تاثیر بازگشایی گذرگاه نصیب بر اقتصاد سوریه و اردن

11:20 ۱۸۴ روز و ۱۳ ساعت پیش ایرنا 166 0
تاثیر بازگشایی گذرگاه نصیب بر اقتصاد سوریه و اردن

دمشق- ایرنا- بازگشایی گذرگاه مرزی 'نصیب - جابر' آغازی برای تحول اقتصادی و سیاسی سوریه و اردن بعد از پسابحران(جنگ حدود هشت ساله در سوریه) شده به طوری که این روابط با حضور هیات های تجاری و اقتصادی دو کشور شکل جدیدی به خود گرفته است.

ایرنا

به گزارش ایرنا، گذرگاه مرزی 'نصیب - جابر' دوشنبه 23 مهر ماه جاری هفته گذشته بعد از سه سال تعطیلی با حضور جمعی از مسئولان اقتصادی و خبرنگاران سوریه و اردن رسما کار خود را آغاز کرد.
گذرگاه نصیب در نقطه صفر مرزی میان اردن و سوریه قرار دارد و نقش اساسی در حمل و نقل کالا میان دو کشور بازی می‌کند.
گذرگاه مهم و استراتژیک 'نصیب' در مرز سوریه با اردن حدود سه ماه قبل توسط ارتش این کشور پس از سال ها اشغال از سوی تروریست ها، آزاد شده و این معبر هم اینک سرآغاز دوباره تحول اقتصادی دو کشور و حتی منطقه شده است.
گذرگاه مرزی طرف سوریه نصیب و طرف اردن جابر است به همین خاطر از سمت سوریه نصیب - جابر و از سمت اردن جابر - نصیب نامیده می شود هفته گذشته به صورت رسمی برای عبور و مرور مسافر و حمل و نقل کالا باز شد.
این معبر قبل از بحران سوریه به دلیل عبور کالاها و محصولات اردن، لبنان، سوریه و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس فعال ترین گذرگاه های مرزی دو کشور به شمار می رفت که ادامه فعالیت جدید آن مورد تاکید مسئولان سوری و اردنی است.
شرکت های ترخیص کالا و نیروهای مرزی برای عبور و مرور خودرو و مسافر در گذرگاه جابر در کشور اردن از سوی دیگر با تسلط ارتش سوریه بر معبر نصیب در مرزهای یکدیگر مستقر و فعالیت های رسمی خود را از یک هفته قبل آغاز کردند.
فعالیت این شرکت ها و نیروهای مرزبانی با صدور دستور رسمی، همزمان با بازگشایی گذرگاه مزبور مستقر شده است.
بازگشایی این گذرگاه مرزی برای اقتصاد اردن به ویژه برای حمل و نقل و مبادله کالا با دیگر کشورها و اروپا بسیار مهم و تاثیر گذار است.
این گذرگاه مهم در کنار اهمیت اقتصادی برای کشورهای منطقه، می تواند امنیت و ثبات را به سوریه برگرداند و همچنین معبری برای ورود گردشگران خارجی باشد که بخواهند از طریق زمینی تردد کنند.
بازگشایی این معبر علاوه بر افزایش سطح روابط سیاسی سوریه و اردن فعالیت آن هر روز گسترش پیدا می کند و این امر سبب رشد اقتصادی دو کشور خواهد شد.
همچنین فعالیت این گذرگاه کمک بزرگی به اقتصاد کشور لبنان که تنها مرز زمینی با رژیم صهیونیستی و سوریه دارد، خواهد کرد و این کشور را از بن بست تردد زمینی به دیگر کشورهای جهان نجات می دهد.
بازگشایی نصیب، بازگشت زندگی به واردات و صادارت سوریه، اردن و لبنان است و این گذرگاه مهم بیشتر سبب افزایش رشد اقتصادی هر سه کشور در منطقه می شود.

