انتخابات افغانستان تجربه ای نوین در فرآیند مردم سالاری

16:12 ۲۶ روز پیش ایرنا 66 0
انتخابات افغانستان تجربه ای نوین در فرآیند مردم سالاری

کابل - ایرنا - سومین دوره انتخابات مجلس نمایندگان افغانستان که طی دیروز و امروز یکشنبه در بیش از پنج هزار مرکز رای گیری در 32 حوزه انتخابیه دنبال شد، اولین برگزاری تحت مدیریت کامل نیروهای افغان بود که این فرآیند با مزیت هایی همراه شد که برای مردم سالاری این دیار تجربه ای نو است.

ایرنا

به گزارش ایرنا، انتخاباتی که در روزهای 28 و 29 مهر ماه جاری در افغانستان پیگیری شد، سومین انتخابات مجلس از بعد سقوط حکومت طالبان در سال 2001 میلادی و حضور نیروهای نظامی خارجی به فرماندهی آمریکا در این کشور است که جدا از اداره کامل همه مراحل برگزاری آن توسط نیروهای داخلی در اجرا نیز شیوه تازه ای برای شفافیت بخشی به آن بکار گرفته شد.
بخش بزرگی از کارهای اجرایی و رسیدگی به شکایت ها در انتخابات های قبلی ریاست جمهوری و مجلس افغانستان که طی 18 سال گذشته در این کشور برگزاری شد، توسط مجریان خارجی مدیریت ، هدایت و نظارت می شد و شماری از افغان ها نیز به عنوان اعضا در فرآیند کار بودند اما کار اصلی را خارجی ها انجام می دادند.
در انتخاباتی که هنوز در جریان است و احتمالا تا ساعت 17 به وقت محلی ادامه خواهد داشت، اولین بار بود که تمام مراحل برنامه ریزی ، تدارکات و هماهنگی اجرایی آن توسط خود افغان ها انجام شد و البته کاستی های داشت اما مزیت های آن می تواند جبران کننده آن کمبوده باشد و تجربه ای امیدوار کننده برای آینده افغانستان شمرده شود.
کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان پیش از برگزاری انتخابات فهرستی از رای دهندگان را تهیه کرد که این فهرست برای هر مرکز رای گیری به تفکیک هر شعبه تهیه شد که این اقدام را می توان یک مزیت برشمرد زیرا با معلوم شدن تعداد رای دهندگان در هر مرکز و مشخص شدن رای دهنده در هر شعبه موجب می شود فرصت برنامه ریزی دقیق تر برای تهیه برگه های رای و تامین تجهیزات فراهم شود.
درست است که دیروز و امروز نا هماهنگی هایی در همین شیوه باعث بروز چالش شد و کمبودهای فنی و نقص تجهیزات سبب شد که روند انتخابات به روز دوم کشیده شود اما این مشکل ناشی از عدم تمرین بود نه اشکال در روش.
در انتخابات های گذشته افغانستان چنین تجربه ای نبود، زیرا در آن انتخابات ها برای هر واجد شرایط رای دادن، کارت های ویژه ای به نام فرد همراه با تصویر او تهیه و تحویل شده بود و رای دهنده می توانست با استفاده از آن در تمام شعب داخل یک حوزه انتخابیه رای دهد اما در این دوره افراد باید در همان شعبه ای رای می دادند که در روز ثبت نام از رای دهندگان نام خود را به عنوان فردی که در انتخابات شرکت می کند در فهرست ثبت کرده بود.
در روش قبلی ، رای دهنده می توانست با ترفندهایی به چند شعبه مراجعه کند و با توجه به نبود زیر ساخت های قابل اعتماد برای شناسایی هویت شناسنامه ای افراد، آنها می توانستند چندین بار رای دهند .
در روش سابق یک رای دهنده چندین قطعه کارت رای دهی داشت که هر بار در یک مرکز حضور می یافت و کارت را برای جلوگیری از استفاده دوباره اگر با دستگاه سوراخ می کردند او در مرکز دیگر از کارت دوم خود استفاده می کرد.
اما در شیوه جدید رای دهنده تنها در مرکزی می تواند رای دهد که در آن ثبت نام کرده است و در فهرست تهیه شده نام او برای رای دادن موجود باشد.
