تهدید و ترور هم جلودار مردم افغانستان در انتخابات نشد

12:21 ۲۹ روز و ۶ ساعت پیش ایرنا 68 0
تهدید و ترور هم جلودار مردم افغانستان در انتخابات نشد

کابل - ایرنا - برغم بروز دهها رویداد تروریستی از سوی طالبان برای جلوگیری از برگزاری هفدهمین دور انتخابات مجلس نمایندگان افغانستان ، مردم این کشور در روز اول پای صندوق های رای حضور یافتند و امروز نیز این حضور گسترده در انتخابات، زیر سایه انواع مشکلات و ناامنی ها ادامه دارد.

ایرنا

به گزارش ایرنا، تحلیلگران تاکید می کنند که حضور گسترده مردم نشان داد که رویدادهای هراس افکنانه نتوانسته است جلوی رفتن آنان را به پای صندوق های رأی دهی بگیرد.
«ویس احمد برمک»، وزیر امور داخلی افغانستان به رسانه های محلی گفت که در جریان انتخابات امروز یکشنبه در کشور ۱۹۲ رویداد ضد امنیتی بزرگ و کوچک در کشور رخ داده اند و نیروهای امنیتی توانستند از تعداد زیادی از این موارد ناامنی جلوگیری کنند.
وی گفت: در رویدادهای گوناگون امروز در کشور، ۱۷ غیرنظامی کشته و ۸۳ غیرنظامی دیگر زخمی شده‌اند. به گفته او در این روز، ۱۱ تن از نیروهای امنیتی نیز کشته و ۱۹ تن دیگر آنان هم مجروح شدند.
در همین حال، منابع امنیتی می‌گویند که در یک حمله انتحاری که ساعت پنج صبح امروز در یک مرکز رأی دهی در منطقه سرکوتل خیرخانه کابل، ۱۵غیرنظامی جان باختند.
اما امروز هم یک انفجار در مکتب عبدالهادی داووی در ناحیه نهم شهرکابل رخ داد و انفجار دیگر، در منطق ده کیپک کابل مکان‌هایی که در آن‌ها مرکزهای رای‌دهی بودند.
گواهان رویداد می‌گویند که در حمله بر این مرکز رأی دهی چندتن از نظامیان و افراد غیرنظامی جان باختند و یا زخمی شده اند.
از شهرستان «اله سای» کاپیسا نیز خبر می‌رسد که برخورد یک موشک ۱۵تن را زخمی کرد و جان یک زن را گرفت؛ در حالی که رویداد مشابه در ارزگان هفت زخمی برجا گذاشت.
هفدهمین دور انتخابات مجلس نمایندگان افغانستان یا آن چه در زبان پشتو«لویه جرگه »خوانده می شود رأس ساعت هفت صبح دیروز شنبه در 32 استان این کشور آغاز شد و قرار بود ساعت 16 پایان یابد اما با بروز مشکلات فنی و امنیتی روند کار طبق برنامه پیش نرفت.
این دور از انتخابات که سومین دوره بعد از سقوط حکومت طالبان است و هفدهمین از زمان تأسیس مجلس ، پس از سه سال تأخیر نسبت به وقت قانونی خود و با شش ماه کار برنامه ریزی و اجرایی در سال جاری دیروز 28 مهر ماه با انداختن رای « محمد اشرف غنی» رئیس جمهوری به صندوق آغاز شد.
رئیس جمهوری افغانستان در آغاز این رویداد مهم سیاسی کشورش در سال 1397 به مردم برگزاری انتخابات را تبریک گفت و اضافه کرد که باور برای برگزاری آن وجود نداشت اما امروز این شک و تردید ها به یقین مبدل شد و انتخابات برگزار شد.
رئیس جمهوری افغانستان مردم کشورش را تشویق کرد که رای دهند و آن را تنها حق ندانست بلکه مسئولیت شرعی و تکلیف شهروندی بر شمرد و خواست برای انتخاب نماینده خود پای صندوق های رای حاضر شوند.
حدود 30 دقیقه از این سخنان رئیس جمهوری افغانستان نگذشته بود که «محمد محقق» معاون دوم ریاست اجرایی با یکی از تلویزیون های داخلی این کشور به صورت زنده مصاحبه کرد و از بسته ماندن تعدادی از مراکز رای گیری شکایت کرد.
شکایت ها و انتقادها از مسدود بودن مراکز با گذشت هر ساعت افزایش یافت و در کنار آن خبرهایی از بروز مشکلات فنی و عدم مهارت کارمندان نیز به رسانه ها رسید.
