قتل خاشقچی نقض حق حیات و آزادی مطبوعات است

10:50 ۱۸۵ روز و ۶ ساعت پیش ایرنا 184 0
قتل خاشقچی نقض حق حیات و آزادی مطبوعات است

تهران- ایرنا- حقوقدان و عضو انجمن حقوق اساسی ایران گفت: آنچه عربستان در قتل «جمال خاشقچی» روزنامه نگار منتقد سعودی در ترکیه انجام داده و اکنون در تلاش است این اتفاق را به گردن برخی مقامات دون پایه این کشور بیاندازد، نقض حق حیات، آزادی های مطبوعات و حقوق اهالی رسانه است.

ایرنا

آرین قاسمی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار حقوقی ایرنا اظهار داشت: در ماجرای قتل خاشقچی اگرچه از یک بعد، حق حیات یک انسان سلب شده است اما به واسطه شغل این شهروند سعودی و اهتمامی که به آزادی مطبوعات داشته است، مساله از تجاوز به حق حیات یک فرد فراتر می رود.
وی ادامه داد: قتل خاشقچی از سوی عربستان سعودی در ترکیه، نمادی از نقض آزادی مطبوعات و حقوق اهل رسانه در نظام حقوقی- سیاسی این کشور است.
این حقوقدان تصریح کرد: قتل خاشقچی آن هم به این شکل واقعیت نظام سعودی را به شکلی عریان به نمایش گذاشته است و شایسته بود از طریق دیپلماسی حقوقی نیز اقدامی در رابطه با این موضوع انجام می شد تا امروز شاهد این اتفاق نبودیم.
قاسمی درباره نظام حقوقی عربستان سعودی گفت: این کشور سابقه زیادی در محدودسازی سانه ها در کارنامه خود دارد و در همین زمینه موضوع ناپدید شدن و به قتل رسیدن روزنامه نگار منتقد سعودی «جمال خاشقچی» از حدود دو هفته پیش مطرح شد.
عضو انجمن حقوق اساسی ایران خاطرنشان کرد: آزادی مطبوعات و رسانه ها امر پذیرفته شده است اما در همه نظام های حقوقی- سیاسی ممکن است آزادی رسانه محدود شود و کم نیستند مقامات یا نظام هایی که مطبوعات را مخل یکه تازی های خود در عرصه قدرت می دانند و به همین دلیل سعی می کنند به روش های مختلف حقوق مطبوعات را تضییع و تضییق کنند.
وی اضافه کرد: برخورد با اهل رسانه و آزادی مطبوعات قدمتی به دیرپایی خود رسانه دارد و طبیعی است در نظام هایی که اهتمام کمتری به حقوق شهروندان دارند، ایجاد محدودیت و برخورد با رسانه ها و اهل رسانه بیشتر اتفاق می افتد.
این حقوقدان یادآور شد: مطبوعات تجلی و انعکاس افکار و اندیشه های گروه های یک جامعه است که به شکل خطاب عمومی عمل می کند و رسانه ها، می توانند آرمان های ملت را به دولت منتقل کنند.
قاسمی تصریح کرد: بدون ایجاد آزادی مطبوعات در رسانه ها که آثار فردی، اجتماعی و سیاسی متعددی در پی دارد، دستیابی به آرمان هایی که مطلوب هر جامعه است، حداقل در این بعد، دچار آسیب جدی می شود.
وی اظهار داشت: در همه اسناد بنیادین حقوق بشر، آزادی مطبوعات مورد توجه قرار گرفته است. اعلامیه جهانی حقوق بشر، میثاق حقوق مدنی و سیاسی، میثاق حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و بسیاری از متون حقوقی دیگر بر آزادی بیان در مطبوعات تاکید دارند و این آزادی باید در همه نظام های حقوقی و سیاسی مورد توجه قرار گیرد.
قاسمی درباره کارکرد اساسی رسانه های همگانی گفت: رسانه ها در افزایش آگاهی های عمومی، برخورد و تضارب اندیشه ها، ارتقای فکری جامعه، ایجاد آگاهی عمومی نسبت به مسائل، مصائب و مشکلات جامعه نقشی انکارناپذیر برعهده دارند.
این حقوقدان اظهار داشت: باید تلاش شود اتهام متوجه فاعل معنوی این اقدام باشد که عموما در پرونده های اینچنینی از مقامات عالی رتبه هستند.
عضو انجمن حقوق اساسی ایران پیشنهاد داد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، جایزه سالیانه ای را با نام «جمال خاشقچی» برای توجه به اهمیت و جایگاه روزنامه نگاران آزادی گرا و آزاداندیش اختصاص دهد.
قاسمی گفت: این جایزه می تواند با هدف زنده نگه داشتن یاد این روزنامه نگار مقتول و باقی نگهداشتن نقش سعودی ها در قتل وی هر ساله به یکی از اهالی مطبوعات که نقش جدی در ترویج آزادی مطبوعات یا حمایت از اهالی مطبوعات داشته باشد، اعطا شود.
اجتمام*3229*1834


