مدرسه طبیعت؛ نوزاد سر راهی

12:09 ۲۶ روز و ۲۲ ساعت پیش ایرنا 61 0
مدرسه طبیعت؛ نوزاد سر راهی

همدان- ایرنا- تصمیم اخیر حفاظت محیط زیست مبنی بر تعطیلی مدرسه نوپای طبیعت، و تعیین مهلت 2 ماهه برای این موضوع، کام متولیان راه اندازی این مرکز و خانواده هایی که به رشد کودکانشان در این مدرسه امید بسته بودند را تلخ کرد.

ایرنا

به گزارش ایرنا، روند رو به رشد شهرنشینی و تجارت سود آور ساخت و ساز مسکن، بشر بی رحم را تبر به دست به جان درختان انداخت تا با قتل عام آنها به نون و نوایی برسند.
زمانی درختان سیب، بید، کاج، صنوبر و چندین درخت دیگر داخل کوچه و پس کوچه و خیابان، دوست و همبازی کودکان و پناهی برای آنها هنگام قایم باشک بازی بودند اما افسوس که امروز خبری از درختان تنومند و سر به فلک کشیده نیست.
این روزها چراغ کم فروغ درختان هر روز با روشی شوم و مذموم خاموش می شود و سودجویان برای فرار از جریمه قطع درخت با ریختن نفت به جای جاری ساختن آب پای آنها، عمر درختان را کوتاه و کوتاه تر و نبض شان را به شماره می اندازند تا با خشک شدن رگ ها، بهانه ای برای سپردن تن رنجور درختان به دندان های بی رحم اره و علم شدن یک خانه ایجاد کنند.
غمگین از سرنوشت شومی که بشر بی رحم برای طبیعت خوش رنگ و نگار خداوند رقم زده کوچه و پس کوچه های شهر را با قدم های کودکانه می پیمایم.
با پیچش ابرها در یکدیگر، بی اختیار شعر دوران کودکی «باز باران با ترانه» بر لبانم جاری شد و در این هنگام آسمان سخاوت خود را بر خاک نشینان ارزانی می دارد.
در جدال با تازیانه های باد، خیس و لرزان دنبال پناهگاهی برای شنیدن حرف های گرم و امیدوار کننده می گردم، تا خود را کنار مدرسه ای که نام طبیعت بر روی آن نقش بسته می بینم.
با عبور از در چوبی قدیمی درختان سربه فلک کشیده درکنارت به صف ردیف می شوند و در پس زوزه های دهشتناک باد، آواز و چکاچک دلنشین پرنده ها از گوشه این بهشت کوچک به گوش می رسد.
آری اینجا دیگر خبری از زخم بر پیکر طبیعت نیست و صدای سمفونی گوشخراش تبر و اره به گوش درختان نمی رسد بلکه جوجه غازها و کبوترها در کنار مرغ و خروس فارغ از هرگونه هراس از شاخه درختان بالا و پایین می پرند.
مدرسه طبیعت نسیم همدان در همسایگی الوند سرسبز شکل گرفته تا کودکان سه تا 12 سال برای آشنایی و دوستی با محیط زیست قدم در آن بگذارند و با لمس خاک، در آغوش گرفتن درختان و جانوران به دور از زندگی ماشینی لحظاتی را درس مهربانی با طبیعت یاد بگیرند.
قد کشیدن ساختمان و برج های چند مرتبه و زندگی در چهاردیواری سیمانی روز به روز کودکان را از طبیعت دور کرد در حالیکه کارشناسان معتقدند اگر فرد از کودکی لذت حضور در طبیعت را بچشد با شکل گیری حس تعلق خاطر، نسبت به حفظ و نگهداری از آن متعهد می شود.
به طور حتم سیستم سنتی محیط زیست مبنی بر گنجاندن مسایل زیست محیطی در کتاب درسی و تدریس این مطالب به صورت تئوری نمی تواند انگیزه ای در حفظ طبیعت ایجاد کند بنابراین ایجاد مدارس طبیعت و حضور کودکان از سنین پایه در این فضا آنها را نسبت به حراست از آفریده های خدا متعهد می کند.
