حرف‌های لطفی پس از خداحافظی از تیم ملی

13:51 ۱۷۹ روز و ۹ ساعت پیش افکار نیوز 243 0
حرف‌های لطفی پس از خداحافظی از تیم ملی

بازیکن پیشین تیم ملی و باشگاه پتروشیمی بندرامام تولد دخترش را دلیل اصلی خداحافظی‌اش از بسکتبال عنوان کرد.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،«بالاخره باید روزی این اتفاق می‌افتاد» گفت و گو را با این جمله آغاز کرد و بعد از آن‌که خواستم بیشتر صحبت کند، از مشکلاتی که ممکن بود برای خانواده‌اش بیفتد. از هدیه‌ای آسمانی که خدای مهربان به او و همسرش داده بود و از خداحافظی برای باز شدن جای جوانان بسکتبال
ایرانصحبت کرد. از خاطرات تلخ و شیرینش از تیم ملی، پترو و دانشگاه آزاد و از آن پرتاب به قول خودش «لعنتی» که باعث شد
دانشگاه آزاددر پسین ثانیه‌های اوورتایم فینال سوپرلیگ مغالوب تیم کهکشانی مهرام شود... او اغلب همینطور بود. خوش
اخلاقو مهربان و دوست داشتنی. دور از حاشیه و جنجال و یکی از با شخصیت‌ترین بازیکنان بسکتبال ایران محسوب می‌شد. خداحافظی ناگهانی‌اش با
بسکتبالاما بهانه‌ای شد تا گپی با رضا لطفی، بازیکن پست سه پیشین تیم ملیبزنیم. شاید حرف‌های رضا در نوع خودش خالی از لطف هم نباشد. 
انگار دوست داشتی با این کار همه را غافلگیر کنی! به قول امروزی‌ها همه را سورپرایز کردی. ماجرای خداحافظی ناگهانی‌ات چه بود؟
(با خنده) نه اینطور نبود. راستش را بخواهی این تصمیم را ناگهانی نگرفتم. مدتی پیش خدای مهربان بزرگترین هدیه زندگی‌ را به من و همسرم داد و پس از
تولددخترم که شایلین نام دارد، عزم خود را برای کناره‌گیری از بسکتبال جزم کردم. اتفاقا پیش‌تر هم گفته بودم اگر صاحب فرزند شوم از بسکتبال می‌روم. 
به تو و خانواده‌ات برای تولد «شایلین» صمیمانه تبریک می‌گویم اما رضای عزیز! هم تو هم من می‌دانیم بسیاری از ورزشکاران حرفه‌ای با وجود داشتن چند فرزند در دنیای ورزش باقی می‌مانند اما تو...
....پیش از پاسخ به پرسشت باید از همسرم که در این سال‌ها پا به پای من از این شهر به آن شهر از شمال به جنوب و مرکز کشور آمد تشکر کنم. خانواده‌ام هرگز من را تنها نگذاشت و من هم چنین کاری نمی‌کنم. متاسفانه اوضاع به گونه‌ای نبود که که همسر و فرزندم را به شهرستان ببرم. 
چرا در تیم‌های تهرانی بازینکردی؟ به نظر پیشنهاد هم داشتی؟ بله این موضوع هم بود اما اگر با دانشگاه آزاد تهران برای حضور در سوپرلیگ قرارداد می‌بستم، باید مسافت زیادی را طی می‌کردم تا به حکیمیه (سالن اختصاصی تیم بسکتبال دانشگاه آزاد واقع در واحد تهران‌شمال) برسم. همانطور که می‌دانید من ساکن کرج هستم و سالن حکیمیه در شرق تهران قرار دارد. خب کار برای من خیلی سخت می‌شد و به این ترتیب حضور من در جمع دانشگاهی‌ها منتفی شد. از سوی دیگر شیمیدر تهران هم تیمی است که امسال با ترکیب نسبتاً جوانی گام به مسابقات سوپرلیگ می‌گذارد. حالا من 36 سال دارم و بهتر است جا را برای جوانترها باز کنم.
به نظرت بهتر نبود مثل اوشین ساهاکیان، در زمینبسکتبال خداحافظی می‌کردی؟ البته اوشین از بازی‌های ملی خداحافظی کرد. من اما دوست داشتم 2 سال پیش و زمانی که با
پتروشیمیبندرامام قهرمان سوپرلیگ بسکتبال شدیم در حضور تماشاگران پرشور آبادانی وداع کنم. من کاپیتان تیم بودم و جام را بالای سر بردم اما در پایان آن مسابقه ناگهان سالن خالی از جمعیت شد و من هم از تصمیم خود در آن مقطع منصرف شدم. 
فکر می‌کنم آن فینال پیش از دربی استقلال و پرسپولیسبرگزار شد و شاید تماشاگران رفتند که دربی را ببینند. 
