سینمای ایران به عصر «پسادیجیتال» ورود کرده است

11:26 ۲۵ روز و ۲ ساعت پیش ایرنا 30 0
سینمای ایران به عصر «پسادیجیتال» ورود کرده است

تهران- ایرنا- مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی معتقد است سینمای ایران با گذشت بیش از دو دهه از ورود ابزارها و جلوه‌های دیجیتال به این هنر - صنعت و پس از سالها آزمون و خطا، پا به عصر «پسادیجیتال» گذاشته است.

ایرنا

به گزارش روز یکشنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا، حالا دو دهه‌ای از دیجیتالی شدن سینمای در ایران گذشته است و در همین راستا مدرسه ملی سینمای ایران تصمیم به برگزاری همایش «سینما در عصر دیجیتال» گرفته است تا ورود بیش از دو دهه دیجیتال به هنر هفتم ایران را در قالب همایش بین‌المللی مورد بررسی قرار دهد.
بررسی چشم‌انداز حضور و گسترش دیجیتال در سینمای ایران که مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی آن را به عصر «پسادیجیتال» تعبیر می‌کند، از جمله سرفصل‌های این همایش است.
«علیرضا تابش» مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی درباره ورود بیش از دو دهه دیجیتال به سینمای ایران، چالش‌ها و آنچه با پیشرفت روز به روز تکنولوژی پیش روی سینمای ایران قرار دارد، با ایرنا سخن گفت که در ادامه از نظر شما می‌گذرد.

- با توجه به گذشت بیش از دو دهه از ورود دیجیتال به سینمای ایران مو‌قعیت سینما در تولید آثار را چطور ارزیابی می‌کنید؟

*تابش: پیش از پاسخ به این سوال باید ابتدا به پدیده‌ای با عنوان عصر «پسادیجیتال» اشاره کرد. در جهان امروز، ما توسط فناوری‌های تحول‌آفرین محاصره شده‌ایم و استفاده از اصطلاح عصر پسادیجیتال برای تمام تغییر و تحولات ناشی از توسعه تکنولوژی دیجیتال در همه‌ جنبه‌های اجتماعی و اقتصادی، غیردقیق و تا حدی تجاری محسوب می‌شود. اساساً ورود به این عصر جدید، تغییراتی بنیادین را در عرصه‌های اجتماعی، فرهنگی و به ویژه در حوزۀ تولید محتوای فرهنگی، از جمله صنعت سینما در پی داشته است تا حدی که این تغییرات، فعالیت‌های تخصصی در فرآیندهای تولید، توزیع و نمایش را دستخوش تغییر کرده است.
دیجیتال به ‌عنوان یک پدیده علمی، فنی و کاربردی در وجوه و سطوح مختلف عرصه سینما را متاثر کرده است. سینمای ایران هم با بضاعت و ظرفیت‌های دانشی، ابزاری و انسانی خود از اوایل دهه 80 شمسی، به‌عنوان یک ضرورت با این پدیده مواجه شده است. نمونه‌ها و لایه‌های این مواجهه و تاثیرات ناشی از آن در شیوه‌‌های تولید و توزیع فیلم در سینمای ایران به خوبی قابل بررسی، مشاهده و مطالعه است.
اینکه خواسته باشیم درباره موقعیت سینمای ایران در نسبت با این دوران صحبت کنیم، نیازمند بررسی‌های عمیق‌تر و کارشناسانه‌تر دیگری است. یافتن پاسخ این سوال از مجال این مصاحبه خارج است. آنچه مسلم است و در نگاه کلی از منظر مدیریتی و اجرایی در سطح اول، می‌شود مطرح کرد: باید اذعان کنیم ما وارد این دوران شده‌‌ایم و تقریباً دوران گذار را طی کرده‌ایم. شواهد امر این را به ما می‌گوید. ما دیگر نگاتیو مصرف نمی‌کنیم. دیگر از دوربین‌های مکانیکی - اپتیکی گذشته استفاده نمی‌کنیم. صداگذاری، تدوین و جلوه‌های ویژه فیلم‌های ما دیگر به شیوه گذشته انجام نمی‌شود. ما دیگر نسخه‌های فیلم خود را به شیوه‌های سنتی و معمول گذشته نمایش نمی‌‌دهیم، ترکیب مهارتی فنی و حرفه‌ای انسانی، سخت‌افزاری و نرم‌افزاری سینمای ایران در فرآیند تولید و توزیع فیلم کاملاً متفاوت شده است. نسل جدید و جوان‌تری وارد این عرصه‌ها شده است. بنابر‌این همان طور که گفتم، سینمای ایران در این مسیر قرار گرفته و در حال حرکت است، همچنین شیوه‌ها و ابزارهای جدید با ساز و کار فنی جدید جایگزین ابزارها و شیوه‌های گذشته شده است. البته این همه ماجرا نیست. حتما روش‌های جدید کیفیت نگاه ما را نیز تغییر داده و یا خواهد داد. کیفیت حرکت و سرعت حرکت در این مسیر از جمله نکاتی است که باید همواره به آن توجه داشته باشیم.

