690 بانوی کم بضاعت درشمال خوزستان از سبدغذایی بهره مند هستند

12:24 ۲۸ روز و ۲۲ ساعت پیش ایرنا 68 0
690 بانوی کم بضاعت درشمال خوزستان از سبدغذایی بهره مند هستند

دزفول - ایرنا - معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی دزفول گفت: 690 بانوی باردار و شیرده کم بضاعت در شهرهای شوش، دزفول و گتوند از سبد غذایی بهره مند هستند.

ایرنا

شاپور مسعودی فر روز یکشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا افزود: با پیگیری های معاونت بهداشتی و همکاری بنیاد علوی این سبد غذایی به مادران باردار و شیرده کم بضاعت مناطق محروم و سخت گذر اختصاص یافته که شامل مواد پروتئینی گیاهی و حیوانی، حبوبات و لبنیات است.
وی اظهار داشت: سبدهای غذایی هر 2 ماه یکبار به مناطق سخت گذر و محروم این شهرها منتقل و بین این افراد توزیع می شود.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی دزفول با تقدیر از حمایت بنیاد علوی از تهیه این سبدهای غذایی گفت: دانشگاه علوم پزشکی دزفول سالانه برای نگهداری و حمل سبدهای غذایی به مناطق دوردست دزفول، شوش و گتوند افزون بر 2 میلیارد ریال هزینه می کند.

** طرح مراقبت های اولیه سلامت جایگزین طرح پزشک خانواده
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی دزفول درخصوص طرح پزشک خانواده گفت: پزشک خانواده شهری در سالهای گذشته به صورت پایلوت در 6 شهر استان خوزستان از جمله گتوند اجرا شد.
مسعودی فر افزود: پس از اجرای این طرح و اعمال برخی تغییرات، ارتقای مراقبت های اولیه سلامت در مناطق شهری و حاشیه ای مدنظر قرار گرفت.
وی اظهار داشت: طرح بیمه روستائیان و عشایر با تحت پوشش قراردادن حدود 400 هزار نفر در شهرهای شوش، دزفول و گتوند برای مناطق روستایی از حدود 11 سال پیش و طرح ارتقای مراقبت های اولیه سلامت از حدود سه سال پیش با تحت پوشش قرار دادن حدود 400 هزار نفر اجرا شده اند.
وی افزود: در قالب طرح ارتقای مراقبت های اولیه سلامت جمعیت شهری بین پایگاه های سلامت تقسیم می شوند و هر پایگاه بین چهار تا 20 هزار نفر را تحت پوشش قرار می دهند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی دزفول اضافه کرد: هر مراقب سلامت 2 هزار و 500 نفر از افراد جامعه را تحت پوشش خدمات بهداشتی قرار خواهد داد.
وی ادامه داد: در شهرهای دزفول، شوش و گتوند 125 مراقب سلامت این وظیفه را بر عهده دارند که خدماتی چون واکسیناسیون، مراقبت های مادر باردار و کودک شیرخوار، خطرسنجی( دیابت و فشار خون) را انجام می دهند و در صورت نیاز افراد را برای ارائه خدمات بیشتر به مراکز مورد نظر معرفی خواهند کرد.
وی با بیان اینکه حدود 98 درصد از جمعیت هدف تحت پوشش خدمات بهداشتی قرار می گیرند، گفت: جذب برخی افراد چون سالمندان و میانسالان برای دریافت خدمات بهداشتی دشوار است لذا از شهروندان درخواست می شود همکاری لازم برای دریافت این خدمات را داشته باشند.
مسعودی فر با بیان اینکه 19 پایگاه سلامت در شهرستان دزفول فعال است که کلیه مناطق را تحت پوشش قرار می دهند، افزود: هیچ جمعیتی خارج از محدوده این پایگاه ها نیست ضمن اینکه برای مناطق دوردست و کوهستانی نیز خدمات بیمه روستائیان ارائه می شود که بصورت هفتگی انجام می شود.