**استحکام روابط دمشق و امان با بازگشایی معبر نصیب
رئیس مجلس اردن در واکنش به بازگشایی گذرگاه مرزی نصیب - جابر در مرز با سوریه گفت که این توافق راه را برای روابط مستحکم تر و عمیق تر با دوستان سوری هموار می کند.
عاطف طراونه درگفت و گو با شبکه تلویزیونی روسیا الیوم افزود: اردن و سوریه دارای روابط دیرینه تاریخی و نقاط مشترکی هستند و ملت های دو کشور پیوند ناگسستنی با یکدیگر دارند.
وی با بیان اینکه کشورش از آغاز بحران سوریه بر اجتناب از دخالت نظامی اصرار داشت، بر موضع روشن امان در خصوص این بحران تاکید کرد.
رئیس مجلس اردن ادامه داد : ملک عبدالله دوم ضمن تاکید بر بی نتیجه بودن راه حل نظامی، در محافل بین المللی مختلف بر ضرورت راه حل مسالمت آمیز برای پرهیز از جاری شدن بیشتر خون مردم سوریه تاکید کرده است.
طراونه در پایان با تاکید بر اینکه تسهیل حرکت حمل و نقل میان اردن و سوریه سبب گشایش بیشتر روابط خواهد شد و به سود دو کشور است، افزود: امان به این موضوع به جنبه منافع عالی ملی می نگرد.

**تاثیر مثبت بازگشایی نصیب بر اقتصاد سوریه
معاون وزیر خارجه سوریه هم گفت که بازگشایی گذرگاه نصیب، تأثیر مثبتی در سطح ملی و اقتصادی این کشور دارد.
ایمن سوسان هفته گذشته در جمع خبرنگاران افزود که بازگشایی گذرگاه نصیب، وضعیت را به حالت طبیعی باز می گرداند زیرا بستن این گذرگاه وضعیت فوق‌العاده‌ای بود که حضور گروه های تروریستی در این منطقه ایجاد کرده بودند.
وی با اشاره به رضایت دمشق از بازگشایی گذرگاه مرزی نصیب - جابر، گفت که امیدواریم هر چه سریع تر همه گذرگاه های سوریه به صورت طبیعی باز شوند.
معاون وزیر خارجه سوریه تصریح کرد که بازگشایی گذرگاه نصیب در راستای برآوردن مطالبات و خواسته‌های دو ملت برادر اردن و سوریه است و زمینه را برای صادرات محصولات دو کشور فراهم می کند.

