روایت خاشقچی از اصلاحات بن سلمان که سرش را به باد داد

16:15 ۲۸ روز و ۴ ساعت پیش ایرنا 56 0
روایت خاشقچی از اصلاحات بن سلمان که سرش را به باد داد

تهران- ایرناپلاس- جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار باسابقه عربستانی با وجود موضع مثبت‌تر به حکومت سعودی، مقالاتی در نقد رویه‌های اصلاحات در این کشور منتشر می‌کرد و گویا همین مواضع به حکام سعودی خوش نیامده که سر این تبعه خود را زیر آب کردند.

ایرنا

مرور یکی از آخرین مقالات جمال در واشنگتن پست
روایت خاشقچی از اصلاحات بن سلمان که سرش را به باد داد

تهران- ایرناپلاس- جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار باسابقه عربستانی با وجود موضع مثبت‌تر به حکومت سعودی، مقالاتی در نقد رویه‌های اصلاحات در این کشور منتشر می‌کرد و گویا همین مواضع به حکام سعودی خوش نیامده که سر این تبعه خود را زیر آب کردند.

او در یکی از آخرین مقالات خود در واشنگتن‌ پست که قبل از کشته شدنش منتشر شده، وضعیت اصلاحات در عربستان را ناامیدکننده توصیف و تأکید می‌کند که وضعیت نسبت به گذشته بدتر شده است. خاشقچی که از سال‌ها پیش عربستان را ترک کرده بود، در این مقاله می‌گوید به واسطه فشار حکومت شش ماه سکوت کردم، اما دیگر این سکوت قابل تداوم نیست.

مرور مقاله او به شناخت جایگاه خاشقچی و موضع وی در قبال حکومت سعودی و اصلاحات بن سلمان کمک می‌کند.

در ادامه متن این مقاله را با عنوان «اصلاح طلبان عربستان سعودی اکنون با انتخاب وحشتناک مواجه‌اند» می‌خوانید:

اینکه تصاویر افراد 60 ، 70 ساله که بخشی از برنامه اصلاحات هستند، به عنوان خائن در صفحه اول مطبوعات سعودی منتشر شود، ناامیدکننده است.

زنان و مردانی که طی هفته گذشته در عربستان دستگیر شدند، از آزادی‌های اجتماعی مشابه، از جمله حق رانندگی زنان حمایت می‌کردند که در حال حاضر توسط شاهزاده بن سلمان پیگیری می‌شود. این برخورد‌ها حتی مدافعان دولت را شوکه کرده است.

این دستگیری‌ها نشانگر اوضاع نامساعدی است که تمام سعودی‌ با آن روبه‌روست. از ما می‌خواهند تا امید به آزادی سیاسی را رها و در مورد دستگیری‌ها و ممنوعیت سفرها سکوت کنیم. از ما انتظار دارند شدیداً این اصلاحات اجتماعی را تحسین کنیم و مردم شاهزاده را به این دلیل ستایش کنند، اما از اشاره به پیشگامان این قبیل اصلاحات که در دهه‌های گذشته این مسائل را طرح می‌کردند، پرهیز شود.

دستگیری‌های هفته گذشته، به سادگی روایت این کنترل‌گری‌ها را نشان می‌دهد. این پیام برای همه روشن است: هر نوع فعالیتی باید از جانب دولت باشد و هیچ صدای مستقل یا عقیده مخالفی مجاز نخواهد بود و همه باید در مسیر طبقه حاکم باشند.

راه دیگری برای ما وجود ندارد؟ ما باید بین این نمایش و حقوق شهروندی‌مان، هم در حمایت از اقدامات دولت و هم در انتقاد از آن، سکوت را انتخاب کنیم؟ ما تنها باید صدای رسا برای تصمیمات رهبران‌مان باشیم؛ این دیدگاه بن سلمان درباره آینده ماست و در مقابل، حق زندگی و سفر آزادانه را برای خودشان و همسران و فرزندانشان می‌خواهند؟

به من گفته شد باید بپذیری و از اصلاحات اجتماعی سپاسگزار باشی که البته من مدت‌ها درباره مواردی، از جمله باتلاق یمن، اجرای اصلاحات اقتصادی شتابزده، محاصره قطر، بحث در مورد همگرایی با اسرائیل برای مقابله با ایران، و حبس ده‌ها تن از روشنفکران و روحانیون سعودی در سال گذشته، سکوت کرده بودم.

