سینمای ایران به عصر «پسادیجیتال» ورود کرده است

11:26 ۸۸ روز پیش ایرنا 85 0
سینمای ایران به عصر «پسادیجیتال» ورود کرده است

تهران- ایرنا- مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی معتقد است سینمای ایران با گذشت بیش از دو دهه از ورود ابزارها و جلوه‌های دیجیتال به این هنر - صنعت و پس از سالها آزمون و خطا، پا به عصر «پسادیجیتال» گذاشته است.

ایرنا

به گزارش روز یکشنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا، حالا دو دهه‌ای از دیجیتالی شدن سینمای در ایران گذشته است و در همین راستا مدرسه ملی سینمای ایران تصمیم به برگزاری همایش «سینما در عصر دیجیتال» گرفته است تا ورود بیش از دو دهه دیجیتال به هنر هفتم ایران را در قالب همایش بین‌المللی مورد بررسی قرار دهد.
بررسی چشم‌انداز حضور و گسترش دیجیتال در سینمای ایران که مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی آن را به عصر «پسادیجیتال» تعبیر می‌کند، از جمله سرفصل‌های این همایش است.
«علیرضا تابش» مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی درباره ورود بیش از دو دهه دیجیتال به سینمای ایران، چالش‌ها و آنچه با پیشرفت روز به روز تکنولوژی پیش روی سینمای ایران قرار دارد، با ایرنا سخن گفت که در ادامه از نظر شما می‌گذرد.

- با توجه به گذشت بیش از دو دهه از ورود دیجیتال به سینمای ایران مو‌قعیت سینما در تولید آثار را چطور ارزیابی می‌کنید؟

*تابش: پیش از پاسخ به این سوال باید ابتدا به پدیده‌ای با عنوان عصر «پسادیجیتال» اشاره کرد. در جهان امروز، ما توسط فناوری‌های تحول‌آفرین محاصره شده‌ایم و استفاده از اصطلاح عصر پسادیجیتال برای تمام تغییر و تحولات ناشی از توسعه تکنولوژی دیجیتال در همه‌ جنبه‌های اجتماعی و اقتصادی، غیردقیق و تا حدی تجاری محسوب می‌شود. اساساً ورود به این عصر جدید، تغییراتی بنیادین را در عرصه‌های اجتماعی، فرهنگی و به ویژه در حوزۀ تولید محتوای فرهنگی، از جمله صنعت سینما در پی داشته است تا حدی که این تغییرات، فعالیت‌های تخصصی در فرآیندهای تولید، توزیع و نمایش را دستخوش تغییر کرده است.
دیجیتال به ‌عنوان یک پدیده علمی، فنی و کاربردی در وجوه و سطوح مختلف عرصه سینما را متاثر کرده است. سینمای ایران هم با بضاعت و ظرفیت‌های دانشی، ابزاری و انسانی خود از اوایل دهه 80 شمسی، به‌عنوان یک ضرورت با این پدیده مواجه شده است. نمونه‌ها و لایه‌های این مواجهه و تاثیرات ناشی از آن در شیوه‌‌های تولید و توزیع فیلم در سینمای ایران به خوبی قابل بررسی، مشاهده و مطالعه است.
اینکه خواسته باشیم درباره موقعیت سینمای ایران در نسبت با این دوران صحبت کنیم، نیازمند بررسی‌های عمیق‌تر و کارشناسانه‌تر دیگری است. یافتن پاسخ این سوال از مجال این مصاحبه خارج است. آنچه مسلم است و در نگاه کلی از منظر مدیریتی و اجرایی در سطح اول، می‌شود مطرح کرد: باید اذعان کنیم ما وارد این دوران شده‌‌ایم و تقریباً دوران گذار را طی کرده‌ایم. شواهد امر این را به ما می‌گوید. ما دیگر نگاتیو مصرف نمی‌کنیم. دیگر از دوربین‌های مکانیکی - اپتیکی گذشته استفاده نمی‌کنیم. صداگذاری، تدوین و جلوه‌های ویژه فیلم‌های ما دیگر به شیوه گذشته انجام نمی‌شود. ما دیگر نسخه‌های فیلم خود را به شیوه‌های سنتی و معمول گذشته نمایش نمی‌‌دهیم، ترکیب مهارتی فنی و حرفه‌ای انسانی، سخت‌افزاری و نرم‌افزاری سینمای ایران در فرآیند تولید و توزیع فیلم کاملاً متفاوت شده است. نسل جدید و جوان‌تری وارد این عرصه‌ها شده است. بنابر‌این همان طور که گفتم، سینمای ایران در این مسیر قرار گرفته و در حال حرکت است، همچنین شیوه‌ها و ابزارهای جدید با ساز و کار فنی جدید جایگزین ابزارها و شیوه‌های گذشته شده است. البته این همه ماجرا نیست. حتما روش‌های جدید کیفیت نگاه ما را نیز تغییر داده و یا خواهد داد. کیفیت حرکت و سرعت حرکت در این مسیر از جمله نکاتی است که باید همواره به آن توجه داشته باشیم.

