فرهنگ صادرات محوری را تقویت کنیم - پروا سلطانی *

11:45 ۱۸۰ روز و ۲۱ ساعت پیش ایرنا 139 0
فرهنگ صادرات محوری را تقویت کنیم - پروا سلطانی *

در تراز تجاری کشورها، صادرات نقش پررنگی را بازی می کند؛ کشورهای با میزان صادرات بالاتر معمولا بدهی های ارزی کمتری دارند و در پی آن رشد اقتصادی مناسب تر به معنی پشتوانه مالی محکم تر و پایه پولی قوی تراست.

ایرنا

نکته مهم این است که ارزش اصلی صادرات در میزان ارز ایجاد شده برای کشور است. بنابراین هرچه ارزش کالا یا خدمات صادراتی بالاتر باشد میزان رشد اقتصادی و پایه پولی کشورها قوت بیشتری خواهد گرفت.
بخش بزرگی از صادرات اقلام کشاورزی از ایران به شدت تحت تاثیر بازار سنتی میوه و تره بار بوده و برندینگ محصول در این بخش بسیار ضعیف و مغفول مانده است؛ بسته بندی این محصولات که تاثیر قابل توجهی در افزایش صادرات می تواند داشته باشد عموما سنتی و بسیار بی کیفیت است.
این روزها با توجه به افزایش نرخ ارز و کمبود مواد اولیه وارداتی مانند کاغذ و مقواهای بسته بندی، صادرکنندگان سنتی و یا غیرحرفه ای را به سمت استفاده از بسته بندی های غیراستاندارد کشانده است. بسیار ضروری است که با تدبیر دولت، موضوع تامین کاغذ و مقوای بسته بندی پیگیری و از طرفی در مبادی خروجی، از صادرات محصولات در بسته بندی های مغایر با استاندارد صادراتی جلوگیری شود.
اکنون فرهنگ صادارت محور در ایران نداریم؛ به این معنی که با افزایش نرخ ارز صادرات کالاهای بی کیفیت توجیه اقتصادی پیدا می کند، بنابراین افراد سودجو دست به صادرات کالاهایی می زنند که هیچ تخصص و تجربه ای در تجارت و صادرات آن بخش ندارند.
صادرات محصولات کشاورزی به کشورهای همسایه قربانی همین نوع نگاه شده است. این نوع از صادرات که استانداردهای خاص بین المللی از نظر کیفیت و بسته بندی دارد این روزها از مبادی صادراتی کشور به شکل بسیار ابتدایی و در میزان غیرقابل باوری در حال صادارت است. این کالاهار پس از عبور از مبادی صادراتی در حجم بالایی معدوم می شود.
اثرات بعدی آن، از دست دادن بازار صادراتی تجار قدیمی ایرانی به رقبای دیگر کشورها به دلیل ارسال بار بی کیفیت افراد سودجو، همچنین گران و کمیاب شدن محصولات کشاورزی در داخل است.
سابق بر این، در مبادی گمرک سختگیری های بیشتری روی صادرات محصولات کشاورزی بود. به عنوان نمونه صادرات کیوی نارس ممنوع بود، اما در کمال تعجب روزانه بطور میانگین 50 ماشین کیوی نارس در مبادی صادراتی کشور در صف اظهار گمرکی هستند و هیچکدام نیز از نگاه سازمان استاندارد و قرنطینه ایران مردود یا مرجوع نمی شود. اما در آن طرف مرزها اینگونه محموله ها مردود است؛ در نتیجه به بهای ناچیز خریداری یا معدوم می شوند. این موضوع سبب شده ایران که از معدود کشورهای تولیدکننده و صادرکننده کیوی است، از نظر کیفیت کالا از نگاه مشتریان در رده آخر کیفیت و با ارزان ترین قیمت ارزیابی شود.
اکنون سوال اینجاست که چرا قوانین دولت در جلوگیری از صدور کیوی نارس این قدر به راحتی قابل تغییر است؟! بخصوص این روزها که صادرکنندگان متعهد به آوردن 95 درصد ارزش صادراتی کالای خود به سیستم بانکی کشور هستند.
به نظر نمی رسد که از این بخش از صادرات، ارزی به سیستم بانکی برگشته باشد که 2 دلیل می تواند داشته باشد. یا افراد سودجو از کارت های بازرگانی مجعول یا یکبار مصرف استفاده می کنند، یا به دلیل مرجوع یا معدود شدن کالای کشاورزی ارسالی موفق به دریافت هیچگونه وجهی از خریداران کالا نشده اند. کمترین نتیجه آن، داشتن آمار اشتباه صادرات و عدم ارزآوری است بدون هیچ ارزش افزوده ای در اقتصاد و پایه پولی کشور. تدبیر دولت در جلوگیری از این موضوع چیست؟
در بازارهای جهانی انواع خرمای ایرانی به عنوان محصول با ارزشی شناخته شده است. با یک سفر ساده به جنوب کشور سوء مدیریت در این حوزه کاملا مشهود است. مدیریت آب به گونه ای است که نخلستان های خرما در حال خشک شدن بوده و آب به سمت جالیزهای هندوانه سرازیر شده است که نه تنها ارزش صادراتی ناچیزی دارد، که در واقع به نوعی صادرات آب مجازی نیز به شمار می رود. موارد یاد شده نمونه هایی از ناکارآمدی کشور در حوزه صادرات محصولات کشاورزی است و جای تاسف دارد که ایران با داشتن محصولات کشاورزی متنوع و با کیفیت، هنوز نتوانسته در بازارهای جهانی حرفی برای گفتن داشته باشد. توصیه بسیار ساده به دولت و مسئولان را می توان در چند بند زیر خلاصه کرد:
- استانداردهای کیفی محصولات کشاورزی در مبادی صادراتی به دقت کنترل و اجرا شود.
- استانداردهای بسته بندی محصولات کشاورزی در مبادی صادراتی به دقت کنترل شود.
- برای صادرات از طریق کارت های بازرگانی کم سابقه یا بی سابقه تمهیدی در نظر گرفته شود.
- صادرات محصولاتی که به آبیاری فراوان نیاز دارند ممنوع شود.
- ارگان های نظارتی برای رعایت درست موارد یاد شده ساز و کار موثرتری در نظر بگیرند.
چنانچه موارد بالا به درستی رعایت شود بازرگانان با تجربه و بخش خصوصی واقعی ساز وکار صادرات اثربخش محصولات کشاورزی را می دانند و به ترتیبی رعایت خواهند کرد که نه تنها ارزش افزوده و بازگشت سرمایه و ارز به کشور به درستی انجام خواهد شد که برند محصولات کشاورزی ایرانی در جهان با سرعت بیشتری ارتقاء یافته و در داخل نیز ایجاد اشتغال بیشتر و بهره وری بالاتر و اقتصاد بارورتر را سبب خواهد شد.
..........................................................................
* عضو اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

