محدودیت های جسمی، مغلوب ورزشکاران معلول

14:07 ۲۵ روز و ۴ ساعت پیش ایرنا 99 0
محدودیت های جسمی، مغلوب ورزشکاران معلول

زاهدان - ایرنا - روزنامه محلی سیستان و بلوچستان روز یکشنبه/29 مهر 97 مطلبی با عنوان «محدودیت های جسمی، مغلوب ورزشکاران معلول» منتشر کرده است.

ایرنا

در این مطلب آمده است: این روزها و به مناسبت هفته تربیت بدنی برنامه های مختلفی هم برای ورزشکاران خاص طراحی شده است آن هایی که جزو سرمایه های ورزشی استان محسوب می شوند و با این که پایی برای رفتن به مسابقات ندارند اما حضورشان در میادین ورزشی محسوس و مشهود است و با نشستن بر ویلچر یا استفاده از واکر، هدف شان را نشانه گیری می کنند. برخی از آن ها زبانشان از ادای خواسته ها عاجز است و عده ای هم دستی برای گرفتن توپ و فعالیت ندارند اما عزمشان برای قهرمانی ستودنی است و صبر را به آن هایی می آموزند که محدودیت جسمانی ندارند اما اراده ای هم برای رشد و ترقی در آنان یافت نمی شود. این روزها به مناسبت هفته پارا المپیک، شادی و هیجان در میانشان موج می زند، آن ها همچون کوهی پشتوانه و یاری رسان یکدیگرند، گاهی برای هم دست می شوند و گاهی پا.
کمبود مربی متخصص و تجهیزات
یکی از بانوان معلول که قهرمان دو و میدانی کشور در ماده پرتاب دیسک و وزنه است می گوید: هیئت ورزش های جانبازان و معلولان همیشه برای ورزشکاران این رشته برنامه هایی در نظر دارد، با وجود این که از داشتن مربی متخصص در دو و میدانی بی بهره هستیم، تمرین ها به طور منظم با حضور ورزشکاران با تجربه این رشته برگزار می شود، مدال آورانی نیز در این رشته به کشور معرفی شده اند. «جهانتیغ» که از ناحیه پا معلولیت دارد ابراز امیدواری می کند که شرایطی فراهم شود تا بتوانیم از مربیان با تجربه تر بهره مند شویم و در عرصه های ملی و فراتر از آن، افتخارهای بیشتری کسب کنیم. یکی دیگر از ورزشکاران معلول می گوید: ورزش جانبازان و معلولان شرایط خاصی را طلب می کند و باید تجهیزات ورزشی خاص این قشر باشد که متاسفانه تجهیزات ویژه افراد خاص در استان کم است، با این وجود همکاری اعضای هیئت با ورزشکاران خوب است و از طرفی ورزشکاران هم با وجود کمبودها افتخار آفرین بوده اند. «جعفری» که در رشته والیبال ساحلی فعالیت می کند، ادامه می دهد: این ورزش همیشه مدال آور بوده و سیستان و بلوچستان علاوه بر این که هر سال یکی از سکوهای اول تا سوم والیبال ساحلی کشور را به خود اختصاص داده از ورزشکاران دیگر استان ها نیز میزبانی کرده است.
سامان دهی 500 ورزشکار معلول
دبیر هیئت جانبازان و معلولان استان هم می گوید: طی سال های گذشته ورزشکاران این هیئت توانسته اند با عبور از معلولیت در رقابت های مختلف ملی به مدال آورانی برای استان تبدیل شوند، این نشان می دهد محدودیت های جسمی نتوانسته است ورزشکاران معلول استان را از پای در آورد. تیم های ورزشی جانبازان و معلولان استان در رشته های مختلفی صاحب سکو شدند، اما بیشترین مدال آوری ورزشکاران استان در رشته های والیبال ساحلی، وزنه برداری، تنیس خاکی و دو و میدانی بوده است و به نوعی می توان گفت، ورزشکاران استان در این رشته ها روی سکوهای اول تا سوم ایستاده اند. «محمد رضا تیموری» می افزاید: ورزش جانبازان و معلولان استان در رشته های مختلفی فعال و تنیس روی میز، وزنه