مدیران زن در روستاها به میدان آمدند

13:40 ۲۸ روز و ۱۲ ساعت پیش ایرنا 56 0
مدیران زن در روستاها به میدان آمدند

تهران- ایرنا- بانوان نیمی از جامعه ایران را تشکیل می دهند و می توانند در توسعه پایدار نقش کلیدی داشته باشند؛ نقشی مانند فعالیت 2 هزار و 600 بانوی دهیار که با در اختیار داشتن بخش قابل توجهی از مدیریت محلی در روستاها در سال های اخیر به خوبی ایفا شده است.

ایرنا

توجه به دو مولفه زنان و مشارکت در شکل‌گیری توسعه پایدار و استمرار آن، از عوامل اصلی هستند که می توانند در شکل‌گیری توسعه پایدار روستایی نیز راهگشا باشند. مدیریت نواحی روستایی یکی از مهمترین اجزای دستیابی به توسعه پایدار در سطح ملی است که بدون بهره‌گیری از شیوه‌های مدیریتی توانمند و کارآمد میسر نخواهد شد.
مدیریت خردمندانه سکونتگاه‌های روستایی بر پایه خردجمعی و مشارکت واقعی همه ذینفعان در راستای توسعه و پیشرفت پایدار از اهمیت بسزایی برخوردار است؛ بنابراین مشارکت زنان در مدیریت روستایی به عنوان یکی از ذینفعان دارای اهمیت بسیار است.
این مشارکت در تمام سطوح مدیریتی (ملی، منطقه ای، ناحیه‌ای و محلی) قابل ملاحظه و چشمگیر است و نظام جمهوری اسلامی، تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی در کشور را با بهره‌گیری از ساختارهای قانونی و فرادستی و بهره‌گیری هر چه بیشتر از این ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های موجود در کشور فراهم کرده و بر همین اساس بستر لازم برای مشارکت و حضور بیش از پیش زنان در جامعه ایجاد شده است.
یکی از مسائلی که جوامع در حال توسعه و توسعه یافته امروزه با آن مواجه هستند و برای آنها بسیار مهم است، مساله توسعه پایدار و از مهمترین شاخه‌های آن توسعه پایدار روستایی است که می‌تواند راهگشای جامعه در رسیدن به توسعه پایدار در تمام سطوح باشد.

* 2 هزار و 600 دهیار زن
به گفته معاون امور دهیاری های سازمان دهیاری ها و شهرداری های کشور، 2 هزار و 600 دهیار زن به خدمت رسانی در کشور مشغول هستند و در مجموع 92 درصد روستاها از خدمات دهیاری ها بهره مند می شوند.
سعیدرضا جندقیان افزود: به سکونت های بالای 20 خانوار، روستا و زیر 20 خانوار آبادی گفته می شود که از تعداد کل روستاها و آبادی های کشور، 39 هزار پارچه آن روستا هستند.
وی خاطر نشان کرد: تعداد‌ بانوان دهیار طی سال 1393 با رشد 43 درصدی به 2 هزار و 167 نفر و با آغاز دوره پنجم شوراهای اسلامی تاکنون به 2 هزار و 600 نفر افزایش یافته است.
جندقیان اضافه کرد: استان های خراسان رضوی، کرمان، مازندران، سیستان و بلوچستان و گیلان به ترتیب دارای بیشترین دهیاران زن در پنجمین دوره شوراهای اسلامی هستند.
وی گفت: یکی از شرایط لازم برای دستیابی به توسعه پایدار، مشارکت زنان در سطح مدیریت است؛ زنان با حضور در نقش‌های مدیریتی در عرصه شهر و روستا می‌توانند در توسعه متوازن و پایدار نقش بسزایی داشته باشند.
جندقیان اظهار داشت: در عرصه‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی در جامعه، شاهد هستیم که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، همواره زنان ایران اسلامی توانسته‌اند با پیشرفت در عرصه تحصیل و کسب مدارج علمی و دانشگاهی، حضوری فعال و گسترده در جامعه داشته‌ باشند.
معاون امور دهیاری های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها خاطرنشان کرد: این مشارکت در تمام سطوح مدیریتی (ملی، منطقه ای، ناحیه‌ای و محلی) قابل ملاحظه و چشمگیر است و نظام مقدس جمهوری اسلامی، تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی در کشور را با بهره‌گیری از ساختارهای قانونی، فرادستی و بهره‌گیری هرچه بیشتر از این ظرفیت‌های موجود در کشور فراهم کرده و بر همین اساس بستر لازم برای مشارکت و حضور بیش از پیش زنان در جامعه ایجاد شده است.
وی گفت: یکی از عرصه‌های قابل تامل برای حضور زنان در حوزه مدیریت روستا، نهاد دهیاری‌ است که با شروع به کار دهیاری‌ها بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی تحقق یافت.
جندقیان اظهار داشت: پس از تصویب «قانون تاسیس دهیاری‌های خودکفا» و در راستای تقویت بنیان مدیریت روستایی، وزارت کشور سیاست را‌ه‌اندازی، تقویت و ساماندهی تشکیلات دهیاری‌ها را در پیش گرفت.

