سینمای ایران به عصر «پسادیجیتال» ورود کرده است

11:26 ۱۴۹ روز و ۲۱ ساعت پیش ایرنا 122 0
سینمای ایران به عصر «پسادیجیتال» ورود کرده است

تهران- ایرنا- مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی معتقد است سینمای ایران با گذشت بیش از دو دهه از ورود ابزارها و جلوه‌های دیجیتال به این هنر - صنعت و پس از سالها آزمون و خطا، پا به عصر «پسادیجیتال» گذاشته است.

ایرنا

به گزارش روز یکشنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا، حالا دو دهه‌ای از دیجیتالی شدن سینمای در ایران گذشته است و در همین راستا مدرسه ملی سینمای ایران تصمیم به برگزاری همایش «سینما در عصر دیجیتال» گرفته است تا ورود بیش از دو دهه دیجیتال به هنر هفتم ایران را در قالب همایش بین‌المللی مورد بررسی قرار دهد.
بررسی چشم‌انداز حضور و گسترش دیجیتال در سینمای ایران که مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی آن را به عصر «پسادیجیتال» تعبیر می‌کند، از جمله سرفصل‌های این همایش است.
«علیرضا تابش» مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی درباره ورود بیش از دو دهه دیجیتال به سینمای ایران، چالش‌ها و آنچه با پیشرفت روز به روز تکنولوژی پیش روی سینمای ایران قرار دارد، با ایرنا سخن گفت که در ادامه از نظر شما می‌گذرد.

- با توجه به گذشت بیش از دو دهه از ورود دیجیتال به سینمای ایران مو‌قعیت سینما در تولید آثار را چطور ارزیابی می‌کنید؟

*تابش: پیش از پاسخ به این سوال باید ابتدا به پدیده‌ای با عنوان عصر «پسادیجیتال» اشاره کرد. در جهان امروز، ما توسط فناوری‌های تحول‌آفرین محاصره شده‌ایم و استفاده از اصطلاح عصر پسادیجیتال برای تمام تغییر و تحولات ناشی از توسعه تکنولوژی دیجیتال در همه‌ جنبه‌های اجتماعی و اقتصادی، غیردقیق و تا حدی تجاری محسوب می‌شود. اساساً ورود به این عصر جدید، تغییراتی بنیادین را در عرصه‌های اجتماعی، فرهنگی و به ویژه در حوزۀ تولید محتوای فرهنگی، از جمله صنعت سینما در پی داشته است تا حدی که این تغییرات، فعالیت‌های تخصصی در فرآیندهای تولید، توزیع و نمایش را دستخوش تغییر کرده است.
دیجیتال به ‌عنوان یک پدیده علمی، فنی و کاربردی در وجوه و سطوح مختلف عرصه سینما را متاثر کرده است. سینمای ایران هم با بضاعت و ظرفیت‌های دانشی، ابزاری و انسانی خود از اوایل دهه 80 شمسی، به‌عنوان یک ضرورت با این پدیده مواجه شده است. نمونه‌ها و لایه‌های این مواجهه و تاثیرات ناشی از آن در شیوه‌‌های تولید و توزیع فیلم در سینمای ایران به خوبی قابل بررسی، مشاهده و مطالعه است.
اینکه خواسته باشیم درباره موقعیت سینمای ایران در نسبت با این دوران صحبت کنیم، نیازمند بررسی‌های عمیق‌تر و کارشناسانه‌تر دیگری است. یافتن پاسخ این سوال از مجال این مصاحبه خارج است. آنچه مسلم است و در نگاه کلی از منظر مدیریتی و اجرایی در سطح اول، می‌شود مطرح کرد: باید اذعان کنیم ما وارد این دوران شده‌‌ایم و تقریباً دوران گذار را طی کرده‌ایم. شواهد امر این را به ما می‌گوید. ما دیگر نگاتیو مصرف نمی‌کنیم. دیگر از دوربین‌های مکانیکی - اپتیکی گذشته استفاده نمی‌کنیم. صداگذاری، تدوین و جلوه‌های ویژه فیلم‌های ما دیگر به شیوه گذشته انجام نمی‌شود. ما دیگر نسخه‌های فیلم خود را به شیوه‌های سنتی و معمول گذشته نمایش نمی‌‌دهیم، ترکیب مهارتی فنی و حرفه‌ای انسانی، سخت‌افزاری و نرم‌افزاری سینمای ایران در فرآیند تولید و توزیع فیلم کاملاً متفاوت شده است. نسل جدید و جوان‌تری وارد این عرصه‌ها شده است. بنابر‌این همان طور که گفتم، سینمای ایران در این مسیر قرار گرفته و در حال حرکت است، همچنین شیوه‌ها و ابزارهای جدید با ساز و کار فنی جدید جایگزین ابزارها و شیوه‌های گذشته شده است. البته این همه ماجرا نیست. حتما روش‌های جدید کیفیت نگاه ما را نیز تغییر داده و یا خواهد داد. کیفیت حرکت و سرعت حرکت در این مسیر از جمله نکاتی است که باید همواره به آن توجه داشته باشیم.