برداری، دو و میدانی، والیبال ساحلی و تیراندازی از این دسته است و برخی از رشته ها نه تنها برای آقایان بلکه برای بانوان استان هم راه اندازی و تیم های مختلفی از بانوان معلول استان تشکیل شده است. وی می گوید: سال گذشته بیش از 500 ورزشکار جانباز و معلول استان در هیئت، بیمه و سازمان دهی شدند که با توجه به یک ساله شدن اعتبار بیمه ورزشی نمی توان این تعداد را حداکثر ورزشکاران استان دانست اما با این وجود همین افراد هم به دلیل شرایط نامناسب مالی توان پرداخت حق بیمه خود را ندارند و با توجه به اهمیت بیمه شدن ورزشکاران هزینه بیمه آن ها توسط هیئت پرداخت شد. وی می افزاید: بسیاری از افرادی که دچار شرایط خاص هستند از نظر معیشتی وضعیت مناسبی ندارند. بنابراین به دلیل نداشتن درآمد کافی نمی توانند بیمه ورزشی خود را پرداخت کنند، این موضوع علاوه بر جانبازان و معلولان در میان ورزشکاران دیگر رشته ها و به ویژه ورزشکاران نابینا و ناشنوا هم دیده می شود، با این وجود هیئت با توجه به شرایط خاص ورزشکاران برای پیشگری از اتفاق های احتمالی در ورزش، آنان را بیمه می کند. وی می افزاید: بر خلاف دیگر رشته های ورزشی هیئت جانبازان و معلولان در استان، مشکلی ندارد و ورزشکاران هیئت در شرایط مناسبی فعالیت می کنند اما در برخی موارد کمبود هایی وجود دارد که نیاز است برای توسعه ورزش این قشر آن را برطرف کرد که انجام آن شرایط خاصی را می طلبد و باید اعتبار لازم به هیئت واگذار شود. وی بیان می کند: نبود تجهیزات لازم برای ورزش جانبازان و معلولان از مهم ترین کمبودهای این هیئت در استان است و رفع آن شرایط متفاوتی نسبت به دیگر رشته ها دارد، زیرا در هیئت های دیگر لوازم بر اساس نوع فعالیت تهیه می شود اما در رشته های جانبازان و معلولان وسیله ورزشی بر اساس نوع معلولیت افراد ساخته می شود بنابراین باید اعتبار لازم در اختیار هیئت قرار گیرد تا بتوان تجهیزات مورد نیاز را برای ساخت آن سفارش داد. وی می گوید: شرایط جسمانی ورزشکاران جانباز و معلول، نحوه فعالیت های ورزشی آنان را هم دستخوش تغییر کرده است و اگر تجهیزات مناسبی در ورزش به کار گرفته نشود، به ورزشکاران آسیب بیشتری وارد می شود بنابراین باید تجهیزات مورد نیاز با توجه به وضعیت ورزشکاران فراهم شود و در صورت اختصاص اعتبار مورد نیاز، هیئت برای تهیه آن ها اقدام می کند. دبیر هیئت جانبازان و معلولان درباره سالن و استخر جانبازان و معلولان می گوید: یکی از امتیازهای این هیئت در اختیار داشتن سالن اختصاصی و استخر اختصاصی جانبازان و معلولان است اما برخلاف آن چه تصور می شود این مکان به طور کامل در اختیار ورزشکاران نیست و هیئت برای داشتن آن ناچار به پرداخت کرایه است.
مربی متخصص نداریم
وی می افزاید: نبود مربی متخصص در استان یکی از مهم ترین مشکلات ورزش جانبازان و معلولان است و برای رفع آن پس از پیگیری ها مقرر شد ماه آینده، دوره مربیگری و داوری برگزار شود که تحقق آن می تواند تاثیر بسزایی در توسعه ورزش جانبازان و معلولان داشته باشد. با توجه به پهناوری استان، برگزاری دوره های استعدایابی و شناسایی ورزشکاران خاص شرایط ویژه ای دارد اما این مهم ترین موضوع در حوزه استعدادیابی نیست بلکه باید دوره های تعیین کلاس سطح پزشکی برای استعدادها برگزار شود.
8006**3213


