اکونومیست: ظهور'چین' و افول 'آمریکا'

16:00 ۱۸۴ روز و ۳ ساعت پیش ایرنا 337 0
اکونومیست: ظهور'چین' و افول 'آمریکا'

تهران - ایرنا - اکونومیست در تفسیری نوشت: وحشت آمریکا از این است که امروز؛ 'عصر چین' باشد. هر دمکراسی غربی که هوای مسابقه دادن با چین در سر دارد؛ آن هم بیرحمانه؛ از حالا خود را بازنده فرض کند.

ایرنا

به گزارش روز یکشنبه ایرنا ؛ اکونومیست می نویسد: در یک ربع قرن گذشته، رویکرد آمریکا در قبال چین؛ همگرایی بوده است. این همگرایی یک موهبت وصف ناپذیر برای چین بود.
چین با این ملحق شدن به جامعه جهانی، نه تنها در سیاست و اقتصاد ثروتمندتر و کامیابتر شد؛ بلکه لیبرال تر، کثرت گراتر، و دمکراتیک تر نیز شد.
البته در همین مدت زمان؛ بحران هایی هم در این پیوند اتفاق افتاد، اعم از رویارویی در سال 1996 در 'تنگه تایوان'، و یا سرنگون شدن یک فروند هواپیمای جاسوسی چین در سال 2001 در آسمان آمریکا .
اما آمریکا همچنان بر این عقیده بود که اگر مشوق هایی صحیح به پکن داده شود؛ چین در نهایت به نظم جهانی ملحق خواهد شد، در کسوت یک ' سهامدار مسئول و پاسخگو'.
اما امروز آن همگرایی؛ مرده است.
امروز چین در نگاه آمریکا، یک رقیب استراتژیک است. یک بازیگر بد طینت است، و یک قانون شکن.
آمریکا؛ چین را متهم می کند که در فرهنگ و سیاست آمریکا ایجاد مزاحمت می کند. جاسوسی اطلاعاتی می کند. تجارتی نادرست دارد. نه فقط در جستجوی رهبری آسیاست، بلکه افق دور نگاهش به استیلا بر کل جهان است.
آمریکا؛ چین را متهم می کند که در داخل؛ حقوق بشر را نقض می کند و در خارج هم با تجاوزگری، توسعه طلبی می کند.
در این ماه ' مایک پنس' معاون رئیس جمهور آمریکا هشدار داد که ' کل ارکان دولت چین همه مهیا شده اند حمله ای را علیه آمریکا سامان بدهند'. گویا این اعلان و هشدار، دمیدن بر شیپور آغاز یک جنگ سرد جدید است.
مطلقا نباید گمان کرد که این فقط پنس و رئیسش یعنی ' دونالد ترامپ' رئیس جمهور آمریکا هستند که اینطور فکر می کنند. کل سیاستمداران دمکرات و جمهوریخواه هم دیدگاهشان نسبت به چین همین است. همه از هم برای آنکه خطر چین را بزرگ نمایی کنند؛ گوی سبقت را می ربایند.
در کل؛ این احساس از اواخر دهه 1940 بر واشنگتن مستولی شد که آمریکا در حال روبرو شدن با یک رقیب جدید ایدئولوژیک و استراتژیک است. این احساس نه تنها در میان سیاستمداران واشنگتن ، که در میان جامعه تجاری آمریکا، دیپلماتها و نیروهای مسلح این کشور هم مستولی گشته بود.
این احساس در خود چین هم جوانه زده است.
استراتژیستهای چین سالهاست که هشدار می دهند؛ آمریکا متوجه این خیزش حیرت انگیز و اسرارآمیز چین شده است و دارد به هر طریق ممکن؛ مخفیانه جلوی آن را می گیرد.
چین که هرگز دلش نمی خواست با آمریکا در بیفتد؛ بی دلیل نبود که ' تمام نیرو و توان موجود خود را قایم کرد و سعی کرد به نوعی وقت کشی کند'.
این روند ادامه داشت تا اینکه ماجرای بحران جهانی مالی سال 2008 اتفاق افتاد. آنجا بود که چین احساس کرد دیگر وقت آن است که این غول از پس پرده بیرون بیاید و دیگر روزگار خود را حقیر جلوه دان بسر آمده است.
چین ظهور کرد و آمریکا افول.
رئیس جمهور چین 'شی جین پینگ'، محور تحقق آن رویا بود. شعار 'رویای چین' او، کشوری را به جهان عرضه کرد که امروز سربلند در قله جهان ایستاده است.
امروز در نگاه بسیاری از مردم چین؛ آمریکا کشوری است ریاکار که همه گناهانی که خودش مرتکب می شود را به چین نسبت می دهد.
دیگر زمان قایم شدن و گوش به زنگ ماندن بسر آمده است.
اینجا، زنگهای خطر به صدا در می آید.
تاریخدانان هشدار می دهند، باید مراقب بود. تاریخ گواهی می دهد، هژمونها (سلطه جویان ) نظیر آمریکا و قدرتهای نوظهوری همچون چین؛ حتما با هم درگیر یک خصومت، و نه رقابت خواهند افتاد.
وحشت آمریکا از این است که امروز؛ عصر چین باشد.
بی دلیل نیست.
شتاب رشد اقتصادی چین، دو برابر آمریکاست. بخش اعظم پول چین به دهان تکنولوژی پیشرفته ریخته می شود اعم از هوش مصنوعی؛ محاسبات کوانتوم و بیوتکنولوژی.
چین آنقدر بزرگ شده است که اگر امروز به سختی می توان جلوی قانون شکنی های آن را گرفت؛ یقینا فردا اصلا فکرش را هم نباید کرد. سرقت مالکیت معنوی و همچنین پیشروی هایش در 'دریای چین جنوبی' از نمونه این چالش هاست.
چه ما بخواهیم و چه نخواهیم؛ ناچاریم واقعیت را قبول کنیم. امروز هنجارهای جدید حکمرانی را؛ نوع تعامل و رفتار ابرقدرت ها با هم تعیین می کند.
وقتی انتظارات برآورده می شود؛ دیگر به سختی می توان آنها را تغییر داد.
بنابراین؛ سزاوار است به خاطر بقاء نوع بشر، چین و آمریکا به روشی صلح آمیز با هم به تفاهم برسند. اما چطور؟
