500 شرکت کشور 82درصد صادرات را بر عهده دارند

11:18 ۸۷ روز و ۱۷ ساعت پیش افکار نیوز 55 0
500 شرکت کشور 82درصد صادرات را بر عهده دارند

رئیس سازمان توسعه تجارت گفت: 500 شرکت حدود 82 درصد صادرات کشور را بر عهده دارند و این امر ضرورت برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری در توسعه صادرات را بیش از پیش نشان می‌دهند.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،مجتبی خسروتاج‌ رئیس سازمان توسعه تجارتو معاونصادراتی وزیر صنعت، معدن و تجارتدر حاشیه بیست و دومین سالروز ملی صادرات گفت: بیست و دومین سالروز ملی صادرات در شرایط سیاسی – اقتصادی متفاوت در صحنه تجارت جهانی و منطقه‌ای از نظر جنگتعرفه‌ای، افزایش نا‌اطمینانی و بالا رفتن ریسک کشوری برگزار می‌شود.
وی تصریح کرد: صادرات از منظر اقتصادکلان به سبب نقش آن در تخصیص بهینه عوامل تولیدی، افزایش مقیاس تولید، خلق فرصت‌های شغلی مولد، ارتقای بهره‌وی تولید، گسترش و تعمیق دانش، تجربه و فناوری، توسعه پایدارظرفیت‌های تولیدی و تجاری، توان افزایی رقابتی و از همه مهم‌تر ایجاد فضای محک زدن تاب‌آوری اقتصاد ملی و ارتقای مقاومت اقتصاد و ایجاد امواج توسعه‌ای اهمیت فزاینده‌ای دارد.
رئیس سازمان توسعه تجارت افزود: از منظر ایفای نقش در صحنه تجارت بین‌الملل، توسعه پیوند‌های راهبردی و گسترش تعاملات، همکاری و مشارکت با کشورهای منطقهو جهان، توسعه و هم راستایی دیپلماسی سیاسی و تجاری، استفاده بهینه از ظرفیت‌های ایجاد شده و بالا بردن هزینه برای کشورهای متخاصم در به انزوا کشیدن جمهوری اسلامی ایرانرا می‌توان نتیجه اصلی و یا جانبی گسترش صادرات دانست.
خسروتاج با اشاره به سال حمایت از کالای ملی تصریح کرد: ضرورت پرداخت به امر صادرات به صورت همه جانبه در این سال پررنگ‌تر است و نمی‌توان تنها به رشد10 هزار درصدی صادرات طی سال‌های بعد از انقلاببسنده کرد.
رئیس سازمان توسعه تجارت اذعان کرد: هرگونه سیاست و اقدامی که بتواند به صورت کمی و کیفی موجب گسترش حضور در بازارهای جهانی، حفظ بازارهای موجود و نفوذ در بازارهای جدید و گسترش بخشیدن تنوع صادراتی در بعد کالایی و خدماتی شود، مورد استقبال دولتو سازمان توسعه تجارت است.
وی تأکید کرد: سازمان توسعه تجارت آمادگی کامل دارد تا زمینه لازم را برای تعامل با شرکای‌ تجاری کشور و تشویق صادرات فراهم آورد و در سازماندهی جدید خود برای نیل‌ به یک سازمان توسعه‌ای کارا‌ برنامه‌های توسعه‌ای لازم را طراحی کرده است.
خسروتاج‌ افزود: در جهت رسیدن به اهداف مدنظر از هم فکری و مشورت صادرکنندگان، تشکل‌های صادراتی شرکت‌ها، کارشناسان و متخصصان دانشگاهی استقبال می‌کند.
رئیس سازمان توسعه تجارت گفت: سازمان توسعه تجارت به عنوان یک سازمان توسعه‌ای، سیاست‌گذار و هدایت کننده و مروج سیاست‌های تجاری کشور باید از پتانسیل‌ها، اختیارات، بودجهو امکانات لازم برای تعالی دیپلماسی تجاری و استفاده از فرصت‌ها و خنثی‌سازی تهدیدات و پر هزینه کردن آنها برخوردار باشد تا به وظایف و مطالباتی‌ که دولت و جامعهاز آن دارد، برسد.
وی با اشاره به اهداف مدنظر این سازمان در افق 1404 گفت: سهم و ترکیب صادراتی کشور تحول یافته و اکنون به سوی صادرات دانش بنیان حرکت می‌کنیم.
رئیس سازمان توسعه تجارت تصریح کرد: افزایش معقول نرخ ارز در عرصه اقتصادی فرصت منحصربفردی‌ برای تولیدکنندگان و صنعت‌گران کشور است تا در همکاری گسترده با صادرکنندگان‌ و با مطالعه و شناسایی بازارهای هدف در خارج از کشور، با بهبود کیفیت تولید صادرات‌گرا مطابق با نیاز مشتریان ارزش افزوده بیشتری تولید کنند.
