انحصارگری ارز مناقشه جدید چین و آمریکا

14:06 ۸۷ روز و ۵ ساعت پیش ایرنا 97 0
انحصارگری ارز مناقشه جدید چین و آمریکا

پکن- ایرنا- تصمیم جدید وزارت خزانه داری آمریکا برای زدن برچسب «انحصارگر ارزی» به چین می تواند باب تازه ای از مناقشات تجاری و ارزی میان دو کشور را باز کند و تاثیرات بسیار منفی نیز بر ساختار اقتصاد جهانی داشته باشد.

ایرنا

به گزارش ایرنا صندوق بین المللی پول پیشتر به دو کشور چین و آمریکا هشدار داده است که جنگ تجاری آنها می تواند هم رشد اقتصادی آنها را کاهش دهد و هم باعث شکنندگی بیشتر اقتصاد دنیا شود که هنوز از مشکلات و چالش های مالی و بانکی و بدهی خلاصی نیافته است.
وزارت خزانه داری آمریکا در حال انتشار یک بیانیه و گزارش در این هفته است که در آن به چین برچسب انحصارگر ارزی زده شده است مبنی بر اینکه دولت مرکزی این کشور تعمدا ارزش یوان پول ملی چین را دستکاری می کند.
به دنبال تشدید درگیری های تجاری میان چین و آمریکا بخصوص از ماه مارس امسال به این طرف، ارزش یوان در برابر دلار آمریکا تضعیف شده و از 6.65 در برابر هر دلار به 6.97 رسیده است.
به همین دلیل آمریکا مدعی است که چین عمدا ارزش ارز خود را تضعیف می کند تا به صادر کنندگان این کشور این امکان را بدهد که با هزینه کمتری تولیداتشان را صادر کنند و همزمان قدرت رقابتی آنها را دربرابر شرکت ها و محصولات خارجی افزایش دهد.
دستکاری نرخ ارز یک درگیری قدیمی میان چین و آمریکا ست و از آنجا که چین می خواهد یوان بتدریج به یک ارز بین المللی تبدیل شود و در این زمینه از پشتیبانی نسبی صندوق بین المللی پول نیز برخوردار است، این موضوع همچنان به عنوان محل مناقشه میان دوکشور باقی خواهد ماند.
دولت چین می گوید که دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا و مسئولان کاخ سفید دلایل و مستنداتی ندارند که ثابت کند چین در این زمینه دست دارد، اما واشنگتن زدن این اتهامات را در دستور کار خود قرار داده است در حالی که چنین اتهاماتی اقتصاد دنیا را نیز به مخاطره می اندازد.
'لیو شویه جی' از مرکز تحقیقات بانک ارتباطات چین می گوید: آمریکا با نامیدن چین به عنوان کشوری که عمدا ارز ملی اش را دستکاری می کند و ارزش آن را تغییر می دهد، بنزین روی آتش جنگ تجاری دو کشور می ریزد.
او تاکید می کند که این موضوع می تواند شعله های درگیری اقتصادی و تجاری دو کشور را بیشتر کرده و آن را به اقتصاد جهانی سرایت دهد و بازارهای مالی را نیز به هم بریزد و نهایتا برای آمریکا هم گران تمام خواهد شد.
این کارشناس چینی ادامه می دهد: آمریکا در واقع به دنبال مداخله در بازارهای ارزی دنیا است و می خواهد به بهانه رویارویی با چین، نبض ارزی دنیا را در اختیار بگیرد.
پیش از این کارشناس، مقام های ژاپنی نیز تایید کرده بودند که آمریکا آنها را تحت فشار قرار داده است که در توافق تجارت آزاد دو کشور باید موضوع تسعیر ارز را مطرح کنند مبنی بر اینکه توکیو حق ندارد ارز خود را دستکاری کند.
برای اینکه یک کشور به عنوان انحصارگر ارزی معرفی شود سه فاکتور اساسی وجود دارد مبنی بر اینکه باید مازاد تجاری اش در برابر کشور دیگر به 20 میلیارد دلار برسد، مازاد تجاری محاسبه شده فعلی اش بیش از 3 درصد از رشد تولید ناخالص داخلی باشد و تعمدا به دنبال مداخله یکجانبه در بازار تبادلات ارزی خارجی باشد.
اداره تبادلات ارزی چین گزارش کرده است که چین در ارتباط با این سه شاخص فقط واجد شرط اول است اما دو مورد دیگر با ساختار اقتصادی این کشور تطابق ندارد و برای همین آمریکا بسختی در مسیر برچسب زدن به چین به عنوان انحصار گر ارز در اشتباه است.
'یی گانگ' رییس بانک مرکزی چین می گوید ما هرگز به دنبال دسته بندی های ساختگی در بازارهای مالی و ارزی نبوده ایم و عمدا نرخ ارز ملی را تغییر نداده ایم و بازار خود درباره نوسانات تصمیم می گیرد.
وی افزود که یوان یک ارز ملی قوی است که دارای ثبات خوبی است و دولت چین لزومی نمی بیند که بخواهد آن را دستکاری کند و در زمینه تسعیر ارز نیز کار غیرقانونی انجام نداده است.
این کارشناس با انتقاد شدید از آمریکا می نویسد که فرقی نمی کند چین واجد شرایط فوق باشد یا نباشد زیرا ترامپ و استیون منوچین وزیر خزانه داری آن کشور تصمیم گرفته اند به چین این برچسب را بزنند و این کار را می کنند.
اگرچه زدن این برچسب به تنهایی نمی تواند باعث اقدامی علیه چین شود اما آمریکا می تواند متعاقب آن به تنهایی تدابیر سرسختانه و تنبیهی تجاری برای چین در نظر بگیرد.
آمریکا بر این باور است که چین برای بالا بردن قدرت رقابتی تجاری ارزش یوان را ضعیف تر می کند و منوچین تاکید کرده است که واشنگتن در این نبرد ارزی از پکن شکست نخواهد خورد و هرگز دربرابر این اقدامات سکوت نخواهد کرد.
آنچه امروز مشخص است اینکه وقتی آمریکا از چین به عنوان انحصارگر ارزی یاد کند آن زمان دیگر راه برون رفت دو کشور از جنگ تجاری تمام عیاری که شروع شده است ، سخت تر خواهد شد و عملا دوران جنگ سرد اقتصادی و تجاری طرفین شروع می شود.
آساق**231**1904**


