روایت خاشقچی از اصلاحات بن سلمان که سرش را به باد داد

16:15 ۱۷۹ روز و ۱ ساعت پیش ایرنا 169 0
روایت خاشقچی از اصلاحات بن سلمان که سرش را به باد داد

تهران- ایرناپلاس- جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار باسابقه عربستانی با وجود موضع مثبت‌تر به حکومت سعودی، مقالاتی در نقد رویه‌های اصلاحات در این کشور منتشر می‌کرد و گویا همین مواضع به حکام سعودی خوش نیامده که سر این تبعه خود را زیر آب کردند.

ایرنا

مرور یکی از آخرین مقالات جمال در واشنگتن پست
روایت خاشقچی از اصلاحات بن سلمان که سرش را به باد داد

تهران- ایرناپلاس- جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار باسابقه عربستانی با وجود موضع مثبت‌تر به حکومت سعودی، مقالاتی در نقد رویه‌های اصلاحات در این کشور منتشر می‌کرد و گویا همین مواضع به حکام سعودی خوش نیامده که سر این تبعه خود را زیر آب کردند.

او در یکی از آخرین مقالات خود در واشنگتن‌ پست که قبل از کشته شدنش منتشر شده، وضعیت اصلاحات در عربستان را ناامیدکننده توصیف و تأکید می‌کند که وضعیت نسبت به گذشته بدتر شده است. خاشقچی که از سال‌ها پیش عربستان را ترک کرده بود، در این مقاله می‌گوید به واسطه فشار حکومت شش ماه سکوت کردم، اما دیگر این سکوت قابل تداوم نیست.

مرور مقاله او به شناخت جایگاه خاشقچی و موضع وی در قبال حکومت سعودی و اصلاحات بن سلمان کمک می‌کند.

در ادامه متن این مقاله را با عنوان «اصلاح طلبان عربستان سعودی اکنون با انتخاب وحشتناک مواجه‌اند» می‌خوانید:

اینکه تصاویر افراد 60 ، 70 ساله که بخشی از برنامه اصلاحات هستند، به عنوان خائن در صفحه اول مطبوعات سعودی منتشر شود، ناامیدکننده است.

زنان و مردانی که طی هفته گذشته در عربستان دستگیر شدند، از آزادی‌های اجتماعی مشابه، از جمله حق رانندگی زنان حمایت می‌کردند که در حال حاضر توسط شاهزاده بن سلمان پیگیری می‌شود. این برخورد‌ها حتی مدافعان دولت را شوکه کرده است.

این دستگیری‌ها نشانگر اوضاع نامساعدی است که تمام سعودی‌ با آن روبه‌روست. از ما می‌خواهند تا امید به آزادی سیاسی را رها و در مورد دستگیری‌ها و ممنوعیت سفرها سکوت کنیم. از ما انتظار دارند شدیداً این اصلاحات اجتماعی را تحسین کنیم و مردم شاهزاده را به این دلیل ستایش کنند، اما از اشاره به پیشگامان این قبیل اصلاحات که در دهه‌های گذشته این مسائل را طرح می‌کردند، پرهیز شود.

دستگیری‌های هفته گذشته، به سادگی روایت این کنترل‌گری‌ها را نشان می‌دهد. این پیام برای همه روشن است: هر نوع فعالیتی باید از جانب دولت باشد و هیچ صدای مستقل یا عقیده مخالفی مجاز نخواهد بود و همه باید در مسیر طبقه حاکم باشند.

راه دیگری برای ما وجود ندارد؟ ما باید بین این نمایش و حقوق شهروندی‌مان، هم در حمایت از اقدامات دولت و هم در انتقاد از آن، سکوت را انتخاب کنیم؟ ما تنها باید صدای رسا برای تصمیمات رهبران‌مان باشیم؛ این دیدگاه بن سلمان درباره آینده ماست و در مقابل، حق زندگی و سفر آزادانه را برای خودشان و همسران و فرزندانشان می‌خواهند؟

به من گفته شد باید بپذیری و از اصلاحات اجتماعی سپاسگزار باشی که البته من مدت‌ها درباره مواردی، از جمله باتلاق یمن، اجرای اصلاحات اقتصادی شتابزده، محاصره قطر، بحث در مورد همگرایی با اسرائیل برای مقابله با ایران، و حبس ده‌ها تن از روشنفکران و روحانیون سعودی در سال گذشته، سکوت کرده بودم.

این سکوت، انتخاب من از ژوئیه گذشته است. بعد از آن که برای آخرین بار عربستان را ترک کردم، به واسطه فشار حکومت شش ماه سکوت کردم. من تعجب می‌کنم از اینکه فردی مثل من، لجین الهذلول، یکی از برجسته‌ترین فعالان زن عربستانی که هفته گذشته دستگیر شد، با چنین معضلاتی مبارزه کرده است. همچنین وکیل او ابراهیم مدیمغ با این درگیری‌های داخلی برخورد کرده است. نیروهای امنیتی، آن‌ها و دیگران را به درگیری در فعالیت‌هایی که مذهب و وفاداری ملی را خدشه‌دار می‌کند، متهم می‌کنند؛ این گروه به ارتباط با گروه‌های خارجی و افرادی که به‌تازگی در موقعیت حساس حکومتی استخدام شده‌اند، مظنون است.

