آواز دشت

14:06 ۹۲ روز و ۱۹ ساعت پیش ایرنا 101 0
آواز دشت

اهواز - ایرنا - پایگاه خبری، تحلیلی شوشان یادداشتی با عنوان آواز دشت را به قلم سهام خزلی منتشر کرده است.

ایرنا

هر چند جهان، با سرعتی سرسام آور ، رو به تکامل است اما گاهی شرایط اقلیمی و طبیعت بکر مانع این سرعت شده و از آن می کاهد و یا ناگزیر به توقف می کند.
در دنیایی که هر ثانیه، اکتشافات و دستاوردهای علمی، روزنه ای رو به شناخت مجهولات می گشاید، هنوز هم در اقصی نقاط جهان از جمله ایران کودکانی مشتاق، در مدارس کانکسی و یا فرسوده و گاه پر خطر درس می خوانند.
هر چند که تحصیل در چنین شرایطی، آن هم در مناطق سخت گذر و کوهستانی کاریست به غایت مشکل ، اما در برخی استانها از جمله خوزستان شرایط از این هم دشوارتر است.
متاسفانه در استان خوزستان ، 136 کلاس درس چادری وجود دارد و تعداد قابل توجهی از کودکان عشایری در شهرهایی نظیر ایذه، اندیکا، لالی، سردشت، دزفول، شوش، الوار گرمسیری و صیدون هنوز هم درمدارس چادری درس می خوانند.
و غم انگیز تر اینکه در مناطق محرومی نظیر ایذه و اندیکا ، برخی دانش آموزان حتی چادری برای درس خواندن ندارند. زاگرس ، با تمام صلابتش ، روزمرگی کودکانی را به نظاره نشسته که آرزوهایی کوچک اما بس دور و دراز دارند؛ آروزهایی گمشده در پیچ و خمِ مجوزها و بودجه ها و اختصاص نیافتن ها.
اینجا دشت پراز آواز میشود وقتی کودکان کتاب فارسی می گشایند . آوازهایی بس سوزناک که چون برخاسته از سویدای دل است نوش می شود بر گوش جان.
ترنم ترانه هایی که حکایت از بالندگی آنها در فرهنگی غنی و اصیل دارد، فرهنگی که اشعار و موسیقی فولکلور فاخرش را از اوان کودکی در گوش جانشان زمزمه کرده.
تصویر ذهنی کودکان از ' مدرسه ' در این مناطق ،همان چیزیست که می بینند؛ در چادرهای کوچکشان نه خبری از میز و نیمکت های تک نفره هست و نه اسمارت برد و نه هیچ یک از دیگر تجهیزات به روز شده دنیای امروزی.
همه آنچه به آن ' مدرسه ' می گویند ، یک تکه گلیم ساده است ، هنر دست شیرزنان عشایر، چند دانش آموز مشتاق و معلمی که ایستاده در توفان مشکلات، تمام احساسش را در قالب کلمات ، در جان شاگردانش جاری می سازد.
صدای بچه ها از پشت این پارچه سفید چادر ' که تمام مدرسه آنهاست ' ، بیرون نمی آید و آرام و مشتاق ، چشم به دهان آموزگار دوخته اند.
دشت یکپارچه سکوت است و تنها ' گاهی ' یا اتومبیلی در گذر از آن مناطق ، سکوت را در هم می شکند یا نوای دلنشین رمه ای ' رهگذر ' چشم کنجکاو کودکان را از کتاب بر می گیرد.
در مناطق مختلفی از خوزستان ، خیرین ، با ورود به این مقوله مدارس متعددی را احداث و وقف کرده اند ، اما آنچه بدیهی ست نا کافی بودن این اقدامات است.
گفته می شود که بیش از یک میلیارد تومان برای تجهیز مدارس عشایری بودجه لازم است، هر چند که این مبلغ تنها برای تامین میز و نیمکت و سرپناه چادری کافیست.
ناگفته پیداست که منابع مالی دولتی ' تخصیص یافته ' هرگز کفاف چنین هزینه ای را نمی دهد.
حالا این کودکان معصوم چشم امید به دست مهربان خداوند که این بار از آستین خیرین بیرون آمده دوخته اند و به امید آینده ای درخشان در سایه 'تحصیلات ' در انتظار یاری مسئولان و خیرین هستند.
3004/6002


