داستان سرایی عربستان در باره قتل خاشقچی قابل قبول نیست

13:34 ۹۵ روز پیش ایرنا 128 0
داستان سرایی عربستان در باره قتل خاشقچی قابل قبول نیست

تهران - ایرنا - نیویورک تایمز در سرمقاله روز شنبه خود با درج اینکه آمریکا اگر می خواهد شأن وجایگاهش در جهان حفظ شود، باید از سازمان ملل تقاضا کند یک هیات مستقل را مامور تحقیق در پرونده قتل 'خاشقچی' کند، افزود: داستان سرایی عربستان در باره این قتل قابل قبول نیست.

ایرنا

به گزارش ایرنا، این روزنامه افزود:
17روز از قتل 'جمال خاشقچی' خبرنگار سعودی می گذرد و عربستان هر روز افسانه ای را می بافد و به نوعی این جنایت را توجیه می کند. اما این آخرین داستان سرایی او مطلقا باور کردنی نیست.
واقعا سعودی ها چه کسانی را احمق فرض کرده اند؟
در دنیای استبداد و خودکامگی شاهزاده 'محمد بن سلمان'، این اصلا اهمیت ندارد که مردم عادی راجع به او چه فکری می کنند. بلکه فقط این مسئله مهم است که 'ترامپ' چه فکر می کند و با چه ترفندی می توان او را قانع کرد.
در این داستان سرایی و دلیل تراشی؛ تمام تیراندازان حاکم جلو افتاده اند و قربانی شده اند و همه گناه به گردنشان افتاده است.
'ترامپ' اصولا رئیس جمهوری است که اشتیاق فراوان دارد خودش را به نوعی به دلبرش شاهزاده 'محمد' آویزان کند. او از همان روز اول لو رفتن این جنایت؛ دلش را به قراردادهای وسوسه کننده فروش سلاح به این پادشاهی خوش کرده است. حالا که ظاهرا عربستان بعد از دو هفته ریاکاری و کتمان، یک داستانی را سرهم بندی کرده و به خورد عالم داده است، ترامپ هم ظاهرا خیالش از هر بابت آسوده شده است و یک نفس راحت می کشد.
ترامپ با ذکر اینکه توضیحات عربستان را قبول کرده گفته است که 'این یک گام اول و بزرگ و خوب است'.
اما این فقط ترامپ است که این عقیده را دارد.
در داستانسرایی سعودی ها راجع به قتل خاشقچی، مطلقا به این واقعیت مهم ماجرا اشاره نمی شود که یک باند 15 نفره از ماموران سعودی شبانه خود را به استانبول می رسانندتا جمال را که در همان روز برای انجام یک کار شخصی وارد کنسولگری عربستان در استانبول شده بود بکشند.
روایت؛ اصلا اشاره به این موضوع ندارد که یک دستور العمل کلی در حاکمیت عربستان وجود دارد که همه ناراضیان و مخالفان در خارج از کشور، جمع آوری شوند و به کشور بازگردانده شوند. بلکه روایت می گوید که سرلشکر ' احمد العصیری' مدیر دستگاه اطلاعات عربستان وقتی مطلع شد که خاشقچی در کنسولگری عربستان است فورا تیمی را آماده کرد تا به استانبول بروند و جمال را به عربستان بازگردانند.
به روایت این داستان؛ میان جمال با این ماموران دعوا و زد و خورد شده و جمال کشته شده است. جسد که احتمالا قطعه قطعه شده است و در چمدانی جای گرفته و به یکی از همکاران بومی این ماموران سپرده شده و در اختیار اوست.
15مامور به علاوه یک راننده و دو تن ازکارکنان کنسولگری که اساسا همگی به غیر از ژنرال کنسول، فقط ناظر این جنایت بوده اند دستگیر شده اند. این افراد به عربستان منتقل شده اند و اصلا معلوم نیست آیا همین ها هم در عربستان بازداشت اند یا نه. ژنرال عصیری و یکی از یاران نزدیک ولیعهد به نام ' سعود القحطانی' و چند فرد دیگر از مقامات اطلاعاتی هم اخراج شده اند.
به همین راحتی داستان تمام شد و پرونده بسته شد.به جرم اعتراف شد. مجرمان تنبیه شدند. ولیعهد تبرئه شد. ترامپ هم قانع شد.
این افسانه سراسر ابهام است.
