مرحله دوم مرمت ایوان شمالی مسجد جامع عتیق قزوین پایان یافت

14:35 ۹۳ روز و ۱۴ ساعت پیش ایرنا 135 0
مرحله دوم مرمت ایوان شمالی مسجد جامع عتیق قزوین پایان یافت

قزوین - ایرنا - مرحله دوم مرمت و استحکام بخشی گنبدخانه و ایوان شمالی مسجد جامع عتیق قزوین با صرف چهار میلیارد ریال اعتبار به پایان رسید.

ایرنا

به گزارش ایرنا به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قزوین، مسجد جامع عتیق واقع در حاشیه غربی خیابان شهدا (سپه) و مرکز بافت تاریخی شهر قزوین از جمله بناهای عظیم و باشکوه تاریخی، مذهبی و یکی از کهن‌ترین و کم نظیرترین مساجد چهار ایوانی ایران به شمار می‌رود که می‌توان شکوه هنر و معماری ادوار مختلف تاریخی را در آن مشاهده کرد که به دلیل جایگاه ویژه‌ این اثر منحصر به فرد تاریخی - مذهبی در نزد مردم شهر قزوین و گردشگران داخلی و خارجی حفاظت از آن در برابر خطرات ناشی از آسیب‌های وارده امری بسیار ضروری است.
مرحله اول مرمت بخش‌هایی از گنبدخانه و ایوان شمالی مسجد جامع شامل اجرای عملیات استحکام بخشی و کلاف کشی در پاییز و زمستان سال 96 به همت این اداره کل انجام شد و در ادامه فعالیت‌های مرمتی صورت گرفته، مرحله دوم مرمت این 2 بخش از بنای مسجد از اوایل مرداد ماه سال جاری و با هزینه چهار میلیارد ریال از محل اعتبارات ملی این اداره کل آغاز شد.
در این مرحله اقدام‌های مرمتی چون استحکام بخشی و کلاف کشی ضلع شمال غربی و شرقی گنبدخانه، استحکام بخشی و دوخت و دوز کل کاربندی زیر ایوان، اجرای گمانه زنی و تخلیه راه شیر آب انبار زیر حوض و مرمت کلی راه شیر و بدنه‌های ساروجی و طاق‌ها، خاکبرداری و تسطیح حیاط شمالی و اجرای کانال رطوبتی در ضلع شمال خانه تاریخی رئوفی، مرمت و بازسازی ناودانی‌های گنبدخانه، شمع بندی و برداشت بافت فرسوده، تزریق بتن و دوخت و دوز و مرمت کلی کوهانه‌های ضلع شرق گنبدخانه، برداشت الحاقات مضر و انجام آجرکاری و نماسازی و تثبیت و مرمت کلی کاشی کاری‌های ایوان جنوبی انجام شد.
مسجد جامع عتیق قزوین یکی از کهن‌ترین مساجد چهار ایوانی کشور است که آثار معماری بسیاری از ادوار تاریخی در وسعتی معادل 12 هزار و 500 متر مربع به نمایش می‌گذارد. قدیمی‌ترین قسمت موجود به سال 192 به دستور هارون الرشید بنا شده و در عصر سلجوقی،‌صفوی و قاجاری الحاقاتی به آن صورت گرفته است. شش کتیبه گچ‌بری مقصوره خمار تاشی آن شهرتی جهانی دارد.
3013


