نواصولگرایی، تغییر در تاکتیک‌هاست نه تغییر در استراتژی- مبانی و اصول اصلاح‌طلبان متفاوت از مبانی اصول‌گرایان است

15:04 ۸۶ روز و ۱۸ ساعت پیش افکار نیوز 41 0
نواصولگرایی، تغییر در تاکتیک‌هاست نه تغییر در استراتژی- مبانی و اصول اصلاح‌طلبان متفاوت از مبانی اصول‌گرایان است

حسین کنعانی‌مقدم، فعال سیاسی گفت: "رقابت‌های داخلی در اصول‌گرایان در انتخابات خود را نشان می‌دهد و همیشه باعث شکسته شدن آرا شده است."

افکار نیوز

گروه سیاسی-حسین کنعانی‌مقدم در گفت و گو باافکارنیوز به تشریح جریان نواصولگرایی و الزامات آن در فعالیت‌های سیاسی پرداخت و گفت:  ابتدا باید به یک تعریف مشخص که در قاموس سیاسی است، از نواصول‌گرایی برسیم تا بتوانیم آن را تجزیه و تحلیل نماییم. اگر منظور از "نو" مانند نومحافظه‌کاران یا نولیبرالیسم باشد، یعنی باید یک‌سری  از اصول را کنار بگذاریم و اصول جدیدی را جایگزین آن کنیم و این به معنای تغییر در تاکتیک نیست. بلکه تغییر در استراتژی و اصول مدنظر است. به اعتقاد بنده اصول‌گرایی مشکلی در داشتن اصول و استراتژی ندارد. بلکه تاکتیک‌های به‌کار رفته در آن موثر و خوب نبوده است. به‌همین دلیل باید دید که دوستانی که این موضوع را مطرح می‌کنند، آیا می‌خواهند در اصول و استراتژی تغییر ایجاد کنند؟ البته من این مسئله را در شرایط فعلی ضروری نمی‌دانم. اما تغییر در ساختار، تاکتیک و سازمان و یا نوع نگاه به مقوله
انتخاباتو مردم باید در اصول‌گرایی باشد و از این حیث باید پوست‌اندازی کند و اینکه در بازسازی و نوسازی ساختارهای خود اقدامات جدی انجام دهد. پس باید دید کسانی که نواصول‌گرایی را مطرح می‌کنند چه منظوری دارند. اگر می‌خواهند اصول را کنار بگذارند، به‌نظرم بهتر است که یک گروه جدید با نامی جدید انتخاب نمایند.
کنعانی مقدم در ادامه گفت: چنانچه بنده بارها بیان کردم که نواصولگرایی برای موفقیت در انتخابات باید 5 مرحله را طی کنند. اولین مرحله گفتمان قالبی است که مردم را پای صندوق‌های رای بیاورد و پاسخگوی مطالبات مردم باشد و باید جریان اصول‌گرایی این گفتمان را مطرح نماید. کار دوم کادر رهبری است که مدعی این جریان هستند و باید در زیر یک سطح واحد قرار گیرند. مسئله سوم این است‌که باید ساختار تشکیلاتی برای اصول‌گرایی به‌وجود آید. ساختارهایی که الان وجود دارند کارآمدی لازم را ندارند. چهارم اینکه باید پایگاه اجتماعی اصول‌گرایی شکل گیرد که بتواند موجی ایجاد نماید و هواداران خود را شکل دهد. در مرحله پنجم نیز اصول‌گرایان باید مطالبات مردم را مطرح کنند و نه اینکه مطالبات گروهی و جناحی خود را مدنظر داشته باشند و مطرح کنند. اگر این پنج مرحله  را اصول‌گرایی طی نماید، در انتخابات آینده
مجلس شورای اسلامیپیروز خواهند شد و شکی در این مسئله نیست.
حسین کنعانی‌مقدم در ادامه به یایر مؤلفه‌های نواصولگرایی از جمله تعامل با سایر جریان‌های رقیب نیز پرداخت و گفت: چهار بحث وجود دارد که شامل همگرایی، واگرایی، همراهی و هماهنگی می‌باشد که هریک از این بحث‌ها در قاموس سیاسی تعریف خاص خود را دارند. در تعریف مسئله همگرایی باید گفت‌که ما جریان اصلاح‌طلبی را رقیب خود و نه دشمن خود می‌دانیم. ولی برخی از آنها به دشمن تعبیر و تعریف می‌کنند و به‌دنبال تخریب و نابودی انها هستند. دوم اینکه همراهی با جریان اصلاح‌طلبی از ضروریات منافع ملی ماست. زیرا وحدت و انسجام ملی لازم است. همگرایی بین ما وجود ندارد زیرا مبانی و اصول اصلاح‌طلبان متفاوت از مبانی اصول‌گرایان است. به‌همین خاطر در مسائل ملی ممکن است همگرایی داشته باشیم، اما در رقابت‌های سیاسی عملاً معنا و مفهومی برای همگرایی این دو جریان نیست. همراهی هم شاید در برخی مسائل
سیاست خارجییا بین‌المللی وجود دارد که نظام ازاین فرصت باید بتواند به‌نحو احسن استفاده نماید.
این فعال سیاسی در پایان به آسیب‌شناسی جریان اصولگرایی و تأثیر آن بر نواصولگرایی پرداخت و گفت: به‌نظر بنده جریان اصول‌گرایی دو افت دارد که نزدیک انتخابات خود را بیشتر نشان می‌دهند. اول اینکه جریان اصول‌گرایی باید به یک ائتلاف سیاسی دست یابد نه اینکه ائتلاف انتخاباتی مدنظرش باشد. وقتی ائتلاف فقط انتخاباتی باشد، ما شاهد این خواهیم بود که پس از انتخابات آن سازمان و تشکیلاتی که فعالیت داشته عملا ازهم می‌پاشد و استمراری در حرکتش وجود ندارد. پس باید ائتلاف سیاسی در جریان اصول‌گرایی شکل گیرد و اگر بتوانیم به مرحله‌ای برسیم که بعداز ائتلاف سیاسی به وحدت و انسجام سیاسی هم برسیم، آرزویی بزرگ است. اما متأسفانه رقابت‌های داخلی در اصول‌گرایان در انتخابات خود را نشان می‌دهد و همیشه باعث شکسته شدن آرا شده است.
 


