چالش های حوزه ها از دیدگاه غرویان

14:58 ۲۷ روز و ۱۲ ساعت پیش ایرنا 56 0
چالش های حوزه ها از دیدگاه غرویان

تهران- ایرنا- حوزه علمیه به عنوان پایگاه دیانت در برهه های تاریخی همچون انقلاب اسلامی نقش هایی را داشته اند که بنا به گفته غرویان ممکن است امروزه اسیر وابستگی سیاسی به قدرت و اقتصاد حکومت شوند.

ایرنا

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری، حوزه علمیه از نهادهای دینی - اجتماعی در ایران محسوب می شوند که در نقطه عطف انقلاب اسلامی نقش پررنگی داشتند. همچنین در طی چهل سال گذشته، این نهاد با تغییرات و تحولاتی روبرو بوده است، چنانکه نزدیکی حکومت به نهاد حوزه علمیه تاثیر و تاثراتی داشته است. در این شرایط عده ای بر این باورند که 'حوزه علمیه در خطر سکولار شدن قرار دارد و توان گذشته خود را از دست داده است' ولی از طرف دیگر برخی معتقدند که حوزه علمیه همچنان توان تاثیرگذاری در جامعه و قدرت سیاسی را دارد. برای بررسی این موضوع و نسبت حوزه های علمیه با قدرت پژوهشگر ایرنا با محسن غرویان، استاد حوزه گفت وگو کرده است که در پی می آید.

ایرنا: دیدگاهی معتقد است که حوزه علمیه به سمت سکولار شدن رفته است، تحلیل شما در این زمینه چیست؟
غرویان: هیچ وقت حوزه های علمیه به سمت سکولار شدن نرفتند و نخواهند رفت چون به هرحال حوزه علمیه پایگاه دیانت و دینداری است و از طرفی حوزه پایگاه انقلاب و مسائل اجتماعی و سیاسی است. امام خمینی بخش سیاست و مسائل اجتماعی را از همین حوزه علمیه شروع کردند و شاگردان ایشان مسائل سیاسی و انقلاب را مطرح کردند. بنابراین به طور مطلق و کلی نمی توان ادعا کرد که حوزه به سمت سکولاریسم رفته و یا می رود. گرچه بعضی از مسائل سیاسی اجتماعی که باید در حوزه مطرح شود، کمتر مطرح می شود.

ایرنا: به چه دلایلی حوزه های علمیه به مسائل روز کشور و مسائل سیاسی و اجتماعی کمتر اهمیت می دهند؟
غرویان: در دوره های مختلف مدیریت حوزه علمیه و دولت های مختلف و همچنین وضع کشور بعضی از افراد به مسائل کشور می پردازند و برخی نمی پردازند. ما نمی توانیم یک حکم کلی در مورد همه زمان ها و همه افراد صادر کنیم. خیلی از مراجع ما دائما سر درس هایشان مسائل اجتماعی را مطرح می کنند و تذاکرات سیاسی و اجتماعی می دهند و خودشان اصلا بسیاری از موارد سیاسی و اجتماعی را درس می دهند.
بعضی از جناح های سیاسی خاص در حوزه سعی می کنند که طرف مقابل خودشان را بایکوت کنند یا مانع مطرح شدن حرف های آنان شوند. به طور مثال نیروهای هماهنگ و موافق با خودشان را در حوزه می چینند و از افراد جناح مقابل استفاده نمی کنند. این کشمکش ها در حوزه هست و خواهد بود؛ همانطور که در کشور، دولت و مجلس هم هست. به هرحال حوزه هم یک مجموعه ای از مجموعه های کشور است که اختلافات جناحی و سیاسی در آن وجود دارد.

