حرف‌های لطفی پس از خداحافظی از تیم ملی

13:51 ۹۴ روز و ۲۰ ساعت پیش افکار نیوز 128 0
حرف‌های لطفی پس از خداحافظی از تیم ملی

بازیکن پیشین تیم ملی و باشگاه پتروشیمی بندرامام تولد دخترش را دلیل اصلی خداحافظی‌اش از بسکتبال عنوان کرد.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،«بالاخره باید روزی این اتفاق می‌افتاد» گفت و گو را با این جمله آغاز کرد و بعد از آن‌که خواستم بیشتر صحبت کند، از مشکلاتی که ممکن بود برای خانواده‌اش بیفتد. از هدیه‌ای آسمانی که خدای مهربان به او و همسرش داده بود و از خداحافظی برای باز شدن جای جوانان بسکتبال
ایرانصحبت کرد. از خاطرات تلخ و شیرینش از تیم ملی، پترو و دانشگاه آزاد و از آن پرتاب به قول خودش «لعنتی» که باعث شد
دانشگاه آزاددر پسین ثانیه‌های اوورتایم فینال سوپرلیگ مغالوب تیم کهکشانی مهرام شود... او اغلب همینطور بود. خوش
اخلاقو مهربان و دوست داشتنی. دور از حاشیه و جنجال و یکی از با شخصیت‌ترین بازیکنان بسکتبال ایران محسوب می‌شد. خداحافظی ناگهانی‌اش با
بسکتبالاما بهانه‌ای شد تا گپی با رضا لطفی، بازیکن پست سه پیشین تیم ملیبزنیم. شاید حرف‌های رضا در نوع خودش خالی از لطف هم نباشد. 
انگار دوست داشتی با این کار همه را غافلگیر کنی! به قول امروزی‌ها همه را سورپرایز کردی. ماجرای خداحافظی ناگهانی‌ات چه بود؟
(با خنده) نه اینطور نبود. راستش را بخواهی این تصمیم را ناگهانی نگرفتم. مدتی پیش خدای مهربان بزرگترین هدیه زندگی‌ را به من و همسرم داد و پس از
تولددخترم که شایلین نام دارد، عزم خود را برای کناره‌گیری از بسکتبال جزم کردم. اتفاقا پیش‌تر هم گفته بودم اگر صاحب فرزند شوم از بسکتبال می‌روم. 
به تو و خانواده‌ات برای تولد «شایلین» صمیمانه تبریک می‌گویم اما رضای عزیز! هم تو هم من می‌دانیم بسیاری از ورزشکاران حرفه‌ای با وجود داشتن چند فرزند در دنیای ورزش باقی می‌مانند اما تو...
....پیش از پاسخ به پرسشت باید از همسرم که در این سال‌ها پا به پای من از این شهر به آن شهر از شمال به جنوب و مرکز کشور آمد تشکر کنم. خانواده‌ام هرگز من را تنها نگذاشت و من هم چنین کاری نمی‌کنم. متاسفانه اوضاع به گونه‌ای نبود که که همسر و فرزندم را به شهرستان ببرم. 
چرا در تیم‌های تهرانی بازینکردی؟ به نظر پیشنهاد هم داشتی؟ بله این موضوع هم بود اما اگر با دانشگاه آزاد تهران برای حضور در سوپرلیگ قرارداد می‌بستم، باید مسافت زیادی را طی می‌کردم تا به حکیمیه (سالن اختصاصی تیم بسکتبال دانشگاه آزاد واقع در واحد تهران‌شمال) برسم. همانطور که می‌دانید من ساکن کرج هستم و سالن حکیمیه در شرق تهران قرار دارد. خب کار برای من خیلی سخت می‌شد و به این ترتیب حضور من در جمع دانشگاهی‌ها منتفی شد. از سوی دیگر شیمیدر تهران هم تیمی است که امسال با ترکیب نسبتاً جوانی گام به مسابقات سوپرلیگ می‌گذارد. حالا من 36 سال دارم و بهتر است جا را برای جوانترها باز کنم.
به نظرت بهتر نبود مثل اوشین ساهاکیان، در زمینبسکتبال خداحافظی می‌کردی؟ البته اوشین از بازی‌های ملی خداحافظی کرد. من اما دوست داشتم 2 سال پیش و زمانی که با
پتروشیمیبندرامام قهرمان سوپرلیگ بسکتبال شدیم در حضور تماشاگران پرشور آبادانی وداع کنم. من کاپیتان تیم بودم و جام را بالای سر بردم اما در پایان آن مسابقه ناگهان سالن خالی از جمعیت شد و من هم از تصمیم خود در آن مقطع منصرف شدم. 
فکر می‌کنم آن فینال پیش از دربی استقلال و پرسپولیسبرگزار شد و شاید تماشاگران رفتند که دربی را ببینند. 
