روایت خاشقچی از اصلاحات بن سلمان که سرش را به باد داد

16:15 ۹۴ روز و ۹ ساعت پیش ایرنا 123 0
روایت خاشقچی از اصلاحات بن سلمان که سرش را به باد داد

تهران- ایرناپلاس- جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار باسابقه عربستانی با وجود موضع مثبت‌تر به حکومت سعودی، مقالاتی در نقد رویه‌های اصلاحات در این کشور منتشر می‌کرد و گویا همین مواضع به حکام سعودی خوش نیامده که سر این تبعه خود را زیر آب کردند.

ایرنا

مرور یکی از آخرین مقالات جمال در واشنگتن پست
روایت خاشقچی از اصلاحات بن سلمان که سرش را به باد داد

تهران- ایرناپلاس- جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار باسابقه عربستانی با وجود موضع مثبت‌تر به حکومت سعودی، مقالاتی در نقد رویه‌های اصلاحات در این کشور منتشر می‌کرد و گویا همین مواضع به حکام سعودی خوش نیامده که سر این تبعه خود را زیر آب کردند.

او در یکی از آخرین مقالات خود در واشنگتن‌ پست که قبل از کشته شدنش منتشر شده، وضعیت اصلاحات در عربستان را ناامیدکننده توصیف و تأکید می‌کند که وضعیت نسبت به گذشته بدتر شده است. خاشقچی که از سال‌ها پیش عربستان را ترک کرده بود، در این مقاله می‌گوید به واسطه فشار حکومت شش ماه سکوت کردم، اما دیگر این سکوت قابل تداوم نیست.

مرور مقاله او به شناخت جایگاه خاشقچی و موضع وی در قبال حکومت سعودی و اصلاحات بن سلمان کمک می‌کند.

در ادامه متن این مقاله را با عنوان «اصلاح طلبان عربستان سعودی اکنون با انتخاب وحشتناک مواجه‌اند» می‌خوانید:

اینکه تصاویر افراد 60 ، 70 ساله که بخشی از برنامه اصلاحات هستند، به عنوان خائن در صفحه اول مطبوعات سعودی منتشر شود، ناامیدکننده است.

زنان و مردانی که طی هفته گذشته در عربستان دستگیر شدند، از آزادی‌های اجتماعی مشابه، از جمله حق رانندگی زنان حمایت می‌کردند که در حال حاضر توسط شاهزاده بن سلمان پیگیری می‌شود. این برخورد‌ها حتی مدافعان دولت را شوکه کرده است.

این دستگیری‌ها نشانگر اوضاع نامساعدی است که تمام سعودی‌ با آن روبه‌روست. از ما می‌خواهند تا امید به آزادی سیاسی را رها و در مورد دستگیری‌ها و ممنوعیت سفرها سکوت کنیم. از ما انتظار دارند شدیداً این اصلاحات اجتماعی را تحسین کنیم و مردم شاهزاده را به این دلیل ستایش کنند، اما از اشاره به پیشگامان این قبیل اصلاحات که در دهه‌های گذشته این مسائل را طرح می‌کردند، پرهیز شود.

دستگیری‌های هفته گذشته، به سادگی روایت این کنترل‌گری‌ها را نشان می‌دهد. این پیام برای همه روشن است: هر نوع فعالیتی باید از جانب دولت باشد و هیچ صدای مستقل یا عقیده مخالفی مجاز نخواهد بود و همه باید در مسیر طبقه حاکم باشند.

راه دیگری برای ما وجود ندارد؟ ما باید بین این نمایش و حقوق شهروندی‌مان، هم در حمایت از اقدامات دولت و هم در انتقاد از آن، سکوت را انتخاب کنیم؟ ما تنها باید صدای رسا برای تصمیمات رهبران‌مان باشیم؛ این دیدگاه بن سلمان درباره آینده ماست و در مقابل، حق زندگی و سفر آزادانه را برای خودشان و همسران و فرزندانشان می‌خواهند؟

به من گفته شد باید بپذیری و از اصلاحات اجتماعی سپاسگزار باشی که البته من مدت‌ها درباره مواردی، از جمله باتلاق یمن، اجرای اصلاحات اقتصادی شتابزده، محاصره قطر، بحث در مورد همگرایی با اسرائیل برای مقابله با ایران، و حبس ده‌ها تن از روشنفکران و روحانیون سعودی در سال گذشته، سکوت کرده بودم.