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

«احضار»؛ سریال ایرانی مثلا ترسناک با جن و پریِ باحجاب!
سریال احضار که این روزها در فضای مجازی و نیز در دکه‌ها و فروشگاه‌های اقلام فرهنگی عرضه شده و به ‌سهولت در دسترس است، برخلاف انتظاری که از آن وجود داشت، چندان موفق نشده و نتوانسته توقعاتی را به ‌عنوان نخستین سریال ایرانی برآورده سازد.
این فیلم‌ها جایی در جشنواره فجر ندارند
امسال کارگردان‌های مطرحی چون کمال تبریزی و علیرضا داودنژاد در جشنواره فیلم فجر حضور ندارند. سعید سهیلی، مسعود ده‌نمکی و منوچهر هادی هم دیگر بازماندگان این رویداد سینمایی هستند.
طرز تهیه استاک مرغ با سه روش متفاوت
عصاره مرغ روشی طبیعی برای بهبود سلامت روده و سلامت کلی بدن است. شما می‌دانید که اغلب افراد به هنگام بیماری و بخصوص سرماخوردگی از سوپ مرغ به عنوان غذای دوران بیماری استفاده می‌کنند. در این مطلب ۳ روش تهیه آن را به شما آموزش میدهیم.
خوشتیپ‌ترین زوج‌های مشهور جهان در سال ۲۰۱۸
برخی از ستاره‌ها در دنیای مد و فشن حرف اول را می‌زنند. لباس‌هایی که به تن می‌کنند، اکسسوری‌ها و حتی مدل مو و آرایش صورتشان آنقدر جذاب است که تیتر بسیاری از روزنامه‌ها می‌شوند. اگر شما هم دوست دارید که با خوش استایل‌ترین زوج‌های هالیوودی آشنا شوید، در این مطلب با ما همراه باشید.
مهم‌ترین زوج‌های هنری موسیقی ایران
جهان هنر پر از چالش‌ها و اختلاف نظرهاست، اما باز هم در همین دنیا با وجود اختلاف نظرها، زوج‌های هنری شکل می‌گیرند که فارغ از بسامد‌های موجود، به آن چه در سر می‌پرورانند، رنگ می‌دهند.
حسین شمس؛ مربی دیروز، وارد کننده گوشت امروز
«حسین شمس» را باید پدر فوتسال ایران بدانیم. او سرمربی پرافتخاری است که در طول دوران سرمربیگری‌اش تیم‌ملی فوتسال ٥ بار قهرمان آسیا و یک بار قهرمان جام کنفدراسیون‌ها شد. با همه اینها، اما دنیای بی‌رحم ورزش، او را به دلیل سیاست‌هایی که هیچ‌وقت آن زمان به‌طور کامل مشخص نشد، از خود راند.
فیبرنوری ناجی جنگل‌های ایران می‌شود
در عصر ارتباطات می توان از طریق تکنولوژی و فناوری‌های نوین با بلایای طبیعی و خطاهای انسانی مانند آتش‌سوزی‌ها در جنگلها مقابله کرد. در این راستا قرار است با اجرای پروژه‌ای، کل مسیر جاده جنگل گلستان فیبرنوری کشیده و از دانش اینترنت اشیاء و تصاویر ماهواره‌ای استفاده شود.
اگر به دنبال برکت در مال, عمر و زندگیتان هستید، بخوانید
حدیثی از امام علی(ع) با 18 نکته اخلاقی و کاربردی را در اینجا بخوانید.
آشنایی با کارگردانان جشنواره سی و هفتم-«بهرام توکلی» و «غلامرضا تختی»
بهرام توکلی متولد چهارم آذر ماه سال ۱۳۵۵ است. او از جمله کارگردانان تحصیلکرده سینمای ایران به حساب می آید که توانسته مدرک کارشناسی ارشد فیلمنامه نویسی را از دانشگاه تربیت مدرس کسب کند.
۱۰ اشتباه رایج در رنگ کردن مو‌ها که شما را از نتیجه دلخواهتان دور می‌کند
در این مطلب به ۱۰ مورد از رایج‌ترین و بزرگ‌ترین اشتباهاتی می‌پردازیم که هنگام رنگ کردن مو‌ها مرتکب می‌شویم.