بر خلاف نظر دوری و دوستی، شکاف ایجاد شده بین کودک و طبیعت، موجب خاموش شدن چراغ دوستی و مهر و محبت بین انسان و طبیعت می شود.
پرسه زنی در طبیعت بکر و چشم نواز، شنیدن صدای آواز پرندگان، قدم نهادن در سالن شن بازی و نجاری و گرمای کوره سیب زمینی کنار مدرسه، ما را در پای درد و دل حمید نوروزی جوان خوش اخلاق و طبیعت دوست مدرسه طبیعت نسیم کشاند.
نوروزی از سال 94 کلید مدرسه طبیعت را در دست گرفت و در این مدت با فروش خودرو همسر و بخشی از اثاثیه منزلش از تعطیل و بی رونق شدن این مدرسه جلوگیری کرد.
هم اینک او در سومین سال از فعالیت این مدرسه از دردها و رنج هایی نظیر شکایت همسایه ها، استقبال اندک مسئولان و صدور اخطاریه تعطیلی سخن به میان می آورد اما با چهره ای خندان و قلبی پرامید به آینده و رفع مشکلات امید دارد.
این دوستدار محیط زیست هنگام بیان دغدغه ها پرده از خبری ناراحت کننده برداشت و از مهلت 2 ماهه اداره کل حفاظت محیط زیست برای تعطیلی این مرکز خبر داد.
وی بیان کرد: فشار آموزشی به کودکان از سن سه سالگی در دیگر مراکز آموزشی با پوششی خوش رنگ و لعاب تبلیغ می شود اما مدرسه طبیعت با کنار زدن این روش ناصحیح آموزش منطقی را در پیش گرفته است.
نوروزی شکل گیری مدارس طبیعت و قد علم کردن در برابر این قبیل آموزشگاه ها را احتمال تعطیلی مدارس طبیعت ومهلت تعیین شده برای بستن درب مدارس دانست.
این دوستدار طبیعت ابراز امیدواری کرد که بتوان با تغییر نام این مدرسه، از بهزیستی یا آموزش و پرورش برای ادامه حیات مدرسه طبیعت مجوز فعالیت گرفت.
نوروزی با بیان اینکه مدرسه طبیعت بنگاه اقتصادی نیست اظهار داشت: پنج میلیارد و 600 میلیون ریال برای سرپا نگه داشتن این مجموعه تاکنون هزینه شده که در صورت اختصاص این مبلغ به یک فعالیت اقتصادی سود بیشتری عایدمان می شد.
به گفته عضو شورای مدیریت مدرسه طبیعت، مربیان حاضر در این مدرسه از افراد دارای تحصیلات و مدارج علمی بالا هستند اما آموزش مستقیم در این مرکز صورت نمی گیرد بلکه کودکان با حضور در دامن طبیعت و بازی با عناصر طبیعی به صورت غیرمستقیم آموزش می بینند.
وی معتقد است: در این مکان بر خلاف دیگر مراکز پیش بینی شده برای حضور و آموزش کودکان کم سن و سال، فارغ از امر و نهی و محدود کردن کودکان به یک فضا سربسته و تحمیل برخی کارها، کودکان آزادانه تصمیم گرفته و با کنجکاوی و کاوش، گره از ابهامات و سوال های ذهن خود می گشایند.
نوروزی می گوید: شماری از پزشکان متخصص کودکان و اطفال، بیماران خود را به حضور در این مدرسه سوق می دهند و به تازگی هشت تن از کودکانی که برای درمان پیش فعالی قرص «ریتالین» مصرف می کردند با حضور در این مدرسه مصرف این قرص ها را به طور کامل کنار گذاشتند.
