تهدید و ترور هم جلودار مردم افغانستان در انتخابات نشد

12:21 ۱۸۴ روز و ۱۲ ساعت پیش ایرنا 221 0
تهدید و ترور هم جلودار مردم افغانستان در انتخابات نشد

کابل - ایرنا - برغم بروز دهها رویداد تروریستی از سوی طالبان برای جلوگیری از برگزاری هفدهمین دور انتخابات مجلس نمایندگان افغانستان ، مردم این کشور در روز اول پای صندوق های رای حضور یافتند و امروز نیز این حضور گسترده در انتخابات، زیر سایه انواع مشکلات و ناامنی ها ادامه دارد.

ایرنا

به گزارش ایرنا، تحلیلگران تاکید می کنند که حضور گسترده مردم نشان داد که رویدادهای هراس افکنانه نتوانسته است جلوی رفتن آنان را به پای صندوق های رأی دهی بگیرد.
«ویس احمد برمک»، وزیر امور داخلی افغانستان به رسانه های محلی گفت که در جریان انتخابات امروز یکشنبه در کشور ۱۹۲ رویداد ضد امنیتی بزرگ و کوچک در کشور رخ داده اند و نیروهای امنیتی توانستند از تعداد زیادی از این موارد ناامنی جلوگیری کنند.
وی گفت: در رویدادهای گوناگون امروز در کشور، ۱۷ غیرنظامی کشته و ۸۳ غیرنظامی دیگر زخمی شده‌اند. به گفته او در این روز، ۱۱ تن از نیروهای امنیتی نیز کشته و ۱۹ تن دیگر آنان هم مجروح شدند.
در همین حال، منابع امنیتی می‌گویند که در یک حمله انتحاری که ساعت پنج صبح امروز در یک مرکز رأی دهی در منطقه سرکوتل خیرخانه کابل، ۱۵غیرنظامی جان باختند.
اما امروز هم یک انفجار در مکتب عبدالهادی داووی در ناحیه نهم شهرکابل رخ داد و انفجار دیگر، در منطق ده کیپک کابل مکان‌هایی که در آن‌ها مرکزهای رای‌دهی بودند.
گواهان رویداد می‌گویند که در حمله بر این مرکز رأی دهی چندتن از نظامیان و افراد غیرنظامی جان باختند و یا زخمی شده اند.
از شهرستان «اله سای» کاپیسا نیز خبر می‌رسد که برخورد یک موشک ۱۵تن را زخمی کرد و جان یک زن را گرفت؛ در حالی که رویداد مشابه در ارزگان هفت زخمی برجا گذاشت.
هفدهمین دور انتخابات مجلس نمایندگان افغانستان یا آن چه در زبان پشتو«لویه جرگه »خوانده می شود رأس ساعت هفت صبح دیروز شنبه در 32 استان این کشور آغاز شد و قرار بود ساعت 16 پایان یابد اما با بروز مشکلات فنی و امنیتی روند کار طبق برنامه پیش نرفت.
این دور از انتخابات که سومین دوره بعد از سقوط حکومت طالبان است و هفدهمین از زمان تأسیس مجلس ، پس از سه سال تأخیر نسبت به وقت قانونی خود و با شش ماه کار برنامه ریزی و اجرایی در سال جاری دیروز 28 مهر ماه با انداختن رای « محمد اشرف غنی» رئیس جمهوری به صندوق آغاز شد.
رئیس جمهوری افغانستان در آغاز این رویداد مهم سیاسی کشورش در سال 1397 به مردم برگزاری انتخابات را تبریک گفت و اضافه کرد که باور برای برگزاری آن وجود نداشت اما امروز این شک و تردید ها به یقین مبدل شد و انتخابات برگزار شد.
رئیس جمهوری افغانستان مردم کشورش را تشویق کرد که رای دهند و آن را تنها حق ندانست بلکه مسئولیت شرعی و تکلیف شهروندی بر شمرد و خواست برای انتخاب نماینده خود پای صندوق های رای حاضر شوند.
حدود 30 دقیقه از این سخنان رئیس جمهوری افغانستان نگذشته بود که «محمد محقق» معاون دوم ریاست اجرایی با یکی از تلویزیون های داخلی این کشور به صورت زنده مصاحبه کرد و از بسته ماندن تعدادی از مراکز رای گیری شکایت کرد.
شکایت ها و انتقادها از مسدود بودن مراکز با گذشت هر ساعت افزایش یافت و در کنار آن خبرهایی از بروز مشکلات فنی و عدم مهارت کارمندان نیز به رسانه ها رسید.
