فرهنگ صادرات محوری را تقویت کنیم - پروا سلطانی *

11:45 ۲۳ روز و ۲۲ ساعت پیش ایرنا 33 0
فرهنگ صادرات محوری را تقویت کنیم - پروا سلطانی *

در تراز تجاری کشورها، صادرات نقش پررنگی را بازی می کند؛ کشورهای با میزان صادرات بالاتر معمولا بدهی های ارزی کمتری دارند و در پی آن رشد اقتصادی مناسب تر به معنی پشتوانه مالی محکم تر و پایه پولی قوی تراست.

ایرنا

نکته مهم این است که ارزش اصلی صادرات در میزان ارز ایجاد شده برای کشور است. بنابراین هرچه ارزش کالا یا خدمات صادراتی بالاتر باشد میزان رشد اقتصادی و پایه پولی کشورها قوت بیشتری خواهد گرفت.
بخش بزرگی از صادرات اقلام کشاورزی از ایران به شدت تحت تاثیر بازار سنتی میوه و تره بار بوده و برندینگ محصول در این بخش بسیار ضعیف و مغفول مانده است؛ بسته بندی این محصولات که تاثیر قابل توجهی در افزایش صادرات می تواند داشته باشد عموما سنتی و بسیار بی کیفیت است.
این روزها با توجه به افزایش نرخ ارز و کمبود مواد اولیه وارداتی مانند کاغذ و مقواهای بسته بندی، صادرکنندگان سنتی و یا غیرحرفه ای را به سمت استفاده از بسته بندی های غیراستاندارد کشانده است. بسیار ضروری است که با تدبیر دولت، موضوع تامین کاغذ و مقوای بسته بندی پیگیری و از طرفی در مبادی خروجی، از صادرات محصولات در بسته بندی های مغایر با استاندارد صادراتی جلوگیری شود.
اکنون فرهنگ صادارت محور در ایران نداریم؛ به این معنی که با افزایش نرخ ارز صادرات کالاهای بی کیفیت توجیه اقتصادی پیدا می کند، بنابراین افراد سودجو دست به صادرات کالاهایی می زنند که هیچ تخصص و تجربه ای در تجارت و صادرات آن بخش ندارند.
صادرات محصولات کشاورزی به کشورهای همسایه قربانی همین نوع نگاه شده است. این نوع از صادرات که استانداردهای خاص بین المللی از نظر کیفیت و بسته بندی دارد این روزها از مبادی صادراتی کشور به شکل بسیار ابتدایی و در میزان غیرقابل باوری در حال صادارت است. این کالاهار پس از عبور از مبادی صادراتی در حجم بالایی معدوم می شود.
اثرات بعدی آن، از دست دادن بازار صادراتی تجار قدیمی ایرانی به رقبای دیگر کشورها به دلیل ارسال بار بی کیفیت افراد سودجو، همچنین گران و کمیاب شدن محصولات کشاورزی در داخل است.
سابق بر این، در مبادی گمرک سختگیری های بیشتری روی صادرات محصولات کشاورزی بود. به عنوان نمونه صادرات کیوی نارس ممنوع بود، اما در کمال تعجب روزانه بطور میانگین 50 ماشین کیوی نارس در مبادی صادراتی کشور در صف اظهار گمرکی هستند و هیچکدام نیز از نگاه سازمان استاندارد و قرنطینه ایران مردود یا مرجوع نمی شود. اما در آن طرف مرزها اینگونه محموله ها مردود است؛ در نتیجه به بهای ناچیز خریداری یا معدوم می شوند. این موضوع سبب شده ایران که از معدود کشورهای تولیدکننده و صادرکننده کیوی است، از نظر کیفیت کالا از نگاه مشتریان در رده آخر کیفیت و با ارزان ترین قیمت ارزیابی شود.
اکنون سوال اینجاست که چرا قوانین دولت در جلوگیری از صدور کیوی نارس این قدر به راحتی قابل تغییر است؟! بخصوص این روزها که صادرکنندگان متعهد به آوردن 95 درصد ارزش صادراتی کالای خود به سیستم بانکی کشور هستند.
به نظر نمی رسد که از این بخش از صادرات، ارزی به سیستم بانکی برگشته باشد که 2 دلیل می تواند داشته باشد. یا افراد سودجو از کارت های بازرگانی مجعول یا یکبار مصرف استفاده می کنند، یا به دلیل مرجوع یا معدود شدن کالای کشاورزی ارسالی موفق به دریافت هیچگونه وجهی از خریداران کالا نشده اند. کمترین نتیجه آن، داشتن آمار اشتباه صادرات و عدم ارزآوری است بدون هیچ ارزش افزوده ای در اقتصاد و پایه پولی کشور. تدبیر دولت در جلوگیری از این موضوع چیست؟
در بازارهای جهانی انواع خرمای ایرانی به عنوان محصول با ارزشی شناخته شده است. با یک سفر ساده به جنوب کشور سوء مدیریت در این حوزه کاملا مشهود است. مدیریت آب به گونه ای است که نخلستان های خرما در حال خشک شدن بوده و آب به سمت جالیزهای هندوانه سرازیر شده است که نه تنها ارزش صادراتی ناچیزی دارد، که در واقع به نوعی صادرات آب مجازی نیز به شمار می رود. موارد یاد شده نمونه هایی از ناکارآمدی کشور در حوزه صادرات محصولات کشاورزی است و جای تاسف دارد که ایران با داشتن محصولات کشاورزی متنوع و با کیفیت، هنوز نتوانسته در بازارهای جهانی حرفی برای گفتن داشته باشد. توصیه بسیار ساده به دولت و مسئولان را می توان در چند بند زیر خلاصه کرد:
- استانداردهای کیفی محصولات کشاورزی در مبادی صادراتی به دقت کنترل و اجرا شود.
- استانداردهای بسته بندی محصولات کشاورزی در مبادی صادراتی به دقت کنترل شود.
- برای صادرات از طریق کارت های بازرگانی کم سابقه یا بی سابقه تمهیدی در نظر گرفته شود.
- صادرات محصولاتی که به آبیاری فراوان نیاز دارند ممنوع شود.
- ارگان های نظارتی برای رعایت درست موارد یاد شده ساز و کار موثرتری در نظر بگیرند.
چنانچه موارد بالا به درستی رعایت شود بازرگانان با تجربه و بخش خصوصی واقعی ساز وکار صادرات اثربخش محصولات کشاورزی را می دانند و به ترتیبی رعایت خواهند کرد که نه تنها ارزش افزوده و بازگشت سرمایه و ارز به کشور به درستی انجام خواهد شد که برند محصولات کشاورزی ایرانی در جهان با سرعت بیشتری ارتقاء یافته و در داخل نیز ایجاد اشتغال بیشتر و بهره وری بالاتر و اقتصاد بارورتر را سبب خواهد شد.
..........................................................................
* عضو اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

