حرف‌های لطفی پس از خداحافظی از تیم ملی

13:51 ۲۷ روز و ۹ ساعت پیش افکار نیوز 61 0
حرف‌های لطفی پس از خداحافظی از تیم ملی

بازیکن پیشین تیم ملی و باشگاه پتروشیمی بندرامام تولد دخترش را دلیل اصلی خداحافظی‌اش از بسکتبال عنوان کرد.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،«بالاخره باید روزی این اتفاق می‌افتاد» گفت و گو را با این جمله آغاز کرد و بعد از آن‌که خواستم بیشتر صحبت کند، از مشکلاتی که ممکن بود برای خانواده‌اش بیفتد. از هدیه‌ای آسمانی که خدای مهربان به او و همسرش داده بود و از خداحافظی برای باز شدن جای جوانان بسکتبال
ایرانصحبت کرد. از خاطرات تلخ و شیرینش از تیم ملی، پترو و دانشگاه آزاد و از آن پرتاب به قول خودش «لعنتی» که باعث شد
دانشگاه آزاددر پسین ثانیه‌های اوورتایم فینال سوپرلیگ مغالوب تیم کهکشانی مهرام شود... او اغلب همینطور بود. خوش
اخلاقو مهربان و دوست داشتنی. دور از حاشیه و جنجال و یکی از با شخصیت‌ترین بازیکنان بسکتبال ایران محسوب می‌شد. خداحافظی ناگهانی‌اش با
بسکتبالاما بهانه‌ای شد تا گپی با رضا لطفی، بازیکن پست سه پیشین تیم ملیبزنیم. شاید حرف‌های رضا در نوع خودش خالی از لطف هم نباشد. 
انگار دوست داشتی با این کار همه را غافلگیر کنی! به قول امروزی‌ها همه را سورپرایز کردی. ماجرای خداحافظی ناگهانی‌ات چه بود؟
(با خنده) نه اینطور نبود. راستش را بخواهی این تصمیم را ناگهانی نگرفتم. مدتی پیش خدای مهربان بزرگترین هدیه زندگی‌ را به من و همسرم داد و پس از
تولددخترم که شایلین نام دارد، عزم خود را برای کناره‌گیری از بسکتبال جزم کردم. اتفاقا پیش‌تر هم گفته بودم اگر صاحب فرزند شوم از بسکتبال می‌روم. 
به تو و خانواده‌ات برای تولد «شایلین» صمیمانه تبریک می‌گویم اما رضای عزیز! هم تو هم من می‌دانیم بسیاری از ورزشکاران حرفه‌ای با وجود داشتن چند فرزند در دنیای ورزش باقی می‌مانند اما تو...
....پیش از پاسخ به پرسشت باید از همسرم که در این سال‌ها پا به پای من از این شهر به آن شهر از شمال به جنوب و مرکز کشور آمد تشکر کنم. خانواده‌ام هرگز من را تنها نگذاشت و من هم چنین کاری نمی‌کنم. متاسفانه اوضاع به گونه‌ای نبود که که همسر و فرزندم را به شهرستان ببرم. 
چرا در تیم‌های تهرانی بازینکردی؟ به نظر پیشنهاد هم داشتی؟ بله این موضوع هم بود اما اگر با دانشگاه آزاد تهران برای حضور در سوپرلیگ قرارداد می‌بستم، باید مسافت زیادی را طی می‌کردم تا به حکیمیه (سالن اختصاصی تیم بسکتبال دانشگاه آزاد واقع در واحد تهران‌شمال) برسم. همانطور که می‌دانید من ساکن کرج هستم و سالن حکیمیه در شرق تهران قرار دارد. خب کار برای من خیلی سخت می‌شد و به این ترتیب حضور من در جمع دانشگاهی‌ها منتفی شد. از سوی دیگر شیمیدر تهران هم تیمی است که امسال با ترکیب نسبتاً جوانی گام به مسابقات سوپرلیگ می‌گذارد. حالا من 36 سال دارم و بهتر است جا را برای جوانترها باز کنم.
به نظرت بهتر نبود مثل اوشین ساهاکیان، در زمینبسکتبال خداحافظی می‌کردی؟ البته اوشین از بازی‌های ملی خداحافظی کرد. من اما دوست داشتم 2 سال پیش و زمانی که با
پتروشیمیبندرامام قهرمان سوپرلیگ بسکتبال شدیم در حضور تماشاگران پرشور آبادانی وداع کنم. من کاپیتان تیم بودم و جام را بالای سر بردم اما در پایان آن مسابقه ناگهان سالن خالی از جمعیت شد و من هم از تصمیم خود در آن مقطع منصرف شدم. 
فکر می‌کنم آن فینال پیش از دربی استقلال و پرسپولیسبرگزار شد و شاید تماشاگران رفتند که دربی را ببینند. 
