مشکل اختلال ارتباطات در خانواده های ایرانی جدی است

12:43 ۹۲ روز و ۲۲ ساعت پیش ایرنا 73 0
مشکل اختلال ارتباطات در خانواده های ایرانی جدی است

تهران- ایرنا- معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری گفت: با تمام پیشرفت ‌ها و به روز شدن تکنولوژی یک مشکل اساسی در خانواده‌ها وجود دارد و آن هم اختلال ارتباطات در خانواده است. این مساله فقط مختص خانواده‌های ایرانی نیست و همه خانواده‌ها در جهان را گرفتار کرده است.

ایرنا

به گزارش ایرنا از معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، معصومه ابتکار روز یکشنبه در نشست با انجمن بین‌المللی دوستی ایران با سایر کشورها خانواده را مهمترین رکن بشری در جهان توصیف کرد و افزود: وقتی خانواده کارکرد و شکوفایی خود را از دست بدهد، جامعه دچار مشکلات بسیار بزرگی خواهد شد که البته مشکل بیکاری و اقتصادی در کارکرد خانواده‌ها دخیل هستند و دولت و معاونت امور زنان و خانواده به این مسائل توجه دارد.
معاون رئیس جمهوری تاکید کرد: تنهایی به یکی از مشکلات مهم در جهان تبدیل شده است. حتی برخی کشورها وزرای تنهایی و خودکشی انتخاب کرده‌اند و طبق بررسی‌های صورت گرفته این معضل در کشورهای صنعتی رو به افزایش است.
ابتکار، لایحه ‌های حمایت از کودکان و مقابله با خشونت علیه زنان را پیشرو و مهم دانست و تصریح کرد: امیدواریم هرچه زودتر لایحه مقابله با خشونت علیه زنان به مجلس شورای اسلامی بیاید و تصویب شود زیرا از نظر ما این لایحه برای حمایت از زنان و خانواده‌ها مهم است.
معاون رئیس جمهوری ادامه داد: اخیرا مجمع جهانی اقتصاد درباره تنهایی تحقیقات گسترده‌ای روی 55 هزار نفر در سنین و جنسیت ‌های مختلف انجام داده است؛ طبق این پژوهش 27 درصد از سالمندان و 40 درصد از افراد در دوره جوانی احساس تنهایی می‌ کنند. توجه داشته باشید که این افراد دارای خانواده هستند یعنی افراد با داشتن خانواده دچار تنهایی شده‌اند. چون ارتباطات در خانواده‌ها مختل شده است.
وی در ادامه درباره سمن ها تصریح کرد: فعال سازی مجدد انجمن‌ ها فراز و نشیب‌ های فراوانی دارد، اما همکاران به خوبی توانستند دوباره انجمن ‌های مهر و دوستی را احیا کنند تا در مسیر دیپلماسی عمومی فعالیت داشته باشند. بارها رئیس جمهوری به صراحت بیان کرده است که باید فضای امن و نه امنیتی را برای انجمن‌ها و سمن‌ها جهت فعالیت شان فراهم و ایجاد کنیم.
ابتکار به تصویب آیین ‌نامه سازمان‌های مردم نهاد در دولت یازدهم اشاره کرد و افزود: این آیین ‌نامه توانست بخشی از مشکلاتی که بر سر راه انجمن‌ها و سمن‌ها وجود دارد، کاهش دهد. در حال حاضر قانون جدیدی در این رابطه مراحل نهایی خود را طی می‌کند و به نظر ما این موضوع به روز شده، کارآمد و جامع ‌تر است.
معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده گفت: دولت و وزارت امور خارجه به کارکرد دیپلماسی عمومی از ناحیه انجمن‌ها در جهت ارتباطات با ملل مختلف اعتقاد دارد. بنابراین مواضع دولت و دیگر دستگاه‌ها برای فعالیت هر چه بیشتر انجمن‌های دوستی روشن و واضح است، اما ما نیازمند حضور جدی انجمن‌ها هستیم.
وی به خروج آمریکا از برجام اشاره کرد و افزود: این مساله بحثی ملی به حساب می ‌آید و دولت به فعالیت انجمن ‌های دوستی نیاز دارد تا از این طریق مناسبات بین ‌المللی میان ایران با دیگر کشورها گسترش، بهبود و رشد پیدا کند.
معاون رئیس جمهوری اظهار داشت: جنگ روانی و اقتصادی علیه ایران و مردم شکل گرفته است پس چه بسا بهتر که انجمن ‌های دوستی با فعالیت ‌های خود به ویژه در زمینه فرهنگی و هنری بتوانند این مداخلات را کاهش و کمکی بزرگی به دولت و مردم کنند. دشمنان با استفاده از شبکه‌های اجتماعی، رسانه‌ها و عنصر روانی در حال ترویج ناامیدی در کشور به خصوص در میان جوانان ایرانی هستند، شما انجمن‌ها باید این جنگ را جدی بگیرید و از همه مهمتر فعالیت های خودتان را گسترش و تقویت کنید.
ابتکار اضافه کرد: هوشیاری انجمن‌ها و دیپلماسی عمومی شما در این جنگ روانی بسیار مهم و ارزشمند به شمار می‌آید. بنابراین دولت دوازدهم از تمام سمن‌ ها و انجمن‌ها می‌خواهد که وارد میدان شوند و فعالیت‌های خود را بیشتر از گذشته ارتقا دهند.
وی افزود: تحریم‌هایی که در گذشته علیه ایران اعمال شد و تحریم‌هایی که قراراست در آینده از سوی ایالات متحده اجرا شوند به هیچ عنوان نباید باعث محدودیت علم و پژوهش در ایران شود. بنابراین انجمن‌های دوستی در علم، پژوهش و بخصوص دارو نقش مهمی در دیپلماسی عمومی دارند و با فعالیت و مشارکت‌ قادرند اثرات تحریم‌های آمریکا علیه ایران را به حداقل برسانند.
ابتکار در عین حال نقش زنان را در مقابله با تحریم‌ها و ایجاد صلح در میان ملت ‌ها تعیین کننده دانست و گفت: بیشترین آسیب‌ ها در زمان درگیری در همه کشورها متوجه زنان است. بنابراین زنان با فعالیت در انجمن ‌ها می ‌توانند در سازمان‌ ملل و انجمن‌ های صلح و دوستی در جهان آسیب‌ ها را کاهش دهند.
ابتکار با بیان اینکه معاونت امور زنان و خانواده از همکاری با انجمن‌های مهر و دوستی استقبال می‌ کند، افزود: مشکلات و آسیب‌ ها را توضیح دادم؛ به صراحت می ‌گویم که آغوش ما بر روی شما باز است و ما حاضریم از تمام فعالیت ‌ها و ظرفیت ‌های انجمن ‌های دوستی بهره ‌ببریم تا مشکلات به وجود آمده رفع شوند.