رسانه های افغانستان و رای دهندگان هر کدام از طریق وسایل ارتباطی در دسترس خود گزارش دادن که شماری از مراکز با وجود آن که تعداد زیادی از رای دهندگان از ساعت شش صبح در مقابل آنها برای رای دادن حضور یافته بودند، تا ساعت 12 و برخی 13 همچنان بسته بود.
البته در شماری از مراکز هم که انتظار به سر رسید، درب باز شد باز بروز چالش های فنی باعث شد که روند رای گیری کند شود و حتی شماری از مراکز رای گیری مسدود باقی ماند.
در برخی مراکز که ساعت 11 و 12 درب آنها برای رای گرفتن باز شد ، شماری از مردم به دلیل نیافتن نام خود در فهرست تهیه شده از طرف کمیسیون مستقل انتخابات و شماری هم به دلیل انتظار بیش از حد بدون دادن رای مراکز را ترک کردند.
در افغانستان پیش از برگزاری انتخابات از افرادی که تصمیم دارند در روند انتخابات مشارکت کنند ثبت نام به عمل می آید که این کار هم تعداد افرادی را در هر حوزه انتخابیه رای خواهند داد مشخص می کند و هم امکان تطبیق و شناسایی فرد را برای روز انتخابات و چاپ اوراق رای گیری کمک می کند.
«عبدالبدیع صیاد» رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان ساعت 14 روز نسخت مقابل خبرنگاران نشست و اعلام کرد که به دلیل مشکلات فنی در دستگاه های بیومتریک ، تنظیم فهرست رای دهندگان ، برخی تهدیدات امنیتی و عدم حضور مجریان در مرکز رای گیری، شماری از مراکز در کابل و دیگر استان ها مسدود باقی مانده و به مردم وعده سپرد که این مراکز را امروز یکشنبه فعال نگه دارند.
در مراکزی که انتخابات در زمان معین برگزار شد ، نیز روند کار عادی سپری نشد و شماری از نامزدان برای تقلب ، دست به کارهایی در روند انتخابات زدند که کمیسیون قول پیگیری داد هم به بروز چنین رفتارهایی صحه گذاشت.
بسیاری از کارشناسان بخش بزرگی از نارسایی ها و مشکلات انتخابات دیروز را ناشی از ضعف اجرایی در مدیریت کمیسیون انتخابات دانسته اند و «ملیحه حسن» یکی از اعضای کمیسیون انتخابات به آن اذعان و از مردم بابت این مشکلات عذر خواهی کرد.
اما در کنار گزارش هایی که بیانگر مشکلات اجرایی در برگزار انتخابات بود ، دیروز حملات تروریستی متعددی نیز به شکل پرتاب راکت ، انداختن خمپاره ، چسباندن بمب های مغناطیسی به خودروهای پلیس و حمله انتحاری از سوی گروه تروریستی طالبان هم در کابل و هم در استان های دیگر انجام شد که در سر جمع به جز موردی که عصر شنبه در کابل رخ داد ، حملات چندان جدی با توجه به شرایط امنیتی افغانستان نبودند.
در خونین ترین حمله که در ساعات پایانی انتخابات روز شنبه ساعت 17 و 30 دقیقه در شمال شهر کابل رخ داد ، یک مهاجم خود را به مرکز رای گیری در منطقه «خیرخانه» در شمال کابل رساند و مواد همراه خود در بین مردم و نیروهای امنیتی منفجر کرد.
این حمله بر اساس گزارش رسانه های محلی 15 کشته و بیش از 80 زخمی بر جای گذاشت که می توان گفت این حمله آرامش انتخابات روز شنبه را گرفت.
انفجارها و راکتی پراکنی ها در استان های هرات، فراه، کنر، ننگرهار، بغلان، قندوز، سرپل، پکتیکا و نورستان نیز تعدادی کشته و زخمی بر جای گذاشت که بر اساس اظهارت وزیر کشور افغانستان دیروز نزدیک به 200 رویداد امنیتی در سراسر افغانستان رخ داد که بر اثر آنها 36 تن کشته و 120 نظانی و غیر نظامی زخمی شدند.
