فرصت جنگ تجاری امریکا و چین برای اروپا

10:50 ۱۵۲ روز و ۱۹ ساعت پیش افکار نیوز 173 0
فرصت جنگ تجاری امریکا و چین برای اروپا

به نظر می‌رسد که سیاست‌های اقتصادی امریکا برای مقابله با چین بیش از هر زمانی با چالش جدی مواجه شده است. چین تمام تلاش خود را به کار بسته تا اختلافات با سایر رقبا را کنار بگذارد و اختلافات را به حداقل برساند تا در جنگ تجاری با ایالات متحده با چالش کمتری مواجه شود و حالا این امر رفته رفته در حال به وقوع پیوستن است.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،28 عضو اتحادیه اروپابه همراه نروژ، سوییس و 21 کشور آسیایی از جمله چیندر نشستی که بروکسل میزبان آن بود متعهد شدند تا اصول بازار و استانداردهای بین‌المللی برای سرمایه‌گذاری در پروژه‌های زیربنایی را حفظ کنند .
 در بیانیه جلسه مشترک آسیا و اروپا آمده است که رهبران موافقت کردند تا شفافیت و یک مکانیسم جدید برای شیوه‌های نوین تامین مالی را برای پروژه‌های زیربنایی ارتقا دهند. با این حال به نظر می‌رسد در این نشست توافق چندانی روی بحث ایجاد جاده ابریشم چین نشد چرا که منتقدان می‌گویند این
جادهتنها شرکت‌های چینی را تقویت می‌کند و نفوذ بین‌المللی چین را نیز افزایش می‌دهد.
هر چند متحدان ایالات متحدهبه رهبری اتحادیه اروپا و ژاپنمی‌خواهند در جنگتجاری با چین در کنار امریکا قرار گیرند، اما برای این موضوع نیازمند 26 تریلیون دلارسرمایه‌گذاری زیربنایی هستند. رقبای اروپایی و آسیایی چین می‌گویند که
پکنهمه آنها را متوقف کرده است و با تقاضاها و اقدامات غیر‌رقابتی خود موجب فضای غیر‌رقابتی برای سایر شرکت‌های اروپایی و آسیایی به خصوص در آسیا شده است. با این وجود چین می‌گوید که معاملات آنها کاملا با استانداردهای بین‌المللی مطابقت دارد.
طبق گزارش وال‌استریت‌ ژورنال کشورهایی که در چارچوب بازار آزاد در مقابل بازار سرمایه‌داری دولتچین فعالیت می‌کنند هر چند که بسیاری نگران روش‌های مقابله‌ای ترامپ با چین هستند اما آنها اساسا موافق بررسی دوباره نفوذ چین در بازارهای جهانی هستند.
کشورهای اروپایی و آسیایی به نحوی تلاش دارند شیوه‌های سرمایه‌گذاری چینی‌ها را محدود کنند از همین رو علاقه‌مند هستند به نحوی از شیوه‌های تعرفه‌های امریکا پیروی کنند. ایالات متحده اخیرا اعلام کرده است که قصد دارد سرمایه‌گذاری در پروژه‌های زیربنایی بین‌المللی را دو برابر کند و قرارداد تجدید نظر شده امریکای میان امریکا،
کاناداو مکزیکقرارداد تجاری با کشورهایی مانند چین را متوقف می‌کند. اما با این وجود مقام‌های اتحادیه اروپا از چین بابت نتایج این نشست تمجید کردند و کارشناسان آن را نشانه‌ای از تمایل برای تقویت مشارکت چین با اروپا در میان مبارزه اقتصادی پکن با ایالات متحده تفسیر کردند. چین نیز از طرفی وعده داده است که مناقصه‌های و
بودجهدولتی برای ساخت جاده ابریشم را متناسب با هنجارهای جهانی انجام دهد. سخنگوی
وزارت خارجهچین اعلام کرد: همه این پروژه‌ها برای ساخت جاده ابریشم با توجه به اصول مشاوره‌ای و مشارکت‌های بین‌المللی اجرا می‌شود. وی افزود: پکن از سایر کشورهای توسعه یافته می‌خواهد تا در این زمینه مشارکتی باز، شفاف و همه‌جانبه انجام دهد.