** سهم مردان از خدمات بهداشتی ناچیز است
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی دزفول گفت: متاسفانه مردان به دلیل داشتن مشغله های فراوان کمتر به سمت مراکز بهداشتی روی می آورند تا از این خدمات بهره مند شوند از طرفی جذب مردان و افراد سالمند و میانسال به مراکز بهداشتی کاری دشوار است.
وی با تبریک 16 اکتبر روز جهانی غذا اظهار داشت: هر ساله فائو برنامه های مختلفی با شعارهای ویژه برگزار می کند تا بتواند با اقدامات پیشگیرانه بویژه در دوران کودکی از بروز بیماری ها در نوجوانی و میانسالی جلوگیری کند.
وی افزود: براساس اطلاعات تکان دهنده ای که فائو ارائه می کند اگر حدود 50 درصد زنان و 20 درصد مردان یک کشور دچار کم خونی باشند حدود 20 درصد از توان جمعیت کم می شود که این امر بر ضرورت توجه به تغذیه و جلوگیری از بروز بیماری ها می افزاید.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی دزفول گفت: در یک دهه اخیر دوباره به سمت گرسنگی بیشتر پیش می رویم و طبق آماری که ارائه شده تا سال 2030 دستیابی به گرسنگی صفر جهانی امکان پذیر است که علت آن هم جنگ و نزاع، کاهش تولیدات داخلی کشورها و تاثیر شرایط اقتصادی است که در حال حاضر در سودان جنوبی و یمن نیز مشهود است.
وی افزود: طبق برآورد تن سنجی در سال های 88 و 91 ایران به 11 اقلیم تقسیم شد که استان خوزستان در 2 اقلیم قرار گرفته و شمال خوزستان همراه با استان های کردستان، ایلام، همدان و کرمانشاه در اقلیم 10 قرار گرفته است و اقدامات در حال انجام در مراکز بهداشتی حاصل نتایج این تن سنجی است.
وی اضافه کرد: براساس آمار حاصل از تن سنجی انجام شده در سال 91، بیش از 12 درصد کودکان 15 تا 23 ماهه در اقلیم 10 کشور که دزفول را نیز شامل می شوند لاغری خفیف دارند.
مسعودی فر گفت: 2 درصد این کودکان لاغری متوسط دارند و لاغری شدید در این سن بسیار محدود است.
وی افزود: طبق تن سنجی سال 91، در اقلیم 10 کشور بیش از 17 درصد کودکان 15 تا 23 ماهه دچار کوتاه قدی خفیف، پنج درصد دچار کوتاه قدی متوسط و 2 درصد دچار کوتاه قدی شدید هستند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی دزفول اظهار داشت: در گروه سنی 6 ساله، هشت درصد دچار کوتاه قدی شدید، هشت درصد دچار کوتاه قدی متوسط و چهار درصد دچار کوتاه قدی ضعیف هستند.
وی درخصوص اضافه وزن نیز گفت: پنج درصد از کودکان 6 ساله طبق آمار سال 91، اضافه وزن خفیف، 2 درصد اضافه وزن متوسط و 2 درصد اضافه وزن شدید دارند.
مسعودی فر افزود: براساس آمار سال 91، 43 درصد کودکان 6 ساله اقلیم 10 کشور به کمبود ویتامین دی، 12 درصد به کم خونی و هشت درصد به کمبود روی مبتلا بودند ضمن اینکه 41 درصد از نوجوانان به کمبود ویتامین D، شش درصد به کمبود روی و هشت درصد به کم خونی مبتلا بودند.
وی گفت: با توجه به آمار ارائه شده در سال 91 وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در صدد رفع مشکل برآمد و طرح مکمل یاری و مراقبت از مادران باردار و شیرده با شدت بیشتری اجرا شد زیرا طبق آمار سال 91، 44 درصد از مادران باردار دچار کمبود ویتامین D، ریزمغزی ها و کم خونی تشخیص داده شدند.
وی درخصوص بررسی چاقی و اضافه وزن افراد نیز گفت: براساس نمایه توده بدنی، 28 درصد افراد در اقلیم 10 کشور دچار چاقی و 39 درصد آنها اضافه وزن داشتند ضمن اینکه حدود 1.5 درصد میانسالان کم وزن بودند، 39 درصد اضافه وزن داشتند و 28 درصد چاق بودند.
وی اظهار امیدواری کرد تا افق 1404 تاثیر مکمل یاری با ارائه روی، آهن و ویتامین D مشخص و در آمار تغییراتی حاصل شود.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی دزفول افزود: 32 هزار کودک زیر 2 سال در شهرهای دزفول، شوش و گتوند از خدمات بهداشتی بهره مند هستند که از سه سال پیش تاکنون جمعیت شهری نیز تحت پوشش قرار گرفته اند و هر ماهه 2 قطره آهن و ویتامین D جهت پیشگیری از بروز بیماری در نوجوانی به کودکان ارائه می شود.
وی افزود: 80 هزار پسر و 40 هزار دختر بالای 6 سال تا قبل از 18 سال در شهرهای دزفول، شوش و گتوند قرص ویتامین D و آهن داده می شود و به 270 هزار میانسال نیز ویتامین D عرضه می شود.
وی همچنین از ارائه کلسیم به 50 هزار سالمند در شهرهای دزفول، شوش و گتوند خبر داد و گفت: اولویت ارائه خدمات بهداشتی به کودکان زیر 2 سال و مادران باردار است.
705 هزار و 754 نفر از شهرهای شوش، دزفول و گتوند از خدمات بهداشتی بهره مند هستند که در 2 سال اخیر 15 میلیون و 200 هزار خدمت بهداشتی به این جمعیت ارائه شده است.
7278/3022


