بیماران خاص به توجه ویژه نیاز دارند

13:23 ۱۷۹ روز و ۲۰ ساعت پیش ایرنا 181 0
بیماران خاص به توجه ویژه نیاز دارند

تبریز- ایرنا - بیماران خاص از جمله اقشار حساس و نیازمند توجه ویژه جامعه هستند که از کوچک ترین تغییرات در شرایط اقتصادی متاثر و در تهیه داروهای مورد نیازشان دچار مشکل می شوند؛ بر این اساس اهتمام مضاعف برای تامین داروهای آنان در شرایط ویژه اقتصادی کشور ضروری است.

ایرنا

به گزارش ایرنا، بیماری خاص به جمعی از بیماری ها اطلاق می شود که صعب العلاج بوده و قابل درمان نمی باشد و لازم است بیمار تا آخر عمر خویش تحت مراقبت های خاص قرار گیرد.
وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تالاسمی، هموفیلی ، نارسایی مزمن کلیوی تحت دیالیز را به عنوان بیماری های خاص در نظر گرفته و در امر درمان از آنها حمایت می کند.
در این میان آذربایجان شرقی نیز همچون دیگر مناطق کشور، طیفی از بیماران خاص دارد که نگران تامین داروی خود در شرایط خاص بازار و در وضعیت موج آفرینی برخی سوداگران هستند.
اهمیت تامین داروی بیماران خاص به ویژه زمانی بیشتر می شود که بدانیم بخش چشمگیری از آن وارداتی است و به همین دلیل هر گونه نوسان در بازار ارز و سوء استفاده از این موضوع بر نگرانی این بیماران و خانواده های آنان می افزاید.
خوشبختانه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دیگر نهادهای مسوول می کوشند که با تامین دارو و دیگر خدمات درمانی مورد نیاز بیماران خاص، آرامش را برای آنان به ارمغان بیاورند.


** 2 هزار و800 بیمار خاص در آذربایجان شرقی دارای بیمه سلامت هستند
مدیرکل بیمه سلامت آذربایجان شرقی گفت: 2 هزار و 800 بیمار خاص بیمه شده این اداره کل می باشند که 0.1 درصد کل بیمه شده های استان را تشکیل می دهند.
وحید مجیدی افزود: سال گذشته 50 میلیارد تومان برای بیماران خاص هزینه شد که 6.7 درصد کل هزینه های بیمه سلامت در استان است.
وی با اشاره به اینکه برخی افراد دارای چند دفترچه بیمه از بیمه های مختلف درمانی هستند، افزود: برای جلوگیری از دریافت داروهای خاص که نیاز به تایید دارویی دارند، سیستمی طراحی شده که نشان می دهد فرد از چند دفترچه اقدام به خرید کرده و به او هشدار داده می شود که باید دیگر دفترچه ها را در کمترین زمان باطل کند.

**ایجاد درمانگاه جامع برای بیماران هموفیلی و تالاسمی
رئیس مرکز پیوند و اداره بیمارهای دانشگاه علوم پزشکی تبریز نیز گفت: دانشگاه مسایل درمانی و دارویی بیماران خاص را به طور جدی پیگیری می کند.
دکتر محمدرضا جمشیدی با اشاره به موضوع کمبود و نایابی داروهای بیماران خاص افزود: اگر دارویی کمیاب یا نایاب شود، بلافاصله به وزارت بهداشت اطلاع می دهیم و تامین آن را به جد پیگیری می کنیم.
وی همچنین در خصوص مشکلات تایید دارو و درمان بیماران هموفیلی و تالاسمی در بیمارستان شهید قاضی تبریز، اظهار داشت: برای رفع مشکلات این بیماران تا چند ماه آینده بخش های تالاسمی و هموفیلی بیمارستان شهید قاضی به منظور ایجاد درمانگاه جامع برای این بیماران به بیمارستان کودکان انتقال می یابد.