- نظام نمایش و اکران در عصر دیجیتال دست‌خوش چه تحولات و تغییراتی شده است؟

*تابش : این سوال دو قسمت است؛ بخش اول مربوط به رویه‌های نمایش فیلم در سالن‌هاست که یک بحث کاملاً فنی است و در دوران دیجیتال ما شاهد تغییر ماهوی شیوه نمایش فیلم هستیم. با ورود دستگاه‌های پخش دیجیتال به سالن‌ها، کیفیت صوت و تصویر آثار تغییر شگرفی پیدا کرده و به تبع آن عوامل فیلم‌سازی ناگریز در مسیر دانش‌افزایی قرار گرفته‏اند و لابراتوارهای دیجیتال نیز تجهیزات خود را به روز و منطبق با دستگاه‌های پخش جدید کرده‏اند، در نهایت این چرخه سبب رشد نظام اکران و نمایش در سالن‌های سینمای ایران شده است. در قسمت دوم، بحث نظام اکران و توزیع فیلم مطرح است که بیشتر یک بحث صنفی - اجرایی است که تغییر در شیوه‌های تکثیر و نمایش، مناسبات اکران فیلم را نیز بی تاثیر نگذاشته است. افزایش تعداد نسخه‌ها، فراگیر شدن، ارزان‌تر شدن، سریع‌تر شدن فرآیند تهیه و توزیع نسخه‌های نمایش فیلم از نکات برجسته تغییرات در این دوران است.

- چه تفاوت‌هایی میان زیبایی‌شناسی سینمای دیجیتال و آنالوگ وجود دارد؟

*تابش : مفاهیم آنالوگ و دیجیتال متعلق به دو دوره و دو عصر متفاوت است و هر یک اقتضائات فنی، اجتماعی و اقتصادی خود را دارد. هر کدام از این مفاهیم، شیوه‌ها و امکانات خاص خود را در دوره خود برای بیان و خلق اثر هنری برای هنرمند زمانه خود فراهم کرده است. شما این را در نوع تولیدات سال‌های اخیر سینمای جهان به خوبی می‌بینید.

- پیشرفت علوم و درنوردیدن قله‌های آن، در دیگر شاخه‌های دانش بشری از جمله نجوم و پزشکی، دروازه‌های نوینی فرا روی بشر گشوده است، پس چرا این امر، در سینما و دنیای جادویی آن رخ نداده است؟

*تابش : پاسخ به این سوال فرصت بیشتری می‌طلبد. در هر دو بخش سوال، برای بهتر روشن شدن منظور سوال باید موارد مصداقی و مورد نظر را بیان کنیم. البته بخش اول بحث شما درست است ولی در بخش دوم هم اینطور نبوده که سینما نسبت به این تحولات ساکت و منفعل باشد. سینما به عنوان هنر- رسانه‌ای آوانگارد که وجه تخیل و خیال‌پردازی در شکل‌گیری ماهوی آن، نقش و کارکرد اساسی دارد، در تبیین و بیان احوال و شرایط این دوران آثار قابل تاملی دارد.

- ارتباط انسان و جهان پیرامونی تحت تاثیر فناوری دیجیتال دستخوش چه تحولاتی شده است؟

*تابش : تغییرات در مناسبات اجتماعی مهم‌ترین نتایج حاصل از ارتباط انسان با ابزار دیجیتال است، پدید آمدن فرهنگی نو برآمده از شیوه‌های نوین ارتباطات انسانی، مهم‌ترین اثر فناوری در چند دهۀ گذشته بر جوامع انسانی است. در انقلاب دیجیتال اثرات اولیۀ این تغییرات به وقوع پیوست اما با تحول دیجیتال در عرصه‌های مختلف به ویژه در حوزۀ فرهنگ، محصولات تازه‌ای پدید آمد. جامعه ایرانی در مسیر تغییراتی قرار دارد که چشم‌انداز و دامنۀ آن چندان که باید روشن نیست. هر کس کم و بیش حسی از دگرگونی دارد و این تجربه را به صورت‌های گوناگون بیان می‌کند. در جهان حاضر که افراد تحت تأثیر فرهنگ‌های بسیار متعددی هستند، فرهنگی می‌تواند تداوم داشته باشد که نیازهای مادی و روحی افراد را پاسخگو باشد. مضاف بر اینکه هویت نیازمند نوعی انتخاب است و ما باید چنان زمینه‌هایِ فرهنگیِ خودی را توسعه دهیم که افراد دلایل کافی برای انتخاب نمادهای هویت خودی داشته باشند. قطعا برای رسیدن به این نقطه رسانۀ نافذی به نام سینما به کمک می‌آید.
به گزارش ایرنا، همایش بین‌المللی «سینما در عصر دیجیتال»، به همت مدرسه ملی سینمای ایران از 21 تا 23 آبان ماه در مرکز همایش‌های کتابخانه ملی ایران برگزار می‌شود.
فراهنگ**9246** 1055