پر بازدید ترین اخبار امروز

اگر به دنبال برکت در مال, عمر و زندگیتان هستید، بخوانید
حدیثی از امام علی(ع) با 18 نکته اخلاقی و کاربردی را در اینجا بخوانید.
۱۰ اشتباه رایج در رنگ کردن مو‌ها که شما را از نتیجه دلخواهتان دور می‌کند
در این مطلب به ۱۰ مورد از رایج‌ترین و بزرگ‌ترین اشتباهاتی می‌پردازیم که هنگام رنگ کردن مو‌ها مرتکب می‌شویم.
راههای درمان زخم بستر
زخم بستر اغلب در بخش‌های استخوانی بدن ایجاد می‌شود زیرا در این قسمت‌ها فشار بیشتری بر پوست وارد می‌شود و چربی کمتری برای محافظت از این ناحیه وجود دارد.
لزوم ادغام برخی از بندهای برنامه توسعه سوم
رئیس کمیسیون سلامت شورا پیشنهاد داد که بند 8 ماده 45 و بند 2 ماده 71 برنامه توسعه سوم ادغام شود.
شکار ۵ متجاوز سعودی توسط نیروهای یمنی
رسانه‌های یمنی از شکار ۵ متجاوز سعودی توسط تک تیراندازان ارتش و کمیته‌های مردمی خبر دادند.
القدس العربی: ایران هراسی دستاویز صهیونیست‌ها برای فریب اعراب است
تفاوت سفر ترامپ و ظریف به عراق
پیش‌بینی دهقانی از نتیجه اجلاس ضد ایرانی لهستان
بازداشت کارمند ارتش آلمان به اتهام ˮجاسوسی برای ایرانˮ
ادعای سنگین توکلی علیه سران قوا
ظریف بر سر مزار رئیس جمهور فقید عراق حاضر شد- عکس
اتاق یک امام جمعه چه شکلی است؟ +عکس
هشدار اتحادیه اروپا در پی رأی منفی به برگزیت
انتقاد مجدد روسیه از خروج آمریکا از برجام
آمریکا: تحریم‌های نفتی ایران تا ۲۰۲۰ ادامه دارد