آن توسط خود افغان ها انجام شد و البته کاستی های داشت اما مزیت های آن می تواند جبران کننده آن کمبوده باشد و تجربه ای امیدوار کننده برای آینده افغانستان شمرده شود.
کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان پیش از برگزاری انتخابات فهرستی از رای دهندگان را تهیه کرد که این فهرست برای هر مرکز رای گیری به تفکیک هر شعبه تهیه شد که این اقدام را می توان یک مزیت برشمرد زیرا با معلوم شدن تعداد رای دهندگان در هر مرکز و مشخص شدن رای دهنده در هر شعبه موجب می شود فرصت برنامه ریزی دقیق تر برای تهیه برگه های رای و تامین تجهیزات فراهم شود.
درست است که دیروز و امروز نا هماهنگی هایی در همین شیوه باعث بروز چالش شد و کمبودهای فنی و نقص تجهیزات سبب شد که روند انتخابات به روز دوم کشیده شود اما این مشکل ناشی از عدم تمرین بود نه اشکال در روش.
در انتخابات های گذشته افغانستان چنین تجربه ای نبود، زیرا در آن انتخابات ها برای هر واجد شرایط رای دادن، کارت های ویژه ای به نام فرد همراه با تصویر او تهیه و تحویل شده بود و رای دهنده می توانست با استفاده از آن در تمام شعب داخل یک حوزه انتخابیه رای دهد اما در این دوره افراد باید در همان شعبه ای رای می دادند که در روز ثبت نام از رای دهندگان نام خود را به عنوان فردی که در انتخابات شرکت می کند در فهرست ثبت کرده بود.
در روش قبلی ، رای دهنده می توانست با ترفندهایی به چند شعبه مراجعه کند و با توجه به نبود زیر ساخت های قابل اعتماد برای شناسایی هویت شناسنامه ای افراد، آنها می توانستند چندین بار رای دهند .
در روش سابق یک رای دهنده چندین قطعه کارت رای دهی داشت که هر بار در یک مرکز حضور می یافت و کارت را برای جلوگیری از استفاده دوباره اگر با دستگاه سوراخ می کردند او در مرکز دیگر از کارت دوم خود استفاده می کرد.
اما در شیوه جدید رای دهنده تنها در مرکزی می تواند رای دهد که در آن ثبت نام کرده است و در فهرست تهیه شده نام او برای رای دادن موجود باشد.
استفاده از دستگاه بیومتریک نیز در تاریخ انتخابات های افغانستان سابقه نداشت و برای اولین باور کمیسیون انتخابات به منظور تأمین اصل شفافیت و صحت نتایج انتخابات از این دستگاه ها استفاده کرد اما به دلیل کمبود وقت و آشنا نبودن افراد بر استفاده از این وسیله فنی موجب بروز چالش هایی شد اما می تواند این تمرین در آینده بعد از رفع نواقص ، تجربه ای برای بهبود انتخابات محسوب شود.
برگزاری انتخابات این دور مجلس افغانستان برای اعضای کمیسیون به راننده تازه کاری می ماند که پس از نشستن برای اولین بار پشت فرمان تسلط کامل را نشان نمی دهد و اشتباهات و حوادثی را نیز بروز می دهد اما این روند به عنوان درسی برای بهتر راندن در آینده به کار می آید.
روش و تجربه جدید کمیسیون انتخابات افغانستان با وجود مزیت هایی که برای جلوگیری از تقلب ، تلاش برای تهیه تجهیزات و تامین لوازم انتخاباتی داشت ، با کمبودها و چالش هایی هم روبرو شد که خود آن نیز تجربه آشکاری محسوب می شود.
چاپ فهرست های تهیه شده و بکارگیری دستگاه بیومتریک باعث شد وقت زیادی برای پیدا کردن نام رای دهندگان و گرفتن اثر انگشت و درج مشخصات او در سیستم تلف شود که برای هر فرد بطور متوسط بیش از پنج دقیقه وقت برای انداخت رای نیاز داشت که در برخی شعب تعداد رای دهندگان با زمان پیش بینی شده تناسب نداشت.
از سوی دیگر این شیوه انتخابات ، کار را برای ایفای نقش ماهوی احزاب در روند انتخابات تضعیف می کرد و امکان گرفتن آرای حزبی برای ورود به مجلس نا ممکن یا حداقل مشکل شده است.
چون طبق قانون انتخابات هر رای دهند تنها می تواند به یک نامزد رای دهد امکان جهت دهی آراء به سمت یک حزب نیست و از سوی دیگر رای دهنده برای علامت زدن نام نامزد خود باید فهرست بلند بالایی را جستجو کند که این خود باعث کند شدن روند رای دهی می شود.
فهرست تهیه شده از نام رای دهندگان اگر اشتباه به مرکز دیگری فرستاده شود که در این دوره رخ داد ، باعث سرگردانی و تأخیر در برگزاری انتخابات می شود و در نهایت ممکن است باعث تلف شدن حق راه دهنده می شود.