استفاده از دستگاه بیومتریک نیز در تاریخ انتخابات های افغانستان سابقه نداشت و برای اولین باور کمیسیون انتخابات به منظور تأمین اصل شفافیت و صحت نتایج انتخابات از این دستگاه ها استفاده کرد اما به دلیل کمبود وقت و آشنا نبودن افراد بر استفاده از این وسیله فنی موجب بروز چالش هایی شد اما می تواند این تمرین در آینده بعد از رفع نواقص ، تجربه ای برای بهبود انتخابات محسوب شود.
برگزاری انتخابات این دور مجلس افغانستان برای اعضای کمیسیون به راننده تازه کاری می ماند که پس از نشستن برای اولین بار پشت فرمان تسلط کامل را نشان نمی دهد و اشتباهات و حوادثی را نیز بروز می دهد اما این روند به عنوان درسی برای بهتر راندن در آینده به کار می آید.
روش و تجربه جدید کمیسیون انتخابات افغانستان با وجود مزیت هایی که برای جلوگیری از تقلب ، تلاش برای تهیه تجهیزات و تامین لوازم انتخاباتی داشت ، با کمبودها و چالش هایی هم روبرو شد که خود آن نیز تجربه آشکاری محسوب می شود.
چاپ فهرست های تهیه شده و بکارگیری دستگاه بیومتریک باعث شد وقت زیادی برای پیدا کردن نام رای دهندگان و گرفتن اثر انگشت و درج مشخصات او در سیستم تلف شود که برای هر فرد بطور متوسط بیش از پنج دقیقه وقت برای انداخت رای نیاز داشت که در برخی شعب تعداد رای دهندگان با زمان پیش بینی شده تناسب نداشت.
از سوی دیگر این شیوه انتخابات ، کار را برای ایفای نقش ماهوی احزاب در روند انتخابات تضعیف می کرد و امکان گرفتن آرای حزبی برای ورود به مجلس نا ممکن یا حداقل مشکل شده است.
چون طبق قانون انتخابات هر رای دهند تنها می تواند به یک نامزد رای دهد امکان جهت دهی آراء به سمت یک حزب نیست و از سوی دیگر رای دهنده برای علامت زدن نام نامزد خود باید فهرست بلند بالایی را جستجو کند که این خود باعث کند شدن روند رای دهی می شود.
فهرست تهیه شده از نام رای دهندگان اگر اشتباه به مرکز دیگری فرستاده شود که در این دوره رخ داد ، باعث سرگردانی و تأخیر در برگزاری انتخابات می شود و در نهایت ممکن است باعث تلف شدن حق راه دهنده می شود.
بکارگیری از دستگاه بیومتریک هم به همان اندازه که از تقلب جلوگیری می کند، سبب ضایع شدن وقت در مراکز رای گیری می شود و اگر دستگاه در نیمه راه از کار بفتد که تجربه شد ، چالش جدی را روند رای گیری بوجود می آید.
اطلاعات رای دهنده در دستگاه بیومتریک ثبت می شود اما اگر نتوانند صحت خروجی آن را با داده های مشهود ، منطبق کنند، خود باعث نابودی اعتبار می شود.
در مجموع کارشناسان افغانستان بر این باورند که با وجود کاستی و چالش ها ، تجربه خوبی از انتخابات بود زیرا خود افغان ها آن را طراحی، برنامه ریزی، مدیریت و اجرا کردند.
«سید میثم کاظمی» یکی از کارشناسانی است که باور دارد نباید تنها روی کاستی های این انتخابات تمرکز کرد و باید قبول کرد که این انتخابات را خود افغان ها برای اولین بار برگزار کرده اند و این خود موفقیت بزرگی محسوب می شود و در آینده باید نواقص آن را رفع کرد.
کاظمی باور دارد که کاستی ها و چالش ها مرتبط با کمبود وقت برای سازماندهی و تجربه اول بوده است که در آینده می شود آن را برطرف کرد و انتقادهایی هم که از تقلب منتشر شده الان کمیسیون های انتخابات و رسیدگی به شکایت می تواند آراء اصلی و تقلبی را جدا کنند.
وی گفت که مردم ، نامزدان و ناظران و مجریان هم باید خود را اصلاح کنند و با نیت انجام تقلب و فریب کاری از منزل طرف صندوق نروند و اگر مردم خود را اصلاح کنند، تقلبی هم صورت نمی گیرد.
این دور انتخابات مجلس افغانستان با حضور دوهزار و 563 نامزد برای 250 کرسی مجلس در 32 استان از مجموع 34 استان افغانستان برگزار شد و امروز نیز در 400 مرکزی که دیروز به علت مشکلات امنیتی و فنی انتخابات به تاخیر افتاد، این برنامه اجرا شد.
آساق*291*1104*1663**


