چالش های حوزه ها از دیدگاه غرویان

14:58 ۱۸۴ روز و ۲۲ ساعت پیش ایرنا 183 0
چالش های حوزه ها از دیدگاه غرویان

تهران- ایرنا- حوزه علمیه به عنوان پایگاه دیانت در برهه های تاریخی همچون انقلاب اسلامی نقش هایی را داشته اند که بنا به گفته غرویان ممکن است امروزه اسیر وابستگی سیاسی به قدرت و اقتصاد حکومت شوند.

ایرنا

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری، حوزه علمیه از نهادهای دینی - اجتماعی در ایران محسوب می شوند که در نقطه عطف انقلاب اسلامی نقش پررنگی داشتند. همچنین در طی چهل سال گذشته، این نهاد با تغییرات و تحولاتی روبرو بوده است، چنانکه نزدیکی حکومت به نهاد حوزه علمیه تاثیر و تاثراتی داشته است. در این شرایط عده ای بر این باورند که 'حوزه علمیه در خطر سکولار شدن قرار دارد و توان گذشته خود را از دست داده است' ولی از طرف دیگر برخی معتقدند که حوزه علمیه همچنان توان تاثیرگذاری در جامعه و قدرت سیاسی را دارد. برای بررسی این موضوع و نسبت حوزه های علمیه با قدرت پژوهشگر ایرنا با محسن غرویان، استاد حوزه گفت وگو کرده است که در پی می آید.

ایرنا: دیدگاهی معتقد است که حوزه علمیه به سمت سکولار شدن رفته است، تحلیل شما در این زمینه چیست؟
غرویان: هیچ وقت حوزه های علمیه به سمت سکولار شدن نرفتند و نخواهند رفت چون به هرحال حوزه علمیه پایگاه دیانت و دینداری است و از طرفی حوزه پایگاه انقلاب و مسائل اجتماعی و سیاسی است. امام خمینی بخش سیاست و مسائل اجتماعی را از همین حوزه علمیه شروع کردند و شاگردان ایشان مسائل سیاسی و انقلاب را مطرح کردند. بنابراین به طور مطلق و کلی نمی توان ادعا کرد که حوزه به سمت سکولاریسم رفته و یا می رود. گرچه بعضی از مسائل سیاسی اجتماعی که باید در حوزه مطرح شود، کمتر مطرح می شود.

ایرنا: به چه دلایلی حوزه های علمیه به مسائل روز کشور و مسائل سیاسی و اجتماعی کمتر اهمیت می دهند؟
غرویان: در دوره های مختلف مدیریت حوزه علمیه و دولت های مختلف و همچنین وضع کشور بعضی از افراد به مسائل کشور می پردازند و برخی نمی پردازند. ما نمی توانیم یک حکم کلی در مورد همه زمان ها و همه افراد صادر کنیم. خیلی از مراجع ما دائما سر درس هایشان مسائل اجتماعی را مطرح می کنند و تذاکرات سیاسی و اجتماعی می دهند و خودشان اصلا بسیاری از موارد سیاسی و اجتماعی را درس می دهند.
بعضی از جناح های سیاسی خاص در حوزه سعی می کنند که طرف مقابل خودشان را بایکوت کنند یا مانع مطرح شدن حرف های آنان شوند. به طور مثال نیروهای هماهنگ و موافق با خودشان را در حوزه می چینند و از افراد جناح مقابل استفاده نمی کنند. این کشمکش ها در حوزه هست و خواهد بود؛ همانطور که در کشور، دولت و مجلس هم هست. به هرحال حوزه هم یک مجموعه ای از مجموعه های کشور است که اختلافات جناحی و سیاسی در آن وجود دارد.

ایرنا: حوزه علمیه چه تحولاتی داشته است؟
غرویان: حوزه علمیه مستثنا نیست و نمی تواند خودش را از تحولات جامعه، کشور و جهان جدا کند. تحولات علمی تاثیر خودش را در حوزه و حوزویان هم می گذارد و این هم امری نسبی است. با این وجود، عده ای در حوزه هستند که تلاش دارند تا تاثیرگذاری این تحولات جهانی و تحولات سیاسی، علمی و اجتماعی در حوزه را کم کنند. از طرف دیگر برخی معتقدند که به هرحال ما باید عالم به زمان باشیم و بالاخره ما باید این تحولات جدید را در درس ها، بحث ها، در متون آموزشی حوزه وارد کنیم و این هم خودش یکی از کشمکش های درون حوزه است. به هرحال یک عده ای خیلی افراطی از سنت دفاع می کنند، اما عده ای دیگر می گویند ما می توانیم با حفظ ارزش های سنتی، تحولات جدیدی را در آراء و افکار ایجاد کنیم و اجتهاد به روز نیز معنایش همین است.