۱۰ نکته درباره آفات و بیماری‌ها در جنگل‌های کشور
مساحت پوشش جنگلی کشور در حال حاضر حدود ۱۴.۲ میلیون هکتار است که متاسفانه بخشی از آن آلوده به بیماری و آفت شده است به عنوان مثال بر اساس اعلام سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری وسعت شمشادزارهای شمال کشور ۴۰ هزار هکتار است که تقریبا تمامی آن آلوده به بیماری شده است .
سیل و رانش زمین با سمنان چه کرد؟
سمنان- ایرنا- بارندگی ها و سیلاب ویرانگر در یک ماه گذشته گریبان بسیاری از شهرها و روستاهای کشور را گرفته است، سیل به همراه رانش زمین در استان سمنان تاکنون یک هزار و 700 میلیارد ریال به بخش های مختلف مسکونی، کشاورزی و زیرساختی خسارت وارد کرد.
زلزله درگهان هرمزگان را لرزاند
تهران- ایرنا- زلزله ای به بزرگی 4.4 دهم در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) ساعت 7 و 11 دقیقه و 5 ثانیه امروز (شنبه) درگهان در استان هرمزگان را لرزاند.
گرانی کنتورها، هوشمندسازی چاهها را با مشکل مواجه کرد
اصفهان- ایرنا- معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای اصفهان گفت: گرانی کنتورهای حجمی و دستگاه های اندازه گیری برداشت آب های زیرزمینی، بویژه در یکسال اخیر چالش اصلی هوشمندسازی چاه ها به شمار می رود.
پنجمین روز تظاهرات محیط زیستی در لندن با بیش از 100 بازداشت
تهران- ایرنا- پنجمین روز از تظاهرات اعتراضی هزاران تن از فعالان محیط ‌زیست در پایتخت انگلیس در حالی سپری شد که تظاهرکنندگان چندین خیابان لندن را تسخیر کردند و با دستگیری بیش از 100 نفر، شمار کل بازداشتی های این تظاهرات به نزدیک 700 تن رسید.
ترکیه دیدار مکرون با کردهای سوری را محکوم کرد
تهران- ایرنا- ترکیه دیدار رئیس جمهوری فرانسه با هیاتی از گروه کردهای سوریه موسوم «نیروهای دمکراتیک» را محکوم کرد.
استفاده از ظرفیت ˮسیستم کنترلی سامانه سنجش فرایندیˮ در پیشران‌های هسته‌ای
هدف از ساخت "سیستم کنترلی سامانه سنجش فرایندی" به عنوان یک سیستم زیرساختی طراحی، ساخت، راه‌اندازی و تست یک سامانه محرک کنترلی با کاربری در راکتورهای هسته‌ای است اما یکی از مهم‌ترین تاثیرات و استفاده‌های این سیستم در زمینه پیشران‌های هسته‌ای است.
ائتلاف سعودی عملیاتی علیه توان پهپادی یمن آغاز کرد
تهران- ایرنا- رسانه های سعودی گزارش دادند که ائتلاف به سرکردگی عربستان عملیاتی را در صنعا علیه توان پهپادی نیروهای یمنی آغاز کرده است.
مجمع عمومی 'اوآنا' با حضور ایران در سئول برگزار می شود
پکن- ایرنا- هفدهمین مجمع عمومی سازمان خبرگزاری های آسیا و اقیانوسیه (OANA) از 6 تا 9 نوامبر سال جاری (15 تا 18 آبان 98) با میزبانی یونهاپ، خبرگزاری رسمی کره جنوبی و با حضور نمایندگان 44 خبرگزاری از جمله خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) در سئول برگزار می شود.
رازهای سوپر استار شعبده‌بازی ایران + فیلم
«شعبده‌بازان انسان‌های ماورایی نیستند، بلکه آن‌ها افرادی‌اند که می‌دانند چگونه با به‌کارگیری علم فیزیک، شیمی، ریاضی و روان‌شناسی، ذهن مخاطب خود را کنترل و آنها را غافلگیر کنند.»

