خطر زباله‌های دریایی برای خزر

13:21 ۱۸۲ روز و ۳ ساعت پیش ایرنا 162 0
خطر زباله‌های دریایی برای خزر

تهران-ایرناپلاس- زباله‌های دریایی به‌عنوان یکی از خطرناک‌ترین انواع زباله شناخته می‌شوند که در حال تبدیل به مشکل بزرگ جهانی است. در این میان، میکروپلاستیک‌ها یکی از خطرناک‌ترین انواع این زباله‌ها هستند که هم حیات جانداران را تهدید می‌کنند و هم اثرات ناگواری بر سلامتی انسان دارند.

ایرنا

مسئله آلودگی‌های دریای خزر جدی شده است و برای رفع آن نیاز به یک برنامه‌ریزی دقیق همراه با همکاری از سوی کشورهای منطقه‌ است. حفظ تنوع زیستی در دریای خزر برای ایران بسیار اهمیت دارد و آلودگی در این محیط موجب سلب امکان حیات از موجودات زنده می‌شود.

**زباله‌های دریایی بسیار خطرناک هستند

مهدیه جعفری، متخصص محیط زیست دریا درباره زباله‌های دریایی به ایرناپلاس گفت: یکی از زباله‌های مهم و خطرناک زباله‌های دریایی است که دارای منشأ مختلف از طرف خشکی و دریا هستند و در قسمت ساحل جمع می‌شوند. این زباله‌ها ناشی از صنعت توریسم، تخلیه فاضلاب‌های خشکی و صنایع، صیادی و زباله‌های کشتی‌ها و قایق‌ها است و حجم آنها روزبه‌روز بیشتر می‌شود و به یک مشکل جهانی که هزینه بسیاری برای مدیریت لازم دارد تبدیل شده‌اند.

وی افزود: این زباله‌ها علاوه بر آلودگی‌هایی که برای انسان‌ها دارند، مشکلات بسیاری برای طبیعت ایجاد می‌کنند. گونه‌های مهاجم می‌توانند به زباله‌های دریایی بچسبند و هزاران کیلومتر در دریا جابه‌جا شوند و به محلی که بومی آنجا نیستند وارد شوند.

**زباله‌های دریایی موجب تخریب زیستگاه‌های مهم دریا می‌شوند

عضو هیأت مؤسس انجمن رفتگران طبیعت درباره اثرات تخریبی این زباله‌ها گفت: زباله‌های دریایی باعث شکسته شدن، ضربه زدن و حتی تخریب زیستگاه‌های مهم دریایی مانند صخره‌های مرجانی که اساس و پایه اکوسیستم‌های دریایی و برای زندگی جانوران حیاتی هستند می‌شوند.

وی افزود: یکی از بخش‌های بسیار خطرناک این زباله‌ها میکروپلاستیک‌ها هستند که توسط آبزیان خورده شده و در بدن آنها ایجاد مسمومیت می‌کنند. پلاستیک‌ها خیلی راحت می‌توانند آلوده‌کننده‌ها ازجمله PCBs و DDT را جذب کنند و این مواد می‌توانند در بدن گونه‌هایی که در مجاورت این پلاستیک‌ها هستند، تجمع پیدا کنند و از طریق زنجیره غذایی حتی وارد بدن ما انسان‌ها شوند.

جعفری درباره حل معضل زباله‌ها و آلودگی‌های دریایی گفت: کاهش و یا حذف این آلودگی‌ها نیاز به همکاری در تعیین اولویت‌ها، تدوین برنامه مشترک اجرایی و تخصیص بودجه مشترک به‌منظور تحقق مسئولیت‌های اجتماعی در قبال حفاظت از محیط زیست دریایی و همچنین عزم ملی و بین‌المللی دارد.

