انحصارگری ارز مناقشه جدید چین و آمریکا

14:06 ۱۸۷ روز و ۲ ساعت پیش ایرنا 149 0
انحصارگری ارز مناقشه جدید چین و آمریکا

پکن- ایرنا- تصمیم جدید وزارت خزانه داری آمریکا برای زدن برچسب «انحصارگر ارزی» به چین می تواند باب تازه ای از مناقشات تجاری و ارزی میان دو کشور را باز کند و تاثیرات بسیار منفی نیز بر ساختار اقتصاد جهانی داشته باشد.

ایرنا

به گزارش ایرنا صندوق بین المللی پول پیشتر به دو کشور چین و آمریکا هشدار داده است که جنگ تجاری آنها می تواند هم رشد اقتصادی آنها را کاهش دهد و هم باعث شکنندگی بیشتر اقتصاد دنیا شود که هنوز از مشکلات و چالش های مالی و بانکی و بدهی خلاصی نیافته است.
وزارت خزانه داری آمریکا در حال انتشار یک بیانیه و گزارش در این هفته است که در آن به چین برچسب انحصارگر ارزی زده شده است مبنی بر اینکه دولت مرکزی این کشور تعمدا ارزش یوان پول ملی چین را دستکاری می کند.
به دنبال تشدید درگیری های تجاری میان چین و آمریکا بخصوص از ماه مارس امسال به این طرف، ارزش یوان در برابر دلار آمریکا تضعیف شده و از 6.65 در برابر هر دلار به 6.97 رسیده است.
به همین دلیل آمریکا مدعی است که چین عمدا ارزش ارز خود را تضعیف می کند تا به صادر کنندگان این کشور این امکان را بدهد که با هزینه کمتری تولیداتشان را صادر کنند و همزمان قدرت رقابتی آنها را دربرابر شرکت ها و محصولات خارجی افزایش دهد.
دستکاری نرخ ارز یک درگیری قدیمی میان چین و آمریکا ست و از آنجا که چین می خواهد یوان بتدریج به یک ارز بین المللی تبدیل شود و در این زمینه از پشتیبانی نسبی صندوق بین المللی پول نیز برخوردار است، این موضوع همچنان به عنوان محل مناقشه میان دوکشور باقی خواهد ماند.
دولت چین می گوید که دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا و مسئولان کاخ سفید دلایل و مستنداتی ندارند که ثابت کند چین در این زمینه دست دارد، اما واشنگتن زدن این اتهامات را در دستور کار خود قرار داده است در حالی که چنین اتهاماتی اقتصاد دنیا را نیز به مخاطره می اندازد.
'لیو شویه جی' از مرکز تحقیقات بانک ارتباطات چین می گوید: آمریکا با نامیدن چین به عنوان کشوری که عمدا ارز ملی اش را دستکاری می کند و ارزش آن را تغییر می دهد، بنزین روی آتش جنگ تجاری دو کشور می ریزد.
او تاکید می کند که این موضوع می تواند شعله های درگیری اقتصادی و تجاری دو کشور را بیشتر کرده و آن را به اقتصاد جهانی سرایت دهد و بازارهای مالی را نیز به هم بریزد و نهایتا برای آمریکا هم گران تمام خواهد شد.