پر بازدید ترین اخبار امروز

سقوط جرثقیل برجی در مشهد حادثه آفرید
سقوط جرثقیل برجی در مشهد حادثه آفرید و باعث محبوس شدن اپراتور در داخل اتاقک این دستگاه شد.
گزارش تحقیقات دخالت روسیه در انتخابات آمریکا محبوبیت ترامپ را کاهش داد
تهران- ایرنا- نتایج یک نظرسنجی نشان می دهد که محبوبیت ترامپ پس از انتشار گزارش نتایج تحقیقات دخالت روسیه در انتخابات سال 2016 آمریکا به پائین ترین حد خود در سال 2019 رسیده است.
۱۰ نکته درباره آفات و بیماری‌ها در جنگل‌های کشور
مساحت پوشش جنگلی کشور در حال حاضر حدود ۱۴.۲ میلیون هکتار است که متاسفانه بخشی از آن آلوده به بیماری و آفت شده است به عنوان مثال بر اساس اعلام سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری وسعت شمشادزارهای شمال کشور ۴۰ هزار هکتار است که تقریبا تمامی آن آلوده به بیماری شده است .
سیل و رانش زمین با سمنان چه کرد؟
سمنان- ایرنا- بارندگی ها و سیلاب ویرانگر در یک ماه گذشته گریبان بسیاری از شهرها و روستاهای کشور را گرفته است، سیل به همراه رانش زمین در استان سمنان تاکنون یک هزار و 700 میلیارد ریال به بخش های مختلف مسکونی، کشاورزی و زیرساختی خسارت وارد کرد.
زلزله درگهان هرمزگان را لرزاند
تهران- ایرنا- زلزله ای به بزرگی 4.4 دهم در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) ساعت 7 و 11 دقیقه و 5 ثانیه امروز (شنبه) درگهان در استان هرمزگان را لرزاند.
ظرفیت های خراسان شمالی به هیات علمی مونته نگرو معرفی شد
طلای آب شده سر و صدا به پا کرد!
قیمت دلار دارای حباب است
هشدار اروپا به آمریکا در خصوص دخالت در سرمایه‌گذاری‌ اروپایی‌ها در کوبا
ثروتمندترین افراد ژاپنی
خرید و فروش سهام در بورس بر اساس هیجانات بازار ممنوع!
ثروتمندان آمریکایی چه قدر مالیات می‌پردازند؟
اروپایی‌ها در هر ساعت چه قدر دستمزد می‌گیرند؟
دلار در مبادلات جهانی عقب نشست
متوسط قیمت مسکن در شهرهای مختلف جهان چه قدر است؟