690 بانوی کم بضاعت درشمال خوزستان از سبدغذایی بهره مند هستند

12:24 ۸۷ روز و ۷ ساعت پیش ایرنا 109 0
690 بانوی کم بضاعت درشمال خوزستان از سبدغذایی بهره مند هستند

دزفول - ایرنا - معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی دزفول گفت: 690 بانوی باردار و شیرده کم بضاعت در شهرهای شوش، دزفول و گتوند از سبد غذایی بهره مند هستند.

ایرنا

شاپور مسعودی فر روز یکشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا افزود: با پیگیری های معاونت بهداشتی و همکاری بنیاد علوی این سبد غذایی به مادران باردار و شیرده کم بضاعت مناطق محروم و سخت گذر اختصاص یافته که شامل مواد پروتئینی گیاهی و حیوانی، حبوبات و لبنیات است.
وی اظهار داشت: سبدهای غذایی هر 2 ماه یکبار به مناطق سخت گذر و محروم این شهرها منتقل و بین این افراد توزیع می شود.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی دزفول با تقدیر از حمایت بنیاد علوی از تهیه این سبدهای غذایی گفت: دانشگاه علوم پزشکی دزفول سالانه برای نگهداری و حمل سبدهای غذایی به مناطق دوردست دزفول، شوش و گتوند افزون بر 2 میلیارد ریال هزینه می کند.

** طرح مراقبت های اولیه سلامت جایگزین طرح پزشک خانواده
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی دزفول درخصوص طرح پزشک خانواده گفت: پزشک خانواده شهری در سالهای گذشته به صورت پایلوت در 6 شهر استان خوزستان از جمله گتوند اجرا شد.
مسعودی فر افزود: پس از اجرای این طرح و اعمال برخی تغییرات، ارتقای مراقبت های اولیه سلامت در مناطق شهری و حاشیه ای مدنظر قرار گرفت.
وی اظهار داشت: طرح بیمه روستائیان و عشایر با تحت پوشش قراردادن حدود 400 هزار نفر در شهرهای شوش، دزفول و گتوند برای مناطق روستایی از حدود 11 سال پیش و طرح ارتقای مراقبت های اولیه سلامت از حدود سه سال پیش با تحت پوشش قرار دادن حدود 400 هزار نفر اجرا شده اند.
وی افزود: در قالب طرح ارتقای مراقبت های اولیه سلامت جمعیت شهری بین پایگاه های سلامت تقسیم می شوند و هر پایگاه بین چهار تا 20 هزار نفر را تحت پوشش قرار می دهند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی دزفول اضافه کرد: هر مراقب سلامت 2 هزار و 500 نفر از افراد جامعه را تحت پوشش خدمات بهداشتی قرار خواهد داد.
وی ادامه داد: در شهرهای دزفول، شوش و گتوند 125 مراقب سلامت این وظیفه را بر عهده دارند که خدماتی چون واکسیناسیون، مراقبت های مادر باردار و کودک شیرخوار، خطرسنجی( دیابت و فشار خون) را انجام می دهند و در صورت نیاز افراد را برای ارائه خدمات بیشتر به مراکز مورد نظر معرفی خواهند کرد.
وی با بیان اینکه حدود 98 درصد از جمعیت هدف تحت پوشش خدمات بهداشتی قرار می گیرند، گفت: جذب برخی افراد چون سالمندان و میانسالان برای دریافت خدمات بهداشتی دشوار است لذا از شهروندان درخواست می شود همکاری لازم برای دریافت این خدمات را داشته باشند.
مسعودی فر با بیان اینکه 19 پایگاه سلامت در شهرستان دزفول فعال است که کلیه مناطق را تحت پوشش قرار می دهند، افزود: هیچ جمعیتی خارج از محدوده این پایگاه ها نیست ضمن اینکه برای مناطق دوردست و کوهستانی نیز خدمات بیمه روستائیان ارائه می شود که بصورت هفتگی انجام می شود.

