داستان سرایی عربستان در باره قتل خاشقچی قابل قبول نیست

13:34 ۱۷۹ روز و ۹ ساعت پیش ایرنا 174 0
داستان سرایی عربستان در باره قتل خاشقچی قابل قبول نیست

تهران - ایرنا - نیویورک تایمز در سرمقاله روز شنبه خود با درج اینکه آمریکا اگر می خواهد شأن وجایگاهش در جهان حفظ شود، باید از سازمان ملل تقاضا کند یک هیات مستقل را مامور تحقیق در پرونده قتل 'خاشقچی' کند، افزود: داستان سرایی عربستان در باره این قتل قابل قبول نیست.

ایرنا

به گزارش ایرنا، این روزنامه افزود:
17روز از قتل 'جمال خاشقچی' خبرنگار سعودی می گذرد و عربستان هر روز افسانه ای را می بافد و به نوعی این جنایت را توجیه می کند. اما این آخرین داستان سرایی او مطلقا باور کردنی نیست.
واقعا سعودی ها چه کسانی را احمق فرض کرده اند؟
در دنیای استبداد و خودکامگی شاهزاده 'محمد بن سلمان'، این اصلا اهمیت ندارد که مردم عادی راجع به او چه فکری می کنند. بلکه فقط این مسئله مهم است که 'ترامپ' چه فکر می کند و با چه ترفندی می توان او را قانع کرد.
در این داستان سرایی و دلیل تراشی؛ تمام تیراندازان حاکم جلو افتاده اند و قربانی شده اند و همه گناه به گردنشان افتاده است.
'ترامپ' اصولا رئیس جمهوری است که اشتیاق فراوان دارد خودش را به نوعی به دلبرش شاهزاده 'محمد' آویزان کند. او از همان روز اول لو رفتن این جنایت؛ دلش را به قراردادهای وسوسه کننده فروش سلاح به این پادشاهی خوش کرده است. حالا که ظاهرا عربستان بعد از دو هفته ریاکاری و کتمان، یک داستانی را سرهم بندی کرده و به خورد عالم داده است، ترامپ هم ظاهرا خیالش از هر بابت آسوده شده است و یک نفس راحت می کشد.
ترامپ با ذکر اینکه توضیحات عربستان را قبول کرده گفته است که 'این یک گام اول و بزرگ و خوب است'.
اما این فقط ترامپ است که این عقیده را دارد.
در داستانسرایی سعودی ها راجع به قتل خاشقچی، مطلقا به این واقعیت مهم ماجرا اشاره نمی شود که یک باند 15 نفره از ماموران سعودی شبانه خود را به استانبول می رسانندتا جمال را که در همان روز برای انجام یک کار شخصی وارد کنسولگری عربستان در استانبول شده بود بکشند.
روایت؛ اصلا اشاره به این موضوع ندارد که یک دستور العمل کلی در حاکمیت عربستان وجود دارد که همه ناراضیان و مخالفان در خارج از کشور، جمع آوری شوند و به کشور بازگردانده شوند. بلکه روایت می گوید که سرلشکر ' احمد العصیری' مدیر دستگاه اطلاعات عربستان وقتی مطلع شد که خاشقچی در کنسولگری عربستان است فورا تیمی را آماده کرد تا به استانبول بروند و جمال را به عربستان بازگردانند.
به روایت این داستان؛ میان جمال با این ماموران دعوا و زد و خورد شده و جمال کشته شده است. جسد که احتمالا قطعه قطعه شده است و در چمدانی جای گرفته و به یکی از همکاران بومی این ماموران سپرده شده و در اختیار اوست.
15مامور به علاوه یک راننده و دو تن ازکارکنان کنسولگری که اساسا همگی به غیر از ژنرال کنسول، فقط ناظر این جنایت بوده اند دستگیر شده اند. این افراد به عربستان منتقل شده اند و اصلا معلوم نیست آیا همین ها هم در عربستان بازداشت اند یا نه. ژنرال عصیری و یکی از یاران نزدیک ولیعهد به نام ' سعود القحطانی' و چند فرد دیگر از مقامات اطلاعاتی هم اخراج شده اند.
به همین راحتی داستان تمام شد و پرونده بسته شد.به جرم اعتراف شد. مجرمان تنبیه شدند. ولیعهد تبرئه شد. ترامپ هم قانع شد.
