بحران در مجلس الجزایر و تاثیر آن بر انتخابات ریاست جمهوری

15:26 ۲۶ روز و ۲ ساعت پیش ایرنا 66 0
بحران در مجلس الجزایر و تاثیر آن بر انتخابات ریاست جمهوری

الجزیره - ایرنا - انتخابات ریاست جمهوری الجزایر قرار است در ماه آوریل (فروردین- اریبهشت ) سال 2019 برگزار شود، اما در چند هفته گذشته اتفاقاتی در مجلس مردمی این کشور روی داده که باعث شده برخی احتمال به تاخیر افتادن این انتخابات را مطرح کنند.

ایرنا

به گزارش ایرنا، مجلس مردمی ملی الجزایر که 462 کرسی دارد، از بهار سال گذشته کار خود را آغاز کرده و «السعید بوحجه» 80 ساله با 356 رای مثبت نمایندگان به عنوان رئیس مجلس انتخاب شد. در یک سال گذشته مشکل خاصی در مجلس وجود نداشت، اما از اواخر تابستان اختلاف نظرهایی میان رئیس مجلس و برخی نمایندگان شروع شد.
اوایل مهر ماه شماری از نمایندگان مجلس، بوحجه رئیس مجلس را به تک روی در تصمیم گیری ها و مدیریت نادرست متهم کردند و در هشتم مهر 351 نماینده مجلس طوماری امضا کرده و در آن خواستار استعفای رئیس مجلس مردمی الجزایر شدند و در پی آن فراکسیون های اصلی در این مجلس هم فعالیت خود را به حالت تعلیق درآوردند.
در 14 مهر «احمد اویحیی » دبیر کل «حزب مجمع ملی دمکراتیک» و نخست وزیر الجزایر خواستار استعفای بوحجه شد و 16 مهر نیز شماری از نمایندگان مجلس، مقابل در ورودی این مکان تجمع کرده و درهای آن را با زنجیر بستند و اعلام کردند، اجازه ورود بوحجه را به محل کارش نمی دهند. بوحجه آن روز به مجلس نرفت، اما اعلام کرد که تسلیم نمی شود و از کسی هراسی ندارد.
در 25 مهرماه دفتر مجلس مردمی که حکم هیات رئیسه را دارد، پست ریاست مجلس را بلاتصدی اعلام و تاکید کرد، به زودی رئیس جدیدی برای آن انتخاب می شود و از سوی دیگر بوحجه و طرفدارانش اعلام کردند که این تصمیم قانونی نیست، زیرا بر اساس آیین نامه های داخلی مجلس و قوانین موجود، پست ریاست مجلس فقط در شرایطی خاص مانند فوت رئیس مجلس ، استعفای او، بیماری یا اشتغال به کاری در کنار ریاست مجلس، بلاتصدی اعلام می شود که هیچ یک از این موارد در خصوص بوحجه مصداق ندارد، بنا بر این، حرکت مخالفان اقدامی غیر قانونی است و در مقابل، مخالفان بوحجه اعلام کردند که بیش از 350 نماینده مجلس نمی خواهند با او کار کنند، آن ها رای اعتماد خود را از بوحجه پس گرفته اند و او باید استعفا کند.
اکنون بیش از سه هفته از این اتفاق گذشته است، نه بوحجه استعفا کرده و نه نمایندگان مخالف او از موضع گیری هایشان کوتاه آمده اند و در نتیجه نشانه ای مبنی بر پایان این بحران دیده نمی شود و اوضاع رو به بدتر شدن می رود.
در این مدت احزاب قدرتمندی مانند «جبهه آزادیبخش ملی » و «مجمع ملی دمکراتیک » که به ترتیب 164 و 97 کرسی از مجموع 462 کرسی مجلس الجزایر را در اختیار دارند، در کنار برخی احزاب و نمایندگان دیگر اصرار بر استعفای بوحجه دارند و از سوی دیگر برخی از احزاب مخالف دولت مانند «حزب اسلامی حمس» و «حزب کارگران»، اینگونه اقدامات را کودتا بر علیه رئیس مجلس می دانند.