** سهم مردان از خدمات بهداشتی ناچیز است
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی دزفول گفت: متاسفانه مردان به دلیل داشتن مشغله های فراوان کمتر به سمت مراکز بهداشتی روی می آورند تا از این خدمات بهره مند شوند از طرفی جذب مردان و افراد سالمند و میانسال به مراکز بهداشتی کاری دشوار است.
وی با تبریک 16 اکتبر روز جهانی غذا اظهار داشت: هر ساله فائو برنامه های مختلفی با شعارهای ویژه برگزار می کند تا بتواند با اقدامات پیشگیرانه بویژه در دوران کودکی از بروز بیماری ها در نوجوانی و میانسالی جلوگیری کند.
وی افزود: براساس اطلاعات تکان دهنده ای که فائو ارائه می کند اگر حدود 50 درصد زنان و 20 درصد مردان یک کشور دچار کم خونی باشند حدود 20 درصد از توان جمعیت کم می شود که این امر بر ضرورت توجه به تغذیه و جلوگیری از بروز بیماری ها می افزاید.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی دزفول گفت: در یک دهه اخیر دوباره به سمت گرسنگی بیشتر پیش می رویم و طبق آماری که ارائه شده تا سال 2030 دستیابی به گرسنگی صفر جهانی امکان پذیر است که علت آن هم جنگ و نزاع، کاهش تولیدات داخلی کشورها و تاثیر شرایط اقتصادی است که در حال حاضر در سودان جنوبی و یمن نیز مشهود است.
وی افزود: طبق برآورد تن سنجی در سال های 88 و 91 ایران به 11 اقلیم تقسیم شد که استان خوزستان در 2 اقلیم قرار گرفته و شمال خوزستان همراه با استان های کردستان، ایلام، همدان و کرمانشاه در اقلیم 10 قرار گرفته است و اقدامات در حال انجام در مراکز بهداشتی حاصل نتایج این تن سنجی است.
وی اضافه کرد: براساس آمار حاصل از تن سنجی انجام شده در سال 91، بیش از 12 درصد کودکان 15 تا 23 ماهه در اقلیم 10 کشور که دزفول را نیز شامل می شوند لاغری خفیف دارند.
مسعودی فر گفت: 2 درصد این کودکان لاغری متوسط دارند و لاغری شدید در این سن بسیار محدود است.
وی افزود: طبق تن سنجی سال 91، در اقلیم 10 کشور بیش از 17 درصد کودکان 15 تا 23 ماهه دچار کوتاه قدی خفیف، پنج درصد دچار کوتاه قدی متوسط و 2 درصد دچار کوتاه قدی شدید هستند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی دزفول اظهار داشت: در گروه سنی 6 ساله، هشت درصد دچار کوتاه قدی شدید، هشت درصد دچار کوتاه قدی متوسط و چهار درصد دچار کوتاه قدی ضعیف هستند.
وی درخصوص اضافه وزن نیز گفت: پنج درصد از کودکان 6 ساله طبق آمار سال 91، اضافه وزن خفیف، 2 درصد اضافه وزن متوسط و 2 درصد اضافه وزن شدید دارند.
مسعودی فر افزود: براساس آمار سال 91، 43 درصد کودکان 6 ساله اقلیم 10 کشور به کمبود ویتامین دی، 12 درصد به کم خونی و هشت درصد به کمبود روی مبتلا بودند ضمن اینکه 41 درصد از نوجوانان به کمبود ویتامین D، شش درصد به کمبود روی و هشت درصد به کم خونی مبتلا بودند.
وی گفت: با توجه به آمار ارائه شده در سال 91 وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در صدد رفع مشکل برآمد و طرح مکمل یاری و مراقبت از مادران باردار و شیرده با شدت بیشتری اجرا شد زیرا طبق آمار سال 91، 44 درصد از مادران باردار دچار کمبود ویتامین D، ریزمغزی ها و کم خونی تشخیص داده شدند.
وی درخصوص بررسی چاقی و اضافه وزن افراد نیز گفت: براساس نمایه توده بدنی، 28 درصد افراد در اقلیم 10 کشور دچار چاقی و 39 درصد آنها اضافه وزن داشتند ضمن اینکه حدود 1.5 درصد میانسالان کم وزن بودند، 39 درصد اضافه وزن داشتند و 28 درصد چاق بودند.
وی اظهار امیدواری کرد تا افق 1404 تاثیر مکمل یاری با ارائه روی، آهن و ویتامین D مشخص و در آمار تغییراتی حاصل شود.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی دزفول افزود: 32 هزار کودک زیر 2 سال در شهرهای دزفول، شوش و گتوند از خدمات بهداشتی بهره مند هستند که از سه سال پیش تاکنون جمعیت شهری نیز تحت پوشش قرار گرفته اند و هر ماهه 2 قطره آهن و ویتامین D جهت پیشگیری از بروز بیماری در نوجوانی به کودکان ارائه می شود.
وی افزود: 80 هزار پسر و 40 هزار دختر بالای 6 سال تا قبل از 18 سال در شهرهای دزفول، شوش و گتوند قرص ویتامین D و آهن داده می شود و به 270 هزار میانسال نیز ویتامین D عرضه می شود.
وی همچنین از ارائه کلسیم به 50 هزار سالمند در شهرهای دزفول، شوش و گتوند خبر داد و گفت: اولویت ارائه خدمات بهداشتی به کودکان زیر 2 سال و مادران باردار است.
705 هزار و 754 نفر از شهرهای شوش، دزفول و گتوند از خدمات بهداشتی بهره مند هستند که در 2 سال اخیر 15 میلیون و 200 هزار خدمت بهداشتی به این جمعیت ارائه شده است.
7278/3022


