محدودیت های جسمی، مغلوب ورزشکاران معلول

14:07 ۹۲ روز و ۸ ساعت پیش ایرنا 139 0
محدودیت های جسمی، مغلوب ورزشکاران معلول

زاهدان - ایرنا - روزنامه محلی سیستان و بلوچستان روز یکشنبه/29 مهر 97 مطلبی با عنوان «محدودیت های جسمی، مغلوب ورزشکاران معلول» منتشر کرده است.

ایرنا

در این مطلب آمده است: این روزها و به مناسبت هفته تربیت بدنی برنامه های مختلفی هم برای ورزشکاران خاص طراحی شده است آن هایی که جزو سرمایه های ورزشی استان محسوب می شوند و با این که پایی برای رفتن به مسابقات ندارند اما حضورشان در میادین ورزشی محسوس و مشهود است و با نشستن بر ویلچر یا استفاده از واکر، هدف شان را نشانه گیری می کنند. برخی از آن ها زبانشان از ادای خواسته ها عاجز است و عده ای هم دستی برای گرفتن توپ و فعالیت ندارند اما عزمشان برای قهرمانی ستودنی است و صبر را به آن هایی می آموزند که محدودیت جسمانی ندارند اما اراده ای هم برای رشد و ترقی در آنان یافت نمی شود. این روزها به مناسبت هفته پارا المپیک، شادی و هیجان در میانشان موج می زند، آن ها همچون کوهی پشتوانه و یاری رسان یکدیگرند، گاهی برای هم دست می شوند و گاهی پا.
کمبود مربی متخصص و تجهیزات
یکی از بانوان معلول که قهرمان دو و میدانی کشور در ماده پرتاب دیسک و وزنه است می گوید: هیئت ورزش های جانبازان و معلولان همیشه برای ورزشکاران این رشته برنامه هایی در نظر دارد، با وجود این که از داشتن مربی متخصص در دو و میدانی بی بهره هستیم، تمرین ها به طور منظم با حضور ورزشکاران با تجربه این رشته برگزار می شود، مدال آورانی نیز در این رشته به کشور معرفی شده اند. «جهانتیغ» که از ناحیه پا معلولیت دارد ابراز امیدواری می کند که شرایطی فراهم شود تا بتوانیم از مربیان با تجربه تر بهره مند شویم و در عرصه های ملی و فراتر از آن، افتخارهای بیشتری کسب کنیم. یکی دیگر از ورزشکاران معلول می گوید: ورزش جانبازان و معلولان شرایط خاصی را طلب می کند و باید تجهیزات ورزشی خاص این قشر باشد که متاسفانه تجهیزات ویژه افراد خاص در استان کم است، با این وجود همکاری اعضای هیئت با ورزشکاران خوب است و از طرفی ورزشکاران هم با وجود کمبودها افتخار آفرین بوده اند. «جعفری» که در رشته والیبال ساحلی فعالیت می کند، ادامه می دهد: این ورزش همیشه مدال آور بوده و سیستان و بلوچستان علاوه بر این که هر سال یکی از سکوهای اول تا سوم والیبال ساحلی کشور را به خود اختصاص داده از ورزشکاران دیگر استان ها نیز میزبانی کرده است.
سامان دهی 500 ورزشکار معلول
دبیر هیئت جانبازان و معلولان استان هم می گوید: طی سال های گذشته ورزشکاران این هیئت توانسته اند با عبور از معلولیت در رقابت های مختلف ملی به مدال آورانی برای استان تبدیل شوند، این نشان می دهد محدودیت های جسمی نتوانسته است ورزشکاران معلول استان را از پای در آورد. تیم های ورزشی جانبازان و معلولان استان در رشته های مختلفی صاحب سکو شدند، اما بیشترین مدال آوری ورزشکاران استان در رشته های والیبال ساحلی، وزنه برداری، تنیس خاکی و دو و میدانی بوده است و به نوعی می توان گفت، ورزشکاران استان در این رشته ها روی سکوهای اول تا سوم ایستاده اند. «محمد رضا تیموری» می افزاید: ورزش جانبازان و معلولان استان در رشته های مختلفی فعال و تنیس روی میز، وزنه