4834 میلیارد تومان از چه محلی؟

15:40 ۳۰ روز و ۲۱ ساعت پیش افکار نیوز 79 0
4834 میلیارد تومان از چه محلی؟

هیئت وزیران اخیراً طی یک مصوبه 2 بندی جوازی به شرح زیر به بانک مرکزی داده است که هم بر منطوق و هم بر مفهوم مفاد آن مراتب نظارتی به شرح مفاد آتی الذکر قابل تأمل است.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،هیئت وزیران اخیراً طی یک مصوبه  2 بندی جوازی به شرح زیر به بانک مرکزی داده است که هم بر منطوق و هم بر مفهوم مفاد آن مراتب نظارتی به شرح  مفاد آتی الذکر قابل تأمل است:هیئت وزیران در جلسه 4/7/1397 به پیشنهاد شماره  122195/56 مورخ 17/6/1397 وزارت  امور اقتصادی و دارایی و به استناد  اصل یکصد و سی و هشتمقانون اساسی جمهوری اسلامی ایرانتصویب کرد:1- بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مجاز است از محل منابع داخلی خود نسبت به  تأمین و پرداخت  مبلغ چهل و هشت هزار  و سیصد و چهل و  چهار میلیارد و چهارصد و پنجاه و دو میلیون و پانصد و چهارده هزار و هشتصد و شش( 806/514/452/344/48) ریال بابت تسویه بدهی ناشی از تعهدهای جمهوری اسلامی ایران به صندوق بین‌المللی پول به منظور تعدیل ارزش ریالی اقدام کند.
2-وزارت امور اقتصادی و داراییبابت تسویه این بدهی، تضمین کتبی لازم را در اختیار بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران قرار می‌دهد. (1)
الف: موضوع مصوبه پرداخت ، وجه است، وجهی معادل بیش از 4834 میلیارد تومان بابت تسویه بدهی ناشی از تعهد. آیا ما   به صندوق بین‌المللی پول بدهکاریم؟ این بدهی را کدام مرجع نظارتی تقویم و تسجیل نموده است؟ در مصوبه سخن از تعدیل ارزش ریال آمده است .این ریال قبل از صدور این مصوبه چه مبلغ  بوده و اکنون به چه مبلغ رسیده که با افزودن 4834 میلیارد تومان به  موجب این مصوبه  به تعدیل رسیده است؟ به عبارتی سرمایه، یا سپرده یا اندوخته  یا تعهد ما به صندوق‌ بین‌المللی پول اکنون با این پرداخت چه مبلغ است؟ در کدام دستگاه اجرایی این وجوه  حسابدهی و کدام مرجع نظارتی مثل  دیوان محاسبات کشور یا سازمان حسابرسی بر موجودی آن مهر تأیید می‌زنند؟
 ب- سیاق متن این گونه مصوبات قبلا با عبارت بابت برداشت واحد «اس دی آر» از صندوق بین‌المللی پول و بانک بین‌المللی ترمیم و توسعه  نگاشته می‌شد. این تغییر متن اکنون که  بیش از 2 سال از امضا برجام و رفع  همه تحریم‌ها  به قول رئیس محترم جمهور  به صورت بالمره گذشته  چه توجیهی دارد؟