روستای هابیتون، رویایی در دنیای واقعی!
روستای هابیتون یک مکان واقعی است و هیچ بحثی در مورد آن وجود ندارد. مزرعه الکساندر یکی از اموال او به مساحت ۱۲۵۰ هکتار است که در ماتاماتا در کشور نیوزیلند قرار گرفته و مجموعه ای از خانه هایی است که در فیلم های ارباب حلقه‌ها و همچنین سه قسمتی هابیت مشاهده نموده اید. اما این منطقه تنها برای فیلم ها استفاده نمی شود.
گفتگو با احمد زیدآبادی درباره زندگی‌نامه خواندنی و پرفروش‌اش
زندانی شد و زمانی از زندان آزاد شد که قرار بود به تبعید برود و در حکمش آمده بود از هرگونه فعالیت سیاسی و نوشتاری ممنوع است.
فیلم سینمایی «تاریک‌ترین ساعت»؛ چرچیل، هیتلر، ترامپ و مذاکره!
فیلم سینمایی «تاریک‌ترین ساعت» Darkest Hour به روی آنتن شبکه یک سیما رفت. فیلمی که به بخش‌هایی از زندگی وینستون چرچیل، نخست وزیر بریتانیا در زمان جنگ جهانی دوم اشاره می‌کند.
علل سوزش معده؛ لطفا جدی بگیرید!
همه‌ی ما گاهی دچار سوزش معده می‌شویم و تجربه‌اش را داریم. ۶۰ میلیون آمریکایی یک بار در ماه دچار سوزش معده می‌شوند، اما علل سوزش معده می‌تواند گیج کننده یا گول زننده هم باشد که باید کاملا جدی گرفته شوند.
تقویت عضلات بدن با این راهکار‌ها
دستیابی به عضلات شش تکه شکم هرچند ممکن است، اما ساده نیست. از طرف دیگر رسیدن به میان تنه قوی تنها شامل حذف کربوهیدرات و ساعت‌ها تمرین در باشگاه هم نیست.
روایت دختر ملک الشعرای بهار از پدر
محمدتقی بهار را با کدام هنر و حرفه‌ای می‌توان ممتاز کرد؟ بهار در هر کاری که به یادگار گذاشت بهترین بود و در تاریخ ایران بسیار تاثیرگذار واقع شد.
علی کریمی را به استقلال قالب کردند!
علی کریمی – استقلال؛ رابطه‌ای که هنوز به سرانجام نرسیده و قصه‌ای که هنوز کسی عاقبت آن را نمی‌داند.
حاشیه‌سازی ترفند کی‌روش است!
رفتارهای کارلوس کی‌روش تازگی ندارد. او همیشه می‌خواهد به هر نحوی سایران را سورپرایز کند.
زرینچه: کمیته فنی تمرکز شفر را به هم می‌زند
تشکیل کمیته فنی در باشگاه استقلال تهران موافقان و مخالفانی دارد. برخی آن را اهرمی برای کمک به وینفرد شفر می‌دانند و برخی دیگر معتقدند دخالت این کمیته باعث مزاحمت سرمربی می‌شود.
تاج برای جلوگیری از تعلیق استعفا می‌دهد؟
به‌دنبال ابلاغ قانون منع به‌کارگیری بازنشسته‌ها در دستگاه‌های اجرایی و فدراسیون‌های ورزشی، این مهلت به روسای فدراسیون‌ها داده شد تا اسامی بازنشسته‌های خود را اعلام کنند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

