4834 میلیارد تومان از چه محلی؟

15:40 ۲۴۷ روز و ۱۳ ساعت پیش افکار نیوز 300 0
4834 میلیارد تومان از چه محلی؟

هیئت وزیران اخیراً طی یک مصوبه 2 بندی جوازی به شرح زیر به بانک مرکزی داده است که هم بر منطوق و هم بر مفهوم مفاد آن مراتب نظارتی به شرح مفاد آتی الذکر قابل تأمل است.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،هیئت وزیران اخیراً طی یک مصوبه  2 بندی جوازی به شرح زیر به بانک مرکزی داده است که هم بر منطوق و هم بر مفهوم مفاد آن مراتب نظارتی به شرح  مفاد آتی الذکر قابل تأمل است:هیئت وزیران در جلسه 4/7/1397 به پیشنهاد شماره  122195/56 مورخ 17/6/1397 وزارت  امور اقتصادی و دارایی و به استناد  اصل یکصد و سی و هشتمقانون اساسی جمهوری اسلامی ایرانتصویب کرد:1- بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مجاز است از محل منابع داخلی خود نسبت به  تأمین و پرداخت  مبلغ چهل و هشت هزار  و سیصد و چهل و  چهار میلیارد و چهارصد و پنجاه و دو میلیون و پانصد و چهارده هزار و هشتصد و شش( 806/514/452/344/48) ریال بابت تسویه بدهی ناشی از تعهدهای جمهوری اسلامی ایران به صندوق بین‌المللی پول به منظور تعدیل ارزش ریالی اقدام کند.
2-وزارت امور اقتصادی و داراییبابت تسویه این بدهی، تضمین کتبی لازم را در اختیار بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران قرار می‌دهد. (1)
الف: موضوع مصوبه پرداخت ، وجه است، وجهی معادل بیش از 4834 میلیارد تومان بابت تسویه بدهی ناشی از تعهد. آیا ما   به صندوق بین‌المللی پول بدهکاریم؟ این بدهی را کدام مرجع نظارتی تقویم و تسجیل نموده است؟ در مصوبه سخن از تعدیل ارزش ریال آمده است .این ریال قبل از صدور این مصوبه چه مبلغ  بوده و اکنون به چه مبلغ رسیده که با افزودن 4834 میلیارد تومان به  موجب این مصوبه  به تعدیل رسیده است؟ به عبارتی سرمایه، یا سپرده یا اندوخته  یا تعهد ما به صندوق‌ بین‌المللی پول اکنون با این پرداخت چه مبلغ است؟ در کدام دستگاه اجرایی این وجوه  حسابدهی و کدام مرجع نظارتی مثل  دیوان محاسبات کشور یا سازمان حسابرسی بر موجودی آن مهر تأیید می‌زنند؟
 ب- سیاق متن این گونه مصوبات قبلا با عبارت بابت برداشت واحد «اس دی آر» از صندوق بین‌المللی پول و بانک بین‌المللی ترمیم و توسعه  نگاشته می‌شد. این تغییر متن اکنون که  بیش از 2 سال از امضا برجام و رفع  همه تحریم‌ها  به قول رئیس محترم جمهور  به صورت بالمره گذشته  چه توجیهی دارد؟
