500 شرکت کشور 82درصد صادرات را بر عهده دارند

11:18 ۲۴۸ روز و ۹ ساعت پیش افکار نیوز 209 0
500 شرکت کشور 82درصد صادرات را بر عهده دارند

رئیس سازمان توسعه تجارت گفت: 500 شرکت حدود 82 درصد صادرات کشور را بر عهده دارند و این امر ضرورت برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری در توسعه صادرات را بیش از پیش نشان می‌دهند.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،مجتبی خسروتاج‌ رئیس سازمان توسعه تجارتو معاونصادراتی وزیر صنعت، معدن و تجارتدر حاشیه بیست و دومین سالروز ملی صادرات گفت: بیست و دومین سالروز ملی صادرات در شرایط سیاسی – اقتصادی متفاوت در صحنه تجارت جهانی و منطقه‌ای از نظر جنگتعرفه‌ای، افزایش نا‌اطمینانی و بالا رفتن ریسک کشوری برگزار می‌شود.
وی تصریح کرد: صادرات از منظر اقتصادکلان به سبب نقش آن در تخصیص بهینه عوامل تولیدی، افزایش مقیاس تولید، خلق فرصت‌های شغلی مولد، ارتقای بهره‌وی تولید، گسترش و تعمیق دانش، تجربه و فناوری، توسعه پایدارظرفیت‌های تولیدی و تجاری، توان افزایی رقابتی و از همه مهم‌تر ایجاد فضای محک زدن تاب‌آوری اقتصاد ملی و ارتقای مقاومت اقتصاد و ایجاد امواج توسعه‌ای اهمیت فزاینده‌ای دارد.
رئیس سازمان توسعه تجارت افزود: از منظر ایفای نقش در صحنه تجارت بین‌الملل، توسعه پیوند‌های راهبردی و گسترش تعاملات، همکاری و مشارکت با کشورهای منطقهو جهان، توسعه و هم راستایی دیپلماسی سیاسی و تجاری، استفاده بهینه از ظرفیت‌های ایجاد شده و بالا بردن هزینه برای کشورهای متخاصم در به انزوا کشیدن جمهوری اسلامی ایرانرا می‌توان نتیجه اصلی و یا جانبی گسترش صادرات دانست.
خسروتاج با اشاره به سال حمایت از کالای ملی تصریح کرد: ضرورت پرداخت به امر صادرات به صورت همه جانبه در این سال پررنگ‌تر است و نمی‌توان تنها به رشد10 هزار درصدی صادرات طی سال‌های بعد از انقلاببسنده کرد.
رئیس سازمان توسعه تجارت اذعان کرد: هرگونه سیاست و اقدامی که بتواند به صورت کمی و کیفی موجب گسترش حضور در بازارهای جهانی، حفظ بازارهای موجود و نفوذ در بازارهای جدید و گسترش بخشیدن تنوع صادراتی در بعد کالایی و خدماتی شود، مورد استقبال دولتو سازمان توسعه تجارت است.
وی تأکید کرد: سازمان توسعه تجارت آمادگی کامل دارد تا زمینه لازم را برای تعامل با شرکای‌ تجاری کشور و تشویق صادرات فراهم آورد و در سازماندهی جدید خود برای نیل‌ به یک سازمان توسعه‌ای کارا‌ برنامه‌های توسعه‌ای لازم را طراحی کرده است.
خسروتاج‌ افزود: در جهت رسیدن به اهداف مدنظر از هم فکری و مشورت صادرکنندگان، تشکل‌های صادراتی شرکت‌ها، کارشناسان و متخصصان دانشگاهی استقبال می‌کند.
رئیس سازمان توسعه تجارت گفت: سازمان توسعه تجارت به عنوان یک سازمان توسعه‌ای، سیاست‌گذار و هدایت کننده و مروج سیاست‌های تجاری کشور باید از پتانسیل‌ها، اختیارات، بودجهو امکانات لازم برای تعالی دیپلماسی تجاری و استفاده از فرصت‌ها و خنثی‌سازی تهدیدات و پر هزینه کردن آنها برخوردار باشد تا به وظایف و مطالباتی‌ که دولت و جامعهاز آن دارد، برسد.