این سکوت، انتخاب من از ژوئیه گذشته است. بعد از آن که برای آخرین بار عربستان را ترک کردم، به واسطه فشار حکومت شش ماه سکوت کردم. من تعجب می‌کنم از اینکه فردی مثل من، لجین الهذلول، یکی از برجسته‌ترین فعالان زن عربستانی که هفته گذشته دستگیر شد، با چنین معضلاتی مبارزه کرده است. همچنین وکیل او ابراهیم مدیمغ با این درگیری‌های داخلی برخورد کرده است. نیروهای امنیتی، آن‌ها و دیگران را به درگیری در فعالیت‌هایی که مذهب و وفاداری ملی را خدشه‌دار می‌کند، متهم می‌کنند؛ این گروه به ارتباط با گروه‌های خارجی و افرادی که به‌تازگی در موقعیت حساس حکومتی استخدام شده‌اند، مظنون است.

اگرچه الهذلول به دستور دولت به سکوت درباره دهه‌ها فعالیتش در حمایت از حق رانندگی زنان تن داده است، اما حتی اجازه رفع ممنوعیت رانندگی زنان هم تنها توسط شاهزاده، اعتبار دارد. او و همکارانش به‌دلیل گفت‌وگو با رسانه‌های خارجی درباره مسئولیت رفع ممنوعیت‌ها در ماه‌های آتی و تغییرات اجتماعی در عربستان سعودی، مجازات شدند.

هیچ چیز برجسته‌ای درباره ارتباط با رسانه‌ها و سفارت خارجی وجود ندارد. زمانی که من به عنوان یک روزنامه‌نگار در عربستان سعودی زندگی می‌کردم، این یک امر رایج بود. حتی این اتفاق، بیشتر توسط بخشی از حکومت که اصلاحات را دنبال می‌کند، ترویج شده است. با این حال اکنون، برخلاف دو، سه سال پیش، هر ارتباطی با خارج، فراتر از چارچوب‌های تأییدشده، خیانت نامیده می‌شود. بله، خیانتکار - این همان کلمه‌ای است که برای بدنام کردن بازداشت‌شدگان نزد عموم استفاده می‌‌شود. من هرگز شاهد چنین واکنش سختگیرانه‌ای به هرگونه ارتباط عادی با روزنامه‌نگاران و مقامات خارجی که مخاطره‌انگیز نیست، نبوده‌ام.

این با آثار مثبتِ باز کردن فضا و اصلاحات شاهزاده، و دیدار‌های اخیر موفق او با اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها همخوانی ندارد. این رویه مصاحبه‌های بن سلمان با روزنامه‌نگاران و جلسات محرمانه با سردبیران روزنامه‌های مهم از جمله واشنگتن پست را تخریب می‌کند؛ جایی که او حدود دو ساعت با سردبیران درباره سیاست‌های اصلاحاتش صحبت می‌کرد. تعصبات مذهبی برای دهه‌ها، وجهه عربستان را تیره کرده بود، اما راه جدیدی که پیش روی ما قرار داده شده، شاید بیشتر از آن تعصب مهلک باشد، چرا که منجر به سرسپردگی کور به رهبران‌مان می‌شود.

این معامله غلطی است که من آن را انجام نخواهم داد. من انتظار دارم هر روز صبح که از خواب بیدار می‌شوم، روی انتخابم فکر کنم و آنچه درباره عربستان سعودی اتفاق می‌افتد و در ذهن دارم را بگویم. این یک الگوست که من به آن عادت کرده‌ام. علی‌رغم درد و رنجی که به من وارد می‌کند، به من یادآوری می‌کند که چقدر دلتنگ کشور و خانه‌ام هستم. اما اکنون، پس از این دستگیری‌های جدید و تحقیر عمومی این افراد، شک و تردید من بسیار کاهش یافته است. اصلاحات اجتماعی که در عربستان سعودی اهمیت زیادی دارد، نمی‌تواند فضای عمومی برای بحث و مناظره در اختیار ما قرار دهد. هیچ‌گاه سرکوب و تهدید و ارعاب نباید مورد قبول حامیان اصلاحات باشد.

