چالش های حوزه ها از دیدگاه غرویان

14:58 ۹۵ روز پیش ایرنا 123 0
چالش های حوزه ها از دیدگاه غرویان

تهران- ایرنا- حوزه علمیه به عنوان پایگاه دیانت در برهه های تاریخی همچون انقلاب اسلامی نقش هایی را داشته اند که بنا به گفته غرویان ممکن است امروزه اسیر وابستگی سیاسی به قدرت و اقتصاد حکومت شوند.

ایرنا

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری، حوزه علمیه از نهادهای دینی - اجتماعی در ایران محسوب می شوند که در نقطه عطف انقلاب اسلامی نقش پررنگی داشتند. همچنین در طی چهل سال گذشته، این نهاد با تغییرات و تحولاتی روبرو بوده است، چنانکه نزدیکی حکومت به نهاد حوزه علمیه تاثیر و تاثراتی داشته است. در این شرایط عده ای بر این باورند که 'حوزه علمیه در خطر سکولار شدن قرار دارد و توان گذشته خود را از دست داده است' ولی از طرف دیگر برخی معتقدند که حوزه علمیه همچنان توان تاثیرگذاری در جامعه و قدرت سیاسی را دارد. برای بررسی این موضوع و نسبت حوزه های علمیه با قدرت پژوهشگر ایرنا با محسن غرویان، استاد حوزه گفت وگو کرده است که در پی می آید.

ایرنا: دیدگاهی معتقد است که حوزه علمیه به سمت سکولار شدن رفته است، تحلیل شما در این زمینه چیست؟
غرویان: هیچ وقت حوزه های علمیه به سمت سکولار شدن نرفتند و نخواهند رفت چون به هرحال حوزه علمیه پایگاه دیانت و دینداری است و از طرفی حوزه پایگاه انقلاب و مسائل اجتماعی و سیاسی است. امام خمینی بخش سیاست و مسائل اجتماعی را از همین حوزه علمیه شروع کردند و شاگردان ایشان مسائل سیاسی و انقلاب را مطرح کردند. بنابراین به طور مطلق و کلی نمی توان ادعا کرد که حوزه به سمت سکولاریسم رفته و یا می رود. گرچه بعضی از مسائل سیاسی اجتماعی که باید در حوزه مطرح شود، کمتر مطرح می شود.

ایرنا: به چه دلایلی حوزه های علمیه به مسائل روز کشور و مسائل سیاسی و اجتماعی کمتر اهمیت می دهند؟
غرویان: در دوره های مختلف مدیریت حوزه علمیه و دولت های مختلف و همچنین وضع کشور بعضی از افراد به مسائل کشور می پردازند و برخی نمی پردازند. ما نمی توانیم یک حکم کلی در مورد همه زمان ها و همه افراد صادر کنیم. خیلی از مراجع ما دائما سر درس هایشان مسائل اجتماعی را مطرح می کنند و تذاکرات سیاسی و اجتماعی می دهند و خودشان اصلا بسیاری از موارد سیاسی و اجتماعی را درس می دهند.
بعضی از جناح های سیاسی خاص در حوزه سعی می کنند که طرف مقابل خودشان را بایکوت کنند یا مانع مطرح شدن حرف های آنان شوند. به طور مثال نیروهای هماهنگ و موافق با خودشان را در حوزه می چینند و از افراد جناح مقابل استفاده نمی کنند. این کشمکش ها در حوزه هست و خواهد بود؛ همانطور که در کشور، دولت و مجلس هم هست. به هرحال حوزه هم یک مجموعه ای از مجموعه های کشور است که اختلافات جناحی و سیاسی در آن وجود دارد.

ایرنا: حوزه علمیه چه تحولاتی داشته است؟
غرویان: حوزه علمیه مستثنا نیست و نمی تواند خودش را از تحولات جامعه، کشور و جهان جدا کند. تحولات علمی تاثیر خودش را در حوزه و حوزویان هم می گذارد و این هم امری نسبی است. با این وجود، عده ای در حوزه هستند که تلاش دارند تا تاثیرگذاری این تحولات جهانی و تحولات سیاسی، علمی و اجتماعی در حوزه را کم کنند. از طرف دیگر برخی معتقدند که به هرحال ما باید عالم به زمان باشیم و بالاخره ما باید این تحولات جدید را در درس ها، بحث ها، در متون آموزشی حوزه وارد کنیم و این هم خودش یکی از کشمکش های درون حوزه است. به هرحال یک عده ای خیلی افراطی از سنت دفاع می کنند، اما عده ای دیگر می گویند ما می توانیم با حفظ ارزش های سنتی، تحولات جدیدی را در آراء و افکار ایجاد کنیم و اجتهاد به روز نیز معنایش همین است.