با این حال مقام‌های اروپایی معتقدند که شکاف میان صحبت‌های چینی‌ها با اقدامات آنها بسیار زیاد است و در این نشست مشترک سرمایه‌گذاری‌های زیربنایی تلاش شد طرفین به ساز و کاری مشترک دست پیدا کنند. این مقامات می‌گویند، هنجارها در نشست روز جمعه تدوین شده و با
قوانین و مقرراتاتحادیه اروپا و همچنین سازمان‌هایی مانند بانک جهانی نیز در نظر گرفته شده است قوانینی که در مناطقی از جهاناعمال نمی‌شود. به نظر می‌رسد اروپایی‌ها در تلاش هستند تا به نحوی چین را متعهد به قوانینی کنند که در مقررات بین‌المللی وجود دارد تا از نفوذ مطلق چین در آسیا و فساد احتمالی در قراردادها بکاهد.
جرکی کتانن، معاونرییس کمیسیون اروپاروز پنجشنبه در حاشیه نشست اجلاس سران گفت: دعوت به مناقصهباید باز و شفاف باشد تا زمینه به صورت یکسان برای تمامی افراد حاضر در یک پروژه فراهم شود. این رویکردی است که می‌تواند موفق باشد و آن خواسته‌ای میان تمام کشورهای آسیایی است.
مقام‌های اتحادیه اروپا اظهار داشتند که امیدوارند کشورهای آسیایی استانداردهای غربی را پذیرفته تا بتواند جلوی سوء‌رفتارهای چین در زمینه قراردادها را بگیرند. شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن از اقدامات اتحادیه اروپا حمایت کرد و خواستار پذیرش گسترده این اقدامات از سوی کشورهای آسیایی شد تا سایر کشورها بتوانند در کنار چین در پروژه‌های زیربنایی نیز حضور پیدا کنند.
با این حال به نظر می‌رسد که ابتکار جنجالی شی جین پینگ، رییس‌جمهور چین در کشورهای مختلف جهان نیز برای اعطای کمک‌های مالی چندان موفقیت‌آمیز نبوده است. نخست‌وزیر جدید
مالزیدر اولین گام یک پروژه 22 میلیارد دلاری را متوقف کرد. سریلانکا در تلاش برای جلوگیری از اقدامات چین در این کشور است و
پاکستانکه یکی از وام گیرندگان اصلی از چین محسوب می‌شود از صندوق بین‌المللی پولبرای کمک مالی درخواست کرده است.
ایالات متحده که رقیب اصلی چین محسوب می‌شود نیز تمام ابتکارات چینی را به چالش کشیده است. کنگره امریکا مجوز 60 میلیارد دلاری برای کمک به سرمایه‌گذاری زیربنایی خارجی اختصاص داده است و مایک پنس،
معاون اولرییس‌جمهور نیز از ابتکارات علیه چین حمایت کرده بود.