این سکوت، انتخاب من از ژوئیه گذشته است. بعد از آن که برای آخرین بار عربستان را ترک کردم، به واسطه فشار حکومت شش ماه سکوت کردم. من تعجب می‌کنم از اینکه فردی مثل من، لجین الهذلول، یکی از برجسته‌ترین فعالان زن عربستانی که هفته گذشته دستگیر شد، با چنین معضلاتی مبارزه کرده است. همچنین وکیل او ابراهیم مدیمغ با این درگیری‌های داخلی برخورد کرده است. نیروهای امنیتی، آن‌ها و دیگران را به درگیری در فعالیت‌هایی که مذهب و وفاداری ملی را خدشه‌دار می‌کند، متهم می‌کنند؛ این گروه به ارتباط با گروه‌های خارجی و افرادی که به‌تازگی در موقعیت حساس حکومتی استخدام شده‌اند، مظنون است.

اگرچه الهذلول به دستور دولت به سکوت درباره دهه‌ها فعالیتش در حمایت از حق رانندگی زنان تن داده است، اما حتی اجازه رفع ممنوعیت رانندگی زنان هم تنها توسط شاهزاده، اعتبار دارد. او و همکارانش به‌دلیل گفت‌وگو با رسانه‌های خارجی درباره مسئولیت رفع ممنوعیت‌ها در ماه‌های آتی و تغییرات اجتماعی در عربستان سعودی، مجازات شدند.

هیچ چیز برجسته‌ای درباره ارتباط با رسانه‌ها و سفارت خارجی وجود ندارد. زمانی که من به عنوان یک روزنامه‌نگار در عربستان سعودی زندگی می‌کردم، این یک امر رایج بود. حتی این اتفاق، بیشتر توسط بخشی از حکومت که اصلاحات را دنبال می‌کند، ترویج شده است. با این حال اکنون، برخلاف دو، سه سال پیش، هر ارتباطی با خارج، فراتر از چارچوب‌های تأییدشده، خیانت نامیده می‌شود. بله، خیانتکار - این همان کلمه‌ای است که برای بدنام کردن بازداشت‌شدگان نزد عموم استفاده می‌‌شود. من هرگز شاهد چنین واکنش سختگیرانه‌ای به هرگونه ارتباط عادی با روزنامه‌نگاران و مقامات خارجی که مخاطره‌انگیز نیست، نبوده‌ام.

این با آثار مثبتِ باز کردن فضا و اصلاحات شاهزاده، و دیدار‌های اخیر موفق او با اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها همخوانی ندارد. این رویه مصاحبه‌های بن سلمان با روزنامه‌نگاران و جلسات محرمانه با سردبیران روزنامه‌های مهم از جمله واشنگتن پست را تخریب می‌کند؛ جایی که او حدود دو ساعت با سردبیران درباره سیاست‌های اصلاحاتش صحبت می‌کرد. تعصبات مذهبی برای دهه‌ها، وجهه عربستان را تیره کرده بود، اما راه جدیدی که پیش روی ما قرار داده شده، شاید بیشتر از آن تعصب مهلک باشد، چرا که منجر به سرسپردگی کور به رهبران‌مان می‌شود.

این معامله غلطی است که من آن را انجام نخواهم داد. من انتظار دارم هر روز صبح که از خواب بیدار می‌شوم، روی انتخابم فکر کنم و آنچه درباره عربستان سعودی اتفاق می‌افتد و در ذهن دارم را بگویم. این یک الگوست که من به آن عادت کرده‌ام. علی‌رغم درد و رنجی که به من وارد می‌کند، به من یادآوری می‌کند که چقدر دلتنگ کشور و خانه‌ام هستم. اما اکنون، پس از این دستگیری‌های جدید و تحقیر عمومی این افراد، شک و تردید من بسیار کاهش یافته است. اصلاحات اجتماعی که در عربستان سعودی اهمیت زیادی دارد، نمی‌تواند فضای عمومی برای بحث و مناظره در اختیار ما قرار دهد. هیچ‌گاه سرکوب و تهدید و ارعاب نباید مورد قبول حامیان اصلاحات باشد.

