افزایش پدیده بیگانه هراسی در ایتالیا

12:56 ۳۱ روز و ۴ ساعت پیش ایرنا 111 0
افزایش پدیده بیگانه هراسی در ایتالیا

رم - ایرنا - سیاست های ضد مهاجرتی، مشکلات اقتصادی و تداوم مهاجرت های غیر قانونی باعث افزایش حس بیگانه هراسی در ایتالیا شده است.

ایرنا

به گزارش روز یکشنبه ایرنا ، تدابیر سختگیرانه دولت علیه مهاجرت های غیر قانونی، بستن بنادر به روی کشتی های حامل پناهجویان، تبلیغات منفی رسانه ای، خشونت علیه مهاجران خارجی و مشکلات اقتصادی باعث شده است تا پدیده بیگانه هراسی تبدیل به یکی از موضوعات مورد بحث میان سیاستمداران ؛ روشنفکران ، کارگران، دانشجویان و بزرگسالان در ایتالیا شود.
'میشل باچلت' کمیسرعالی جدید شورای حقوق بشر سازمان ملل در شهریور ماه گذشته اعلام کرد که سازمان ملل متحد درصدد اعزام یک گروه ضد نژادپرستی به ایتالیا است تا درباره گزارش های رسیده مبنی بر افزایش قابل توجه اقدام های خشونت آمیز و نژادپرستانه در قبال پناهجویان، که بیشتر اتباع آفریقا هستند، تحقیق کند.
اما تاکنون هیچ نظر سنجی در این رابطه از نوجوانان و نسل جدید این کشور انجام نشده است . موسسه تحقیقاتی 'skuola.net' اخیرا با انجام یک نظرسنجی از بیش از 10 هزار نوجوان در رده های سنی 13 تا 18 سال، نظرات آنها را در باره این موضوع مهم جویا شد که نتیجه آن باعث تامل شده است، چرا که به عقیده نسل جدید، ایتالیا کشوری بیگانه هراس است.
بر اساس این گزارش، 63 درصد از مصاحبه شوندگان نوجوان عقیده دارد که ایتالیا کشوری بیگانه هراس است. البته این قضاوت در سنین مختلف تغییر می کند. برای مثال در رده سنی نوجوانان 13 ساله، 53 درصد معتقد است که ایتالیا کشوری بیگانه هراس است در حالیکه 47 درصد از نوجوانان در این رده سنی، حتی متوجه این مساله نشده اند.
جالب اینکه 60 درصد از نوجوانان 14 ساله بر این عقیده است که مهاجران خارجی در ایتالیا مورد تبعیض قرار می گیرند این شاخص در میان نوجوانان 15 ساله به 65 درصد، در میان نوجوانان 16 ساله به 67 درصد، در میان نوجوانان 17 ساله به 70 درصد افزایش پیدا می کند.