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

رادیو تلویزیون
رادیو تلویزیون

آخرین اخبار

بهترین و مهیج‌ترین مسابقات تلویزیونی صدا و سیما
یکی‭ ‬از‭ ‬قالب‌های‭ ‬جذاب‭ ‬برنامه‌سازی، ‭ ‬مسابقات‭ ‬تلویزیونی‭ ‬است‭. ‬بنابراین‭ ‬در‭ ‬ضرورت‭ ‬تولید‭ ‬این‭ ‬ساختار‭ ‬تلویزیونی‭ ‬شکی‭ ‬نیست، ‭ ‬اما‭ ‬کیفیت‭ ‬و‭ ‬چگونگی‭ ‬تولید‭ ‬مسابقات‭ ‬اهمیت‭ ‬به‌سزایی‭ ‬دارد‭. ‬به‭ ‬همین‭ ‬دلیل‭ ‬برنامه‌سازان‭ ‬باید‭ ‬در‭ ‬گروه‭ ‬طراحی‭ ‬مسابقات‭ ‬حتما‭ ‬از‭ ‬کارشناسان‭ ‬فرهنگی، ‭ ‬رسانه، ‭ ‬روان‌شناس‭ ‬و‭ ‬جامعه‌شناس‭ ‬بهره‭ ‬ببرنند‭
چرا «قانون مورفی» را ببینیم؟
بعد از فیلم خوب و موفق «نگار»، همه منتظر بودند ببینند رامبد جوان در اثر بعدی‌اش یعنی «قانون مورفی» چه کرده، اکنون که این فیلم به صورت عمومی اکران شده و نظرات مثبت و منفی بسیاری را به دنبال داشته است.
آلبینیسم؛ بیماری ژنتیکی افسانه‌ای
زالی یک نوع اختلال ارثی است که بر اثر عدم وجود آنزیمی که در تشکیل ملانین نقش دارد بروز می‌کند. مبتلایان به زالی یا با کمبود رنگدانه مواجهند یا نمی‌توانند رنگدانه تولید کنند. از هر ۱۷ هزار نفر یک نفر به زالی دچار می‌شود.
تخم مرغ، معجزه‌ای برای کاهش وزن
تخم مرغ یکی از بهترین انتخاب‌ها برای کاهش وزن سالم است. تخم مرغ سرشار از چربی‌های سالم، پروتئین‌های عضله ساز و املاح و ویتامین‌هاست و کمک‌تان می‌کند به شیوه‌ای سالم وزن کم کنید.
چگونه چیپس هویج ترد درست کنیم؟
با نحوه درست کردن چیپس هویج که غذایی مناسب کودکان است، آشنا شوید و این خوراکی خانگی را تهیه کرده و لذت ببرید.
آیا می‌دانستید این ستاره‌ها نقاش هم هستند؟
ما معمولا ستاره‌های مشهور جهان را تنها با یکی از مهارت هایشان می‌شناسیم، به عنوان مثال جیم کریما معمولا ستاره‌های مشهور جهان را تنها با یکی از مهارت هایشان می‌شناسیم، به عنوان مثال جیم کریر را به عنوان بازیگر یا لیدی گاگا را به عنوان خواننده می‌شناسیم، اما آیا می‌دانید که آن‌ها به جز این توانایی، هنر‌های دیگری، چون نقاشی هم دارند؟
محسن کیایی؛ مردی که همه جور نقشی را خوب در می‌آورد
من شش فیلم با برادرم مصطفی و یازده فیلم با کارگردان‌های دیگر کار کرده‌ام و اتفاقا در تمام این سال‌ها، تلاشم بر این بوده که کار با شخصیت‌های مهم سینما را تجربه کنم. اما گاهی اوقات پیشنهاد‌هایی که از سمت همان شخصیت‌های مهم برای من می‌آمد، آن چیزی نبود که به دنبال آن بودم.
راهنمای ست کردن پیراهن جین مردانه