خسروتاج اذعان کرد: همانطور که در تئوری‌های وضعیت‌های مناقشه‌ای وقوف به تاکتیک‌ها و استراتژی‌های حریف و شناخت واکنش و کنش‌های آن و همچنین طراحی سیاست و اقدامات مقابله‌ای و جبرانی نقش مؤثری ایفا می‌کند، در وضعیت کنونی بهره‌گیری از تمام ظرفیت‌های اقتصادهای ملی و هم راستایی و هماهنگی بخش‌های دولتی و خصوصیو تعاونی امری حیاتی به شمار می‌آید.
وی تصریح کرد: بر اساس بررسی‌های انجام شده در بین شرکت‌های صادرکننده‌ کل کشور که حدود 46 میلیارد دلارصادرات در سال گذشته داشته‌اند، از نظر ارزش صادرات 1.3 در گروه فناوری‌های پیشرفته، 26.3 درصد در گروه فناوری‌های میانی، 7.9 در گروه فناوری‌های پایین‌، 33.4 درصد در گروه منبع محور و بیش از 41 درصد در گروه کالاهای اولیه جای دارد و از نظر تعداد در بین 50 شرکت صادرکننده‌ نمونه کشور 3 کشور در گروه فناوری‌های پیشرفته، 14 شرکت در گروه فناوری‌های میانی، 9 شرکت در گروه فناوری‌های پایین، 12 شرکت در گروه منبع محور و 12 شرکت در گروه کالاهای اولیه رده‌بندی می‌شود.
رئیس سازمان توسعه تجارت افزود: در یک تقسیم‌بندی دیگر تصویر ساده‌ای از گستره کار برای صادرکنندگان نمونه نشان از آن دارد که فضا برای توسعه، تکمیل و ارتقای فعالیت‌ها بسیار فراوان است.
خسروتاج یادآوری کرد: در سال 97، 89 درصد کاربران نمونه وب سایت دارند و 88 درصد در تشکل‌های صادراتی عضو هستند، 84 درصد برند داخلی دارند و 20 درصد از برند خارجی برخوردارند، 71 درصد دارای استاندارد بین‌المللی بوده و 63 درصد استانداردکیفی دارد و بالاخره 61 درصد آنان دارای دفتر فروش در خارج از کشور هستند.
رئیس سازمان توسعه تجارت تأکید کرد: این آمارها در کنار این واقعیت که 500 شرکت حدود 82 درصد صادرات کشور را بر عهده دارند ضرورت برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری در جهت توانمندسازی‌ بنگاه‌ها و ظرفیت‌سازی توسعه صادرات را بیش از پیش نشان می‌دهند.
وی تصریح‌ کرد: اگر 2 بخش مشعشع‌ صادراتی کشور یعنی فولادو پتروشیمیصادراتی‌ بیش از 2 برابر صادراتی کشور را انجام می‌دهند، ریشه در هدف‌گذاری و سرمایه‌گذاری‌های دو دهه پیش دارد بنابراین برای آن که ساختار و ترکیب کالا و خدمات صادراتی کشور از نظر محتوا تغییر کند و سهم کالاهای دانش بنیان  و صنایع خلاقانه، جهانگردی‌ و خدمات فنی – مهندسی و آی تیبه صورت قابل ملاحظه‌ای افزایش یابد و پیشتازی اقتصاد دانش بنیان‌، پیاده‌سازی و اجرای نقشه جامع علمی کشور و ساماندهی نظام ملی نوآوری به منظور ارتقای جایگاه جهانی، افزایش سهم تولید و صادرات محصولات و خدمات دانش بنیان محقق شود، می‌بایست برنامه‌ریزی همه جانبه در حوزه سرمایه‌گذاری فنی، نیروی انسانی، تراز جهانی و جذب سرمایه‌های خارجی و برندسازی‌ داشته باشیم.
رئیس سازمان توسعه تجارت یادآوری کرد: برای عبور از شرایط حساس و خطیر کنونی نیازمند تلاش مضاعف هستیم و در این راستا از صادرکنندگان انتظار داریم با فروش ارزخود به تشویق تولید و بهبود وضع ارزی و تحقق سیاست‌های اقتصادی ضد تحریمی دولت کمک کنند.
خسروتاج در پایان تأکید کرد: همچنین تشکل‌های صادراتی و کارشناسان در جهت ارائه مشورت‌های لازم باید با دولت همکاری کنند و بدون شک هماهنگی و هم راستایی سازمان‌های اجرایی دولتی و خصوصی موجب توسعه تجارت و صادرات کشور خواهد شد. 