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

سینما و تئاتر
سینما و تئاتر

آخرین اخبار

چرا گفت‌وگوی یک بازیگر حاشیه‌ساز می‌شود؟
حضور هنرمندان در عرصه روزنامه‌نگاری و بالعکس آن، موضوع جدید و البته چندان عجیبی نیست. از مدت‌ها پیش بسیاری از هنرمندان پا به عرصه روزنامه‌نگاری گذاشته و مصاحبه‌های زیادی را به ویژه در عرصه‌های هنری و فرهنگی انجام داده‌اند؛ اما اخیرا حضور هنرمندان در حوزه‌های تخصصی دیگر از معرفی دارو گرفته تا اظهارنطرهای سیاسی بیش از پیش شده و گاهی این موضوع به دلیل نداشتن دانش تخصصی کافی، با واکنش‌های منفی مواجه شده است.
چیزی که ادبیات را خانه‌نشین می‌کند
عباسعلی وفایی با اشاره به کاربردی نبودن رشته ادبیات با روش‌های فعلی که منجر به بی‌کاری دانشجویان آن می‌شود، می‌گوید: این رشته باید از این حالتی که جنبه محفوظاتی و تئوری دارد فاصله بگیرد. امروزه هیچ رشته‌ای نباید خالی از این لطف باشد که در جامعه مورد بهره‌برداری قرار گیرد، پس باید جنبه‌های کاربردی و کارکردی پیدا کند.
رهی و سایه بی‌رحمانه شعرهای خود را حذف می‌کردند
سهیل محمودی «از اون‌ لحاظ» را تجربه موفقی برای عبدالله مقدمی می‌داند و در عین حال با بیان این‌که بهتر است نویسنده بخش‌هایی از کتابش را حذف کند، می‌گوید: حذف یا کوتاه کردن کتاب کار سختی است و شاید رهی و سایه تنها شاعرانی بودند که با بی‌رحمی شعرهایی از کتاب‌های خود را حذف می‌کردند.
زندگی و خاطرات برگزیده صلح نوبل در یک کتاب
کتاب «آخرین دختر» شامل زندگی و خاطرات نادیا مراد از زنان ایزدی ساکن شمال عراق با ترجمه محبوبه حسین‌زاده منتشر شد.
انتشار کتاب «استراتژی‌های ترامپ برای مشاوره املاک»
کتاب «استراتژی‌های ترامپ برای مشاوره املاک (فنون مذاکره)» به قلم جورج اچ.راس و ترجمه ایراندخت آذرشکیب منتشر شد.
نزدیک‌ترین اهل سیاست با نزدیک‌ترین ما یکی است؟
خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - طنز روز
کتاب‌هایی برای مقابله با بحران تغییرات آب‌وهوا
«انی پرو» نویسنده مشهور آمریکایی و برنده جایزه‌های متعدد ادبی از کتاب‌های مورد علاقه‌اش سخن می‌گوید که به ما کمک می‌کند درک بهتری از بحران تغییرات آب‌وهوا داشته باشیم. او امیدوار است این کتاب‌ها الهام‌بخش همه مردم جهان برای اصلاح این شرایط باشد.
بنیادی خصوصی که به کتاب‌ها و آرامگاه بوعلی ترجیح داده شد!
ماجرا از آن‌جایی شروع شد که کتابخانه ثبت ملی آرمگاه بوعلی همدان را بعد از ۶۷ سال صاحب‌خانگی، اردیبهشت امسال به طور ناگهانی تخلیه کردند و فضایش را در اختیار بنیاد غیرانتفاعی «بوعلی» قرار دادند و کتاب‌های قدیمی این کتابخانه که حتی برخی از مجموعه‌های آن را حدود ۷۰ سال پیش به این مجموعه اهدا کرده بودند، امروز با بسته‌بندی کارتن در پله‌های زیرزمین خانه‌ی تاریخی «عبادی» به حال خود رها کرده‌اند!
یاسوج میزبان نمایشگاه استانی کتاب شد
موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران از برگزاری سیصد و هشتادمین نمایشگاه کتاب در استان کهگیلویه و بویراحمد خبر داد.
«تمر هندیِ» هوشنگ مرادی‌ کرمانی در بندر گناوه
بزرگداشت هوشنگ مرادی‌ کرمانی در بندر گناوه برگزار شد. همچنین در حاشیه این مراسم، درختی به افتخار حضور این نویسنده در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان این شهر کاشته شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

از ˮفاصله‌ پژوهش‌های علوم‌پزشکی و علوم‌پایهˮ تا ˮکاربردی‌نشدن یافته‌های ریاضیات‌زیستیˮ
عضو هیات علمی مرکز تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیک دانشگاه تهران با بیان اینکه در ایران ارتباطات بین رشته‌ای ضعیف است، گفت: کسی که ریاضیات می‌خواند به دلیل علاقه به کاربرد است که تصمیم می‌گیرد به حوزه ریاضیات زیستی وارد شود؛ ولی عملا جایی وجود ندارد که از نتایج پژوهش‌های یک محقق ریاضیات زیستی استفاده شود. عملا تنها فایده پژوهش در حوزه ریاضیات زیستی این است که پژوهشگران می‌توانند در حوزه‌های پایه‌ای مقاله چاپ کنند و در کشورهایی که ارتباط خوبی بین حوزه تحقیقات پزشکی و علوم پایه وجود دارد، از این مقاله‌ها استفاده کنند.
چیزی که ادبیات را خانه‌نشین می‌کند
عباسعلی وفایی با اشاره به کاربردی نبودن رشته ادبیات با روش‌های فعلی که منجر به بی‌کاری دانشجویان آن می‌شود، می‌گوید: این رشته باید از این حالتی که جنبه محفوظاتی و تئوری دارد فاصله بگیرد. امروزه هیچ رشته‌ای نباید خالی از این لطف باشد که در جامعه مورد بهره‌برداری قرار گیرد، پس باید جنبه‌های کاربردی و کارکردی پیدا کند.
روایت «امام موسی صدر» از نیم قرن پیش اروپا
«در این ۵۵ روز ۱۰هزار کیلومتر راه را با ماشین پیمودیم که البته این غیر از سفرهای دریایی و هوایی است. با ماشینِ من سفر کردیم اما خلیل صبراوی راننده بود. رنج سفر نصیب او شد و دستاوردهایش نصیب من.»
راهکار پیامبر(ص) برای گناهانی که با نماز و صدقه هم آمرزیده نمی شوند
حدیثی از پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) را در اینجا خوانید.
دنیا طلبی در این 3 حالت ثواب هم دارد
حدیث امام محمد باقر(ع) درباره طلب دنیا را در اینجا بخوانید.
امام‌زاده هشت ضلعی به یادگار مانده از قرن هشتم
آب‌های سطحی می‌تواند به ابنیه تاریخی نیز آسیب برساند
کشف تونل تاراج آثار تاریخی در همدان
نجات محوطه‌های تاریخی ری با یک تفاهم‌نامه
انتصاب خزائلی به‌عنوان سرپرست میراث فرهنگی قزوین
فیلم زندگی لزج از قزوین به جشنواره چنای هند راه یافت
بازارکهنه قم می تواند بهترین مکان برای تولید صنایع دستی باشد
گردشگری سلامت؛ ظرفیتی که مغفول مانده است
سرپرست اداره کل میراث فرهنگی استان قزوین منصوب شد
افزایش اقامت گردشگران خارجی رهاورد همدان 2018 است