- نظام نمایش و اکران در عصر دیجیتال دست‌خوش چه تحولات و تغییراتی شده است؟

*تابش : این سوال دو قسمت است؛ بخش اول مربوط به رویه‌های نمایش فیلم در سالن‌هاست که یک بحث کاملاً فنی است و در دوران دیجیتال ما شاهد تغییر ماهوی شیوه نمایش فیلم هستیم. با ورود دستگاه‌های پخش دیجیتال به سالن‌ها، کیفیت صوت و تصویر آثار تغییر شگرفی پیدا کرده و به تبع آن عوامل فیلم‌سازی ناگریز در مسیر دانش‌افزایی قرار گرفته‏اند و لابراتوارهای دیجیتال نیز تجهیزات خود را به روز و منطبق با دستگاه‌های پخش جدید کرده‏اند، در نهایت این چرخه سبب رشد نظام اکران و نمایش در سالن‌های سینمای ایران شده است. در قسمت دوم، بحث نظام اکران و توزیع فیلم مطرح است که بیشتر یک بحث صنفی - اجرایی است که تغییر در شیوه‌های تکثیر و نمایش، مناسبات اکران فیلم را نیز بی تاثیر نگذاشته است. افزایش تعداد نسخه‌ها، فراگیر شدن، ارزان‌تر شدن، سریع‌تر شدن فرآیند تهیه و توزیع نسخه‌های نمایش فیلم از نکات برجسته تغییرات در این دوران است.

- چه تفاوت‌هایی میان زیبایی‌شناسی سینمای دیجیتال و آنالوگ وجود دارد؟

*تابش : مفاهیم آنالوگ و دیجیتال متعلق به دو دوره و دو عصر متفاوت است و هر یک اقتضائات فنی، اجتماعی و اقتصادی خود را دارد. هر کدام از این مفاهیم، شیوه‌ها و امکانات خاص خود را در دوره خود برای بیان و خلق اثر هنری برای هنرمند زمانه خود فراهم کرده است. شما این را در نوع تولیدات سال‌های اخیر سینمای جهان به خوبی می‌بینید.

- پیشرفت علوم و درنوردیدن قله‌های آن، در دیگر شاخه‌های دانش بشری از جمله نجوم و پزشکی، دروازه‌های نوینی فرا روی بشر گشوده است، پس چرا این امر، در سینما و دنیای جادویی آن رخ نداده است؟

*تابش : پاسخ به این سوال فرصت بیشتری می‌طلبد. در هر دو بخش سوال، برای بهتر روشن شدن منظور سوال باید موارد مصداقی و مورد نظر را بیان کنیم. البته بخش اول بحث شما درست است ولی در بخش دوم هم اینطور نبوده که سینما نسبت به این تحولات ساکت و منفعل باشد. سینما به عنوان هنر- رسانه‌ای آوانگارد که وجه تخیل و خیال‌پردازی در شکل‌گیری ماهوی آن، نقش و کارکرد اساسی دارد، در تبیین و بیان احوال و شرایط این دوران آثار قابل تاملی دارد.