شاید اینطور بود اما به هرحال آن لحظه از خداحافظی‌ام منصرف شدم و آن را به زمان دیگری موکول کردم. قسمت این بود که دو سه سال دیگر هم بازی کنم. 
بهترین و بدترین خاطره رضا لطفی از بسکتبال؟ تمام لحظاتی که بسکتبال بازی کردم برای من خاطره خوب است. چندبار به تیم ملی دعوت شدم و بارها قهرمان غرب آسیا و جام ویلیام جونز شدیم. با پترو سوپرلیگ را فتح کردیم و با دانشگاه آزاد بازی‌های بسیار خوبی انجام دادیم و برای نخستین بار به فینال رسیدیم. در
اصفهانو ذوب آهنهم روزهای خوبی داشتم. راستش نمی‌توانم بگویم کدام لحظه بهترین بود. 
ولی بدترین را که می‌توانی بگویی؟!(با خنده) می‌دانم چه می‌خواهی بگویی! تو انگار قرار نیست دست از سر من و آن شوتی که در فینال دانشگاه و مهرام زدم برداری... 
خب قبول داری که اگر پرتاب تو به امتیاز تبدیل می‌شد دانشگاه قهرمانی را از چنگ مهرام بیرون می‌کشید؟ شاید همینطور می‌شد اما خب بسکتبال همین است. آن بازی خیلی حساس بود. اگر خاطرت باشد آن سال فینال 4 از 7 برگزار می‌شد و کار به بازی هفتم کشیده شد. آن سال مهرام تیم بسیار قدرتمند و به اصطلاح کهکشانی داشت. حامد حدادی، اوشین ساهاکیان، آرمان زنگنه، فرید اصلانی، سجاد مشایخی، سعید داورپناه، مهراد آتشی و ... به همه این اسم‌ها، تاکوان
دینآمریکایی را هم اضافه کن! خب می‌بینی که ما با چه تیم قدرتمندی بازی داشتیم و کار را به بازی هفتم کشاندیم. در دیدار پایانی هم ما 20 امتیاز عقب بودیم اما جبران کردیم و کار به اوورتایم (وقت اضافه) کشید. 
درست است اما در آن بازی حدادی و تاکوان و چند بازیکن مطرح مهرام در اوورتایم پنج خطایی شدند و اگر آن توپ را گل می‌کردی همه چیز عوض می‌شد. این را قبول نداری؟
خب ببین همین حالا آن بازی مثل فیلم جلوی چشمم است. من پرتاب کردم و همه فکر کردند وارد حلقه می‌شود. حتی فرید اصلانی (گارد مهرام در آن بازی) فردای آن مسابقه به من گفت وقتی شوت زدی همه گفتیم تمام شد! باختیم ولی در عین ناباوری سبد توپ را پس زد و مهرام در فست برک (ضد حمله) به امتیاز رسید. البته من تنها کسی نبودم که فرصت را از دست دادم حتما یادت هست که رایان (ریچاردز) هم آن لحظات فرصتی عالی داشت. فکر می‌کنم مهدی (مرادی نسب) هم آن لحظه زیر حلق بود اگر رایان توپ را به او پاس می‌داد کار تمام بود اما ریچاردز سه زد و توپش گل نشد. اصلا همه چیز آن لحظات
عجیب و غریببود. مهدی اسماعیلی (سنتر مهرام) ناگهان برخلاف همیشه دو پرتاب آزادش را گل کرد. خب همه این‌ها را بگذارید به حساب خوش شانسی‌های آقا مصطفی! (هاشمی) فکر می‌کنم اگر آن پرتاب گل می‌شد مجسمه‌ام را در دانشگاه حکیمیه نصب می‌کردند! 
مهران شاهین‌طبع هم در واکنش به خداحافظی تو پست جالبی منتشر کرد که انگار اسرارآمیز بود! منظور سرمربی تیم ملیاز انتشار آن پست چه بود؟ آقا مهران که همیشه و همه جا به من لطف داشته و دارد. دو ماه پیش با ایشان درباره خداحافظی ام صحبت کردم که به شدت مخالف بود و گفت حالا وقتش نیست. با وجود این، برای من افتخار است که آقای شاهین‌طبع پس از خداحافظی من و به مناسبت این اتفاق از شاگرد خود یاد می‌کند. 
و برنامه‌ات برای ادامه زندگی چیست؟ بسکتبال را که رها نمی‌کنی؟ نه هرگز. من هرچه دارم از بسکتبال است. فعلاً می‌خواهم چندماهی استراحت کنم و پس از آن اگر خدا بخواهد دوست دارم یک کمپ خوب بسکتبال تاسیس کنم. امیدوارم بتوانم به بسکتبال کشورم خدمت کنم.
 


