تاثیر بازگشایی گذرگاه نصیب بر اقتصاد سوریه و اردن

11:20 ۹۲ روز و ۵ ساعت پیش ایرنا 106 0
تاثیر بازگشایی گذرگاه نصیب بر اقتصاد سوریه و اردن

دمشق- ایرنا- بازگشایی گذرگاه مرزی 'نصیب - جابر' آغازی برای تحول اقتصادی و سیاسی سوریه و اردن بعد از پسابحران(جنگ حدود هشت ساله در سوریه) شده به طوری که این روابط با حضور هیات های تجاری و اقتصادی دو کشور شکل جدیدی به خود گرفته است.

ایرنا

به گزارش ایرنا، گذرگاه مرزی 'نصیب - جابر' دوشنبه 23 مهر ماه جاری هفته گذشته بعد از سه سال تعطیلی با حضور جمعی از مسئولان اقتصادی و خبرنگاران سوریه و اردن رسما کار خود را آغاز کرد.
گذرگاه نصیب در نقطه صفر مرزی میان اردن و سوریه قرار دارد و نقش اساسی در حمل و نقل کالا میان دو کشور بازی می‌کند.
گذرگاه مهم و استراتژیک 'نصیب' در مرز سوریه با اردن حدود سه ماه قبل توسط ارتش این کشور پس از سال ها اشغال از سوی تروریست ها، آزاد شده و این معبر هم اینک سرآغاز دوباره تحول اقتصادی دو کشور و حتی منطقه شده است.
گذرگاه مرزی طرف سوریه نصیب و طرف اردن جابر است به همین خاطر از سمت سوریه نصیب - جابر و از سمت اردن جابر - نصیب نامیده می شود هفته گذشته به صورت رسمی برای عبور و مرور مسافر و حمل و نقل کالا باز شد.
این معبر قبل از بحران سوریه به دلیل عبور کالاها و محصولات اردن، لبنان، سوریه و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس فعال ترین گذرگاه های مرزی دو کشور به شمار می رفت که ادامه فعالیت جدید آن مورد تاکید مسئولان سوری و اردنی است.
شرکت های ترخیص کالا و نیروهای مرزی برای عبور و مرور خودرو و مسافر در گذرگاه جابر در کشور اردن از سوی دیگر با تسلط ارتش سوریه بر معبر نصیب در مرزهای یکدیگر مستقر و فعالیت های رسمی خود را از یک هفته قبل آغاز کردند.
فعالیت این شرکت ها و نیروهای مرزبانی با صدور دستور رسمی، همزمان با بازگشایی گذرگاه مزبور مستقر شده است.
بازگشایی این گذرگاه مرزی برای اقتصاد اردن به ویژه برای حمل و نقل و مبادله کالا با دیگر کشورها و اروپا بسیار مهم و تاثیر گذار است.
این گذرگاه مهم در کنار اهمیت اقتصادی برای کشورهای منطقه، می تواند امنیت و ثبات را به سوریه برگرداند و همچنین معبری برای ورود گردشگران خارجی باشد که بخواهند از طریق زمینی تردد کنند.
بازگشایی این معبر علاوه بر افزایش سطح روابط سیاسی سوریه و اردن فعالیت آن هر روز گسترش پیدا می کند و این امر سبب رشد اقتصادی دو کشور خواهد شد.
همچنین فعالیت این گذرگاه کمک بزرگی به اقتصاد کشور لبنان که تنها مرز زمینی با رژیم صهیونیستی و سوریه دارد، خواهد کرد و این کشور را از بن بست تردد زمینی به دیگر کشورهای جهان نجات می دهد.
بازگشایی نصیب، بازگشت زندگی به واردات و صادارت سوریه، اردن و لبنان است و این گذرگاه مهم بیشتر سبب افزایش رشد اقتصادی هر سه کشور در منطقه می شود.

