داستان سرایی عربستان در باره قتل خاشقچی قابل قبول نیست

13:34 ۲۷ روز و ۴ ساعت پیش ایرنا 61 0
داستان سرایی عربستان در باره قتل خاشقچی قابل قبول نیست

تهران - ایرنا - نیویورک تایمز در سرمقاله روز شنبه خود با درج اینکه آمریکا اگر می خواهد شأن وجایگاهش در جهان حفظ شود، باید از سازمان ملل تقاضا کند یک هیات مستقل را مامور تحقیق در پرونده قتل 'خاشقچی' کند، افزود: داستان سرایی عربستان در باره این قتل قابل قبول نیست.

ایرنا

به گزارش ایرنا، این روزنامه افزود:
17روز از قتل 'جمال خاشقچی' خبرنگار سعودی می گذرد و عربستان هر روز افسانه ای را می بافد و به نوعی این جنایت را توجیه می کند. اما این آخرین داستان سرایی او مطلقا باور کردنی نیست.
واقعا سعودی ها چه کسانی را احمق فرض کرده اند؟
در دنیای استبداد و خودکامگی شاهزاده 'محمد بن سلمان'، این اصلا اهمیت ندارد که مردم عادی راجع به او چه فکری می کنند. بلکه فقط این مسئله مهم است که 'ترامپ' چه فکر می کند و با چه ترفندی می توان او را قانع کرد.
در این داستان سرایی و دلیل تراشی؛ تمام تیراندازان حاکم جلو افتاده اند و قربانی شده اند و همه گناه به گردنشان افتاده است.
'ترامپ' اصولا رئیس جمهوری است که اشتیاق فراوان دارد خودش را به نوعی به دلبرش شاهزاده 'محمد' آویزان کند. او از همان روز اول لو رفتن این جنایت؛ دلش را به قراردادهای وسوسه کننده فروش سلاح به این پادشاهی خوش کرده است. حالا که ظاهرا عربستان بعد از دو هفته ریاکاری و کتمان، یک داستانی را سرهم بندی کرده و به خورد عالم داده است، ترامپ هم ظاهرا خیالش از هر بابت آسوده شده است و یک نفس راحت می کشد.
ترامپ با ذکر اینکه توضیحات عربستان را قبول کرده گفته است که 'این یک گام اول و بزرگ و خوب است'.
اما این فقط ترامپ است که این عقیده را دارد.
در داستانسرایی سعودی ها راجع به قتل خاشقچی، مطلقا به این واقعیت مهم ماجرا اشاره نمی شود که یک باند 15 نفره از ماموران سعودی شبانه خود را به استانبول می رسانندتا جمال را که در همان روز برای انجام یک کار شخصی وارد کنسولگری عربستان در استانبول شده بود بکشند.
روایت؛ اصلا اشاره به این موضوع ندارد که یک دستور العمل کلی در حاکمیت عربستان وجود دارد که همه ناراضیان و مخالفان در خارج از کشور، جمع آوری شوند و به کشور بازگردانده شوند. بلکه روایت می گوید که سرلشکر ' احمد العصیری' مدیر دستگاه اطلاعات عربستان وقتی مطلع شد که خاشقچی در کنسولگری عربستان است فورا تیمی را آماده کرد تا به استانبول بروند و جمال را به عربستان بازگردانند.
به روایت این داستان؛ میان جمال با این ماموران دعوا و زد و خورد شده و جمال کشته شده است. جسد که احتمالا قطعه قطعه شده است و در چمدانی جای گرفته و به یکی از همکاران بومی این ماموران سپرده شده و در اختیار اوست.
15مامور به علاوه یک راننده و دو تن ازکارکنان کنسولگری که اساسا همگی به غیر از ژنرال کنسول، فقط ناظر این جنایت بوده اند دستگیر شده اند. این افراد به عربستان منتقل شده اند و اصلا معلوم نیست آیا همین ها هم در عربستان بازداشت اند یا نه. ژنرال عصیری و یکی از یاران نزدیک ولیعهد به نام ' سعود القحطانی' و چند فرد دیگر از مقامات اطلاعاتی هم اخراج شده اند.
به همین راحتی داستان تمام شد و پرونده بسته شد.به جرم اعتراف شد. مجرمان تنبیه شدند. ولیعهد تبرئه شد. ترامپ هم قانع شد.