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

ساير حوزه ها
ساير حوزه ها

آخرین اخبار

دانستنی‌های جالب؛ از معیار تازه مردان برای ازدواج تا شیرین‌ترین ماده جهان!
در زندگی همه ما پیش آمده که برخی اصطلاحات را بدون دانستن ریشه و وجه تسمیه اش بکار ببریم و یا یک رسم و آداب خاص را به صرف تقلید از پیشینیان خود، بدون اینکه بدانیم چیست و از کجا آمده انجام داده باشیم.
لیگ NBA؛ جیمز ار رکورد چمبرلین گذشت
فوق ستاره تیم بسکتبال لس‌آنجلس لیکرز از رکورد ویلت چمبرلین افسانه‌ای گذشت.
منصوریان سوژه تمرین استقلال شد!
حضور علیرضا منصوریان به عنوان سرمربی جدید ذوب آهن سوژه امروز بازیکنان استقلال بود.
بهترین بازیکن جهان از نظر مدافع اتلتیکو
مدافع اتلتیکومادرید قبل از دیدار حساس برابر بارسلونا به ستایش از لیونل مسی پرداخت.
واکنش سراج به تهدید فیفا و AFC
ناصر سراج، رئیس سازمان بازرسی کل کشور، به تهدید فیفا و AFC درخصوص احتمال تعلیق فوتبال ایران با اجرای قانون منع بکارگیری بازنشستگی واکنش نشان داد.
تمجید AFC از علیرضا جهانبخش
سایت رسمی کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC) در گزارشی، به عملکرد علیرضا جهانبخش پرداخت و او را یکی از مهره‌های کلیدی تیم ملی ایران در جام ملت‌های آسیا نام برد.
انصاریان با سرمربی سابق ایتالیا دیدار کرد
پیشکسوت فوتبال کشورمان با سرمربی اسبق تیم ملی ایتالیا در حاشیه جشنواره میلان دیدار و گفت‌وگو کرد.
قطر رقیب جدی ایران در غرب آسیا
سهمیه قطر در فصل جدید لیگ قهرمانان آسیا درست مثل ایران ۲+۲ شد تا این کشور هم برای رسیدن به سهمیه سوم صعود مستقیم تلاش ویژه ای داشته باشد.
فوتبالیسم؛ مورد عنایت سانسورچی‌ها
فوتباليسم.نه اشتباه برداشت نكنيد، قصد معرفى يك مكتب فكرى جديد را ندارم.اين نام برنامه‌ايست به كارگردانى فؤاد صفاريان پور و اجراى امير على نبويان كه چهارشنبه‌ها از شبكه سوم سيما روى آنتن مى‌رود و ١١ قسمت آن نيز پخش شده است.
چراغ قرمز کی‌روش؛ بیرو و احمد جایی نمی‌روند
بازیکنان دعوت شده توسط کی روش به اردوی تیم ملی در صورتی که خط نخورند دراردوی تیم ملی می‌مانند و ترک اردو به بهانه حضور در بازی‌های باشگاهی صحت ندارد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

عکس ساده اما لوکس «سحر قریشی»
سحر قریشی با انتشار این عکس نوشت:زندگی زیباست ساده لباس بپوش، ساده راه برو ولی در برخورد با دیگران ساده نباش زیرا سادگیت را نشانه میگیرند برای در هم شکستن ِ غرورت.
سامانه پاسخگویی به مشکلات قضایی راه اندازی می شود
بیرجند -ایرنا - دادستان نظامی خراسان جنوبی گفت: برای پاسخگویی به مشکلات قضایی و دسترسی آسان و بدون هزینه مردم به قضات و تمامی نیروهای مسلح، قصد داریم سامانه پاسخگویی 24 ساعته در استان راه اندازی کنیم.
واکنش وزارت ارشاد به خبر انتصاب سرپرست رئیس سازمان سینمایی
همایون امیرزاده نسبت به انتشار خبری مبنی بر انتخاب سرپرست جدید سازمان سینمایی واکنش نشان داد.
راست و دروغ ماجرای آزار جنسی کودکان در شوشتر
تهران- ایرناپلاس- فرماندار شوشتر درباره انتشار تصاویر تجاوز و آزار و اذیت جنسی چند پسر کودک و نوجوان توسط یکی از مجرمان سابقه دار این شهر می‌گوید: پرونده این فرد و همدستانش در انتظار صدور رأی است و دادستان از خانواده‌ها خواسته شکایت خود، در این باره را تکمیل کنند.
۵ وزیر میهمان کمیسیون‌های مجلس شورای اسلامی
نمایندگان مجلس طی هفته آینده در کمیسیون‌های تخصصی مجلس میزبان وزرای صنعت، معدن و تجارت، اقتصاد، نیرو، دفاع و بهداشت هستند.
حاشیه برنامه «فرمول یک» به کجا رسید؟ - ضیاء پاسخ داد
رسانه موثرترین ابزار ترویج در تغییر و تنوع نیات واقفان است
تیترهای 24 آبان روزنامه افکار مردم
وقف پس‌انداز ماندگار
انتقال صحیح اخبار موجب جلب اعتماد مردم به دولت می شود
برنامه استاندار جدید
خبرنگار ایرنا رتبه برتر جشنوار مطبوعات و رسانه ها کرمان را کسب کرد
روز باشکوه شهر کوچک
عناوین روزنامه های 24 آبان در خراسان رضوی
صفحه اول روزنامه های اصفهان- پنجشنبه 24 آبان