5  استثنایی که می توانید به نامحرم نگاه کنید
چشم را دروازه دل نامیدن، چرا که آنچه از این دریچه وارد وجود شخص می شود، گاهی او را به سر منزل سعادت و گاه به ورطه سقوط و ذلت می کشاند. دل آنچه را که از طریق چشم می بیند و حس می کند، مورد تحلیل قرار داده و زمینه را برای پاسخ در برابر شرایط موجود و حرکت برای کسب و تصرف آن شرایط و اقناع آن فراهم می نماید و در حقیقت این سخن درستی است که «هر آنچه دیده بیند دل کند یاد» حالا فرق نمی کند که آن نگاه به صواب بوده و مجاز و یا ناصواب بوده و غیر مجاز.
روایت دختر ملک الشعرای بهار از پدر
محمدتقی بهار را با کدام هنر و حرفه‌ای می‌توان ممتاز کرد؟ بهار در هر کاری که به یادگار گذاشت بهترین بود و در تاریخ ایران بسیار تاثیرگذار واقع شد.
تیپ خانم بازیگر در جشن تولد لوکس خانم مجری -عکس
سوگل طهماسبی در جشن تولد «مژده لواسانی» حضور داشت.
نمایی متفاوت از قله دماوند- عکس
نمایی متفاوت از قله دماوند در زیر قابل مشاهده است.
شناسایی حمله قلبی جدی تنها با یک برنامه
یک برنامه جدید به تازگی برای گوشی‌های هوشمند توسعه یافته که می‌تواند تعیین کند آیا کاربر در معرض حمله قلبی جدی قرار دارد یا خیر!؟
ˮتاجˮ باید فدراسیون فوتبال را ترک کند
توافق های اولیه برای سرمایه گذاری های مشترک صورت گرفت
20میلیارد ریال مالیات اضافی مودیان استرداد شد
صفایی فراهانی: انحصار اقتصادی عامل بروز فساد است
دلایل ارتقای 45پله‌ای ایران در شاخص تجارت فرامرزی بانک جهانی
رایزنی نمایندگان بخش خصوصی و حاکمیت برای حل مشکلات بنیادین اقتصادی
واکاوی بسته حمایتی دولت
باید فرصت های سرمایه گذاری خارجی را شکار کرد
تبدیل یارانه های سیاه به یارانه های سفید راهی برای فقرزدایی
جزئیات مرحله نخست طرح حمایتی از اقشار کم درآمد اعلام شد