قتل خاشقچی وابستگی دولت ترامپ به سعودی ها را برملا کرد

13:27 ۹۵ روز و ۳ ساعت پیش ایرنا 100 0
قتل خاشقچی وابستگی دولت ترامپ به سعودی ها را برملا کرد

تهران- ایرنا- روزنامه گاردین گزارش داد: قتل «جمال خاشقچی» روزنامه نگار عرب داخل کنسولگری عربستان در استانبول، وابستگی دولت «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا به سعودی ها را برملا کرد.

ایرنا

به گزارش ایرنا، این نشریه انگلیسی در گزارش امروز یکشنبه خود به قلم «جولیان برگر» از واشنگتن و «جان سواین» از نیویورک افزود: قتل خاشقچی در شرایطی به وقوع پیوست که دولت ترامپ بیشترین وابستگی را به ریاض برای موفقیت سیاست داخلی و خارجی اش دارد.
ترامپ بارها از فروش سلاح های آمریکایی به عربستان و اغراق درباره ارقام واقعی صحبت کرده است. رئیس جمهوری آمریکا همچنین شخصا از اقامت مقامات عادی و سلطنتی سعودی در هتل های مجلل خود سود می برد.
اما نیاز او به ریاض، مهم تر و اضطراری تر است.
گاردین با اشاره به تحریم های آمریکا از زمان خروج این کشور از توافق هسته ای ایران در ماه مه (اردیبهشت) گذشته و وعده دولت آمریکا برای تحریم صادرات نفتی کشورمان، افزود: بدون افزایش جبرانی عرضه نفت از سوی دیگر عرضه کنندگان این محصول از جمله عربستان، تحریم هایی که از 4 نوامبر (13 آبان) اعمال خواهند شد به افزایش بهای نفت درست در آستانه انتخابات میان دوره ای آمریکا منجر خواهد شد.
«بروس ریدل» مقام سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) و مدیر کنونی پروژه اطلاعات اندیشکده بروکینگز در واشنگتن در این زمینه گفت: اگر سعودی ها در پر کردن چنین خلایی کُند عمل کنند یا تردید داشته باشند، قیمت نفت بالا خواهد رفت و رئیس جمهور از نظر اقتصادی دچار مشکل خواهد شد. هیچ چیزی به جز افزایش قیمت ها به ویژه با نزدیک شدن به فصل تعطیلات آمریکایی ها را آزرده خاطر نمی کند.
گاردین افزود: با نزدیک شدن به ضرب الاجل تحریم های ایران، قیمت های نفت به شکل قابل توجهی در هفته های گذشته افزایش یافته است. تولید نفت ایران در 6 ماه گذشته با کاهش حدود 10 درصدی به 376 هزار بشکه در روز کاهش یافته است. این کشور حدود 3 درصد از مصرف روزانه جهان را تامین می کند اما در شرایط افزایش تقاضا، خروج ایران از بازار نفت می تواند تاثیر بسزایی داشته باشد.
برخی تحلیلگران پیش بینی کرده اند که قیمت نفت خام می تواند در چند ماه آتی از زیر 80 دلار در بشکه به 100 دلار در بشکه افزایش یابد.
«آریل کوهن» کارشناس ارشد اندیشکده شورای آتلانتیک و تحلیلگر مسائل انرژی و ریسک سیاسی نیز گفت: ظرفیت مازاد عربستان برای جبران هر گونه کسری در بازار نفت در نتیجه تحریم آمریکا علیه ایران حائز اهمیت است. بر اساس محاسبات، عربستان روزانه 1.5 میلیون بشکه نفت به بازار تزریق می کند و ایران حدود 1.6 میلیون بشکه صادرات دارد. هر گونه کسری بیشتر را روسیه، آذربایجان، قزاقستان و تولید گسترده نفت شل آمریکا می توانند پوشش دهند. اما عربستان صرف نظر از جایگاه این کشور به عنوان بزرگترین صادرکننده نفت در جهان، درمحاسبات راهبردی آمریکا اهمیت دارد.