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

ماموریت دشوار مدافع عراق برای مهار مهدی طارمی
تهران- ایرنا- تارنمای ورزشی الکوره قطر در گزارشی با اشاره به مهارت و قدرت هجومی مهدی طارمی و شناخت وی از مدافعان کشورهای عربی پیش بینی کرد که علاء مهاوی مدافع تیم ملی عراق در آزمون مهار مهدی طارمی مهاجم ایران با شکست روبرو شود.
امید هواداران ایران به برتری مقابل عراق
دوبی- ایرنا- هواداران ایرانی حاضر در ورزشگاه «آل مکتوم» به برتری تیم ملی ایران در دیدار برابر عراق امید زیادی دارند.
والورده فصل آینده هم روی نیمکت آبی اناری ها می نشیند
تهران- ایرنا- «جوزپ ماریا بارتومئو» رئیس باشگاه بارسلونا به طور رسمی اعلام کرد که «ارنستو والورده» سرمربی این تیم، فصل آینده هم روی نیمکت آبی اناری ها خواهد نشست.
مناطق آزاد ظرفیت بالایی در صنایع فرهنگی و خلاق دارند
تهران - ایرنا -دبیر ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت‌ساز معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری معتقد است: مناطق آزاد از استعداد و ظرفیت‌های بسیار بالایی در حوزه صنایع فرهنگی و خلاق برخوردارند.
سیر تحول خوشنویسی، نگارگری و نقاشی پس از انقلاب اسلامی
تهران-ایرنا- سیر تحول خوشنویسی، نگارگری و نقاشی پس از انقلاب اسلامی مباحثی است که در دومین روز از همایش چهل‌چراغ هنر به ادامه بررسی جستارهایی در هنر انقلاب اسلامی پرداخته شد.
تئاتر، سینما و موسیقی در چهار دهه انقلاب اسلامی واکاوی شد
تهران-ایرنا- سه حوزه تئاتر، سینما و موسیقی در دومین نشست نخستین روز همایش «چهل چراغ هنر؛ جستاری در چهل سال هنر انقلاب اسلامی ایران» با حضور عبدالحسین لاله‌، علی منتظری، حمید دهقانپور و کاوه خورابه برگزار شد.
براری: ۸ ماهه ماهواره‌ای بهتر از پیام می‌سازیم
ریس سازمان فضایی گفت: با مدیر پروژه صحبت کردم و گفت در عرض شش تا هشت ماه ما می توانیم یک ماهواره با کیفیت بهتر از پیام بسازیم.
علمی کاربردی و فرماندهی انتظامی کردستان تفاهم نامه امضا کردند
سنندج - ایرنا - دانشگاه علمی کاربردی و فرماندهی انتظامی کردستان با هدف همکاری های آموزشی، تفاهم نامه علمی پژوهشی در قالب شروع بکار مرکز علمی کاربردی نیروی انتظامی امضا کردند.
جانباز 70 درصد دامغانی به خیل شهدا پیوست
سمنان- ایرنا- محمد ابراهیم حقیری، جانباز سرافراز 70 درصد دامغانی پس از سال ها تحمل درد و رنج به کاروان شهدا پیوست.
روابط عمومی ها موظف به انعکاس دستاوردهای نظام هستند
همدان- ایرنا- معاون استاندار همدان و فرماندار ویژه ملایر گفت: در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، هر کدام از روابط عمومی های دستگاه های اجرایی شهرستان موظف به انعکاس و تبیین دستاوردهای نظام و دولت برای مردم هستند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