* دولت سمن ها را رقیب خود نمی داند
کمال اکبری معاون مشارکت ‌های اجتماعی سازمان امور اجتماعی وزارت کشور نیز اظهار داشت: به دنبال توسعه سازمان‌های مردم نهاد داخلی و بین‌المللی هستیم؛ قفل بسیاری از مشکلات داخلی و خارجی صرفا با حضور مقامات و مسئولان باز نخواهد شد و باید سازمان‌ های مردم نهاد قفل مشکلات را باز کنند.
وی افزود: افرادی که در سازمان های مردم نهاد فعالیت و حضور دارند با توسعه اقدامات خود می‌توانند بستر ارتباطات فرهنگی و اجتماعی را با دیگر کشورها گسترش دهند.
اکبری درباره فقدان شبکه برای سازمان‌های مردم نهاد توضیح داد: این مساله با مشکلات آیین‌نامه ‌ای مواجه شده است، اما دولت در حال تلاش برای رفع موانع ایجاد شبکه و گسترش آن در میان سازمان‌ های مردم نهادست.
وی با تاکید بر اینکه زمینه ‌های مشترکی برای همکاری بیشتر میان سمن ‌ها با دستگاه‌ ها وجود دارد، گفت: ما منکر مشکلات نیستیم، اما وزارت ‌خانه‌ های کشور و امور خارجه بارها اعلام کرده‌ اند که بسیاری از انجمن‌ های دوستی یا فعال نیستند یا برخی از آنان خارج از حیطه اصلی و ذاتی خودشان فعالیت دارند.
اکبری در این باره اضافه کرد: دولت و دستگاه‌ های مختلف، سمن‌ها و انجمن‌ها را رقیب خود نمی ‌دانند و به دنبال سنگ‌ اندازی در مسیر فعالیت شما نیستند. برای وزارت کشور گزارش عملکرد انجمن‌ ها و فعالیت تان مهم است و باید چنین گزارشی از سوی سمن‌ها به ما ارائه شود.
معاون مشارکت‌ های اجتماعی سازمان امور اجتماعی وزارت کشور خطاب به صاحبان سمن ها گفت: برخی از انجمن‌ ها برای دریافت مجوز از وزارت گلایه دارند و برخی دیگر نیز می ‌گویند می ‌خواهیم با آن انجمن فعالیت مشترک داشته باشیم، اما یا اجازه چنین کاری را به ما نمی ‌دهند یا اینکه اصلا نمی‌توانیم آن سمن را پیدا کنیم و معلوم نیست کجاست؛ بنابراین برخی از مشکلات از ناحیه شما به وجود می‌آید و اینطور نیست که تصور کنیم فقط دستگاه‌ های دولتی باعث ایجاد مشکلات هستند.
اکبری افزود: تمام تلاش خود را در دولت و وزارت کشور برای رفع مشکلات شما انجام داده و خواهم داد و این را هم بدانید که بنده روبه‌روی سمن‌ها قرار ندارم و در یک طرف میز مقابل انجمن‌ها نیستم چراکه همه ما با یکدیگر دوست و همکار هستیم.
اجتمام* 7268*1834