این افسانه سراسر ابهام است.
آیا کسی باور می کند که یک خبرنگار میانسال 60 ساله بتواند با چند تا مرد قوی هیکل دعوا کند در حالی که می داند کشته می شود؟
چرا یکی از مامورانی که به استانبول اعزام شده اند با خودش اره استخوان بر همراه داشته است؟
چرا ترکها گفته اند شواهدی در دست است که ثابت می کند خاشقچی شکنجه شده و زیر شکنجه مرده است.بدنش هم قطعه قطعه شده است؟
چرا سعودی ها بعد از دو هفته که از ماجرا می گذرد اعلام کردند که خاشقچی مرده است.
اگر هم فرض گیریم که روایت سعودی ها از ماجرا صحت داشته باشد، چرا یک چنین خبرنگاری باید یک تهدید برای امنیت کشور عربستان در نظر گرفته شود و حکومت تصمیم بگیرد که او را برباید؛ حتی اگر فرض گیریم نخواسته باشد او را بکشد؟
خاشقچی خبرنگاری بود شناخته شده و ارتباطات خوبی هم با داخل وخارج عربستان داشت و به میل خودش در آمریکا زندگی می کرد. او یکی از منتقدان حکومت عربستان بود و نقدهایی را در مورد این حکومت در 'واشنگتن پست' می نوشت. دلیل حضور او در آمریکا این بود که شاهزاده محمد همه منتقدان رژیم را در داخل جمع آوری می کرد و او ناگزیر بود که در تبعید خارج از کشور بسر ببرد.
آیا یک چنین شهروندی برای یک حکومت می تواند یک تهدید مرگبار باشد؟
این افسانه می خواهد به ما القا کند که 'محمد بن سلمان' یک حاکم اصلاح طلب است. به زنان حق رانندگی داده است و صدها اقدام اصلاح طلبانه دیگر در کشور انجام داده است. پس یک چنین حاکمی هرگز از یک چنین خشونتی نخواهد گذشت.
نه این حقیقت ندارد.
بن سلمان ؛ یک مرد قدر قدرت است که بسیاری از خویشاوندان خودش را زندانی کرد تا تلکه شان کند. او نخست وزیر لبنان را ربود. یک جنگ فاجعه بار در یمن به راه انداخت. روابط کشور را با کانادا قطع کرد فقط به این خاطر که نخست وزیر کانادا یک مطلب انتقادی راجع به عربستان در شبکه توئیتر نوشته بود. منتقدان را می گیرد و می بندد. یک وبلاگ نویس را به 1000 ضربه شلاق محکوم می کند و بلکه هم بیشتر.
و اما، ترامپ.
اگر رئیس جمهور آمریکا این افسانه سرایی سعودی ها را باور کند؛ حقیقتا گول خورده است.
او چند روز پیش این ماجرا را 'یک چیز بد، بد' خوانده بود. اما ظاهرا نمی خواهد قبول کند که، هم این ماجرا ' بد است'، و هم یار و رفیقش 'محمد بن سلمان' که رفیق دامادش 'جرد کوشنر' نیز هست.
اصلا، از عربستان نباید انتظار صداقت و درستکاری داشت.
آمریکا اگر می خواهد همچنان اعتبار و جایگاهش در رهبری جهان را حفظ کند، سزاوار است که رئیس جمهور از سازمان ملل تقاضا کند یک هیات شایسته و مستقل را مامور تحقیق در این پرونده کند. رئیس جمهور باید از ترکیه بخواهد هر مدرکی اعم از اسناد و یا فایل صوتی را که در اختیار دارد را جمع آوری کرده و ارائه بدهد. رئیس جمهور باید کار فروش اسلحه به عربستان را معلق واز اعضاء 'ناتو' هم بخواهد که آنها نیز به همین رویه عمل کنند.
بهداشتی ترین مورد در تمام این اقدامات مقتضی این است که؛ ترامپ به افراد خاندان ' آل سعود' علامت بدهد همانطور که آنها هم می دانند؛ محمد بن سلمان هم اکنون بشدت زهرآگین است.
و سرانجام؛ یک روزنامه نگار شریف و محترم سعودی فقط به جرم اینکه حقیقت را به گوش تکیه زدگان به قدرت رسانده است، کشته شده است. او همشهری ما در آمریکا بود. این مهم اقتضا می کند ترامپ ترتیبی بدهد، بقایای جسد این فرد با احترام به خانواده اش تحویل داده شود.
اروپام**1591**1590