این شاخص همچنین در خصوص موضوعات مربوط به پناهجویان صدق می کند، برای مثال 29 درصد از نوجوانان عملکرد سختگیرانه کنونی نیروهای سیاسی برای مساله پناهجویان را تایید می کند. ( 20 درصد از آنها عقیده دارد که نهادها عملکرد خوبی دارند و 9 درصد نیز این عملکرد را بسیار خوب می داند). در حالی که 71 درصد از نوجوانان عملکرد نیروهای سیاسی را رد کرده و به عقیده 46 درصد از مصاحبه شوندگان در این خصوص خوب عمل نشده است. 25 درصد نیز عقیده دارد که نیروهای سیاسی عملکردی بسیار بدی داشتند.
گفتنی است که دانش آموزان خارجی بسیاری در مدارس ایتالیایی تحصیل می کنند که شامل حدود 10 درصد از کل دانش آموزان می شوند. 67 درصد از این دانش آموزان خارجی نیز عقیده دارند که ایتالیا یک کشور نژادپرست است.
در اواخر شهریور ماه گذشته شهر میلان در شمال ایتالیا شاهد برگزاری تظاهرات ضد نژادپرستی دانش آموزان بود که علیه سیاست های نژادپرستانه دولت ایتالیا راه پیمایی کردند.
گروهی از شهروندان ایتالیایی اخیرا از 'متئو سالوینی' معاون نخست وزیر و وزیر کشور ایتالیا، به اتهام تشویق و تحریک به نژادپرستی و نفرت نژادی و نقض وظایف دولتی به دادستانی شهر 'تره ویزو' شکایت کردند.
اظهارات تند سالوینی علیه پناهجویان و مهاجران باعث تقویت بیگاه هراسی در ایتالیا شده است. در اوایل ماه اگوست نیز برخی از فعالان اجتماعی شهر رم نیز از او شکایت کرده بودند.
متئو سالوینی رهبر سیاسی حزب راست گرای افراطی 'اتحاد' است. حزبی که همواره خواهان استقلال شمال ایتالیا و گرایش های نژادپرستانه دارد. در سال های اخیر نیز رهبران این حزب پیشنهاد به توپ بستن قایق های پناهجویانی که از مدیترانه وارد این کشور می شدند، را ارایه کرده بود.
سالوینی از بدو به قدرت رسیدن، به کشتی های متعلق به سازمان های غیردولتی (Ong) که حامل پناهجویان نجات داده شده در اب های مدیترانه بودند، هشدار داد تا وارد آب های ایتالیا نشوند و این کشور را فراموش کنند.
وی همچنین تمامی بنادر ایتالیا را به روی پناهجویان بست و از سایر کشورهای اروپایی خواستار پذیرش آنها شد تاجاییکه حتی تهدید به بازگرداندن پناهجویان به لیبی کرد.
ایتالیا که سال ها به امدادرسانی و نجات جان پناهجویان در دریای مدیترانه می پرداخت، اکنون با روی کار آمدن دولت جدید متشکل از حزب راست گرای 'اتحاد' و جنبش '5 ستاره'، علیه پدیده مهاجرت های غیرقانونی به این کشور موضع گیری کرده تا جایی که تمامی بنادر خود را به روی کشتی های حامل پناهجویان بسته است.
اروپام**461 ** 1546


