مشکل اختلال ارتباطات در خانواده های ایرانی جدی است

12:43 ۱۸۶ روز و ۱۱ ساعت پیش ایرنا 125 0
مشکل اختلال ارتباطات در خانواده های ایرانی جدی است

تهران- ایرنا- معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری گفت: با تمام پیشرفت ‌ها و به روز شدن تکنولوژی یک مشکل اساسی در خانواده‌ها وجود دارد و آن هم اختلال ارتباطات در خانواده است. این مساله فقط مختص خانواده‌های ایرانی نیست و همه خانواده‌ها در جهان را گرفتار کرده است.

ایرنا

به گزارش ایرنا از معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، معصومه ابتکار روز یکشنبه در نشست با انجمن بین‌المللی دوستی ایران با سایر کشورها خانواده را مهمترین رکن بشری در جهان توصیف کرد و افزود: وقتی خانواده کارکرد و شکوفایی خود را از دست بدهد، جامعه دچار مشکلات بسیار بزرگی خواهد شد که البته مشکل بیکاری و اقتصادی در کارکرد خانواده‌ها دخیل هستند و دولت و معاونت امور زنان و خانواده به این مسائل توجه دارد.
معاون رئیس جمهوری تاکید کرد: تنهایی به یکی از مشکلات مهم در جهان تبدیل شده است. حتی برخی کشورها وزرای تنهایی و خودکشی انتخاب کرده‌اند و طبق بررسی‌های صورت گرفته این معضل در کشورهای صنعتی رو به افزایش است.
ابتکار، لایحه ‌های حمایت از کودکان و مقابله با خشونت علیه زنان را پیشرو و مهم دانست و تصریح کرد: امیدواریم هرچه زودتر لایحه مقابله با خشونت علیه زنان به مجلس شورای اسلامی بیاید و تصویب شود زیرا از نظر ما این لایحه برای حمایت از زنان و خانواده‌ها مهم است.
معاون رئیس جمهوری ادامه داد: اخیرا مجمع جهانی اقتصاد درباره تنهایی تحقیقات گسترده‌ای روی 55 هزار نفر در سنین و جنسیت ‌های مختلف انجام داده است؛ طبق این پژوهش 27 درصد از سالمندان و 40 درصد از افراد در دوره جوانی احساس تنهایی می‌ کنند. توجه داشته باشید که این افراد دارای خانواده هستند یعنی افراد با داشتن خانواده دچار تنهایی شده‌اند. چون ارتباطات در خانواده‌ها مختل شده است.
وی در ادامه درباره سمن ها تصریح کرد: فعال سازی مجدد انجمن‌ ها فراز و نشیب‌ های فراوانی دارد، اما همکاران به خوبی توانستند دوباره انجمن ‌های مهر و دوستی را احیا کنند تا در مسیر دیپلماسی عمومی فعالیت داشته باشند. بارها رئیس جمهوری به صراحت بیان کرده است که باید فضای امن و نه امنیتی را برای انجمن‌ها و سمن‌ها جهت فعالیت شان فراهم و ایجاد کنیم.
ابتکار به تصویب آیین ‌نامه سازمان‌های مردم نهاد در دولت یازدهم اشاره کرد و افزود: این آیین ‌نامه توانست بخشی از مشکلاتی که بر سر راه انجمن‌ها و سمن‌ها وجود دارد، کاهش دهد. در حال حاضر قانون جدیدی در این رابطه مراحل نهایی خود را طی می‌کند و به نظر ما این موضوع به روز شده، کارآمد و جامع ‌تر است.
معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده گفت: دولت و وزارت امور خارجه به کارکرد دیپلماسی عمومی از ناحیه انجمن‌ها در جهت ارتباطات با ملل مختلف اعتقاد دارد. بنابراین مواضع دولت و دیگر دستگاه‌ها برای فعالیت هر چه بیشتر انجمن‌های دوستی روشن و واضح است، اما ما نیازمند حضور جدی انجمن‌ها هستیم.
وی به خروج آمریکا از برجام اشاره کرد و افزود: این مساله بحثی ملی به حساب می ‌آید و دولت به فعالیت انجمن ‌های دوستی نیاز دارد تا از این طریق مناسبات بین ‌المللی میان ایران با دیگر کشورها گسترش، بهبود و رشد پیدا کند.
معاون رئیس جمهوری اظهار داشت: جنگ روانی و اقتصادی علیه ایران و مردم شکل گرفته است پس چه بسا بهتر که انجمن ‌های دوستی با فعالیت ‌های خود به ویژه در زمینه فرهنگی و هنری بتوانند این مداخلات را کاهش و کمکی بزرگی به دولت و مردم کنند. دشمنان با استفاده از شبکه‌های اجتماعی، رسانه‌ها و عنصر روانی در حال ترویج ناامیدی در کشور به خصوص در میان جوانان ایرانی هستند، شما انجمن‌ها باید این جنگ را جدی بگیرید و از همه مهمتر فعالیت های خودتان را گسترش و تقویت کنید.
ابتکار اضافه کرد: هوشیاری انجمن‌ها و دیپلماسی عمومی شما در این جنگ روانی بسیار مهم و ارزشمند به شمار می‌آید. بنابراین دولت دوازدهم از تمام سمن‌ ها و انجمن‌ها می‌خواهد که وارد میدان شوند و فعالیت‌های خود را بیشتر از گذشته ارتقا دهند.
وی افزود: تحریم‌هایی که در گذشته علیه ایران اعمال شد و تحریم‌هایی که قراراست در آینده از سوی ایالات متحده اجرا شوند به هیچ عنوان نباید باعث محدودیت علم و پژوهش در ایران شود. بنابراین انجمن‌های دوستی در علم، پژوهش و بخصوص دارو نقش مهمی در دیپلماسی عمومی دارند و با فعالیت و مشارکت‌ قادرند اثرات تحریم‌های آمریکا علیه ایران را به حداقل برسانند.
ابتکار در عین حال نقش زنان را در مقابله با تحریم‌ها و ایجاد صلح در میان ملت ‌ها تعیین کننده دانست و گفت: بیشترین آسیب‌ ها در زمان درگیری در همه کشورها متوجه زنان است. بنابراین زنان با فعالیت در انجمن ‌ها می ‌توانند در سازمان‌ ملل و انجمن‌ های صلح و دوستی در جهان آسیب‌ ها را کاهش دهند.
ابتکار با بیان اینکه معاونت امور زنان و خانواده از همکاری با انجمن‌های مهر و دوستی استقبال می‌ کند، افزود: مشکلات و آسیب‌ ها را توضیح دادم؛ به صراحت می ‌گویم که آغوش ما بر روی شما باز است و ما حاضریم از تمام فعالیت ‌ها و ظرفیت ‌های انجمن ‌های دوستی بهره ‌ببریم تا مشکلات به وجود آمده رفع شوند.