اما در حال حاضر دو نکته مهم وجود دارد. شرایط میان امریکا و چین فضای تنفسی را به خصوص برای اروپا باز کرده است. اروپا اکنون با وجود همه اختلافاتی که پیش از این با چین برسر مباحث تجاری و سرمایه‌گذاری داشت فضا را فراهم دیده تا امتیازاتی از چین دریافت کند تا این کشور را در چارچوب مقررات بین‌المللی قرار دهد و به قوانین
تجارتبین‌الملل نیز متعهد شود و فضا برای سایر شرکت‌های غیر چینی نیز برای سرمایه‌گذاری به خصوص در آسیا فراهم شود. از سویی دیگر چین با توجه به اختلافاتی که با ایالات متحده پیدا کرده سعی می‌کند تا اختلافات خود با سایر رقبا را حل کند که یکی از مهم‌ترین آنها اروپاست. از همین رو در تلاش است تا به نحوی میان اروپا و امریکا شکاف ایجاد کند تا یک فشار همه ‌جانبه از سوی اروپا و امریکا علیه پکن ایجاد نشود. از همین رو حالا که مشاهده می‌کند جنگ با امریکا اجتناب‌ناپذیر شده، مجبور است فضای جدیدی برای خود ایجاد کند. سیاست ائتلاف‌سازی از سوی چین در حال گسترش است. آنها قصد دارند اگر کشوری با آنها همراه نمی‌شود حداقل دشمن آنها نباشد. حال به نظر می‌رسد تلاش‌های چین شاید موفقیت‌آمیزتر از حتی امریکا باشد. حال باید دید در جنگی که میان امریکا و چین آغاز شده اروپا در کدام طرف قرار خواهد گرفت؟ به نظر می‌رسد اروپایی‌ها قصد دارند تا سیاستی مستقل از امریکا را دنبال کنند؛ سیاستی که آغاز آن را می‌توان در برجام دید و این روند می‌تواند در بحث نبرد امریکا و چین ادامه پیدا کند .
 


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

دوومیدانی در سال ۹۷- ظهور کیهانی، پایان سناریوی حدادی
دوومیدانی ایران در سالی که گذشت با رویداها و اتفاقات زیادی همراه بود که پررنگ‌ترین آن قهرمانی حسین کیهانی در بازیهای آسیایی و پایان مشکلات فدراسیون و احسان حدادی بود.
بازی‌های به یاد ماندنی (۳)- تیمی که به خاطر شکست تحقیرآمیزش در فرودگاه هو شد
بنفیکا پس از شکست تحقیرآمیز برابر سلتاویگو زمانی که به فرودگاه رسید با سوت‌های اعتراض آمیز هوادارانش روبرو شد.
معرفی تیم‌های برتر جهان فوتبال- منچسترسیتی؛ پول خوشبختی می‌آورد!
منچسترسیتی به لطف سرمایه گذاری کلان شیوخ عرب توانسته است خودش را به عنوان قدرت اول جزیره و اروپا مطرح کند.
هواشناسی ایران در حوزه تغییر اقلیم چه می‌کند؟
همزمان با روز جهانی هواشناسی، رئیس سازمان هواشناسی کشور اهمیت این روز را با توجه به شعار انتخابی امسال تشریح و وظایف سازمان هواشناسی را در مورد پدیده تغییر اقلیم اعلام کرد.
چه شهرهایی بیشترین و کمترین تاکسی را در کشور دارند؟
تهران با ۷۷ هزار و ۴۳۶ دستگاه تاکسی در بین شهرهای دیگر دارای بیشترین تاکسی و بهبهان با ۲۹۰ دستگاه دارای کمترین تعداد تاکسی در کل کشور است.
بازخوانی دادگاه‌های ویژه اقتصادی سال ۹۷
پیرو درخواست آملی لاریجانی رییس وقت قوه قضاییه و دستور رهبرانقلاب برای رسیدگی ویژه به جرائم پرونده‌های اقتصادی، سال ۹۷  یکی از سال‌های پرکار قوه قضاییه در رسیدگی به اینگونه پرونده‌های بود. بر همین اساس در سال گذشته دادگاه‌های متعدد ویژه اقتصادی در رسیدگی به پرونده‌هایی همچون سلطان سکه، باقری درمنی، حسین هدایتی، مدیران سابق بانک سرمایه و… برگزار و احکام قطعی برخی از این پرونده‌ها صادر و بعضا هم اجرا شد.
از تجارب نمایندگان مشمول منع کاندیداتوری بیش از سه دوره در نهادهای مختلف استفاده شود
سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه موضوع منع کاندیداتوری بیش از سه دوره در مجلس مغایرتی با قانون اساسی ندارد، گفت: از تجارب نمایندگان مشمول موضوع در نهادهای مختلف استفاده شود.