وی با اشاره به اهداف مدنظر این سازمان در افق 1404 گفت: سهم و ترکیب صادراتی کشور تحول یافته و اکنون به سوی صادرات دانش بنیان حرکت می‌کنیم.
رئیس سازمان توسعه تجارت تصریح کرد: افزایش معقول نرخ ارز در عرصه اقتصادی فرصت منحصربفردی‌ برای تولیدکنندگان و صنعت‌گران کشور است تا در همکاری گسترده با صادرکنندگان‌ و با مطالعه و شناسایی بازارهای هدف در خارج از کشور، با بهبود کیفیت تولید صادرات‌گرا مطابق با نیاز مشتریان ارزش افزوده بیشتری تولید کنند.
خسروتاج اذعان کرد: همانطور که در تئوری‌های وضعیت‌های مناقشه‌ای وقوف به تاکتیک‌ها و استراتژی‌های حریف و شناخت واکنش و کنش‌های آن و همچنین طراحی سیاست و اقدامات مقابله‌ای و جبرانی نقش مؤثری ایفا می‌کند، در وضعیت کنونی بهره‌گیری از تمام ظرفیت‌های اقتصادهای ملی و هم راستایی و هماهنگی بخش‌های دولتی و خصوصیو تعاونی امری حیاتی به شمار می‌آید.
وی تصریح کرد: بر اساس بررسی‌های انجام شده در بین شرکت‌های صادرکننده‌ کل کشور که حدود 46 میلیارد دلارصادرات در سال گذشته داشته‌اند، از نظر ارزش صادرات 1.3 در گروه فناوری‌های پیشرفته، 26.3 درصد در گروه فناوری‌های میانی، 7.9 در گروه فناوری‌های پایین‌، 33.4 درصد در گروه منبع محور و بیش از 41 درصد در گروه کالاهای اولیه جای دارد و از نظر تعداد در بین 50 شرکت صادرکننده‌ نمونه کشور 3 کشور در گروه فناوری‌های پیشرفته، 14 شرکت در گروه فناوری‌های میانی، 9 شرکت در گروه فناوری‌های پایین، 12 شرکت در گروه منبع محور و 12 شرکت در گروه کالاهای اولیه رده‌بندی می‌شود.
رئیس سازمان توسعه تجارت افزود: در یک تقسیم‌بندی دیگر تصویر ساده‌ای از گستره کار برای صادرکنندگان نمونه نشان از آن دارد که فضا برای توسعه، تکمیل و ارتقای فعالیت‌ها بسیار فراوان است.
خسروتاج یادآوری کرد: در سال 97، 89 درصد کاربران نمونه وب سایت دارند و 88 درصد در تشکل‌های صادراتی عضو هستند، 84 درصد برند داخلی دارند و 20 درصد از برند خارجی برخوردارند، 71 درصد دارای استاندارد بین‌المللی بوده و 63 درصد استانداردکیفی دارد و بالاخره 61 درصد آنان دارای دفتر فروش در خارج از کشور هستند.
رئیس سازمان توسعه تجارت تأکید کرد: این آمارها در کنار این واقعیت که 500 شرکت حدود 82 درصد صادرات کشور را بر عهده دارند ضرورت برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری در جهت توانمندسازی‌ بنگاه‌ها و ظرفیت‌سازی توسعه صادرات را بیش از پیش نشان می‌دهند.
وی تصریح‌ کرد: اگر 2 بخش مشعشع‌ صادراتی کشور یعنی فولادو پتروشیمیصادراتی‌ بیش از 2 برابر صادراتی کشور را انجام می‌دهند، ریشه در هدف‌گذاری و سرمایه‌گذاری‌های دو دهه پیش دارد بنابراین برای آن که ساختار و ترکیب کالا و خدمات صادراتی کشور از نظر محتوا تغییر کند و سهم کالاهای دانش بنیان  و صنایع خلاقانه، جهانگردی‌ و خدمات فنی – مهندسی و آی تیبه صورت قابل ملاحظه‌ای افزایش یابد و پیشتازی اقتصاد دانش بنیان‌، پیاده‌سازی و اجرای نقشه جامع علمی کشور و ساماندهی نظام ملی نوآوری به منظور ارتقای جایگاه جهانی، افزایش سهم تولید و صادرات محصولات و خدمات دانش بنیان محقق شود، می‌بایست برنامه‌ریزی همه جانبه در حوزه سرمایه‌گذاری فنی، نیروی انسانی، تراز جهانی و جذب سرمایه‌های خارجی و برندسازی‌ داشته باشیم.