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

جانشین ناجا: خرید سربازی منتفی شود
جانشین فرمانده انتظامی غرب استان تهران با اشاره به موضوع خرید غیبت خدمت سربازی گفت: هر چند مسئول تصمیم‌گیری در این زمینه ستاد کل نیروهای مسلح است اما باید این موضوع به تصویب مجلس شورای اسلامی نیز برسد.
مخدر گل با یک بار هم ساختار مغز را تغییر می‌دهد
مطالعه جدید دانشکده پزشکی دانشگاه ورمونت(Vermont ) نشان داد که حتی یک بار استعمال ماده گل توسط نوجوانان تاثیرات شناختی مخربی روی ساختار مغز آنها می‌گذارد.
روسیه؛ پنجمین اقتصاد بزرگ دنیا در سال ۲۰۲۰
بر اساس پیش‌بینی یک شرکت در زمینه ارائه خدمات بانکی روسیه در سال ۲۰۲۰ پنجمین اقتصاد بزرگ دنیا خواهد شد.
یارانه دی ماه واریز شد
نود و پنجمین مرحله یارانه نقدی مربوط به دی ماه سال جاری ساعت ۲۴ روز چهارشنبه مورخ ۹۷.۱۰.۲۶ به حساب سرپرستان خانوار‌ها واریز و قابل برداشت شد.
برکات بی نظیر سجده طولانی که از آن بی خبرید
سجده ‌هاى خود را طولانى کنید، زیرا سخت ‌ترین ناراحتى را بر شیطان، سجده انسان وارد مى ‌کند.
12 پند جاودانه امام علی(ع)
عفو، زکات پیروزی است. و دوری کردن، کیفر خیانتکار، و مشورت چشم هدایت است. و آن کس که با رأی خود احساس بی نیازی کند به کام خطرها افتد.
۱۰ خاصیت دمنوش بابونه
با دم کردن گل بابونه می‌توانید از مزایای این گیاه پرخاصیت بهره مند شوید.
میکروب‌ها را بیشتر و بهتر بشناسیم
حضرت امام رضا (ع) در کتاب طب الرضا به چرایی عدم نابودی کامل میکروب‌ها پرداخته اند.
درمان بی‌خوابی با ۴ روش فوق‌العاده
مقابله با بی خوابی ، درمان بی خوابی و آرامش و رضایت داشتن کافی از یک خواب خوب شبانه می تواند انرژی یک روز را کامل کند.
شیر و ماست کم چرب بهتر است یا پر چرب؟
پژوهش‌ها نشان می‌دهد که مصرف محصولات لبنی پرچرب، از جمله شیر و پنیر، با کاهش وزن بدن همراه است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

هشدار  امام رضا (ع) درباره پیروی از هوای نفس
حدیث امام رضا (ع) درباره پیروی از هوای نفس را در اینجا بخوانید.
خیرونا، شاگردان سیمئونه را حذف کرد
اتلتیکو مادرید در مجموع دو دیدار رفت و برگشت مقابل خیرونا به تساوی دست یافت اما به دلیل گل خورده در خانه حذف شد.
واکنش سرمربی بارسلونا به احتمال جذب دی یونگ
ارنستو والورده، سرمربی بارسلونا، در مورد احتمال انتقال فرانکی دی یونگ به این تیم صحبت کرد.
سایت گل: صدرنشینی ایران در یک بازی بی‌روح
سایت جهانی «گل» در گزارشی، دیدار تیم‌های ملی فوتبال ایران و عراق را خسته‌کننده و بی‌روح توصیف کرد.
وینیسوس باید در ترکیب ثابت رئال مادرید باشد
گایزکا مندیتا، هافبک خلاق و سابق اسپانیایی به تمجید از بازی وینیسوس جونیور برای رئال مادرید پرداخت.
روسیه؛ پنجمین اقتصاد بزرگ دنیا در سال ۲۰۲۰
یارانه دی ماه واریز شد
دو راهکار تبادل مالی ایران با دنیا در شرایط تحریم
قیمت قطعه سازان باید بین ۸۰ تا ۱۴۰ درصد تعدیل شود
رابطه قیمت انرژی با میزان مصرف
چند راهکار برای جلوگیری از هدررفت آب
دزدی نفت در مکزیک به تجهیزات حفاری هم رسید
رهن و اجاره در نارمک تهران چقدر است؟
رونمایی از شاسی بلند مفهومی Entranze در نمایشگاه خودرو دیترویت +عکس
بسته حمایتی کارگران از شنبه واریز می‌شود