وی ادامه داد: بیشتر کودکان امروزی هم اینک زندگی یو (U) شکل را تجربه می کنند یعنی از پله های آپارتمان محل سکونت پایین آمده و به سمت مهد رفته و بالعکس، همچنین در صورت حضور در پارک به علت وجود یک فضای مرتب شده همراه با امر و نهی، اجازه جولان و تردد برای آنها کم است.
این دوستدار طبیعت بیان کرد: بنابراین با هدایت کودکان به مهد کودک و پارک نمی توان حس حضور در طبیعت را در آنها شکل داد و موجب آشتی آنها با درخت، گل و گیاه و حیوانات شد.
نوروزی افزود: بسیاری از کودکانی که با مشکلاتی نظیر وسواس، ترس بیمارگونه (فوبیا)، گوشه گیری، لکنت، استرس و اختلال حرکتی مواجه بودند با حضور در مدرسه طبیعت این بیمارها از وجودشان رخت بست.
وی اضافه کرد: همچنین کودکان هنگام جدایی از والدین و حضور در مهدها با اضطراب و استرس مواجه شده و از حضور در مهد امتناع می کنند اما در این مجموعه این نوع نگرانی ها درمان می شود.
مسئول مدرسه طبیعت بیان کرد: بهترین اسباب بازی برای رشد مغز کودک، یک سطل شن یا تکه از چوب و درخت است که در این فضا استخری از شن کویر قرار دارد.
به گفته نوروزی، کودکان با دادن غذا به حیوانات موجود در مزرعه شامل اسب، اردک، غاز، مرغ و خروس، خرگوش، بزغاله، اسب و سگ با آنها دوست شده و با تداوم این کار، فرهنگ دوستی با جانواران در کودکان شکل می گیرد.
وی درباره دغدغه والدین به بیمار شدن کودکانشان اینگونه پاسخ داد که به منظور پیشگیری از بروز هر گونه بیماری مشترک بین انسان و دام، ماهانه حیوانات موجود در این مدرسه توسط دامپزشک معاینه شده و واکسیناسیون می شوند.
این فعال محیط زیستی افزود: دانش آموزان با حضور در مدرسه طبیعت دانه و بذر نهال را در دل زمین می کارند و تا زمان قد کشیدن و دادن ثمر، از آن مراقبت می کنند.
نوروزی اضافه کرد: کودکان برای هر یک از درختان و حیوانات نام هایی همچون درخت دوستی و عسلی انتخاب کرده که موید شکل گیری محبت و دوستی بین آنها با طبیعت است.
وی گفت: روزانه 20 تا 30 کودک در مدرسه طبیعت نسیم حضور می یابند و هشت مربی در این مرکز مشغول به فعالیت هستند.
عضو شورای مدیریت مدرسه طبیعت همدان بیان کرد: آمار حوادث در مدرسه طبیعت بسیار کمتر از مهدکودک ها است چراکه کودکان در این مرکز خود ایمنی و حتی مراقبت از دوستان، طبیعت و حیوانات و درختان را فرا می گیرند.
برای بررسی کم و کیف آموزش در مدرسه طبیعت با مادران کودکان نیز به گفت و گو نشستیم؛ رادین شکرالهی سه سالی است که وارد مدرسه طبیعت شده و به گفته مادرش ، «رادین» مهربانی با حیوانات را در این مرکز فرا گرفت.
وی عنوان کرد: فرزندش به علت دوستی با طبیعت حتی به افرادی که نسبت به حفظ پاکیزگی آن احساس مسئولیتی ندارند تذکر می‌ دهد.
او افزود: چندی پیش که عازم سفر به یکی از استانهای شمالی شده بودیم، وضعیت نامناسب ساحل و آلودگی طبیعت برای فرزندم سوال برانگیز بود.
مادر رادین همچنین بیان کرد: منزل یکی از بستگان چند پرنده خوش صدا در قفس قرار داشت که فرزندم با دیدن این صحنه پرسید«آیا این پرندگان دوست دارند در قفس بمانند؟»
شکرالهی اضافه کرد: هنگام خرید اسباب بازی فرزندم بیشتر دوستدار چوب است تا با استفاده از آن کاردستی درست کند.