ایرنا: نظر شما درباره وابستگی سیاسی و اقتصادی حوزه علمیه به دولت و حکومت چیست؟
غرویان: وابستگی سیاسی به قدرت و وابستگی به بودجه های دولتی و حکومتی تاثیراتی دارد. علما و مراجعی هستند که معتقدند حوزه باید استقلال خودش را حفظ کند و وابستگی به قدرت و اقتصاد حکومت نباید آن حُرّیت و آزادگی فکر را از علما و روحانیت سلب کند و این هم از همان مباحثی است که در حوزه دو طیف متقابل در حوزه دارد. یعنی یک عده ای می گویند که حوزه باید کاملا مستقل از حکومت باشد و یک عده معتقدند که اگر حکومت یک حکومت اسلامی است، اشکالی ندارد که حوزه وابستگی اقتصادی داشته باشد و بودجه از دولت بگیرد. به هرحال این گفتگوها و بحث ها در حوزه وجود دارد.

ایرنا: پیامدهای وابستگی به قدرت و بودجه ها چیست؟
غرویان: این بستگی به این دارد که واقعا مراجع، علما و روحانیون چه قدر قدرت اراده و قوت اراده داشته باشند. آیا وابستگی به اقتصاد حکومتی و دولتی برای حوزه ها و یا قدرت سیاسی آنها را از ابراز نظر آزادانه منع می کند یا منع نمی کند؟ اگر واقعا این وابستگی جلوی حُرّیت فکری را بگیرد، ضرر است، ولی اگر نه حُرّیت فکری به قوت خودش باقی باشد این اشکالی را تولید نمی کند. البته مردم این وسط طالب این هستند که علما و حوزه های علمیه حُرّیت فکری داشته باشند و نقادی کنند، نقد به خوشان را آزادانه بیان کنند و اسیر قدرت نشوند.

ایرنا: به نظرتان رویکرد مردم نسبت به نقش روحانیان در حکومت چیست؟
غرویان: تا حدودی مردم تشخیص می دهند که کدام روحانیون اسیر قدرت و ثروت شدند و کدام روحانیون اسیر نشدند. ممکن است که روحانیونی ارتباطی با قدرت و ثروت داشته باشند ولی حُرّیت و آزادگی فکری خودشان را حفظ کرده باشند. مردم این دسته های روحانیت را به مرور زمان تشخیص می دهند و فکر می کنم که تشخیص های مردم، تشخیص های درستی است.
نکته مهم مطرح در این روزها این است که اظهار نظرهای حوزویان باید در جهت قانون و در جهت مصالح کلان کشور باشد. صداها و سخنان علما و حوزویان، نباید این تصور را در مردم ایجاد کنند که این علما زیر بار قانون و مصوبات قانونی نمی روند و تنها حرف خودشان را می زنند و همان قوانین و مقرراتی که خودشان را گذاشتند، رعایت نمی کنند. این صورت خوبی برای حوزه و حوزویان ندارد. همچنین نباید این تلقی در مردم ایجاد شود که حوزویان نمی خواهند کشور آرامش پیدا کند یا نمی خواهند مردم در آرامش و رفاه زندگی کنند و دائما می خواهند که فضای کشور متشنج و درگیری باشد. اینکه حوزه های علمیه با دنیا و فضای بین الملل مشکل دارند، تلقی های خوبی نیستند. به هرحال روحانیت و علما باید طوری سخن بگویند و موضع گیری کنند که مردم احساس کنند، علما سعادت بهتر، زندگی آرام تر، رفاه بیشتر، نشاط و شادابی، سلامت جسم و روح بیشتر برای مردم می خواهند.