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

دین و اندیشه
دین و اندیشه

آخرین اخبار

ویدئو - پیام‌ اختصاصی چهره‌های فرهنگی به مناسبت نوروز
محمود دولت‌آبادی، شمس لنگرودی، حسین علیزاده، ایوب آقاخانی و عادل فردوسی‌پور به مناسبت فرارسیدن سال ۱۳۹۸، پیام‌های نوروزی خود به مخاطبان ایسنا را در قالب ویدئو منتشر کردند.
بهترین عبادت از منظر امام باقر(ع)
امام باقر علیه السلام به سوال سدیر در رابطه با بهترین عبادت پاسخ می دهند.
«رحمان ۱۴۰۰» گیشه را در دست گرفت
یلم‌های رحمان ۱۴۰۰، متری شیش و نیم، چهار انگشت، غلامرضا تختی، زندانی‌ها، پیشونی سفید ۳ و ژن خوک به ترتیب رتبه‌های اول تا هفتم جدول فروش اکران نوروز ۹۸ را در اختیار دارند.
این شماره تلفن مهم را به خاطر بسپارید!
برای پاسخگویی به نیاز‌های مردم هر جامعه تدابیری متناسب با شرایط اجتماعی حاکم، در نظر گرفته شده است. در ایران نیز برای کاهش و کنترل آسیب‌های اجتماعی، برنامه مداخلات اورژانس اجتماعی اجرا می‌شود.
روستایی دیدنی در کردستان- عکس
پالنگان یکی از روستاهای زیبای دهستان ژاورود از توابع شهرستان کامیاران در استان کردستان است و در دره تنگیور قرار دارد.
سیر تا پیاز مصرف قرص سرماخوردگی
یک متخصص داخلی گفت: استامینوفن ممکن است برای احتقان بینی و آبریزش بینی مفید باشد، اما برای درمان درد گلو، بی‌حالی، عطسه و سرفه سودی ندارد.
اعتکاف؛ لحظه ناب با خدابودن
بندرعباس- ایرنا- سنت حسنه اعتکاف در واقع دل کندن از زرق و برق دنیایی و لحظه ناب راز و نیاز و مناجات و دل بستن با خدای متعال است.
چه زمانی باید نگران سلامت چشم‌ها باشیم؟
چشم صورتی یکی از شایع‌ترین بیماری‌های چشمی میان کودکان است. این بیماری مسری بوده و بچه‌ها بیشتر به آن مبتلا می‌شوند تا بزرگ‌ترها.
بازداشت ۷ فعال کُرد در آستانه انتخابات در ترکیه
پلیس ترکیه در آستانه انتخابات محلی، هفت عضو حزب «دموکراتیک خلق‌ها» را در دیاربکر بازداشت کرد.
مسلمانان آلمان خواستار تشدید تدابیر امنیتی در مساجد شدند
تهران – ایرنا – اقلیت مسلمان آلمان از مقام های امنیتی این کشور خواستند تا تدابیر امنیتی و حمایت از مساجد آلمان را افزایش دهند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آخرین سوال نظرسنجی برنامه نود چه بود؟
شب گذشته به دستور مدیر شبکه سه برنامه نود با اجرای عادل فردوسی‌پور متوقف شد.
راهکار امام صادق(ع) برای از بین بردن فقر و افزایش روزی
خداوند زیبایی و خودآرایی را دوست دارد و از فقر و تظاهر به فقر بیزار است. هرگاه خداوند به بنده ای نعمتی بدهد، دوست دارد اثر آن را در او ببیند.
اذعان ترامپ به شکست در جنگ نرم علیه ایران
رئیس‌جمهور آمریکا پس از اذعان به ناکارآمدی رسانه‌های معاند فارسی‌زبان در پیشبرد جنگ نرم علیه ایران بودجه پیشنهادی خود برای این رسانه‌ها را در لایحه بودجه مربوط به سال مالی ۲۰۲۰ کاهش داده است.
ویدئو - پیام‌ اختصاصی چهره‌های فرهنگی به مناسبت نوروز
محمود دولت‌آبادی، شمس لنگرودی، حسین علیزاده، ایوب آقاخانی و عادل فردوسی‌پور به مناسبت فرارسیدن سال ۱۳۹۸، پیام‌های نوروزی خود به مخاطبان ایسنا را در قالب ویدئو منتشر کردند.
بهترین عبادت از منظر امام باقر(ع)
امام باقر علیه السلام به سوال سدیر در رابطه با بهترین عبادت پاسخ می دهند.
جشنواره منطقه‌ای سینمای جوان بعد از ٢٢ سال به شیراز رسید
هنرمندان خراسان شمالی 100برنامه اجرای صحنه ای در نوروز دارند
150 برنامه فرهنگی و هنری در خراسان شمالی برگزار می شود
نمایش 'سیاه و پری' در شیراز به روی صحنه رفت
جشنواره فیلم‌های ورزشی فراخوان داد
قیمت بلیت سینما در روزهای مختلف متغیرشد
آغاز فیلمبرداری با «سکوت خبری»
کمدی؛ قالب سهل و ممتنع
اکران هفت فیلم نوروزی در سینما بهمن سنندج
نور،سایه، زندگی از ایران به بلژیک رسید