ایرنا: نظر شما درباره وابستگی سیاسی و اقتصادی حوزه علمیه به دولت و حکومت چیست؟
غرویان: وابستگی سیاسی به قدرت و وابستگی به بودجه های دولتی و حکومتی تاثیراتی دارد. علما و مراجعی هستند که معتقدند حوزه باید استقلال خودش را حفظ کند و وابستگی به قدرت و اقتصاد حکومت نباید آن حُرّیت و آزادگی فکر را از علما و روحانیت سلب کند و این هم از همان مباحثی است که در حوزه دو طیف متقابل در حوزه دارد. یعنی یک عده ای می گویند که حوزه باید کاملا مستقل از حکومت باشد و یک عده معتقدند که اگر حکومت یک حکومت اسلامی است، اشکالی ندارد که حوزه وابستگی اقتصادی داشته باشد و بودجه از دولت بگیرد. به هرحال این گفتگوها و بحث ها در حوزه وجود دارد.

ایرنا: پیامدهای وابستگی به قدرت و بودجه ها چیست؟
غرویان: این بستگی به این دارد که واقعا مراجع، علما و روحانیون چه قدر قدرت اراده و قوت اراده داشته باشند. آیا وابستگی به اقتصاد حکومتی و دولتی برای حوزه ها و یا قدرت سیاسی آنها را از ابراز نظر آزادانه منع می کند یا منع نمی کند؟ اگر واقعا این وابستگی جلوی حُرّیت فکری را بگیرد، ضرر است، ولی اگر نه حُرّیت فکری به قوت خودش باقی باشد این اشکالی را تولید نمی کند. البته مردم این وسط طالب این هستند که علما و حوزه های علمیه حُرّیت فکری داشته باشند و نقادی کنند، نقد به خوشان را آزادانه بیان کنند و اسیر قدرت نشوند.

ایرنا: به نظرتان رویکرد مردم نسبت به نقش روحانیان در حکومت چیست؟
غرویان: تا حدودی مردم تشخیص می دهند که کدام روحانیون اسیر قدرت و ثروت شدند و کدام روحانیون اسیر نشدند. ممکن است که روحانیونی ارتباطی با قدرت و ثروت داشته باشند ولی حُرّیت و آزادگی فکری خودشان را حفظ کرده باشند. مردم این دسته های روحانیت را به مرور زمان تشخیص می دهند و فکر می کنم که تشخیص های مردم، تشخیص های درستی است.
نکته مهم مطرح در این روزها این است که اظهار نظرهای حوزویان باید در جهت قانون و در جهت مصالح کلان کشور باشد. صداها و سخنان علما و حوزویان، نباید این تصور را در مردم ایجاد کنند که این علما زیر بار قانون و مصوبات قانونی نمی روند و تنها حرف خودشان را می زنند و همان قوانین و مقرراتی که خودشان را گذاشتند، رعایت نمی کنند. این صورت خوبی برای حوزه و حوزویان ندارد. همچنین نباید این تلقی در مردم ایجاد شود که حوزویان نمی خواهند کشور آرامش پیدا کند یا نمی خواهند مردم در آرامش و رفاه زندگی کنند و دائما می خواهند که فضای کشور متشنج و درگیری باشد. اینکه حوزه های علمیه با دنیا و فضای بین الملل مشکل دارند، تلقی های خوبی نیستند. به هرحال روحانیت و علما باید طوری سخن بگویند و موضع گیری کنند که مردم احساس کنند، علما سعادت بهتر، زندگی آرام تر، رفاه بیشتر، نشاط و شادابی، سلامت جسم و روح بیشتر برای مردم می خواهند.