رسانه های افغانستان و رای دهندگان هر کدام از طریق وسایل ارتباطی در دسترس خود گزارش دادن که شماری از مراکز با وجود آن که تعداد زیادی از رای دهندگان از ساعت شش صبح در مقابل آنها برای رای دادن حضور یافته بودند، تا ساعت 12 و برخی 13 همچنان بسته بود.
البته در شماری از مراکز هم که انتظار به سر رسید، درب باز شد باز بروز چالش های فنی باعث شد که روند رای گیری کند شود و حتی شماری از مراکز رای گیری مسدود باقی ماند.
در برخی مراکز که ساعت 11 و 12 درب آنها برای رای گرفتن باز شد ، شماری از مردم به دلیل نیافتن نام خود در فهرست تهیه شده از طرف کمیسیون مستقل انتخابات و شماری هم به دلیل انتظار بیش از حد بدون دادن رای مراکز را ترک کردند.
در افغانستان پیش از برگزاری انتخابات از افرادی که تصمیم دارند در روند انتخابات مشارکت کنند ثبت نام به عمل می آید که این کار هم تعداد افرادی را در هر حوزه انتخابیه رای خواهند داد مشخص می کند و هم امکان تطبیق و شناسایی فرد را برای روز انتخابات و چاپ اوراق رای گیری کمک می کند.
«عبدالبدیع صیاد» رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان ساعت 14 روز نسخت مقابل خبرنگاران نشست و اعلام کرد که به دلیل مشکلات فنی در دستگاه های بیومتریک ، تنظیم فهرست رای دهندگان ، برخی تهدیدات امنیتی و عدم حضور مجریان در مرکز رای گیری، شماری از مراکز در کابل و دیگر استان ها مسدود باقی مانده و به مردم وعده سپرد که این مراکز را امروز یکشنبه فعال نگه دارند.
در مراکزی که انتخابات در زمان معین برگزار شد ، نیز روند کار عادی سپری نشد و شماری از نامزدان برای تقلب ، دست به کارهایی در روند انتخابات زدند که کمیسیون قول پیگیری داد هم به بروز چنین رفتارهایی صحه گذاشت.
بسیاری از کارشناسان بخش بزرگی از نارسایی ها و مشکلات انتخابات دیروز را ناشی از ضعف اجرایی در مدیریت کمیسیون انتخابات دانسته اند و «ملیحه حسن» یکی از اعضای کمیسیون انتخابات به آن اذعان و از مردم بابت این مشکلات عذر خواهی کرد.
اما در کنار گزارش هایی که بیانگر مشکلات اجرایی در برگزار انتخابات بود ، دیروز حملات تروریستی متعددی نیز به شکل پرتاب راکت ، انداختن خمپاره ، چسباندن بمب های مغناطیسی به خودروهای پلیس و حمله انتحاری از سوی گروه تروریستی طالبان هم در کابل و هم در استان های دیگر انجام شد که در سر جمع به جز موردی که عصر شنبه در کابل رخ داد ، حملات چندان جدی با توجه به شرایط امنیتی افغانستان نبودند.
در خونین ترین حمله که در ساعات پایانی انتخابات روز شنبه ساعت 17 و 30 دقیقه در شمال شهر کابل رخ داد ، یک مهاجم خود را به مرکز رای گیری در منطقه «خیرخانه» در شمال کابل رساند و مواد همراه خود در بین مردم و نیروهای امنیتی منفجر کرد.
این حمله بر اساس گزارش رسانه های محلی 15 کشته و بیش از 80 زخمی بر جای گذاشت که می توان گفت این حمله آرامش انتخابات روز شنبه را گرفت.
انفجارها و راکتی پراکنی ها در استان های هرات، فراه، کنر، ننگرهار، بغلان، قندوز، سرپل، پکتیکا و نورستان نیز تعدادی کشته و زخمی بر جای گذاشت که بر اساس اظهارت وزیر کشور افغانستان دیروز نزدیک به 200 رویداد امنیتی در سراسر افغانستان رخ داد که بر اثر آنها 36 تن کشته و 120 نظانی و غیر نظامی زخمی شدند.