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

حوادث و انتظامی
حوادث و انتظامی

آخرین اخبار

تئاتر، سینما و موسیقی در چهار دهه انقلاب اسلامی واکاوی شد
تهران-ایرنا- سه حوزه تئاتر، سینما و موسیقی در دومین نشست نخستین روز همایش «چهل چراغ هنر؛ جستاری در چهل سال هنر انقلاب اسلامی ایران» با حضور عبدالحسین لاله‌، علی منتظری، حمید دهقانپور و کاوه خورابه برگزار شد.
براری: ۸ ماهه ماهواره‌ای بهتر از پیام می‌سازیم
ریس سازمان فضایی گفت: با مدیر پروژه صحبت کردم و گفت در عرض شش تا هشت ماه ما می توانیم یک ماهواره با کیفیت بهتر از پیام بسازیم.
علمی کاربردی و فرماندهی انتظامی کردستان تفاهم نامه امضا کردند
سنندج - ایرنا - دانشگاه علمی کاربردی و فرماندهی انتظامی کردستان با هدف همکاری های آموزشی، تفاهم نامه علمی پژوهشی در قالب شروع بکار مرکز علمی کاربردی نیروی انتظامی امضا کردند.
جانباز 70 درصد دامغانی به خیل شهدا پیوست
سمنان- ایرنا- محمد ابراهیم حقیری، جانباز سرافراز 70 درصد دامغانی پس از سال ها تحمل درد و رنج به کاروان شهدا پیوست.
روابط عمومی ها موظف به انعکاس دستاوردهای نظام هستند
همدان- ایرنا- معاون استاندار همدان و فرماندار ویژه ملایر گفت: در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، هر کدام از روابط عمومی های دستگاه های اجرایی شهرستان موظف به انعکاس و تبیین دستاوردهای نظام و دولت برای مردم هستند.
مرگ دانش آموز قائمشهری در یک حادثه عجیب
دو دختر دانش آموز قائمشهری دچار حادثه شده و یکی از آن‌ها فوت کرد.
شهرام ناظری: فضای حاکم بر موسیقی کشور مسموم است
تهران- ایرنا- شهرام ناظری در مراسم رونمایی از آلبوم «از دوار چرخ» اثر کیخسرو پورناظری گفت: متاسفانه امروز در موسیقی فضای خوبی حکمفرما نیست و این فضا مسموم است.
برداشت میلیونی با کپی کردن کارت‌های بانکی
رییس پلیس فتا تهران از دستگیری کلاهبردار حرفه‌ای که با استفاده از دستگاه اسکیمر اقدام به برداشت میلیونی از حساب طعمه‌هایش می‌کرد، خبر داد.
آزمون شعار سال بین سوادآموزان کهگیلویه و بویراحمد برگزار می شود
یاسوج- ایرنا- مدیرکل آموزش و پرورش کهگیلویه و بویراحمد گفت: آزمون کتبی شعار سال با عنوان حمایت از کالای ایرانی در ایام الله دهه فجر امسال و به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران بین سوادآموزان این استان برگزار می شود.
شاعران سوری در جنگ با سرودن اشعار حماسی کنار رزمندگان بودند
آبادان - ایرنا - نویسنده و شاعر سوری جنگ را پدیده ای زشت و عامل تفرقه بین ملت ها و اقوام دانست و گفت: هنرمندان در جنگ سوریه با سرودن اشعار حماسی در کنار مردم و رزمندگان در مقابل دشمن ایستادگی کردند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

رشته های مرتبط با گردشگری در دانشگاه آزاد اردبیل ایجاد می شود
اردبیل - ایرنا - رییس دانشگاه آزاد اسلامی استان اردبیل از ایجاد هتل اسکول و نیز تاسیس رشته های علمی و عملی مرتبط با صنعت گردشگری در این واحد علمی خبر داد.
کاهش تبلیغات، زنگ خطری برای رسانه های مکتوب
تهران- ایرنا- معاون امور مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به چالش کاهش تبلیغات در حوزه رسانه‌های مکتوب اشاره و تصریح کرد: این چالش طنین‌انداز زنگ خطر بزرگی برای رسانه‌های مکتوب است که سهم 15 درصدی تبلیغات را نصیب آنها کرده است.
لیگ فوتسال بانوان یزد با حضور 6 تیم برگزار می شود
یزد - ایرنا - نایب رئیس هیات فوتبال یزد در امور بانوان گفت: برای نخستین بار، لیگ فوتسال قهرمانی جوانان باشگاه های استان ویژه این قشر با حضور 6 تیم از 19 بهمن ماه آینده برگزار می شود.
نقش‌های ماندگار ˮحسین‌ محب اهریˮ -تصاویر
حسین محب‌اهری بازیگر پیشکسوت سینما، تئاتر و تلویزیون پس از مدت‌ها دست و پنجه نرم کردن با بیماری سرطان دار فانی را وداع گفت.
کمبود اتوبوس مانع خدمات دهی مطلوب به دانشگاه بجنورد شده است
تنها با مدیریت منابع نمی توان کسری‌ بودجه را جبران کرد
250 میلیارد ریال کمک مردمی در چهارمحال و بختیاری جمع آوری شد
7 میلیون ایرانی از ابتلای خود به فشار خون بالا آگاه نیستند
20 کارگاه ساختمانی ناایمن خراسان شمالی تعطیل شد
مطالبات معوق پرستاران بوشهر پرداخت می شود
100 راس اسب در بوکان مورد تست «مشمشه» قرار گرفت
وضعیت فعلی پسماند شهر تهران، در شان پایتخت نیست
شهرداری تهران ملزم به کاهش مصرف ظروف یکبار مصرف شد
کیفیت خون تامین شده در ایران هم سطح کشورهای اروپایی است