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

حوادث و انتظامی
حوادث و انتظامی

آخرین اخبار

لیگ NBA؛ پیروزی وریرز با رکورد شکنی تامپسون
تیم بسکتبال گلدن استیت وریرز در بازی امروز خود که در شهر لس‌آنجلس برگزار شد با رکورد شکنی کلی تامپسون از سد لیکرز گذشت.
بررسی عملکرد خط دفاع استقلال در نیم‌فصل اول
استقلال در ابتدای فصل با وضعیت نه‌چندان خوبی وارد لیگ هجدهم شد، اما شاگردان شفر رفته رفته و با گذشت زمان بهتر شدند.
۲ ماه ترسناک در انتظار شاگردان شفر
برنامه فشرده سازمان لیگ فوتبال ایران در نیم فصل دوم برای استقلال روز‌های سخت و پرفشاری را بهمراه خواهد داشت.
پنجعلی: پرسپولیس دربی برگشت را می‌برد
پیشکسوت فوتبال ایران گفت: برانکو توانسته مشکل نیمکت پرسپولیس را حل کند و بازیکنان در شرایط ایده آلی به سر می‌برند.
واکنش لوکاکو به شایعات جدایی‌اش از یونایتد
مهاجم تیم فوتبال منچستریونایتد به شایعه جدایی‌اش از این تیم واکنش نشان داد.
پیشنهاد باشگاه آرسنال برای جذب مارتینز
باشگاه آرسنال پیشنهاد خود را برای جذب ژلسون مارتینز از اتلتیکو مادرید به این باشگاه ارائه کرده است.
راه مسلمان و منصوریان جدا می‌شود؟
ستاره تیم ذوب‌آهن قصد ترک این تیم را دارد.
پیشنهاد رسمی نیوکاسل برای مدافع ایرانی
باشگاه نیوکاسل خواستار به خدمت گیری میلاد محمدی مدافع تیم ملی ایران شد.
کی‌روش در مورد سفره خالی مردم صحبت نکرد
دروازه‌بان سابق تیم ملی معتقد است که کی‌روش و شاگردانش در مرحله گروهی جام ملت‌های آسیا قرعه خوبی داشتند
ستاره سابق یوونتوس جانشین خربین می‌شود؟
تیم فوتبال الهلال عربستان به دنبال جذب وینگر سابق یوونتوس است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

لغو اجرای ۲ نمایش لهستانی در جشنواره تئاتر فجر
مدیرکل هنرهای نمایشی اعلام کرد به دلیل سیاست‌های ضد ایرانی کشور لهستان، اجرای ۲ نمایش از این کشور را در سی و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر لغو کردیم.
سکوت رسانه‌های بیگانه در قبال اعتراف جاسوسان پیشانی سفید
رسانه‌های فارسی‌زبان بیگانه که معمولا به بازتاب‌های رسانه‌ای جاسوسان غرب واکنش نشان می‌دادند ودر مقام وکیل مدافع آنها اقدام می‌کردند،در مواجهه باپخش تصاویر جدیدازاعترافات این جاسوس‌ها سکوت پیشه کردند.
روسیه در نشست ضد ایرانی لهستان شرکت نمی کند
بنا بر اعلام وزیر امور خارجه لهستان، روسیه اعلام کرده است که در نشست ضد ایرانی ورشو شرکت نخواهد کرد.
خطر برخی داروهای سرماخوردگی برای سلامت قلب
افزایش تولد ˮنوزادان با روده خارج از بدنˮ در آمریکا
تاثیر استاتین‌ها در پیشگیری از بیماری‌های چشمی ناشی از دیابت
حواس‌پرتی و کاهش تمرکز نشانه‌ افسردگی است؟
بیمه سلامت برای 11هزار بیمار خاص تهرانی، چقدر هزینه می‌کند؟
بیماری‌هایی که پس از انقلاب از کشور پاک شدند
520 نفر برفروبی معابر شهر قزوین را بر عهده دارند
رعایت پیوست اجتماعی و فرهنگی در طرح های شهری ضروری است
همسان سازی بازنشستگان 12هزار میلیارد تومان اعتبار می خواهد
باید منابع حوزه سلامت را منطقی هزینه کنیم