* دولت سمن ها را رقیب خود نمی داند
کمال اکبری معاون مشارکت ‌های اجتماعی سازمان امور اجتماعی وزارت کشور نیز اظهار داشت: به دنبال توسعه سازمان‌های مردم نهاد داخلی و بین‌المللی هستیم؛ قفل بسیاری از مشکلات داخلی و خارجی صرفا با حضور مقامات و مسئولان باز نخواهد شد و باید سازمان‌ های مردم نهاد قفل مشکلات را باز کنند.
وی افزود: افرادی که در سازمان های مردم نهاد فعالیت و حضور دارند با توسعه اقدامات خود می‌توانند بستر ارتباطات فرهنگی و اجتماعی را با دیگر کشورها گسترش دهند.
اکبری درباره فقدان شبکه برای سازمان‌های مردم نهاد توضیح داد: این مساله با مشکلات آیین‌نامه ‌ای مواجه شده است، اما دولت در حال تلاش برای رفع موانع ایجاد شبکه و گسترش آن در میان سازمان‌ های مردم نهادست.
وی با تاکید بر اینکه زمینه ‌های مشترکی برای همکاری بیشتر میان سمن ‌ها با دستگاه‌ ها وجود دارد، گفت: ما منکر مشکلات نیستیم، اما وزارت ‌خانه‌ های کشور و امور خارجه بارها اعلام کرده‌ اند که بسیاری از انجمن‌ های دوستی یا فعال نیستند یا برخی از آنان خارج از حیطه اصلی و ذاتی خودشان فعالیت دارند.
اکبری در این باره اضافه کرد: دولت و دستگاه‌ های مختلف، سمن‌ها و انجمن‌ها را رقیب خود نمی ‌دانند و به دنبال سنگ‌ اندازی در مسیر فعالیت شما نیستند. برای وزارت کشور گزارش عملکرد انجمن‌ ها و فعالیت تان مهم است و باید چنین گزارشی از سوی سمن‌ها به ما ارائه شود.
معاون مشارکت‌ های اجتماعی سازمان امور اجتماعی وزارت کشور خطاب به صاحبان سمن ها گفت: برخی از انجمن‌ ها برای دریافت مجوز از وزارت گلایه دارند و برخی دیگر نیز می ‌گویند می ‌خواهیم با آن انجمن فعالیت مشترک داشته باشیم، اما یا اجازه چنین کاری را به ما نمی ‌دهند یا اینکه اصلا نمی‌توانیم آن سمن را پیدا کنیم و معلوم نیست کجاست؛ بنابراین برخی از مشکلات از ناحیه شما به وجود می‌آید و اینطور نیست که تصور کنیم فقط دستگاه‌ های دولتی باعث ایجاد مشکلات هستند.
اکبری افزود: تمام تلاش خود را در دولت و وزارت کشور برای رفع مشکلات شما انجام داده و خواهم داد و این را هم بدانید که بنده روبه‌روی سمن‌ها قرار ندارم و در یک طرف میز مقابل انجمن‌ها نیستم چراکه همه ما با یکدیگر دوست و همکار هستیم.
اجتمام* 7268*1834