انتقادهایی از کمیسیون در باره ضعف مدیریت و ضایع شدن حق رای دهندگان به دلیل تأخیر در باز شدن مراکز و مسدود ماندن آنها در تمام روز منتشر شد که کمیسیون اعلام کرد در مراکزی که شمار زیادی مردم نتوانسته اند رای بدهند یا مراکز بسته ماند امروز یکشنبه انتخابات را ادامه می دهد.
رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان ساعت 24 دیشب برای سومین بار در کنفرانس مطبوعاتی حاضر شد و اعلام کرد که در 400 مرکز رای گیری واقع در 14 استان روند انتخابات دنیال خواهد شد و رای دهندگان از حق خود می توانند استفاده کنند و افزود که در روز نخست سه میلیون تن از واجدین شرایط از میان هشت میلیون و 800 هزار شهروندی که برای رای دادن ثبت نام کرده بودند، آرای خود را به صندوق ها ریخته اند.
امروز یکشنبه در حالی که جذابیت و هیاهوی انتخابات به حالت روز اولی نیست و رسانه ها نیز چندان تلاشی مانند دیروز از خود برای پوشش آن نشان نمی دهند اما همچنان گزارش هایی می رسد که در برخی مراکز امروز هم باز با دو ساعت تأخیر رای گیری آغاز شده است.
چنانچه کارشناسان، مقامات دولتی و رسانه ها همه اذعان دارند که با وجود تهدیدهای امنیتی مردم بدون هیچ گونه ترس و هراس از حملات تروریستی به صورت گسترده پای صندوق های رای حاضر شدند و نیروهای امنیتی نیز با تهدیدهای احتمالی مقابله قابل قبولی داشته اند.
دیروز مردم حضور یافتند و نیروهای نظامی هم در سطح افغانستان امنیت مناسبی را تامین کردند اما به گفته مردم و احزاب و کارشناسان پای کار کمیسیون لنگید و نتوانست با وجود شش ماه فرصت برنامه ریزی زمینه را برای انتخاباتی روان و درست مدیریت کند و شکایت های جدی وجود دارد که اگر به آن به درست رسیدگی نشود می تواند، شفافیت انتخابات آتی ریاست جمهوری را زیر سوال ببرد.
«علی رضا روحانی» سخنگوی کمیسیون رسیدگی به شکایت های انتخاباتی در کنفرانس مطبوعاتی گفت که اگر به تخطی ها و ضعف های مدیریتی کمیسیون انتخابات رسیدگی جدی و قابل قبول صورت نگیرد، نگرانی های در باره سلامت انتخابات مطرح است.
دو استان «غزنی» و «قندهار» به دلایل جداگانه از روند برگزاری همزمان انتخابات در 32 استان دیگر افغانستان باز ماندند زیرا درغزنی اقوام ساکن به دلیل ناامنی و عدم برگزاری انتخابات سراسری برای تقسیم 11 کرسی مجلس که سهم این استان است، دچار اختلاف شدند و قندهار هم با مشکل امنیتی روبرو شد.
در استان قندهار پنجشنبه گذشته در جریان اولین روز سکوت پس از تبلیغات نامزدان ، در نشست امنیتی که در همین رابطه با حضور فرمانده نظامیان خارجی در افغانستان و مقامات استان برگزار شد، حمله تروریستی رخ داد که در آن دو مقامات بلند پایه امنیتی قندهار کشته و تعدادی هم زخمی شدند و این رویداد باعث شد که مردم قندهار از کمیسیون بخواهد تا انتخابات در این استان با یک هفته تاخیر برگزار شود.
پذیرفته شدن نتیجه نهایی آراء و نمایندگانی که به مجلس آینده افغانستان راه می یابند، برای ثبات و برگزاری انتخابات ریاست جمهوری که بهار سال 1398 انجام خواهد شد، سرنوشت ساز و با اهمیت خوانده می شود.
اگر نتیجه برای همه مردم و نامزدها قابل قبول نباشد ، می تواند زنگ خطر برای بروز بحران دیگری در افغانستان محسوب شود و انتخابات ریاست جمهوری را نیز با چالش جدی مواجه کند.
پایان روند رای گیری امروز می تواند فضا را برای تحلیل های بعد روشن تر کند.
آساق*291*1104*1663**