شاید اینطور بود اما به هرحال آن لحظه از خداحافظی‌ام منصرف شدم و آن را به زمان دیگری موکول کردم. قسمت این بود که دو سه سال دیگر هم بازی کنم. 
بهترین و بدترین خاطره رضا لطفی از بسکتبال؟ تمام لحظاتی که بسکتبال بازی کردم برای من خاطره خوب است. چندبار به تیم ملی دعوت شدم و بارها قهرمان غرب آسیا و جام ویلیام جونز شدیم. با پترو سوپرلیگ را فتح کردیم و با دانشگاه آزاد بازی‌های بسیار خوبی انجام دادیم و برای نخستین بار به فینال رسیدیم. در
اصفهانو ذوب آهنهم روزهای خوبی داشتم. راستش نمی‌توانم بگویم کدام لحظه بهترین بود. 
ولی بدترین را که می‌توانی بگویی؟!(با خنده) می‌دانم چه می‌خواهی بگویی! تو انگار قرار نیست دست از سر من و آن شوتی که در فینال دانشگاه و مهرام زدم برداری... 
خب قبول داری که اگر پرتاب تو به امتیاز تبدیل می‌شد دانشگاه قهرمانی را از چنگ مهرام بیرون می‌کشید؟ شاید همینطور می‌شد اما خب بسکتبال همین است. آن بازی خیلی حساس بود. اگر خاطرت باشد آن سال فینال 4 از 7 برگزار می‌شد و کار به بازی هفتم کشیده شد. آن سال مهرام تیم بسیار قدرتمند و به اصطلاح کهکشانی داشت. حامد حدادی، اوشین ساهاکیان، آرمان زنگنه، فرید اصلانی، سجاد مشایخی، سعید داورپناه، مهراد آتشی و ... به همه این اسم‌ها، تاکوان
دینآمریکایی را هم اضافه کن! خب می‌بینی که ما با چه تیم قدرتمندی بازی داشتیم و کار را به بازی هفتم کشاندیم. در دیدار پایانی هم ما 20 امتیاز عقب بودیم اما جبران کردیم و کار به اوورتایم (وقت اضافه) کشید. 
درست است اما در آن بازی حدادی و تاکوان و چند بازیکن مطرح مهرام در اوورتایم پنج خطایی شدند و اگر آن توپ را گل می‌کردی همه چیز عوض می‌شد. این را قبول نداری؟
خب ببین همین حالا آن بازی مثل فیلم جلوی چشمم است. من پرتاب کردم و همه فکر کردند وارد حلقه می‌شود. حتی فرید اصلانی (گارد مهرام در آن بازی) فردای آن مسابقه به من گفت وقتی شوت زدی همه گفتیم تمام شد! باختیم ولی در عین ناباوری سبد توپ را پس زد و مهرام در فست برک (ضد حمله) به امتیاز رسید. البته من تنها کسی نبودم که فرصت را از دست دادم حتما یادت هست که رایان (ریچاردز) هم آن لحظات فرصتی عالی داشت. فکر می‌کنم مهدی (مرادی نسب) هم آن لحظه زیر حلق بود اگر رایان توپ را به او پاس می‌داد کار تمام بود اما ریچاردز سه زد و توپش گل نشد. اصلا همه چیز آن لحظات
عجیب و غریببود. مهدی اسماعیلی (سنتر مهرام) ناگهان برخلاف همیشه دو پرتاب آزادش را گل کرد. خب همه این‌ها را بگذارید به حساب خوش شانسی‌های آقا مصطفی! (هاشمی) فکر می‌کنم اگر آن پرتاب گل می‌شد مجسمه‌ام را در دانشگاه حکیمیه نصب می‌کردند! 
مهران شاهین‌طبع هم در واکنش به خداحافظی تو پست جالبی منتشر کرد که انگار اسرارآمیز بود! منظور سرمربی تیم ملیاز انتشار آن پست چه بود؟ آقا مهران که همیشه و همه جا به من لطف داشته و دارد. دو ماه پیش با ایشان درباره خداحافظی ام صحبت کردم که به شدت مخالف بود و گفت حالا وقتش نیست. با وجود این، برای من افتخار است که آقای شاهین‌طبع پس از خداحافظی من و به مناسبت این اتفاق از شاگرد خود یاد می‌کند. 
و برنامه‌ات برای ادامه زندگی چیست؟ بسکتبال را که رها نمی‌کنی؟ نه هرگز. من هرچه دارم از بسکتبال است. فعلاً می‌خواهم چندماهی استراحت کنم و پس از آن اگر خدا بخواهد دوست دارم یک کمپ خوب بسکتبال تاسیس کنم. امیدوارم بتوانم به بسکتبال کشورم خدمت کنم.
 