دیروز (شنبه) یکی از نمایندگان مجلس «الامه الجزایر» ( مجلس سنا) به نام «لویزة أحریز» در اعتراض به تلاش برخی نمایندگان مجلس مردمی برای برکناری بوحجه، استعفا کرد که این نخستین استعفا از زمان آغاز بحران در مجلس این کشور است.
«فتیحة بن عبو» استاد قانون اساسی در دانشگاه الجزایر راه برون رفت از این بحران را در دست رئیس جمهوری می داند. وی در این خصوص گفت، بلاتصدی اعلام کردن پست ریاست مجلس در این شرایط وجهه قانونی ندارد و در نتیجه با توجه به اینکه بوحجه بر ماندن در منصب خود اصرار دارد، تنها راه پیش رو برای حل این بحران، انحلال مجلس توسط رئیس جمهوری و برگزاری زودهنگام انتخابات مجلس است.
از سوی دیگر «جمال ولد عباس» دبیر کل جبهه آزادیبخش ملی ( بزرگترین حزب سیاسی در الجزایر ) دیروز گفت، بحث انحلال مجلس اکنون مطرح نیست .
با مطرح شدن بحث احتمال انحلال مجلس، برخی تحلیلگران از احتمال به تاخیر افتادن انتخابات ریاست جمهوری سخن گفته اند که قرار است در ماه آوریل برگزار شود، اما دبیر کل جبهه آزادیبخش ملی و همچنین اویحیی نخست وزیر الجزایر تاکید کرده اند، انتخابات ریاست جمهوری در زمان مقرر برگزار می شود.
این روزها مخالفان رئیس مجلس در پی انتخاب جانشین برای او هستند، اما بوحجه همچنان خود را رئیس مجلس قانونی می داند . وی دیروز در مصاحبه با روزنامه فرانسوی زبان « لیبرتی » گفت، منتظر است اوضاع آرام شود و دستگاه های امنیتی و انتظامی نیز باید وارد عمل شوند و مانع چنین اقداماتی از سوی نمایندگان و بستن درهای مجلس شوند.
بوحجه در مورد علت نرفتن به محل کارش طی روزهای گذشته نیز تاکید کرد، برخی نمایندگان به دفتر وی رفته و کارمندان آن را بیرون کرده اند و بیم آن می رود در صورت رفتن به دفتر کارش، او را نیز مورد تعرض قرار دهند.
نهاد ریاست جمهوری الجزایر هنوز دست کم به صورت علنی در این بحران دخالت نکرده و رسانه های الجزایری نیز هنوز خبری در خصوص موضع گیری رئیس جمهوری در این مورد منتشر نکرده اند، بنا بر این همه منتظر تصمیم ریاست جمهوری و اقدامات آینده مخالفان رئیس مجلس هستند و به نظر می رسد بوحجه این روزها بیشتر تماشاگر است و توان انجام کاری ضد مخالفان خود را ندارد و تنها بر این نکته تاکید می کند که تلاش نمایندگان برای برکناری او قانونی نیست.
کارشناسان می گویند، تداوم وضعیت موجود می تواند بر شرایط این کشور تاثیر منفی بگذارد، زیرا نمایندگان باید این روزها لایجه بودجه سال 2019 را بررسی کنند و از سوی دیگر کشور باید خود را برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آماده کند، انتخاباتی که هنوز زمان دقیق آن مشخص نیست و شخصیت های مشهور الجزایری و از جمله «عبدالعزیز بوتفلیقه » رئیس جمهوری کنونی تاکنون بحثی در خصوص نامزدی خود در آن به میان نیاورده اند، هر چند دو حزب جبهه آزادیبخش ملی و مجمع ملی دمکراتیک و برخی احزاب دیگر مصرانه خواستار نامزدی بوتفلیقه در این انتخابات شده اند.
خاورم **2041**1651


