قتل خاشقچی نقض حق حیات و آزادی مطبوعات است

10:50 ۲۷ روز و ۶ ساعت پیش ایرنا 61 0
قتل خاشقچی نقض حق حیات و آزادی مطبوعات است

تهران- ایرنا- حقوقدان و عضو انجمن حقوق اساسی ایران گفت: آنچه عربستان در قتل «جمال خاشقچی» روزنامه نگار منتقد سعودی در ترکیه انجام داده و اکنون در تلاش است این اتفاق را به گردن برخی مقامات دون پایه این کشور بیاندازد، نقض حق حیات، آزادی های مطبوعات و حقوق اهالی رسانه است.

ایرنا

آرین قاسمی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار حقوقی ایرنا اظهار داشت: در ماجرای قتل خاشقچی اگرچه از یک بعد، حق حیات یک انسان سلب شده است اما به واسطه شغل این شهروند سعودی و اهتمامی که به آزادی مطبوعات داشته است، مساله از تجاوز به حق حیات یک فرد فراتر می رود.
وی ادامه داد: قتل خاشقچی از سوی عربستان سعودی در ترکیه، نمادی از نقض آزادی مطبوعات و حقوق اهل رسانه در نظام حقوقی- سیاسی این کشور است.
این حقوقدان تصریح کرد: قتل خاشقچی آن هم به این شکل واقعیت نظام سعودی را به شکلی عریان به نمایش گذاشته است و شایسته بود از طریق دیپلماسی حقوقی نیز اقدامی در رابطه با این موضوع انجام می شد تا امروز شاهد این اتفاق نبودیم.
قاسمی درباره نظام حقوقی عربستان سعودی گفت: این کشور سابقه زیادی در محدودسازی سانه ها در کارنامه خود دارد و در همین زمینه موضوع ناپدید شدن و به قتل رسیدن روزنامه نگار منتقد سعودی «جمال خاشقچی» از حدود دو هفته پیش مطرح شد.
عضو انجمن حقوق اساسی ایران خاطرنشان کرد: آزادی مطبوعات و رسانه ها امر پذیرفته شده است اما در همه نظام های حقوقی- سیاسی ممکن است آزادی رسانه محدود شود و کم نیستند مقامات یا نظام هایی که مطبوعات را مخل یکه تازی های خود در عرصه قدرت می دانند و به همین دلیل سعی می کنند به روش های مختلف حقوق مطبوعات را تضییع و تضییق کنند.
وی اضافه کرد: برخورد با اهل رسانه و آزادی مطبوعات قدمتی به دیرپایی خود رسانه دارد و طبیعی است در نظام هایی که اهتمام کمتری به حقوق شهروندان دارند، ایجاد محدودیت و برخورد با رسانه ها و اهل رسانه بیشتر اتفاق می افتد.
این حقوقدان یادآور شد: مطبوعات تجلی و انعکاس افکار و اندیشه های گروه های یک جامعه است که به شکل خطاب عمومی عمل می کند و رسانه ها، می توانند آرمان های ملت را به دولت منتقل کنند.
قاسمی تصریح کرد: بدون ایجاد آزادی مطبوعات در رسانه ها که آثار فردی، اجتماعی و سیاسی متعددی در پی دارد، دستیابی به آرمان هایی که مطلوب هر جامعه است، حداقل در این بعد، دچار آسیب جدی می شود.
وی اظهار داشت: در همه اسناد بنیادین حقوق بشر، آزادی مطبوعات مورد توجه قرار گرفته است. اعلامیه جهانی حقوق بشر، میثاق حقوق مدنی و سیاسی، میثاق حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و بسیاری از متون حقوقی دیگر بر آزادی بیان در مطبوعات تاکید دارند و این آزادی باید در همه نظام های حقوقی و سیاسی مورد توجه قرار گیرد.
قاسمی درباره کارکرد اساسی رسانه های همگانی گفت: رسانه ها در افزایش آگاهی های عمومی، برخورد و تضارب اندیشه ها، ارتقای فکری جامعه، ایجاد آگاهی عمومی نسبت به مسائل، مصائب و مشکلات جامعه نقشی انکارناپذیر برعهده دارند.
این حقوقدان اظهار داشت: باید تلاش شود اتهام متوجه فاعل معنوی این اقدام باشد که عموما در پرونده های اینچنینی از مقامات عالی رتبه هستند.
عضو انجمن حقوق اساسی ایران پیشنهاد داد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، جایزه سالیانه ای را با نام «جمال خاشقچی» برای توجه به اهمیت و جایگاه روزنامه نگاران آزادی گرا و آزاداندیش اختصاص دهد.
قاسمی گفت: این جایزه می تواند با هدف زنده نگه داشتن یاد این روزنامه نگار مقتول و باقی نگهداشتن نقش سعودی ها در قتل وی هر ساله به یکی از اهالی مطبوعات که نقش جدی در ترویج آزادی مطبوعات یا حمایت از اهالی مطبوعات داشته باشد، اعطا شود.
اجتمام*3229*1834