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

فوکوس؛ «سیستینوزیس»، یک بیماری خیلی خاص
در اولین قسمت از برنامه «فوکوس» به سراغ یک بیماری فوق العاده خاص رفته ایم. «سیستینوزیس» یک اختلال نادر ژنتیکی است که اثرات منفی نیز بر روی سیستم‌های بدن مخصوصاً کلیه‌ها و چشم‌ها دارند و اگر دیالیز و یا پیوند کلیه نشوند، زنده نخواهند ماند. پای صحبت های این عزیزان می‌نشینیم.
بیوگرافی آن ماری سلامه، «ساره» حوالی پاییز
آن ماری سلامه بازیگر لبنانی است که در سریال حوالی پاییز نقش آفرینی کرد. در ادامه این مطلب بیوگرافی و عکس‌های اورا ببینید.
زمان نشست خبری برانکو و جلالی اعلام شد
زمان نشست خبری سرمربیان دو تیم پرسپولیس و پیکان اعلام شد.
گزارش تمرین تیم امید
آخرین تمرین تیم فوتبال امید قبل از اعزام به عمان ظهر امروز برگزار شد.
باقری دروازه بان جدید پرسپولیس شد!
تیم فوتبال پرسپولیس تمرین امروز شنبه خود را در حالی انجام داد که مربی سرخپوشان در بازی فوتبال، درون دروازه ایستاد.
ویدال در تلاش برای حضور مجدد در کالچو
رسانه‌ها می‌گویند آرتورو ویدال از حضور در بارسلونا پشیمان است و راهی برای حضور مجدد در فوتبال ایتالیا را دنبال می‌کند.
واکنش نیمار به بازگشت احتمالی به بارسلونا
مهاجم پاری سن ژرمن نسبت به بازگشت احتمالی‌اش به بارسلونا واکنش نشان داد.
وضعیت عجیب نیمکت پرسپولیس مقابل پیکان
با برگزاری مسابقه پرسپولیس در روزهای فیفا و عدم حضور ملی‌پوشان، نیمکت سرخپوشان مقابل پیکان تهران خالی خواهد ماند.
گرو در چه صورتی از استقلال جدا می‌شود؟
مهاجم تیم فوتبال استقلال به دلیل عملکرد ضعیفی که داشته ممکن است از تیمش جدا شود.
توصیه ونگر به پاریسی‌ها برای جذب رمزی
سرمربی سابق آرسنال رمزی را به مسئولان باشگاه پاری‌سن‌ژرمن پیشنهاد کرده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آقای حکایتی و هنرمندان در جشن کتابخوان های انزلی
انزلی – ایرنا- بهرام شاه محمد لو 'آقای حکایتی' برنامه کودک دهه 60 و 70 ، کامران رسول زاده شاعر ، نمایشنامه نویس و خالق و خواننده ترانه ی زیبای ' درخت' و حمید نور شمسی روزنامه نگار، فعال حوزه نشر و کتاب در جشن ' تو هم بخوان ' کتابخوانهای انزلی حضور یافتند.
برای ترویج فرهنگ مطالعه نیازمند تعریف جامع هستیم
قزوین - ایرنا - استاندار قزوین گفت: دستگاه های فرهنگی برای ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی با همکاری یکدیگر به تعریف یک مسیر مطالعاتی در جامعه کمک کنند.
جشنواره انار 24 آذر در کاخ نیاوران برگزار می شود
تهران -ایرنا- جشنواره انار استان های غربی کشور برای نخستین بار از 24 آذرماه امسال قرار است در کاخ موزه نیاوران واقع در پایتخت برگزار شود.
سرمایه گذاری خارجی 78 درصد در خراسان جنوبی افزایش یافت
بیرجند - ایرنا - مدیرکل امور اقتصادی و دارایی خراسان جنوبی گفت: سرمایه گذاری خارجی جذب شده از ابتدای دولت دوازدهم تاکنون 78 درصد در این استان رشد داشته است.
نوبخت: حقوق کارمندان در سال ۹۸ بیش از سال‌های ۹۶ و ۹۷ افزایش خواهد یافت
رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان این که دولت سهم صندوق توسعه ملی از درآمدهای نفتی را رعایت خواهد کرد گفت: در سال ۹۸ میزان افزایش حقوق کارمندان دولت بیش از سال های ۹۶ و ۹۷ خواهد بود.
لاف ترامپ در پاسخ به مولر، آغاز فاز جدید تحقیقات روسیه
دیپلماسی چندجانبه برای تداوم برجام
لوبلاگ:بولتون برای مواضع ضداسلامی پول دریافت کرده است
سناریوی جدید آمریکا ، جایگزینی پرونده گولن با ماجرای خاشقچی
آمریکا شاید از اعمال تعرفه تجاری بیشتر بر چین خودداری کند
عراقچی‌ : هنوز به نقطه قطع کامل امید از اروپا نرسیده ایم
کانادا با بیشترین درخواست پناهندگی در سه دهه اخیر روبرو است
مهاجران راهی آمریکا در مکزیک درگیر شدند
تارنمای آمریکایی: خروج ترامپ از برجام به ضرر تجار آمریکایی شد
اجلاس سران اپک در اوج جنگ سرد چین و آمریکا