اگرچه الهذلول به دستور دولت به سکوت درباره دهه‌ها فعالیتش در حمایت از حق رانندگی زنان تن داده است، اما حتی اجازه رفع ممنوعیت رانندگی زنان هم تنها توسط شاهزاده، اعتبار دارد. او و همکارانش به‌دلیل گفت‌وگو با رسانه‌های خارجی درباره مسئولیت رفع ممنوعیت‌ها در ماه‌های آتی و تغییرات اجتماعی در عربستان سعودی، مجازات شدند.

هیچ چیز برجسته‌ای درباره ارتباط با رسانه‌ها و سفارت خارجی وجود ندارد. زمانی که من به عنوان یک روزنامه‌نگار در عربستان سعودی زندگی می‌کردم، این یک امر رایج بود. حتی این اتفاق، بیشتر توسط بخشی از حکومت که اصلاحات را دنبال می‌کند، ترویج شده است. با این حال اکنون، برخلاف دو، سه سال پیش، هر ارتباطی با خارج، فراتر از چارچوب‌های تأییدشده، خیانت نامیده می‌شود. بله، خیانتکار - این همان کلمه‌ای است که برای بدنام کردن بازداشت‌شدگان نزد عموم استفاده می‌‌شود. من هرگز شاهد چنین واکنش سختگیرانه‌ای به هرگونه ارتباط عادی با روزنامه‌نگاران و مقامات خارجی که مخاطره‌انگیز نیست، نبوده‌ام.

این با آثار مثبتِ باز کردن فضا و اصلاحات شاهزاده، و دیدار‌های اخیر موفق او با اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها همخوانی ندارد. این رویه مصاحبه‌های بن سلمان با روزنامه‌نگاران و جلسات محرمانه با سردبیران روزنامه‌های مهم از جمله واشنگتن پست را تخریب می‌کند؛ جایی که او حدود دو ساعت با سردبیران درباره سیاست‌های اصلاحاتش صحبت می‌کرد. تعصبات مذهبی برای دهه‌ها، وجهه عربستان را تیره کرده بود، اما راه جدیدی که پیش روی ما قرار داده شده، شاید بیشتر از آن تعصب مهلک باشد، چرا که منجر به سرسپردگی کور به رهبران‌مان می‌شود.

این معامله غلطی است که من آن را انجام نخواهم داد. من انتظار دارم هر روز صبح که از خواب بیدار می‌شوم، روی انتخابم فکر کنم و آنچه درباره عربستان سعودی اتفاق می‌افتد و در ذهن دارم را بگویم. این یک الگوست که من به آن عادت کرده‌ام. علی‌رغم درد و رنجی که به من وارد می‌کند، به من یادآوری می‌کند که چقدر دلتنگ کشور و خانه‌ام هستم. اما اکنون، پس از این دستگیری‌های جدید و تحقیر عمومی این افراد، شک و تردید من بسیار کاهش یافته است. اصلاحات اجتماعی که در عربستان سعودی اهمیت زیادی دارد، نمی‌تواند فضای عمومی برای بحث و مناظره در اختیار ما قرار دهد. هیچ‌گاه سرکوب و تهدید و ارعاب نباید مورد قبول حامیان اصلاحات باشد.