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

آسنسیو زوج رونالدو در یوونتوس می‌شود؟
باشگاه یوونتوس به دنبال جذب ستاره اسپانیایی رئال مادرید است.
نگرانی در بارسلونا به خاطر مصدومیت راکیتیچ
ایوان راکیتیچ، ستاره کروات بارسا شب گذشته در بازی کرواسی و اسپانیا مصدوم شد.
گرشاسبی: نمی‌دانم استقلالی‌ها دنبال چه هستند
مدیرعامل باشگاه پرسپولیس گفت: نمی‌دانم استقلالی‌ها دنبال چه چیزی هستند و اگر برای بازی سوپرجام شکایتی کرده‌اند منتظر جواب شکایتشان باشند.
جانشین برانکو پا به توپ شد
کریم باقری دستیار ایرانی برانکو ایوانکوویچ در غیاب سرمربی سرخ ها وظیفه او را در اولین تمرین پس از فینال آسیا برعهده داشت.
بعد از اوون؛ آرنولد، جوانترین گلزن لیورپولی انگلیس
ترنت آرنولد زننده گل دوم سه شیرها در مقابل آمریکا بود.
دستیاران جدید منصوریان در اصفهان
دستیاران جدید علیرضا منصوریان سرمربی تیم ذوب آهن امروز وارد اصفهان شدند.
ماساژور تیم، دروازه‌بان جدید پرسپولیس!
کمبود بازیکن در تمرین پرسپولیس باعث که از ماساژور تیم به عنوان یار تمرینی استفاده کرده و آن را درون دروازه قرار دهند.
اعتراف دوناروما درباره رویارویی با رونالدو
دروازه‌بان ایتالیایی میلان تقابلش با مهاجم یوونتوس را هیجان انگیز خواند.
کاریکاتور: روزی روزگاری در منچستر
منچستر حالا شکل و رنگ متفاوتی به خود گرفته است.
پیش به سوی امارات همراه با کاوه رضایی
مهاجم ایرانی تیم کلوب بروژ بلژیک با ارائه نمایش‌های خوب به دنبال حضور در جام ملت‌های آسیا و درخشش با پیراهن تیم ملی ایران است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

نیازمندان خون را در فصل سرما دریابید
اصفهان - ایرنا - مدیرکل انتقال خون اصفهان از مردم خواست تا در فصل سرما همچون دیگر مواقع سال با اهدای خون ، بیماران نیازمند را دریابند.
اولین تصاویر از تکه‌های بدن خاشقجی (18+)
اولین تصاویر از تکه های بدن خاشقجی منتشر شد.
اطلاعیه وزارت صنعت درباره افزایش قیمت خودرو
روابط عمومی وزارت صمت اعلام کرد: هیچ تصمیمی برای افزایش قیمت خودرو از سوی این وزارتخانه اتخاذ نشده است.
۱۳ شاخص‌ اقتصاد ایران در سایه تحریم‌- ذخایر ارز ۱۰۰ میلیارد دلار- شکست تحریم نفت
صندوق بین‌المللی پول با بررسی شاخص های کلان اقتصاد ایران از تولید ناخالص داخلی ۴۳۰ میلیارد دلاری، رشد ۰.۲ درصدی بخش غیرنفتی، ذخایر ارزی حدود ۱۰۰ میلیارد دلاری در سال جاری و ناکامی آمریکا در صفر کردن صادرات نفت ایران طی امسال و سال آینده خبر داد.
هاشمی: شورا از انتصابات شهرداری راضی نیست
واکنش توییتری محسن هاشمی به انتصابات دقیقه نودی افشانی در شهرداری تهران را مشاهده می کنید.
نشست اضطراری درمورد فلسطین وتلاش عرب ها برای عادی سازی روابط
لیبی، معافیت از کاهش تولید نفت را خواستار شد
بوتفلیقه بر حمایت کشورش از مردم فلسطین تاکید کرد
رونیه الطرابلسی، سومین وزیر یهودی در تاریخ معاصر تونس
اعتصاب در شرکت هواپیمایی الجزایر و افزایش تنش درآن
دبیرکل حزب حاکم در الجزایر استعفا کرد
تلاش دشمنان برای به زانودرآوردن محورمقاومت محکوم به شکست است
ایران پیوسته حامی مقاومت در فلسطین بوده است
نخست وزیرالجزایر، دخالت خارجی راعامل هرج و مرج در لیبی دانست
شکست دادن رژیم صهیونیستی غیر ممکن نیست