خطر زباله‌های دریایی برای خزر

13:21 ۲۶ روز و ۶ ساعت پیش ایرنا 66 0
خطر زباله‌های دریایی برای خزر

تهران-ایرناپلاس- زباله‌های دریایی به‌عنوان یکی از خطرناک‌ترین انواع زباله شناخته می‌شوند که در حال تبدیل به مشکل بزرگ جهانی است. در این میان، میکروپلاستیک‌ها یکی از خطرناک‌ترین انواع این زباله‌ها هستند که هم حیات جانداران را تهدید می‌کنند و هم اثرات ناگواری بر سلامتی انسان دارند.

ایرنا

مسئله آلودگی‌های دریای خزر جدی شده است و برای رفع آن نیاز به یک برنامه‌ریزی دقیق همراه با همکاری از سوی کشورهای منطقه‌ است. حفظ تنوع زیستی در دریای خزر برای ایران بسیار اهمیت دارد و آلودگی در این محیط موجب سلب امکان حیات از موجودات زنده می‌شود.

**زباله‌های دریایی بسیار خطرناک هستند

مهدیه جعفری، متخصص محیط زیست دریا درباره زباله‌های دریایی به ایرناپلاس گفت: یکی از زباله‌های مهم و خطرناک زباله‌های دریایی است که دارای منشأ مختلف از طرف خشکی و دریا هستند و در قسمت ساحل جمع می‌شوند. این زباله‌ها ناشی از صنعت توریسم، تخلیه فاضلاب‌های خشکی و صنایع، صیادی و زباله‌های کشتی‌ها و قایق‌ها است و حجم آنها روزبه‌روز بیشتر می‌شود و به یک مشکل جهانی که هزینه بسیاری برای مدیریت لازم دارد تبدیل شده‌اند.

وی افزود: این زباله‌ها علاوه بر آلودگی‌هایی که برای انسان‌ها دارند، مشکلات بسیاری برای طبیعت ایجاد می‌کنند. گونه‌های مهاجم می‌توانند به زباله‌های دریایی بچسبند و هزاران کیلومتر در دریا جابه‌جا شوند و به محلی که بومی آنجا نیستند وارد شوند.

**زباله‌های دریایی موجب تخریب زیستگاه‌های مهم دریا می‌شوند

عضو هیأت مؤسس انجمن رفتگران طبیعت درباره اثرات تخریبی این زباله‌ها گفت: زباله‌های دریایی باعث شکسته شدن، ضربه زدن و حتی تخریب زیستگاه‌های مهم دریایی مانند صخره‌های مرجانی که اساس و پایه اکوسیستم‌های دریایی و برای زندگی جانوران حیاتی هستند می‌شوند.

وی افزود: یکی از بخش‌های بسیار خطرناک این زباله‌ها میکروپلاستیک‌ها هستند که توسط آبزیان خورده شده و در بدن آنها ایجاد مسمومیت می‌کنند. پلاستیک‌ها خیلی راحت می‌توانند آلوده‌کننده‌ها ازجمله PCBs و DDT را جذب کنند و این مواد می‌توانند در بدن گونه‌هایی که در مجاورت این پلاستیک‌ها هستند، تجمع پیدا کنند و از طریق زنجیره غذایی حتی وارد بدن ما انسان‌ها شوند.

جعفری درباره حل معضل زباله‌ها و آلودگی‌های دریایی گفت: کاهش و یا حذف این آلودگی‌ها نیاز به همکاری در تعیین اولویت‌ها، تدوین برنامه مشترک اجرایی و تخصیص بودجه مشترک به‌منظور تحقق مسئولیت‌های اجتماعی در قبال حفاظت از محیط زیست دریایی و همچنین عزم ملی و بین‌المللی دارد.

**رفع‌ آلودگی‌ها به عزم ملی نیاز دارد

پروین فرشچی، معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست در پاسخ به سؤالی درباره برنامه این سازمان برای کاهش آلودگی دریای خزر گفت: راهکار رفع این آلودگی‌ها همت و عزم ملی است و بر همین مبنا، روی برنامه اقدام ملی حفاظت از محیط زیست دریای خزر کار می‌کنیم که به عزم ملی برای اجرایی شدن نیاز دارد.

وی افزود: همه نهادهای دولتی و غیردولتی، تشکل‌های مردم‌نهاد، تشکل‌های دانشجویی و... باید پای‌کار باشند و غیر از این، هیچ راه دیگری ندارد، چون سازمان حفاظت محیط زیست به‌تنهایی قادر به حفظ محیط زیست نیست.

**در سطح ملی باید وظایف همه نهادها مشخص شود

معاون محیط‌ زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست، تعیین وظایف ملی در طرح اقدام ملی حفاظت از محیط زیست دریای خزر گفت: از طرف دیگر می‌دانیم که همه‌جا هزینه می‌شود و نهادها بودجه فراوانی در سال برای طرح‌ها و مطالعات تکراری می‌گیرند. وقتی یک برنامه اقدام ملی طراحی می‌شود، نهادها مجبور می‌شوند یک برنامه کلی را دنبال ‌کنند و دیگر این‌طور نمی‌شود که بودجه به سمت مطالعات تکراری برود. در حال راه‌اندازی این اقدام هستیم.