مادر محمدحسین نیز که مدتی از گوشه گیری و کم حرفی فرزندش رنج می برد هم اینک مدرسه طبیعت را عامل شادابی کود سه ساله اش می داند.
عسگریان افزود: پیشتر نسبت به نظافت کودکم بسیار حساس بودم اما با فراهم شدن زمینه بازی با شن و تاثیر آن در روحیه فرزندم حساسیت من کمتر شد.
وی ادامه داد: محمد حسین، زمانی از نزدیک شدن به حیوانات بسیار هراس داشت اما هم اینک خرگوش را با گرفتن در آغوش نوازش می کند.
بی مهری انسان به طبیعت و روند رو به رشد تخریب محیط زیست، خشکسالی، شکار بی رویه جانوران، آتش سوزی و از بین رفتن گونه های گیاهی و جانوری و مرگ و میر جانوران ضرورت تقویت مدارسی که برای ایجاد دوستی و مودت بین انسان و طبیعت دایر شده را بیشتر می کند.
امید می رود با توجه به حمایت نکردن دستگاه های متولی از مدرسه طبیعت و شمارش معکوس برای تعطیلی این مرکز، دیگر نهادها نظیر آموزش و پرورش، شهرداری یا بهزیستی سرپرستی این نوزاد سرراهی را برعهده گیرد.
2087/7526


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

«نه» سلبریتی‌ها به بازسازی مناطق زلزله‌زده
فرماندار سرپل‌ذهاب درباره اقدامات چهره‌های شناخته شده در مناطق زلزله‌زده در طول یکسال گذشته خاطرنشان کرد: به تمام هنرپیشه‌ها، ورزشکاران و چهره‌های شناخته شده اجتماعی که به عنوان سلبریتی مطرح هستند، اعلام کردیم تمایل داریم با آنها درخصوص بازسازی مناطق زلزله‌زده همکاری داشته باشیم، تمایلی از سوی این افراد برای کمک در روند اجرایی بازسازی مناطق زلزله‌زده تاکنون دیده نشده است.
محلات حاشیه‌ نشین؛ خاستگاه آزارجنسی کودکان
روزنامه فرهیختگان در یادداشتی به ماجرای تجاوز به کودکان شوشتری پرداخته است.
همایش خودرو‌های کلاسیک در اصفهان
همایش خودروهای کلاسیک و کلکسیونی صبح جمعه در میدان امام علی اصفهان برگزار شد،در این همایش خودروهای آمریکایی، آلمانی، فرانسوی و چند کشور دیگر حضور داشتند.
مدیر مسئول «شرق»: کار «مسیح» درست نبود
انتشار عکس‌های نامناسب از کودکان شوشتری در رسانه‌های اجتماعی، واکنش‌های زیادی را از موافق تا مخالف به دنبال داشت؛ عده‌ای بر این باورند که برای آگاهی بیشتر جامعه باید این تصاویر منتشر شوند و برخی هم در مقابل، این اقدام را نافی اخلاق حرفه‌ای می‌دانند.
تماشای تصاویر زیبای زمین از بالا
در این گزارش به تماشای تصاویر زیبایی می نشینیم که از هواپیما یا ماهواره های مستقر در جو از زمین گرفته شده است.
شکلات صبحانه با طعم کِرم!
این روزها تصاویری از یک ظرف شکلات صبحانه حاوی کِرم! در فضای مجازی دست به دست می شود که حاشیه های فراوانی را به دنبال داشته است.
رونق جراحی‌های زیبایی با اسامی حیوانات
گویا در جامعه امروز ما تب زیبا شدن هر روز بیشتر از روز گذشته بالا می‌رود و اینکه این تب چه زمانی جامعه را به تشنج بکشد امری است که باید ساعت‌ها درباره آن بحث و گفت‌وگو کرد اما آنچه که در یکی دو هفته اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته، انجام برخی جراحی‌های زیبایی است که با نام انواع حیوانات شناخته می‌شود.