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

زنان و جوانان
زنان و جوانان

آخرین اخبار

سه عضو یک خانواده کرمانشاهی به علت نامعلومی فوت کردند
کرمانشاه- ایرنا- معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان کرمانشاه، از مرگ یک خانواده سه نفره در شهر کرمانشاه به علت نامعلوم خبر داد.
رئیس پلیس پیشگیری ناجا: امنیت درمناطق سیل زده خوزستان برقرار است
اهواز - ایرنا - رئیس پلیس پیشگیری ناجا گفت: نظم و امنیت مناطق سیل زده خوزستان، اردوگاه های اسکان سیل زدگان و کاروان های حامل کمک های مردمی با تدابیر خوبی که اندیشیده شده به بهترین شکل برقرار است.
سرمربی نساجی مازندران:بازیکنان استقلال خوزستان دونده تراز ما بودند
اهواز - ایرنا - سرمربی تیم فوتبال نساجی مازندران گفت: انتظار داشتم امروز بازی بهتری به نمایش بگذاریم اما بازیکنان استقلال خوزستان دونده تر از ما بودند و در دقایقی از بازی بهتر کار کردند.
توسعه مشاغل خرد راه حل جلوگیری از بیکاری کارگران است
یزد - ایرنا - وزیر پیشین تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه تحریم های ظالمانه آمریکا علیه ایران بر زندگی مزد بگیران ثابت تاثیر دارد و بیشترین فشار را به آنها تحمیل می‌کند، گفت: اشتغال و جلوگیری از بیکاری کارگران با توسعه مشاغل خرد ممکن است.
سرمربی استقلال خوزستان:بهتر از نساجی بودیم ،حقمان برد بود
اهواز - ایرنا - سرمربی تیم استقلال خوزستان گفت: در بازی مقابل نساجی مازندران برتر از حریف بودیم و حقمان پیروزی در این دیدار بود.
هفت هزار واحد صنعتی در کشور به چرخه تولید بازگشتند
اراک - ایرنا - معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: هفت هزار واحد تولیدی تعطیل از آغاز فعالیت دولت تدبیر و امید تاکنون به چرخه تولید بازگشتند.
١١ مصدوم در تصادف اتوبان بهشت زهرا (س) تهران
تهران- ایرنا- تصادف در اتوبان بهشت زهرا (س) تهران ١١ مصدوم به جا گذاشت.
مرد ریگانی تنها دارایی اش را به سیل زدگان هدیه داد
کرمان - ایرنا - مرد روستایی اهل شهرستان ریگان از توابع استان کرمان تنها سرمایه اش که یک گاو بود را فروخت و پول آن را برغم داشتن فرزندی بیمار به سیل زدگان خوزستان اهدا کرد.
سرپرست استانداری توجه بیشتر دولت به اولویتهای گلستان را خواستار شد
گرگان - ایرنا - سرپرست استانداری گلستان با ابراز گلایه از تخصیص دیرهنگام اعتبار برای پروژه های اولویت دار استان همچون سدهای نرماب و آقدکش خواستار تغییر این رویه به منظور مهار سیلاب ها شد.
کنکور، مانعی نهادی در مقابل ایجاد تحول عمیق در مدارس است
ارومیه - ایرنا - معاون پژوهش و برنامه ریزی وزیر آموزش و پرورش و رییس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی گفت: کنکور، یک مانع نهادی در مقابل ایجاد تحول عمیق در مدارس است و برنامه های سند تحول را نیز تحت تاثیر قرار می دهد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

