نواصولگرایی، تغییر در تاکتیک‌هاست نه تغییر در استراتژی- مبانی و اصول اصلاح‌طلبان متفاوت از مبانی اصول‌گرایان است

15:04 ۱۵۵ روز و ۲۱ ساعت پیش افکار نیوز 160 0
نواصولگرایی، تغییر در تاکتیک‌هاست نه تغییر در استراتژی- مبانی و اصول اصلاح‌طلبان متفاوت از مبانی اصول‌گرایان است

حسین کنعانی‌مقدم، فعال سیاسی گفت: "رقابت‌های داخلی در اصول‌گرایان در انتخابات خود را نشان می‌دهد و همیشه باعث شکسته شدن آرا شده است."

افکار نیوز

گروه سیاسی-حسین کنعانی‌مقدم در گفت و گو باافکارنیوز به تشریح جریان نواصولگرایی و الزامات آن در فعالیت‌های سیاسی پرداخت و گفت:  ابتدا باید به یک تعریف مشخص که در قاموس سیاسی است، از نواصول‌گرایی برسیم تا بتوانیم آن را تجزیه و تحلیل نماییم. اگر منظور از "نو" مانند نومحافظه‌کاران یا نولیبرالیسم باشد، یعنی باید یک‌سری  از اصول را کنار بگذاریم و اصول جدیدی را جایگزین آن کنیم و این به معنای تغییر در تاکتیک نیست. بلکه تغییر در استراتژی و اصول مدنظر است. به اعتقاد بنده اصول‌گرایی مشکلی در داشتن اصول و استراتژی ندارد. بلکه تاکتیک‌های به‌کار رفته در آن موثر و خوب نبوده است. به‌همین دلیل باید دید که دوستانی که این موضوع را مطرح می‌کنند، آیا می‌خواهند در اصول و استراتژی تغییر ایجاد کنند؟ البته من این مسئله را در شرایط فعلی ضروری نمی‌دانم. اما تغییر در ساختار، تاکتیک و سازمان و یا نوع نگاه به مقوله
انتخاباتو مردم باید در اصول‌گرایی باشد و از این حیث باید پوست‌اندازی کند و اینکه در بازسازی و نوسازی ساختارهای خود اقدامات جدی انجام دهد. پس باید دید کسانی که نواصول‌گرایی را مطرح می‌کنند چه منظوری دارند. اگر می‌خواهند اصول را کنار بگذارند، به‌نظرم بهتر است که یک گروه جدید با نامی جدید انتخاب نمایند.
کنعانی مقدم در ادامه گفت: چنانچه بنده بارها بیان کردم که نواصولگرایی برای موفقیت در انتخابات باید 5 مرحله را طی کنند. اولین مرحله گفتمان قالبی است که مردم را پای صندوق‌های رای بیاورد و پاسخگوی مطالبات مردم باشد و باید جریان اصول‌گرایی این گفتمان را مطرح نماید. کار دوم کادر رهبری است که مدعی این جریان هستند و باید در زیر یک سطح واحد قرار گیرند. مسئله سوم این است‌که باید ساختار تشکیلاتی برای اصول‌گرایی به‌وجود آید. ساختارهایی که الان وجود دارند کارآمدی لازم را ندارند. چهارم اینکه باید پایگاه اجتماعی اصول‌گرایی شکل گیرد که بتواند موجی ایجاد نماید و هواداران خود را شکل دهد. در مرحله پنجم نیز اصول‌گرایان باید مطالبات مردم را مطرح کنند و نه اینکه مطالبات گروهی و جناحی خود را مدنظر داشته باشند و مطرح کنند. اگر این پنج مرحله  را اصول‌گرایی طی نماید، در انتخابات آینده
مجلس شورای اسلامیپیروز خواهند شد و شکی در این مسئله نیست.
حسین کنعانی‌مقدم در ادامه به یایر مؤلفه‌های نواصولگرایی از جمله تعامل با سایر جریان‌های رقیب نیز پرداخت و گفت: چهار بحث وجود دارد که شامل همگرایی، واگرایی، همراهی و هماهنگی می‌باشد که هریک از این بحث‌ها در قاموس سیاسی تعریف خاص خود را دارند. در تعریف مسئله همگرایی باید گفت‌که ما جریان اصلاح‌طلبی را رقیب خود و نه دشمن خود می‌دانیم. ولی برخی از آنها به دشمن تعبیر و تعریف می‌کنند و به‌دنبال تخریب و نابودی انها هستند. دوم اینکه همراهی با جریان اصلاح‌طلبی از ضروریات منافع ملی ماست. زیرا وحدت و انسجام ملی لازم است. همگرایی بین ما وجود ندارد زیرا مبانی و اصول اصلاح‌طلبان متفاوت از مبانی اصول‌گرایان است. به‌همین خاطر در مسائل ملی ممکن است همگرایی داشته باشیم، اما در رقابت‌های سیاسی عملاً معنا و مفهومی برای همگرایی این دو جریان نیست. همراهی هم شاید در برخی مسائل
سیاست خارجییا بین‌المللی وجود دارد که نظام ازاین فرصت باید بتواند به‌نحو احسن استفاده نماید.
این فعال سیاسی در پایان به آسیب‌شناسی جریان اصولگرایی و تأثیر آن بر نواصولگرایی پرداخت و گفت: به‌نظر بنده جریان اصول‌گرایی دو افت دارد که نزدیک انتخابات خود را بیشتر نشان می‌دهند. اول اینکه جریان اصول‌گرایی باید به یک ائتلاف سیاسی دست یابد نه اینکه ائتلاف انتخاباتی مدنظرش باشد. وقتی ائتلاف فقط انتخاباتی باشد، ما شاهد این خواهیم بود که پس از انتخابات آن سازمان و تشکیلاتی که فعالیت داشته عملا ازهم می‌پاشد و استمراری در حرکتش وجود ندارد. پس باید ائتلاف سیاسی در جریان اصول‌گرایی شکل گیرد و اگر بتوانیم به مرحله‌ای برسیم که بعداز ائتلاف سیاسی به وحدت و انسجام سیاسی هم برسیم، آرزویی بزرگ است. اما متأسفانه رقابت‌های داخلی در اصول‌گرایان در انتخابات خود را نشان می‌دهد و همیشه باعث شکسته شدن آرا شده است.
 