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

حوادث و انتظامی
حوادث و انتظامی

آخرین اخبار

آیا فناوری واقعیت مجازی به پایان خط رسیده است؟
جدیدترین محصول شرکت آکیولس، هدست واقعیت مجازی «آکیولس کوئست» (Oculus Quest) است و بسیاری از افراد فکر می‌کردند که این هدست سروصدای زیادی به راه می‌اندازد و مورد استقبال زیادی قرار می‌گیرد.
آزمایش اینترنت ۵G در هلند، جان پرندگان را گرفت
اجرای مرحله آزمایشی اینترنت پرسرعت ۵G در هلند، جان خیل عظیمی از پرندگان را گرفت.
همکاری روسیه با ایران برای توسعه ارز‌های دیجیتال
گزارش‌ها حاکی از آن است که انجمن بلاک‌چین و صنعت ارزهای دیجیتال در روسیه قصد دارد به منظور تسهیل مبادلات مالی و تجاری به همکاری با ایران بپردازد.
تردید در مورد ربات اخبارگوی چینی
هفته گذشته خبر اولین اخبارگوی رباتیک مبتنی بر هوش مصنوعی که خودش 24 ساعته خبر می‌خواند، منتشر شد.
زمان‌سنجی که اعتیاد را محاسبه می‌کند!
اینستاگرام قصد دارد قابلیت جدیدی را معرفی کند که به کاربران اجازه می‌دهد از مدت زمانی را که به گشت و گذار در این شبکه اجتماعی سپری کرده‌اند، آگاه شوند.
ماجرای درگیری همراهان چند مجروح در شوش
مدیر شبکه بهداشت و درمان شوش با اشاره به درگیری همراهان چند مجروح که برای درمان به بیمارستان نظام مافی انتقال یافته بودند، گفت: در این درگیری هیچ خسارتی به بیمارستان وارد نشده است.
خودکشی دانش آموز با سقوط از طبقه سوم مدرسه
دانش آموز مدرسه قبل از سقوط مرگبار در دست نوشته‌ای از خانواده اش خواست تا در مراسم خاکسپاری اش کسی لباس سیاه به تن نکند.
بازدید گردشگران آلمانی از قشم افزایش پیدا کرده است
قشم - ایرنا - جانشین و معاون سفیر جمهوری فدرال آلمان در ایران گفت: آمار بازدید گردشگران تک نفره آلمانی به ایران بویژه به جزیره قشم در سال های اخیر افزایش پیدا کرده است.
جابجایی نزدیک به 7 میلیون مسافر از راه‌آهن تهران در 7 ماه
تهران- ایرنا- مدیرکل راه آهن تهران گفت: از آغاز سال تا پایان مهرماه بیش از 6 میلیون و 923 هزار مسافر در ایستگاه‌ مسافری راه آهن تهران جابجا شدند.
تالاب کانی برازان مهاباد میزبان 10 هزار پرنده مهاجر است
مهاباد- ایرنا- رییس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد گفت: تالاب بین المللی کانی برازان این شهرستان میزبان بیش از 10 هزار قطعه انواع پرندگان مهاجر است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آقای حکایتی و هنرمندان در جشن کتابخوان های انزلی
انزلی – ایرنا- بهرام شاه محمد لو 'آقای حکایتی' برنامه کودک دهه 60 و 70 ، کامران رسول زاده شاعر ، نمایشنامه نویس و خالق و خواننده ترانه ی زیبای ' درخت' و حمید نور شمسی روزنامه نگار، فعال حوزه نشر و کتاب در جشن ' تو هم بخوان ' کتابخوانهای انزلی حضور یافتند.
برای ترویج فرهنگ مطالعه نیازمند تعریف جامع هستیم
قزوین - ایرنا - استاندار قزوین گفت: دستگاه های فرهنگی برای ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی با همکاری یکدیگر به تعریف یک مسیر مطالعاتی در جامعه کمک کنند.
جشنواره انار 24 آذر در کاخ نیاوران برگزار می شود
تهران -ایرنا- جشنواره انار استان های غربی کشور برای نخستین بار از 24 آذرماه امسال قرار است در کاخ موزه نیاوران واقع در پایتخت برگزار شود.
سرمایه گذاری خارجی 78 درصد در خراسان جنوبی افزایش یافت
بیرجند - ایرنا - مدیرکل امور اقتصادی و دارایی خراسان جنوبی گفت: سرمایه گذاری خارجی جذب شده از ابتدای دولت دوازدهم تاکنون 78 درصد در این استان رشد داشته است.
نوبخت: حقوق کارمندان در سال ۹۸ بیش از سال‌های ۹۶ و ۹۷ افزایش خواهد یافت
رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان این که دولت سهم صندوق توسعه ملی از درآمدهای نفتی را رعایت خواهد کرد گفت: در سال ۹۸ میزان افزایش حقوق کارمندان دولت بیش از سال های ۹۶ و ۹۷ خواهد بود.
احتمال برخورد قضایی با رییس پلیس راه گلستان وجود دارد
احتمال برخورد قضایی با رییس پلیس راه گلستان وجود دارد
4 انبار قاچاق به ارزش 8.5 میلیارد ریال در اصفهان کشف شد
پرونده نوربخش در پزشکی قانونی رسیدگی می شود
15 آذر آخرین مهلت اجرای قانون منع فعالیت بازنشستگان است
حق طلاق موجب دلگرمی زنان می شود
امضای الکترونیکی موجب امنیت اسناد و اقتصاد مردم می شود
مسئولان دادگستری زنجان با تمام وجود نقدپذیر هستند
محتکر 230 تن برنج به مراجع قضایی معرفی شد
پرونده شوهرآزاری در پزشکی قانونی سمنان رو به افزایش است