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

سلامت
سلامت

آخرین اخبار

مدیرکل بیمه سلامت استان فارس استعفا داد
شیراز - ایرنا - یک منبع مطلع مطالب منتشر شده در برخی رسانه ها در زمینه برکناری صابر فرخی لاریجانی از مدیر کلی بیمه سلامت استان فارس را رد کرد و گفت: وی با تمایل و رغبت خود و با استعفا از این مسئولیت کناره گیری کرد.
هشدار توئیتری ترامپ به مهاجران
دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا خطاب به پناهجویان هشدار داد که دوران گرفتن و رها کردن منسوخ شده و گرفتن و بازداشت کردن مطرح است.
فوت و مفقود شدن چهار نفر در پی غرق شدن یک لندینگ کرافت ‌
‌یک فروند لندینگ کرافت حامل بار شیشه شب گذشته(27 آبان ماه) در ۷ مایلی آب‌های ابوموسی غرق شد.
افزایش قیمت لوازم خانگی؛ ۸۰ تا ۱۵۰ درصد
سخنگوی انجمن صنفی تولیدکنندگان لوازم خانگی از افزایش حداقل ۸۰ درصدی قیمت لوازم خانگی تولید داخل و افزایش بیش از ۱۵۰ درصدی محصولات با برند خارجی در این حوزه خبر داد.
سخنگوی وزارت خارجه: امیدواریم اروپایی‌ها سازوکار مالی را عملیاتی کنند
سخنگوی وزارت خارجه می‌گوید هنوز امیدواریم که سه کشور اروپایی بتوانند توانایی خود را در این برهه از زمان نشان دهند و همانگونه که در گفتار اعلام کردند در عمل هم سازوکار ویژه مالی را انجام دهند‎؛ وی همچنین استعفای ظریف از منصب وزارت خارجه را تکذیب کرد.
بررسی معامله قرن توسط ترامپ و مشاورانش
رئیس‌جمهور آمریکا و مشاوران عالی او در زمینه امنیت ملی و سیاست خارجی این هفته جلسه‌ای را با هدف بررسی طرح دولت آمریکا برای سازش بین رژیم صهیونیستی و فلسطینیان برگزار می‌کنند.
۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ گرم‌ترین سال‌های تاریخ هواشناسی
رئیس سازمان هواشناسی کشور گفت: براساس گزارش‌های هیات بین الدولی تغییر اقلیم سال‌های ۲۰۱۵، ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ گرم‌ترین سال‌هایی در تاریخ هواشناسی ثبت شده است همچنین ۱.۱ درجه سلسیوس دمای جو نسبت به دوره پیش از عصر صنعتی افزایش یافته است.
9 عطاری متخلف در بروجرد به مراجع قضایی معرفی شدند
بروجرد - ایرنا - مسئول بهداشت محیط بروجرد گفت: 9 عطاری متخلف دراین شهرستان به دلیل فروش قرص و داروی غیرمجاز به مراجع قضایی معرفی شدند.
استمرار اعتراض کارگران هفت تپه مقابل فرمانداری
اعتراضات کارگری در مجتمع هفت تپه در حالی ادامه دارد که شب گذشته وزیر اقتصاد دستور پرداخت مطالبات مزدی کارگران هفت تپه را صادر کرده است.
کارشناس هواشناسی: سامانه جدیدی وارد کشور می شود
تهران- ایرنا- مدیر کل شبکه پایش سازمان هواشناسی با اشاره به پایداری هوا در بسیاری مناطق کشور، انباشت آلاینده ها را در کلانشهرها شامل تهران، اصفهان و اراک پیش بینی کرد و افزود: سامانه جدیدی از سمت جنوب و جنوب غرب وارد کشور می شود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