**اولویت اصلی مسئولان پاسخگویی به نیاز بیماران خاص است
مدیرکل امور اجتماعی استاندار آذربایجان شرقی نیز گفت: پاسخگویی به نیازهای بیماران خاص باید اولویت اصلی مسئولان باشد.
علی بدرشکوهی افزود: تامین داروی بیماران خاص از موضوعات مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد تا این بیماران استرسی در این خصوص نداشته باشند.
وی ادامه داد: 10 درصد از مجموع جمعیت استان به انواع بیماری های خاص و سرطانی مبتلا هستند که باید تدابیر لازم برای رفع مشکلات این افراد اتخاذ شود.

** وجود بیش از پنج هزار بیمار خاص در آذربایجان شرقی
علی هاشمی، مدیرعامل انجمن بیماران «ام اس» آذربایجان شرقی نیز گفت: 4 هزار و 200 بیمار ام اس در استان عضو این انجمن هستند.
رسول رستگار، مدیرعامل انجمن تالاسمی آذربایجان شرقی نیز از وجود 134 بیمار تالاسمی در استان خبر داد.
عادل فیروزی، رییس انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی آذربایجان شرقی نیز اظهار داشت: حدود یک هزار و 600 بیمار دیالیزی در سطح استان عضو این انجمن هستند که از این تعداد یک هزار و 100 نفر در تبریز می باشند.
اکرم طبقچی، مدیرعامل کانون انجمن هموفیلی آذربایجان شرقی گفت: بیش از 500 بیمار هموفیلی در استان وجود دارد.
استان آذربایجان شرقی طبق آخرین سرشماری نفوس و مسکن حدود سه میلیون و 909 هزار نفر جمعیت دارد.
6120/518


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

شهری
شهری

آخرین اخبار

کمانداران معلول اعزامی به جهانی هلند مشخص شدند
رییس انجمن تیروکمان معلولان از اعزام 10 کماندار معلول به مسابقات جهانی هلند خبر داد و گفت: هرچند همانند کمانداران سالم برای شرکت در جهانی هلند از مسابقات برون مرزی برخوردار نیستیم اما سعی می‌کنیم بهترین عملکرد را در جهانی هلند داشته باشیم.
کیهانی: در آسیایی انتظار مدال از نفرات مطرح داریم-نمی‌دانیم سهمیه جهانی به حدادی داده شده یا نه
رییس فدراسیون دوومیدانی می گوید که حتماً از ورزشکاران سرشناس و مطرح که ظرفیت کسب مدال دارند در مسابقات قهرمانی آسیا انتظار کسب مدال دارد.
نحوه ثبت نام «کارت بلیت مترو خبرنگاران»
مشاور فرهنگی معاونت حمل و نقل شهرداری تهران در مورد نحوه ثبت نام کارت بلیت مدت دار مترو ویژه خبرنگاران توضیحاتی ارائه کرد.
رسانه سعودی: بحران سوریه در آستانه گشایش
تهران – ایرنا – روزنامه الکترونیکی 'ایلاف' مدعی گشایش قریب الوقوع در بحران سوریه شد.
درخواست سازمان آکسفام برای ارسال کمک های فوری به یمن
تهران – ایرنا - سازمان بین‌المللی امدادرسانی آکسفام روز پنجشنبه در بیانیه ای اعلام کرد که تاخیر در ارسال کمک های بشردوستانه به یمن، جان بیش از یک میلیون نفر را تهدید می کند.
سفره‌های آب زیرزمینی هنوز تشنه‌اند
مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوان‌داری سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری ضمن اشاره به آخرین وضعیت آبخوان‌های کشور پس از بارندگی‌های اخیر گفت: عمده آبخوان‌های دشت‌های مهم و اصلی کشور بیلان منفی و تراز آبی بسیار پایینی دارند که به هیچ‌وجه با یک دوره بارش خوب متعادل نمی‌شوند.
سوئیس هم به راه ابریشم چین ملحق می شود
پکن- ایرنا- به رغم مخالفت های آمریکا شمار بیشتری از کشورهای اروپایی علاقه مند به امضای توافقنامه راه ابریشم نوین با چین هستند و سوئیس پس از ایتالیا برای الحاق به این برنامه اعلام آمادگی کرده است.
ترامپ با ولیعهد امارات متحده عربی درباره ایران گفت وگو کرد
تهران – ایرنا – کاخ سفید بامداد جمعه در بیانیه ای اعلام کرد که «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا با «محمد بن زاید آل نهیان» ولیعهد ابوظبی درخصوص ایران تلفنی گفت وگو کرد.
دورخیز ایران برای صادرات اکسیژن ۱۸
کاربرد ایزوتوپ اکسیژن ۱۸ در علوم پزشکی جهت تشخیص بیماری‌ها با استفاده از تکنیک تشخیصی پت اسکن یا برش نگاری با نشر پوزیترون، به توسعه یکی از دقیق‌ترین روش‌های تشخیص سلول‌های سرطانی در ابتدایی‌ترین مراحل رشد منجر شده است و ایران در این عرصه به زودی در بین کشورهای مطرح در تولید و صادرات این محصول قرار خواهد گرفت.
وزیر خارجه امارات با مقامات آمریکا گفت وگو کرد
نیویورک- ایرنا- وزیر خارجه امارات متحده عربی در واشنتگن با مشاور امنیت ملی ترامپ و همتای آمریکایی خود دیدار و درباره مسایل منطقه، لیبی و سودان تبادل نظر کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