**رفع‌ آلودگی‌ها به عزم ملی نیاز دارد

پروین فرشچی، معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست در پاسخ به سؤالی درباره برنامه این سازمان برای کاهش آلودگی دریای خزر گفت: راهکار رفع این آلودگی‌ها همت و عزم ملی است و بر همین مبنا، روی برنامه اقدام ملی حفاظت از محیط زیست دریای خزر کار می‌کنیم که به عزم ملی برای اجرایی شدن نیاز دارد.

وی افزود: همه نهادهای دولتی و غیردولتی، تشکل‌های مردم‌نهاد، تشکل‌های دانشجویی و... باید پای‌کار باشند و غیر از این، هیچ راه دیگری ندارد، چون سازمان حفاظت محیط زیست به‌تنهایی قادر به حفظ محیط زیست نیست.

**در سطح ملی باید وظایف همه نهادها مشخص شود

معاون محیط‌ زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست، تعیین وظایف ملی در طرح اقدام ملی حفاظت از محیط زیست دریای خزر گفت: از طرف دیگر می‌دانیم که همه‌جا هزینه می‌شود و نهادها بودجه فراوانی در سال برای طرح‌ها و مطالعات تکراری می‌گیرند. وقتی یک برنامه اقدام ملی طراحی می‌شود، نهادها مجبور می‌شوند یک برنامه کلی را دنبال ‌کنند و دیگر این‌طور نمی‌شود که بودجه به سمت مطالعات تکراری برود. در حال راه‌اندازی این اقدام هستیم.

وی افزود: در سطح ملی باید وظایف مشخص شود و نباید همه وظیفه‌ها را به محیط زیست داد، چون این مسئولیت اجتماعی همه نهادهاست. بهره‌بردارها مسئولیت اجتماعی بیشتری دارند و تشکل‌های مردمی و دانشجویی به فراخور حال خودشان باید به این مسأله بپردازند.

**باید بر همکاری‌های منطقه‌ای بیشتر متمرکز شویم

فرشچی درباره همکاری منطقه‌ای در حفظ زیست‌بوم دریای خزر گفت: مسأله دیگر این است که در مناطق دریایی و آبی یک کشور به‌تنهایی به نتیجه نمی‌رسد. بنابراین باید بر همکاری‌های منطقه‌ای بیشتر متمرکز شویم. ذیل پروتکل‌ها، کنوانسیون تهران و همچنین پروتکل آخری که در رابطه ارزیابی اثرات زیست‌محیطی با ماهیت فرامرزی امضا شد، مسئولیت‌ها مشخص‌تر است. در حال حاضر پروتکل مقابله با آلودگی نفتی در حال لازم‌الاجرا بودن است و پروتکل تنوع زیستی در حال لازم‌الاجرا شدن برای همه کشورهاست.

وی افزود: چیزی که خیلی اهمیت دارد این است که جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان کشوری که فعالیت‌های صنعتی کمتری نسبت با کشورهای دیگر دارد، در بخش عمیق و جنوبی دریای خزر قرار گرفته و به‌عنوان عضو اصلی و فعال کنوانسیون تهران، باید به‌قدری فعالیت داشته باشد و در جوامع محلی و منطقه‌ای حضور پیدا کند که بتواند اثرگذار باشد و فعالیت‌های منطقه‌ای را انسجام بخشد.

**دبیرخانه کنوانسیون تهران باید در منطقه مستقر شود

معاون سازمان حفاظت محیط زیست درباره جایگاه ایران در همکاری‌های منطقه‌ای گفت: به‌عنوان کسی که حدود 20 سال تجربه در همکاری‌های منطقه‌ای دریای خزر به‌خصوص در زمینه محیط زیست دارد به‌صراحت عرض می‌کنم، در مورد مسئولیت‌ها، تحدید حدود دریا و یا تقسیمات، در کنوانسیون رژیم حقوقی تصمیمی صورت نگرفته و این‌ها را به مذاکرات بعدی موکول کردند.

