موج محکومیت های بین المللی قتل خاشقچی شدت گرفت

10:54 ۱۸۵ روز و ۲ ساعت پیش ایرنا 213 0
موج محکومیت های بین المللی قتل خاشقچی شدت گرفت

تهران - ایرنا - سازمان ها وشخصیت های بین المللی بسیاری ضمن محکوم کردن قتل 'جمال خاشقچی' روزنامه نگار منتقد عربستانی و خواستار شناسایی و مجازات عاملان این جنایت شدند.

ایرنا

به گزارش روز یکشنبه پایگاه خبری 'فلسطین الیوم'، 'آنتونیو گوترش' دبیر کل سازمان ملل با اظهار ناراحتی شدید از تایید کشته شدن خاشقچی توسط عربستان، خواستار مجازات عوامل این جنایت شد.
'آگنس کالامار' گزارشگر بین المللی سازمان ملل در امور اعدام خارج از قانون نیز در توییتر نوشت: ادعاهای سعودی از قتل ظالمانه خاشقچی غیر منطقی و نامعقول است. وی خواستار تحقیقات شفاف و قابل اعتماد در این زمینه شد.
همچنین 'سازمان عفو بین الملل' در بیانیه ای ضمن اعلام مخالفت با ادعای کشته شدن خاشقچی در اثر درگیری لفظی در کنسولگری عربستان در ترکیه ، تحقیقات این کشور را قابل اعتماد ندانست و تاکید کرد که اجرای تحقیقات مستقل تنها تضمین در برابر پنهان کاری های سعودی ها درباره قتل خاشقچی است.
'یونسکو' نیز ضمن محکوم کردن قتل خاشقچی، خواستار تضمینی برای محاکمه مرتکبان این جنایت به دست عدالت شد.
16 سازمان آفریقایی 'دفاع از آزادی مطبوعاتی' خواستار تحقق عدالت در مساله قتل خاشقچی و مجازات جنایتکاران از سوی رهبران جهان شدند.
'کریستوف دلوار' دبیر کل 'سازمان خبرنگاران بدون مرز' هم ضمن هشدار نسبت به هرگونه سازش و مصالحه با عربستان درباره قتل خاشقچی، آن را مجوزی برای کشتار، حبس ، ربودن و شلاق زدن خبرنگاران شجاع دانست.
'توران قشلاقچی' رئیس 'جمعیت خانه روزنامه نگاران عرب' در ترکیه که خاشقچی یکی از اعضای آن بود، گفت: ما فقط خواهان اجرای عدالت درباره 18 شخص دست اندرکار این جنایت نیستیم، بلکه خواستار مجازات کسی هستیم که دستور قتل خاشقچی را به این افراد داده بود.
عربستان صبح دیروز ( شنبه ) پس از این ادعا که خاشقچی دوم اکتبر (10 مهر) از کنسولگری این کشور در استانبول خارج شده، اعتراف کرد که وی بر اثر درگیری در داخل کنسولگری عربستان کشته شده است.
پیش از این آلمان، فرانسه، انگلیس و چند کشور دیگر ضمن محکوم کردن کشته شدن خاشقچی، خواستار تحقیقات شفاف وعادلانه در این زمینه شدند.
'آنگلا مرکل' صدراعظم آلمان هیز ضمن رد تفسیر عربستان درباره قتل خاشقچی در نشست 'حزب دمکرات' این کشور گفت: حوادث وحشتناک قتل خاشقچی هشداری است به اینکه آزادی ها در جهان مورد حمله قرار گرفته است.
مرکل و 'هایکو ماس' وزیر خارجه آلمان در بیانیه مشترکی اعلام کردند: ما خواستار شفاف سازی مساله کشته شدن خاشقچی و جزئیات آن از سوی عربستان هستیم و باید عاملان این جنایت مجازات شوند و صدور بیانیه تنها کافی نیست.
همچنین ماس در گفت وگوی تلویزیونی اعلام کرد، مادام که تحقیقات ادامه دارد و ما همچنان نمی دانیم چه اتفاقی رخ داده ، انگیزه ای برای گرفتن تصمیم مثبت در خصوص صادرات اسلحه به عربستان وجود ندارد.
وزارت خارجه انگلیس نیز در بیانیه ای، ضمن تسلیت به خانواده خاشقچی روزنامه نگار منتقد عربستانی پس از تایید مرگ وی، اعلام کرد که گزارش سعودی ها و گام های بعدی را بررسی می کنیم. این در حالی است که وزیر خارجه این کشور بر مجازات عاملان این جنایت تاکید کرد.
'ژان ایو لودریان' وزیر خارجه فرانسه نیز در بیانیه ای اعلام کرد، تایید مرگ خاشقچی گام اول به سمت اعتراف به حقیقت است. این در حالی است که همچنان سوال های زیادی بدون جواب باقی مانده و باید حقیقت روشن شود.
وزیر خارجه فرانسه ضمن درخواست اجرای تحقیقات کافی درباره این مساله و مجازات عاملان این قتل، گفت: این درخواست ها هنگامی که شراکت استراتژیک دو کشور در نظر گرفته می شود، جدی تر خواهد بود.
'دیدی رایندرس' وزیر خارجه بلژیک نیز خواستار تحقیقات شفاف عربستان و اتخاذ اقدامات ضروری برای تضمین عدم تکرار اینگونه حوادث شد.
'کریستیا فریلاند' وزیر خارجه کانادا هم گفت: ادعای عربستان فاقد اعتبار است و بار دیگر ما خواستار اجرای تحقیقات فراگیر با همکاری کامل مقامات ترک هستیم و عاملان این قتل باید مجازات شوند.
'مارک روته' نخست وزیر هلند در این ارتباط گفت: مساله خاشقچی نیاز به تحقیقات فوری بیشتر برای افشای روش قتل و شناسایی قاتلان دارد . وزارت خارجه نروژ نیز در بیانیه ای اعلام کرد که منتظر تحقیقات سریع و معتبر درباره کشته شدن خاشقچی است.
'فدریکا موگرینی' مسئول روابط خارجی اتحادیه اروپا در بیانیه ای اعلام کرد که اتحادیه اروپا و شرکای آن بر ضرورت اجرای تحقیقات فراگیر و شفاف تا مشخص شدن جزئیات قتل خاشقچی و مجازات عاملان آن تاکید دارند.
'آنتونیو تیجانی' رئیس پارلمان اروپا هم خواستار تحقیقات بین المللی فوری برای بررسی شواهد و قرائن و مشخص شدن جزئیات قتل خاشقچی شد. خاشقچی روزنامه نگار منتقد عربستانی دوم اکتبر (10 مهر) بعد از مراجعه به کنسولگری این کشور در استانبول ناپدید شد. رژیم سعودی پس از حدود سه هفته سکوت و تکذیب، بالاخره تحت فشارهای جامعه جهانی بامداد شنبه (28 مهر) تایید کرد که او در کنسولگری این کشور به قتل رسیده است.
خاورم** 1453**1651