- ارتباط انسان و جهان پیرامونی تحت تاثیر فناوری دیجیتال دستخوش چه تحولاتی شده است؟

*تابش : تغییرات در مناسبات اجتماعی مهم‌ترین نتایج حاصل از ارتباط انسان با ابزار دیجیتال است، پدید آمدن فرهنگی نو برآمده از شیوه‌های نوین ارتباطات انسانی، مهم‌ترین اثر فناوری در چند دهۀ گذشته بر جوامع انسانی است. در انقلاب دیجیتال اثرات اولیۀ این تغییرات به وقوع پیوست اما با تحول دیجیتال در عرصه‌های مختلف به ویژه در حوزۀ فرهنگ، محصولات تازه‌ای پدید آمد. جامعه ایرانی در مسیر تغییراتی قرار دارد که چشم‌انداز و دامنۀ آن چندان که باید روشن نیست. هر کس کم و بیش حسی از دگرگونی دارد و این تجربه را به صورت‌های گوناگون بیان می‌کند. در جهان حاضر که افراد تحت تأثیر فرهنگ‌های بسیار متعددی هستند، فرهنگی می‌تواند تداوم داشته باشد که نیازهای مادی و روحی افراد را پاسخگو باشد. مضاف بر اینکه هویت نیازمند نوعی انتخاب است و ما باید چنان زمینه‌هایِ فرهنگیِ خودی را توسعه دهیم که افراد دلایل کافی برای انتخاب نمادهای هویت خودی داشته باشند. قطعا برای رسیدن به این نقطه رسانۀ نافذی به نام سینما به کمک می‌آید.
به گزارش ایرنا، همایش بین‌المللی «سینما در عصر دیجیتال»، به همت مدرسه ملی سینمای ایران از 21 تا 23 آبان ماه در مرکز همایش‌های کتابخانه ملی ایران برگزار می‌شود.
فراهنگ**9246** 1055


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

سینما و تئاتر
سینما و تئاتر

آخرین اخبار

ضعیف‌ترین قسمت‌های پایانی سریال‌های تلویزیونی
تمام کردن یک سریال تلویزیونی کار سختی است، به خصوص اگر که مدت زیادی در حال پخش باشد. یک قسمت پایانی خوب باید حال و هوای کل سریال را داشته باشد و در عین حال ماجرا‌های سریال را به انتها برساند. اما اکثر اوقات سریال‌ها از پس این کار بر نمی‌آیند و بسیاری از سریال‌های موفق و قوی تاریخ تلویزیون، خیلی بد تمام شدند.
سونوگرافی آنومالی چیست؟
سه تا سه ماهه در دوران بارداری وجود دارد و هر سه ماهه در دوران زایمان اهمیت دارد. ضروری است که اسکن های مختلف و بررسی های بهداشتی در طی 9 ماهه انجام شود تا اطمینان حاصل شود که رشد کودک طبیعی در مسیر است. تست آنومالی یا اسکن در سه ماهه دوم بارداری به طور عمده برای پیگیری پیشرفت رشد جنین انجام می شود.
رژیم کتوژنیک یا مدیترانه‌ای؟ کدامیک برایتان مناسب‌تر است؟
اگر شما هم مانند میلیون‌ها نفر دیگری که به دنبال شیوه‌ی جدیدی از تغذیه هستند سعی دارید رژیم غذایی مناسبی برای خودتان پیدا کنید، شاید رژیم کتوژنیک که این روز‌ها شهرت زیادی پیدا کرده توجه شما را به خود جلب کرده باشد
شیره خرما؛ جایگزین طبیعی عسل و میان وعده دانش آموزان
شیره خرما یکی از آن جایگزین‌های سالم و طبیعی عسل و قند است که علاوه بر داشتن قند دارای خواص مفید خرما نیز هست. در جنوب ایران یکی از خوراکی‌های سنتی و اصیل ارده شیره است که در واقع تلفیقی از شیره خرما و ارده کنجد است.
مرغ چوبی؛ غذای هیجان انگیز مخصوص بچه‌ها
سینه مرغ از غذا‌های مقوی و خوشمزه است که به انواع مختلف پخته می‌شود. این مدل مرغ چوبی برای تشویق بچه‌ها به غذا خوردن مناسب است. مرغ‌ها را به شکل بستنی چوبی تهیه کنید و بچه‌ها را سورپرایز کنید.
مادران شلخته در مقابل مادران مرتب هالیوودی
تصور اکثر مردم از خانه ستاره های مشهور جهان، قصری بزرگ و لوکس است اما آنچه ما از بیرون می بینیم، با آنچه درون خانه آنهاست، زمین تا آسمان فرق دارد. برخی از ستاره ها هستند که با وجود خدمتکارهای تمام وقت، باز هم خانه ای شلوغ و بهم ریخته دارند، در حالی که برخی دیگر حتی با وجود فرزندان و مشغله های زیاد، همیشه خانه شان تمییز مرتب است.
قادرخان افغانستانی، چطور ستاره بالیوود شد؟
کودکی قادرخان با فقر و تنگدستی گره خورد. او تحصیل و آموزش را راه بیرون رفتن از شرایط سخت زندگی انتخاب کرد و چند دهه بعد کمدین مشهور سینمای هند شد. این هنرپیشه مسلمان هند که فیلمنامه‌نویسی را نیز در کارنامه خود داشت، شب ۳۱ دسامبر ۲۰۱۸ پس از بیماری طولانی مدتی در ۸۱ سالگی در بیمارستانی در کانادا از دنیا رفت.
گفتگو با آیدین آغداشلو درباره نسبت هنر و اجتماع
هنر در دوران‌های مختلف کارکرد‌های اجتماعی گوناگونی داشته است. آنچه امروز از «کارکرد اجتماعی هنر» مراد می‌شود، قدر مسلم محصول دگردیسی این مفهوم در طول سده‌ها و حتی دهه‌های پشت سر است.
جنایت والدینی که کودکان خود را سوژه اینستاگرام می‌کنند
مساله‌ای که این روز‌ها در کشور ما کم نیست و متاسفانه در اینستاگرام بار‌ها شاهد این اتفاق بوده و هستیم، مساله‌ی انتشار عکس‌های کودکان با آرایش‌های غلیظ است که نقض حقوق کودک به شمار می‌رود و می‌تواند جرم هم تلقی شود.
مردانی که می‌خواهند ازدواج دوم داشته باشند، بخوانند!
تعدد زوجات ریشه تاریخی بسیار قدیمی دارد و از زمان‌های گذشته وجود داشته است و این تفکر که اسلام مبتکر تعدد زوجات بوده نادرست است و تعدد زوجات قبل از اسلام هم در میان بسیاری از ملل شایع بوده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

