تاثیر بازگشایی گذرگاه نصیب بر اقتصاد سوریه و اردن

11:20 ۲۶ روز و ۵ ساعت پیش ایرنا 66 0
تاثیر بازگشایی گذرگاه نصیب بر اقتصاد سوریه و اردن

دمشق- ایرنا- بازگشایی گذرگاه مرزی 'نصیب - جابر' آغازی برای تحول اقتصادی و سیاسی سوریه و اردن بعد از پسابحران(جنگ حدود هشت ساله در سوریه) شده به طوری که این روابط با حضور هیات های تجاری و اقتصادی دو کشور شکل جدیدی به خود گرفته است.

ایرنا

به گزارش ایرنا، گذرگاه مرزی 'نصیب - جابر' دوشنبه 23 مهر ماه جاری هفته گذشته بعد از سه سال تعطیلی با حضور جمعی از مسئولان اقتصادی و خبرنگاران سوریه و اردن رسما کار خود را آغاز کرد.
گذرگاه نصیب در نقطه صفر مرزی میان اردن و سوریه قرار دارد و نقش اساسی در حمل و نقل کالا میان دو کشور بازی می‌کند.
گذرگاه مهم و استراتژیک 'نصیب' در مرز سوریه با اردن حدود سه ماه قبل توسط ارتش این کشور پس از سال ها اشغال از سوی تروریست ها، آزاد شده و این معبر هم اینک سرآغاز دوباره تحول اقتصادی دو کشور و حتی منطقه شده است.
گذرگاه مرزی طرف سوریه نصیب و طرف اردن جابر است به همین خاطر از سمت سوریه نصیب - جابر و از سمت اردن جابر - نصیب نامیده می شود هفته گذشته به صورت رسمی برای عبور و مرور مسافر و حمل و نقل کالا باز شد.
این معبر قبل از بحران سوریه به دلیل عبور کالاها و محصولات اردن، لبنان، سوریه و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس فعال ترین گذرگاه های مرزی دو کشور به شمار می رفت که ادامه فعالیت جدید آن مورد تاکید مسئولان سوری و اردنی است.
شرکت های ترخیص کالا و نیروهای مرزی برای عبور و مرور خودرو و مسافر در گذرگاه جابر در کشور اردن از سوی دیگر با تسلط ارتش سوریه بر معبر نصیب در مرزهای یکدیگر مستقر و فعالیت های رسمی خود را از یک هفته قبل آغاز کردند.
فعالیت این شرکت ها و نیروهای مرزبانی با صدور دستور رسمی، همزمان با بازگشایی گذرگاه مزبور مستقر شده است.
بازگشایی این گذرگاه مرزی برای اقتصاد اردن به ویژه برای حمل و نقل و مبادله کالا با دیگر کشورها و اروپا بسیار مهم و تاثیر گذار است.
این گذرگاه مهم در کنار اهمیت اقتصادی برای کشورهای منطقه، می تواند امنیت و ثبات را به سوریه برگرداند و همچنین معبری برای ورود گردشگران خارجی باشد که بخواهند از طریق زمینی تردد کنند.
بازگشایی این معبر علاوه بر افزایش سطح روابط سیاسی سوریه و اردن فعالیت آن هر روز گسترش پیدا می کند و این امر سبب رشد اقتصادی دو کشور خواهد شد.
همچنین فعالیت این گذرگاه کمک بزرگی به اقتصاد کشور لبنان که تنها مرز زمینی با رژیم صهیونیستی و سوریه دارد، خواهد کرد و این کشور را از بن بست تردد زمینی به دیگر کشورهای جهان نجات می دهد.
بازگشایی نصیب، بازگشت زندگی به واردات و صادارت سوریه، اردن و لبنان است و این گذرگاه مهم بیشتر سبب افزایش رشد اقتصادی هر سه کشور در منطقه می شود.

**استحکام روابط دمشق و امان با بازگشایی معبر نصیب
رئیس مجلس اردن در واکنش به بازگشایی گذرگاه مرزی نصیب - جابر در مرز با سوریه گفت که این توافق راه را برای روابط مستحکم تر و عمیق تر با دوستان سوری هموار می کند.
عاطف طراونه درگفت و گو با شبکه تلویزیونی روسیا الیوم افزود: اردن و سوریه دارای روابط دیرینه تاریخی و نقاط مشترکی هستند و ملت های دو کشور پیوند ناگسستنی با یکدیگر دارند.
وی با بیان اینکه کشورش از آغاز بحران سوریه بر اجتناب از دخالت نظامی اصرار داشت، بر موضع روشن امان در خصوص این بحران تاکید کرد.
رئیس مجلس اردن ادامه داد : ملک عبدالله دوم ضمن تاکید بر بی نتیجه بودن راه حل نظامی، در محافل بین المللی مختلف بر ضرورت راه حل مسالمت آمیز برای پرهیز از جاری شدن بیشتر خون مردم سوریه تاکید کرده است.
طراونه در پایان با تاکید بر اینکه تسهیل حرکت حمل و نقل میان اردن و سوریه سبب گشایش بیشتر روابط خواهد شد و به سود دو کشور است، افزود: امان به این موضوع به جنبه منافع عالی ملی می نگرد.