ج- دولت بابت پرداخت این وجه، اعتباری در بودجه کل کشور نداشته. فلذا  به بانک مرکزی دستور داده  از منابع داخلی خود این  وجه را پرداخت  کند. سخن این است آیا این دستور مخل اختیارات مجمع عمومی بانک مرکزی نیست؟
د- منابع داخلی بانک مرکزی یعنی چه؟ یعنی از محل سود؟ یعنی از محل درآمد؟ یعنی از محل ذخایر؟ ذخایر بانک مرکزی یا شمش طلاست یا ارز، آیا به موجب این مصوبه  بانک مرکزی با فروش طلا یا ارز، ریال 4834 میلیارد تومانی را تأمین باید کند؟ یا معادل ارزش 4834 میلیارد تومان را باید به صندوق بین‌المللی پول بپردازد؟ کدامیک؟ در این صورت نرخ  تسعیر کدام است؟ ارز محاسباتی 3500 تومانی بودجه ؟ یا 4200 تومانی جهانگیری؟ یا ارز نیما کدامیک؟هـ - با تقسیم مبلغ مصوبه به ارز 4200 تومان جواز پرداخت مذکور  می‌شود معادل بیش از یک میلیارد دلار، میزان سپرده یا سرمایه  ما در صندوق بین‌المللی پول چه مبلغ بوده که اکنون یک میلیارد دلار  بر آن افزوده شده است؟ آیا این افزایش است یا تأمین کسر و نقصان ایجاد شده ناشی از کاهش ارزش پول ،کدامیک؟ رجوع به سوابق نشان می‌دهد که این نوع پرداخت‌ها در دولت قبل ( نهم و دهم ) هم صورت گرفته است اما ویژگی آن در این  دولت آن است که  در شرایط برجام و امضاء توافق با 6 قدرت جهانی را که از افتخارات خود تلقی می‌کند،  قرار دارد.  و  این ویژگی‌ در دولت قبل نبود،  اگر مبالغ  مشابه این مصوبه را در سال 95 و 96 که عبارتند از:
1- مصوبه  شماره 42371 مورخ 12/4/95 به مبلغ بیش از 988 میلیارد تومان 2- مصوبه شماره 124479 مورخ 8/10/95 به مبلغ بیش از 96 میلیارد تومان3- مصوبه شماره  34866 مورخ 27/3/96 به مبلغ بیش از 401 میلیارد تومانبه مبلغ مصوبه سال 97 هیئت وزیران بیفزاییم فقط در طی 3 سال  مجموع  این  چهار مصوبه  یعنی 6319 میلیارد تومان از منابع داخلی بانک مرکزی بابت تعدیل ارزش ریال به صندوق بین‌المللی پول پرداخت شده است. سخن این است . این منابع در کدام سرفصل صورت‌های مالی بانک هزینه کرد آن حسابدهی شده است، مانده بازش چگونه  بسته شده   با سر فصل ضمانت‌نامه و  تضمین کتبی موضوع بند 2 مصوبه؟ یا چاپ یا خلق پول. ناشی از افزایش قیمت ارز، کدامیک؟
پی‌نوشت‌:(1)تصویب نامه شماره  78951 مورخ 5/7/97غلامرضا انبارلویی 