این کارشناس چینی ادامه می دهد: آمریکا در واقع به دنبال مداخله در بازارهای ارزی دنیا است و می خواهد به بهانه رویارویی با چین، نبض ارزی دنیا را در اختیار بگیرد.
پیش از این کارشناس، مقام های ژاپنی نیز تایید کرده بودند که آمریکا آنها را تحت فشار قرار داده است که در توافق تجارت آزاد دو کشور باید موضوع تسعیر ارز را مطرح کنند مبنی بر اینکه توکیو حق ندارد ارز خود را دستکاری کند.
برای اینکه یک کشور به عنوان انحصارگر ارزی معرفی شود سه فاکتور اساسی وجود دارد مبنی بر اینکه باید مازاد تجاری اش در برابر کشور دیگر به 20 میلیارد دلار برسد، مازاد تجاری محاسبه شده فعلی اش بیش از 3 درصد از رشد تولید ناخالص داخلی باشد و تعمدا به دنبال مداخله یکجانبه در بازار تبادلات ارزی خارجی باشد.
اداره تبادلات ارزی چین گزارش کرده است که چین در ارتباط با این سه شاخص فقط واجد شرط اول است اما دو مورد دیگر با ساختار اقتصادی این کشور تطابق ندارد و برای همین آمریکا بسختی در مسیر برچسب زدن به چین به عنوان انحصار گر ارز در اشتباه است.
'یی گانگ' رییس بانک مرکزی چین می گوید ما هرگز به دنبال دسته بندی های ساختگی در بازارهای مالی و ارزی نبوده ایم و عمدا نرخ ارز ملی را تغییر نداده ایم و بازار خود درباره نوسانات تصمیم می گیرد.
وی افزود که یوان یک ارز ملی قوی است که دارای ثبات خوبی است و دولت چین لزومی نمی بیند که بخواهد آن را دستکاری کند و در زمینه تسعیر ارز نیز کار غیرقانونی انجام نداده است.
این کارشناس با انتقاد شدید از آمریکا می نویسد که فرقی نمی کند چین واجد شرایط فوق باشد یا نباشد زیرا ترامپ و استیون منوچین وزیر خزانه داری آن کشور تصمیم گرفته اند به چین این برچسب را بزنند و این کار را می کنند.
اگرچه زدن این برچسب به تنهایی نمی تواند باعث اقدامی علیه چین شود اما آمریکا می تواند متعاقب آن به تنهایی تدابیر سرسختانه و تنبیهی تجاری برای چین در نظر بگیرد.
آمریکا بر این باور است که چین برای بالا بردن قدرت رقابتی تجاری ارزش یوان را ضعیف تر می کند و منوچین تاکید کرده است که واشنگتن در این نبرد ارزی از پکن شکست نخواهد خورد و هرگز دربرابر این اقدامات سکوت نخواهد کرد.
آنچه امروز مشخص است اینکه وقتی آمریکا از چین به عنوان انحصارگر ارزی یاد کند آن زمان دیگر راه برون رفت دو کشور از جنگ تجاری تمام عیاری که شروع شده است ، سخت تر خواهد شد و عملا دوران جنگ سرد اقتصادی و تجاری طرفین شروع می شود.
آساق**231**1904**