**اداره کل اخبار چندرسانه‌ای**ایرناپلاس**


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

پیروزی با ارزش مقصودلو برابر رقیب کانادایی
نماینده شطرنج ایران برابر یوگئی باریف کانادایی یک پیروزی باارزش بدست آورد.
پای‌ِ فیفا به جدال‌ عربستان و قطر باز شد!
فدراسیون جهانی فوتبال و 5 کمیته و سازمان قدرتمند دیگر نسبت به اقدام شبکه عربستانی در پخش مسابقات فوتبال واکنش نشان دادند.
بیرانوند، دروازه‌بان دو میلیون یورویی
سایت ترانسفر مارکت این بار دو میلیون یورو روی علیرضا بیرانوند قیمت گذاشته که با قیمت روز یورو می‌شود چیزی حدود 25 میلیارد تومان.
بسام الراوی؛ فریاد شادی مقابل کشورت حق تو بود!
گلزنی مدافع عراقی الاصل تیم ملی قطر موجب حذف شاگردان سرکو کاتانچ از جام ملت‌های شد.
برانکو، کنفرانس مدیریت و اسپانسری چلوکبابی!
نادره فتوره چی، مترجم و روزنامه نگار در توییتر خود، کنفرانس مدیریت با سخنرانی برانکو و اسپانسری چلوکبابی و یک دانشگاه را به طنز سیاه تشبیه کرد.
مارسلو؛ خواهان ترک رئال و انتقال به یووه
مارسلو، مدافع برزیلی و باتجربه رئال مادرید، قصد دارد در تابستان آینده راهی یوونتوس شود.
فابیو لیما در یک قدمی الهلال عربستان
باشگاه عربستانی چند روز بعد از انتقال قرضی مرد سال آسیا و مهاجم سوری به باشگاه مصری جانشین او را انتخاب کرد.
به گواه تاریخ؛ چین را ببریم، قهرمان می‌شویم!
چین برای پنجمین بار در مرحله یک چهارم نهایی جام ملت ها حاضر می شود.
حمیداوی در اعتراض به پدیده از دسترس خارج شد!
مالک باشگاه پدیده شهر خودرو به دلیل عدم امضاء نهایی قرارداد خرید امتیاز از پدیده عملا پای خود را از خرید بازیکنان جدید برای تیم فوتبال پدیده شهرخودرو کنار کشید.
میناوند: ایران قهرمان هم بشود، کی‌روش باید برود!
مهرداد میناوند بازیکن سابق پرسپولیس گفت: کی روش با تیم ملی قهرمان آسیا هم بشود باید برود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

دوچرخه‌های خودران جای تاکسی‌های اینترنتی را می‌گیرند
به نظر می‌رسد که شرکت اوبر تصمیم گرفته است دوچرخه و اسکوترهای خودران را نیز وارد ناوگان حمل و نقل خود کند.
خصلتی که خداوند آن را دوست دارد
حدیث امام صادق (ع) درباره میانه روی را در اینجا بخوانید.
پیروزی با ارزش مقصودلو برابر رقیب کانادایی
نماینده شطرنج ایران برابر یوگئی باریف کانادایی یک پیروزی باارزش بدست آورد.
ایگواین به چلسی پیوست
مهاجم آرژانتینی میلان با قراردادی قرضی به تیم فوتبال چلسی پیوست.
خبر خوب سایت ازبک برای استقلالی‌ها
سایت چمپیونات ازبکستان نوشت که اسماعیل مهاجم مورد نظر استقلال با تیم ازبک فسخ کرده است.
تاکید سراج بر عدم پذیرش تابعیت مضاعف برای مفسدان فراری
دیدار رئیس سازمان بازرسی کل کشور با همتای اتریشی خود
اطلاعیه روابط عمومی وزارت خارجه درباره اظهارات منتشر شده توسط سفیر سابق ایران در خبرگزاری ایسنا
وزیر خارجه فرانسه: کانال مالی اروپا با ایران احتمالا در روزهای آینده راه‌اندازی می‌شود
نام سردار قاسم سلیمانی در بین ۱۰ متفکر برتر امنیتی-دفاعی جهان
انتصاب مدیرکل جدید تشریفات وزارت خارجه
کمیسر ارشد سازمان ملل در امور پناهندگان اعتبارنامه خود را تسلیم ظریف کرد
سفیر ترکیه در تهران استوارنامه خود را تسلیم ظریف کرد
تاکید سفیر کشورمان در ایروان بر توانایی رقابت و عرضه کالای ایرانی در بازار اوراسیا
سفیر روسیه در تل‌آویو خواهان کاهش تنش میان ایران و رژیم صهیونیستی شد