پژوهشم**


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

فیلتر اینستاگرام فعلا در دستور نیست
دبیر شورای عالی فضای مجازی می‌گوید رفتار اخیر اینستاگرام محکوم است ولی فعلا محدودسازی در دستور نیست.
اعترافات قاتل مرد دلارفروش
مردی که با شلیک گلوله به دلارفروشی او را به قتل رسانده بود وقتی پای میز محاکمه رفت توضیح داد که چطور فقر پدر و مهاجرت مادرش زندگی او را نابود و او را به یک قاتل تبدیل کرد.
خداحافظی دو کره‌ای معروف از بازار ایران
بازار لوازم خانگی همچنان روزهای پرالتهابی را می‌گذراند و به اذعان متقاضیان خرید لوازم خانگی، گرانی در این بازار بیداد می‌کند. گرایش خریداران به خرید لوازم خانگی خارجی به‌ویژه تولیدات دو برند «ال‌جی» و «سامسونگ» به‌حدی است که بعضا برخی خانواده‌ها حاضر به پرداخت چندین برابر قیمت واقعی یکی از لوازم خانگی این دو برند هستند.
صعود ملی پوشان اسنوکر ایران به مرحله حذفی رقابت‌های آسیایی
رقابت‌های اسنوکر ده توپ تور رنکینگ آسیایی در مرحله گروهی انجام شد و نمایندگان ایران موفق شدند به مرحله حذفی صعود کنند.
مشخص شدن نتیجه تایم تریل تیمی قهرمانی آسیا یک روز پس از برگزاری مسابقه- ایران آخر شد
پس از یک روز از برگزاری ماده تایم تریل تیمی دوچرخه سواری جاده قهرمانی آسیا مشخص شد تیم ایران آخر شده است.
جستجو برای نجات 4 خدمه لنج غرق شده در خلیج فارس ادامه دارد
بوشهر- ایرنا - رئیس اداره حفاظت و ایمنی اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر گفت: جستجو برای یافتن و نجات 4 خدمه شناوری که ساعت 9.30دقیقه روز سه شنبه در آب های سرزمینی خلیج فارس واژگون شده بود توسط این اداره کل ادامه دارد.
پایان مسابقات گرنک با عنوان ۱۴ و ۲۶ شطرنج‌بازان ایران
نمایندگان شطرنج ایران در مسابقات بزرگ بین‌المللی «گرنک» آلمان عناوین چهاردهم و بیست و ششم را به دست آوردند.
تصادف اتوبوس در کرمان یک کشته و 11زخمی برجا گذاشت
کرمان - ایرنا - مدیر مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی استان کرمان گفت: بر اثر برخورد اتوبوس با کامیون در محور باغین به جوپار این استان یک نفر کشته و 11 نفر زخمی شدند.
رقابت‌های تیراندازی جام جهانی چین- سبقت‌اللهی فینالیست شد
گلنوش سبقت‌اللهی در تپانچه بادی بانوان رقابت‌های تیراندازی جام جهانی و کسب سهمیه المپیک فینالیست شد.
دومین سهمیه المپیک در تیراندازی پرید- سبقت اللهی هشتم شد
گلنوش سبقت اللهی در فینال تپانچه بادی مسابقات تیراندازی جام جهانی و کسب سهمیه المپیک در چین هشتم شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

واکنش سخنگوی ذوب آهن به پرسپولیسی شدن مظاهری
جمشیدی گفت: در مورد مظاهری هم هنوز هیچ صحبتی نشده، ولی این بازیکن قراردادش در پایان فصل تمام می‌شود و می‌تواند به هر تیمی برود.
ایستاده در گرای صفر نفتی
بر اساس آخرین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی در مورد وضعیت بازار انرژی جهان، آمار مربوط به صادرات نفت ایران در ماه گذشته بالغ بر ۱.۸ میلیون بشکه بوده است.
آخرین وضعیت تورج لارودی و حسن حبیبی
دبیر فدراسیون پزشکی ورزشی درباره آخرین وضعیت تورج لارودی گفت: هرچند این پیشکسوت عرصه رسانه و کارشناس کشتی دچار بیماری عصبی و عضلانی است و فرمان اعصاب به درستی به عضلات نمی رسد، اما تلاش پزشکان بر این است تا بیماری او را کنترل کنند.
دبیر فدراسیون بدنسازی: امیدوارم به قهرمانی آسیا اعزام شویم- نظارت بر باشگاه‌ها بر عهده ما نیست
دبیر فدراسیون بدنسازی می‌گوید نظارت بر باشگاه‌های بدنسازی و برخورد با متخلفین فروش مکمل‌های غیرقانونی بر عهده ما نیست و ادارات کل ورزش و جوانان مسئولیت این کار را بر عهده دارند.
سرقت خانوادگی با نوزاد یک ساله
ماموران انتظامی مشهد با حضور در محل سرقت زن جوانی را دستگیر کردند که نوزادی یک ساله داخل کالسکه را نیز با وسایل سرقتی حمل می کرد و در حال فرار بود.
مراسم معارفه فرمانده کل سپاه برگزار شد
رسانه چینی: جهان بسادگی از مساله تحریم های ایران نگذرد
حداد عادل: تامین منافع ایران شرط ماندن در برجام است
شهروندان یزدی دستگیری ضارب پدرشهید مدافع حرم را خواستار شدند
قالیباف: باید برای اف ای تی اف نقشه راه داشته باشیم
دو خبر کوتاه از آستارا و تالش
FATF مجری تحریمهای یک جانبه آمریکاست
شهردار دماوند: دستگاه ها وظایف خود را به دیگران محول نکنند
استانی شدن انتخابات نتایج مطلوبی به همراه دارد
استان های معین همه امکانات را برای مناطق سیل زده بسیج کنند