**تاثیر مثبت بازگشایی نصیب بر اقتصاد سوریه
معاون وزیر خارجه سوریه هم گفت که بازگشایی گذرگاه نصیب، تأثیر مثبتی در سطح ملی و اقتصادی این کشور دارد.
ایمن سوسان هفته گذشته در جمع خبرنگاران افزود که بازگشایی گذرگاه نصیب، وضعیت را به حالت طبیعی باز می گرداند زیرا بستن این گذرگاه وضعیت فوق‌العاده‌ای بود که حضور گروه های تروریستی در این منطقه ایجاد کرده بودند.
وی با اشاره به رضایت دمشق از بازگشایی گذرگاه مرزی نصیب - جابر، گفت که امیدواریم هر چه سریع تر همه گذرگاه های سوریه به صورت طبیعی باز شوند.
معاون وزیر خارجه سوریه تصریح کرد که بازگشایی گذرگاه نصیب در راستای برآوردن مطالبات و خواسته‌های دو ملت برادر اردن و سوریه است و زمینه را برای صادرات محصولات دو کشور فراهم می کند.

**ورود یک هیات اردنی از گذرگاه نصیب
هیاتی از اتحادیه وکلای اردن سه روز قبل پس از چند سال تعطیلی گذرگاه نصیب، بعد از استقبال رسمی همتای سوری خود از این معبر وارد سوریه شد.
رئیس اتحادیه وکلای اردن در حاشیه آئین استقبال توسط همتای سوری خود در گفت و گو با خبرنگاران گفت: ما خود را فرزندان سوریه می دانیم و همه یک ملت هستیم.
'مازن رشیدات' افزود: سفر هیات اردنی به سوریه برای تبریک این کشور در برابر تروریسم است و حضور ما از گذرگاه حیاتی و مهم مرزی میان دو کشور تاثیر در روابط بین یکدیگر دارد که باید جشن بگیریم.
'نزار سکیف' رئیس اتحادیه وکلای سوریه نیز در آیین استقبال از هیات اردنی گفت: ارتباط میان اتحادیه وکلای سوری و اردن هیچ‌گاه قطع نشده و همواره مواضع مشترکی داشتند.
وی افزود: سوریه همواره خاستگاه و مهد اندیشه ملی عربی است و این کشور از همه عرب ها دفاع کرده است که اگر سوریه سقوط کند همه کشورهای عربی نیز تحت تاثیر منفی آن قرار می گیرند.
'بشار دیات' وکیل دیگر اردنی نیز گفت: بازگشت ثبات آرامش به سوریه را تبریک می گویم و این امنیت در زیر پرچم ارتش این کشور صورت گرفته که حافظ تمامیت ارضی آن است.
'ولید العدوان' دیگر وکیل اردنی نیز گفت: ما به ملت سوریه افتخار می‌کنیم و حضور ما در خاک سوریه یک افتخار است.
'فهد العدوی' رئیس اتحادیه وکلای استان درعا نیز گفت: حضور هیات وکلای اردن در گذرگاه نصیب یک موضوع واضح بر ضد تروریسمی است که در چند سال گذشته سوریه را هدف قرار داده است.
گذرگاه نصیب - جابر قطعا آینده روابط میان دمشق - امان را هر روز افزایش می دهد، زیرا تعطیلی سه ساله این معبر تاثیر منفی بر اقتصاد و ارتباطات سیاسی این دو کشور داشته است.
مسئولان سوریه و اردن به خوبی به اهمیت این گذگاه واقف هستند و آن را دریچه ای برای تحول اقتصادی دو کشور و حتی منطقه می دانند.
پیش از آغاز بحران سوریه روزانه حدود 6 هزار و 300 دستگاه کامیون از هر طرف این گذرگاه عبور می کرد.
آزادسازی گذرگاه نصیب - جابر ضمن اینکه می‌تواند سبب ارسال کمک‌های بشردوستانه به سوریه شود به لحاظ انسانی نیز اهمیت برجسته‌ای دارد، زیرا صدها هزار آواره سوری در اردن و در کمپ‌های آوارگان مستقر هستند و می توانند از این معبر به کشورشان بازگردند.
گزارش از حسینعلی راشکی
خاورم**8005*1436*