گروه های زیر مجموعه سیاسی

سیاست خارجی
سیاست خارجی

آخرین اخبار

شروری که در زندان حافظ قرآن شد
۲۰ ساله بودم که وارد زندان شدم، خواندن قرآن برایم مشکل بود، اما نگاه خداوند شامل حالم شد و امروز توانسته ام به لطف خدا و مسئولان زندان حافظ کل قرآن شوم.
زمان طلایی برای ارتودنسی
یک متخصص دندان گفت: بهترین زمان برای معاینه دندان کودکان در سنین ۸ الی ۱۰ سالگی است.
راننده تاکسی با معرفت قزوینی!- عکس
مرد اونه که موقع بخشش هم نخواد شرمندگی فقیر رو ببینه ...
نشانه های خاموش سرطان خون
سردردها همیشه به دلیل استرس یا تنش نیستند. سردردهای مکرر ممکن است از سرطان خون یا حتی خونریزی در سر ناشی شوند.
مصرف نمک دریا ممنوع - گول تبلیغات را نخورید!
مشاور رئیس انجمن تغذیه ایران درخصوص مضرات نمک دریا و برخی تبلیغات گمراه کننده درباره توصیه به مصرف این نوع نمک نکاتی را بیان کرد.
استفاده از واکس کفش به جای کاکائو
معاون دفتر سلامت محیط کار وزارت بهداشت درباره استفاده از واکس کفش به جای کاکائو در دونات توضیح داد.
نشانه هایی که به شما می گوید شپش دارید
شپش سر نوعی حشره انگلی است که روی سر، مژه و ابرو‌ یافت می‌شود.
آبشار زیبایˮنام نیکˮدر سمنان- عکس
آبشار زیبای «نام نیک» میامی، هر ساله گردشگران زیادی را به سوی خود جذب می‌کند. آبشار نام نیک از کوه‌های بلند منطقه سر چشمه گرفته است و در قسمت شمال غربی روستا واقع شده است.
رژیم صهیونیستی دشمن فلسطین باقی می‌ماند
«محمد عبدالسلام» سخنگوی جنبش انصارالله یمن سه‌شنبه شب پس از پایان مراسم افتتاحیه نشست اقتصادی بحرین گفت که رژیم صهیونیستی به عنوان دشمن امت فلسطین و غاصب اراضی آن باقی خواهد ماند و برگزاری این نشست‌ها باعث کاهش این دشمنی‌ها نخواهد شد.
یمن بار دیگر ۲ فرودگاه سعودی را هدف قرار داد
نیروهای پهپادی ارتش یمن و انصارالله سه‌شنبه شب بار دیگر دو فرودگاه سعودی «ابها» و «جازان را هدف قرار دادند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

چراغ نفتی بلای جان دختر ۱۸ ساله
دختری جوان در پی سوختگی ناشی از حریق چراغ نفتی در شهر زاهدان جان باخت.
هیچ یک از رهبران عرب جرات قبول معامله قرن را نخواهند داشت
ضاحی خلفان، معاون رئیس پلیس دبی و از نزدیکان محمد بن زاید ولیعهد امارات در سلسله پیام‌هایی توئیتری نوشت: تحقق معامله قرن که رئیس‌جمهور آمریکا از آن سخن می‌گوید خواب ابلیس در بهشت است.
تاکتیک های احتمالی دنیزلی در تراکتور
سرخپوشان تبریزی برای دومین فصل با مالکیت جدید خود وارد بازار نقل و انتقالات شده اند. آن ها که فصل پیش پس از خرید بازیکنان، سرمربی خود را انتخاب کردند، این بار شرایط متفاوتی را تجربه می کنند.
شروری که در زندان حافظ قرآن شد
۲۰ ساله بودم که وارد زندان شدم، خواندن قرآن برایم مشکل بود، اما نگاه خداوند شامل حالم شد و امروز توانسته ام به لطف خدا و مسئولان زندان حافظ کل قرآن شوم.
زمان طلایی برای ارتودنسی
یک متخصص دندان گفت: بهترین زمان برای معاینه دندان کودکان در سنین ۸ الی ۱۰ سالگی است.
اروپا با سیاسی‌کاری درصدد خریداری زمان در مواجه با برجام است
تحریم کاخ سفید علیه مقامات ایران برای حفظ هژمونی واشنگتن است
مؤمنی: دولت روحانی ۶ سال با ریخت و پاش عمل کرد
تقسیم کار رسانه‌ای میان ترامپ و ایرانیان فراری مقیم آمریکا برای تهدید ایران
نیویورک‌تایمز: تحریم‌های جدید ترامپ سوژه خنده ایرانی‌ها شد
کند کردن تیغ تحریم‌ها با افزایش هزینه‌ها برای تحریم کنندگان
عبدی: اصلاح‌طلبان پیشاپیش انتخابات را باخته‌اند
شطرنج ترامپ با تنگه هرمز
دولت آمریکا مسئول اصلی ایجاد و تشدید تنش در خلیج فارس است
سرلشکر سلیمانی: چه آمریکا، چه سعودی، چه هر الاغ دیگری بخواهد کاری انجام دهد، نمی‌تواند +فیلم