وی افزود: در سطح ملی باید وظایف مشخص شود و نباید همه وظیفه‌ها را به محیط زیست داد، چون این مسئولیت اجتماعی همه نهادهاست. بهره‌بردارها مسئولیت اجتماعی بیشتری دارند و تشکل‌های مردمی و دانشجویی به فراخور حال خودشان باید به این مسأله بپردازند.

**باید بر همکاری‌های منطقه‌ای بیشتر متمرکز شویم

فرشچی درباره همکاری منطقه‌ای در حفظ زیست‌بوم دریای خزر گفت: مسأله دیگر این است که در مناطق دریایی و آبی یک کشور به‌تنهایی به نتیجه نمی‌رسد. بنابراین باید بر همکاری‌های منطقه‌ای بیشتر متمرکز شویم. ذیل پروتکل‌ها، کنوانسیون تهران و همچنین پروتکل آخری که در رابطه ارزیابی اثرات زیست‌محیطی با ماهیت فرامرزی امضا شد، مسئولیت‌ها مشخص‌تر است. در حال حاضر پروتکل مقابله با آلودگی نفتی در حال لازم‌الاجرا بودن است و پروتکل تنوع زیستی در حال لازم‌الاجرا شدن برای همه کشورهاست.

وی افزود: چیزی که خیلی اهمیت دارد این است که جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان کشوری که فعالیت‌های صنعتی کمتری نسبت با کشورهای دیگر دارد، در بخش عمیق و جنوبی دریای خزر قرار گرفته و به‌عنوان عضو اصلی و فعال کنوانسیون تهران، باید به‌قدری فعالیت داشته باشد و در جوامع محلی و منطقه‌ای حضور پیدا کند که بتواند اثرگذار باشد و فعالیت‌های منطقه‌ای را انسجام بخشد.

**دبیرخانه کنوانسیون تهران باید در منطقه مستقر شود

معاون سازمان حفاظت محیط زیست درباره جایگاه ایران در همکاری‌های منطقه‌ای گفت: به‌عنوان کسی که حدود 20 سال تجربه در همکاری‌های منطقه‌ای دریای خزر به‌خصوص در زمینه محیط زیست دارد به‌صراحت عرض می‌کنم، در مورد مسئولیت‌ها، تحدید حدود دریا و یا تقسیمات، در کنوانسیون رژیم حقوقی تصمیمی صورت نگرفته و این‌ها را به مذاکرات بعدی موکول کردند.

وی افزود: مسئولیت‌ها با توجه به پروتکل‌های موجود مشخص است و همکاری‌ها در رابطه با حفظ تنوع زیستی، کنترل آلودگی از خشکی، آلودگی نفتی و ارزیابی اثرات زیست‌محیطی خیلی واضح و شفاف مطرح شده است. باید فشار بیاوریم که هرچه زودتر دبیرخانه کنوانسیون تهران در منطقه مستقر شود؛ قرار است این کار انجام شود و استقرار چرخشی است و هر چهار سال در یک کشور (براساس حروف الفبای انگلیسی) مستقر می‌شود. ایران قرار است که میزبانی دبیرخانه کنوانسیون را برعهده بگیرد.

فرشچی درباره استقرار دبیرخانه کنوانسیون تهران گفت: تا زمانی که کنوانسیون و پروتکل‌ها اجرایی نشوند، همکاری‌های منطقه‌ای اجرایی نخواهند شد و هرچه فشار داریم باید بگذاریم که دبیرخانه هرچه زودتر در منطقه بیاید و بعد کنوانسیون‌ها و پروتکل‌ها مفادش اجرایی شوند تا مسئولیت و همکاری کشورها و بودجه‌ای که باید به این همکاری‌ها اختصاص داده شود، باید مشخص شود.

