قتل خاشقچی ضربه سهمگینی به آوازه بن سلمان بود

12:21 ۹۲ روز و ۲۱ ساعت پیش ایرنا 106 0
قتل خاشقچی ضربه سهمگینی به آوازه بن سلمان بود

تهران-ایرنا- نشریه آتلانتیک در گزارشی نوشت: جنایت خاشقچی به آوازه ولیعهد سعودی در خارج از پادشاهی ضربه بزرگی وارد کرده که دیگر قابل ترمیم نیست. لذا هزینه های میلیون دلاری برای ارائه یک تصویر مناسب از رهبر اصلاحات عربستان به هدر رفته است.

ایرنا

به گزارش روز یکشنبه ایرنا، 'حسن حسن' از اعضاء ارشد دانشگاه جرج واشنگتن در برنامه افراط گرایی در یادداشتی با عنوان 'آنچه که از داستان سعودی ها در مورد خاشقچی ناگفته مانده است' افزود: داستان مقامات سعودی در مورد خاشقچی در داخل و خارج پادشاهی متفاوت است.
هفده روز پس از ناپدید شدن 'جمال خاشقچی' روزنامه نگار سعودی مستقر در آمریکا مقامات سعودی در نهایت مرگ او را تائید کردند. براساس روایت مقامات عربستان، مرگ خاشقچی در اثر درگیری فیزیکی میان وی و تعدادی مرد در کنسولگری عربستان در استانبول رخ داده است. این مقامات همچنین از دستگیری 18 شهروند عربستان سعودی و اخراج چندین مقام عالیرتبه از جمله مشاور ارشد شاهزاده 'محمد بن سلمان' خبر داده اند.
در ادامه یادداشت درج شده در این نشریه آمریکایی می خوانیم: شکاف در روایت این داستان به اندازه اعلامیه مرگ خاشقچی اهمیت دارد. مقامات سعودی محل دفن جسد خاشقچی را نشان نداده اند که این خود می تواند به روایت مقامات ترکیه درباره چگونگی مرگ وی اعتبار بخشد.
پیش از اینکه مقامات ترکیه اجازه ورود و جست وجو در کنسولگری را پیدا کنند، ادعا کرده بودند خاشقچی در داخل کنسولگری کشته و جسد او قطعه قطعه شده است. آنها براساس ویدئوی موجود از دوربین محل کنسولگری، به این نتیجه رسیدند که خاشقچی وارد این ساختمان شده اما هرگز بیرون نرفته است. هرچند بن سلمان در مصاحبه ای با بلومبرگ، اصرار داشت که خاشقچی کنسولگری را ترک کرده اما اگر ادعای او درست بود جسد این روزنامه نگار سعودی باید در محل کنسول گری پیدا می شد.
در میانه کشمکش بر سر چگونگی مرگ خاشقچی، هیچ کس متوجه چرایی برکناری 'سعود القحطانی' نشد که دست راست بن سلمان شناخته می شود.
مقامات عربستان سعودی برای اینکه انتقادات را از بن سلمان دور کنند، اعلام کرده اند کشور دارای قوانین محکمی است و حتی به مخالفان خود اجازه می دهد از تبعید بازگردند و دلیل آن را هم دستگیری 18 نفر از افراد سرکش اعلام کرده اند.
در ادامه باید گفت پادشاه با این کار به تلاش برای انکار قتل خاشقچی پایان داد. در رسانه های اجتماعی، سعودی ها اعلان مرگ وی را به عنوان یک حرکت مسئولانه جشن گرفته و با خانواده خاشقچی ابراز همدردی کردند.
اما خارج از پادشاهی، آسیب ناشی از این سناریو همچنان ادامه خواهد داشت. بسیاری بر این باورند که بن سلمان دستور قتل خاشقچی را صادر کرده و یا دستکم می دانسته قرار است این جنایت رخ دهد. بنابراین بربریت این جنایت به آوازه ولیعهد سعودی در خارج از پادشاهی ضربه بزرگی وارد کرده که دیگر قابل ترمیم نیست و متحدان پیشین او در خارج، حال به منتقدان سرسختش بدل شده اند. لذا هزینه های میلیون دلاری برای ارائه تصویر رهبر اصلاحات از بن سلمان همگی بیهوده بوده و به هدر رفته است.
اما این بدان معنا نیست که ماهیت این حکومت تغییر می کند و مرگ خاشقچی نمی تواند تغییرات بنیادینی در روابط خارجی و نقش منطقه ای عربستان ایجاد کند و واشنگتن نیز متحدان خاورمیانه ای خود را برای چنین پنهان کاری کنار نخواهد گذاشت.
'نشریه آتلانتیک یکی از مجله‌های آمریکایی است که در ابتدا تحت عنوان ماهنامه آتلانتیک در سال 1857 در بوستون، ماساچوست تأسیس شد. دفتر مرکزی این نشریه در حال حاضر در واشینگتن، دی. سی. قرار دارد. همان‌طور که از نام پیشین به آن اشاره شده، هر ماه یک شماره چاپ می‌شد و این سیاست به مدت 144 سال ادامه داشت تا اینکه در سال 2003 رسماً کلمه ماهنامه از اسم روی جلد این نشریه حذف شد و در نهایت در سال 2007 رسماً اسم نشریه به نام فعلی، آتلانتیک تغییر یافت. عمده موضوعات چاپ شده در مجله در مورد سیاست خارجی، علم سیاست، اقتصاد، هنر، فناوری و تکنولوژی است'.
اروپام***7276**2040