' ترامپ ' و دولتش سه چیز را درست کرده اند.
اول آنکه؛ آمریکا باید قوی باشد. قوانین مصادره را سخت تر کرده است و در عوض؛ وزن سنگین تری به امنیت ملی داده است. یک افسر اطلاعاتی چین را که متهم به جاسوسی بود را از بلژیک تحویل گرفته است. بودجه هزینه های نظامی را افزایش داده است البته بخش اعظم این بودجه به حوزه اقیانوس آرام اختصاص می یابد تا به اروپا. به منظور مقابله با سرمایه گذاریهای خارجی چین، حجم کمکهای خارجی زیادتر شده است.
ترامپ به حق، معتقد است که آمریکا باید یک بازنگری در سطح توقعاتش از رفتارهای چین یک بازنگری کند.
نظام تجاری امروز موفق نشده است شرکتهای تحت حمایت دولت چین را مجاب کند که میان منافع تجاری و منافع ملی تمیز قائل شوند. دولت به شرکتها سوبسید می دهد و از آنها حمایت می کند تا آنها هم در مقابل؛ فناوریهای چند منظوره خریداری کنند و یا در کار بازارهای بین المللی اخلال ایجاد کنند.
چین از این هژمونی و سلطه تجاری اش که تماما از سوی دولت هدایت می شود استفاده کرده است و بر کشورهای کوچکتر اعمال نفوذ می کند و سیاست خارجی این کشورها را گروگان می گیرد؛ همینطور اتحادیه اروپا را.
در این میان؛ غرب باید در مورد تامین مالی احزاب سیاسی؛ اندیشکده ها و دانشگاهها شفاف سازی کند.
سوم آنکه؛ این خصلت بی اعتنایی ترامپ به عقل متعارف، ظاهرا موثر افتاده است.
ترامپ اصلا یک فرد زیرک و ثابت قدمی نیست . زورگویی های او در مورد کانادا و مکزیک موثر افتاده است اما نه در مورد چین. اقتصاد چین؛ چندان وابسته به صادرات به آمریکا نیست. اما اقتصادهای کانادا و مکزیک هست.
چین خیلی سربلند و با کمال افتخار و بی هیچ واهمه ای شعار ' رویای چین' خود را سر می دهد و آن را به مردمش تبلیغ می کند.
اما قصد و اراده ترامپ برای خلل ایجاد کردن و برهم زدن این رویا، رهبران چین را به اشتباه افکنده است و آنها فکر می کنند که آمریکا خیال ندارد قایق چین را به صخره بکوبد.
و اما راه حل.
ترامپ به یک استراتژی نیاز دارد، نه فقط تاکتیک.
قدم اول؛ نشر دادن اصول و ارزشهای اعتقادی آمریکاست. ترامپ کاری را که به آن اعتقاد دارد را انجام می دهد. او اعتقادی به این حقیقت ندارد که این اصول و ارزشهای اعتقادی آمریکا بود که اساس و بنیان نهادهای جهانی و بین المللی را بعد از جنگ جهانی دوم افکند. اگر ترامپ به همین سیره و روش خود ادامه بدهد؛ از آمریکا چیزی نخواهند ماند جز یک ایده، و یک نیروی اخلاقی و سیاسی.
اما؛ آمریکا با جفت شدن با چین؛ قوت و نیروی بیشتری می گیرد.
آمریکا با چین، تکمیل می شود. این جفت در کنار هم، نگاهبانان 'نظم مبتنی بر قانون ' جهان می گردند. این حرکت از یک جایگاه قدرت بر می خیزد.
دنیا بداند.
هر دمکراسی غربی که در سرش هوای مسابقه دادن با چین می گذرد، آن هم مسابقه ای بیرحمانه؛ از همین حالا خود را بازنده فرض کند.
هر استراتژی که در قبال چین اتخاذ می شود؛ باید یک فضای عریض را در این لوح به خیزش صلح آمیز چین اختصاص بدهد. این یعنی؛ به چین اجازه داده شود دامنه استیلا و نفوذش را بسط بدهد.
دلیلش مشخص است. هرکس که بخواهد جلوی چین را بگیرد؛ باید با او بجنگد؛ در یک میدان رزم نظامی واقعی.
آمریکا و چین باید همکار هم باشند؛ نه رقیب و دشمن هم.
یک تفاوت ماهوی میان نوع تعامل دو ابرقدرت آمریکا - چین و آمریکا - شوروی وجود دارد. آمریکا و چین در حوزه تجارت به هم گره خورده اند؛ اما آمریکا و شوروی اینگونه نبودند.
از آن گذشته؛ مسئولیت پذیری های آمریکا و چین هم یکسان است. ولو آنکه ترامپ منکر آن است؛ اما ، این دو در محیط زیست و مسائل امنیتی از جمله مشکل شبه جزیره کره، مسئولیتهای این دو را در هم تنیده است.
در استراتژی آمریکا یک دارایی وجود دارد که متمایز از دارایی های چین است و آن؛ ائتلاف هاست.
در حوزه تجارت، ترامپ باید با اتحادیه اروپا و با ژاپن کار کند تا به چین فشار آورند که رویه اش را تغییر بدهد.
در حوزه مسائل دفاعی، ترامپ هرگز نباید ائتلافهای آمریکا را بر هم بزند؛ بلکه پسندیده آن است که دوستان قدیمی را توانمند کند مانند ژاپن و استرالیا و نیز همزمان دوستان جدید را پر و بال بدهد مانند هند و ویتنام . ائتلافها بهترین منبع حفظ و حراست از آمریکا در قبال امتیازاتی هستند که چین آنها را با قدرت روزافزون اقتصادی و نظامی اش درو می کند.
شاید اجتناب ناپذیر باشد که ما در سرانجام کار؛ یک چین و یک آمریکای رقیب و دشمن هم خواهیم داشت.
اما، اجتناب ناپذیر است که رقابت؛ همیشه در سرانجام کار به جنگ ختم می شود.
اروپام**1591** 1546