شاید اینطور بود اما به هرحال آن لحظه از خداحافظی‌ام منصرف شدم و آن را به زمان دیگری موکول کردم. قسمت این بود که دو سه سال دیگر هم بازی کنم. 
بهترین و بدترین خاطره رضا لطفی از بسکتبال؟ تمام لحظاتی که بسکتبال بازی کردم برای من خاطره خوب است. چندبار به تیم ملی دعوت شدم و بارها قهرمان غرب آسیا و جام ویلیام جونز شدیم. با پترو سوپرلیگ را فتح کردیم و با دانشگاه آزاد بازی‌های بسیار خوبی انجام دادیم و برای نخستین بار به فینال رسیدیم. در
اصفهانو ذوب آهنهم روزهای خوبی داشتم. راستش نمی‌توانم بگویم کدام لحظه بهترین بود. 
ولی بدترین را که می‌توانی بگویی؟!(با خنده) می‌دانم چه می‌خواهی بگویی! تو انگار قرار نیست دست از سر من و آن شوتی که در فینال دانشگاه و مهرام زدم برداری... 
خب قبول داری که اگر پرتاب تو به امتیاز تبدیل می‌شد دانشگاه قهرمانی را از چنگ مهرام بیرون می‌کشید؟ شاید همینطور می‌شد اما خب بسکتبال همین است. آن بازی خیلی حساس بود. اگر خاطرت باشد آن سال فینال 4 از 7 برگزار می‌شد و کار به بازی هفتم کشیده شد. آن سال مهرام تیم بسیار قدرتمند و به اصطلاح کهکشانی داشت. حامد حدادی، اوشین ساهاکیان، آرمان زنگنه، فرید اصلانی، سجاد مشایخی، سعید داورپناه، مهراد آتشی و ... به همه این اسم‌ها، تاکوان
دینآمریکایی را هم اضافه کن! خب می‌بینی که ما با چه تیم قدرتمندی بازی داشتیم و کار را به بازی هفتم کشاندیم. در دیدار پایانی هم ما 20 امتیاز عقب بودیم اما جبران کردیم و کار به اوورتایم (وقت اضافه) کشید. 
درست است اما در آن بازی حدادی و تاکوان و چند بازیکن مطرح مهرام در اوورتایم پنج خطایی شدند و اگر آن توپ را گل می‌کردی همه چیز عوض می‌شد. این را قبول نداری؟
خب ببین همین حالا آن بازی مثل فیلم جلوی چشمم است. من پرتاب کردم و همه فکر کردند وارد حلقه می‌شود. حتی فرید اصلانی (گارد مهرام در آن بازی) فردای آن مسابقه به من گفت وقتی شوت زدی همه گفتیم تمام شد! باختیم ولی در عین ناباوری سبد توپ را پس زد و مهرام در فست برک (ضد حمله) به امتیاز رسید. البته من تنها کسی نبودم که فرصت را از دست دادم حتما یادت هست که رایان (ریچاردز) هم آن لحظات فرصتی عالی داشت. فکر می‌کنم مهدی (مرادی نسب) هم آن لحظه زیر حلق بود اگر رایان توپ را به او پاس می‌داد کار تمام بود اما ریچاردز سه زد و توپش گل نشد. اصلا همه چیز آن لحظات
عجیب و غریببود. مهدی اسماعیلی (سنتر مهرام) ناگهان برخلاف همیشه دو پرتاب آزادش را گل کرد. خب همه این‌ها را بگذارید به حساب خوش شانسی‌های آقا مصطفی! (هاشمی) فکر می‌کنم اگر آن پرتاب گل می‌شد مجسمه‌ام را در دانشگاه حکیمیه نصب می‌کردند! 
مهران شاهین‌طبع هم در واکنش به خداحافظی تو پست جالبی منتشر کرد که انگار اسرارآمیز بود! منظور سرمربی تیم ملیاز انتشار آن پست چه بود؟ آقا مهران که همیشه و همه جا به من لطف داشته و دارد. دو ماه پیش با ایشان درباره خداحافظی ام صحبت کردم که به شدت مخالف بود و گفت حالا وقتش نیست. با وجود این، برای من افتخار است که آقای شاهین‌طبع پس از خداحافظی من و به مناسبت این اتفاق از شاگرد خود یاد می‌کند. 
و برنامه‌ات برای ادامه زندگی چیست؟ بسکتبال را که رها نمی‌کنی؟ نه هرگز. من هرچه دارم از بسکتبال است. فعلاً می‌خواهم چندماهی استراحت کنم و پس از آن اگر خدا بخواهد دوست دارم یک کمپ خوب بسکتبال تاسیس کنم. امیدوارم بتوانم به بسکتبال کشورم خدمت کنم.
 