گروه های زیر مجموعه ورزشی

ورزش بانوان
ورزش بانوان

آخرین اخبار

طرز تهیه ماست ایسلندی خانگی
ماست ایسلندی، ماست بدون چربی و بسیار غلیظ است که ارزش غذایی بسیار بالایی دارد و به دلیل داشتن میزان بالای پروتئین یعنی ۳ برابر ماست‌های دیگر و چربی بسیار پایین و نزدیک به صفر جزو سالم‌ترین و بهترین محصولات لبنی حال حاضر دنیا است.
پسر شیروانی، مادرش را به قتل رساند
فرمانده انتظامی شیروان از قتل مادر توسط پسر در این شهرستان خبر داد.
ذکری که از مال دنیا بی نیازتان می کند
آقا جان کار من بسته شده و به هر کاری که متوجه می شوم و دست میزنم، سودی نمی کنم و به هر حاجتی رو می آورم آن حاجتم روا نمی شود، چه کنم؟!
افشاگری «لیلا اوتادی» درباره حواشی بازیگران زن یک سریال جنجالی
لیلا اوتادی بازیگر سینما و تلویزیون درباره حواشی به وجود آمده درباره مجموعه «۱۳ شمالی» توضیحاتی را مطرح کرد.
پربرف ترین روستای دنیا- عکس
روستای شیراکاوا در ژاپن بدلیل قرار گرفتن در شرایط خاص آب و هوایی پر برف‌ترین نقطه قابل سکونت در جهان است. میزان بارش برف در این دهکده سالانه ۱۰و نیم متر است.
رمز‌های موفقیت در کنکور
کنکور یکی از آزمون‌های مهم زندگی هر فرد و جزو خاطرات فراموش نشدنی زندگی ماست.
دلایل بروز افسردگی در کودکان + نشانه‌ها و راهکار‌های درمانی
محتشمی گفت: ناامیدی، خشم، درماندگی، اضطراب، نوسانات خلقی، احساس گناه و غمگین بودن از نشانه‌های عاطفی در کودکان است.
شایع‌ترین بیماری قلبی در ایران را بشناسید
رئیس اولین کنگره توانبخشی قلبی، عروقی و ریوی درباره شایع‌ترین انواع بیماری‌های قلبی در دنیا و ایران و عوارض این ناهنجاری‌ها توضیح داد.
چه عواملی باعث ریزش مو می‌شوند؟
شایع ترین علت ریزش مو در زنان و مردان شرایطی است به نام " آلوپسی آندروژنیک" که با نام " طاسی با الگوی مردانه" شناخته می‌شود .
ارتباط مستقیم بین کم‌خوابی و افزایش خطر ابتلا به برخی بیماری‌ها
یک متخصص داخلی بیان کرد: فعالیت صبح و خواب با کیفیت با کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ ارتباط دارد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

دوچرخه‌های خودران جای تاکسی‌های اینترنتی را می‌گیرند
به نظر می‌رسد که شرکت اوبر تصمیم گرفته است دوچرخه و اسکوترهای خودران را نیز وارد ناوگان حمل و نقل خود کند.
خصلتی که خداوند آن را دوست دارد
حدیث امام صادق (ع) درباره میانه روی را در اینجا بخوانید.
خبر خوب سایت ازبک برای استقلالی‌ها
سایت چمپیونات ازبکستان نوشت که اسماعیل مهاجم مورد نظر استقلال با تیم ازبک فسخ کرده است.
دلیل چسبیدن کودک به مادر چیست؟
وحید اکبری در خصوص دلبستگی کودک به مادر گفت: برخلاف باور عمومی، چسبیدن کودک به مادر به‌ خاطر یادگیری و حتی نیاز به غذا و تامین سلامت جسمی نیست، بلکه به‌ دلیل امنیت روانی است که چنین رابطه‌ی سرشار از صمیمیت به‌ وجود می‌آید.
مادورو: تسلیم نمی‌شوم
رئیس‌جمهور ونزوئلا بعد از مداخله‌جویی‌های آمریکا و اقدام رهبر مخالفان این کشور در معرفی خود به عنوان رئیس‌جمهور خودخوانده گفت که تسلیم نخواهد شد.
مارادونا دست به دعا شد
مهاجم لیگ برتری بازداشت شد!
زمان بازگشت ستاره مصدوم استقلال
واکنش جالب امید ابراهیمی به درخشش بیرانوند
مزایده باشگاه استقلال و پرسپولیس تا پایان سال
شکست بارسلونای بدون مسی در کوپا دل ری
سردار یک کلاس از فوتبال ایران بالاتر است
کریم باقری: بیرانوند را عابدزاده مقایسه نکنید
تمجید بازیکن پرسپولیس از مهاجم جدید
استقلالی‌ها با درد و ناله به ایران برگشتند!