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

مسیربرگشت جاده اهرم - فراشبند بازگشایی شد
بوشهر- ایرنا- رئیس پلیس راه استان بوشهر گفت: مسیر برگشت جاده اهرم - فراشبند در محدوده این استان که از ساعت 6:30 صبح امروز به علت ریزش کوه بسته شده بود با تلاش نیروهای راهداری بازگشایی شد.
رستوران های شمال پایتخت مجاز به خدمات رسانی نیستند
تهران- ایرنا- معاون نظارت بر اماکن پلیس امنیت عمومی تهران بزرگ اعلام کرد با توجه به شرایط جوی و احتمال وقوع سیل واحد های صنفی تفرجگاه های شمال تهران به مدت 48 ساعت تعطیل هستند و این واحدها مجاز به ارائه خدمات نیستند.
اسکان اضطراری 250 مسافر در بخش خرانق اردکان
یزد - ایرنا - بخشدار خرانق شهرستان اردکان گفت:‌ با اعلام معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری یزد برای اسکان اضطراری مسافران و ممانعت از تردد آن‌ها در موقع بارندگی و احتمال جاری شدن سیلاب در شب‌هنگام، دوشنبه‌شب 250 مسافر در فضاهای پیش‌بینی‌شده این بخش اسکان داده شدند.
خروج سرمایه از موانع رونق تولید است
بیرجند - ایرنا - نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی گفت: خروج ثروت از استان و کشور یکی از موانع تولید و رونق تولید در داخل است که باید برای رفع آن چاره اندیشی شود.
مراسم روز جمهوری اسلامی در حرم امام (ره) برگزار می شود
تهران- ایرنا- رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان تهران گفت: مراسم 12 فروردین (روز جمهوری اسلامی) که مقارن با سالروز شهادت امام کاظم(ع) نیز است ساعت 10:30 همان روز در حرم مطهر امام خمینی (ره) معمار کبیر انقلاب اسلامی با سخنرانی وزیر اطلاعات برگزار خواهد شد.
نوجوان باشتی در رودخانه فصلی غرق شد
گچساران- ایرنا- مدیر مرکز حوادث و فوریت های پزشکی کهگیلویه و بویراحمد گفت: یک نوجوان 15 ساله از اهالی روستای شوش در شهرستان باشت از توابع استان کهگیلویه و بویراحمد در یک رودخانه فصلی غرق شد.
آماده باش مجدد استانداری به دستگاه های اجرایی مازندران
ساری- ایرنا- معاون امور عمرانی استاندار مازندران طی ابلاغیه ای به همه دستگاه های اجرایی استان دستور داد که برای مقابله با خطر احتمالی سیلاب حاصل از بارندگی روزهای پیش رو، در حالت آماده باش کامل باشند.
فعالیت بندرهای مسافری هرمزگان از سر گرفته شد
بندرعباس- ایرنا- مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان گفت: با توجه به مساعد بودن آب و هوا، رفت و آمد شناورهای مسافری در بندرهای این استان از صبح امروز از سر گرفته شد.
خدمات استان تهران در منطقه سیل زده آق قلا ادامه دارد
تهران- ایرنا- معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری تهران گفت: شهرداری پایتخت و شهرداری های تابعه استان با همه ظرفیت ها در شهر آق قلا مشغول خدمت رسانی هستند.
خروجی سد امیرکبیر کرج عادی است
کرج - ایرنا - مدیر عامل شرکت آب منطقه ای البرز با اشاره به بارش های چند روز اخیر در استان گفت: خروجی سد امیر کبیر کرج عادی است .