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

فیلتر اینستاگرام فعلا در دستور نیست
دبیر شورای عالی فضای مجازی می‌گوید رفتار اخیر اینستاگرام محکوم است ولی فعلا محدودسازی در دستور نیست.
اعترافات قاتل مرد دلارفروش
مردی که با شلیک گلوله به دلارفروشی او را به قتل رسانده بود وقتی پای میز محاکمه رفت توضیح داد که چطور فقر پدر و مهاجرت مادرش زندگی او را نابود و او را به یک قاتل تبدیل کرد.
خداحافظی دو کره‌ای معروف از بازار ایران
بازار لوازم خانگی همچنان روزهای پرالتهابی را می‌گذراند و به اذعان متقاضیان خرید لوازم خانگی، گرانی در این بازار بیداد می‌کند. گرایش خریداران به خرید لوازم خانگی خارجی به‌ویژه تولیدات دو برند «ال‌جی» و «سامسونگ» به‌حدی است که بعضا برخی خانواده‌ها حاضر به پرداخت چندین برابر قیمت واقعی یکی از لوازم خانگی این دو برند هستند.
صعود ملی پوشان اسنوکر ایران به مرحله حذفی رقابت‌های آسیایی
رقابت‌های اسنوکر ده توپ تور رنکینگ آسیایی در مرحله گروهی انجام شد و نمایندگان ایران موفق شدند به مرحله حذفی صعود کنند.
مشخص شدن نتیجه تایم تریل تیمی قهرمانی آسیا یک روز پس از برگزاری مسابقه- ایران آخر شد
پس از یک روز از برگزاری ماده تایم تریل تیمی دوچرخه سواری جاده قهرمانی آسیا مشخص شد تیم ایران آخر شده است.
جستجو برای نجات 4 خدمه لنج غرق شده در خلیج فارس ادامه دارد
بوشهر- ایرنا - رئیس اداره حفاظت و ایمنی اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر گفت: جستجو برای یافتن و نجات 4 خدمه شناوری که ساعت 9.30دقیقه روز سه شنبه در آب های سرزمینی خلیج فارس واژگون شده بود توسط این اداره کل ادامه دارد.
پایان مسابقات گرنک با عنوان ۱۴ و ۲۶ شطرنج‌بازان ایران
نمایندگان شطرنج ایران در مسابقات بزرگ بین‌المللی «گرنک» آلمان عناوین چهاردهم و بیست و ششم را به دست آوردند.
تصادف اتوبوس در کرمان یک کشته و 11زخمی برجا گذاشت
کرمان - ایرنا - مدیر مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی استان کرمان گفت: بر اثر برخورد اتوبوس با کامیون در محور باغین به جوپار این استان یک نفر کشته و 11 نفر زخمی شدند.
رقابت‌های تیراندازی جام جهانی چین- سبقت‌اللهی فینالیست شد
گلنوش سبقت‌اللهی در تپانچه بادی بانوان رقابت‌های تیراندازی جام جهانی و کسب سهمیه المپیک فینالیست شد.
دومین سهمیه المپیک در تیراندازی پرید- سبقت اللهی هشتم شد
گلنوش سبقت اللهی در فینال تپانچه بادی مسابقات تیراندازی جام جهانی و کسب سهمیه المپیک در چین هشتم شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