پیراهن جین یکی از مدل لباس‌هایی ست که هیچگاه از مد نمی‌افتد، اما باید بدانیم که این مدل لباس را با چه چیز‌هایی ست کنیم. خوبی اش آن است که پیراهن جین را هم می‌توان برای موقعیت‌های رسمی و هم غیر رسمی و کژوال به تن کرد. اگر دوست دارید بهترین تیپ‌هایی را که می‌توان با پیراهن جین زد ببینید، در ادامه مطلب همراه مان باشید.
«گل‌پسر‌ها» و جاذبه مردانگی نرم در کره جنوبی
فرض کنید مردی آرایش کرده در خیابان راه برود. احتمالا خیلی‌ها بد نگاهش می‌کنند. بعضی‌ها ممکن است مردانگی یا حتی جنسیتش را زیر سوال ببرند. اما در کره جنوبی وضع فرق می‌کند. مرد زیبا تعریفی متفاوت دارد، و این تعریف متفاوت روی برخورد و نگاه عمومی در کشورهای دیگر جهان هم اثر می‌گذارد.
شما نیمه گمشده خود را پیدا کرده‌اید اگر...
سالهاست که موضوع پیدا کردن نیمه گمشده خیلی جا‌ها مطرح است، اما نیمه گمشده چیست؟ ساده است؛ کسی که کاملا مناسب شما باشد، فقط شما! هرچند ایده‌ی پیدا کردن نیمه گمشده رومانتیک و جذاب است، اما واقعیت ندارد. در واقع خیلی از کارشناسان روابط، مفهوم نیمه گمشده را کاملا رد می‌کنند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سکوت رسانه‌های بیگانه در قبال اعتراف جاسوسان پیشانی سفید
رسانه‌های فارسی‌زبان بیگانه که معمولا به بازتاب‌های رسانه‌ای جاسوسان غرب واکنش نشان می‌دادند ودر مقام وکیل مدافع آنها اقدام می‌کردند،در مواجهه باپخش تصاویر جدیدازاعترافات این جاسوس‌ها سکوت پیشه کردند.
روسیه در نشست ضد ایرانی لهستان شرکت نمی کند
بنا بر اعلام وزیر امور خارجه لهستان، روسیه اعلام کرده است که در نشست ضد ایرانی ورشو شرکت نخواهد کرد.
بودجه آب و برق به نحو احسن تامین شد
معاون وزیر نیرو گفت: اگرچه محدودیت‌های بسیاری در حوزه آب و برق وجود دارد، اما رقم تعیین شده برای بودجه وزارت نیرو بیانگر آن است که دولت نگاه ویژه‌ای به بخش آب و برق کشور داشته و این مساله می‌تواند راهگشای بسیاری از مشکلات فعلی باشد.
برادران محمودی «دلدار» را برای رمضان کلید زدند
بازیگران تُرک در سریال جاسوسی «گاندو»
بازخوانی ۳ کتاب انقلابی با صدای بهروز رضوی
آقای خیابانی به دوربین نگاه کنید و بگویید ببخشید!
دغدغه‌های مجازی روی آنتن تلویزیون
مدیر گروه فیلم و سریال سیمافیلم تغییر کرد
صفحه نخست روزنامه‌های یکشنبه
صفحه اول روزنامه های اصفهان- یکشنبه 30 دی
تلویزیون برای تبلیغ مؤسسه‌های کنکور توجیهی ندارد
دستگیری خبرنگار ایرانی تکرار سناریوی تلخ خاشقچی است