* زنان و مدیریت روستاها و دهیاری ها
معاون امور دهیاری های سازمان شهرداری ها و دهیاری ها گفت: یکی از عرصه‌های قابل تامل برای حضور زنان در حوزه مدیریت روستا، نهاد دهیاری‌ است که با شروع به کار دهیاری‌ها بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی تحقق یافت.
جندقیان افزود: پس از تصویب «قانون تاسیس دهیاری‌های خودکفا» و در راستای تقویت بنیان مدیریت روستایی، وزارت کشور سیاست را‌ه‌اندازی، تقویت و ساماندهی تشکیلات دهیاری‌ها را در پیش گرفت.

* سهم زنان دهیار طی سال های گذشته
جندقیان گفت: سهم‌ بانوان دهیار طی سال‌های 86-84 با رشد 156 درصدی، از 150 به حدود 400 نفر و از سال 90-86 با رشد 123 درصدی از 400 نفر به 888 نفر و از سال 90-93 با رشد 74 درصدی به هزار و 544 نفر و از سال 93 با رشد 43.34 درصدی به 2 هزار و 167 نفر افزایش یافته است.
وی ادامه داد: این موضوع حاکی از رشد و بالندگی فکری و فرهنگی روستاییان و توانمندی زنان در عرصه مدیریت روستایی است.
به گفته این مسئول در سازمان شهرداری ها و دهیاری ها، دهیاران زن، به عنوان نمایندگان دو اجتماع بزرگ از ایران شامل اجتماع زنان و اجتماع مدیران روستایی، بار سنگین مسئولیت مدیریت روستایی را بر دوش می‌کشند.

* مهمترین انتظارات از مدیران زن روستایی
جندقیان گفت: تلاش برای به نمایش گذاشتن قدرت، توانایی، انگیزه و ظرفیت‌های زن مسلمان ایرانی برای حضور در عرصه‌های مختلف خدمت‌رسانی، بهره‌گیری از تمام توان و ظرفیت‌های انسانی روستا به ویژه زنان در عرصه توسعه و آبادانی روستا، کمک به توسعه و ترویج فرهنگ و تعالیم اسلام ناب محمدی در مناطق روستایی کشور و تقویت روحیه خودباوری در خود و سایر زنان روستایی برای حضور و نقش‌آفرینی در عرصه‌های مختلف از مهمترین انتظارات از مدیران زن روستایی (دهیاران زن) است.
وی ادامه داد: تلاش در توانمندسازی خود برای موفقیت در انجام وظایف محوله از طریق شرکت در دوره‌های آموزشی، حضور فعال و موثر در تمام عرصه‌های توسعه روستایی با حفظ شعائر دینی و مذهبی و برنامه‌ریزی برای توانمندسازی زنان سرپرست خانوار روستایی و فراهم‌ کردن زمینه‌های مشارکت آنان در عرصه‌های مختلف از دیگر انتظارات از دهیاران زن است.
جندقیان تصریح کرد: شمار دهیاران زن با رشد صعودی مواجه بوده که در پایان دوره چهارم شوراها با رشد 43.34 درصدی به 2 هزار و 167 نفر دهیار زن افزایش یافته است.
معاون امور دهیاری های سازمان شهرداری ها و دهیاری اعلام کرد: این آمار و اطلاعات حاکی از آن است که حضور و مشارکت زنان در عرصه‌های اجتماعی، فرهنگی و سیاسی طی دولت یازدهم، رشد چشمگیری داشته است.
وی افزود: این امر نمایانگر نقش فعالانه این قشر از جمعیت در توسعه کشور است، چرا که زنان از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های بالایی برخوردار هستند و کشور و دولت کنونی توانسته است با ایجاد شرایط و بسترهای لازم، موجبات بهره‌گیری از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های زنان روستایی را در عرصه مدیریتی، بیش از پیش فراهم سازد.
جندقیان گفت: مشاهده وضعیت روند تغییرات نشان می‌دهد که شمار دهیاران زن در پایان دوره چهارم شوراها در استان‌های کشور، با نرخ رشد 40.34 درصد رو به افزایش بوده است.

* استان های دارای بیشترین دهیاران زن
جندقیان تاکید کرد: مشاهده وضعیت دهیاران زن در آغاز و پایان دوره چهارم شوراهای اسلامی شهر و روستا نشان می‌دهد که در اکثر استان‌های کشور شمار دهیاران زن در پایان دوره چهارم شورای اسلامی نسبت به آغاز دوره چهارم افزایش یافته است.
وی اضافه کرد: استان کرمان با 11.63 درصد، استان گیلان با 7.34 درصد و سپس استان سیستان و بلوچستان با 6،32 درصد به ترتیب بیشترین میزان افزایش شمار دهیاران زن در طول مدت خدمت دولت یازدهم را به خود اختصاص داده‌اند.