ایرنا: حوزه علمیه چه تحولاتی داشته است؟
غرویان: حوزه علمیه مستثنا نیست و نمی تواند خودش را از تحولات جامعه، کشور و جهان جدا کند. تحولات علمی تاثیر خودش را در حوزه و حوزویان هم می گذارد و این هم امری نسبی است. با این وجود، عده ای در حوزه هستند که تلاش دارند تا تاثیرگذاری این تحولات جهانی و تحولات سیاسی، علمی و اجتماعی در حوزه را کم کنند. از طرف دیگر برخی معتقدند که به هرحال ما باید عالم به زمان باشیم و بالاخره ما باید این تحولات جدید را در درس ها، بحث ها، در متون آموزشی حوزه وارد کنیم و این هم خودش یکی از کشمکش های درون حوزه است. به هرحال یک عده ای خیلی افراطی از سنت دفاع می کنند، اما عده ای دیگر می گویند ما می توانیم با حفظ ارزش های سنتی، تحولات جدیدی را در آراء و افکار ایجاد کنیم و اجتهاد به روز نیز معنایش همین است.

ایرنا: نظر شما درباره وابستگی سیاسی و اقتصادی حوزه علمیه به دولت و حکومت چیست؟
غرویان: وابستگی سیاسی به قدرت و وابستگی به بودجه های دولتی و حکومتی تاثیراتی دارد. علما و مراجعی هستند که معتقدند حوزه باید استقلال خودش را حفظ کند و وابستگی به قدرت و اقتصاد حکومت نباید آن حُرّیت و آزادگی فکر را از علما و روحانیت سلب کند و این هم از همان مباحثی است که در حوزه دو طیف متقابل در حوزه دارد. یعنی یک عده ای می گویند که حوزه باید کاملا مستقل از حکومت باشد و یک عده معتقدند که اگر حکومت یک حکومت اسلامی است، اشکالی ندارد که حوزه وابستگی اقتصادی داشته باشد و بودجه از دولت بگیرد. به هرحال این گفتگوها و بحث ها در حوزه وجود دارد.

ایرنا: پیامدهای وابستگی به قدرت و بودجه ها چیست؟
غرویان: این بستگی به این دارد که واقعا مراجع، علما و روحانیون چه قدر قدرت اراده و قوت اراده داشته باشند. آیا وابستگی به اقتصاد حکومتی و دولتی برای حوزه ها و یا قدرت سیاسی آنها را از ابراز نظر آزادانه منع می کند یا منع نمی کند؟ اگر واقعا این وابستگی جلوی حُرّیت فکری را بگیرد، ضرر است، ولی اگر نه حُرّیت فکری به قوت خودش باقی باشد این اشکالی را تولید نمی کند. البته مردم این وسط طالب این هستند که علما و حوزه های علمیه حُرّیت فکری داشته باشند و نقادی کنند، نقد به خوشان را آزادانه بیان کنند و اسیر قدرت نشوند.

ایرنا: به نظرتان رویکرد مردم نسبت به نقش روحانیان در حکومت چیست؟
غرویان: تا حدودی مردم تشخیص می دهند که کدام روحانیون اسیر قدرت و ثروت شدند و کدام روحانیون اسیر نشدند. ممکن است که روحانیونی ارتباطی با قدرت و ثروت داشته باشند ولی حُرّیت و آزادگی فکری خودشان را حفظ کرده باشند. مردم این دسته های روحانیت را به مرور زمان تشخیص می دهند و فکر می کنم که تشخیص های مردم، تشخیص های درستی است.
نکته مهم مطرح در این روزها این است که اظهار نظرهای حوزویان باید در جهت قانون و در جهت مصالح کلان کشور باشد. صداها و سخنان علما و حوزویان، نباید این تصور را در مردم ایجاد کنند که این علما زیر بار قانون و مصوبات قانونی نمی روند و تنها حرف خودشان را می زنند و همان قوانین و مقرراتی که خودشان را گذاشتند، رعایت نمی کنند. این صورت خوبی برای حوزه و حوزویان ندارد. همچنین نباید این تلقی در مردم ایجاد شود که حوزویان نمی خواهند کشور آرامش پیدا کند یا نمی خواهند مردم در آرامش و رفاه زندگی کنند و دائما می خواهند که فضای کشور متشنج و درگیری باشد. اینکه حوزه های علمیه با دنیا و فضای بین الملل مشکل دارند، تلقی های خوبی نیستند. به هرحال روحانیت و علما باید طوری سخن بگویند و موضع گیری کنند که مردم احساس کنند، علما سعادت بهتر، زندگی آرام تر، رفاه بیشتر، نشاط و شادابی، سلامت جسم و روح بیشتر برای مردم می خواهند.