بکارگیری از دستگاه بیومتریک هم به همان اندازه که از تقلب جلوگیری می کند، سبب ضایع شدن وقت در مراکز رای گیری می شود و اگر دستگاه در نیمه راه از کار بفتد که تجربه شد ، چالش جدی را روند رای گیری بوجود می آید.
اطلاعات رای دهنده در دستگاه بیومتریک ثبت می شود اما اگر نتوانند صحت خروجی آن را با داده های مشهود ، منطبق کنند، خود باعث نابودی اعتبار می شود.
در مجموع کارشناسان افغانستان بر این باورند که با وجود کاستی و چالش ها ، تجربه خوبی از انتخابات بود زیرا خود افغان ها آن را طراحی، برنامه ریزی، مدیریت و اجرا کردند.
«سید میثم کاظمی» یکی از کارشناسانی است که باور دارد نباید تنها روی کاستی های این انتخابات تمرکز کرد و باید قبول کرد که این انتخابات را خود افغان ها برای اولین بار برگزار کرده اند و این خود موفقیت بزرگی محسوب می شود و در آینده باید نواقص آن را رفع کرد.
کاظمی باور دارد که کاستی ها و چالش ها مرتبط با کمبود وقت برای سازماندهی و تجربه اول بوده است که در آینده می شود آن را برطرف کرد و انتقادهایی هم که از تقلب منتشر شده الان کمیسیون های انتخابات و رسیدگی به شکایت می تواند آراء اصلی و تقلبی را جدا کنند.
وی گفت که مردم ، نامزدان و ناظران و مجریان هم باید خود را اصلاح کنند و با نیت انجام تقلب و فریب کاری از منزل طرف صندوق نروند و اگر مردم خود را اصلاح کنند، تقلبی هم صورت نمی گیرد.
این دور انتخابات مجلس افغانستان با حضور دوهزار و 563 نامزد برای 250 کرسی مجلس در 32 استان از مجموع 34 استان افغانستان برگزار شد و امروز نیز در 400 مرکزی که دیروز به علت مشکلات امنیتی و فنی انتخابات به تاخیر افتاد، این برنامه اجرا شد.
آساق*291*1104*1663**


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

بهترین و مهیج‌ترین مسابقات تلویزیونی صدا و سیما
یکی‭ ‬از‭ ‬قالب‌های‭ ‬جذاب‭ ‬برنامه‌سازی، ‭ ‬مسابقات‭ ‬تلویزیونی‭ ‬است‭. ‬بنابراین‭ ‬در‭ ‬ضرورت‭ ‬تولید‭ ‬این‭ ‬ساختار‭ ‬تلویزیونی‭ ‬شکی‭ ‬نیست، ‭ ‬اما‭ ‬کیفیت‭ ‬و‭ ‬چگونگی‭ ‬تولید‭ ‬مسابقات‭ ‬اهمیت‭ ‬به‌سزایی‭ ‬دارد‭. ‬به‭ ‬همین‭ ‬دلیل‭ ‬برنامه‌سازان‭ ‬باید‭ ‬در‭ ‬گروه‭ ‬طراحی‭ ‬مسابقات‭ ‬حتما‭ ‬از‭ ‬کارشناسان‭ ‬فرهنگی، ‭ ‬رسانه، ‭ ‬روان‌شناس‭ ‬و‭ ‬جامعه‌شناس‭ ‬بهره‭ ‬ببرنند‭
چرا «قانون مورفی» را ببینیم؟
بعد از فیلم خوب و موفق «نگار»، همه منتظر بودند ببینند رامبد جوان در اثر بعدی‌اش یعنی «قانون مورفی» چه کرده، اکنون که این فیلم به صورت عمومی اکران شده و نظرات مثبت و منفی بسیاری را به دنبال داشته است.
آلبینیسم؛ بیماری ژنتیکی افسانه‌ای
زالی یک نوع اختلال ارثی است که بر اثر عدم وجود آنزیمی که در تشکیل ملانین نقش دارد بروز می‌کند. مبتلایان به زالی یا با کمبود رنگدانه مواجهند یا نمی‌توانند رنگدانه تولید کنند. از هر ۱۷ هزار نفر یک نفر به زالی دچار می‌شود.
تخم مرغ، معجزه‌ای برای کاهش وزن
تخم مرغ یکی از بهترین انتخاب‌ها برای کاهش وزن سالم است. تخم مرغ سرشار از چربی‌های سالم، پروتئین‌های عضله ساز و املاح و ویتامین‌هاست و کمک‌تان می‌کند به شیوه‌ای سالم وزن کم کنید.
چگونه چیپس هویج ترد درست کنیم؟
با نحوه درست کردن چیپس هویج که غذایی مناسب کودکان است، آشنا شوید و این خوراکی خانگی را تهیه کرده و لذت ببرید.