رئیس سازمان توسعه تجارت یادآوری کرد: برای عبور از شرایط حساس و خطیر کنونی نیازمند تلاش مضاعف هستیم و در این راستا از صادرکنندگان انتظار داریم با فروش ارزخود به تشویق تولید و بهبود وضع ارزی و تحقق سیاست‌های اقتصادی ضد تحریمی دولت کمک کنند.
خسروتاج در پایان تأکید کرد: همچنین تشکل‌های صادراتی و کارشناسان در جهت ارائه مشورت‌های لازم باید با دولت همکاری کنند و بدون شک هماهنگی و هم راستایی سازمان‌های اجرایی دولتی و خصوصی موجب توسعه تجارت و صادرات کشور خواهد شد. 


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمران و اشتغال
عمران و اشتغال

آخرین اخبار

چرا آژانس‌های گردشگری به رپورتاژ آگهی نیاز دارند؟
وقتی پای مسافرت به میان می‌آید اتحاد و اعتماد عجیبی بین کاربران وبسایت‌های گردشگری دیده می‌شود. به طوری که، پیشنهاد مقصد بعدی برای مسافرت یک موضوع بسیار داغ در حوزه وب است. آمار و ارقام نشان می‌دهند وقتی کاربران درباره سفر یک رپورتاژ آگهی می‌خوانند، هوس مسافرت به سرشان می‌زند. بنابراین، امروزه در دنیایی که همه با گوشی‌های هوشمند سر و کار دارند، اینترنت در هر لحظه نقش تاثیرگذاری در رونق صنعت گردشگری دارد.
در تعطیلات از خرید بلیط هواپیما اجتناب کنید...
وقتی به دنبال بلیط ارزان هواپیما هستید، این مورد کاملا واضح است که نباید در تاریخ تعطیلات به دنبال بلیط ارزان هواپیما گشت. حتما بخاطر بسپارید که هفت روز قبل یا بعد از یک دوره تعطیلات شلوغ و مهم پرواز نکنید.
دیپورتی‌ها گره‌گشا هستند؟
ویژگی خاص بازار امسال اما،‌ خیز سرخابی‌ها برای بازگرداندن برخی بازیکنان قدیمی‌شان است؛ نفراتی که قبلا پرسپولیس و استقلال را به قصد حضور در تیم‌های دیگر ترک کردند و حالا معلوم نیست با چه کیفیتی، دوباره مد نظر دو باشگاه قرار گرفته‌اند.
این چهارراه دیگر گلفروش ندارد
به شیشه اتومبیل می‌زند و می‌خواهد از او چند شاخه گل بخرند. شیشه ماشین بالا می‌رود، گل‌ها پخش زمین می‌شود. دخترک خودش را از اتومبیل‌ها دور می‌کند...
شریعتمداری: ورزشکاران کارگر باید در اسپانیا توانمندیهای اخلاقی را به نمایش بگذارند
وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی در حاشیه مراسم بدرقه ورزشکاران کارگر به مسابقات جهانی اسپانیا گفت: ورزشکاران کارگر در جریان مسابقات جهانی باید با به نمایش گذاشتن توانمندی‌های اخلاقی از آنها به عنوان سفیران باارزش نام برده شود.
ورزشکاران اعزامی به جهانی اسپانیا بدرقه شدند
مراسم بدرقه ورزشکاران اعزامی به ششمین دوره مسابقات جهانی ورزش کارگری با حضور مسئولان وزارت کار، رفاه و تعاون اجتماعی و وزارت ورزش و جوانان امروز در محل این وزارت‌خانه برگزار شد.