وی افزود: مسئولیت‌ها با توجه به پروتکل‌های موجود مشخص است و همکاری‌ها در رابطه با حفظ تنوع زیستی، کنترل آلودگی از خشکی، آلودگی نفتی و ارزیابی اثرات زیست‌محیطی خیلی واضح و شفاف مطرح شده است. باید فشار بیاوریم که هرچه زودتر دبیرخانه کنوانسیون تهران در منطقه مستقر شود؛ قرار است این کار انجام شود و استقرار چرخشی است و هر چهار سال در یک کشور (براساس حروف الفبای انگلیسی) مستقر می‌شود. ایران قرار است که میزبانی دبیرخانه کنوانسیون را برعهده بگیرد.

فرشچی درباره استقرار دبیرخانه کنوانسیون تهران گفت: تا زمانی که کنوانسیون و پروتکل‌ها اجرایی نشوند، همکاری‌های منطقه‌ای اجرایی نخواهند شد و هرچه فشار داریم باید بگذاریم که دبیرخانه هرچه زودتر در منطقه بیاید و بعد کنوانسیون‌ها و پروتکل‌ها مفادش اجرایی شوند تا مسئولیت و همکاری کشورها و بودجه‌ای که باید به این همکاری‌ها اختصاص داده شود، باید مشخص شود.

گزارش از مهدی نجفی‌خواه

**اداره کل اخبار چندرسانه‌ای**ایرناپلاس**


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

حوادث و انتظامی
حوادث و انتظامی

آخرین اخبار

آیت الله سبحانی: انتظار فرج امید آفرین است
قم - ایرنا - آیت الله جعفر سبحانی از مراجع تقلید گفت: همه مسلمانان طبق فرمان رسول اکرم(ص) انتظار فرج دارند و امیدوارند جامعه اصلاح پذیرد و همین مساله برای آنان امیدآفرین است.
وزیر علوم: طرح ساماندهی آموزش عالی تا سه ماه آتی تصویب می شود
شیراز- ایرنا- وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اعلام کرد: طرح برنامه ‌ریزی کلان برای ساماندهی آموزش عالی مراحل پایانی فرآیند اجرایی‌ سازی را طی می‌کند و تا سه ماه آینده به تصویب مراجع قانونی می رسد و ابلاغ می‌شود.
روسیه در قبال مناقشه آمریکا و ایران با احتیاط عمل می کند
مسکو - ایرنا - کارشناس ارشد مرکز مطالعات عربی و اسلامی انستیتوی شرق شناسی روسیه اعلام کرد: اگر چه روسیه از اقدام آمریکا مبنی بر تروریستی خواندن سپاه انتقاد کرده است اما درمناقشه ایران با آمریکا جانب احتیاط را خواهد گرفت.
روزنامه کویتی: ماجراجویی نتانیاهو حیات اسرائیل را به خطر می اندازد
تهران - ایرنا - روزنامه عرب زبان الرای کویت امروز (یکشنبه) در مطلبی با لحنی هشدارآمیز خطاب به رژیم صهیونیستی نوشت که بهتر است بنیامین نتانیاهو نخست وزیر این رژیم با توجه به آمادگی کامل حزب الله و ایران، ادامه حیات اسرائیل را با ماجراجویی، به خطر نیاندازد.
منابع خبری سعودی مدعی وقوع حمله تروریستی در ریاض شدند
تهران - ایرنا - منابع خبری عربستان سعودی امروز (یکشنبه) ادعا کردند که یک مرکز تحقیقاتی در شمال استان ریاض پایتخت این کشور، مورد هجوم شماری تروریست مسلح قرار گرفته است.
برخورد اتوبوس با عابران در ژاپن 2 کشته و 8 زخمی برجا گذاشت
پکن- ایرنا- پلیس ژاپن اعلام کرد به دلیل ورود یک دستگاه اتوبوس عمومی به داخل پیاده رو در شهر کوبه واقع در غرب ژاپن، دستکم دو نفر کشته و 8 تن هم زخمی شدند.
چین خواستار منابع مالی پایدار برای طرح«یک کمربند-یک جاده»است
تهرا ن - ایرنا - رویترز با توجه به پیش نویس یادداشت نشست هفته جاری رهبران جهان در پکن که برای طرح«یک کمربند - یک جاده» جمع می شوند نوشت،چین خواستار تامین منابع مالی پایدار برای این طرح است تا اهداف بدهی های جهان و تحولات زیرساختی در سراسر آسیا، اروپا و خاورمیانه را در بر گیرد.
چین یک ماهواره جدید بیدو به فضا پرتاب کرد
پکن- ایرنا- چین روز یکشنبه یک ماهواره دیگر از مجموعه ماهواره های ناوبری بیدو را از طریق مرکز ماهواره شیچانگ در استان سیچوانگ واقع در جنوب غرب چین به فضا پرتاب کرد.
مردم سودان از دخالت عربستان و امارات درامور خود ناراضی هستند
تهران - ایرنا - نارضایتی عمومی در جامعه آشوب زده سودان به دلیل تداوم دخالت های مقامات عربستان سعودی و امارات متحده عربی در امور داخلی این کشور پررنگ تر شده و مردم سودان در تظاهرات روزهای اخیر خود با سر دادن شعارهایی مخالفت خود را با این دخالت ها ابراز داشته اند.
گاف ترامپ در تسلیت به مردم سریلانکا
نیویورک- ایرنا- رئیس جمهوری آمریکا که به طور معمول روزش را با توئیتر آغاز می کند، در پیام تسلیتی که به مردم سریلانکا به دلیل حمله تروریستی روز یکشنبه نوشت، تعداد کشته های این حملات را 138 میلیون نفر اعلام کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