- نظام نمایش و اکران در عصر دیجیتال دست‌خوش چه تحولات و تغییراتی شده است؟

*تابش : این سوال دو قسمت است؛ بخش اول مربوط به رویه‌های نمایش فیلم در سالن‌هاست که یک بحث کاملاً فنی است و در دوران دیجیتال ما شاهد تغییر ماهوی شیوه نمایش فیلم هستیم. با ورود دستگاه‌های پخش دیجیتال به سالن‌ها، کیفیت صوت و تصویر آثار تغییر شگرفی پیدا کرده و به تبع آن عوامل فیلم‌سازی ناگریز در مسیر دانش‌افزایی قرار گرفته‏اند و لابراتوارهای دیجیتال نیز تجهیزات خود را به روز و منطبق با دستگاه‌های پخش جدید کرده‏اند، در نهایت این چرخه سبب رشد نظام اکران و نمایش در سالن‌های سینمای ایران شده است. در قسمت دوم، بحث نظام اکران و توزیع فیلم مطرح است که بیشتر یک بحث صنفی - اجرایی است که تغییر در شیوه‌های تکثیر و نمایش، مناسبات اکران فیلم را نیز بی تاثیر نگذاشته است. افزایش تعداد نسخه‌ها، فراگیر شدن، ارزان‌تر شدن، سریع‌تر شدن فرآیند تهیه و توزیع نسخه‌های نمایش فیلم از نکات برجسته تغییرات در این دوران است.

- چه تفاوت‌هایی میان زیبایی‌شناسی سینمای دیجیتال و آنالوگ وجود دارد؟

*تابش : مفاهیم آنالوگ و دیجیتال متعلق به دو دوره و دو عصر متفاوت است و هر یک اقتضائات فنی، اجتماعی و اقتصادی خود را دارد. هر کدام از این مفاهیم، شیوه‌ها و امکانات خاص خود را در دوره خود برای بیان و خلق اثر هنری برای هنرمند زمانه خود فراهم کرده است. شما این را در نوع تولیدات سال‌های اخیر سینمای جهان به خوبی می‌بینید.

- پیشرفت علوم و درنوردیدن قله‌های آن، در دیگر شاخه‌های دانش بشری از جمله نجوم و پزشکی، دروازه‌های نوینی فرا روی بشر گشوده است، پس چرا این امر، در سینما و دنیای جادویی آن رخ نداده است؟

*تابش : پاسخ به این سوال فرصت بیشتری می‌طلبد. در هر دو بخش سوال، برای بهتر روشن شدن منظور سوال باید موارد مصداقی و مورد نظر را بیان کنیم. البته بخش اول بحث شما درست است ولی در بخش دوم هم اینطور نبوده که سینما نسبت به این تحولات ساکت و منفعل باشد. سینما به عنوان هنر- رسانه‌ای آوانگارد که وجه تخیل و خیال‌پردازی در شکل‌گیری ماهوی آن، نقش و کارکرد اساسی دارد، در تبیین و بیان احوال و شرایط این دوران آثار قابل تاملی دارد.