گروه های زیر مجموعه ورزشی

سایر حوزه ها
سایر حوزه ها

آخرین اخبار

سردار فدوی: چهل سالگی انقلاب بیانگر پیروزی حق بر باطل است
قزوین - ایرنا - معاون هماهنگ کننده سپاه پاسداران کشور گفت: انقلاب اسلامی در چهل سالگی خود به دشمنان نظام و انقلاب ثابت کرد که همواره در طول تاریخ حق بر باطل پیروز است.
نیروهای بسیج مردم عراق برای کمک به مهار سیل وارد آبادان شدند
آبادان - ایرنا - سرپرست فرمانداری آبادان گفت:کاروانی شامل نیروهای بسیج مردمی عراق به همراه تجهیزات مهندسی برای کمک به مهار سیلاب و ایمن سازی جاده آبادان - ماهشهر در کنار مهندسان ایرانی وارد عمل شدند.
فرمانده ناجا: برای مقابله با توطئه اقتصادی همه پای کار باشند
تهران- ایرنا- فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی گفت: حتما برای خنثی کردن توطئه اقتصادی دشمن همه باید پای کار باشند و همانگونه که رهبر معظم انقلاب فرمودند اسباب آسایش و آرامش مردم را فراهم کنند.
2 خودرو در سیلاب جاده اهواز - آبادان غرق شدند
آبادان - ایرنا - مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خوزستان از غرق شدن 2 خودرو در سیلاب جاده اهواز - آبادان خبر داد و گفت: سرنشینان این خودروها نجات یافتند.
سیل 133 هزار میلیارد ریال به بخش کشاورزی کشور خسارت زد
دزفول - ایرنا - رییس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی گفت: سیل حدود 133 هزار میلیارد ریال به بخش کشاورزی در کل کشور خسارت وارد کرده که 50 درصد این خسارات در استان خوزستان بوده است.
پازاج سرمربی سابق تیم ملی کشتی فرنگی در مرگ فرزند عزادار کرد
اردبیل - ایرنا - طاها پازاج فرزند احد پازاج سرمربی سابق تیم ملی کشتی فرنگی در اثر حادثه رانندگی جان باخت.
جشنواره غذای اکو؛ بستری برای تعامل زنجان با دنیا
زنجان - ایرنا - سفیران کشورهای یونان، اتریش، کروواسی و قزاقستان که جهت شرکت در جشنواره غذای اکو - جاده ابریشم وارد استان شده اند به صورت جداگانه با استاندار زنجان دیدار کردند.
چهار عضو یک خانواده در سانحه رانندگی جان باختند
همدان - ایرنا - جانشین رییس پلیس راه استان همدان گفت: چهار عضو یک خانواده بر اثر برخورد یک دستگاه خودرو سواری پژو با تریلی در جاده همدان - قزوین جان خود را از دست دادند.
بجنورد، نمایشگاه منطقه ای مد را میزبانی می کند
بجنورد - ایرنا- رئیس دانشگاه تک جنسیتی کوثر بجنورد اعلام کرد: نمایشگاه منطقه ای توانمندی های دانشجویان دختر در زمینه مد، لباس و صنایع دستی با حضور دانشگاه های کشور در بجنورد، مرکز استان خراسان شمالی برگزار می شود.
مسابقات اسبدوانی کورس بهاره گنبد آغاز شد
گنبدکاووس - ایرنا - مسابقات اسبدوانی کورس بهاره گنبدکاووس با حضور پرشور علاقه‌مندان به این ورزش بومی و اصیل منطقه، عصر روز پنجشنبه با برگزاری هفته اول این مسابقات در مجموعه سوارکاری این شهرستان آغاز شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