شطرنج بازان ایران بر روی سکوهای غرب آسیا - جدال خادم الشریعه و علی نسب برای کسب مجوز جام جهانی
شطرنج بازان ایرانی در هر دو بخش آزاد و بانوان رقابت‌های زون غرب آسیا بر روی سکوهای اول تا سوم ایستادند.
صعود اولسان هیوندای به یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا
اولسان هیوندای با برتری سه بر صفر برابر اوراوا ردز ژاپن در بازی برگشت، موفق شد به مرحله یک چهارم نهایی رقابت‌های لیگ قهرمانان ‌آسیا صعود کند.
صعود شانگهای چین به دور بعدی رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا
شانگهای چین با برتری برابر چونبوک موتورز کره جنوبی موفق شد به مرحله یک چهارم نهایی رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا صعود کند.
تمرین مشترک تیم های تکواندو دانشجویان، نوجوانان و جوانان در هفته المپیک
تمرین مشترک تیم های ملی تکواندو ایران به مناسبت فرارسیدن هفته المپیک برگزار شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

توضیحاتی درباره خانم بازداشت شده در وزارت نفت- هیچ تصمیمی برای حذف ارز 4200 تومانی نداریم
سخنگوی دولت با بیان اینکه یک خانم بازداشت شده اظهار داشت: اینها که با شرکت‌های خارجی کار می‌کنند و معمولا اطلاعات جمع می کنند و باید دستگاه بررسی کند، نوع بیان خبری اتفاق درست نیست.
این چهارراه دیگر گلفروش ندارد
به شیشه اتومبیل می‌زند و می‌خواهد از او چند شاخه گل بخرند. شیشه ماشین بالا می‌رود، گل‌ها پخش زمین می‌شود. دخترک خودش را از اتومبیل‌ها دور می‌کند...
ظرفیت پالایش نفت خام و میعانات گازی ایران افزایش یافت
متوسط پالایش نفت خام و میعانات گازی ایران از خردادماه به دو میلیون و ۱۵۰ هزار بشکه در روز رسیده و این در شرایطی است که ظرفیت پالایش کشور در ابتدای سال 1396 یک میلیون و ۵۵۰ هزار بشکه بوده است و پیش‌بینی شده که این میزان تا پایان امسال به حدود ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه در روز برسد.
چراغ نفتی بلای جان دختر ۱۸ ساله
دختری جوان در پی سوختگی ناشی از حریق چراغ نفتی در شهر زاهدان جان باخت.
چرا آژانس‌های گردشگری به رپورتاژ آگهی نیاز دارند؟
وقتی پای مسافرت به میان می‌آید اتحاد و اعتماد عجیبی بین کاربران وبسایت‌های گردشگری دیده می‌شود. به طوری که، پیشنهاد مقصد بعدی برای مسافرت یک موضوع بسیار داغ در حوزه وب است. آمار و ارقام نشان می‌دهند وقتی کاربران درباره سفر یک رپورتاژ آگهی می‌خوانند، هوس مسافرت به سرشان می‌زند. بنابراین، امروزه در دنیایی که همه با گوشی‌های هوشمند سر و کار دارند، اینترنت در هر لحظه نقش تاثیرگذاری در رونق صنعت گردشگری دارد.
تحقق اقتصادمقاومتی و جلوگیری از خروج ۳۵۰میلیون دلار ارز از کشور
سیاست ارز ۴۲۰۰ تومانی در نبود توزیع صحیح دولتی شکست خورد
آمارهای جدید از معاملات و قیمت مسکن در پایتخت
قیمت جدید انواع خودرو پژو در بازار تهران
اجرایی شدن ساعات اداری جدید در ۲۹ استان
حذف نفت از بودجه با درآمدهای مالیاتی
برنامه سایپا برای خروج از شمولیت ماده 141 قانون تجارت
پیش شرط واگذاری سهام دولت در خودروسازی‌ها
1200 میلیارد تومان در مناطق آسیب دیده از سیل هزینه می شود
افزایش قیمت نفت در پی سقوط ذخایر آمریکا