**اداره کل اخبار چندرسانه‌ای**ایرناپلاس**


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

اصلاح‌طلبان برای چه ‌کسی شرط می‌گذارند؟
«معلوم نیست که در صورت محقق‌نشدن شرط اصلاح‌طلبان و شرکت‌نکردن آنها در انتخابات تغییری در روند برگزاری انتخابات رخ خواهد داد یا خیر؟ تجربه نشان داده است که در صورت شرکت‌نکردن اصلاح‌طلبان، انتخابات برگزار می‌شود و از قضا نیروهای اصولگرا و حتی اصولگرایان تندرو روی کار می‌آیند.»
16 محموله جهاد کشاورزی استان مرکزی به مناطق سیل زده ارسال شد
اراک- ایرنا - رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی گفت: 16 محموله از کمک های سازمان جهاد کشاورزی این استان برای کمک به مردم مناطق سیل زده به استان های لرستان و خوزستان ارسال شد.
چقدر هموفیلی ها را دریافته ایم؟
تهران- ایرنا- دیشب 2 نماد پایتخت به رنگ قرمز درآمده بودند تا یادآوری از روز جهانی بیماران هموفیلی و نیز تلنگری باشد برای ما که چقدر تاکنون به یاد این دسته از بیماران بوده ایم؟ کسانی که غیر از تحمل مستمر درد، هزینه های درمانشان نیز گران است.
سامانه بارشی ظهر جمعه از پلدختر خارج می شود
پلدختر - ایرنا- مدیر کل هواشناسی استان لرستان با اشاره به آغاز بارش های بهاری در شهرستان پلدختر، گفت: این بارش ها ادامه دارد اما ظهر جمعه/فردا/ سامانه بارشی از منطقه خارج می شود.
نماینده مجلس: اهالی رباط کریم معضل پرداخت عوارضی دارند
تهران- ایرنا- نماینده مردم رباط کریم و بهارستان در مجلس شورای اسلامی گفت: دریافت عوارض در محل عوارضی اول مستقر در آزادراه تهران-ساوه برای ساکنان شهرستان های رباط کریم و بهارستان به معضل تبدیل شده است.
روستاییان سیل زده «چم رستمیان» پلدختر هیچ کمکی نگرفته اند
پلدختر - ایرنا - سیل 12 فروردین جاری در پلدختر خسارت های سنگین و فراوانی به روستاهای حاشیه و پایین دست رودخانه های کشکان و سیمره وارد کرد؛ «چم رستمیان» از جمله این روستاها است.
770 راس دام در سیل پلدختر تلف شد
پلدختر- ایرنا- رئیس شبکه دامپزشکی پلدختر با اشاره به اینکه در حال ارزیابی خسارت های سیل هستیم، گفت: بر اساس آخرین گزارش ها، 700 راس دام سبک و 70 راس دام سنگین در اثر سیل تلف شدند؛ 9 راس از این تعداد معدوم سازی شدند.
آیین نکوداشت پرفسور لگنهاوزن در قم برگزار شد
قم- ایرنا- آیین نکوداشت علمی پرفسور محمد لگنهاوزن روز پنجشنبه در موسسه آموزشی، پژوهشی امام خمینی(ره) قم برگزار شد.
کرمانی ها سیستم تصفیه آب سیار حمیدیه را راه اندازی کردند
کرمان - ایرنا - با تلاش متخصصان شرکت آب و فاضلاب استان کرمان و تأمین اعتبار توسط ستاد معین، سیستم تصفیه آب سیار شهرستان حمیدیه در استان خوزستان با ظرفیت تصفیه روزانه 80 هزار لیتر راه اندازی شد.
استاندار تهران: سرانه بیمارستانی غرب استان فاجعه است
تهران- ایرنا- «انوشیروان محسنی بندپی» استاندار تهران در جلسه شورای اداری شهرستان رباط کریم با اشاره به سرانه بیمارستانی غرب استان به میزان 0.6 تخت به ازای هر هزار نفر جمعیت، آن را یک فاجعه خواند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

پدران و مادران! «بهوش و بگوش»
«همه دست در دست هم دهیم و جوانان را درک کرده و دریابیم؛ اینان پاره تن خودمان و آینده‌سازان ایران سرافرازمان هستند.»
ویدئو - باتلاق‌های خانگی، یادگار سیل برای گلستان
حدود یک ماه از سیل در برخی شهرها و روستاهای استان گلستان می‌گذرد، اما هنوز نشانه‌های آن باقی مانده است. دو روستای « میرزا علی یلقی» و «سلاق‌یلقی» از توابع شهرستان آق‌قلا در سیل فروردین ماه، دچار آسیب‌های زیادی در ساختمان‌ها، زمین‌های کشاورزی و مدرسه شده‌اند. یکی از مهم‌ترین مشکلات فعلی مردم این روستاها، باقی‌مانده‌های گل و لای و فاضلاب است.
10 دلیل مهم برای خوردن پروتئین‌ها
مطالعات زیادی نشان داده‌اند رژیم‌های غذایی پُرپروتئین، برای کاهش وزن و سلامت متابولیسم اهمیت دارند.
مجبور باشیم «اینستاگرام» را فیلتر خواهیم کرد
معاون امور فضای مجازی دادستان کل کشور گفت: دولت اگر مسیری پیش رو دارد به جز فیلترینگ اینستاگرام این شیوه را در پیش بگیرد و روی فعالیت‌های اینستاگرام اعمال حاکمیت کند؛ چنانچه مسیری برای نظارت وجود ندارد، مجبورخواهیم شد اینستاگرام را فیلتر کنیم.
پالایشگاه های هند از اوپک، مکزیک و آمریکا نفت می خرند
دهلی نو-ایرنا- مقامات آگاه اعلام کردند که در صورت تشدید تحریم های آمریکا علیه ایران در ماه آینده، پالایشگاه های هندی قصد دارند سفارشات نفتی خود را از دیگر کشورهای عضو سازمان اوپک، مکزیک و آمریکا افزایش دهند.
عضو جنبش جهاد فلسطین: روابط مان با ایران قوی است
جنبش امل لبنان: تا ابد در کنار سپاه خواهیم ایستاد
عمران خان: اهمیت فراوانی برای روابط با ایران قائل هستیم
سفیر ایران در اسلام آباد با عمران خان دیدار کرد
بازتاب پرواز جنگنده های ساخت ایران در رسانه های خارجی
ظریف نتایج سفرش به ترکیه را تشریح کرد
محکومیت اقدام آمریکا علیه سپاه ایران- امیدواری به نتایج مثبت سفر ظریف به آنکار
وزیر امور خارجه روز ارتش را تبریک گفت
ایران جامعه بین المللی را علیه تحریم های یکجانبه فراخواند
حال «هامون» چطور است؟