پژوهشم**


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

ناسی‌لماک؛ غذای ملی مالزی
ناسی‌لماک یکی از پرطرفدارترین غذاهای مالزی است که به‌عنوان غذای ملی این کشور محسوب می‌شود. عطر و بوی این غذا یکی از نکات مثبت آن است که‌ انگیزه خوردنش را چندبرابر می‌کند.
۵ ستاره پرکار حاضر در جشنواره فجر امسال
بهنوش طباطبایی بعد از بازی در فیلم «زیر سقف دودی» دو سالی کار نکرد و بیشتر تمرکز خود را معطوف به تئاتر کرد و حالا بعد از دو‌سال غیبت امسال با دو فیلم «ماجرای نیمروز ٢-رد خون» و «غلامرضا تختی» حاضر است. از فیلم دومی و مختصات نقش او چیزی رسانه‌ای نشده، نه عکسی منتشر شده و نه اطلاعاتی به بیرون درز کرده، اما در فیلم محمد حسین مهدویان، از نقشش با انتشار پوستری از فیلم رونمایی شده است.
باور‌های اشتباه خانم‌ها در لباس پوشیدن
قوانین مختلفی در مورد مد وجود دارد که برخی از آنها به مرور تبدیل به اصول ثابت مد شده اند اما گذشت زمان اشتباه بودن برخی از آنها را ثابت کرده است. شاید شما هم باورهایی در زمینه مد داشته باشید که اشتباه باشد، برای این منظور بهتر است که در ادامه مطلب همراه ما باشید.
درباره کلیپ عجیبی که ترویج کودک‌همسری می‌کند
این زوج احتمالا تا همان ۱۳، ۱۴‌سالگی هرگز دست به سیاه و سفید نزده‌اند و شاید یک سالی نامزد بوده‌اند و سپس به خانه بخت رفته‌اند. با آرزوی خوشبختی برای این دوستان، من درباره بچه‌هایی صحبت می‌کنم که، چون «نان‌خور» اضافه هستند، شوهر داده می‌شوند.
لیگ NBA؛ پیروزی راکتس با شاهکار هاردن
تیم هیوستون راکتس با شاهکار دیگری از گارد رأس خود مقابل نیویورک نیکس به پیروزی رسید.
سرمربی عراق در یک قدمی اخراج
سایت اسپورت عراق خبر داد که سرمربی تیم ملی عراق در آستانه برکناری قرار دارد.
محمدخانی‌: نوشتند ناصر دیوار چین را فروریخت
مهاجم اسبق پرسپولیس و تیم ملی به خبرورزشی گفت: بیرانوند نشان داد بهترین تبدیل به بهترین دروازه‌بان فوتبال آسیا شده است.
قرارداد جلالی با باشگاه نساجی امضا شد
قرارداد مجید جلالی سرمربی جدید تیم فوتبال نساجی با مسئولان این باشگاه امضا شد.
پیام وزیر ورزش برای تیم کارلوس کی روش
وزیر ورزش و جوانان در آستانه بازی تیم های ایران و چین در پیامی خطاب به ملی پوشان کشورمان گفت: دیوار چین در مقابل اراده شما دوام نخواهد آورد.
والورده: به خاطر بازی ندادن مسی پشیمان نیستم
سرمربی آبی اناری ها به شکست تیمش برابر سویا در جام حذفی واکنش نشان داد. البته او از قرار ندادن نام مسی در فهرست نهایی این دیدار پشیمان نیست.

پر بازدید ترین اخبار امروز

بیانی: فوتبال ایران قابل پیش‌بینی نیست
بازیکن پیشین تیم ملی گفت: اگرچه خط دفاع ما هنوز گلی دریافت نکرده، اما نگران اشتباهات فردی مدافعان تیم ملی هستم.
دوچرخه‌های خودران جای تاکسی‌های اینترنتی را می‌گیرند
به نظر می‌رسد که شرکت اوبر تصمیم گرفته است دوچرخه و اسکوترهای خودران را نیز وارد ناوگان حمل و نقل خود کند.
لغو محدودیت اعتبار ثبت سفارش برخی کالا‌ها
بر اساس تصمیم جدید دولت که در روزهای آینده اعلام رسمی خواهد شد، کالاهای اساسی مشمول انقضای ثبت سفارش نشده و مهلت اعتبار ثبت سفارش برای تمامی کالاها از سه ماه به ۶ ماه افزایش خواهد یافت.
خصلتی که خداوند آن را دوست دارد
حدیث امام صادق (ع) درباره میانه روی را در اینجا بخوانید.
خبر خوب سایت ازبک برای استقلالی‌ها
سایت چمپیونات ازبکستان نوشت که اسماعیل مهاجم مورد نظر استقلال با تیم ازبک فسخ کرده است.
منتظر اعلام نظر عراق، برای رسمی شدن مرز سومار هستیم
یادواره های شهدا باید سبک زندگی شهدا را در جامعه نهادینه کند
نگاهی به خروش انقلابیون مشهد در آذر و دی 57
نگاهی به خروش انقلابیون مشهد در آذر و دی ماه 57
مهمترین عناوین خبری ایرنا از شامگاه شنبه تا صبح یکشنبه
ایستادگی در برابر استکبار پیام چهل ساله ملت ایران است
مسیر دیپلماسی بهترین راه گسترش تعاملات ایران و ترکمنستان است
انقلاب اسلامی در40 سالگی به کمال رسیده است
توسعه روابط با جمهوری آذربایجان اولویت سیاست خارجی ایران است
جشن های چهل سالگی انقلاب باید باشکوه خاص برگزار شود