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

خرید آیفون ایکس با ۳۵۰ کیلوگرم سکه!
یک جوان روسی با وانی پر از سکه به مرکز فروش اپل در مسکو رفت و یکی از آخرین مدل های گوشی آیفون را خرید!
با این «نی» به محیط زیست کمک کنید
از آنجایی که میلیون‌ها نی‌ در اقیانوس‌ها انباشته می‌شود، برای کاهش این لوله‌های کوچک، نی‌های قابل استفاده مجدد ساخته شد.
جزئیات پرونده تجاوز به چند نوجوان در شوشتر
دادستان شهرستان شوشتر، جزئیات پرونده فردی که به چند نوجوان در این شهرستان تجاوز و با گرفتن فیلم و عکس آن‌ها را وادار به سکوت کرده، تشریح کرد.
فوت زن ۲۸ ساله بر اثر صاعقه
فرماندار شهرستان باشت گفت: زن جوان و 28 ساله باشتی بر اثر صاعقه جان خود ار از دست داد.
برف و باران در ۱۶ استان کشور
مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی از پیش‌بینی بارش برف و مه در ارتفاعات البرز در زنجان، قزوین، البرز، تهران و سمنان و ارتفاعات زاگرس در چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، جنوب و غرب اصفهان، شرق لرستان، جنوب همدان، غرب مرکزی و شمال شرق خوزستان خبر داد.
تونل کارون ۴ بازگشایی شد
مدیرکل مدیریت بحران استانداری چهارمحال و بختیاری گفت: تونل کارون چهار در محور شهرکرد – خوزستان بازگشایی شد.
وزیر کشور درگذشت نوربخش را تسلیت گفت
عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور در پیامی درگذشت رئیس و معاون سازمان تامین اجتماعی را تسلیت گفت.
پیام آملی لاریجانی در پی فوت نوربخش
آیت الله آملی لاریجانی با صدور پیامی درگذشت مدیر عامل و معاون حقوقی و امور مجلس سازمان تامین اجتماعی که در سانحه رانندگی جان باختند را تسلیت گفت.
تکذیب عمدی بودن تصادف خودروی دکتر نوربخش
رئیس کل‌دادگستری استان گلستان درباره مطلب منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر اعتراف راننده نفتکش به عمدی بودن سانحه رانندگی منجر به فوت مدیرعامل تأمین اجتماعی گفت: این مسئله شدیداً تکذیب می‌شود و سانحه روز گذشته، یک تصادف اتفاقی بوده است.
کشف گور ۳۷۰۰ ساله زن باردار در مصر
گروهی از باستان‌شناسان ایتالیایی و آمریکایی موفق به کشف گوری در شمال کشور مصر شدند که بقایای یک زن به همراه جنین درون شکمش در آن یافت شده و قدمت ان به بیش از ۳۷۰۰ سال پیش بازمی‌گردد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

اطلاعیه وزارت صنعت درباره افزایش قیمت خودرو
روابط عمومی وزارت صمت اعلام کرد: هیچ تصمیمی برای افزایش قیمت خودرو از سوی این وزارتخانه اتخاذ نشده است.
۱۳ شاخص‌ اقتصاد ایران در سایه تحریم‌- ذخایر ارز ۱۰۰ میلیارد دلار- شکست تحریم نفت
صندوق بین‌المللی پول با بررسی شاخص های کلان اقتصاد ایران از تولید ناخالص داخلی ۴۳۰ میلیارد دلاری، رشد ۰.۲ درصدی بخش غیرنفتی، ذخایر ارزی حدود ۱۰۰ میلیارد دلاری در سال جاری و ناکامی آمریکا در صفر کردن صادرات نفت ایران طی امسال و سال آینده خبر داد.
هاشمی: شورا از انتصابات شهرداری راضی نیست
واکنش توییتری محسن هاشمی به انتصابات دقیقه نودی افشانی در شهرداری تهران را مشاهده می کنید.
دیدار وزرای فرهنگ ایران و روسیه در سن پترزبورگ
«سید عباس صالحی» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با «ولادیمیر مدینسکی» همتای روسی خود دیدار کرد.
پاکستان، ادعای هند در خصوص حمایت از تروریسم را رد کرد
اسلام آباد - ایرنا - سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان، ادعاهای«نارندرا مودی» نخست وزیر هند در دیدار وی با «مایک پنس» معاون رییس جمهوری آمریکا در حاشیه نشست شرق آسیا در سنگاپور در خصوص حمایت پاکستان از تروریسم را رد کرد.
فتح الله گولن طراح ترور سفیر سابق روسیه در ترکیه معرفی شد
قتل خاشقچی و تلاش برای نجات بن سلمان محور رسانه های ترکیه
دیده بان حقوق بشر خواستار ارجاع پرونده خاشقچی به دادگاه بین المللی شد
مردم بحرین در حمایت از رهبران مقاومت راهپیمایی کردند
دونالد تاسک: اتحادیه اروپا آماده منتفی شدن بریگزیت و ماندن انگلیس است
سازمان منع تسلیخات شیمیایی حمله شیمیایی سال 2017 ادلب را تایید کرد
ورود ناو هواپیمابر یواس‌اس هری ترومن آمریکا به آبهای مدیترانه
انصارالله: هدف ائتلاف از صحبت درباره آتش‌بس گمراه کردن افکار عمومی است
برگزاری نماز میت غیابی برای خاشقجی در استانبول، مدینه و دیگر نقاط جهان
اخبار ضد و نقیض درباره وخامت حال رئیس‌جمهوری مستعفی یمن