واکنش سخنگوی ذوب آهن به پرسپولیسی شدن مظاهری
جمشیدی گفت: در مورد مظاهری هم هنوز هیچ صحبتی نشده، ولی این بازیکن قراردادش در پایان فصل تمام می‌شود و می‌تواند به هر تیمی برود.
ایستاده در گرای صفر نفتی
بر اساس آخرین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی در مورد وضعیت بازار انرژی جهان، آمار مربوط به صادرات نفت ایران در ماه گذشته بالغ بر ۱.۸ میلیون بشکه بوده است.
آخرین وضعیت تورج لارودی و حسن حبیبی
دبیر فدراسیون پزشکی ورزشی درباره آخرین وضعیت تورج لارودی گفت: هرچند این پیشکسوت عرصه رسانه و کارشناس کشتی دچار بیماری عصبی و عضلانی است و فرمان اعصاب به درستی به عضلات نمی رسد، اما تلاش پزشکان بر این است تا بیماری او را کنترل کنند.
دبیر فدراسیون بدنسازی: امیدوارم به قهرمانی آسیا اعزام شویم- نظارت بر باشگاه‌ها بر عهده ما نیست
دبیر فدراسیون بدنسازی می‌گوید نظارت بر باشگاه‌های بدنسازی و برخورد با متخلفین فروش مکمل‌های غیرقانونی بر عهده ما نیست و ادارات کل ورزش و جوانان مسئولیت این کار را بر عهده دارند.
سرقت خانوادگی با نوزاد یک ساله
ماموران انتظامی مشهد با حضور در محل سرقت زن جوانی را دستگیر کردند که نوزادی یک ساله داخل کالسکه را نیز با وسایل سرقتی حمل می کرد و در حال فرار بود.
مقام فلسطینی: تصمیم های آمریکا بدتر از معامله قرن است
عفو بین الملل: سعودی ها ارزشی برای جان انسان ها قائل نیستند
مصر صلاحیت برگزاری نشست سران آفریقا را ندارد
مصونیت در جنایت
تحلیلگر لبنانی: آمریکا عامل بی نظمی جهان است
وزیرخارجه ترکیه: اگر آمریکا اف-۳۵‌ها را ندهد، از جای دیگری نیازمان را تامین می‌کنیم
نخست وزیر سریلانکا ارتباط حملات عید پاک با داعش را تایید کرد
طعنه فرمانده نیروی دریای چین به آمریکا: آزادی دریانوردی، تجاوز به حقوق دیگر کشورها نیست
اعلام آمادگی لبنان برای ترسیم مرزهای دریایی با رژیم صهیونیستی
سازمان ملل: نیروهای دولت افغانستان بیشتر از شورشیان غیرنظامیان را کشته‌اند