ج- دولت بابت پرداخت این وجه، اعتباری در بودجه کل کشور نداشته. فلذا  به بانک مرکزی دستور داده  از منابع داخلی خود این  وجه را پرداخت  کند. سخن این است آیا این دستور مخل اختیارات مجمع عمومی بانک مرکزی نیست؟
د- منابع داخلی بانک مرکزی یعنی چه؟ یعنی از محل سود؟ یعنی از محل درآمد؟ یعنی از محل ذخایر؟ ذخایر بانک مرکزی یا شمش طلاست یا ارز، آیا به موجب این مصوبه  بانک مرکزی با فروش طلا یا ارز، ریال 4834 میلیارد تومانی را تأمین باید کند؟ یا معادل ارزش 4834 میلیارد تومان را باید به صندوق بین‌المللی پول بپردازد؟ کدامیک؟ در این صورت نرخ  تسعیر کدام است؟ ارز محاسباتی 3500 تومانی بودجه ؟ یا 4200 تومانی جهانگیری؟ یا ارز نیما کدامیک؟هـ - با تقسیم مبلغ مصوبه به ارز 4200 تومان جواز پرداخت مذکور  می‌شود معادل بیش از یک میلیارد دلار، میزان سپرده یا سرمایه  ما در صندوق بین‌المللی پول چه مبلغ بوده که اکنون یک میلیارد دلار  بر آن افزوده شده است؟ آیا این افزایش است یا تأمین کسر و نقصان ایجاد شده ناشی از کاهش ارزش پول ،کدامیک؟ رجوع به سوابق نشان می‌دهد که این نوع پرداخت‌ها در دولت قبل ( نهم و دهم ) هم صورت گرفته است اما ویژگی آن در این  دولت آن است که  در شرایط برجام و امضاء توافق با 6 قدرت جهانی را که از افتخارات خود تلقی می‌کند،  قرار دارد.  و  این ویژگی‌ در دولت قبل نبود،  اگر مبالغ  مشابه این مصوبه را در سال 95 و 96 که عبارتند از:
1- مصوبه  شماره 42371 مورخ 12/4/95 به مبلغ بیش از 988 میلیارد تومان 2- مصوبه شماره 124479 مورخ 8/10/95 به مبلغ بیش از 96 میلیارد تومان3- مصوبه شماره  34866 مورخ 27/3/96 به مبلغ بیش از 401 میلیارد تومانبه مبلغ مصوبه سال 97 هیئت وزیران بیفزاییم فقط در طی 3 سال  مجموع  این  چهار مصوبه  یعنی 6319 میلیارد تومان از منابع داخلی بانک مرکزی بابت تعدیل ارزش ریال به صندوق بین‌المللی پول پرداخت شده است. سخن این است . این منابع در کدام سرفصل صورت‌های مالی بانک هزینه کرد آن حسابدهی شده است، مانده بازش چگونه  بسته شده   با سر فصل ضمانت‌نامه و  تضمین کتبی موضوع بند 2 مصوبه؟ یا چاپ یا خلق پول. ناشی از افزایش قیمت ارز، کدامیک؟
پی‌نوشت‌:(1)تصویب نامه شماره  78951 مورخ 5/7/97غلامرضا انبارلویی 