گروه های زیر مجموعه ورزشی

سایر حوزه ها
سایر حوزه ها

آخرین اخبار

فایرفاکس امنیتی‌تر می‌شود
موزیلا اعلام کرد که مرورگر اینترنتی فایرفاکس از این پس به منظور افزایش امنیت سایبری کاربران به قابلیت جدیدی مجهز می‌شود که دسترسی هکرها به اطلاعات شخصی آنها را قطع می‌کند.
راه‌اندازی بازار گل در محدوده بهشت زهرا(س)
مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران از راه‌اندازی بازار گل در محدوده بهشت زهرا(س) خبر داد.
واکنش شهردار تهران به خبر رد صلاحیتش
شهردار جدید تهران در گفت‌وگویی به خبر رد صلاحیتش واکنش نشان داد.
وزیر بهداشت: سند درمان کشور تصویب شد
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار کرد: سند درمان کشور در دولت تصویب شد و فضای درمانی با تصویب این سند تا سال ۱۴۰۴ ساماندهی خواهد شد.
حذف کنکور تا ۱۰ سال دیگر هم غیرممکن است
رئیس جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه در کشور ما 600 هزار نفر در رشته تجربی در کنکور شرکت می‌کنند که پزشک شوند اما در خوشبینانه‌ترین حالت 10 هزار نفر پذیرفته می‌شوند، گفت: آیا در این مسابقه می‌توان کنکور را حذف کرد؟ فکر می‌کنم حذف کنکور تا 10 سال دیگر هم غیرممکن باشد.
عزیزالله شهبازی سرپرست استانداری البرز شد
کرج - ایرنا- معاون سیاسی ، امنیتی و اجتماعی استانداری البرز بعنوان سرپرست استانداری این استان منصوب شد.
نبض تولید در هپکو دوباره به جریان افتاد
اراک - ایرنا - مدیر عامل هپکوی اراک گفت: نبض تولید و سازندگی پس از مدتی وقفه در این واحد تولیدی و صنعتی دوباره به جریان افتاده است.
نحوه برخورد با سه جوان نوازنده نادرست بود
رشت - ایرنا - فرماندار شهرستان رشت با تاکید بر لزوم تلاش در جهت ارتقاء نشاط اجتماعی افزود: قانون و هنجارهای عمومی نیز باید از سوی همگان رعایت شود.
حمایت از واحدهای صادرات محور عمده فعالیت شهرک های صنعتی
کرج-ایرنا- معاون پشتیبانی و صنایع انسانی شهرک های صنعتی ایران گفت: یکی از مهم ترین برنامه های شهرک های صنعتی و سازمان صنایع کوچک حمایت از واحدهای صادرات محور است.
پژوهشگاه مواد و انرژی ایران تکیه گاه صنعت شود
کرج-ایرنا-معاون پژوهشی و فناوری وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری گفت: با توجه به وضعیت خاص اقتصادی کشور، پژوهشگاه مواد و انرژی ایران می تواند تکیه گاه بخش تولید و صنعت کشور شود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آقای حکایتی و هنرمندان در جشن کتابخوان های انزلی
انزلی – ایرنا- بهرام شاه محمد لو 'آقای حکایتی' برنامه کودک دهه 60 و 70 ، کامران رسول زاده شاعر ، نمایشنامه نویس و خالق و خواننده ترانه ی زیبای ' درخت' و حمید نور شمسی روزنامه نگار، فعال حوزه نشر و کتاب در جشن ' تو هم بخوان ' کتابخوانهای انزلی حضور یافتند.
متکی: آمریکا برای تامین منافع از حربه تحریم استفاده می کند
مشهد- ایرنا- معاون امور بین الملل مجمع تقریب مذاهب اسلامی گفت: آمریکا برای تامین مطامع خود از کوبا تا هند، چین، روسیه و اتحادیه اروپایی را تحت تحریمهای مختلف دارد و از آن به عنوان حربه ای برای تامین منافعش استفاده می کند.
برای ترویج فرهنگ مطالعه نیازمند تعریف جامع هستیم
قزوین - ایرنا - استاندار قزوین گفت: دستگاه های فرهنگی برای ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی با همکاری یکدیگر به تعریف یک مسیر مطالعاتی در جامعه کمک کنند.
جشنواره انار 24 آذر در کاخ نیاوران برگزار می شود
تهران -ایرنا- جشنواره انار استان های غربی کشور برای نخستین بار از 24 آذرماه امسال قرار است در کاخ موزه نیاوران واقع در پایتخت برگزار شود.
تیترهای 26 آبان روزنامه های کهگیلویه و بویراحمد
یاسوج- ایرنا- روزنامه های کهگیلویه و بویراحمد روز شنبه 26 آبان سال 1397 تیترهای متنوعی را با توجه به رویدادهای روز انتخاب کرده اند.
حذف هر سه سابریست ایران از جام جهانی شمشیربازی- پاکدامن هم باخت
فدرر از صعود به فینال تور ATP لندن بازماند
مس کرمان همچنان در صدر
پایان کار شمشیربازان سابریست در جام جهانی
آغاز بلیت فروشی دیدار تیم‌های فوتبال پرسپولیس و پیکان
ملی پوشان فوتبال مجوز مصاحبه گرفتند
گرشاسبی: برانکو هیچ جا نمی‌رود خیال‌تان راحت
نگاهی به عملکرد پدیده نوظهور انگلیس در تمام مقاطع +عکس
برتری فولاد در دیداری دوستانه
آغاز بلیت فروشی دیدار تیم‌های فوتبال پرسپولیس و پیکان