آیا کسی باور می کند که یک خبرنگار میانسال 60 ساله بتواند با چند تا مرد قوی هیکل دعوا کند در حالی که می داند کشته می شود؟
چرا یکی از مامورانی که به استانبول اعزام شده اند با خودش اره استخوان بر همراه داشته است؟
چرا ترکها گفته اند شواهدی در دست است که ثابت می کند خاشقچی شکنجه شده و زیر شکنجه مرده است.بدنش هم قطعه قطعه شده است؟
چرا سعودی ها بعد از دو هفته که از ماجرا می گذرد اعلام کردند که خاشقچی مرده است.
اگر هم فرض گیریم که روایت سعودی ها از ماجرا صحت داشته باشد، چرا یک چنین خبرنگاری باید یک تهدید برای امنیت کشور عربستان در نظر گرفته شود و حکومت تصمیم بگیرد که او را برباید؛ حتی اگر فرض گیریم نخواسته باشد او را بکشد؟
خاشقچی خبرنگاری بود شناخته شده و ارتباطات خوبی هم با داخل وخارج عربستان داشت و به میل خودش در آمریکا زندگی می کرد. او یکی از منتقدان حکومت عربستان بود و نقدهایی را در مورد این حکومت در 'واشنگتن پست' می نوشت. دلیل حضور او در آمریکا این بود که شاهزاده محمد همه منتقدان رژیم را در داخل جمع آوری می کرد و او ناگزیر بود که در تبعید خارج از کشور بسر ببرد.
آیا یک چنین شهروندی برای یک حکومت می تواند یک تهدید مرگبار باشد؟
این افسانه می خواهد به ما القا کند که 'محمد بن سلمان' یک حاکم اصلاح طلب است. به زنان حق رانندگی داده است و صدها اقدام اصلاح طلبانه دیگر در کشور انجام داده است. پس یک چنین حاکمی هرگز از یک چنین خشونتی نخواهد گذشت.
نه این حقیقت ندارد.
بن سلمان ؛ یک مرد قدر قدرت است که بسیاری از خویشاوندان خودش را زندانی کرد تا تلکه شان کند. او نخست وزیر لبنان را ربود. یک جنگ فاجعه بار در یمن به راه انداخت. روابط کشور را با کانادا قطع کرد فقط به این خاطر که نخست وزیر کانادا یک مطلب انتقادی راجع به عربستان در شبکه توئیتر نوشته بود. منتقدان را می گیرد و می بندد. یک وبلاگ نویس را به 1000 ضربه شلاق محکوم می کند و بلکه هم بیشتر.
و اما، ترامپ.
اگر رئیس جمهور آمریکا این افسانه سرایی سعودی ها را باور کند؛ حقیقتا گول خورده است.
او چند روز پیش این ماجرا را 'یک چیز بد، بد' خوانده بود. اما ظاهرا نمی خواهد قبول کند که، هم این ماجرا ' بد است'، و هم یار و رفیقش 'محمد بن سلمان' که رفیق دامادش 'جرد کوشنر' نیز هست.
اصلا، از عربستان نباید انتظار صداقت و درستکاری داشت.
آمریکا اگر می خواهد همچنان اعتبار و جایگاهش در رهبری جهان را حفظ کند، سزاوار است که رئیس جمهور از سازمان ملل تقاضا کند یک هیات شایسته و مستقل را مامور تحقیق در این پرونده کند. رئیس جمهور باید از ترکیه بخواهد هر مدرکی اعم از اسناد و یا فایل صوتی را که در اختیار دارد را جمع آوری کرده و ارائه بدهد. رئیس جمهور باید کار فروش اسلحه به عربستان را معلق واز اعضاء 'ناتو' هم بخواهد که آنها نیز به همین رویه عمل کنند.
بهداشتی ترین مورد در تمام این اقدامات مقتضی این است که؛ ترامپ به افراد خاندان ' آل سعود' علامت بدهد همانطور که آنها هم می دانند؛ محمد بن سلمان هم اکنون بشدت زهرآگین است.
و سرانجام؛ یک روزنامه نگار شریف و محترم سعودی فقط به جرم اینکه حقیقت را به گوش تکیه زدگان به قدرت رسانده است، کشته شده است. او همشهری ما در آمریکا بود. این مهم اقتضا می کند ترامپ ترتیبی بدهد، بقایای جسد این فرد با احترام به خانواده اش تحویل داده شود.
اروپام**1591**1590