نوید تحول در روابط دیرینه ایران و پاکستان
زاهدان– ایرنا– هرچند دشمنان با حوادث تلخ تروریستی سال گذشته در مرزهای ایران و پاکستان بارها کام مردم را تلخ کردند اما هم اینک در ابتدای سال جدید، اولین سفر نخست وزیر پاکستان به تهران نویدبخش تحولی عظیم در روابط دیرینه سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و امنیتی این دو کشور دوست و همسایه خواهد بود.
دستاربندان رکورد زد اما به نیمه نهایی نرسید- انصراف مرادی از 800 متر قهرمانی آسیا
تکتم دستاربندان در مسابقات دوومیدانی قهرمانی آسیا در مرحله مقدماتی دوی ۸۰۰ متر رکورد ملی ایران را شکست ولی در مرحله مقدماتی متوقف شد.
ارومیه آماده میزبانی از لیگ ملتهای والیبال می شود
مدیر کل ورزش و جوانان آدربایجان غربی از آمادگی ارومیه برای میزبانی از لیگ ملتهای والیبال خبرداد.
کوتینیو در نوکمپ هو شد
هافبک بارسلونا در نوکمپ توسط هواداران تیمش هو شد.
بیش از 13هزار قالیباف در گیلان فعالیت می کنند
رشت- ایرنا- رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان گفت: هم اکنون 13 هزار و 396 نفر قالیباف در قالب 21 کارگاه متمرکز و 37 کارگاه غیر متمرکز در گیلان درحال فعالیت هستند.
آرزو داریم بیمارستان علوی ممتاز شود
پرداخت ۴۴ میلیون تومان از هزینه کاشت حلزون شنوایی
10 هزار و 600 کاشت حلزون شنوایی رایگان در ایران انجام شده است
وزیر بهداشت دوشنبه به عراق سفر می‌کند
وزیر بهداشت دوشنبه به عراق سفر می کند
نماینده مجلس: انحصار دارو تولید در کشور شکسته شود
انحصار دارو در کشور شکسته شود
میزان داروهای وارداتی به کشور کاهش یافت
میزان داروهای وارداتی به کشور کاهش یافت
طرح توسعه درمانگاه 12 تختخوابی نایین به بهره برداری رسید