پژوهشم**


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

جوکوویچ فینالیست تور ATP لندن شد
مرد شماره یک جهان به راحتی توانست کوین اندرسون را شکست دهد و به فینال تور ATP لندن صعود کند.
ترکیه به لیگ C سقوط کرد
رقابت‌های لیگ ملت‌های اروپا با برتری سوئد و ناامیدی ترکیه ادامه یافت.
رفع مشکل خروج از کشور ۳ ملی‌پوش امید
تیم ملی فوتبال امید ایران با تمام نفرات خود راهی عمان خواهد شد.
یوونتوس؛ امیدوار به حذف یونایتد از لیگ قهرمانان!
یوونتوس قصد دارد در صورت امکان در همین زمستان امسال مقدمات جذب پل پوگبا را فراهم کند.
نامزد‌های مرد سال فوتبال آفریقا مشخص شدند
5 گزینه‌ نهایی انتخاب بازیکن سال فوتبال قاره سیاه مشخص شد.
دلنوشته کنایه آمیز طالب‌لو برای عمران زاده
دروازه‌بان پیشین استقلال نسبت به خداحافظی غیرمنتظره حنیف عمران زاده واکنش طعنه آمیزی نشان داد.
اطمینان دارم بارسلونا را مغلوب خواهیم کرد
یان اوبلاک، دروازه بان باکیفیت اتلتیکومادرید نسبت به شکست بارسلونا در هفته بعد لالیگا ابراز اطمینان کرد.
کلانی: برانکو حق دارد که عصبانی باشد
پیشکسوت پرسپولیس گفت: پرسپولیس یکی از محبوب‌ترین تیم‌های آسیاست اما ظاهرا دشمن هم کم ندارد
کاریکاتور: شجاع دلِ اسکاتلند در ترکیب لیورپول!
رابرتسون کاپیتان تیم ملی اسکاتلند مورد تحسین کلوپ قرار گرفته است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تیپ بیش از حد شاد «شراره رخام» -عکس
شراره رخام با انتشار این عکس، صفحه شخصی خود را به روز کرد.
ایتالیاگردی زوج مشهور بازیگر با تیپی خاص-عکس
نرگس محمدی، بازیگر سریال پرطرفدار «ستایش» پُست زیر را منتشر کرد.
درخشش ستارگان موسیقی ایران در شب جشن استقلال لهستان
تهران- ایرنا- ارکستر نیلپر رویدادی که شاید بتوان آن را حلقه مفقوده کیفیت در ارکسترهای ایرانی دانست شنبه شب در تالار وحدت جشن صدمین سالگرد استقلال لهستان را گرامیداشت .
جوکوویچ فینالیست تور ATP لندن شد
مرد شماره یک جهان به راحتی توانست کوین اندرسون را شکست دهد و به فینال تور ATP لندن صعود کند.
انقلاب اسلامی با اقتدار در مسیر پیشرفت است
سخنرانی فرزند شهید بهشتی با مجوز  و بدون هیچ منع قانونی بود
مسئولان با اخلال‌گران و قانون‌شکنان با جدیت برخورد کنند
سعید ناجی سرپرست استانداری سمنان شد
مسئولان با اخلال‌گران و قانون‌شکنان با جدیت برخورد کنند
تغییر شرایط سیاسی عراق باعث بسته ماندن مرز خسروی شد
وحدت دستور قرآن است
تمرکز زدایی باعث بی اثر شدن تحریم ها می شود
صاحبان تریبون از بزرگنمایی تحریم ها خودداری کنند
معاون هماهنگ کننده ارتش: امنیت زمینه ساز توسعه است