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

روانشناسان شهرداری تهران به مناطق سیل زده اعزام می شوند
تهران-ایرنا-مدیرکل سلامت شهرداری تهران با بیان اینکه مددکاران اجتماعی، روانشناسان، مشاوران و تسهیل گران اجتماعی به مناطق سیل زده جنوب کشور به زودی اعزام می شوند گفت: دوره های آموزشی حمایت های روانی و اجتماعی در بلایا ویژه این افراد آغاز شد.
70درصد مدارس کشور نمازخانه دارند
کرج - ایرنا - مدیر کل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش با اشاره به برنامه ترویج فرهنگ نماز در بین دانش آموزان گفت: اکنون 70 درصد مدارس کشور دارای نمازخانه هستند.
انتقاد از شهرداری تهران بابت تامین مکان نگهداری معتادان
تهران- ایرنا- دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان تهران گفت: شهرداری موظف بوده است تا بر اساس تفاهمنامه های امضا شده ظرفیت نگهداری 2 هزار معتاد را فراهم سازد که این امر محقق نشده است.
سپاه 77 هزار جهیزیه به نوعروسان محروم کشور اهدا کرد
ایلام - ایرنا - دبیر قرارگاه محرومیت زدایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: سپاه طی 2 سال گذشته 77 هزار سری جهیزیه بین نوعروسان تحت پوشش نهادهای حمایتی توزیع کرده است.
سیل زدگان خوزستان خدمات روان درمانی دریافت می کنند
اهواز- ایرنا- معاون امور جوانان جمعیت هلال‌احمر خوزستان گفت: تیم های سامانه حمایت های روانی و اجتماعی هلال احمر موسوم به «سحر» از پنج استان در خوزستان در حال خدمات رسانی به سیل زدگان هستند.
عملیات ایمن سازی دام های مناطق سیل زده خوزستان انجام شد
اهواز - ایرنا - مدیرکل دامپزشکی خوزستان گفت: عملیات ایمن سازی دام های سبک و سنگین در برابر بیماری های شایع در مناطق سیل زده استان با مشارکت تیمهای استان های معین انجام شد.
ارتفاع آب رودخانه نیسان در هویزه سه متر کاهش یافت
اهواز-ایرنا- سرپرست فرمانداری شهرستان هویزه گفت: ارتفاع آب رودخانه نیسان در شهرستان هویزه تا سه متر کاهش یافته است که با توجه به این میزان کاهش ارتفاع رودخانه خطری این شهرستان را تهدید نمی کند.
پاسخ آموزش و پرورش به درگیری در یک هنرستان پایتخت
تهران-ایرنا- طی روزهای اخیر خبری مبنی بر «کورشدن» دانش آموزی در جریان درگیری بین معلم و او در یک مدرسه پایتخت منتشر شد که مسئولان آموزش و پرورش در پاسخ به پیگیری های ایرنا می گویند این دانش آموز نابینا نشده بلکه چشم وی آسیب دیده است و از نظر پزشکان، بهبود می یابد.
500 چشمه فصلی و دائمی در شهرستان اندیکا پرآب شد
اهواز-ایرنا- سرپرست فرمانداری شهرستان اندیکا گفت:بارش های مناسب و پر شدن سفره های زیرزمینی باعث شده بیش از 500دهنه چشمه و رودخانه فصلی در شهرستان اندیکا جان تازه ای بگیرند.
معاون شهردار: ساخت و ساز در حریم تهران 20 درصد کاهش یافت
تهران- ایرنا- معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران گفت: با حضور گشت های حریم بان و بازدیدهای میدانی از ساخت و ساز غیر مجاز در حریم تهران، آمار تخلفات طی یک ماه گذشته در مقایسه با مدت مشابه پارسال 20 درصد کاهش یافت.