* 54 درصد دهیاران زن تحصیلات دانشگاهی دارند
معاون امور دهیاری های سازمان شهرداری ها و دهیاری گفت: وضعیت تحصیلی دهیاران زن بیانگر این است که 54 درصد دهیاران زن با تحصیلات دانشگاهی (کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری) در عرصه مدیریت روستایی فعالیت دارند.
وی افزود: میزان تحصیلات دانشگاهی دهیاران زن در کل کشور 39 درصد است؛ بنابراین نسبت تحصیلات دانشگاهی دهیاران زن از کل کشور 15 درصد بیشتر است که این رشد مثبت، نشان‌دهنده بهره‌گیری از توان زنان تحصیلکرده در عرصه مدیریت روستایی و اعتماد شوراهای اسلامی روستا با قابلیت‌ها و توانمندی آنها است که می‌تواند عامل تحول در عرصه مدیریت روستایی ‌باشد.
گزارش از ناهید حاجی خانی
اجتمام *2181*1834


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

تیم‌ملی اسلحه سابر ایران هفتم جهان شد
تیم ملی اسلحه سابر ایران با پیروزی مقابل گرجستان در جایگاه هفتم جام جهانی شمشیربازی قرار گرفت.
زورف با شکست جوکوویچ قهرمان ATP لندن شد
تنیسور ۲۱ ساله آلمانی توانست مرد شماره یک جهان را شکست دهد و برای نخستین بار فاتح تور ATP لندن شود.
نخستین پیروزی یاران معروف در سری آ
در پایان هفته هشتم لیگ والیبال ایتالیا تیم سیه‌نا موفق شد نخستین پیروزیش را کسب کند.
ساوتگیت: به انگلیس ۲۰۱۸ افتخار می‌کنم
گرت ساوتگیت سرمربی تیم ملی انگلیس مدعی شد سبک تیم ملی انگلیس همانند گذشته است.
استقلال هنوز مدارک سوپرجام را به CAS نفرستاده
باشگاه استقلال هنوز مستنداتش را به CAS نفرستاده است.
پاسخ تند ستاره لیورپول به کاپیتان سابق یونایتد
ژردان شقیری، گلزن سوئیسی لیورپول تاکید کرد نظرات گری نویل برای او اهمیتی ندارد.
مدیر سابق یوونتوس در آستانه پیوستن به اینتر
پپ ماروتا، مدیر سابق یوونتوس برای مذاکره با گروه سونینگ که مالک اینتر هستند به چین سفر کرده است.
قهرمانی جهان هم با کی‌روش بی‌ارزش است!
سرمربی اسبق تیم ملی فوتبال ایران گفت: به نظر من با مربی‌ای مثل کی‌روش حتی اگر قهرمان جهان هم بشویم ارزشی ندارد.
صعود باورنکردنی سوئیس با تحقیر بلژیک
سوئیس تیم سوم جام جهانی ۲۰۱۸ را برد و به مرحله نیمه نهایی لیگ ملت‌های اروپا راه یافت.
بارسا به دنبال جذب تیاگو و نیمار و فروش ویدال
رسانه‌ی آلمانی اشپورت1 می‌گوید بارسلونا برای تغییراتی گسترده در تابستان آینده آماده می‌شود و تیاگو آلاکانتارا و نیمار را هدف گرفته.

پر بازدید ترین اخبار امروز

نخستین پیروزی یاران معروف در سری آ
در پایان هفته هشتم لیگ والیبال ایتالیا تیم سیه‌نا موفق شد نخستین پیروزیش را کسب کند.
مدیر سابق یوونتوس در آستانه پیوستن به اینتر
پپ ماروتا، مدیر سابق یوونتوس برای مذاکره با گروه سونینگ که مالک اینتر هستند به چین سفر کرده است.
قهرمانی جهان هم با کی‌روش بی‌ارزش است!
سرمربی اسبق تیم ملی فوتبال ایران گفت: به نظر من با مربی‌ای مثل کی‌روش حتی اگر قهرمان جهان هم بشویم ارزشی ندارد.
صعود باورنکردنی سوئیس با تحقیر بلژیک
سوئیس تیم سوم جام جهانی ۲۰۱۸ را برد و به مرحله نیمه نهایی لیگ ملت‌های اروپا راه یافت.
بارسا به دنبال جذب تیاگو و نیمار و فروش ویدال
رسانه‌ی آلمانی اشپورت1 می‌گوید بارسلونا برای تغییراتی گسترده در تابستان آینده آماده می‌شود و تیاگو آلاکانتارا و نیمار را هدف گرفته.
ورزش بانوان در استان تهران شکست خورده است
نوزادان نارس، کودکان سالم
اندر مصائب «مادرایرانی‌ها»
آموزش ضرورتی اجتناب ناپذیر برای تشکیل خانواده است
«جاده قدیم» با صدای بلند به خشونت اعتراض می کند
108 زندانی جرائم غیرعمد در کردستان آزاد شدند
نگاه جامعه به مدیران زن بهتر شده است
زنان بلوچ در وحدت، تقوا، همگرائی و خدمت شاخص هستند
کودکانی که محو تماشای مجازی شده اند
آسیب های اجتماعی در خلخال کاهش یافت