مطبوعات سال بعد از نفس می‌افتند!
مدیرمسئول روزنامه «آرمان امروز» درباره آینده مطبوعات در سال ۹۸ گفت: آنچه برای آینده مطبوعات پیش بینی می‌کنیم با این علائم، آینده تیره و تار و از نفس افتاده است؛ مگر اینکه با شناسایی مشکلات و رفع آن‌ها اقدامی انجام دهند.
«هنر و تجربه» برای سال جدید چه برنامه‌هایی دارد؟
گروه سینمایی «هنر و تجربه» در سال جدید قصد دارد علاوه بر داشتن سانس‌های ثابت، از تعداد اکران‌ فیلم‌های روی پرده خود کم کند و آثار را بر اساس معیارهای کیفی مورد ارزیابی قرار دهد.
دیدار کدام افراد در نوروز ممنوع است؟
یک روانشناس گفت: یکی از مهم‌ترین عوامل پیشگیری از افسردگی بودن در جمع اطرافیان و برخورداری از احساس آرامش و امنیت حاصل از آن است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

موفقیت تیم ملی فوتبال امید، با وجود بدشانسی در راه المپیک
پیشکسوت فوتبال ایران می‌گوید با وجود بدشانسی تیم ملی فوتبال امید کشورمان در بازی برابر ترکمنستان و وجود چند مصدوم، امیدوار است این تیم بتواند امید ایران برای کسب سهمیه المپیک را زنده نگه دارد.
تاریخچه ۶ داربی که در عید برگزار شد
دهم فروردین ۹۸ ایران جذاب‌تر از همیشه خواهد شد. جایی که رفاقت جایش را به رقابت می‌دهد و یک باخت می‌تواند تمام خوشی‌های عید نوروز را به کام هوادار تلخ کند. داربی هشتاد و نهم، هفتمین داربی می‌شود که در تعطیلات عید یا روزهای نزدیک به تعطیلات برگزار می‌شود و پیروزی برای هر تیم می‌تواند به عنوان شیرین‌ترین عیدی ممکن تلقی شود.
سیل؛ چه بر سر مردم گلستان آورد
گرگان - ایرنا - بارندگی های رگباری در آغاز سال نو اگرچه نعمت الهی برای مردم گلستان به ارمغان آورد؛ اما حجم بالای روان آب ها و سیلاب ناشی از طغیان رودخانه ها و سرریز شدن سدها بخش وسیعی از این استان بویژه شمال را در برگرفته و از شرق به غرب در حرکت است.
آخرین وضعیت مددجویان بهزیستی در مناطق سیل‌زده گلستان
مدیرکل بهزیستی استان گلستان، اقدامات این سازمان برای مددجویان مناطق سیل‌زده استان گلستان را تشریح کرد.
انگلیس شناسایی حاکمیت رژیم صهیونیستی بر جولان را مردود اعلام کرد
لندن -ایرنا-وزارت امور خارجه انگلیس روز جمعه با صدور بیانیه ای اعلام کرد که این کشور الحاق بلندی های جولان به اراضی تحت حاکمیت رژیم صهیونیستی را به رسمیت نمی شناسد.
هر ثانیه ۳۵ هزار لیتر آب در تهران مصرف می‌شود
آیا سال ۹۸ کلاف سردرگم یارانه بگیران پردرآمد باز می‌شود؟
نوکیا: تجارت جدیدی در ایران نخواهیم داشت
ارزانترین منطقه تهران برای خرید خانه کجاست؟
آغاز فروش ارز در صرافی های منتخب بانکی از فردا
۳۹ هزار تن میوه تنظیم بازار عید توزیع شد
سنگین‌ترین سقوط ارزش حقوق کارگران در سال ۹۷ رقم خورد +نمودار
چراغ نیم‌سوز عرضه نفت در بورس
راهکارهایی برای رونق تولید- توجه جدی به جوانان
ترخیص ۷۰ هزار راس دام سبک از گمرک چابهار طی دو هفته اخیر