- ارتباط انسان و جهان پیرامونی تحت تاثیر فناوری دیجیتال دستخوش چه تحولاتی شده است؟

*تابش : تغییرات در مناسبات اجتماعی مهم‌ترین نتایج حاصل از ارتباط انسان با ابزار دیجیتال است، پدید آمدن فرهنگی نو برآمده از شیوه‌های نوین ارتباطات انسانی، مهم‌ترین اثر فناوری در چند دهۀ گذشته بر جوامع انسانی است. در انقلاب دیجیتال اثرات اولیۀ این تغییرات به وقوع پیوست اما با تحول دیجیتال در عرصه‌های مختلف به ویژه در حوزۀ فرهنگ، محصولات تازه‌ای پدید آمد. جامعه ایرانی در مسیر تغییراتی قرار دارد که چشم‌انداز و دامنۀ آن چندان که باید روشن نیست. هر کس کم و بیش حسی از دگرگونی دارد و این تجربه را به صورت‌های گوناگون بیان می‌کند. در جهان حاضر که افراد تحت تأثیر فرهنگ‌های بسیار متعددی هستند، فرهنگی می‌تواند تداوم داشته باشد که نیازهای مادی و روحی افراد را پاسخگو باشد. مضاف بر اینکه هویت نیازمند نوعی انتخاب است و ما باید چنان زمینه‌هایِ فرهنگیِ خودی را توسعه دهیم که افراد دلایل کافی برای انتخاب نمادهای هویت خودی داشته باشند. قطعا برای رسیدن به این نقطه رسانۀ نافذی به نام سینما به کمک می‌آید.
به گزارش ایرنا، همایش بین‌المللی «سینما در عصر دیجیتال»، به همت مدرسه ملی سینمای ایران از 21 تا 23 آبان ماه در مرکز همایش‌های کتابخانه ملی ایران برگزار می‌شود.
فراهنگ**9246** 1055