عاشقانه هایی که زندگی را به آتش می‌کشند
مجموعه داستان‌ خواب‌های مشکوک از سری کتاب‌های سمر (نسخه سیاه) به شمار می‌آید که توسط مصطفی علیزاده نوشته شده و نشر بان آن را منتشر کرده است.
ترسناک‌ترین فیلم‌های کره‌ای؛ ببینید و جیغ بکشید!
کشور‌های شرق دور مثل ژاپن و کره‌جنوبی هر یک با رویکرد‌های خاص خود، تقریبا از سال ۲۰۰۰ به صورت جدی وارد فیلم‌سازی در ژانر وحشت شده‌اند. البته بر‌عکس ژاپن که توانسته با استفاده از نگاه آتئیستی‌اش به مقوله ترس، سینمای خاص خود را پایه‌گذاری کند و حتی الگوی هالیوود در ژانر وحشت باشد، کره‌جنوبی با توجه به پیشینه و تاریخش، توفیق کمتری داشته است.
شکستن قولنج چه عوارضی دارد؟
شکستن قولنج جزو عادت‌های غلطی محسوب می‌شود که بین مردم بسیار رایج است. قولنج شکستن آسیب‌های جبران ناپذیری را به بدن وارد می‌کند. در ادامه به بررسی این موضوع می‌پردازیم که قولنج چیست و شکستن آن چه عوارضی دارد؟
سندروم سیندرلا؛ بیماری روانی میان دختران جوان
سندروم سیندرلا به معنی نداشتن استقلال و وابستگی مالی، عاطفی، فیزیکی و ... زنان به مردان است. کسانی که با این سندروم و عقده دست و پنجه نرم می‌کنند، افرادی هستند که تفکر غالب و هدف آن‌ها از ازدواج فقط فراهم شدن خواسته هایشان و رسیدن به کمبود‌های زندگی است.
مدیرکل بیمه سلامت استان فارس استعفا داد
9 عطاری متخلف در بروجرد به مراجع قضایی معرفی شدند
کارشناس هواشناسی: سامانه جدیدی وارد کشور می شود
خیران به یاری انجمن حمایت از بیماران کلیوی بشتابند
هوای پایتخت برای گروه های حساس ناسالم شد
منفعت طلبی بر درمان مردم در بیمارستان جم پیشی گرفته است
خمین در حوزه طرح های درمانی کشور پیشرو است
فرهنگیان تاخیر بیش از ۲ ماه در پرداخت خسارت پزشکی را به آتیه‌سازان اطلاع دهند
هیچ دارویی از فهرست بیمه خارج نشده است
پسماندهای پزشکی و لزوم مدیریت صحیح  بردفن آن ها