گاردین نوشت: حمایت عربستان در جبهه های دیگری از سیاست خاورمیانه ای ترامپ اهمیت دارد. عربستان تامین کننده اصلی صندوق (به اصطلاح) ثبات در سوریه است. ترامپ از سوی متحدان و مقامات دولتش قانع شده که سربازان آمریکایی در سوریه را حفظ کند تا علاوه بر جنگ با داعش، مانع نفوذ ایران شود. ریاض آگوست گذشته وعده کمک 100 میلیون دلاری را برای تامین بخشی از هزینه های آمریکا در سوریه داد اما این کمک سه شنبه هفته پیش همزمان با دیدار «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه امریکا با ملک سلمان و محمد بن سلمان ولیعهد عربستان در ریاض درباره سرنوشت «جمال خاشقچی»روزنامه نگار عرب به حساب آمریکا واریز شد.
«حسن حسن» محقق ارشد برنامه افراطگرایی در دانشگاه جورج واشنگتن و کارشناس مسائل سوریه در این زمینه گفت: کل سیاست دولت آمریکا به میزان کمک سعودی ها به اوضاع در شرق سوریه بستگی دارد. سیاست های آمریکا همگی به هم مرتبط هستند و عربستان نقش محوری دارد.
گاردین نوشت: در سراسر دوران ریاست جمهوری ترامپ تاکنون، تعیین نقطه پایان منافع ملی آمریکا به تعبیر ترامپ و نقطه آغاز منافع شخصی اش دشوار بوده است. ادعای ترامپ به دنبال مرگ خاشقچی درباره این که «منافع مالی در عربستان ندارد» معاملات ده ها میلیون دلاری وی با سعودی ها در روابط تجاری چند دهه گذشته را زیر سوال می برد.
سه سال پیش او گفته بود که به خوبی با سعودی ها کنار می آید. او به حامیانش در گردهمایی تبلیغاتی در آلاباما گفت: آنها از من آپارتمان می خرند،40 یا 50 میلیون هزینه می کنند. حالا باید از آنها بدم بیاید؟ آنها را خیلی دوست دارم.
گاردین با استناد به مدارکی که بدست آورده است، نوشت: در ژوئن سال 2001 دولت عربستان 11.7 میلیون دلار برای ساخت برج ترامپ در نزدیکی سازمان ملل پرداخت کرد. این قرارداد شامل 5 آپارتمان به مساحت بیش از 10 هزار فوت مربع ظاهرا برای استفاده هیات سعودی در سازمان ملل است.
یک گروه مدافع شفافیت موسوم به شهروندان حامی مسئولیت پذیری و اصول اخلاقی در واشنگتن چنین براورد کرده که دولت عربستان همچنان تقریبا سالانه 90 هزار دلار در ماه بابت هزینه های عادی ماهانه آپارتمان هایش در این هتل به سازمان ترامپ می پردازد.
بر اساس گزارش روزنامه واشنگتن پست، به تازگی پول های سعودی به حساب هتل های ترامپ واریز شد. اوایل ماه جاری محمد بن سلمان ولیعهد عربستان و هیات همراه در دیدار دقیقه نود خود از هتل بین المللی ترامپ در نیویورک به جبران کاهش درآمد این هتل در دو سال گذشته کمک کرد.
گاردین با استناد به یک پرونده افشاگرایانه که به مقامات آمریکایی ارائه شده است، نوشت یک گروه ذی نفع که برای عربستان در واشنگتن فعالیت می کند از پرداخت 270 هزار دلار از سوی عربستان به هتل ترامپ در آمریکا به دلیل هزینه های اقامت، غذا و پارکینگ بین اکتبر 2016 تا مارس 2017 خبر داد.
گاردین در پایان گزارش خود به اتفاقات دهه 1990 اشاره کرد، زمانی که ترامپ تحت فشار بحران مالی بود «ولید بن طلال» شاهزاده سعودی اقدام به خرید هتل پلازای ترامپ در نیویورک کرد. روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز در زمان اعلام این موضوع از آن به عنوان اقدامی سخاوتمندانه یاد کرد.
به نوشته این روزنامه تا آن زمان ترامپ دستکم یک دهه بود که روابط نزدیکی را با خاندان سلطنتی سعودی برقرار کرده بود. وی ظاهرا در فوریه سال 1985 در مراسمی که «رونالد ریگان» رئیس جمهوری سابق آمریکا برای استقبال از دیدار «فهد بن عبدالعزیز» پادشاه وقت عربستان از کاخ سفید تدارک دیده بود، دعوت شده بود.
اروپام**9158**1485