**ورود یک هیات اردنی از گذرگاه نصیب
هیاتی از اتحادیه وکلای اردن سه روز قبل پس از چند سال تعطیلی گذرگاه نصیب، بعد از استقبال رسمی همتای سوری خود از این معبر وارد سوریه شد.
رئیس اتحادیه وکلای اردن در حاشیه آئین استقبال توسط همتای سوری خود در گفت و گو با خبرنگاران گفت: ما خود را فرزندان سوریه می دانیم و همه یک ملت هستیم.
'مازن رشیدات' افزود: سفر هیات اردنی به سوریه برای تبریک این کشور در برابر تروریسم است و حضور ما از گذرگاه حیاتی و مهم مرزی میان دو کشور تاثیر در روابط بین یکدیگر دارد که باید جشن بگیریم.
'نزار سکیف' رئیس اتحادیه وکلای سوریه نیز در آیین استقبال از هیات اردنی گفت: ارتباط میان اتحادیه وکلای سوری و اردن هیچ‌گاه قطع نشده و همواره مواضع مشترکی داشتند.
وی افزود: سوریه همواره خاستگاه و مهد اندیشه ملی عربی است و این کشور از همه عرب ها دفاع کرده است که اگر سوریه سقوط کند همه کشورهای عربی نیز تحت تاثیر منفی آن قرار می گیرند.
'بشار دیات' وکیل دیگر اردنی نیز گفت: بازگشت ثبات آرامش به سوریه را تبریک می گویم و این امنیت در زیر پرچم ارتش این کشور صورت گرفته که حافظ تمامیت ارضی آن است.
'ولید العدوان' دیگر وکیل اردنی نیز گفت: ما به ملت سوریه افتخار می‌کنیم و حضور ما در خاک سوریه یک افتخار است.
'فهد العدوی' رئیس اتحادیه وکلای استان درعا نیز گفت: حضور هیات وکلای اردن در گذرگاه نصیب یک موضوع واضح بر ضد تروریسمی است که در چند سال گذشته سوریه را هدف قرار داده است.
گذرگاه نصیب - جابر قطعا آینده روابط میان دمشق - امان را هر روز افزایش می دهد، زیرا تعطیلی سه ساله این معبر تاثیر منفی بر اقتصاد و ارتباطات سیاسی این دو کشور داشته است.
مسئولان سوریه و اردن به خوبی به اهمیت این گذگاه واقف هستند و آن را دریچه ای برای تحول اقتصادی دو کشور و حتی منطقه می دانند.
پیش از آغاز بحران سوریه روزانه حدود 6 هزار و 300 دستگاه کامیون از هر طرف این گذرگاه عبور می کرد.
آزادسازی گذرگاه نصیب - جابر ضمن اینکه می‌تواند سبب ارسال کمک‌های بشردوستانه به سوریه شود به لحاظ انسانی نیز اهمیت برجسته‌ای دارد، زیرا صدها هزار آواره سوری در اردن و در کمپ‌های آوارگان مستقر هستند و می توانند از این معبر به کشورشان بازگردند.
گزارش از حسینعلی راشکی
خاورم**8005*1436*


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

درگیری در شهرک زراعی دزفول سه کشته برجا گذاشت
دزفول - ایرنا - سرپریت فرمانداری ویژه دزفول گفت:درگیری در شهرک زراعی از توابع بخش مرکزی این شهرستان در استان خوزستان سه کشته بر جا گذاشت.
240 تفاهمنامه سرمایه گذاری در هرمزگان به امضا رسید
قشم - ایرنا - استاندار هرمزگان گفت: درهمایش سرمایه گذاری بین الملی در استان هرمزگان، 240 تفاهمنامه به ارزش تقریبی 100 هزار میلیارد تومان به امضا رسید.
بارندگی، تنش آبی نیمی از روستاهای خراسان شمالی را رفع کرد
بجنورد - ایرنا - سرپرست شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان شمالی گفت: بارندگی های مناسب بهار امسال، تنش آبی نیمی از روستای تشنه این استان را مرتفع کرد.
پدر مطالعات خلیج فارس در زادگاهش گراش به خاک سپرده شد
شیراز- ایرنا- زنده یاد احمد اقتداری مشهور به «پدر مطالعات خلیج فارس» و مدیر دفتر مطالعات خلیج فارس مرکز دائرة‌المعارف بزرگ اسلامی عصر سه شنبه در آیینی در زادگاهش شهر گراش در جنوب فارس تشییع و به خاک سپرده شد.
گل گهر سیرجان به لیگ برتر فوتبال کشور صعود کرد
کرمان - ایرنا - تیم گل گهر سیرجان در هفته 33 رقابت های لیگ دسته یک با یک گل بر شهرداری ماهشهر غلبه کرد و ضمن قهرمانی زودهنگام در جام آزادگان، جواز صعود به لیگ برتر فوتبال کشور را کسب کرد.
نمایشگاه مشترک گرافیک زنان ایران و ترکیه برگزار می شود
تهران- ایرنا- نایب رئیس انجمن طراحان گرافیک ایران گفت: نمایشگاه مشترک گرافیک زنان ایران و ترکیه، آثار هنرمندان دهه چهل، انتشارات فراکلین و هنرمندان معاصر در خانه هنرمندان و باغ موزه قصر تهران برگزار می شود.
9 داعشی در مناطق مختلف روسیه دستگیر شدند
مسکو - ایرنا - سازمان امنیت فدرال روسیه (اف.اس.ب) در بیانیه ای اعلام کرد که در سری عملیاتی توانسته اعضای گروه تروریستی داعش و گروهک وابسته به آن با نام «توحید» را در مناطق مختلف روسیه پیش از هرگونه اقدام خرابکارانه ای بازداشت کند.
وزارت خارجه انگلیس: از پایان معافیت نفتی ایران متاسفیم
لندن- ایرنا- سخنگوی وزارت امور خارجه انگلیس از تصمیم واشنگتن برای تمدید نکردن معافیت برای خریداران نفت ایران ابراز تأسف واعلام کرد: برجام برای امنیت ما حائز اهمیت است و دولت انگلیس به آن متعهد می‌ماند.
جریان های مقاومت علیه امریکا در کنار ایران خواهند ایستاد
تهران -ایرنا - جبهه خلق برای آزادی فلسطین با محکومیت تصمیم واشنگتن در لغو معافیت های خرید نفت ایران، تاکید کرد که همه جریان های مقاومت در یک صف در کنار ایران علیه دشمن صهیونیستی- آمریکایی خواهند ایستاد.
مجارستان و ایران بر توسعه همکاری های ورزشی تاکید کردند
بلگراد-ایرنا- در دیدار روسای فدراسیون های تنیس روی میز مجارستان و ایران در بوداپست، توسعه همکاری های ورزشی میان دو کشور مورد تاکید قرار گرفت.