فیلم - خلاصه دیدار پورتو ۱-۴ لیورپول
تیم فوتبال لیورپول در خانه پورتو موفق به برد 4-1 شد تا در مجموع با برتری 6-1 راهی نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپا شده و حریف بارسلونا شود.
نشست هیات افغانستان و طالبان در دوحه به تاخیر افتاد
تهران-ایرنا- منابع خبری امروز (پنجشنبه) اعلام کردند که نشست هیات افغانستان و طالبان در دوحه پایتخت قطر که قرار بود امروز برگزار شود، به تاخیر افتاد.
پدران و مادران! «بهوش و بگوش»
«همه دست در دست هم دهیم و جوانان را درک کرده و دریابیم؛ اینان پاره تن خودمان و آینده‌سازان ایران سرافرازمان هستند.»
ویدئو - باتلاق‌های خانگی، یادگار سیل برای گلستان
حدود یک ماه از سیل در برخی شهرها و روستاهای استان گلستان می‌گذرد، اما هنوز نشانه‌های آن باقی مانده است. دو روستای « میرزا علی یلقی» و «سلاق‌یلقی» از توابع شهرستان آق‌قلا در سیل فروردین ماه، دچار آسیب‌های زیادی در ساختمان‌ها، زمین‌های کشاورزی و مدرسه شده‌اند. یکی از مهم‌ترین مشکلات فعلی مردم این روستاها، باقی‌مانده‌های گل و لای و فاضلاب است.
10 دلیل مهم برای خوردن پروتئین‌ها
مطالعات زیادی نشان داده‌اند رژیم‌های غذایی پُرپروتئین، برای کاهش وزن و سلامت متابولیسم اهمیت دارند.
انتقاد فیروز کریمی از داور مسابقه
دایی: این فوتبالی است که سپاهان خیلی دوست دارد
آنالیز بازی الهلال توسط فرزند شفر
کوتاه‌ترین نشست خبری لیگ برتر فوتبال!
تساوی بی‌فایده رقیبان پایین جدولی
قلعه‌نویی: علی دایی بزرگ فوتبال ماست
شکست الهلال قبل از دیدار با استقلال
تساوی نفت مسجدسلیمان و استقلال خوزستان
سپاهان شاگردان دایی را گلباران کرد
فیلم- خلاصه دیدار سایپا 2-5 سپاهان