**اداره کل اخبار چندرسانه‌ای**ایرناپلاس**


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

دوویزیوسو فاتح گرندپری والنسیا شد
آخرین مرحله از مسابقات موتوجی‌پی قهرمانی جهان با برتری موتورسوار ایتالیایی تیم دوکاتی پایان یافت.
خاتم اردکان ترمز گنبد را کشید
در پایان هفته هشتم لیگ برتر والیبال تیم شهرداری ورامین با شکست دورنا در صدر باقی ماند و شهرداری ارومیه با هدایت سرمربی جدیدش برابر شهروند اراک مغلوب شد.
چهارمی ایران در پومسه قهرمانی جهان با ۹ مدال
تیم‌های ملی پومسه مردان و زنان ایران در پایان رقابت‌های قهرمانی جهان ۲۰۱۸ چین‌تایپه، با کسب ۹ مدال طلا، نقره و برنز در جایگاه چهارم قرار گرفتند.
یک طلا و ۴ برنز در انتظار کشتی‌گیران ایران
نمایندگان اوزان ۷۴ و ۱۲۵ کیلوگرم ایران به دیدار رده‌بندی مسابقات کشتی آزاد زیر ۲۳ سال جهان راه یافتند.
حقوق خارجی‌های استقلال پرداخت شد
شفر، دستیاران و بازیکنان خارجی استقلال حقوق های معوقه خود را دریافت کردند.
یوونتوس آماده جذب اریکسن شد
باشگاه یوونتوس خود را برای جذب هافبک دانمارکی تاتنهام آماده کرد.
رونالدینیو در آلمان پا به توپ شد
ستاره پیشین تیم ملی فوتبال برزیل در آلمان پا به توپ شد.
حس عجیب علی پروین از فینال آسیا
پیشکسوت تیم فوتبال پرسپولیس گفت: ۵ دقیقه به پایان بازی فینال آسیا مانده بود که ورزشگاه را ترک کردم چون از نتیجه ناراحت بودم اما خوشحال هم بودم که پرسپولیس به فینال رسیده است.
گزارش تمرین استقلال
تمرین امروز تیم فوتبال استقلال بعد از چند روز در زمین چمن ورزشگاه صنایع دفاع برگزار شد.
عالیشاه: با یک سوم موجودی به مصاف پیکان می‌رویم
بازیکن تیم فوتبال پرسپولیس گفت: اصلاً وضعیت خوبی نداریم و فردا با یک سوم پتانسیل و موجودی خودمان به مصاف تیم پیکان خواهیم رفت.

پر بازدید ترین اخبار امروز

هشدار به متقاضیان دریافت سبد کالا: فریب پیامک ها را نخورید
تهران- ایرنا- وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هشدار داد: متقاضیان دریافت سبد کالا شماره و رمز دوم کارت خود را در اختیار سودجویانی که پیامک های فاقد اعتبار برای مردم ارسال می کنند، قرار ندهند.
زشت‌ترین خودرو‌هایی که تا به‌حال ساخته شده
چشم‌های ما همیشه جذب زیبایی‌ها می‌شوند، اما همه ما ناچاریم زشتی‌های این دنیا را هم ببینیم، چنین موضوعی در دنیای اتومبیل‌ها هم صادق است.
اندر مصائب «مادرایرانی‌ها»
تهران- ایرناپلاس- «من به کجا تعلق دارم» نام مستندی است که در آن به مشکلات زنان ایرانی پرداخته که همسر افغانستانی دارند. این زنان می‌گویند، مادرایرانی‌ها با وجود این که در خاک ایران به دنیا آمده‌اند، اما به‌عنوان یک ایرانی قبول‌شان ندارند.
عملیات گودبرداری در باغ اراج متوقف شد
فخاری از توقف عملیات گودبرداری در باغ اراج خبر داد.
آخرین وضعیت روابط سیاسی و همکاری‌های علمی ایران و هلند
موضع‌گیری‌های اروپا علیه آمریکا، ناشی از پیروزی ایران در لاهه است
حقوق بشری که آمریکا ادعای آن را دارد، شعاری بیش نیست
حزب‌الله در کل منطقه و جهان قدرتمند است-عماد مغنیه الگویی برای جامعه جهانی شد
آیین پاسداشت اربعین مادر شهید مغنیه برگزار شد
برهم صالح: برای تقویت همکاری‌های اقتصادی با ایران تلاش خواهیم کرد
فیتز پاتریک: باید قدردان پایبندی ایران به برجام باشیم
وزیر خارجه انگلیس با شمخانی دیدار می‌کند
رونمایی از دیوارنگاره شهری اثر هنرمندان استرالیایی در تهران
وزیر خارجه انگلیس در راس یک هیات سیاسی به تهران می‌آید