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

حوادث و انتظامی
حوادث و انتظامی

آخرین اخبار

جشن رمضان امسال از نمایشگاه بین‌المللی روی آنتن می‌رود
محمد هاشمی اصل تهیه‌کننده ویژه برنامه «جشن رمضان» درباره ساختار جدید این برنامه توضیحاتی ارائه داد.
رشد تقاضای چاپ و نشر کتاب در خراسان رضوی فزاینده است
مشهد- ایرنا- معاون فرهنگی مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: بخاطر گستردگی فعالیتها در حوزه های فرهنگی، مذهبی، دانشگاهی و حوزوی این استان تقاضا برای چاپ و نشر کتاب در خراسان رضوی همواره رشدی فزاینده دارد.
دیده‌بان حقوق بشر: ۳۳ تن از اعدام شدگان سعودی شیعه بودند
سازمان دیده‌بان حقوق بشر اعلام کرد که از مجموع ۳۷ تن از اعدام شدگان سعودی در جریان اعدامات اخیر، دست کم ۳۳ تن از آنها از شیعیان بودند.
صدور ۶۰ هزار بن کارت فیزیکی در ساعات اولیه نمایشگاه کتاب
حدود ۶۰ هزار بن کارت تا ظهر نخستین روز سی و دومین نمایشگاه کتاب تهران تحویل داده شده است.
اردوغان: امروز عامل بسیاری از مشکلات جهان کشورهایی هستند که نقاب حقوق بشر و آزادی زده‌اند
رئیس جمهور ترکیه در اظهاراتی با انتقاد شدید از اقدام فرانسه مبنی بر تصویب نسل کشی ارامنه در سال ۱۹۱۵ از ارمنستان خواست که برای شفافیت و روشن سازی آرشیو تاریخ ۱۹۱۵ را منتشر کند.
برگزاری دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی
دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران با موضوع منظومه‌های تغزلی و عاشقانه به دبیری احمد صدری ۱۶ تا ۱۹ آبان در کرمان برگزار می‌شود.
فرماندار ملایر: روابط عمومی ها موظف به آشنایی با حقوق شهروندان هستند
همدان- ایرنا- معاون استاندار همدان و فرماندار ویژه ملایر گفت: مدیران روابط عمومی دستگاه های اجرایی شهرستان به منظور ارایه خدمات بهتر و سریع تر به مراجعان و رسیدن به اهداف سازمانی، باید نسبت به آشنایی حقوق و تکالیف شهروندان اقدام کنند.
وزیر دفاع لبنان: شرایط کنونی بیانگر جنگ قریب الوقوع با اسرائیل نیست
وزیر دفاع لبنان تأکید کرد که شرایط کنونی نشان نمی‌دهد اسرائیل در آینده نزدیک قصد جنگ علیه لبنان را داشته باشد.
تأکید آیت‌الله مکارم‌ درباره قمار بودن برخی مسابقات تلویزیونی
مرجع عظام تقلید در درس خارج خود توضیحاتی درباره برخی مسابقات و جوایزی که در اختیار شرکت‌کنندگان قرار می‌گیرد، ارائه کرد.
سیل و عقب ماندن رسانه های رسمی از شبکه های اجتماعی
تهران- ایرنا- برخی اساتید ارتباطات معتقدند: رسانه های رسمی به دلیل نداشتن نیروهای متخصص و پیش بینی نکردن به موقع، بی توجهی به اخبار هواشناسی در پوشش اخبار سیل از شبکه های اجتماعی عقب ماندند و در مواردی دنباله رو آنها شدند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آلبوم موسیقی «پرواز پرنده» منتشر می‌شود
آلبوم موسیقی «پرواز پرنده» با آهنگسازی و تنظیم مهدی عطاریان و خوانندگی مهدی قربانی، امیر محسنی و مهدی عطاریان در دسترس مخاطبان قرار خواهد گرفت.
واکنش سخنگوی ذوب آهن به پرسپولیسی شدن مظاهری
جمشیدی گفت: در مورد مظاهری هم هنوز هیچ صحبتی نشده، ولی این بازیکن قراردادش در پایان فصل تمام می‌شود و می‌تواند به هر تیمی برود.
ایستاده در گرای صفر نفتی
بر اساس آخرین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی در مورد وضعیت بازار انرژی جهان، آمار مربوط به صادرات نفت ایران در ماه گذشته بالغ بر ۱.۸ میلیون بشکه بوده است.
استاندار فارس: واحدهای صنعتی غیر فعال به چرخه تولید بازگردند
شیراز- ایرنا- استاندار فارس گفت: آن دسته از واحدهای صنعتی که بنا به دلایلی غیر فعال هستند باید با همکاری بانک صنعت و معدن به چرخه تولید بازگردند.
آخرین وضعیت تورج لارودی و حسن حبیبی
دبیر فدراسیون پزشکی ورزشی درباره آخرین وضعیت تورج لارودی گفت: هرچند این پیشکسوت عرصه رسانه و کارشناس کشتی دچار بیماری عصبی و عضلانی است و فرمان اعصاب به درستی به عضلات نمی رسد، اما تلاش پزشکان بر این است تا بیماری او را کنترل کنند.
132 مرکز ملاقات با فرزندان طلاق راه اندازی شد
17 نفر برای نزاع دسته جمعی در دهلران بازداشت شدند
آیت الله وحید خراسانی:افراد لایق در دستگاه قضا بکار گرفته شوند
آیت الله نوری همدانی:رسیدگی به پرونده های قضایی باید صریح و سریع باشد
دادگاه متهم اخلال در نظام پولی کشور در اصفهان برگزار شد
80 درصد سرقت ها در اردبیل توسط معتادان انجام می شود
وجه اضافی به مشتری رستوران برگردانده شد
25 دستگاه مورد نیاز پزشکان قانونی در داخل کشور تولید شد
کاهش پرونده های ورودی به دستگاه قضا نیازمند کار فرهنگی است
رسیدگی به پرونده بانک سرمایه از ماه رمضان آغاز می شود