پر بازدید ترین اخبار امروز

نگرانی درباره شرایط جسمی شیخ زکزاکی
یکی از اعضای جنبش اسلامی نیجریه اظهار داشت: حال شیخ زکزکی اکنون بسیار وخیم است و ایشان مریض هستند و دولت نیجریه هم او را بدون هیچ جرمی زندانی کرده است و ما درمورد اوضاع جسمانی ایشان بسیار نگران هستیم.
نمی‌توانید مرا استیضاح کنید
رئیس‌جمهور آمریکا در حساب توییتر خود ضمن انتقاد از دموکرات‌ها اعلام کرد هیچکس نمی‌تواند او را استیضاح کند.
جایزه ۱۰ میلیون دلاری آمریکا برای از کار انداختن سیستم مالی حزب‌الله
آمریکا ضمن تأکید بر تعهد خود برای استفاده از تمامی امکاناتش به منظور از بین بردن شبکه مالی حزب‌الله، ۱۰ میلیون دلار جایزه برای شناسایی منابع مالی مقاومت لبنان و اطلاعاتی که به دستیابی آمریکا به سه تن از گردانندگان امور مالی آن شود، تعیین کرد.
مرمت بخش تخریب شده تیمچه بازار قم  آغاز شد
قم- ایرنا- مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قم، با اشاره به تخریب بخشی از سقف تاریخی تیمچه بازار این استان بر اثر بارش های اخیر باران گفت: خسارت ها به این مکان تاریخی در حال بررسی است و درحال حاضر مرمت این اثر آغاز شده است.
مشتریان فاقد کد شهاب سریعتر به شعب بانک مراجعه کنند
تهران- ایرنا- حساب بانکی مشتریانی که اطلاعات هویتی آنها ناقص و کد شهاب برای آنها صادر نشده با پایان مهلت تعیین شده توسط بانک مرکزی مسدود و ارایه خدمات برایشان متوقف می شود؛ این دسته از مشتریان برای رفع نواقص هویتی، سریعتر به به شعب بانک محل افتتاح حساب مراجه کنند.
ترامپ خواستار عذرخواهی نیویورک تایمز شد
سفر رسمی ترامپ به لندن تایید شد
عبور از یکجانبه گرایی ترامپی
نشست سه جانبه صلح افغانستان در مسکو برگزار می شود
راشا تودی از مانع تراشی های آمریکا در روند بازسازی سوریه خبر داد
تحریم نفتی آمریکا علیه ایران برای آسیا مشکل آفرین است
فارن پالیسی: ایران گزینه های فراوانی برای تلافی اقدام آمریکا دارد
تحلیل نشریه آمریکایی ازهمراهی عربستان و امارات با ترامپ در تحریم های ضد ایران
تمرین شبه نظامیان در آمریکا برای ترور اوباما و کلینتون
تایم: تشدید حملات اقتصادی، ایران را وادار به مذاکراه با آمریکا نمی کند