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

بهترین و مهیج‌ترین مسابقات تلویزیونی صدا و سیما
یکی‭ ‬از‭ ‬قالب‌های‭ ‬جذاب‭ ‬برنامه‌سازی، ‭ ‬مسابقات‭ ‬تلویزیونی‭ ‬است‭. ‬بنابراین‭ ‬در‭ ‬ضرورت‭ ‬تولید‭ ‬این‭ ‬ساختار‭ ‬تلویزیونی‭ ‬شکی‭ ‬نیست، ‭ ‬اما‭ ‬کیفیت‭ ‬و‭ ‬چگونگی‭ ‬تولید‭ ‬مسابقات‭ ‬اهمیت‭ ‬به‌سزایی‭ ‬دارد‭. ‬به‭ ‬همین‭ ‬دلیل‭ ‬برنامه‌سازان‭ ‬باید‭ ‬در‭ ‬گروه‭ ‬طراحی‭ ‬مسابقات‭ ‬حتما‭ ‬از‭ ‬کارشناسان‭ ‬فرهنگی، ‭ ‬رسانه، ‭ ‬روان‌شناس‭ ‬و‭ ‬جامعه‌شناس‭ ‬بهره‭ ‬ببرنند‭
چرا «قانون مورفی» را ببینیم؟
بعد از فیلم خوب و موفق «نگار»، همه منتظر بودند ببینند رامبد جوان در اثر بعدی‌اش یعنی «قانون مورفی» چه کرده، اکنون که این فیلم به صورت عمومی اکران شده و نظرات مثبت و منفی بسیاری را به دنبال داشته است.
آلبینیسم؛ بیماری ژنتیکی افسانه‌ای
زالی یک نوع اختلال ارثی است که بر اثر عدم وجود آنزیمی که در تشکیل ملانین نقش دارد بروز می‌کند. مبتلایان به زالی یا با کمبود رنگدانه مواجهند یا نمی‌توانند رنگدانه تولید کنند. از هر ۱۷ هزار نفر یک نفر به زالی دچار می‌شود.
تخم مرغ، معجزه‌ای برای کاهش وزن
تخم مرغ یکی از بهترین انتخاب‌ها برای کاهش وزن سالم است. تخم مرغ سرشار از چربی‌های سالم، پروتئین‌های عضله ساز و املاح و ویتامین‌هاست و کمک‌تان می‌کند به شیوه‌ای سالم وزن کم کنید.
چگونه چیپس هویج ترد درست کنیم؟
با نحوه درست کردن چیپس هویج که غذایی مناسب کودکان است، آشنا شوید و این خوراکی خانگی را تهیه کرده و لذت ببرید.
آیا می‌دانستید این ستاره‌ها نقاش هم هستند؟
ما معمولا ستاره‌های مشهور جهان را تنها با یکی از مهارت هایشان می‌شناسیم، به عنوان مثال جیم کریما معمولا ستاره‌های مشهور جهان را تنها با یکی از مهارت هایشان می‌شناسیم، به عنوان مثال جیم کریر را به عنوان بازیگر یا لیدی گاگا را به عنوان خواننده می‌شناسیم، اما آیا می‌دانید که آن‌ها به جز این توانایی، هنر‌های دیگری، چون نقاشی هم دارند؟
محسن کیایی؛ مردی که همه جور نقشی را خوب در می‌آورد
من شش فیلم با برادرم مصطفی و یازده فیلم با کارگردان‌های دیگر کار کرده‌ام و اتفاقا در تمام این سال‌ها، تلاشم بر این بوده که کار با شخصیت‌های مهم سینما را تجربه کنم. اما گاهی اوقات پیشنهاد‌هایی که از سمت همان شخصیت‌های مهم برای من می‌آمد، آن چیزی نبود که به دنبال آن بودم.
راهنمای ست کردن پیراهن جین مردانه