پر بازدید ترین اخبار امروز

رییس کانون وکلای دادگستری مرکز: مصباح اسکویی مرد اخلاق و قانون بود
رییس کانون وکلای دادگستری مرکز با بیان اینکه اسماعیل مصباح اسکویی عضو چندین دوره از هیئت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز، مرد اخلاق و قانون بود، گفت: مراسم تدفین این وکیل دادگستری فردا ( یکشنبه) در شهر تبریز برگزار می‌شود.
2 کرامت حضرت علی اکبر(ع) که از آن بی خبرید
حجه الاسلام والمسلمین علیرضا توحیدلو؛ روایتی خواندنی درباره کرامت حضرت علی اکبر(ع) را بیان کرده اند، که در ادامه می خوانید.
پروژه‌های رفاهی -ورزشی دانشگاه قم به بهره‌برداری رسید
پروژه‌های رفاهی -ورزشی دانشگاه قم با حضور رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم افتتاح شد.
مسابقات بین المللی تنیس آی تی اف جونیورز  در اصفهان آغاز شد
اصفهان - ایرنا - مسابقات بین المللی تنیس آی تی اف جونیورز2019 « ITF juniors 2019 » با حضور 80 تنیسور ایرانی و خارجی روز شنبه در باشگاه تنیس آپادانا ورزشگاه 22 بهمن اصفهان آغاز شد.
معاون نخست وزیر روسیه راهی سوریه شد
مسکو - ایرنا - معاون امور نظامی نخست وزیر روسیه برای دیدار با بشار اسد و بررسی آخرین تحولات میدانی سوریه راهی دمشق شد.
جریان های مقاومت علیه امریکا در کنار ایران خواهند ایستاد
مجارستان و ایران بر توسعه همکاری های ورزشی تاکید کردند
کوشنر خواهان شفافیت در ماجرای قتل خاشقجی
اعدام 37 نفر در عربستان
کشف سلاح های آمریکایی و رژیم صهیونیستی در مقر تروریست های سوری
مقام روس: وضعیت اردوگاه های الهول و الرکبان فاجعه آمیز است
آستانه میزبان دوازدهمین دور مذاکرات صلح سوریه با حضور مخالفان
حزب جمهوریخواه ترکیه خواستار بررسی حمله به رئیس این حزب شد
آل سعود و آل خلیفه از اقدام آمریکا علیه ایران استقبال کردند
حزب حاکم قزاقستان رئیس جمهور موقت را کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری کرد