رشته های مرتبط با گردشگری در دانشگاه آزاد اردبیل ایجاد می شود
اردبیل - ایرنا - رییس دانشگاه آزاد اسلامی استان اردبیل از ایجاد هتل اسکول و نیز تاسیس رشته های علمی و عملی مرتبط با صنعت گردشگری در این واحد علمی خبر داد.
کاهش تبلیغات، زنگ خطری برای رسانه های مکتوب
تهران- ایرنا- معاون امور مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به چالش کاهش تبلیغات در حوزه رسانه‌های مکتوب اشاره و تصریح کرد: این چالش طنین‌انداز زنگ خطر بزرگی برای رسانه‌های مکتوب است که سهم 15 درصدی تبلیغات را نصیب آنها کرده است.
لیگ فوتسال بانوان یزد با حضور 6 تیم برگزار می شود
یزد - ایرنا - نایب رئیس هیات فوتبال یزد در امور بانوان گفت: برای نخستین بار، لیگ فوتسال قهرمانی جوانان باشگاه های استان ویژه این قشر با حضور 6 تیم از 19 بهمن ماه آینده برگزار می شود.
نقش‌های ماندگار ˮحسین‌ محب اهریˮ -تصاویر
حسین محب‌اهری بازیگر پیشکسوت سینما، تئاتر و تلویزیون پس از مدت‌ها دست و پنجه نرم کردن با بیماری سرطان دار فانی را وداع گفت.
900 هزار نفر از اهالی تنسی با تداوم تعطیلی دولت دچار مشکل غذایی می شوند
لوبلاگ: هدف نشست آمریکایی ورشو تحقیر اروپا است
نامزد دادستانی کل آمریکا ادعای ترامپ درباره تحقیقات مولر را رد کرد
آسوشیتدپرس: آمریکا شیوه های جدید اقدامات نظامی تدافعی را بررسی می کند
نگرانی از افزایش خشونت ها در برزیل با حکم جدید بولسونارو
خروج از ناتو، کارزار جدید ترامپ و دمکرات های کنگره
ترکیه و آمریکا برای ایجاد منطقه امن در شمال سوریه توافق کردند
اردوغان: برای مبارزه با تروریسم نیاز به اخذ اجازه از کسی نداریم
آمریکا مجبور به عقب کشیدن نیروهایش از سوریه است
یک سوم کارکنان سازمان ملل قربانی آزار جنسی شده اند