افزایش پدیده بیگانه هراسی در ایتالیا

12:56 ۹۱ روز و ۱۳ ساعت پیش ایرنا 169 0
افزایش پدیده بیگانه هراسی در ایتالیا

رم - ایرنا - سیاست های ضد مهاجرتی، مشکلات اقتصادی و تداوم مهاجرت های غیر قانونی باعث افزایش حس بیگانه هراسی در ایتالیا شده است.

ایرنا

به گزارش روز یکشنبه ایرنا ، تدابیر سختگیرانه دولت علیه مهاجرت های غیر قانونی، بستن بنادر به روی کشتی های حامل پناهجویان، تبلیغات منفی رسانه ای، خشونت علیه مهاجران خارجی و مشکلات اقتصادی باعث شده است تا پدیده بیگانه هراسی تبدیل به یکی از موضوعات مورد بحث میان سیاستمداران ؛ روشنفکران ، کارگران، دانشجویان و بزرگسالان در ایتالیا شود.
'میشل باچلت' کمیسرعالی جدید شورای حقوق بشر سازمان ملل در شهریور ماه گذشته اعلام کرد که سازمان ملل متحد درصدد اعزام یک گروه ضد نژادپرستی به ایتالیا است تا درباره گزارش های رسیده مبنی بر افزایش قابل توجه اقدام های خشونت آمیز و نژادپرستانه در قبال پناهجویان، که بیشتر اتباع آفریقا هستند، تحقیق کند.
اما تاکنون هیچ نظر سنجی در این رابطه از نوجوانان و نسل جدید این کشور انجام نشده است . موسسه تحقیقاتی 'skuola.net' اخیرا با انجام یک نظرسنجی از بیش از 10 هزار نوجوان در رده های سنی 13 تا 18 سال، نظرات آنها را در باره این موضوع مهم جویا شد که نتیجه آن باعث تامل شده است، چرا که به عقیده نسل جدید، ایتالیا کشوری بیگانه هراس است.
بر اساس این گزارش، 63 درصد از مصاحبه شوندگان نوجوان عقیده دارد که ایتالیا کشوری بیگانه هراس است. البته این قضاوت در سنین مختلف تغییر می کند. برای مثال در رده سنی نوجوانان 13 ساله، 53 درصد معتقد است که ایتالیا کشوری بیگانه هراس است در حالیکه 47 درصد از نوجوانان در این رده سنی، حتی متوجه این مساله نشده اند.
جالب اینکه 60 درصد از نوجوانان 14 ساله بر این عقیده است که مهاجران خارجی در ایتالیا مورد تبعیض قرار می گیرند این شاخص در میان نوجوانان 15 ساله به 65 درصد، در میان نوجوانان 16 ساله به 67 درصد، در میان نوجوانان 17 ساله به 70 درصد افزایش پیدا می کند.
این شاخص همچنین در خصوص موضوعات مربوط به پناهجویان صدق می کند، برای مثال 29 درصد از نوجوانان عملکرد سختگیرانه کنونی نیروهای سیاسی برای مساله پناهجویان را تایید می کند. ( 20 درصد از آنها عقیده دارد که نهادها عملکرد خوبی دارند و 9 درصد نیز این عملکرد را بسیار خوب می داند). در حالی که 71 درصد از نوجوانان عملکرد نیروهای سیاسی را رد کرده و به عقیده 46 درصد از مصاحبه شوندگان در این خصوص خوب عمل نشده است. 25 درصد نیز عقیده دارد که نیروهای سیاسی عملکردی بسیار بدی داشتند.
گفتنی است که دانش آموزان خارجی بسیاری در مدارس ایتالیایی تحصیل می کنند که شامل حدود 10 درصد از کل دانش آموزان می شوند. 67 درصد از این دانش آموزان خارجی نیز عقیده دارند که ایتالیا یک کشور نژادپرست است.
در اواخر شهریور ماه گذشته شهر میلان در شمال ایتالیا شاهد برگزاری تظاهرات ضد نژادپرستی دانش آموزان بود که علیه سیاست های نژادپرستانه دولت ایتالیا راه پیمایی کردند.
گروهی از شهروندان ایتالیایی اخیرا از 'متئو سالوینی' معاون نخست وزیر و وزیر کشور ایتالیا، به اتهام تشویق و تحریک به نژادپرستی و نفرت نژادی و نقض وظایف دولتی به دادستانی شهر 'تره ویزو' شکایت کردند.
اظهارات تند سالوینی علیه پناهجویان و مهاجران باعث تقویت بیگاه هراسی در ایتالیا شده است. در اوایل ماه اگوست نیز برخی از فعالان اجتماعی شهر رم نیز از او شکایت کرده بودند.
متئو سالوینی رهبر سیاسی حزب راست گرای افراطی 'اتحاد' است. حزبی که همواره خواهان استقلال شمال ایتالیا و گرایش های نژادپرستانه دارد. در سال های اخیر نیز رهبران این حزب پیشنهاد به توپ بستن قایق های پناهجویانی که از مدیترانه وارد این کشور می شدند، را ارایه کرده بود.
سالوینی از بدو به قدرت رسیدن، به کشتی های متعلق به سازمان های غیردولتی (Ong) که حامل پناهجویان نجات داده شده در اب های مدیترانه بودند، هشدار داد تا وارد آب های ایتالیا نشوند و این کشور را فراموش کنند.
وی همچنین تمامی بنادر ایتالیا را به روی پناهجویان بست و از سایر کشورهای اروپایی خواستار پذیرش آنها شد تاجاییکه حتی تهدید به بازگرداندن پناهجویان به لیبی کرد.
ایتالیا که سال ها به امدادرسانی و نجات جان پناهجویان در دریای مدیترانه می پرداخت، اکنون با روی کار آمدن دولت جدید متشکل از حزب راست گرای 'اتحاد' و جنبش '5 ستاره'، علیه پدیده مهاجرت های غیرقانونی به این کشور موضع گیری کرده تا جایی که تمامی بنادر خود را به روی کشتی های حامل پناهجویان بسته است.
اروپام**461 ** 1546