پر بازدید ترین اخبار امروز

اسامی برخی جانباختگان حادثه سیل شیراز اعلام شد
شیراز- ایرنا- اداره کل پزشکی قانونی استان فارس اسامی برخی جانباختگان حادثه سیل شیراز را اعلام کرد.
آماده باش دستگاه‌های مسئول در پایتخت برای مواجهه با سیل احتمالی
استاندار تهران تاکید کرد: با توجه به اعلام هواشناسی مبنی بر احتمال بارش شدید در عصر روز سه شنبه، همه دستگاه‌های مسئول استان تهران تا عصر روز چهارشنبه در آماده باش کامل خواهند بود.
افزایش تعداد کشته‌های سیل شیراز به ١٩ نفر
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد که حادثه روز دوشنبه شیراز ١٩ کشته و ١٠٥ مصدوم برجای گذاشته که پس از مداوای تعداد زیادی از مصدومین هم‌اینک ٢٨ نفر در مراکز درمانی شیراز تحت درمان قرار دارند.
رودخانه فصلی 'جبل' شهر کوهپایه طغیان کرد
اصفهان- ایرنا - برخی منابع محلی از طغیان رودخانه فصلی 'جبل' شهر کوهپایه واقع در شرق اصفهان خبر دادند.
جزئیات سیل شیراز از زبان وزیر اطلاعات
وزیر اطلاعات با بیان اینکه در محل وقوع سیل در شیراز بستری برای نجات مردم وجود نداشته است، گفت: از صبح امروز وضعیت سیل ‌پیگیر بودم و به مقامات اطلاع‌رسانی کردیم و رئیس جمهور دستور ‌پیگیری را داد.
سلیمی نمین پاسخ میدهد: «تقی‌زاده‌های امروز» که رهبری از آنها نام بردند چه کسانی هستند؟
آغاز پرداخت خسارت به سیل زدگان نیروهای مسلح توسط وزارت دفاع
بکارگیری تجهیزات سنگین ارتش برای امداد رسانی به سیل زدگان شیراز
آیت الله آملی خواستار بسیج همه امکانات برای کمک به سیل زدگان شد
تأکید محسن رضایی بر پشتیبانی مسئولان از حضور جوانان جهادی در مناطق سیل زده
عضو کمیسیون امنیت ملی: خانه ملت در برابر رفتارهای خصمانه آمریکا بی‌رمق است-گلایه رهبری از کم کاری مجلس کارشناسی و درست است
ترامپ دوباره درباره ایران لاف زد
تسلیت مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در پی درگذشت تعدادی از هموطنان در اثر سیل
دمیدن بر تنور نااُمیدی مخرب تر از تحریم
تسلیت لاریجانی در پی درگذشت تعدادی از هموطنان در حادثه سیل استان فارس