گزارش از مهدی نجفی‌خواه

**اداره کل اخبار چندرسانه‌ای**ایرناپلاس**


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

حوادث و انتظامی
حوادث و انتظامی

آخرین اخبار

فردناشناس به 2 مامور اجراییات شهرداری اهواز اسید پاشید
اهواز - ایرنا - مدیر شهرداری منطقه هفت اهواز گفت: یک موتور سوار در ساعت 17 روز جمعه به صورت 2 نفر از ماموران اجراییات شهرداری این منطقه اسید پاشید.
مادر باردار اندیکایی در یک عملیات هشت ساعت نجات یافت
اهواز - ایرنا - رییس جمعیت هلال احمرشهرستان اندیکا در خوزستان گفت: مادر باردار اندیکایی در یک عملیات هشت ساعته امدادگران و نیروهای محلی نجات یافت.
پیکر مرحوم نوربخش در حرم عبدالعظیم(ع) به خاک سپرده شد
شهرری- ایرنا- پیکر سیدتقی نوربخش رییس فقید سازمان تامین اجتماعی عصر امروز (جمعه) با حضور جمعی از مسئولان کشوری، استانی و قشرهای مختلف مردم درصحن دارالرحمه حرم حضرت عبدالعظیم (ع) به خاک سپرده شد.
خطاهای ترافیکی کلان شهرها در شهرهای کوچک تکرار نشود
یاسوج- ایرنا- معاون عمرانی وزیر کشور تاکید کرد که افزایش معابر شهری و سایر فرآیندهای مربوط به زیرساخت های ترافیکی از جمله ساخت زیرگذر یا روگذرها و عریض کردن خیابان ها و پل ها در کلان شهرها یک خطای راهبردی مدیریت شهری بوده که نباید در شهرهای کوچک تکرار شود.
ترافیک را درس دهیم - وریا کرمی*
سنندج - ایرنا - رعایت قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی و چگونگی راندن در ترافیک یکی از شاخصه های اصلی پیشرفت هر کشور به ویژه از لحاظ فرهنگی محسوب می شود که البته در کشور ما کمتر به آن توجه می شود.
زعفران گیاه شگفت انگیز فلات سربلند ایران-فرزین مدرسی*
تربت حیدریه - ایرنا - زعفران به عنوان یک کالای مهم و با ارز آوری مناسب با همت و دستان پرتلاش فرزندان این مرز و بوم و به ویژه در استان خراسان پرورش یافته و همراه با سایر مفاخر فرهنگی ایران به جهان تمدن ارزانی شده است.
ویدئو - تشییع پیکر رییس و معاون پارلمانی سازمان تامین اجتماعی
مراسم تشییع پیکر محمدتقی نوربخش، رییس سازمان تامین اجتماعی و عبدالرحمن تاج الدین معاون پارلمانی این سازمان، جمعه ۲۵ آبان با حضور اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری در بیمارستان میلاد تهران برگزار شد.
سانحه رانندگی در محور شاهین دژ- تکاب جان 6 نفر را گرفت
مهاباد- ایرنا- مدیر حوادث و فوریت های پزشکی شاهیندژ از توابع آذربایجان غربی گفت: بر اثر برخورد یک دستگاه وانت نیسان با خودرو سواری پراید در این شهرستان، 6 نفر کشته و سه نفر دیگر مصدوم شدند.
کردستان قهرمان کونگ فو جوانان کشور شد
سمنان - ایرنا - یازدهمین دوره رقابت های کونگ فو و هنرهای رزمی قهرمانی کشور در رده سنی جوانان با قهرمانی تیم کردستان در سالن غدیر سمنان پایان یافت.
2 سرنشین قایق صیادی در آبهای دریای عمان نجات یافتند
چابهار- ایرنا- معاون دریایی اداره کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان گفت: 2 سرنشین قایق صیادی پس از یک ساعت تلاش و انجام عملیات امدادونجات در آب های دریای مکران (عمان) نجات یافتند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

نیازمندان خون را در فصل سرما دریابید
اصفهان - ایرنا - مدیرکل انتقال خون اصفهان از مردم خواست تا در فصل سرما همچون دیگر مواقع سال با اهدای خون ، بیماران نیازمند را دریابند.
اولین تصاویر از تکه‌های بدن خاشقجی (18+)
اولین تصاویر از تکه های بدن خاشقجی منتشر شد.
آثار هنرمندان ایرانی در ایتالیا به نمایش گذاشته شد
رم - ایرنا - آثار هنرمندان ایرانی موسسه فرهنگی هنری تذهیب در یک نمایشگاه هنری در شهر پادووا در شمال ایتالیا از امروز جمعه به مدت 5 روز به معرض نمایش گذاشته شد.
اطلاعیه وزارت صنعت درباره افزایش قیمت خودرو
روابط عمومی وزارت صمت اعلام کرد: هیچ تصمیمی برای افزایش قیمت خودرو از سوی این وزارتخانه اتخاذ نشده است.
واکنش شریعتمداری به درگذشت نوربخش
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه مرحوم نوربخش مورد احترام خانواده بزرگ کارگری بود، گفت: درگذشت وی صدمه بزرگی به ‌تأمین اجتماعی ‌وارد کرد.
9 دستگاه آمبولانس جدید به ناوگان اورژانس کردستان اضافه شد
کانون ها و مجامع سلامت محله در مراغه توسعه می یابد
تدوین برنامه ملی ˮمبارزه با مقاومت میکروبیˮ با جمع‌آوری اطلاعات از 900 بیمارستان
مرگ سالانه ده‌ها هزار آفریقایی به دلیل مصرف داروهای تقلبی
تاکید وزیر بهداشت بر ˮتکرار مهربانیˮ از سوی قوای سه‌گانه و همه قشرها
برخی داروهای دیابت خطر نقص عضو را افزایش می‌دهند
سرمای هوا اهدای خون در تهران را روزانه 400 واحد کاهش داد
اسکان موقت 10 مسافر در پی مسدود شدن محور تونل کارون 4
استاندارهمدان درگذشت مدیرعامل تامین اجتماعی را تسلیت گفت
چهار بیمارستان موقوفه تخصصی سرطان در کشور ساخته می شود