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

جهانبخش: بیرانوند ما را به بازی برگرداند
علیرضا جهانبخش، هافبک تیم ملی فوتبال کشورمان گفت: الان زمانی برای خوشحالی نداریم و باید از همین فردا برای رویارویی با چین آماده شویم.
سرمربی عمان: از بازی با ایران واقعا لذت بردم
سرمربی عمان با بیان این که از بازی با ایران واقعا لذت بردم، گفت: ما توانستیم تیم خوب ایران را تحت فشار قرار دهیم و این برای من قابل تحسین بود.
«آس»: بیرانوند قلب عمانی‌ها را شکست
نشریه مادریدی «آس» پس از برد ایران مقابل عمان از عملکرد باثبات شاگردان کی‌روش در نیمه دوم و واکنش علیرضا بیرانوند نوشت.
یک نام عجیب در فهرست خرید رئال مادرید!
اولیویه ژیرو، مهاجم فرانسوی و 32 ساله چلسی، مورد توجه باشگاه رئال مادرید قرار گرفته است.
بیرانوند بهترین و مجید حسینی بدترین بازیکن
کارشناسان سایت «فاکس اسپورتس آسیا»، علیرضا بیرانوند را بهترین و مجید حسینی را، بدترین بازیکن تیم ملی فوتبال کشورمان در دیدار مقابل عمان معرفی کردند.
مقایسه ایران ۲۰۱۹ با سالی که قهرمان آسیا شد
صفحه اجتماعی رسمی رقابت‌های فوتبال جام ملت‌های آسیا به تمجید از عملکرد تیم ملی ایران پرداخت.
گزارش: علیرضا؛ سریع‌تر و قوی‌تر از منتقدین!
باشگاه برایتون پس از گلزنی علیرضا جهانبخش با ریتوئیت کردن، توئیت AFC نشان داد، گلزنی و درخشش این بازیکن که مدت زیادی مصدوم بوده، برایشان چقدر اهمیت دارد.
کی‌روش: نوع فوتبال بازیکنانم در آسیا جا نیفتاده
کارلوش کی‌روش، سرمربی تیم ملی فوتبال کشورمان به این نکته اذعان کرد که تیمش با واکنش خوب علیرضا بیرانوند در دقیقه نخست دیدار مقابل عمان در این بازی باقی مانده است.
زمان و ورزشگاه بازی ایران - چین
شاگردان کی‌روش در مرحله یک‌چهارم نهایی جام ملت‌های آسیا به مصاف چین می‌روند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

دژاگه: الان وقتش است پشت کی‌روش باشم
کاپیتان تیم ملی می گوید در دوران مصدومیت، کی روش و تیم به او خیلی محبت کرده اند و حالا او باید با بازی های خوب نشان دهد که او هم پشت کی روش و تیم است.
آقاجانیان: چین را هم از پیش رو بر می‌داریم
مربی ایران تیم‌ملی فوتبال ایران می‌گوید سعی می‌کنند چین را هم از پیش‌رو بردارند.
پورعلی‌گنجی: دمِ بیرانوند گرم
مدافع تیم ملی فوتبال ایران گفت: دست بیرانوند را به خاطر پنالتی که گرفت می‌بوسم.
بیرانوند: اول قهرمانی، بعد از آن لژیونر شدن!
دروازه‌بان تیم ملی ایران می‌گوید حالا به فکر قهرمانی با یاران بعد از 45 سال هستند و بعد از آن به فکر لژیونر شدن است.
ترابزون اسپور بدون حسینی و امیری باخت
دو ملی پوش ایرانی ترابزون اسپور ترکیه در جریان شکست این تیم برابر باشاک‌شهیر حضور نداشتند.
دردسر کودکان داعشی برای بلژیک
لیبرمن: به نوار غزه حمله خواهم کرد
سامانه دفاع هوایی جدید سوریه برای مقابله با صهیونیست‌ها
برگزیت به «سونامی سیاسی» در انگلیس منجر می‌شود
تشدید شکاف میان تکفیری‌ها
اکثریت فرانسوی‌ها از «امانوئل ماکرون» ناراضی‌اند
واکنش وزارت دفاع روسیه به تجاوز موشکی رژیم صهیونیستی به فرودگاه دمشق
هیل: حتی متحدان ترامپ هم نگران ادامه تعطیلی دولت هستند
راهپیمایی ۲۰ هزار نفری مردم لبنان در اعتراض به سیاست‌های اتحادیه عرب
دیدار دوم ترامپ و کیم جونگ اون در ویتنام برگزار می‌شود