خطر طرح انتقال آب دریای خزر به سمنان
عضو هیئت رئیسه کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس گفت: سند توسعه آب سفارشی سمنان وجاهت قانونی ندارد.
بنای باستانی چینی که از یونسکو جایزه گرفت
مجموعه آیجینگ ژوآنگ در استان فوجیان چین متشکل از ۳۶۱ اتاق است که مساحتی بیش از ۵ هزار و ۲۰۰ متر مربع دارد. این مجموعه در زمان امپراطوری دائو گوآنگ در سلسله چینگ ساخته شده و هدف از ساخت آن محافظت از ویژگی‌های اصیل پروژه‌های مسکونی، سازه‌های دفاعی و آبراه‌ها بوده است.
چرا مخدر «گل» گران شد؟
سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه افزایش قیمت «گل» ناشی از تغییرات قیمت دلار نیست، گفت: افزایش قیمت «گل» به دلیل فزونی تعداد مصرف‌کنندگان آن است و این باعث شده تا در نظام عرضه و تقاضا، به دلیل تقاضای بیشتر برای این مخدر، قیمت آن نیز افزایش یابد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

ضرر ۵۰۰۰میلیارد تومانی ایران‌خودرو و سایپا طی شش ماه
عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت گفت: تعلل‌ها و گفت‌وگوهای بی‌نتیجه برای واقعی‌سازی قیمت خودرو باعث شده که در نیمه اول امسال دو خودروساز اصلی بیش از ۵۰۰۰ میلیارد تومان ضرر کنند.
وعده همتی برای تسهیل بازگشت ارز حاصل از صادرات
رییس کل بانک مرکزی در صفحه شخصی خود در اینستاگرام با اشاره به اهمیت صادرات در مبحث اقتصاد و سخت شدن شرایط بازگشت ارز حاصل از آن در شرایط تحریم وعده داد که بانک مرکزی نهایت تلاش و همکاری خود را در این زمینه به کار خواهد بست.
ویژه برنامه امامت حضرت مهدی(عج) در حرم حضرت عبدالعظیم(ع)
مصادف با نهم ربیع الاول، ویژه برنامه آغاز امامت حضرت ولی عصر (عج) فردا در آستان مقدس حضرت عبدالعظیم (ع) برگزار می‌شود.
«نه» سلبریتی‌ها به بازسازی مناطق زلزله‌زده
فرماندار سرپل‌ذهاب درباره اقدامات چهره‌های شناخته شده در مناطق زلزله‌زده در طول یکسال گذشته خاطرنشان کرد: به تمام هنرپیشه‌ها، ورزشکاران و چهره‌های شناخته شده اجتماعی که به عنوان سلبریتی مطرح هستند، اعلام کردیم تمایل داریم با آنها درخصوص بازسازی مناطق زلزله‌زده همکاری داشته باشیم، تمایلی از سوی این افراد برای کمک در روند اجرایی بازسازی مناطق زلزله‌زده تاکنون دیده نشده است.
محلات حاشیه‌ نشین؛ خاستگاه آزارجنسی کودکان
روزنامه فرهیختگان در یادداشتی به ماجرای تجاوز به کودکان شوشتری پرداخته است.
مادر باردار اندیکایی در یک عملیات هشت ساعت نجات یافت
فرزند آزاری معضلی با آثار روحی دلخراش اجتماعی
کودک همسری نسبتی با مبانی دینی ندارد
یک نوزاد در شهر گوریه شوشتر در آمبولانس به دنیا آمد
450 بسته غذایی بین خانواده زندانیان مراغه توزیع شد
همایش فرهنگی خانواده کارکنان ناجا در شرق گلستان برگزار شد
سهم مدیریت زنان در دولت 16.5 درصد رشد کرد
نماینده مجلس: جایگاه وکالت در محاکم شایسته نیست
محیط امنی برای ترویج بد حجابی در فضای مجازی ایجاد شده است
بنیاد بین المللی مادر در راه ثبت جایزه نوبل