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

مقصر پخش اشتباهی سرود ملی مشخص شد
نایب رئیس تکواندوی بانوان پخش سرود شاهنشاهی به جای سرود ملی جمهوری اسلامی ایران در رقابت‌های قهرمانی جهان تکواندو(پومسه) را اشتباه کمیته برگزاری مسابقات اعلام کرد.
ترکیب پرسپولیس مقابل تراکتور تغییر می‌کند
بازگشت ملی پوشان پرسپولیس بار دیگر ترکیب پرسپولیس را دستخوش تغییر خواهد کرد.
وضعیت آشفته تراکتور در دیدار با پرسپولیس
تراکتورسازی که در این فصل چهره ای متفاوت نسبت به سال های گذشته پیدا کرده در آستانه حساس ترین بازی فصل خودش با مشکلات متنوعی روبرو شده که شرایط این تیم را تحت تاثیر قرار داده است.
پرسپولیس ۷۰ میلیارد تومان مطالبه دارد
مدیرعامل باشگاه فرهنگی ورزشی پرسپولیس گزارشی از گزیده عملکرد یک ساله باشگاه را منتشر کرد. در این گزارش به اقدام های صورت گرفته برای حل مشکلات باشگاه و همچنین توسعه و پیشرفت آن در طول یک سال گذشته اشاره شده است.
آزمون: آرزوی ما قهرمانی در جام ملت‌هاست
مهاجم تیم ملی فوتبال ایران گفت:همه ما در حال حاضر يک آرزو داريم و آن هم موفقيت در جام ملت‌ها است که اميدوارم به کمک همه به آن دست پیدا کنيم.
بیرانوند مهمان علی‌ضیا در فرمول یک
دروازه‌بان پرسپولیس عصر امروز به برنامه فرمول یک خواهد رفت و به سوالات علی ضیا پاسخ خواهد داد.
خانزاده: جو درست شده علیه تیم ملی درست نیست
مدافع تیم ملی فوتبال ایران گفت:ونزوئلا تیم منسجمی بود و با برنامه بازی می‌کرد و آن‌ها بازیکنان با کیفیتی داشتند که در لیگ‌های معتبر اروپایی بازی می‌کنند.
زمان بازگشت کی‌روش به ایران مشخص شد
کارلوس کی‌روش سرمربی تیم ملی برای بازدید از کمپ اسپایر دوحه و برگزاری آخرین اردوی آماده سازی تیم ملی پیش از جام ملتها در قطر ماندنی شد.
بهترین تیم سال ایران؛ فعلا سایپا!
سال 2018 میلادی روز یازدهم دی ماه سال 1397 و حدود 40 روزدیگر به پایان می‌رسد و این همزمان با پایان نیم فصل فوتبال باشگاهی در ایران است و رقابت‌های باشگاهی نیز نزدیک یک ماه به خاطر مسابقات جام ملت‌های آسیا تعطیل خواهد بود.
گرشاسبی، کاشانی، قراب و ملکی رفتنی شدند
در حالی که گفته می‌شد به دلیل آغاز واگذاری استقلال و پرسپولیس به بخش خصوصی و این که اعضای هیات مدیره دو باشگاه، حقوقی بابت فعالیت‌شان نمی‌گیرند و از تیغ برکناری به سلامت می‌گذرند، ظاهرا قانون منع به کارگیری بازنشستگان نه تنها گریبان مدیرعامل باشگاه پرسپولیس را می‌گیرد بلکه شامل جعفر کاشانی عضو هیات مدیره این باشگاه و عباس ملکی و جواد قراب دو عضو بازنشسته هیات مدیره استقلال هم می‌شود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تاج: ماندن ما در فدراسیون فوتبال طبق قانون است
مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال می‌گوید در صورتی که قانون اجازه ندهد، هیچ‌کس نمی‌تواند از راه غیر قانونی در فوتبال بماند و این فدراسیون باید قانونی اداره شود.
آمریکا با تحریم غذا و دارو مردم ایران را نشانه گرفته
رئیس جمعیت هلال احمر کشور گفت: آمریکا با رویکرد خصمانه و تحریم های مختلف از جمله غذا و دارو مردم ایران اسلامی را برای ضربه زدن نشانه گرفته است.
سفارت ایران حمله تروریستی هتل اورانوس کابل را محکوم کرد
سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل، واقعه تروریستی هتل اورانوس در افغانستان را محکوم کرد.
بازگشایی بسته پیشنهادی قیمت خودرو در هیئت دولت- 246 روز تاخیر در شفاف‌سازی حقوق مدیران- جدال کارگران و کارفرمایان بر سر بقا
مطابق جدیدترین آمار از میزان تولید کالاهای منتخب صنعتی در شش ماهه نخست امسال شاهد افت تولید ۲۲ محصول صنعتی از میان ۳۱ کالا بوده‌است.
کار‌های عجیب و غریب و خنده دار حیوانات
اگر فکر می‌کنید که هیچ چیزی وجود ندارد که حیوان خانگیتان بتواند با آن شما را شگفت زده کند، به رفتارش بیشتر دقت کنید. آن‌ها به هم حقه می‌زنند، مثل انسان‌ها رفتار می‌کنند و با روش‌های خلاقانه احساساتشان را به ما نشان می‌دهند.
پوتین با ولیعهد عربستان در آرژانتین دیدار می کند
74 درصد مردم یونان مسیر کشورشان را اشتباه می دانند
اعتراضات در فرانسه برای پنجمین روز متوالی ادامه یافت
یک عضو داعش در ایتالیا دستگیر شد
کشمکش ها بین صربستان و کوزوو رو به افزایش است
شکاف در اروپا برای همراهی آمریکا
پای کریمه به تجارت با چین باز شد
شرایط اقامت در روسیه تسهیل می شود
امارات یک دانشجوی انگلیسی را به حبس ابد محکوم کرد
احتمال دیدار پوتین و محمد بن سلمان در آرژانتین