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

ساير حوزه ها
ساير حوزه ها

آخرین اخبار

سفیر جدید ایران در هند ماموریت خود را آغاز کرد
دهلی نو - ایرنا - علی چگنی سفیر جدید ایران در هند روز پنجشنبه دوره ماموریت خود، در دهلی نو را آغاز کرد.
مکانیسم روپیه تجارت هند با ایران را گسترش خواهد داد
دهلی نو-ایرنا- رییس شورای ترویج تجارت هند(TPCI) در بیانیه ای اعلام کرد که مکانیسم روپیه تجارت هند با ایران را گسترش خواهد داد.
روابط آمریکا و چین پیامدهای عمیقی بر آسه آن دارد
کوالالامپور- ایرنا- نخست وزیر سنگاپور که کشورش ریاست اتحادیه جنوب شرق آسیا 'آسه آن 'را برعهده دارد گفت:روابط میان آمریکا و چین به ویژه جنگ تجاری میان این دوقدرت اقتصادی جهان پیامدهای عمیقی بر این اتحادیه دارد.
بسته سه میلیارد دلاری عربستان به زودی به پاکستان می رسد
تهران - ایرنا - سفیر عربستان سعودی در پاکستان که روز گذشته دیداری با عمران خان نخست وزیر این کشور انجام داد، اعلام کرد طی دو سه روز آینده، بخش اول کمک های مالی عربستان به مبلغ 3 میلیارد دلار در اختیار دولت اسلام آباد قرار خواهد گرفت.
پاکستان نسبت به حملات رژیم صهیونیستی به غزه ابراز نگرانی کرد
تهران - ایرنا - پاکستان با ابراز نگرانی از حملات اخیر اسرائیل به فلسطینی های محصور در باریکه غزه، خواستار تلاش بیشتر در راستای حل و فصل چند دهه اختلاف و درگیری در خاورمیانه و بازرگرداندن صلح و آرامش به این منطقه شد.
رسانه ژاپنی: قتل خاشقچی به دلیل حمایت های امریکا در حال فراموشی است
پکن- ایرنا- یک رسانه ژاپنی نوشت: سر و صدای زیادی درباره قتل «جمال خاشقچی» روزنامه نگار مخالف آل سعود در کنسولگری عربستان در ترکیه شد اما به دلیل حمایت های آمریکا این موضوع در حال فراموشی است.
رونیه الطرابلسی، سومین وزیر یهودی در تاریخ معاصر تونس
الجزیره-ایرنا- «یوسف الشاهد » نخست وزیر تونس دوشنبه هفته گذشته برای دومین بار در طول مسئولیت دوساله اش، اقدام به ترمیم کابینه کرد و در این چارچوب یک شهروند یهودی به نام «رونیه الطرابلسی» را به عنوان وزیر جدید گردشگری این کشور تعیین کرد.
آمریکا به رغم قتل خاشقچی، از ولیعهدی بن سلمان حمایت می کند
آنکارا ـ ایرنا ـ قتل خاشقچی و فشار افکار عمومی جهان علیه حکومت آل سعود همچنان موضوع داغ محافل سیاسی ترکیه است و به اعتقاد اکثریت کارشناسان سیاسی این کشور، به رغم آلوده بودن دست محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی به خون این روزنامه نگار، وی همچنان از حمایت آمریکا برخوردار است.
چین به درخواست اصلاحات تجاری آمریکا پاسخ داد
تهران - ایرنا - سه مقام دولتی ایالات متحده شب گذشته اعلام کردند چین پاسخی کتبی به درخواست ایالات متحده مبنی بر اصلاحات گسترده تجاری ارائه کرده است که می تواند منجر به پایان یافتن جنگ تجاری این دو کشور شود. مقامات یاد شده به جزئیات و محتوای پاسخ پکن اشاره نکرده اند.
رانندگان در استان‌های برفی زنجیر چرخ ببندند
رئیس مرکز کنترل ترافیک و راهور نیروی انتظامی اعلام کرد: با توجه به بالا رفتن برودت هوا و پیش بینی ادامه بارش برف در جاده های برفگیر، به رانندگان توصیه می شود تا در صورت تردد در این جاده ها، خودروهای خود را به زنجیر چرخ تجهیز کرده و سوخت کافی به همراه داشته باشند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آخرین وضعیت بارش‌های ایران+جدول
بیشترین میزان رشد بارش‌ها در سال آبی جاری نسبت به سال آبی گذشته (سال آبی ۹۷-۹۶) مربوط به حوضه آبریز قره قوم (شمال شرقی کشور) و حوضه آبریز خلیج فارس و دریای عمان (جنوب کشور) است.
عکس ساده اما لوکس «سحر قریشی»
سحر قریشی با انتشار این عکس نوشت:زندگی زیباست ساده لباس بپوش، ساده راه برو ولی در برخورد با دیگران ساده نباش زیرا سادگیت را نشانه میگیرند برای در هم شکستن ِ غرورت.
پیامک‌های پیکسل ۳ خود به خود حذف می‌شوند!
به نظر می‌رسد گوگل هنوز توانایی عرضه یک گوشی بدون نقص را ندارد. از پیکسل نسل اول و دوم گرفته و حالا پیکسل نسل سوم، شاهد انواع و اقسام مشکلات عجیب و غریب هستند که البته اغلب با بروزرسانی نرم‌افزاری هم قابل حل بوده‌اند.
نامزد‌های The Game Awards ۲۰۱۸
حدود سه هفته تا رویداد سالانه‌ی The Game Awards فاصله داریم؛ مراسمی که در تجلیل از بهترین بازی‌های سال و با همکاری شرکت‌ها و فعالان مختلف صنعت بازی برگزار می‌شود. دسته‌ها و نامزدهای مراسم امسال یعنی The Game Awards 2018 مشخص شده‌اند.
آخرین نرخ ارز و دلار-افزایش نرخ 21 ارز بین بانکی
بانک مرکزی امروز نرخ ۳۹ ارز عمده در برابر ریال را اعلام کرد که بر این اساس نرخ ۱۲ ارز کاهش، ۲۱ ارز افزایش و ۶ ارز ثابت مانده است.
نمایش کبوترانه در آتش از قزوین به جشنواره آیات راه یافت
بهترین فیلم کوتاه اسکار 2018 به جشنواره بین المللی رشد آمد
شیوع «فیلمساز تک نفره» در سینمای دیجیتال
جشنواره جهانی فیلم‌های ورزشی ۲۰۱۸ آغاز به‌کار کرد
مهم‌ترین فیلم‌ها درباره زندگی اسطوره‌های موسیقی
شبکه سحر 21 ساله شد
پرده آخر جشنواره بیست و نهم تئاتر استانی اجرا شد
تئاتر کرمان در مسیر رشد قرار دارد
جشنواره فیلم کوتاه جمهوری آذربایجان 'استارت ' آغاز شد
کامبیز دیرباز: سیاست تلویزیون، غم نیست