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

درگیری در شهرک زراعی دزفول سه کشته برجا گذاشت
دزفول - ایرنا - سرپریت فرمانداری ویژه دزفول گفت:درگیری در شهرک زراعی از توابع بخش مرکزی این شهرستان در استان خوزستان سه کشته بر جا گذاشت.
240 تفاهمنامه سرمایه گذاری در هرمزگان به امضا رسید
قشم - ایرنا - استاندار هرمزگان گفت: درهمایش سرمایه گذاری بین الملی در استان هرمزگان، 240 تفاهمنامه به ارزش تقریبی 100 هزار میلیارد تومان به امضا رسید.
بارندگی، تنش آبی نیمی از روستاهای خراسان شمالی را رفع کرد
بجنورد - ایرنا - سرپرست شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان شمالی گفت: بارندگی های مناسب بهار امسال، تنش آبی نیمی از روستای تشنه این استان را مرتفع کرد.
پدر مطالعات خلیج فارس در زادگاهش گراش به خاک سپرده شد
شیراز- ایرنا- زنده یاد احمد اقتداری مشهور به «پدر مطالعات خلیج فارس» و مدیر دفتر مطالعات خلیج فارس مرکز دائرة‌المعارف بزرگ اسلامی عصر سه شنبه در آیینی در زادگاهش شهر گراش در جنوب فارس تشییع و به خاک سپرده شد.
گل گهر سیرجان به لیگ برتر فوتبال کشور صعود کرد
کرمان - ایرنا - تیم گل گهر سیرجان در هفته 33 رقابت های لیگ دسته یک با یک گل بر شهرداری ماهشهر غلبه کرد و ضمن قهرمانی زودهنگام در جام آزادگان، جواز صعود به لیگ برتر فوتبال کشور را کسب کرد.
نمایشگاه مشترک گرافیک زنان ایران و ترکیه برگزار می شود
تهران- ایرنا- نایب رئیس انجمن طراحان گرافیک ایران گفت: نمایشگاه مشترک گرافیک زنان ایران و ترکیه، آثار هنرمندان دهه چهل، انتشارات فراکلین و هنرمندان معاصر در خانه هنرمندان و باغ موزه قصر تهران برگزار می شود.
9 داعشی در مناطق مختلف روسیه دستگیر شدند
مسکو - ایرنا - سازمان امنیت فدرال روسیه (اف.اس.ب) در بیانیه ای اعلام کرد که در سری عملیاتی توانسته اعضای گروه تروریستی داعش و گروهک وابسته به آن با نام «توحید» را در مناطق مختلف روسیه پیش از هرگونه اقدام خرابکارانه ای بازداشت کند.
وزارت خارجه انگلیس: از پایان معافیت نفتی ایران متاسفیم
لندن- ایرنا- سخنگوی وزارت امور خارجه انگلیس از تصمیم واشنگتن برای تمدید نکردن معافیت برای خریداران نفت ایران ابراز تأسف واعلام کرد: برجام برای امنیت ما حائز اهمیت است و دولت انگلیس به آن متعهد می‌ماند.
جریان های مقاومت علیه امریکا در کنار ایران خواهند ایستاد
تهران -ایرنا - جبهه خلق برای آزادی فلسطین با محکومیت تصمیم واشنگتن در لغو معافیت های خرید نفت ایران، تاکید کرد که همه جریان های مقاومت در یک صف در کنار ایران علیه دشمن صهیونیستی- آمریکایی خواهند ایستاد.
مجارستان و ایران بر توسعه همکاری های ورزشی تاکید کردند
بلگراد-ایرنا- در دیدار روسای فدراسیون های تنیس روی میز مجارستان و ایران در بوداپست، توسعه همکاری های ورزشی میان دو کشور مورد تاکید قرار گرفت.

پر بازدید ترین اخبار امروز

رییس کانون وکلای دادگستری مرکز: مصباح اسکویی مرد اخلاق و قانون بود
رییس کانون وکلای دادگستری مرکز با بیان اینکه اسماعیل مصباح اسکویی عضو چندین دوره از هیئت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز، مرد اخلاق و قانون بود، گفت: مراسم تدفین این وکیل دادگستری فردا ( یکشنبه) در شهر تبریز برگزار می‌شود.
2 کرامت حضرت علی اکبر(ع) که از آن بی خبرید
حجه الاسلام والمسلمین علیرضا توحیدلو؛ روایتی خواندنی درباره کرامت حضرت علی اکبر(ع) را بیان کرده اند، که در ادامه می خوانید.
پروژه‌های رفاهی -ورزشی دانشگاه قم به بهره‌برداری رسید
پروژه‌های رفاهی -ورزشی دانشگاه قم با حضور رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم افتتاح شد.
مسابقات بین المللی تنیس آی تی اف جونیورز  در اصفهان آغاز شد
اصفهان - ایرنا - مسابقات بین المللی تنیس آی تی اف جونیورز2019 « ITF juniors 2019 » با حضور 80 تنیسور ایرانی و خارجی روز شنبه در باشگاه تنیس آپادانا ورزشگاه 22 بهمن اصفهان آغاز شد.
معاون نخست وزیر روسیه راهی سوریه شد
مسکو - ایرنا - معاون امور نظامی نخست وزیر روسیه برای دیدار با بشار اسد و بررسی آخرین تحولات میدانی سوریه راهی دمشق شد.
65 درصد آسیب دیدگان از انفجار مین در افغانستان کودکان هستند
بازگشت به اتحادهای دوران جنگ سرد
فرانس 24: جنوبشرق آسیا از مهمترین اهداف داعش در آینده است
انتقاد احزاب هند از سکوت دولت در خصوص لغو معافیت خرید نفت ایران
حداد عادل: ایران خواهان رابطه ای راهبردی با چین است
نیروی دریایی پاکستان موشک بومی آزمایش کرد
داعش مسوولیت حملات سریلانکا را به عهده گرفت
روسیه، چین و آمریکا برای افغانستان در مسکو  گردهم می آیند
36 عضو گروه طالبان در «غزنی» افغانستان کشته شدند
دانشگاهی در ژاپن ، استخدام استاد سیگاری را ممنوع کرد