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

لیگ NBA؛ پیروزی راکتس با شاهکار هاردن
تیم هیوستون راکتس با شاهکار دیگری از گارد رأس خود مقابل نیویورک نیکس به پیروزی رسید.
سرمربی عراق در یک قدمی اخراج
سایت اسپورت عراق خبر داد که سرمربی تیم ملی عراق در آستانه برکناری قرار دارد.
محمدخانی‌: نوشتند ناصر دیوار چین را فروریخت
مهاجم اسبق پرسپولیس و تیم ملی به خبرورزشی گفت: بیرانوند نشان داد بهترین تبدیل به بهترین دروازه‌بان فوتبال آسیا شده است.
قرارداد جلالی با باشگاه نساجی امضا شد
قرارداد مجید جلالی سرمربی جدید تیم فوتبال نساجی با مسئولان این باشگاه امضا شد.
پیام وزیر ورزش برای تیم کارلوس کی روش
وزیر ورزش و جوانان در آستانه بازی تیم های ایران و چین در پیامی خطاب به ملی پوشان کشورمان گفت: دیوار چین در مقابل اراده شما دوام نخواهد آورد.
والورده: به خاطر بازی ندادن مسی پشیمان نیستم
سرمربی آبی اناری ها به شکست تیمش برابر سویا در جام حذفی واکنش نشان داد. البته او از قرار ندادن نام مسی در فهرست نهایی این دیدار پشیمان نیست.
عراق خواستار حذف قطر شد
فدراسیون فوتبال عراق هم به جمع تیم های شاکی جام ملت های آسیا 2019 پیوست و به صورت رسمی خواستار اخراج میزبان آتی جام جهانی از این رقابت ها شد.
درخواست سایپا برای هافبک سپاهان
سایپا برای جذب جلال علی‌محمدی درخواست رسمی خودش را ارایه کرده است.
دو بازیکن کروات پرسپولیس در تمرین حاضر شدند
دو بازیکن کروات تیم پرسپولیس که یک روز دیر به تهران آمدند در تمرینات امروز این تیم حاضر شدند.
رقیب استقلال در آسیا به دنبال ستاره یوونتوس
تیم الدحیل قطر به دنبال جذب مهدی بن عطیه است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

بیانی: فوتبال ایران قابل پیش‌بینی نیست
بازیکن پیشین تیم ملی گفت: اگرچه خط دفاع ما هنوز گلی دریافت نکرده، اما نگران اشتباهات فردی مدافعان تیم ملی هستم.
دوچرخه‌های خودران جای تاکسی‌های اینترنتی را می‌گیرند
به نظر می‌رسد که شرکت اوبر تصمیم گرفته است دوچرخه و اسکوترهای خودران را نیز وارد ناوگان حمل و نقل خود کند.
خصلتی که خداوند آن را دوست دارد
حدیث امام صادق (ع) درباره میانه روی را در اینجا بخوانید.
خبر خوب سایت ازبک برای استقلالی‌ها
سایت چمپیونات ازبکستان نوشت که اسماعیل مهاجم مورد نظر استقلال با تیم ازبک فسخ کرده است.
افتتاح سالن ورزشی اندیمشک پس از ۲۳ سال- استقبال پرشور از جام تختی
رقابت های بین المللی کشتی فرنگی جام تختی از صبح امروز(پنج شنبه) با استقبال بسیار خوب مردم خوزستان در سالن نوساز سروندی اندیمشک آغاز شد.
دن کیشوت 2019 در کاخ سفید
زلزله 6.7 ریشتری شمال شیلی را لرزاند
زنان انگلیس در اعتراض به تبعیض جنسیتی تظاهرات کردند
مهاجران افغان و کشمیر؛ محور سفر مقام سازمان ملل به پاکستان
ترامپ بار دیگر بر ساخت دیوار مرزی با مکزیک تاکید کرد
دمکرات ها با هدیه ای مشروط به مصاف ترامپ می روند
تصادف دو اتوبوس در بولیوی 22 کشته برجاگذاشت
روتیرز: ترامپ مقابل دمکرات ها کوتاه می آید
خبرنگار آسوشیتدپرس در طرابلس کشته شد
شمار کشته های انفجار در مکزیک به 66 تن رسید