دفاع تراکتوری‌ها از خرج‌های میلیاردی زنوزی
رئیس هیئت‌مدیره باشگاه تراکتورسازی با بیان این موضوع که باشگاه تبریزی دولتی نیست از خرج‌هایی که طی این مدت انجام شده دفاع کرد.
عربستان - قطر؛ بازی سیاسی در ابوظبی
چهاردهمین روز از مسابقات فوتبال جام ملت‌های آسیا امشب با برگزاری چهار دیدار پیگیری خواهد شد.
کاملا سفید، کاملا زمستان؛ برف در ۲۹ استان
سازمان هواشناسی کشور برای امروز در ۲۹ استان کشورمان بارش "برف و باران" پیش‌بینی کرد.
برگزاری نمایشگاه کتاب در مصلی آثار زیان‌باری برای زیست شهری دارد
عضو شورای شهر تهران گفت: برگزاری نمایشگاه در مصلی آثار زیان‌باری برای زیست شهری دارد و وضعیت ترافیک را تشدید می‌کند.
راز نگاه مرموز «مونالیزا» فاش شد
بسیاری معتقدند چشم‌های نقاشی «‌مونالیزا» اثر «لئوناردو داوینچی»‌ هنگامی که در سراسر اتاق حرکت می‌کنند آنها را دنبال می‌کند. این پدیده با نام «‌اثر مونالیزا» شناخته شده است اما تحقیقات جدید چنین ادعایی را رد می‌کند.
ضعیف‌ترین قسمت‌های پایانی سریال‌های تلویزیونی
هنوز در دل هایی، چگونه می روی؟
از «گاندی» آرام تا «بروسلی» سرکش مهمانان پایان هفته تلویزیون
پیکر حسین محب اهری به تالار وحدت رسید
14 اثر جشنواره فیلم فجر در استان زنجان اکران می شود
ویدئو - صدای اهالی تئاتر شنیده می‌شود؟
اکران فیلم‌های هنر و تجربه با حضور کارگردانها در رشت
جشنواره فیلم ایرانی در نیویورک به کار خود پایان داد
کاتی و ستاره، تکانه ای در ژانر کودک و نوجوان است
پیام تسلیت بهرام قاسمی در پی درگذشت حسین محب‌اهری