انتقادهایی از کمیسیون در باره ضعف مدیریت و ضایع شدن حق رای دهندگان به دلیل تأخیر در باز شدن مراکز و مسدود ماندن آنها در تمام روز منتشر شد که کمیسیون اعلام کرد در مراکزی که شمار زیادی مردم نتوانسته اند رای بدهند یا مراکز بسته ماند امروز یکشنبه انتخابات را ادامه می دهد.
رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان ساعت 24 دیشب برای سومین بار در کنفرانس مطبوعاتی حاضر شد و اعلام کرد که در 400 مرکز رای گیری واقع در 14 استان روند انتخابات دنیال خواهد شد و رای دهندگان از حق خود می توانند استفاده کنند و افزود که در روز نخست سه میلیون تن از واجدین شرایط از میان هشت میلیون و 800 هزار شهروندی که برای رای دادن ثبت نام کرده بودند، آرای خود را به صندوق ها ریخته اند.
امروز یکشنبه در حالی که جذابیت و هیاهوی انتخابات به حالت روز اولی نیست و رسانه ها نیز چندان تلاشی مانند دیروز از خود برای پوشش آن نشان نمی دهند اما همچنان گزارش هایی می رسد که در برخی مراکز امروز هم باز با دو ساعت تأخیر رای گیری آغاز شده است.
چنانچه کارشناسان، مقامات دولتی و رسانه ها همه اذعان دارند که با وجود تهدیدهای امنیتی مردم بدون هیچ گونه ترس و هراس از حملات تروریستی به صورت گسترده پای صندوق های رای حاضر شدند و نیروهای امنیتی نیز با تهدیدهای احتمالی مقابله قابل قبولی داشته اند.
دیروز مردم حضور یافتند و نیروهای نظامی هم در سطح افغانستان امنیت مناسبی را تامین کردند اما به گفته مردم و احزاب و کارشناسان پای کار کمیسیون لنگید و نتوانست با وجود شش ماه فرصت برنامه ریزی زمینه را برای انتخاباتی روان و درست مدیریت کند و شکایت های جدی وجود دارد که اگر به آن به درست رسیدگی نشود می تواند، شفافیت انتخابات آتی ریاست جمهوری را زیر سوال ببرد.
«علی رضا روحانی» سخنگوی کمیسیون رسیدگی به شکایت های انتخاباتی در کنفرانس مطبوعاتی گفت که اگر به تخطی ها و ضعف های مدیریتی کمیسیون انتخابات رسیدگی جدی و قابل قبول صورت نگیرد، نگرانی های در باره سلامت انتخابات مطرح است.
دو استان «غزنی» و «قندهار» به دلایل جداگانه از روند برگزاری همزمان انتخابات در 32 استان دیگر افغانستان باز ماندند زیرا درغزنی اقوام ساکن به دلیل ناامنی و عدم برگزاری انتخابات سراسری برای تقسیم 11 کرسی مجلس که سهم این استان است، دچار اختلاف شدند و قندهار هم با مشکل امنیتی روبرو شد.
در استان قندهار پنجشنبه گذشته در جریان اولین روز سکوت پس از تبلیغات نامزدان ، در نشست امنیتی که در همین رابطه با حضور فرمانده نظامیان خارجی در افغانستان و مقامات استان برگزار شد، حمله تروریستی رخ داد که در آن دو مقامات بلند پایه امنیتی قندهار کشته و تعدادی هم زخمی شدند و این رویداد باعث شد که مردم قندهار از کمیسیون بخواهد تا انتخابات در این استان با یک هفته تاخیر برگزار شود.
پذیرفته شدن نتیجه نهایی آراء و نمایندگانی که به مجلس آینده افغانستان راه می یابند، برای ثبات و برگزاری انتخابات ریاست جمهوری که بهار سال 1398 انجام خواهد شد، سرنوشت ساز و با اهمیت خوانده می شود.
اگر نتیجه برای همه مردم و نامزدها قابل قبول نباشد ، می تواند زنگ خطر برای بروز بحران دیگری در افغانستان محسوب شود و انتخابات ریاست جمهوری را نیز با چالش جدی مواجه کند.
پایان روند رای گیری امروز می تواند فضا را برای تحلیل های بعد روشن تر کند.
آساق*291*1104*1663**