آیا می‌دانستید این ستاره‌ها نقاش هم هستند؟
ما معمولا ستاره‌های مشهور جهان را تنها با یکی از مهارت هایشان می‌شناسیم، به عنوان مثال جیم کریما معمولا ستاره‌های مشهور جهان را تنها با یکی از مهارت هایشان می‌شناسیم، به عنوان مثال جیم کریر را به عنوان بازیگر یا لیدی گاگا را به عنوان خواننده می‌شناسیم، اما آیا می‌دانید که آن‌ها به جز این توانایی، هنر‌های دیگری، چون نقاشی هم دارند؟
محسن کیایی؛ مردی که همه جور نقشی را خوب در می‌آورد
من شش فیلم با برادرم مصطفی و یازده فیلم با کارگردان‌های دیگر کار کرده‌ام و اتفاقا در تمام این سال‌ها، تلاشم بر این بوده که کار با شخصیت‌های مهم سینما را تجربه کنم. اما گاهی اوقات پیشنهاد‌هایی که از سمت همان شخصیت‌های مهم برای من می‌آمد، آن چیزی نبود که به دنبال آن بودم.
راهنمای ست کردن پیراهن جین مردانه
پیراهن جین یکی از مدل لباس‌هایی ست که هیچگاه از مد نمی‌افتد، اما باید بدانیم که این مدل لباس را با چه چیز‌هایی ست کنیم. خوبی اش آن است که پیراهن جین را هم می‌توان برای موقعیت‌های رسمی و هم غیر رسمی و کژوال به تن کرد. اگر دوست دارید بهترین تیپ‌هایی را که می‌توان با پیراهن جین زد ببینید، در ادامه مطلب همراه مان باشید.
«گل‌پسر‌ها» و جاذبه مردانگی نرم در کره جنوبی
فرض کنید مردی آرایش کرده در خیابان راه برود. احتمالا خیلی‌ها بد نگاهش می‌کنند. بعضی‌ها ممکن است مردانگی یا حتی جنسیتش را زیر سوال ببرند. اما در کره جنوبی وضع فرق می‌کند. مرد زیبا تعریفی متفاوت دارد، و این تعریف متفاوت روی برخورد و نگاه عمومی در کشورهای دیگر جهان هم اثر می‌گذارد.
شما نیمه گمشده خود را پیدا کرده‌اید اگر...
سالهاست که موضوع پیدا کردن نیمه گمشده خیلی جا‌ها مطرح است، اما نیمه گمشده چیست؟ ساده است؛ کسی که کاملا مناسب شما باشد، فقط شما! هرچند ایده‌ی پیدا کردن نیمه گمشده رومانتیک و جذاب است، اما واقعیت ندارد. در واقع خیلی از کارشناسان روابط، مفهوم نیمه گمشده را کاملا رد می‌کنند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سکوت رسانه‌های بیگانه در قبال اعتراف جاسوسان پیشانی سفید
رسانه‌های فارسی‌زبان بیگانه که معمولا به بازتاب‌های رسانه‌ای جاسوسان غرب واکنش نشان می‌دادند ودر مقام وکیل مدافع آنها اقدام می‌کردند،در مواجهه باپخش تصاویر جدیدازاعترافات این جاسوس‌ها سکوت پیشه کردند.
روسیه در نشست ضد ایرانی لهستان شرکت نمی کند
بنا بر اعلام وزیر امور خارجه لهستان، روسیه اعلام کرده است که در نشست ضد ایرانی ورشو شرکت نخواهد کرد.
بودجه آب و برق به نحو احسن تامین شد
معاون وزیر نیرو گفت: اگرچه محدودیت‌های بسیاری در حوزه آب و برق وجود دارد، اما رقم تعیین شده برای بودجه وزارت نیرو بیانگر آن است که دولت نگاه ویژه‌ای به بخش آب و برق کشور داشته و این مساله می‌تواند راهگشای بسیاری از مشکلات فعلی باشد.
سئول و توکیو از اجلاس سران آمریکا و کره شمالی استقبال کردند
تنش های سیاسی در تایلند افزایش یافت
رهبر کره شمالی به کره جنوبی دعوت شد
پرواز مستقیم ایران و ازبکستان از سرگرفته می شود
پاکستان 100 هزار کیلو گرم  موی انسان به چین صادر کرد
چین به بازرسی فدرال آمریکا از هوآوی اعتراض کرد
هند متحد دفاع موشکی آمریکا در منطقه آسیا اقیانوسیه می‌شود
سود ایران از ترانزیت کالا به افغانستان بیش از پاکستان است
تفاهم نامه توسعه همکاری گردشگری ایران-پاکستان امضا می شود
نخستین سرباز آمریکا در سال جدید میلادی در افغانستان کشته شد