برداری، دو و میدانی، والیبال ساحلی و تیراندازی از این دسته است و برخی از رشته ها نه تنها برای آقایان بلکه برای بانوان استان هم راه اندازی و تیم های مختلفی از بانوان معلول استان تشکیل شده است. وی می گوید: سال گذشته بیش از 500 ورزشکار جانباز و معلول استان در هیئت، بیمه و سازمان دهی شدند که با توجه به یک ساله شدن اعتبار بیمه ورزشی نمی توان این تعداد را حداکثر ورزشکاران استان دانست اما با این وجود همین افراد هم به دلیل شرایط نامناسب مالی توان پرداخت حق بیمه خود را ندارند و با توجه به اهمیت بیمه شدن ورزشکاران هزینه بیمه آن ها توسط هیئت پرداخت شد. وی می افزاید: بسیاری از افرادی که دچار شرایط خاص هستند از نظر معیشتی وضعیت مناسبی ندارند. بنابراین به دلیل نداشتن درآمد کافی نمی توانند بیمه ورزشی خود را پرداخت کنند، این موضوع علاوه بر جانبازان و معلولان در میان ورزشکاران دیگر رشته ها و به ویژه ورزشکاران نابینا و ناشنوا هم دیده می شود، با این وجود هیئت با توجه به شرایط خاص ورزشکاران برای پیشگری از اتفاق های احتمالی در ورزش، آنان را بیمه می کند. وی می افزاید: بر خلاف دیگر رشته های ورزشی هیئت جانبازان و معلولان در استان، مشکلی ندارد و ورزشکاران هیئت در شرایط مناسبی فعالیت می کنند اما در برخی موارد کمبود هایی وجود دارد که نیاز است برای توسعه ورزش این قشر آن را برطرف کرد که انجام آن شرایط خاصی را می طلبد و باید اعتبار لازم به هیئت واگذار شود. وی بیان می کند: نبود تجهیزات لازم برای ورزش جانبازان و معلولان از مهم ترین کمبودهای این هیئت در استان است و رفع آن شرایط متفاوتی نسبت به دیگر رشته ها دارد، زیرا در هیئت های دیگر لوازم بر اساس نوع فعالیت تهیه می شود اما در رشته های جانبازان و معلولان وسیله ورزشی بر اساس نوع معلولیت افراد ساخته می شود بنابراین باید اعتبار لازم در اختیار هیئت قرار گیرد تا بتوان تجهیزات مورد نیاز را برای ساخت آن سفارش داد. وی می گوید: شرایط جسمانی ورزشکاران جانباز و معلول، نحوه فعالیت های ورزشی آنان را هم دستخوش تغییر کرده است و اگر تجهیزات مناسبی در ورزش به کار گرفته نشود، به ورزشکاران آسیب بیشتری وارد می شود بنابراین باید تجهیزات مورد نیاز با توجه به وضعیت ورزشکاران فراهم شود و در صورت اختصاص اعتبار مورد نیاز، هیئت برای تهیه آن ها اقدام می کند. دبیر هیئت جانبازان و معلولان درباره سالن و استخر جانبازان و معلولان می گوید: یکی از امتیازهای این هیئت در اختیار داشتن سالن اختصاصی و استخر اختصاصی جانبازان و معلولان است اما برخلاف آن چه تصور می شود این مکان به طور کامل در اختیار ورزشکاران نیست و هیئت برای داشتن آن ناچار به پرداخت کرایه است.
مربی متخصص نداریم
وی می افزاید: نبود مربی متخصص در استان یکی از مهم ترین مشکلات ورزش جانبازان و معلولان است و برای رفع آن پس از پیگیری ها مقرر شد ماه آینده، دوره مربیگری و داوری برگزار شود که تحقق آن می تواند تاثیر بسزایی در توسعه ورزش جانبازان و معلولان داشته باشد. با توجه به پهناوری استان، برگزاری دوره های استعدایابی و شناسایی ورزشکاران خاص شرایط ویژه ای دارد اما این مهم ترین موضوع در حوزه استعدادیابی نیست بلکه باید دوره های تعیین کلاس سطح پزشکی برای استعدادها برگزار شود.
8006**3213