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

پسربچه ۷ ساله‌ای که با مار‌های خطرناک زندگی می‌کند
دوش ادیواسی، پسر بچه هفت ساله هندی، دوستان عجیبی دارد. او چهار است که به جنگل نزدیک روستایشان می‌رود و با انواع مار‌ها که برخی از آن‌ها سمی هستند، بازمی گردد و با آن‌ها بازی می‌کند، حمام می‌کند و غذا می‌خورد.
دانستنی‌های جالب؛ گربه ها مایع هستند یا جامد؟!
در زندگی همه ما پیش آمده که برخی اصطلاحات را بدون دانستن ریشه و وجه تسمیه اش بکار ببریم و یا یک رسم و آداب خاص را به صرف تقلید از پیشینیان خود، بدون اینکه بدانیم چیست و از کجا آمده انجام داده باشیم.
پیام سوریان برای آقای خاص کشتی
حمید سوریان در اینستاگرام خود بازگشت محمد بنا را به کشتی فرنگی تبریک گفت.
زهیوی: منصوریان مرا برای استقلال می‌خواست
رحیم مهدی زهیوی، مهاجم تیم فوتبال ذوب‌آهن گفت: علیرضا منصوریان در استقلال دو سال دنبال جذب من بود و خوشحالم که قرار است با این مربی کار کنم.
اعلام رقم فروش بن عطیه از سوی بانوی پیر
باشگاه یوونتوس رقم فروش مدافع مراکشی خود را اعلام کرد.
سوتی جدید مهدی طارمی در اینستاگرام
سوتی دوباره مهاجم اسبق پرسپولیس باز هم به سوژه شوخی‌های کاربران فضای مجازی تبدیل شده است.
گزارش تمرین استقلال؛ صحبت‌های شفر با بازیکنان
در تمرین امروز تیم فوتبال استقلال، وینفرد شفر دقایقی برای شاگردانش صحبت کرد.
تاج: برخی‌ها بی ثباتی ایجاد کردند
رئیس فدراسیون فوتبال گفت: از دو ماه قبل گفتند ما باید از فوتبال برویم و با همین حرف‌ها بی‌ثباتی ايجاد شد ولی ما تا زمانی که هستيم بايد ثبات ايجاد كنيم.
دکو: مسی؟ رونالدینیو بهترین بازیکن تاریخ است
ستاره پرتغالی سابق بارسا رونالدینیو را بهترین بازیکن تاریخ فوتبال و بهترین هم تیمی خود می‌داند.
ترکیب پیکان برای بازی با پرسپولیس مشخص شد
ترکیب تیم فوتبال پیکان برای دیدار مقابل پرسپولیس معوقه هفته نهم لیگ برتر مشخص شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

مسیری که همه مدیران خواهند رفت
۲۶ آبان یا ۱۵ آذر چندان تفاوتی ندارد. به هر حال طبق قانون، بازنشسته‌ها باید پست‌های خود را تحویل دهند. با اجرای قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان در سال ۹۷، تعداد زیادی از مدیران دولتی باید از میزهای خود دل بکنند و جا را برای تازه‌نفس‌ها باز کنند.
عکس‌های باورنکردنی گاه هراس‌انگیز از موجودات ژرفای دریا‌ها
رومن فدورتسوف، ماهیگیر روسی ساکن مرمانسک است. او که اینک ۳۹ ساله است، ۱۷ سال است که ماهیگیری می‌کند و با دریا و سطح اقیانوس می‌رود. آن‌ها در سفرهایشان بار‌ها موجودات عجیبی صید کرده‌اند که در عمق دریا‌ها و اقیانوس‌ها زیست می‌کنند. موجوداتی که کمتر پیش می‌آید عکس آن‌ها را دیده باشیم.
گریم عجیب مصطفی زمانی- عکس
مصطفی زمانی به جمع بازیگران سریال «نهنگ آبی» پیوست.
مطالبات بیمه سلامت زنجان با مراکز طرف قرار داد به روز شد
زنجان - ایرنا - مدیرکل بیمه سلامت استان زنجان گفت: امسال با رایزنی انجام گرفته در کشور و استان؛ پرداختی مطالبات بخش دانشگاهی، خصوصی و داروخانه ها به روز شده و در مقایسه با سال های گذشته وضعیت بهتری حاکم است.
لیلا اوتادی در میان «خرهایی که آدم نمی شوند» -عکس
با پایان فیلمبرداری، ساخت موسیقی و انجام جلوه های ویژه فیلم «خرها آدم نمی شوند» آغاز شد.
گزارش وال استریت ژورنال از نشست بی بیانیه اپک
رسانه های کره شمالی: اقدامات قرون وسطایی آمریکا بی تاثیر است
ادعای جدید آمریکا علیه ایران، تلاش برای توجیه خروج از برجام است
امیدواری خلیل زاد به صلح در افغانستان پیش از انتخابات ریاست جمهوری
نشست فرهنگ و تمدن اسلامی ایرانی در ژاپن برگزار شد
سیلاب در ویتنام 12 کشته و دهها مفقود برجای گذاشت
سنای افغانستان از دخالت خارجی در شمارش آرای انتخابات خبر داد
یازدهمین نشست مذاکرات صلح سوریه در قزاقستان برگزار می‌ شود
اشرف غنی در تلاش برای تکرار قدرت در افغانستان
جشن های میلاد پیامبر اسلام در پاکستان و حضور اقلیت ها