این افسانه سراسر ابهام است.
آیا کسی باور می کند که یک خبرنگار میانسال 60 ساله بتواند با چند تا مرد قوی هیکل دعوا کند در حالی که می داند کشته می شود؟
چرا یکی از مامورانی که به استانبول اعزام شده اند با خودش اره استخوان بر همراه داشته است؟
چرا ترکها گفته اند شواهدی در دست است که ثابت می کند خاشقچی شکنجه شده و زیر شکنجه مرده است.بدنش هم قطعه قطعه شده است؟
چرا سعودی ها بعد از دو هفته که از ماجرا می گذرد اعلام کردند که خاشقچی مرده است.
اگر هم فرض گیریم که روایت سعودی ها از ماجرا صحت داشته باشد، چرا یک چنین خبرنگاری باید یک تهدید برای امنیت کشور عربستان در نظر گرفته شود و حکومت تصمیم بگیرد که او را برباید؛ حتی اگر فرض گیریم نخواسته باشد او را بکشد؟
خاشقچی خبرنگاری بود شناخته شده و ارتباطات خوبی هم با داخل وخارج عربستان داشت و به میل خودش در آمریکا زندگی می کرد. او یکی از منتقدان حکومت عربستان بود و نقدهایی را در مورد این حکومت در 'واشنگتن پست' می نوشت. دلیل حضور او در آمریکا این بود که شاهزاده محمد همه منتقدان رژیم را در داخل جمع آوری می کرد و او ناگزیر بود که در تبعید خارج از کشور بسر ببرد.
آیا یک چنین شهروندی برای یک حکومت می تواند یک تهدید مرگبار باشد؟
این افسانه می خواهد به ما القا کند که 'محمد بن سلمان' یک حاکم اصلاح طلب است. به زنان حق رانندگی داده است و صدها اقدام اصلاح طلبانه دیگر در کشور انجام داده است. پس یک چنین حاکمی هرگز از یک چنین خشونتی نخواهد گذشت.
نه این حقیقت ندارد.
بن سلمان ؛ یک مرد قدر قدرت است که بسیاری از خویشاوندان خودش را زندانی کرد تا تلکه شان کند. او نخست وزیر لبنان را ربود. یک جنگ فاجعه بار در یمن به راه انداخت. روابط کشور را با کانادا قطع کرد فقط به این خاطر که نخست وزیر کانادا یک مطلب انتقادی راجع به عربستان در شبکه توئیتر نوشته بود. منتقدان را می گیرد و می بندد. یک وبلاگ نویس را به 1000 ضربه شلاق محکوم می کند و بلکه هم بیشتر.
و اما، ترامپ.
اگر رئیس جمهور آمریکا این افسانه سرایی سعودی ها را باور کند؛ حقیقتا گول خورده است.
او چند روز پیش این ماجرا را 'یک چیز بد، بد' خوانده بود. اما ظاهرا نمی خواهد قبول کند که، هم این ماجرا ' بد است'، و هم یار و رفیقش 'محمد بن سلمان' که رفیق دامادش 'جرد کوشنر' نیز هست.
اصلا، از عربستان نباید انتظار صداقت و درستکاری داشت.
آمریکا اگر می خواهد همچنان اعتبار و جایگاهش در رهبری جهان را حفظ کند، سزاوار است که رئیس جمهور از سازمان ملل تقاضا کند یک هیات شایسته و مستقل را مامور تحقیق در این پرونده کند. رئیس جمهور باید از ترکیه بخواهد هر مدرکی اعم از اسناد و یا فایل صوتی را که در اختیار دارد را جمع آوری کرده و ارائه بدهد. رئیس جمهور باید کار فروش اسلحه به عربستان را معلق واز اعضاء 'ناتو' هم بخواهد که آنها نیز به همین رویه عمل کنند.
بهداشتی ترین مورد در تمام این اقدامات مقتضی این است که؛ ترامپ به افراد خاندان ' آل سعود' علامت بدهد همانطور که آنها هم می دانند؛ محمد بن سلمان هم اکنون بشدت زهرآگین است.
و سرانجام؛ یک روزنامه نگار شریف و محترم سعودی فقط به جرم اینکه حقیقت را به گوش تکیه زدگان به قدرت رسانده است، کشته شده است. او همشهری ما در آمریکا بود. این مهم اقتضا می کند ترامپ ترتیبی بدهد، بقایای جسد این فرد با احترام به خانواده اش تحویل داده شود.
اروپام**1591**1590