**استحکام روابط دمشق و امان با بازگشایی معبر نصیب
رئیس مجلس اردن در واکنش به بازگشایی گذرگاه مرزی نصیب - جابر در مرز با سوریه گفت که این توافق راه را برای روابط مستحکم تر و عمیق تر با دوستان سوری هموار می کند.
عاطف طراونه درگفت و گو با شبکه تلویزیونی روسیا الیوم افزود: اردن و سوریه دارای روابط دیرینه تاریخی و نقاط مشترکی هستند و ملت های دو کشور پیوند ناگسستنی با یکدیگر دارند.
وی با بیان اینکه کشورش از آغاز بحران سوریه بر اجتناب از دخالت نظامی اصرار داشت، بر موضع روشن امان در خصوص این بحران تاکید کرد.
رئیس مجلس اردن ادامه داد : ملک عبدالله دوم ضمن تاکید بر بی نتیجه بودن راه حل نظامی، در محافل بین المللی مختلف بر ضرورت راه حل مسالمت آمیز برای پرهیز از جاری شدن بیشتر خون مردم سوریه تاکید کرده است.
طراونه در پایان با تاکید بر اینکه تسهیل حرکت حمل و نقل میان اردن و سوریه سبب گشایش بیشتر روابط خواهد شد و به سود دو کشور است، افزود: امان به این موضوع به جنبه منافع عالی ملی می نگرد.

**تاثیر مثبت بازگشایی نصیب بر اقتصاد سوریه
معاون وزیر خارجه سوریه هم گفت که بازگشایی گذرگاه نصیب، تأثیر مثبتی در سطح ملی و اقتصادی این کشور دارد.
ایمن سوسان هفته گذشته در جمع خبرنگاران افزود که بازگشایی گذرگاه نصیب، وضعیت را به حالت طبیعی باز می گرداند زیرا بستن این گذرگاه وضعیت فوق‌العاده‌ای بود که حضور گروه های تروریستی در این منطقه ایجاد کرده بودند.
وی با اشاره به رضایت دمشق از بازگشایی گذرگاه مرزی نصیب - جابر، گفت که امیدواریم هر چه سریع تر همه گذرگاه های سوریه به صورت طبیعی باز شوند.
معاون وزیر خارجه سوریه تصریح کرد که بازگشایی گذرگاه نصیب در راستای برآوردن مطالبات و خواسته‌های دو ملت برادر اردن و سوریه است و زمینه را برای صادرات محصولات دو کشور فراهم می کند.