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

بیتا دیگر دکتر نمی‌شود؛ کتاب‌هایش را سیل برد
زحمت چندین ساله‌اش در گل‌ولای دفن شد و حالا حتی یک صفحه هم برای خواندن ندارد. دیگر نمی‌تواند درس بخواند. تمام آرزوهایش را بربادرفته می‌بیند.
تعطیلی مدارس طبیعت در سکوت
مدارس طبیعت، ایده نو و خلاقانه‌ای که در ایران چندسالی بود فعالیت خود را آغاز کرده بود و مجوزش زیر نظر سازمان حفاظت از محیط زیست صادر می‌شد، اکنون پس از استقرار مدیر جدید سازمان، مجوزهایش لغو شده و یکی‌یکی تعطیل می‌شوند.
سرم را سرسری متراش ای استاد سلمانی!
در بخشی از شماره 20 اردیبهشت سال 1323 روزنامه اطلاعات آمده: «وای بر جامعه‌ای که مربیان خود را تا این حد خوار دارد، چرا حقوق معلم از عمله کمتر است؟ این برای کشور ما ننگ است...».
کنسول انگلیس در ایران: گلف سیاست نیست
کنسول انگلیس در ایران گفت: گلف سیاست و سیاست گذاری نیست اما افراد مختلف را گرد هم جمع می‌کند.
کنترل شدید تیم‌های المپیکی از نظر دوپینگ
رئیس فدراسیون پزشکی ورزشی گفت: برای این که کاروان پاکی را در بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیو داشته باشیم، امسال نظارت جدی تری از نظر دوپینگ بر تیم‌های المپیکی خواهیم داشت.
پایان مسابقات بین المللی شطرنج گیوتای چین - ایدنی با کسب عنوان قهرمانی صاحب جایزه ۱۸ هزار دلاری
پویا ایدنی عنوان قهرمانی مسابقات بین المللی گیوتای چین را از آن خود کرد.
نعمتی: کسب بهترین نتیجه هدف کمانداران در کاپ جهانی است
قهرمان بازی‌های پارالمپیک ریو گفت: تمام تلاش کمانداران در اردوی تدارکاتی چین این است تا بهترین عملکرد را در کاپ جهانی داشته باشند.
دیدار دوستانه ایران و تونس در اواسط خرداد
سایت اخبار فوتبال تونس اعلام کرد تیم ملی فوتبال این کشور جمعه ۱۷ خرداد در دیداری دوستانه برابر تیم ملی فوتبال ایران قرار می‌گیرد.
بالارفتن ارزش سردار آزمون بعد از درخشش در زنیت
درخشش سردار آزمون در تیم زنیت باعث افزایش دو میلیون یورویی قیمت این مهاجم شد .
تلاش ویلانووا برای ماندن مسی در بارسلونا ۶ روز پیش از مرگش
سرمربی سابق بارسلونا ۶ روز پیش از مرگش تلاش کرد ستاره آرژانتینی در این تیم بماند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تصادف در جاده فراشبند - جم 7 کشته داشت
شیراز- ایرنا- تصادف خودروهای پژو 405 و سمند در محور فراشبند فارس – جم استان بوشهر، هفت کشته و 2 مصدوم به دنبال داشت.
کتاب جدید منصور اوجی رونمایی شد
کتاب جدید منصور اوجی با عنوان «کجای جهان‌های شیراز» رونمایی شد.
بیتا دیگر دکتر نمی‌شود؛ کتاب‌هایش را سیل برد
زحمت چندین ساله‌اش در گل‌ولای دفن شد و حالا حتی یک صفحه هم برای خواندن ندارد. دیگر نمی‌تواند درس بخواند. تمام آرزوهایش را بربادرفته می‌بیند.
دیدار دوستانه ایران و تونس در اواسط خرداد
سایت اخبار فوتبال تونس اعلام کرد تیم ملی فوتبال این کشور جمعه ۱۷ خرداد در دیداری دوستانه برابر تیم ملی فوتبال ایران قرار می‌گیرد.
بالارفتن ارزش سردار آزمون بعد از درخشش در زنیت
درخشش سردار آزمون در تیم زنیت باعث افزایش دو میلیون یورویی قیمت این مهاجم شد .
کشتار غیرنظامیان در رقه سوریه توسط ائتلاف آمریکایی
تحریمهای آمریکاعلیه ایران و ضربه ای که به اقتصادهندوارد می شود
ترامپ دستور بستن پیمان جدید تسلیحاتی با چین و روسیه را داد
ترامپ پرداخت 2 میلیون دلار به کره شمالی برای نگهداری از دانشجوی آمریکایی را پذیرفت
توئیتر از حذف نکردن توئیت ترامپ درباره نماینده مسلمان دفاع کرد
تحقیقات کنگره به اخراج های جدید ترامپ رسید
کره شمالی: آمریکا در نشست هانوی حسن نیت نداشت
خواب بولتون برای لغو اعتبار نمایندگی ونزوئلا در سازمان ملل
ونزوئلا خبر پرواز ماهان ایر به کاراکاس را تکذیب کرد
ظریف بر نقش مجمع عمومی سازمان ملل در حل چالش جهانی تاکید کرد