پیراهن جین یکی از مدل لباس‌هایی ست که هیچگاه از مد نمی‌افتد، اما باید بدانیم که این مدل لباس را با چه چیز‌هایی ست کنیم. خوبی اش آن است که پیراهن جین را هم می‌توان برای موقعیت‌های رسمی و هم غیر رسمی و کژوال به تن کرد. اگر دوست دارید بهترین تیپ‌هایی را که می‌توان با پیراهن جین زد ببینید، در ادامه مطلب همراه مان باشید.
«گل‌پسر‌ها» و جاذبه مردانگی نرم در کره جنوبی
فرض کنید مردی آرایش کرده در خیابان راه برود. احتمالا خیلی‌ها بد نگاهش می‌کنند. بعضی‌ها ممکن است مردانگی یا حتی جنسیتش را زیر سوال ببرند. اما در کره جنوبی وضع فرق می‌کند. مرد زیبا تعریفی متفاوت دارد، و این تعریف متفاوت روی برخورد و نگاه عمومی در کشورهای دیگر جهان هم اثر می‌گذارد.
شما نیمه گمشده خود را پیدا کرده‌اید اگر...
سالهاست که موضوع پیدا کردن نیمه گمشده خیلی جا‌ها مطرح است، اما نیمه گمشده چیست؟ ساده است؛ کسی که کاملا مناسب شما باشد، فقط شما! هرچند ایده‌ی پیدا کردن نیمه گمشده رومانتیک و جذاب است، اما واقعیت ندارد. در واقع خیلی از کارشناسان روابط، مفهوم نیمه گمشده را کاملا رد می‌کنند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سکوت رسانه‌های بیگانه در قبال اعتراف جاسوسان پیشانی سفید
رسانه‌های فارسی‌زبان بیگانه که معمولا به بازتاب‌های رسانه‌ای جاسوسان غرب واکنش نشان می‌دادند ودر مقام وکیل مدافع آنها اقدام می‌کردند،در مواجهه باپخش تصاویر جدیدازاعترافات این جاسوس‌ها سکوت پیشه کردند.
روسیه در نشست ضد ایرانی لهستان شرکت نمی کند
بنا بر اعلام وزیر امور خارجه لهستان، روسیه اعلام کرده است که در نشست ضد ایرانی ورشو شرکت نخواهد کرد.
بودجه آب و برق به نحو احسن تامین شد
معاون وزیر نیرو گفت: اگرچه محدودیت‌های بسیاری در حوزه آب و برق وجود دارد، اما رقم تعیین شده برای بودجه وزارت نیرو بیانگر آن است که دولت نگاه ویژه‌ای به بخش آب و برق کشور داشته و این مساله می‌تواند راهگشای بسیاری از مشکلات فعلی باشد.
دن کیشوت 2019 در کاخ سفید
زلزله 6.7 ریشتری شمال شیلی را لرزاند
زنان انگلیس در اعتراض به تبعیض جنسیتی تظاهرات کردند
مهاجران افغان و کشمیر؛ محور سفر مقام سازمان ملل به پاکستان
ترامپ بار دیگر بر ساخت دیوار مرزی با مکزیک تاکید کرد
دمکرات ها با هدیه ای مشروط به مصاف ترامپ می روند
تصادف دو اتوبوس در بولیوی 22 کشته برجاگذاشت
روتیرز: ترامپ مقابل دمکرات ها کوتاه می آید
خبرنگار آسوشیتدپرس در طرابلس کشته شد
شمار کشته های انفجار در مکزیک به 66 تن رسید