**ورود یک هیات اردنی از گذرگاه نصیب
هیاتی از اتحادیه وکلای اردن سه روز قبل پس از چند سال تعطیلی گذرگاه نصیب، بعد از استقبال رسمی همتای سوری خود از این معبر وارد سوریه شد.
رئیس اتحادیه وکلای اردن در حاشیه آئین استقبال توسط همتای سوری خود در گفت و گو با خبرنگاران گفت: ما خود را فرزندان سوریه می دانیم و همه یک ملت هستیم.
'مازن رشیدات' افزود: سفر هیات اردنی به سوریه برای تبریک این کشور در برابر تروریسم است و حضور ما از گذرگاه حیاتی و مهم مرزی میان دو کشور تاثیر در روابط بین یکدیگر دارد که باید جشن بگیریم.
'نزار سکیف' رئیس اتحادیه وکلای سوریه نیز در آیین استقبال از هیات اردنی گفت: ارتباط میان اتحادیه وکلای سوری و اردن هیچ‌گاه قطع نشده و همواره مواضع مشترکی داشتند.
وی افزود: سوریه همواره خاستگاه و مهد اندیشه ملی عربی است و این کشور از همه عرب ها دفاع کرده است که اگر سوریه سقوط کند همه کشورهای عربی نیز تحت تاثیر منفی آن قرار می گیرند.
'بشار دیات' وکیل دیگر اردنی نیز گفت: بازگشت ثبات آرامش به سوریه را تبریک می گویم و این امنیت در زیر پرچم ارتش این کشور صورت گرفته که حافظ تمامیت ارضی آن است.
'ولید العدوان' دیگر وکیل اردنی نیز گفت: ما به ملت سوریه افتخار می‌کنیم و حضور ما در خاک سوریه یک افتخار است.
'فهد العدوی' رئیس اتحادیه وکلای استان درعا نیز گفت: حضور هیات وکلای اردن در گذرگاه نصیب یک موضوع واضح بر ضد تروریسمی است که در چند سال گذشته سوریه را هدف قرار داده است.
گذرگاه نصیب - جابر قطعا آینده روابط میان دمشق - امان را هر روز افزایش می دهد، زیرا تعطیلی سه ساله این معبر تاثیر منفی بر اقتصاد و ارتباطات سیاسی این دو کشور داشته است.
مسئولان سوریه و اردن به خوبی به اهمیت این گذگاه واقف هستند و آن را دریچه ای برای تحول اقتصادی دو کشور و حتی منطقه می دانند.
پیش از آغاز بحران سوریه روزانه حدود 6 هزار و 300 دستگاه کامیون از هر طرف این گذرگاه عبور می کرد.
آزادسازی گذرگاه نصیب - جابر ضمن اینکه می‌تواند سبب ارسال کمک‌های بشردوستانه به سوریه شود به لحاظ انسانی نیز اهمیت برجسته‌ای دارد، زیرا صدها هزار آواره سوری در اردن و در کمپ‌های آوارگان مستقر هستند و می توانند از این معبر به کشورشان بازگردند.
گزارش از حسینعلی راشکی
خاورم**8005*1436*


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

فیس‌بوک هوش مصنوعی را اخلاقی می‌کند!
به نظر می‌رسد که فیس‌بوک تحت‌تاثیر تشدید نگرانی‌های جهانی در خصوص زیر پاگذاشتن اخلاق در فناوری هوش مصنوعی ، تصمیم گرفته یک موسسه پژوهشی در همین راستا ایجاد و راه‌اندازی کند.
کره‌ای‌ها رکورد تراکنش مالی را با یک اپلیکیشن زدند
اگر چه اپلیکیشن های گپ در کره هم مانند دیگر نقاط جهان برای نقل و انتقال پول به کار می روند، اما کره ای ها با انجام ۱۷.۷ میلیارد دلار تراکنش مالی از طریق یکی از این برنامه ها رکورد زدند.
تیغ آمریکا علیه هوآوی تیزتر می‌شود!
به نظر می‌رسد که سیاست‌مداران کاخ سفید و قانون‌گذاران ایالات متحده آمریکا درصدد افزایش تحریم‌های اقتصادی و ممنوعیت کامل و همیشگی فعالیت مخابراتی و فروش محصولات شرکت چینی هوآوی در این کشور هستند.
ایرباس در اندیشه تولید هواپیما‌های خودران
اگر چه تولید هواپیماهای خودران مدتی است که آغاز شده اما هنوز خبری از تولید هواپیماهای مسافربری بدون خلبان نیست. با این حال ایرباس قصد دارد این ایده را عملیاتی کند.
کیفیت شبکه ملی به اینترنت بین الملل رسید
وزیر ارتباطات با ارائه گزارشی به رئیس جمهور در خصوص دستاوردهای حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات گفت: هیچ نقطه‌ای در شبکه ملی اطلاعات وجود ندارد که کیفیتش از کیفیت خدمات اینترنتی بهتر نباشد.
هشدار‌های پلیس در راستای مبارزه با سرقت از منزل
معاون مبارزه با سرقت پلیس آگاهی ناجا با هشدار به شهروندان گفت: از نگهداری وجوه نقد و طلاجات زیاد در منزل و در یک مکان مشخص(در اتاق خواب و یا در میز آرایش بانوان....) خودداری کنید و اموال خود را به صندوق‌های امانات بانک بسپارید.
کشف مزرعه کاشت ماری جوانا در بستان آباد
با تلاش سربازان گمنام امام زمان (عج) در سازمان اطلاعات سپاه عاشورا مزرعه بزرگ کاشت گراس و ماری‌ جوانا در بستان‌ آباد کشف شد.
حمله اسیدی، هدیه عروس برای خواهر شوهر
فاطمه هم ‏مثل بیشتر قربانیان اسیدپاشی در آتش کینه و حسد سوخت اما این بار نه پای خواستگار سمجی ‏در میان بود و نه پسر جوان دلباخته‌ای که به معشوقه‌اش یک عمر سیاهی و حسرت هدیه دهد. ‏فاطمه جوان قربانی حسادت زن برادرش شد.
رستوران‌ها رتبه‌بندی می‌شوند
معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت گفت: واحدهای صنفی عرضه کننده مواد غذایی رتبه دریافت می‌کنند و مانند اعتباربخشی بیمارستان‌ها درجه بندی می‌شوند. بر این اساس رستوران‌ها موظف هستند لوح رتبه بندی را که به تایید دانشگاه‌های علوم پزشکی و اتحادیه صنف دارندگان رستوران و سلف‌سرویس‌ها رسیده، نصب کنند.
اژه‌ای: لایحه امنیت زنان مشکلات زیادی دارد
سخنگوی قوه قضاییه گفت: لایحه تامین امنیت زنان در قوه قضاییه بررسی شده است اما به نظر می رسد این لایحه مشکلات زیادی دارد که ممکن است حتی قابل اصلاح نباشد و شاید لازم باشد لایحه دیگری در دولت یا قوه قضاییه در این زمینه تهیه شود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