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

اروپا و آمریکا
اروپا و آمریکا

آخرین اخبار

محاکمه عاملان ترور رئیس سابق شورای عالی سیاسی یمن
تهران - ایرنا - منابع خبری یمن روز پنجشنبه گزارش دادند که جلسه محاکمه متهمان ترور «صالح الصماد» رئیس سابق شورای عالی سیاسی این کشور برگزار شد.
روسیه باتحریم های آمریکا علیه ونزوئلا و کوبا مقابله می کند
مسکو - ایرنا - معاون وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرده است که کشورش علاوه بر اینکه تحریم های جدید آمریکا علیه کوبا و ونزوئلا را غیرقانونی می داند با تحریم ها علیه این کشورها مقابله خواهد کرد.
2 میلیارد ریال برای تجهیز سالن های ورزشی تکاب هزینه شد
مهاباد - ایرنا - رییس اداره ورزش و جوانان تکاب گفت: سال گذشته 2 میلیارد ریال برای توسعه، تعمیر و تجهیز هشت سالن ورزشی این شهرستان هزینه شد.
رضایت سرمربی بسکتبال شهرداری گرگان از شیوه بازی تیم
گرگان - ایرنا - سرمربی تیم بسکتبال شهرداری گرگان گفت: روند رقابت امروز و بازی سوم برابر شیمیدر که منجر به پیروزی شد در بازی چهارم (فردا) هم ادامه دار خواهد بود اما تغییراتی انجام خواهیم داد.
برتری شهرداری گرگان در سوم نیمه نهایی لیگ برتر بسکتبال
گرگان - ایرنا - تیم بسکتبال شهرداری گرگان در سومین دیدار مرحله نیمه نهایی لیگ برتر بسکتبال کشور با نتیجه 81 بر 64 ، میهمان تهرانی خود را شکست داد.
پالایش نفت آبادان یک قدم به فینال نزدیک تر شد
آبادان - ایرنا - تیم بسکتبال پالایش نفت آبادان عصر پنجشنبه از مرحله نیمه نهایی لیگ برتر میهمانش پتروشیمی بندر امام را شکست داد تا یک گام دیگر به فینال نزدیک تر شود.
برتری شهرداری گرگان در بازی سوم نیمه نهایی لیگ برتر بسکتبال
گرگان - ایرنا - تیم بسکتبال شهرداری گرگان در سومین دیدار مرحله نیمه نهایی لیگ برتر بسکتبال کشور با نتیجه 81 بر 64 میهمان تهرانی خود را شکست داد.
شهرداری گرگان و ‌نفت آبادان در آستانه فینال لیگ برتر بسکتبال
تهران - ایرنا- در سومین دیدار از مرحله نیمه نهایی لیگ برتر بسکتبال، تیم شهرداری گرگان و نفت آبادان هر دو در برابر رقبا به پیروزی رسیدند تا در آستانه صعود به فینال لیگ برتر بسکتبال قرار گیرند.
سرمربی شهرداری ورامین: شناختی از حریف نداشتیم
تهران -ایرنا - سرمربی تیم والیبال شهرداری ورامین بعد از برتری شاگردانش مقابل اندونزی در جام باشگاه های آسیا، گفت: با اینکه شناختی از حریف اندونزیایی خود نداشتیم، اما پیش بینی کردیم با داشتن چند بازیکن خوب، موجب آزار ما در طول بازی شود.
شهرداری ورامین اولین گام را با پیروزی برداشت
تهران- ایرنا- تیم شهرداری ورامین امروز (جمعه) در نخستین دیدار از رقابت های جام باشگاه های والیبال مردان آسیا به مصاف نماینده اندونزی رفت و اولین برد را به نام خود ثبت کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

فیلم - خلاصه دیدار پورتو ۱-۴ لیورپول
تیم فوتبال لیورپول در خانه پورتو موفق به برد 4-1 شد تا در مجموع با برتری 6-1 راهی نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپا شده و حریف بارسلونا شود.
نشست هیات افغانستان و طالبان در دوحه به تاخیر افتاد
تهران-ایرنا- منابع خبری امروز (پنجشنبه) اعلام کردند که نشست هیات افغانستان و طالبان در دوحه پایتخت قطر که قرار بود امروز برگزار شود، به تاخیر افتاد.
پدران و مادران! «بهوش و بگوش»
«همه دست در دست هم دهیم و جوانان را درک کرده و دریابیم؛ اینان پاره تن خودمان و آینده‌سازان ایران سرافرازمان هستند.»
ویدئو - باتلاق‌های خانگی، یادگار سیل برای گلستان
حدود یک ماه از سیل در برخی شهرها و روستاهای استان گلستان می‌گذرد، اما هنوز نشانه‌های آن باقی مانده است. دو روستای « میرزا علی یلقی» و «سلاق‌یلقی» از توابع شهرستان آق‌قلا در سیل فروردین ماه، دچار آسیب‌های زیادی در ساختمان‌ها، زمین‌های کشاورزی و مدرسه شده‌اند. یکی از مهم‌ترین مشکلات فعلی مردم این روستاها، باقی‌مانده‌های گل و لای و فاضلاب است.
10 دلیل مهم برای خوردن پروتئین‌ها
مطالعات زیادی نشان داده‌اند رژیم‌های غذایی پُرپروتئین، برای کاهش وزن و سلامت متابولیسم اهمیت دارند.
محاکمه عاملان ترور رئیس سابق شورای عالی سیاسی یمن
روسیه باتحریم های آمریکا علیه ونزوئلا و کوبا مقابله می کند
دادستان کل آمریکا:ستاد انتخاباتی ترامپ با روسیه همکاری نداشت
دمکرات های ارشد کنگره آمریکا خواستار شهادت دادن مولر شدند
پاریس نسبت به تحریم های آمریکا علیه سرمایه گذاری ها در کوبا پاسخ می دهد
مادورو: ونزوئلا بر تحریم های جدید آمریکا غلبه خواهد کرد
وزیر انرژی ترامپ هم او را ترک می کند
بازتاب سخنان رئیس جمهوری در رسانه های غربی
لیبی از حفتر به دادگاه بین المللی کیفری شکایت کرد
مهمترین عناوین خبری ایرنا از شامگاه  چهارشنبه تا صبح  پنجشنبه