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

برف و باران در ۱۶ استان کشور
مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی از پیش‌بینی بارش برف و مه در ارتفاعات البرز در زنجان، قزوین، البرز، تهران و سمنان و ارتفاعات زاگرس در چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، جنوب و غرب اصفهان، شرق لرستان، جنوب همدان، غرب مرکزی و شمال شرق خوزستان خبر داد.
تونل کارون ۴ بازگشایی شد
مدیرکل مدیریت بحران استانداری چهارمحال و بختیاری گفت: تونل کارون چهار در محور شهرکرد – خوزستان بازگشایی شد.
وزیر کشور درگذشت نوربخش را تسلیت گفت
عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور در پیامی درگذشت رئیس و معاون سازمان تامین اجتماعی را تسلیت گفت.
پیام آملی لاریجانی در پی فوت نوربخش
آیت الله آملی لاریجانی با صدور پیامی درگذشت مدیر عامل و معاون حقوقی و امور مجلس سازمان تامین اجتماعی که در سانحه رانندگی جان باختند را تسلیت گفت.
تکذیب عمدی بودن تصادف خودروی دکتر نوربخش
رئیس کل‌دادگستری استان گلستان درباره مطلب منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر اعتراف راننده نفتکش به عمدی بودن سانحه رانندگی منجر به فوت مدیرعامل تأمین اجتماعی گفت: این مسئله شدیداً تکذیب می‌شود و سانحه روز گذشته، یک تصادف اتفاقی بوده است.
کشف گور ۳۷۰۰ ساله زن باردار در مصر
گروهی از باستان‌شناسان ایتالیایی و آمریکایی موفق به کشف گوری در شمال کشور مصر شدند که بقایای یک زن به همراه جنین درون شکمش در آن یافت شده و قدمت ان به بیش از ۳۷۰۰ سال پیش بازمی‌گردد.
بغض شریعتمداری در غم درگذشت نوربخش
در سفر یک روزه وزیر تعاون به گلستان در مسیر بازدید وزیر یکی از خودروهای دچار سانحه تصادف شد. در این حادثه مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی و معاونش درگذشتند.
تشییع پیکر دکتر نوربخش در گرگان
مراسم تشییع و بدرقه پیکر رئیس و معاون سازمان تامین اجتماعی از مقابل بیمارستان حکیم جرجانی گرگان برگزار شد.
بازگشایی محور دهدز - لردگان پس از ریزش تونل
رئیس پلیس راه خوزستان از بازگشایی محور دهدز - لردگان پس از ریزش تونل در بامداد امروز خبر داد.
استاد دانشگاه: وصیت‌نامه شهدای مدافع تدریس شود
یک استاد حوزه و دانشگاه گفت: وصیت‌نامه‌های شهدای مدافع حرم بسیار عجیب است؛ این وصیت‌نامه‌ها باید در سر کلاس درس به دانش‌آموزان خوانده شود و هر کدام یک درس مهم در سلوک بلایی است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

اطلاعیه وزارت صنعت درباره افزایش قیمت خودرو
روابط عمومی وزارت صمت اعلام کرد: هیچ تصمیمی برای افزایش قیمت خودرو از سوی این وزارتخانه اتخاذ نشده است.
۱۳ شاخص‌ اقتصاد ایران در سایه تحریم‌- ذخایر ارز ۱۰۰ میلیارد دلار- شکست تحریم نفت
صندوق بین‌المللی پول با بررسی شاخص های کلان اقتصاد ایران از تولید ناخالص داخلی ۴۳۰ میلیارد دلاری، رشد ۰.۲ درصدی بخش غیرنفتی، ذخایر ارزی حدود ۱۰۰ میلیارد دلاری در سال جاری و ناکامی آمریکا در صفر کردن صادرات نفت ایران طی امسال و سال آینده خبر داد.
هاشمی: شورا از انتصابات شهرداری راضی نیست
واکنش توییتری محسن هاشمی به انتصابات دقیقه نودی افشانی در شهرداری تهران را مشاهده می کنید.
دیدار وزرای فرهنگ ایران و روسیه در سن پترزبورگ
«سید عباس صالحی» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با «ولادیمیر مدینسکی» همتای روسی خود دیدار کرد.
جدیدترین اخبار مربوط به ˮتصادف خودروی مدیرعامل سازمان تامین اجتماعیˮ| ˮنوربخشˮ ‌و ˮتاج‌الدینیˮ جان باختند-راننده تانکر ‌بازداشت شد-شریعتمداری تسلیت گفت‌+ تصاویر
خودروی مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی که عصر امروز در ورودی شهر گرگان دچار حادثه شده بود، بر اثر آن «نوربخش» مدیرعامل ‌و «تاج‌الدینی» معاون حقوقی این سازمان درگذشتند.
درگیری در پارلمان سریلانکا در مورد نخست وزیر انتخابی
کره شمالی: غرب بر معضلات حقوق بشری خود سرپوش می گذارد
کره شمالی یک شهروند آمریکایی را اخراج می کند
پاکستان، ادعای هند در خصوص حمایت از تروریسم را رد کرد
بنگلادش طرح بازگشت پناهجویان روهینگیا به میانمار را متوقف کرد
دریای جنوبی چین متعلق به هیچ کشوری نیست
سازمان حقوق بشر برگزاری نشست صلح در امارات را به سخره گرفت
عمران خان ساعت اهدای بن سلمان را به خزانه پاکستان تحویل داد
صندوق بین المللی پول، اقدامات اقتصادی پاکستان را ستود
کره جنوبی:پیونگ یانگ توپ با برد بلند آزمایش کرده است