استیون سیگال این روز‌ها کجاست و چه می‌کند؟
استیون سیگال بیشتر از سه دهه است که با فیلم‌های اکشن و پر زدوخورد هوادارانش را به هیجان می‌آورد، سیگال برای ایرانی‌ها نیز شخصیت بسیار شناخته شده‌ای است و طرفداران زیادی دارد.
عناوین روزهای دهه فجر ۹۷ مشخص شد +جدول
عناوین روزهای دهه فجر چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اعلام شد.
عناوین روزهای دهه فجر 97 مشخص شد + جدول
عناوین روزهای دهه فجر چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اعلام شد.
تجمع روس‌ها در تاکید بر مالکیت جزایر کوریل
جمعی از مردم روسیه (یکشنبه) در حمایت از مالکیت کشورشان بر مجمع جزایر کوریل دست به تجمعی حمایتی زدند.
تشکر ترامپ از کسانی که کار می‌کنند، اما حقوق نمی‌گیرند!
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در پیامی از کسانی که در پی تعطیلی دولت فدرال این کشور با وجود عدم پرداخت دستمزد، هنوز مشغول به کار هستند تشکر کرد.
حزب‌الله: آمریکا بیش از هر زمان دیگری در خاورمیانه ضعیف شده است
اشرف غنی هم در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد
افشای سندی درباره هماهنگی مصر با تیم ترور خاشقجی
سخنگوی شورای صلح افغانستان: ۲۰۱۹ سال صلح است- مذاکرات هر آن ممکن است آغاز شود
پاسخ پدافندی سوریه به حملات هوایی رژیم صهیونیستی در جنوب دمشق
نخست‌وزیر عراق با عزم بستن پرونده اعتراض‌ها وارد بصره شد
اعلام جرم علیه کارمند کنسولگری آمریکا در ترکیه
عبدالله عبدالله برای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان ثبت نام کرد
آغاز نشست توسعه اقتصادی سران عرب در بیروت به ریاست میشل عون
۲۸ کشته و زخمی در ۲ انفجار در عفرین سوریه