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

«ایرانسل‌من سازمانی» معرفی شد
ایرانسل به منظور سهولت در مدیریت یکپارچه خدمات سازمانی، نرم‎افزارکاربردی «ایرانسل‌من سازمانی» را معرفی کرد.
سومین کنفرانس ملی فرهنگ‌سازمانی با حمایت از تولید ملی
سومین کنفرانس ملی فرهنگ‌سازمانی با حمایت از تولیدملی در بستر اقتصاد مقاومتی و همچنین مراسم اعطای سومین جایزه مسئولیت‌اجتماعی مدیریت، با حمایت بانک‌پاسارگاد و در دانشگاه خاتم برگزار شد.
افزایش قیمت خودرو و آرزوهای بربادرفته‌ یک جوان
من مهدی هستم ۳۱ ساله، مهندس IT و کارمند یک شرکت خصوصی که بعد از کلی زحمت کشیدن، وام گرفتن و قسط دادن توانستم سال ۹۵ یک ماشین ۲۰۶ تیپ ۲ رنگ سفید رو به صورت اقساطی از ایران‌خودرو بخرم. خلاصه با هر سختی بود قسط‌ها شو دادم و بعد از یکم استراحت تصمیم گرفتم ماشینم را بفروشم، باز وام بگیرم و یه ماشین بهتر مثل پژو ۲۰۷، ساندرو استپ وی، یا جک J۵ بخرم که هم اتومات باشه، هم کیفیت بهتری داشته باشد، قیمتش مناسب باشد و اینکه بتوانم از عهده هزینه‌های تعمیر و نگهداری ماشین بربیام.
پرطرفدارترین مسیرهای پروازی کدام‌اند؟
خرید بلیت هواپیما و سفر با آن به انتخاب اول بسیاری از مسافران تبدیل‌ شده، آسایش و آرامش بیشتر و همچنین صرفه‌جویی در وقت، از مواردی است که سفر با هواپیما را در لیست وسایل نقلیه پرطرفدار قرار داده است. در میان مسیرهای مختلف هوایی، بعضی مسیرها پرترددند و روزانه مسافران زیادی در این مسیرها جابجا می‌شوند. با توجه به تقاضای بیشتر سفر در این مسیرها، بسیاری از آژانس‌های گردشگری اقدام به چارتر کردن هواپیما در این مسیرها کرده‌اند؛ بنابراین مسافران می‌توانند بلیت هواپیما را به صورت چارتری نیز در این مسیرها خریداری کنند.
چطور در فراسوی مرزها تجارت کنیم؟
گسترش کسب‌وکارتان در کشور یا کشورهای دیگر می‌تواند بازارهای جدید بسیاری را برای شما به ارمغان آورد. اگر تجارت بین‌المللی کار آسانی بود تمام کسب‌وکارها، حتی کسب‌وکارهای کوچک، وارد این حوزه می‌شدند.
تماس‌ها، آخرین شانس خدمه سانچی
خانواده‌های سرنشینان نفتکش سانحه‌دیده ایرانی از تجربه‌های عجیب خود می‌گویند.
سه میلیون تومان بگیرید، فرزند بیاورید!
مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی پیشنهاد داده حداقل سه میلیون تومان برای تولد فرزند پرداخت یا وام داده شود. هر چند هر حمایتی خوب است اما این گفتار ۲۰ دلیل درباره فرزند نیاوری یا کم فرزندی آورده است.
ژیان ۴۰ ساله گران‌تر از پراید صفر کیلومتر!
بازار خرید و فروش خودروهای قدیمی حالا وارد فاز تازه‌ای شده است، خودروی ژیان، این پر سر و صدای ۵۰ ساله، حالا روی ۵۵ میلیون تومان را هم دیده است.
خاطرات خوش نیکبخت واحدی از نبرد با اژدهای زرد
ما در چند بازی چینی‌ها را ۴ تایی کردیم و این پیشینه خوب به ما کمک می‌کند تا امروز با اعتماد به نفس بیشتری به مصاف این تیم برویم. امیدوارم تیم ملی همانند سنت گذشته خود بار دیگر چین را ۴ تایی کند.
تولد ۵ میمون شبیه‌ سازی‌ شده در چین
محققان چینی موفق به تولد ۵ نوزاد میمون شبیه‌سازی شدند که در ژنتیک آن‌ها نشانگرهای بیماری‌های گوناگون وجود دارد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

بیانی: فوتبال ایران قابل پیش‌بینی نیست
بازیکن پیشین تیم ملی گفت: اگرچه خط دفاع ما هنوز گلی دریافت نکرده، اما نگران اشتباهات فردی مدافعان تیم ملی هستم.
دوچرخه‌های خودران جای تاکسی‌های اینترنتی را می‌گیرند
به نظر می‌رسد که شرکت اوبر تصمیم گرفته است دوچرخه و اسکوترهای خودران را نیز وارد ناوگان حمل و نقل خود کند.
لغو محدودیت اعتبار ثبت سفارش برخی کالا‌ها
بر اساس تصمیم جدید دولت که در روزهای آینده اعلام رسمی خواهد شد، کالاهای اساسی مشمول انقضای ثبت سفارش نشده و مهلت اعتبار ثبت سفارش برای تمامی کالاها از سه ماه به ۶ ماه افزایش خواهد یافت.
خصلتی که خداوند آن را دوست دارد
حدیث امام صادق (ع) درباره میانه روی را در اینجا بخوانید.
خبر خوب سایت ازبک برای استقلالی‌ها
سایت چمپیونات ازبکستان نوشت که اسماعیل مهاجم مورد نظر استقلال با تیم ازبک فسخ کرده است.
دن کیشوت 2019 در کاخ سفید
زلزله 6.7 ریشتری شمال شیلی را لرزاند
زنان انگلیس در اعتراض به تبعیض جنسیتی تظاهرات کردند
مهاجران افغان و کشمیر؛ محور سفر مقام سازمان ملل به پاکستان
ترامپ بار دیگر بر ساخت دیوار مرزی با مکزیک تاکید کرد
دمکرات ها با هدیه ای مشروط به مصاف ترامپ می روند
تصادف دو اتوبوس در بولیوی 22 کشته برجاگذاشت
روتیرز: ترامپ مقابل دمکرات ها کوتاه می آید
خبرنگار آسوشیتدپرس در طرابلس کشته شد
شمار کشته های انفجار در مکزیک به 66 تن رسید