نماینده مردم شادگان:سیلاب خوزستان بهانه ساخت سد جدید در این استان نشود
اهواز - ایرنا - نماینده مردم شادگان در مجلس شورای اسلامی گفت: سیلاب خوزستان نباید بهانه ای برای ساخت سدهای جدید در این استان شود.
بازگشت برخی سیل زدگان خوزستان به روستا تا تابستان طول می کشد
اهواز - ایرنا - مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان با اشاره به بالا بودن جریان آب در رودخانه ها و ذخایر سدها در ماه های آینده، گفت: بازگشت برخی سیل زدگان به محل سکونت شان در روستاها به دلیل تداوم آبگرفتگی، ممکن است تا تابستان امسال به طول بیانجامد.
کمانداران معلول اعزامی به جهانی هلند مشخص شدند
رییس انجمن تیروکمان معلولان از اعزام 10 کماندار معلول به مسابقات جهانی هلند خبر داد و گفت: هرچند همانند کمانداران سالم برای شرکت در جهانی هلند از مسابقات برون مرزی برخوردار نیستیم اما سعی می‌کنیم بهترین عملکرد را در جهانی هلند داشته باشیم.
کیهانی: در آسیایی انتظار مدال از نفرات مطرح داریم-نمی‌دانیم سهمیه جهانی به حدادی داده شده یا نه
رییس فدراسیون دوومیدانی می گوید که حتماً از ورزشکاران سرشناس و مطرح که ظرفیت کسب مدال دارند در مسابقات قهرمانی آسیا انتظار کسب مدال دارد.
نحوه ثبت نام «کارت بلیت مترو خبرنگاران»
مشاور فرهنگی معاونت حمل و نقل شهرداری تهران در مورد نحوه ثبت نام کارت بلیت مدت دار مترو ویژه خبرنگاران توضیحاتی ارائه کرد.
نگرانی از شیوع بیماری‌های انگلی و تنفسی در مناطق سیل‌زده با گرم شدن هوا
ارایه خدمات پزشکی در مناطق سیل زده کشور ادامه دارد
5 گروه ارزیاب کمیته امداد به مناطق سیل‌زده خراسان جنوبی اعزام شد
164مروج سلامت مدارس خوی تجلیل شدند
بیمارستان جدید اشنویه 50 درصد پیشرفت فیزیکی دارد
رئیس دانشگاه ابن سینا: بیمه ها 2هزار و 400میلیارد ریال به این نهاد بدهکارند
41 طرح بهداشتی در زنجان افتتاح می شود
بیماران هموفیلی چشم انتظار تغییر درمان خود هستند
حالا به من می‌گویند «عموی مهربان»
چقدر هموفیلی ها را دریافته ایم؟