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

حمایت پمپئو و بولتون از اقدام آلمان علیه ماهان ایر
وزیر امور خارجه و مشاور امنیت ملی آمریکا طی پیامی در توئیتر از اقدام برلین علیه خطوط هوایی ماهان ایر اعلام حمایت کرد.
کرباسچی: تعهد دادم، آزاد شدم
غلامحسین کرباسچی درباره ماجرای بازداشت خود گفت: در ارتباط با محکومیتم به یکسال حبس که از سوی دادگاه اصفهان صادر شده بود، دادسرای اصفهان به دادسرای تهران برای اجرای حکم نیابت داده بود و به همین خاطر امروز صبح دستگیرم کردند تا به اوین ببرند.
حبیبی: دشمنان چهل سال است وعده پایان انقلاب می‌دهند
دبیرکل حزب موتلفه اسلامی گفت: امروز مردم مشکلات بسیاری دارند و برخی مسئولین خوب عمل نکردند و بعضا عده‌ای نیز در لباس مسئولیت خیانت کردند اما انقلاب ماندنی است.
عراقچی: اصلی‌ترین مشکل منطقه اسرائیل است
معاون سیاسی وزیر امور خارجه ریشه بحران خاورمیانه را در اشغال گری رژیم صهیونیستی دانست و گفت: اصلی ترین مشکل منطقه رژیم صهیونیستی و سیاست های غاصبانه و سرکوبگرانه آن است.
رزمایش مشترک آمریکا و انگلیس بعد از ۹ سال
نیروی دریایی آمریکا و انگلیس در اقدامی تحریک‌آمیز رزمایش دریایی مشترک در «دریای چین جنوبی» برگزار کردند.
طرح ۳ سئوال از وزیر علوم و ۲ سئوال از وزیر آموزش و پرورش
سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس از طرح دو سئوال از وزیر آموزش و پرورش و ۳ سئوال از وزیر علوم در نشست امروز کمیسیون مبتوعش خبر داد.
زمین لرزه ۳.۶ ریشتری «پارس آباد» را لرزاند
زمین لرزه ۳.۶ ریشتری مرز کشور جمهوری آذربایجان و حوالی شهرستان پارس آباد در استان اردبیل را لرزاند.
حمله یک قلاده سگ این بار به یک دامپزشک
مدیرکل دامپزشکی استان همدان از مصدومیت یکی از کارکنان این اداره به واسطه حمله یک قلاده سگ حین واکسیناسیون دام‌های عشایر در مناطق قشلاقی خبر داد.
ولایتی: برخی اعضای هیئت علمی صلاحیت علمی ندارند
رئیس هیئت موسس و امنای دانشگاه آزاد گفت: بر اساس بررسی‌های انجام شده، برخی اعضای هیئت علمی صلاحیت‌های علمی یا عمومی مورد نیاز را ندارند و این موضوع باید اصلاح می‌شد.
نحوه مجازات رانندگان مست تغییر می‌کند
سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس از تغییر نحوه تعیین محکومیت برای رانندگانی که در زمان وقوع جرم مست بوده‌اند، در بررسی‌های جلسه امروز این کمیسیون خبر داد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سرما در بورس تهران رخنه کرد
بورس اوراق بهادار تهران امروز در اولین روز بهمن ماه به سردی گرایید و با کاهش ۳۶۵۲ واحد وارد کانال ۱۶۱ هزار واحدی شد.
عناوین روزهای دهه فجر ۹۷ مشخص شد +جدول
عناوین روزهای دهه فجر چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اعلام شد.
استیون سیگال این روز‌ها کجاست و چه می‌کند؟
استیون سیگال بیشتر از سه دهه است که با فیلم‌های اکشن و پر زدوخورد هوادارانش را به هیجان می‌آورد، سیگال برای ایرانی‌ها نیز شخصیت بسیار شناخته شده‌ای است و طرفداران زیادی دارد.
تیپ و استایل چهره‌های ایرانی؛ چهره‌ها و استایل زمستانی
تیپ و استایل و توجه به پوشش همواره یکی از اصلی‌ترین نکات شخصیتی و از ویژگی‌های بارز سلبریتی‌ها و چهره‌های شناخته شده در هر جامعه‌ای به شمار می‌رود و در طول تاریخ هم همیشه سلبریتی‌ها سعی می‌کردند تمایز اجتماعی و گاهاً اقتصادی خود نسبت به دیگران را با پوشش و لباس خود به منصه ظهور برسانند. در این سری مطلب سعی داریم پکیجی از تیپ‌های برجسته چهره‌های ایرانی خدمتتان تقدیم کنیم.
عناوین روزهای دهه فجر 97 مشخص شد + جدول
عناوین روزهای دهه فجر چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اعلام شد.
برادران محمودی «دلدار» را برای رمضان کلید زدند
بازیگران تُرک در سریال جاسوسی «گاندو»
بازخوانی ۳ کتاب انقلابی با صدای بهروز رضوی
آقای خیابانی به دوربین نگاه کنید و بگویید ببخشید!
دغدغه‌های مجازی روی آنتن تلویزیون
مدیر گروه فیلم و سریال سیمافیلم تغییر کرد
صفحه نخست روزنامه‌های یکشنبه
صفحه اول روزنامه های اصفهان- یکشنبه 30 دی
تلویزیون برای تبلیغ مؤسسه‌های کنکور توجیهی ندارد
دستگیری خبرنگار ایرانی تکرار سناریوی تلخ خاشقچی است