گروه های زیر مجموعه سیاسی

سایر حوزه‌ها
سایر حوزه‌ها

آخرین اخبار

یمنی ها دو سرکرده سعودی را به هلاکت رساندند
عملیات نیروهای یمنی علیه متجاوزان و مزدوران آنها همچنان ادامه دارد.
یک امدادرسان ایتالیایی در کنیا ربوده شد
پلیس کنیا از ربوده شدن یک زن ایتالیایی به دست افراد مسلح ناشناس خبر داد.
دیوار مسجدجامع 700 ساله ورامین تخریب شد
تهران-ایرنا- بر اثر ترکیدگی لوله اصلی آب در حاشیه مسجد جامع 700 ساله ورامین، بخشی از دیواره محوطه این بنای تاریخی تخریب شد.
روزنامه صهیونیستی: نتانیاهو در برقراری امنیت ناتوان است
روزنامه صهیونیستی «یدیعوت آحارانوت» به شدت از بنیامین نتانیاهو نخست وزیر این رژیم انتقاد کرد.
دیوار مسجدجامع 700 ساله ورامین تخریب شد
تهران-ایرنا- بر اثر ترکیدگی لوله اصلی آب در حاشیه مسجد جامع 700 ساله ورامین، بخشی از دیواره محوطه این بنای تاریخی تخریب شد.
محکومیت حماس توسط آمریکا در سازمان ملل
ایالات متحده آمریکا به دنبال محکوم کردن جنبش مقاومت اسلامی حماس در مجمع عمومی سازمان ملل متحد است.
توسعه گردشگری بر مبنای الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت
مشهد- ایرنا- توسعه گردشگری به عنوان سومین صنعت درآمدزای جهان از ضرورتها برای خروج از اقتصاد تک محصولی است و بر همین اساس توسعه گردشگری با نظرداشت شاخصهای بومی مورد توجه سند پایه الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت قرار گرفته است.
کشورهای عربی در آستانه برقراری رابطه با اسرائیل
یک خاخام آمریکایی که به داشتن روابط تنگاتنگ با برخی کشورهای عربی معروف است، اعلام کرد که کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس برای برقراری روابط دیپلماتیک با اسرائیل با هم مسابقه می‌دهند.
گردشگران خارجی استان اصفهان 10 درصد افزایش یافت
کاشان - ایرنا - مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان گفت: آمار بازدید گردشگران خارجی از جاذبه های تاریخی و طبیعی این استان در سال جاری به نسبت سال گذشته 10 درصد افزایش نشان می دهد.
10هزار سیستان و بلوچستانی در حوزه صنایع دستی فعالیت دارند
زاهدان - ایرنا - مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر سیستان و بلوچستان گفت: بیش از 10 هزار فعال حوزه صنایع‌ دستی در رشته‌ های سوزن‌ دوزی، سکه دوزی، حصیربافی، سفال، خامه ‌دوزی سیستان، لباس‌ های محلی، گلیم‌ بافی و غیره در این استان شناسایی شده اند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آمریکا با تحریم غذا و دارو مردم ایران را نشانه گرفته
رئیس جمعیت هلال احمر کشور گفت: آمریکا با رویکرد خصمانه و تحریم های مختلف از جمله غذا و دارو مردم ایران اسلامی را برای ضربه زدن نشانه گرفته است.
سفارت ایران حمله تروریستی هتل اورانوس کابل را محکوم کرد
سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل، واقعه تروریستی هتل اورانوس در افغانستان را محکوم کرد.
بازگشایی بسته پیشنهادی قیمت خودرو در هیئت دولت- 246 روز تاخیر در شفاف‌سازی حقوق مدیران- جدال کارگران و کارفرمایان بر سر بقا
مطابق جدیدترین آمار از میزان تولید کالاهای منتخب صنعتی در شش ماهه نخست امسال شاهد افت تولید ۲۲ محصول صنعتی از میان ۳۱ کالا بوده‌است.
پنجمین دوره آیین «کتابگردی» فردا برگزار می شود
تهران -ایرنا- معاون امور فرهنگی و رسانه‌ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران گفت: پنجمین دوره آیین «کتابگردی» فردا- پنجشنبه یکم آذرماه- برگزار می شود.
شب عرض اندام ارسلان کامکار در کنسرت مانجین
تهران- ایرنا- ارکستر مانجین سه‌شنبه شب با اجرایی موفق توانست نام ارسلان کامکار را به عنوان یکی از شایسته‌ترین افراد برای رهبری ارکستر ملی مطرح کند.
رقیب رضا پهلوی از راه رسید +عکس
نمی‌توانم سخنگوی دولت باشم- موضع ظریف، موضع دولت است
استاندار جدید اصفهان منصوب شد
طرح استیضاح ظریف به ۱۵ امضا رسید
عدم استقبال از سخنرانی «عباس آخوندی» در دانشگاه فردوسی مشهد
مردم آمریکا نا امید شدند- آمریکا توان تصمیم‌گیری در آتش‌سوزی کالیفرنیا نداشت
مصوبه جدید مجلس برای بهبود معیشت فرهنگیان
اصرار بر توسعه همکاری با FATF چرا تبانی با دشمن است؟
گزارش مجلس درباره آسیب‌شناسی وضعیت شاغلان و بیکاران
ذوالنور اظهارات منتسب به خود را تکذیب کرد