رییس کانون وکلای دادگستری مرکز: مصباح اسکویی مرد اخلاق و قانون بود
رییس کانون وکلای دادگستری مرکز با بیان اینکه اسماعیل مصباح اسکویی عضو چندین دوره از هیئت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز، مرد اخلاق و قانون بود، گفت: مراسم تدفین این وکیل دادگستری فردا ( یکشنبه) در شهر تبریز برگزار می‌شود.
مسابقات بین المللی تنیس آی تی اف جونیورز  در اصفهان آغاز شد
اصفهان - ایرنا - مسابقات بین المللی تنیس آی تی اف جونیورز2019 « ITF juniors 2019 » با حضور 80 تنیسور ایرانی و خارجی روز شنبه در باشگاه تنیس آپادانا ورزشگاه 22 بهمن اصفهان آغاز شد.
معاون نخست وزیر روسیه راهی سوریه شد
مسکو - ایرنا - معاون امور نظامی نخست وزیر روسیه برای دیدار با بشار اسد و بررسی آخرین تحولات میدانی سوریه راهی دمشق شد.
نگرانی درباره شرایط جسمی شیخ زکزاکی
یکی از اعضای جنبش اسلامی نیجریه اظهار داشت: حال شیخ زکزکی اکنون بسیار وخیم است و ایشان مریض هستند و دولت نیجریه هم او را بدون هیچ جرمی زندانی کرده است و ما درمورد اوضاع جسمانی ایشان بسیار نگران هستیم.
رییس جمهوری درگذشت کارشناسان بنیاد مسکن اردبیل را تسلیت گفت
تهران – ایرنا - رییس جمهوری در پیامی درگذشت شهادت گونه دو تن از کارشناسان دلسوز و خدوم بنیاد مسکن استان اردبیل در حین ماموریت و خدمت به هموطنان سیل زده در استان لرستان را تسلیت گفت.
مرکز شیمی درمانی جهاد دانشگاهی قزوین به بهره برداری رسید
اشتغالزایی بهبودیافتگان مواد مخدر زمینه ساز سلامت جامعه است
بیمه پایه مددجویان کهگیلویه وبویراحمد به بیمه سلامت واگذارشد
اراده ایران برای حذف مالاریا جدی است
استاندار یزد از بیمارستان حکیم بهابادی بهاباد بازدید کرد
اراده ایران برای حذف مالاریا جدی است
تشخیص ریسک آلزایمر با استفاده از بازی موبایل
شیوع بی سابقه بیماری سرخک در آمریکا
سهمیه استان های سیل زده از آمبولانس های وارداتی بیشتر است
دانشکده علوم پزشکی خلخال جزو10 دانشکده مستفل کشور است